'Behandel burgers met respect' Baalt®!' Oegstgeestenaar voelt zich onveilig Leiden Regio Grond Bijdorp niet voor aanleg fiets- of voetpad iütrontarmada' baandag van start ni Jeugd blijft gratis lezen in Oegstgeest Omwonenden Houtkamp wijzen ontmoetingsplek voor jongeren af VVD wil nieuwbouw van gemeentehuis Voorschoten uitstellen SELECTIE JENSDAG 18 OKTOBER 1995 edrijf zet kisten asbest weg «tgeest De politie heeft op een bedrijfsterrein aan de Rijns- jgervveg in Oegstgeest twee kisten met gebroken delen asbest ronden. Uit onderzoek bleek dat de eigenaar van een bedrijf machine had ontmanteld waarbij de asbest - ongeveer 2,5 ieke meter - was overgebleven. De man heeft beloofd de kis- ite laten afvoeren door een asbestverwijderaar. De politie >ft proces-verbaal opgemaakt. rie gewonden bij botsing rrfRWOUDE-DORp» Bij een verkeersongeluk gistermiddag op de rgemeester Detmersweg in Zoeterwoude-Dorp zijn drie men- luit Zoetermeer gewond geraakt. Het betreft drie familiele- ii, de 22-jarige bestuurster van de auto, haar vader (58 jaar) en l mot jpder (59 jaar). De 22-jarige probeerde een vrachtwagen in te |en, bestuurd door een 34-jarige man uit Utrecht. Maar een ismalling van de weg naar één rijbaan speelde haar parten. De 0" rechter probeerde door krachtigste remmen de personenwa- wooi „nog voor te laten gaan. Bij die manoeuvre kwam de auto en h jjswaar voor de vrachtwagen terecht maar schoot door naar berm en sloeg vervolgens over de kop. De drie inzittenden met hoofd-, nek- en beenletsel naar een ziekenhuis in Zoe- ïeer gebracht. ande lei hi nder pi cilessen op Duinrell e kei fai w tond !naar« De sector Sport en Recreatie organiseert in samen- ng met Skischool Duinrell ski- en langlauflessen voor be iers en gevorderden. De cursus bestaat uit vijf lessen van an- ihalf uur. De skilessen kosten 185 gulden. Voor kinderen van 6 12 jaar bedragen de lessen 135 gulden. De langlauflessen 160 en 110 gulden (voor kinderen van 6 tot 12). De prijs is ■eg lusief gebruik van schoenen en ski's. De eerste lessen begin- 1 op donderdag 26 oktober. Opgeven kan bij de sector sport recreatie: 071-5315601. je el te n "jroot feest voor kampeerders mond De Leidse Christelijke Kampeer Vereniging (LCKV) taai op zaterdag 21 oktober een groot deelnemersfeest omdat vo< "5 jaar jeugdvakanties organiseert, 's Middags van 13.00 tot 1 °P ÖO uur zijn alle deelnemers tot en met 15 jaar welkom. Stafle- en deelnemers vanaf 16 jaar zijn 's avonds aan de beurt. Het p Pa it wordt gehouden op Scholengemeenschap Visser 't Hooft, gerstraat 1 in Leiden. De kaarten kosten 7 gulden 50. Voor in- matie: 071-5127827 (maandag tussen 20.00 en 21.30 uur). De fraaie kloostertuin van Bijdorp in Voorschoten zal niet worden gebruikt 0 or voorschoten frank buurman De voortuin van huize Bijdorp, het klooster van de Dominica nessen aan de Veurseweg in Voorschoten is niet beschikbaar voor de aanleg van een fietspad of voetpad. Economisch advi seur Schuchhard van Bijdorp spreekt geruchten daarover, die in het dorp circuleren, tegen. De gemeente Voorschoten heeft ooit het plan opgevat om de nieuwbouwwijk Starrenburg te ontsluiten door middel van een recreatief pad. „Het is een oud woest verhaal, waar al sprake van was bij de ontwikkeling van Starrenburg. Iemand heeft ooit eens fantasievol een wandel- en fietspad door onze tuin gete kend. Maar wij voelen er nog steeds niets voor om daar grond voor ter beschikking te stellen", zegt Schuchhard. Bijdorp heeft jaren geleden al moeten slikken dat er een ont- sluitingsweg aan de achterkant van haar grondgebied werd aangelegd. Verdere aanslagen op de rustieke kloosteromge ving zullen niet worden toege staan. Dat er op termijn klooster- grond beschikbaar komt in ver band met een eventuele sluiting van Bijdorp wordt met klem te gengesproken. „Het gaat niet slecht met de orde. Bijdorp is het moederhuis van de congre gatie en je ziet vaak dat een or de zich terugtrekt op het moe derhuis als het aantal klooster lingen terugloopt. Maar op dit moment is er zelfs geen sprake van dat andere vestigingen van de congregatie worden geslo ten", stelt Schuchhard. Bijdorp omvat Oud Bijdorp en Haagdorp, die gezamenlijk het kloosterbejaardenoord vor men. De jongere zusters Domi nicanessen leven in de commu niteiten Bijdorp en Nieuw Bijdorp. ir de 5t Hai hoi s; tendo „i. Do i; ijes, tjalken en aken nemen 'gende week tegen elkaar in de tweeëntwintigste race. De oude bedrijfs- igen zeilen van Workum Warmond en weer terug. deelnemers gaan maan- om 14.30 uur van start. en woensdag worden chepen in Warmond ver- waar ze bij park Groot 11st de lading stront zullen 1. in de twintiger jaren werd koemest uit Friesland per naar de Hollandse bollen ers getransporteerd. Van- AR VAN DER PLOEG! I) en, sledl andere» pr dat samen met u de beste zoekt voor: u AMEN EN DEUREN l- EN PLAFONDBEKLEDING (HUIFPUIEN ERRES, ETC. itwerk voor nieuwbouw en vatie, uitgevoerd in onverwoest- kunststof van het kwaliteitsmerk nnincK Inderhoudsarm kverse fraaie kleuren tolledige garantie .'et Komo-certificaat/VKG-keur wege de doordringende geur stond de vloot bekend als 'strontarmada'. Het was van be lang dat de route zo snel moge lijk werd afgelegd. Meer trans porten leverden uiteraard meer geld op. De Strontrace wordt in twee klassen gevaren. De indeling is gemaakt naar de zwaarte van de schepen. Er wordt bij de inde ling gesproken van schepen in de lichte en de zware stront. De zeilschepen varen vanaf Wor kum over het IJsselmeer naar Amsterdam of Haarlem en ver volgens via de Ringvaart en de Kagerplassen naar Warmond. De schepen blijven precies een uur voor de wal aan het park liggen. De Stichting Zeilvaart War mond organiseert op maandag 23 oktober een busreis naar de start van de Strontrace in Wor kum. Om 8.15 uur vertrekt de bus vanaf de Baan. Onderweg wordt een stop gemaakt bij mu seumboerderij De Izeren Kop in Allingawier. De busreis kost 40 gulden, donateurs betalen 30 gulden. Informatie over de Strontrace en de busreis kan worden opgevraagd bij C. Tromp, tel.nr: 071-3012274. Onderzoek: vooral jongeren zitten met probleem oegstgeest monica wesseling Inwoners van Oegstgeest voelen zich onveiliger dan de inwoners van omliggende gemeenten. Toch komen er in Oegstgeest minder vernielingen en aanrij dingen voor, minder pogingen tot woninginbraak en er worden minder fietsen gestolen. Vooral jonge Oegstgeestenaren voelen zich onveilig, terwijl in de rest van het land vooral ouderen dat voelen. De omgeving van de Prins Bernardlaan en de Piet Heinlaan worden als het meest onveilig ervaren. Een en ander blijkt uit het veiligheidsonderzoek (De Vei ligheidsmonitor) dat onlangs in Oegstgeest is gehouden. Het onderzoek was gekoppeld aan het landelijk onderzoek (De Po litiemonitor) naar de gevoelens van (on)veiligheid, de slachtof fers en de tevredenheid over het functioneren van de politie. Een aantal gemeenten heeft een aanvullend onderzoek in het dorp laten doen. Diefstal uit de auto en vernie ling aan die auto komen in Oegstgeest meer dan gemiddeld voor, net als berovingen zonder geweld. Van de inwoners van het dorp werd hiervan respec tievelijk 12, 29 en 5.5 procent slachtoffer. Vorig jaar werd nie mand met geweld van zijn of haar spullen beroofd. De Oegstgeestenaren mogen zich dan onveiliger voelen: ze vertonen in het algemeen zelfs minder dan andere inwoners van de politieregio zogeheten vermijdingsgedrag. Een kwart tot eenderde van de inwoners van Oegstgeest mijdt wel eens bepaalde plekken, doet 's avonds niet open, laat waarde volle spullen thuis of verbiedt de kinderen ergens naar toe te gaan. In het onderzoek is ook geke ken naar de exacte plek binnen het dorp waar de meeste mis drijven zich voordoen. De inwo ners van de omgeving van de Prins Bernardlaan en het Boer haaveplein zijn het meest slachtoffer van vernieling en/of beschadiging. Alle vormen van diefstal komen vooral voor rond de Grunerielaan, de Rhijngees- terstraatweg en het Boerhaave- plein. Pogingen tot woningin braak doen zich het meest voor in de omgeving van de Terwee- weg en de Reviuslaan. Van de werkelijke inbraken wordt de helft gepleegd in de gebieden rond de Aert van Neslaan, de Prins Bernhardlaan en de Pres. Kennedylaan. Vooral de bewo ners van vrijstaande huizen en flatgebouwen met meer dan vijf verdiepingen zijn slachtoffer van woninginbraak. In heel Oegstgeest wordt ruim 3 pro cent van de inwoners slachtof fer van een poging tot inbraak en drie van een echte inbraak. Uit veiligheidsonderzoeken blijkt telkens weer dat objectie ve en subjectieve onveiligheid niet synchroon lopen. In Oegst geest zijn (opvallend genoeg) mannen vaker slachtoffer van een delict terwijl de vrouwen zich onveiliger voelen. Mensen die vinden dat hun buurt verloedert of die het ver keer in hun omgeving onveilig vinden, voelen zich over het al gemeen minder veilig. Van alle Oegstgeesjernaren ziet 15,5 procent verloedering (geluid - overlast, rommel op straat, bon dèpoep en bekladding) als een echt buurtprobleem. Vooral de bewoners van de Aert van Ne slaan, de Piet Heinlaan en de johan Wagenaarlaan vinden hun straat verloederen. Bijna dertig procent van de Oegst geestenaren zegt (over)Iast te hebben van het verkeer. De in woners van de Terweeweg, de Piet Heinlaan en de Rhijngees- terstraatweg hebben last van het verkeer. D Voor Gesprot jf] rSTOF OM OP TE BOUWEN. TLVCU en showroom: 50 60, Roelofarendsveen 11) 3315361 - fax (071)3315202 itunincK t den is bestemd voor aanvulling van het inmiddels sterk ge krompen boekenbestand. De bibliotheek had altijd minimaal 45.000 boeken, maar door de mindere subsidie en dus gerin gere financiële mogelijkheden, was de afgelopen tijd het aantal banden gedaald lot 40.000. Met de extra subsidie komt de bibliiotheek weer voldoende 'ruim' in het geld te zitten om de impopulaire maatregel in elk geval vooralsnog te kunnen uit stellen. oegstgeest monica wesseling Het lidmaatschap van de biblio theek in Oegstgeest blijft voor 16- en 17-jarigen komend jaar in elk geval nog gratis. De bi bliotheek heeft de voorgeno men invoering van contributie heffing uitgesteld tot op zijn vroegst 1997. De 'bieb' is uit de financiële problemen doordat de gemeente heeft besloten voor 1996 een extra subsidie te het bibliotheek-bestuur bekend dat het vanaf 1996 van 16- en 17-jarigen per jaar 15 gulden contributie zou vragen. Volwas senen betalen 33,50 gulden. Al leen voor de leerlingen van hel Rijnlands-lyceum (de school waar de bibliotheek gehuisvesl is), zou een afwijkende financië le regeling worden getroffen. Tegelijkertijd echter besloo de gemeenteraad van Oegst geest om de subsidie voor de bi bliotheek voor 1996 eenmalig te verhogen. De extra 10.000 gul- leiderdorp* jaap v if zijn sokkel Boerhaave neer snaar hem ver- nde laan in Lei- Boerhaave werd 1 december 'geboren te :hoten en '23 september 'te Leiden. uur, t De gemeente Leiderdorp die een bouwvergunning afgeeft aan zichzelf. En dan niet zo maar een vergunning, maar eentje voor het neerzetten van een Ontmoetings Plaats (OP) in park De Houtkamp, terwijl in de rest van Leiderdorp bijeenkom sten worden gehouden over de plek en de inrichting van de OP's in de andeTe wijken. Om wonenden van de Houtkamp kunnen er met hun pet niet bij, zo bleek gisteravond tijdens een vergadering van de commissie voor beroep en bezwaarschrif ten. Vooral de plek die het colle ge van B en W gekozen heeft, aan de rand van De Houtkamp achter de bushalte, schiet bij de bewoners in het verkeerde keel gat. „De Houtkamp is opgezet voor bijzondere flora en fauna", meende I. Fikenscher-Konst. Het adviesorgaan van het col lege plaatst daarbij ook de nodi ge kanttekeningen. R. Adriaan- sen vroeg zich af of de OP wel aan de criteria voor een hang plek voldoet. Balspelen bijvoor beeld lijken hem op de geplan de plek in De Houtkamp niet mogelijk. De onafhankelijke ju rist had ook moeite met de dub belfunctie van de gemeente. „Zowel de aanvrager als de ver lener van de vergunning zit on der dit dak. Onder datzelfde dak wordt gepraat over inspraak van burgers. Dat is bijna praten op drijfzand Ambtenaar J. Spannenburg, die het college vertegenwoor- CHEF* HENNYVAN EGMOND. 071-5356414 PlV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-5356429 Raadslid houdt college aan beloften Het Warmondse college van burgemeester en wethou ders houdt zich niet aan gemaakte afspraken. Dat vindt A. Heemskerk, raadslid van Progressief Warmond. Hij maakt zich zorgen over de gang van zaken rond de in richting van het terrein bij de nieuw te bouwen sporthal. Volgens Heemskerk omzeilt het college met de aanleg van een vluchtweg tussen de sporthal en het kerkhof naar de Oude Dam beloften aan omwonenden. warmond alice van schuppen Bezwaarschriften die destijds tegen het plan voor de sporthal zijn ingediend, zijn volgens Heemskerk weerlegd door be loftes te doen over de groen voorziening achter de sporthal. De PW-fractie citeert in een no titie het college, dat aan omwo nenden beloofde dat het huidi ge pad langs het kerkhof zou verdwijnen en plaats zou ma ken voor beplanting. „De Oude Dam krijgt geen verbinding met de sporthal", luidde het ant woord op het bezwaarschrift van een omwonende. De bouw van de sporthal aan het Leerpad blijft een omstre den punt op de agenda van de Warmondse politiek. De ge meenteraad ging vorige maand akkoord met een wijziging van het bestemmingsplan, omdat de ruimte voor de nieuwbouw te klein bleek voor het ontwerp van de architect. De sporthal wordt nu naar achteren uitge breid. in de richting van het kerkhof. 'lot grote verrassing van de PW-fractie werd ook een vluchtweg tussen de sporthal en het kerkhof naar de Oude Dam in de herziening van het be stemmingsplan opgenomen. Volgens wethouder Wassenaar was de vluchtweg al in het eer ste bestemmingsplan opgeno men. „Door de extra ruimte voor de sporthal, wordt al een deel van het beloofde groen afgesnoept", zegt Heemskerk. „Maar met een vluchtweg blijft er helemaal niets van over." Het raadslid be strijdt niet alleen de plaats van de vluchtweg, maar betwijfelt of een dergelijk pad wel noodzake lijk is. Het college vindt dat de sporthal hij rampen en calami teiten ook vanaf de Oude Dam bereikbaar moet ziin. „Ik vind die argumenten wel wat ver ge zocht. Twee jaar geleden had het college ook rekening kun nen houden met calamiteiten. Het is niet zo dat er sinds kort meer kans is op een aardbeving in Warmondlacht het raads lid. Heemskerk gelooft niet dat de vluchtweg alleen wordt gebruikt door ambulances en brand weer. „Het is net als met de brug naar Koudenhoom. Die moest en zou indertijd een autobrug worden. Wij hebben ons toen hard gemaakt om dat niet te doen, want als je de mo gelijkheid creëert, dan maken ook mensen zonder toestem ming gebruik van de voorzie ning. Zo werkt dat nu eenmaal. Waar ik dus bang voor ben, is dat de vluchtweg als sluiproute gebruikt gaal worden." Niet alleen Heemskerk wijst het college op het nakomen van beloften, ook een bestuurslid van de St. Matthias parochie heeft zich bij de gemeente be klaagd. Ilij vraagt zich in een brief aan de fracties af hoe het kan dat hij in de krant moet le zen dat er een vluchtweg komt, terwijl er een afsluiting beloofd is. Heemskerk stelde onlangs in de gemeenteraad voor om de vluchtweg aan de andere kant van de sporthal aan te leggen. Tot zijn grote verbazing was dit alternatief niet bespreekbaar, omdat het college reeds overleg had gevoerd met omwonenden aan de andere kant en om die reden andere oplossingen on verkoopbaar vond. „Ik wil geen dwarsligger zijn of een rel ontketenen", zegt Heemskerk. „Maar het college doet her en der beloften zonder overleg met de raad. Wie be stuurt deze gemeente nou ei genlijk? Niet In t college, maar de gemeenteraad is de hoogste gemeentelijke instelling. Ik zit niet in de raad omdat het zo ge zellig is, we moeten zakelijk met elkaar omgaan. Burgers die een bezwaarschrift indienen, moe ten wel met respect worden be handeld." digde, noemde hel plan 'uitge stippeld beleid'. In hun bezwaar praten Th. van Everdinck en I. van Everdinck-van der Pols over 'merkwaardig beleid'. „Plaats een JOP in de Houtkamp om een aantal bewoners in Leider dorp tegemoet te komen. De mening van bewoners in de buurt van De Houtkamp wordt echter buiten beschouwing ge laten." Het plan voor de hangplek in De Houtkamp bestaat al enige tijd. Pas later, na verzet uit de bevolking tegen de door B en W voorgestelde Jongeren Ontmoe tings Plaatsen, kwam Leider dorp met het plan voor klein schalige, wijkgerichte bouwwer ken. De omwonenden van De Houtkamp werden overigens in juni door de commissie voor beroep en bezwaarschriften in het gelijk gesteld toen de ge meente op dezelfde plek een ontmoetingsplaats met een sta len overkapping wilde plaatsen. De commissie oordeelde toen dat het beoogde bouwwerk geen 'openbaar nut' heeft. De juristen vonden bovendien dat het college niet goed had on derbouwd waarom nu juist 'een van de mooiste plekjes van het park' was uitgekozen. Het colle ge kwam daarna met een pyra- mide op de proppen, omdat dat wel in overeenstemming is met het bestemmingsplan van het park. De bezwaren bleven ech ter overeind. De commissie be roep en bezwaar zal zich over zes tot acht weken uitspreken. voorschoten joost panhuysen De nieuwbouw van het ge meentehuis en het Open Jonge renwerk krijgt voorlopig geen extra kantoorverdieping. De ge meente ziet daar van af, on danks dat het goedkoper is de extra ruimte direct in de plan nen in te passen. De toe te voe gen zolderverdieping blijft vol gens het college van burge meester en wethouders relatief duur. De kantoorverdieping kost omstreeks 800.000 gulden, maar levert door het schuine dak slechts 189 vierkante meter extra ruimte op. De WD-fractie in de gemeen teraad had liever gezien dat de nieuwbouw enkele maanden wordt uitgesteld. Er kan dan een gedegen onderzoek worden in gesteld naar een eventueel uit gebreid bouwplan en de be hoefte aan ruimte. Maar daar willen de andere fracties en het college van burgemeester en wethouders niets van horen, liet CDA steil dat dé g'- meente zich door uitstel bela chelijk zou maken. Bij het Open Jongerenwerk, dat reikhalzend uitkijkt naar het nieuwe jonge rencentrum en bij de bewoners van de Prins Bernardlaan, die is beloofd dat de jongeren daar uit het buurtcentrum zullen ver trekken. Ook burgemeester Cannegie- ter heeft zijn bedenkingen. „Als we het contract openbreken, moeten we als gemeente veel geld aan de aannemer betalen. Bovendien blijft het onzeker wat de definitieve vorm van de uitbreiding van het gemeente huis zal zijn. Het is op zijn vroegst in medio 1996 duidelijk of er ondanks de nieuwbouw toch nog ruimtegebrek zal ont staan." i baalbercen hulsta ra '>B"'

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15