Contrast overlijdensbericht en advertentie te groot Zoon razend na belediging moeder Schrijvende Lezers OMBUDSMAN AMF-Reece stuurde van meet af aan op sluiting a< Waarom geen 'groene golf in Alphen Samenwerking Langeveld en universiteit nader belicht WOENSDAG 18 OKTOBER 1995 LEIDSCH DAGBLAD «ars Hnige lezers hebben zich gestoord aan hel feil dat op de pagina met de fami lieberichten van 5 oktober onderaan een grote advertentie was opgenomen, waarin aandacht werd gevraagd voor de Iiassie Adriaan kleur wedstrijd. Die pagina beval voornamelijk over lijdensberichten en deze lezers vonden het pijnlijk dal de krant daarbij een louter vrolijkheid uitstralende annonce had geplaatst. „Clowns bij de overlij densberichten, dat is niet passend, dat behoort u niet te doen". Als er niet voldoende familieberich ten zijn om de gehele pagina te vullen dan dienen er andere aan te worden toegevoegd. De afdeling die daarvoor verantwoordelijk is, let er doorgaans goed op dat die enigszins passen bij het karakter van deze pagina. Het pro bleem is dat men dergelijke 'passende' advertenties dan wel voorhanden moet hebben, hetgeen lang niet altijd het ge val is. Zo ontstaan dan wel eens twijfel achtige situaties. Daaraan valt niet te ontkomen. Men kan de ruimte nu een maal niet blank laten. In dit geval vond ik het contrast tuS' sen de inhoud van de advertentie en de overlijdensberichten te groot. Het ging hier bovendien om eigen publici teit van de krant die niet per se die dag mee hoefde. De afdeling in kwestie had hier moeten zoeken naar een betere oplossing. Hoe moeilijk het ook zal zijn geweest, ik kan mij niet voorstellen dat er geen andere invulling van deze pagi na mogelijk was. De kritiek van de lezers acht ik in dit geval terecht. Cartoon Ruim een week geleden viel in deze krant te lezen dat het Rotterdams Dag blad een cartoon over oud-minister N. Peper-Kroes niet hoeft te rectificeren. De president van de rechtbank in Rot terdam wees de eis daartoe van de oud-minister in kort geding af. Volgens mevrouw Peper-Kroes suggereerde de tekenaar met zijp cartoon dat zij het afvalverwerkingsbedrijf Tank Cleaning Rotterdam (TCR) in haar voormalige hoedanigheid van minister een voor keursbehandeling heeft gegeven om er persoonlijk financieel voordeel uit te slaan. Zij was op de tekening afgebeeld als zeer wuft geklede vrouw die een zak met geld draagt en op haar benen de teksten 'I love money' and '1 love TCR'. Het Leidsch Dagblad berichtte eerst over deze zaak op 28 september en produceerde daarbij ook de gewraakte tekening. Op vrijdag 6 oktober ver meldde de krant in het kort de uil- spraak van de Rotterdamse rechter on der het bovenschrift Cartoon oud-mi- nisler Kroes mag. „De rechter moet te rughoudend zijn, zeker als het gaat om een politieke tekening, waarvan de la ding per definitie uiterst subjectief en opiniërend is", zo gaf het LD de uil- spraak van de Rotterdamse rechter Mendlik weer. Deze uiterst summiere samenvatting van het vonnis doet naar mijn mening niet geheel recht aan hetgeen de rech ter over deze zaak heeft gezegd. En op grond daarvan vind ik de kop Cartoon minister Kroes mag een stelligheid be vatten die wat gemakzuchtig aandoet. Rechter Mendlik kwalificeerde de te kening namelijk als 'onzorgvuldig'. Voor 'de duidelijke suggestie' dat de oud-minister destijds I CR in het zadel heeft geholpen en zich daarvoor heeft laten betalen 'ontbreekt iedere feitelij ke verwijzing', aldus de rechter. Het verweer van het Rotterdams Dagblad noemde hij 'gekunsteld'. Die krant had namelijk laten weten dat de oud-mi- nister de tekening verkeerd interpre teerde. De tekenaar had, volgens het Rotterdams Dagblad, de cartoon ge maakt uit woede, omdat voormalig mi nister Kroes het financiële belang van haar departement zwaarder had laten wegen dan het milieubelang. „Als dit al zo zou zijn dan is de tekenaar er niet in geslaagd deze boodschap aan zijn prent mee te geven", aldus de presi dent van de Rotterdamse rechtbank. Waarom wees de rechter dan toch de eis tot rectificatie af? Hij voerde daar voor twee redenen aan. Het Rotter dams Dagblad had enkele dagen later op de voorpagina de veronderstelde corruptie van de oud-minister ontze- RUUD PAAUW nuwd. Bovendien werd dit ook nog eens in andere media belicht. Daarom was er volgens de rechter geen schade aangericht. En verder: „Daarbij komt dat het fundamentele belang van de persvrijheid in dit soort zaken de uiter ste terughoudendheid van de rechter vergt. Dit geldt in versterkte mate als het, zoals hier, gaat om een politieke tekening, waarvan de lading per defini tie uiterst subjectief, niet feitelijk, maar opiniërend is". In de journalistiek moet men voort durend streven naar eenvoud, als ken merk van het ware. Zeker. Maar dit al les samenvatten zoals deze krant in het bericht van 6 oktober heeft gedaan, is mij toch te simpel. Een prikkelende vraag is of het LD nog juridische moeilijkheden zou heb ben ondervonden als het oordeel van de rechter heel anders was uitgevallen. Want tenslotte heeft deze krant de ge wraakte tekening ook gepubliceerd. Weliswaar in de context dat het nieuws was (er werd een rechtszaak over ge voerd), maar de krant had kunnen vol staan met een korte beschrijving van de tekening. Ik heb geen idee hoe een rechter daarover dan weer zou oorde len. 'Onzin'? Een lezer vindt dat de krant veel te ge makkelijk en vaak onoordeelkundig omgaat met de resultaten van enquê tes, onderzoeken en rapporten. „Men neemt de dingen maar klakkeloos over zonder na te gaan of het wetenschap pelijk wel allemaal deugt. Vooral met de onderzoeken die worden gedaan door belangenorganisaties moet men heel voorzichtig omgaan, want daar kan zo'n organisatie iets mee voorheb ben: eigen belang. En soms publiceert de krant onderzoeken die van nul en generlei waarde zijn". Hij greep geërgerd naar de telefoon na lezing van de nieuwe methode van het meten van rijkdom van de diverse landen waarmee de Wereldbank bezig is een artikel in de krant van 18 sep tember. Tot dusver ging dat aan de hand van economische begrippen als het bruto nationaal produkt (BNP) per hoofd van de bevolking. Maar nu wer den daarbij mede betrokken: natuurlij ke hulpbronnen, infrastructuur, pro- duktiecapaciteit van de bevolking, milieu, onderwijs en voeding. Op grond hiervan voeren Australië, Cana da en Luxemburg de ranglijst aan, De Verenigde Staten staan twaalfde, Suri name is zeventiende en Nederland ne gentiende. „Wat een onzin", zegt deze lezer. „De krant zal wel hebben gedacht: de Wereldbank is een serieuze instelling en dus moeten we die gegevens maar publiceren. Ook serieuze instellingen kunnen af en toe een hoop onzin pro duceren hoor, en de krant behoort daar kritisch doorheen te prikken. Ner gens lees ik hoe die Wereldbank nu ei genlijk meet. Wat voor waarde kennen ze toe aan al die onderdelen. Als je niet te eten hebt, maar je hebt een hoop bossen en mineralen in de grond dan De ombudsman van het Leidsch Dagblad is van maandag tot en met vrijdag bereikbaar van 9.30-11.30 uur onder telefoonnummer (071-5356215. Brieven kan men richten aan het adres: Ombudsman Leidsch Dagblad, Postbus 54, 2300 AB Leiden. Het werk van de ombudsman valt buiten de verantwoordelijkheid van de hoofdredactie. Voor klachten over de bezorging gelieve men te bellen (071) - 5128030. ben je dus rijk. Vandaar dat Suriname hoger op de lijst staat dan Nederland. Meneer, dat is toch je reinste flauwekul en daar moet de krant toch niet aan meedoen". De redactie krijgt bijna dagelijks de resultaten van allerlei onderzoek op haar bureau. Als die interessant wor den geacht voor de lezer, worden die in hoofdzaken weergeven. De krant kan zich onmogelijk verdiepen in de ge hanteerde methodes, de vraagstellin gen e.a. Daar is geen tijd voor. Dat is iets voor wetenschappers en vaktijd schriften. De lezer suggereert enigszins dat be langenorganisaties wel eens hun eigen onderzoeken zouden kunnen manipu leren. Ik geloof daar niet in. Ze hebben er bij ongunstige uitkomsten meer be lang bij de resultaten te verzwijgen dan ze in de publiciteit mooier af te schil deren. Helemaal aan het eind zullen ze daar toch de wrange vruchten van plukken. Goede onderzoekers zullen zich daartoe ook niet lenen: hun goede naam staat op het spel. Wat de meetmethode van de We reldbank betreft, gaf de krant via de kop Nieuwe manier van rijkdom meten zet de wereld op zijn kop al aan dat het onderzoek met een korreltje zout moest worden genomen. Is het louter onzin/flauwekul die in de prullenbak hoort, zoals de lezer meent? Die me ning ben ik niet toegedaan. Elke meet methode heeft voor- en nadelen. Al leen dat bruto nationale produkt of het inkomen per hoofd is ook niet alles. Onlangs las ik daarover de prachtige opmerking dat de pinguins in Antarcti ca in het rijkste land ter wereld zouden leven zodra zich daar één miljonair vestigt. Dat de Wereldbank zich over meer zaken buigt dan alleen het BNP om de rijkdom van een land te meten, is zeker niet onzinnig. Niet bij brood alleen val len leven en welzijn te beoordelen. Dat weten we al veel langer en daar zijn z.e nu ook bij de Wereldbank achter. Maar hoe dat nu precies moet, hoe daar zin nige maatstaven voor moeten worden opgesteld, daar lijken ze me bij die fi nanciële Olympus nog over in het duister te tasten. Mogelijk dat een nader onder zoek van hetgeen er is gebeurd met het onroerend goed aan de Rooseveltstaat 4 te Leiden, inte ressante feiten naar boven brengt. In 1959 kreeg REECE NV als naaimachinefabriek van Leiden deze grond tegen een voordeli ge huurprijs met een optie tot koop. Met de Staat der Neder landen werd zelfs voor dit be drijf een apart belastingverdrag gesloten. Dit alles om de werk gelegenheid te bevorderen. De grond is bij mijn weten vele ja ren later ook inderdaad door REECE gekocht. De gebouwen zelf lijken wei nig waardevol, in tegenstelling tot de lokatie. Wel nu, indien na de recente sluiting van AMF- REECE Nederland de grond daadwerkelijk is verkocht, en de opbrengst ervan is doorgesluisd naar AM F in Richmond of Me- canicsville in Virginia in de Ver enigde Staten, lijkt het dat de belastingbetaler in Nederland of de Staat er bij zijn ingeschoten Indien u reageert op een artikel in deze krant, Plaatsing van ingezonden brieven betekent wilt u dan in uw ingezonden brief de datum niet dat de redactie het eens is met de inhoud vernielden waarop het betreffende artikel ervan. werd gepubliceerd? De redactie behoudt zich het recht voor in- Brieven worden in het algemeen in deze gezonden brieven in te korten en plaatsing krant ondertekend met naam en woonplaats. van brieven te weigeren. Een van de gebouwen van Endegeest. Het gestelde in het artikel om trent de samenwerking met de universiteit, de opleidingsfunc tie en de onderzoeksaspecten in deze krant van 4 oktober j.l. strookt niet met de huidige stand van zaken. Het wekt de indruk dat de universiteit, i.e. de vakgroep Psychiatrie, zou fuse ren met het APZ Endegeest, het PC Langeveld en de RIAGG ZHn. Als toelichting moge het vol gende dienen: ln vervolg op het ingezette re- gionalisatiebeleid werd in maart 1992 door het APZ Endegeest, het PC Langeveld, de RIAGG ZHn en de R1BW ZHn een in tentieverklaring getekend waar in regionale samenwerking, ge zamenlijke beleidsvorming en eventuele bestuurlijke integratie gefaseerd zijn vastgelegd. ln de eerste fase zal een aan zet worden gegeven tot een re gionaal zorgplan en tot verdere ontwikkeling van samenwer kingsprojecten. In de tweede fa se zal, mede gebaseerd op de resultaten van de eerste fase, tot verdere uitwerking van het re gionaal zorgplan worden over gegaan in de zin van een geza menlijk regionaal zorgaanbod met hieraan verbonden de or ganisatorische en economische consequenties. In fase 3 ten slotte zullen de mogelijkheiden van bestuurlijke integratie wor den nagegaan. Mede door het inmiddels be staande zorgvernieuwingsbud get wordt uitwerking gegeven aan de samenwerking tussen de instellingen. Zo zijn de plannen voor een Regionaal Diagnosti sche Centrum Ouderenpsychia- trie al in een vergevorderd sta dium. Er vindt tevens samen werking plaats op het gebied van de Psychiatrische Thuis zorg, Dagbesteding en een Be geleid Wonen-project voor Ou deren. Ook de plannen voor sa menwerking met betrekking tot ARCHIEFFOTO WIM DIJKMAN De samenwerking van Ende geest met da (vakgroep Psychia trie) van de RUL (Rijks Univer siteit Leiden) is in afzonderlijke overeenkomsten nader gere geld. De vakgroep Psychiatrie is een onderdeel van de RUL en heeft een eigenstandige positie. Onderwerpen als samenwer king met de universiteit (i.e. vakgroep Psychiatrie), onder zoek en opleidingen worden dan ook in eerste instantie met de vakgroep Psychiatrie over legd. Dit geldt ook voor de uit de samenwerkingsprojecten van de GGz-instellingen even tueel voortvloeiende participa tie van de vakgroep Psychiatrie. Flierover zijn nog geen beleids voornemens geformuleerd, laat staan beslissingen genomen. Drs. J.P.R.G. Kleijne. Algemeen Direkteur, Psychia trisch Ziekenhuis Endegeest. Elke automobilist weet wat een groene golf inhoudt. De voorde len van dit systeem zijn waar schijnlijk ook aan iedereen be kend. Het stoppen en optrekken waarbij een extra hoeveelheid viezigheid .uit de uitlaat komt, is niet meer nodig. De overschrij ding van de maximum snelheid komt op deze trajecten bijna niet voor omdat sneller rijden geen zin heeft. Het vermijdt een stuk frustratie voor de automo bilist die bij een normaal rijge drag niet meer voor een rood licht hoeft te stoppen. Waarom dit systeem in Alphen niet toe gepast? Alphen aan den Rijn 1995. We komen met de auto uit Leimui- den. Bij het begin van de Zee- gerbaan slaan we rechtsaf om Alphen binnen te rijden. Dit verkeerslicht geeft gemiddeld lang genoeg 'groen' om een vlotte doorstroming mogelijk te maken. Daarna gaat het minder vlot. Als we door de bocht zijn, kunnen we de groene verkeers lichten zien op de kruising met de Jeltje de Bosch Kemper straat. We geven vol gas. Maar helaas, net voordat we het kruispunt bereiken gaat het licht op rood. Piepende rem men en wachtende auto's die met draaiende motoren het milieu belasten. As het licht op groen springt trekken we snel op. Misschien kunnen we met groen licht de kruising met Het Oude ambacht-Horstenweg passeren. Ook daar hebben we pech. Afremmende auto's die bij groen aan de wedstrijd 'wie is het snelste weg' meedoen. Bij de kruising met Vliestroom- Concertweg hetzelfde verhaal. Een enkele waaghals spuit door het oranje licht. De rest van het peloton knijpt in de remmen. De laatste hindernis - de krui sing met de Bruins Slotsingel - voor de Abert Schweitzerbrug Verkeerslichten worden geplaatst in Alphen; waar blijft de groene golf? met dezelfde problemen. Na nog 'even' de verkeerslichten bij de afslag naar de Hoorn te heb ben genomen, staan we voor rood bij de Zoutmanstraat. Draaiende motoren die soms een ongeduldig geluid maken als de bolides bij de start voor de grand-prix. Automobilisten die de wachttijd neuspulkend doorbrengen naast anderen die lijdzaam wachten op de dingen die gaan komen. Niemand be grijpt waarom het licht zo lang op rood blijft staan. Het kan toch voor de betreffende amb tenaar niet te veel moeite zijn om bij deze verkeerslichten een mededeling te zetten: 'Bij rood licht wacht u op een groene golf. Als het verkeerslicht hier dan op groen springt, genieten we van een heus groen golfje, dat meestal doorstroomt tot en met de kruising Prinses Ire- nelaan-Willem de Zwijgerlaan. Er moet toch in Alphen een ambtenaar zijn die een pro- ARCHIEFFOTO BEN DE BRUYN gramma in de verkeerscom- puter kan stoppen, die de ver keerslichten vanaf Jeltje de Bosch Kemper zodanig regelt dat er een aansluitende groene golf ontstaat die aansluit op de regeling vanaf de Zoutmans traat. Er hoeft dan niemand meer te snel te rijden en we dra gen zo bij aan vermindering van de milieuvervuiling. Alfons de Zwart, Aphen aan den Rijn. Naar aanleiding van het artikel 'Zoon ra zend na belediging moeder' wil ik het vol gende zeggen. Allereerst wil ik vermelden dat het artikel een eenzijdige en mijns in ziens een onjuiste weergave van de feiten betreft. Graag wil ik even mijn kant van het verhaal vertellen. De afgelopen zeven jaar heb ik heel veel last ondervonden van de benedenbuurvrouw. Het gaat voornamelijk om nare etensluchtjes, gedurende vele uren per dag en de aanloop van mensen die öf komen eten öf eten komen afhalen. De eerste vier jaar gingen m'n dochter en ik vaak weg om alle overlast te ontvluchten. Vooral met feestdagen en in de weekends was het niet uit te houden in huis. Het erg ste vond ik nog dat m'n nachtrust er onder leed omdat de buurvrouw vaak al om zes, vijf en soms zelfs om vier uur 's morgens begon met koken. Kokhalzend wakker wor den van knoflook en andere luchtjes is be paald niet prettig. Mijn dochter kon deze overlast niet meer verdragen, en is om rus tig te kunnen studeren (rechten) op zichzelf gaan wonen. Ik heb geprobeerd om aan deze situatie een einde te maken door middel van het schrijven van brieven aan de buurvrouw en de woningbouwvereniging Zijl en Vliet. Te vens heb ik de politie om advies gevraagd. De woningbouw heeft een gesprek geregeld met beide partijen. Tijdens dit gesprek werd mij al gezegd dat er doden zouden gaan vallen wanneer ik nog iets van me zou laten horen. Na dit gesprek heeft er geen verbete ring in de situatie plaatsgevonden. Onlangs is het uit de hand gelopen. Ik werk erg veel en was nu eindelijk een week end vrij. Maar een rustig weekend werd me niet gegund. Zowel zaterdag, zondag als nu de werknemers in L* de WW zijn beland. En en het GAK blinken uit naire nietszeggendheid! In oktober 1992 vond ontslagronde plaats, naamd als gevolg van krimping; de werknenu mede de vakbonden we gespiegeld dat men he wederom economisch vatbaar wilde maken, van sluiting dus geen zou zijn. De geschiedei ons echter inmiddels anders geleerd. Ik geloof dat er van aan doelbewust op sli aangestuurd, en dat er voor. de vorm nog et nieuwe Leidse directei aangesteld om de oude dorpse directeur even vangen tot het doek viel, nadat bij de eerste: de vakbonden en and langhebbenden in slaaj gesust. G.M No maandag was het niet uit te houden, 's Zondags heeft de buurvrouw wel tien uur staan koken. A met al is het me te veel ge worden en kon ik het niet laten om m'n on genoegen te laten blijken. Naar aanleiding hiervan is een voor mij onbekende zoon met een hamer naar boven gerend en heeft m'n voordeur zodanig beschadigd, dat er een nieuwe moest komen. Tijdens het beu ken op de deur riep hij dat hij mij wilde ver moorden. Dit is mijn kant van het verhaal. Toen ik het stukje las werd het me te veel en kon het niet laten dit stukje te schrijven. Er is mij en m'n dochter genoeg leed aange daan. Mijn grootste wens is zo vlug moge lijk te verhuizen en eindelijk wat meer woongenot te krijgen. E. Bijsterveld, Leiden. 'Veel gemeei verdwijnen van de kaart' In zijn artikel met noemde kop heeft de h senaar uit Noordwijker rige week zijn ongenoeg over het gebrek aan w bij politici tegen de ten opheffing van gemeen recht dunkt mij, maakt boos over het gemak over de nadelen van sai ging van kleine tot g meenten wordt heen Het verlies aan identitei vriendelijkheid van de j te en het ook letterlijl men van de afstand tot meentehuis zijn het gev Maar er zijn meer en rijker nadelen. Sinds jaa hebben grote(re) hogere tarieven, gevet niet in eigendom uit, m gen erfpacht op en aanzienlijk minder voor beter gesitueerden, volg is dat er al tiental! een grote uittocht uit meenten plaatsvindt vi sen die een mooie een groene woonomgev len. Het gevolg daarvan centratie van lage inkoi de steden en verdere vet Het rijk heeft slappe ki straft die kleine gemet nancieel voor hun zuini ten gunste van de gi meenten die hun uitga: in de hand hebben. 0: mom van profijt van de ningen in de grote sted de Ideintjes. Vergeten wordt die groten voor hun voo gen ook relatief al va geld krijgen. Toegegfl grote gemeenten hebt* tief ook hogere uitgave: volg van steeds meer nen met lage inkomens nog het meest zorgen dat het heil van samen niet hoeft te worden In kleine gemeenten a tarieven na samenvoeg fors stijgen. Opnieuw draagkrachtige huis! naar kleinere gemeente ten en opnieuw wt vicieuze cirkel van ve aangezwengeld. Geen dat lokale partijen in: zfjn. Want zij verzetteni sterk tegen onnodige voeging. As vertegenvw van zo'n partij bepleit il een drastische veranda het beleid in de stedent hogere inkomens te ho de vertrokken huishotl rug te lokken. Dat is enige remedie om de m de spiraal ten gunste1 steden en hun mindfl krachtige bevolking teö ken. Arnold' Wethouder (Burgerü Lew

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 18