EIDEN 'De Zijl' vreest plan Melkert T 1 Herfstvakantie achter de bladblazer Onderzoek naar effect foliumzuur-campagne 3 olie Bak door inbrekers op rand van afgrond W Morswegbewoners dromen van bloemenzee op spoordijk :nsdag 18 oktober 1995 IfNSD, [eisje ontkomt aan aanrander tes ihenny van ecmond. 071 -5356414. plv -chef hans koenekoop. 071-5356429 Hen 19-jarige Leidse is vannacht rond 1.00 uur op de kweg ter hoogte van de Nautilusbank door een onbekend •ven man van haar fiets getrokken. Het meisje begon hard len en toen de man zijn hand voor haar mond sloeg, on- id een vechtpartij. Daarbij wist de Leidse zich los te wringen iveg te lopen. Bewoners van nabij gelegen huizen waar- uwden de politie, die slechts de fiets van de Leidse vonden, irdoor onstond nog enige verwarring. Later bleek dat het jsje bij een iets verderop gelegen huis had aangebeld en van plek haar vader had ingeschakeld. Ze kon een goed signale- nt van haar belager geven. •Tl ronken man richt forse schade aan en» Hen 46-jarige Leidenaar, die te diep in het glaasje had ge- •n, heeft gisteravond met zijn auto forse schade aangericht, ligen hadden hem al slingerend over de Zijlsingel zien rij- l Vlak bij de Hermanstraat raakte de man een geparkeerde die vervolgens weer tegen een betonnen paal sloeg en te- een andere auto. Dit laatste voertuig kwam half tegen een en half tegen een muur tot stilstand. Het ongeluk kan voor Jronken man verstrekkende gevolgen hebben, alsdus een po- woordvoerder. De Leidenaar heeft in 1993 al eens negen inden rijontzegging gehad, een boete van 2500 gulden en ejaar voorwaardelijk. i ii inkeldief steelt 42 luchtjes Een 38-jarige Hagenaar liep gistermiddag tegen de lamp hij een drogisterij aan de Haarlemmerstraat wilde verlaten Ier zijn boodschappen af te rekenen. Hij bleek zijn tas te iben volgeladen met 42 flesjes parfum ter waarde van in to- •shonderd gulden. pdenaar met mes gestoken WL. Een 16-jarige Leidse jongen is gisteravond laat op de Sta sweg aangevallen door drie andere jongens. Een van hen ft hem in het gezicht gestoken en op zijn oog geslagen. Het rpje ondernam vergeefs een poging om hun slachtoffer te jven. De zestienjarige is na het voorval direct naar het AZL lan om zich te laten verzorgen en deed vervolgens vanmor- aangifte. broken kaak fietser Een 31 -jarige Leidenaar heeft een gebroken kaak en afwonden opgelopen toen hij gisterochtend op het Stations- li vlak bij het belastingkantoor is aangereden door een auto. lutomobilist, die de fietser geen voorrang zou hebben ver- ui, is doorgereden na het ongeval. itoonstelling 65-plus kunst Kunstzinnige vijfenzestig-plussers uit Leiden en omge- jmogen hun creaties laten zien op een tentoonstelling van verzorgingshuis Rijn en Vliet. De instelling houdt vanaf don- jlag 2 november een expositie van schilderijen en tekenin [vervaardigd door artiesten van 65 jaar en ouder. ?ren die graag hun werk willen tonen en in aanmerking wil- imen voor de geldprijs van 800 gulden, kunnen tot vrijdag itober een aanmeldingsformulier aanvragen bij Rijn en Vliet Ide Aaltje Noorderwierlaan 1 te Leiden. rhi flNO 1895 Vrijdag 18 October tommissarissen der Stedelijke^Gasfabriek vragen aan den nteraad machtiging tot het invoeren van den zoogenaam muntgasmeter. De bedoeling is den verbruiker eene leiding jrschaffen alsmede 1 kookkomfoor met 1 of 2 branders. Ter f-Ve róle van het gasverbruik zal dienen een droge 3 lichts- itgasmeter, waardoor de verbruiker, door het inwerpen van of meer twee-en-een-half centsstukken, zal kunnen beschik- over eene zekere hoeveelheid gas, waarvan de prijs per ku- 11 -9® e meter, wordt bepaald op 6 cents. NO 1970 maandag 19 oktober lekkesluiter, maar dan in een betere zin dan in de voetbal- rld gewoonlijk, heeft ..Alphia" zaterdagmiddag haar nieuwe gebouw, op het sportcentrum ,,De Bijlen" in gebruik geno- n W thouder J.C. van Duin, sprekend als voorzitter van de lense Sportstichting, noemde het clubgebouw een fraaie lie. Het sportcomplex is op een oor na beter gezegd lichtmasten na voltooid. Thuis A A Café Huis de Bijlen I in Leiden is volgens eigenaar .Hans van der Bijl een thuis waar je met rust wordt gelaten. Drinkwater a —t Als Watermaat- I schappij Zuid-Hol land Oost in Alphen drink water gaat leveren gaat de prijs niet omhoog. Wethouder Laurier wil niet spoed overleggen met de vaste kamercommissie voor sociale zaken over plannen van minister Melkert voor de sociale werkvoorziening. In een brief waarschuwt laurier de kamerleden voor de ge varen van 'doelgroepbeperking', een maatregel voor de sociale werkvoorziening die in Melkerts notitie 'stroomlijning gesubsidieerde arbeid' wordt voorgesteld. Jongens uit Leiden-Noord vegen de stoep schoon. FOTO HIELCO KUIPFRS leiden dorith ligtvoet Circa veertien jongens uit Lei den-Noord brengen een groot deel van de herfstvakantie door achter een bladblazer. Tot nu toe zijn ze vooral aan het werk in de Leidse Raadsherenbuurt, omdat er in de omgeving van de Leidse Hout veel bladeren in de straten liggen. Maar de jongens, die een zakgeldbaan hebben, gaan deze week ook in hun ei gen wijk aan de slag. De zakgeldbaan is een vrij nieuw verschijnsel in Leiden. De 'werknemers' komen uit Lei den-Noord en zijn tussen de 15 en 17 jaar oud. Ze werken onder begeleiding van ervaren mede werkers twee keer per week na schooltijd enkele uurtjes bij de afdeling wijkbeheer. Hun werk zaamheden vallen onder de noemer onderhoud en variëren van veegwerk tot het opknap pen van speelterreintjes. Eerst was er ook een meisje bij de groep, maar die heeft vanwege drukke schoolwerkzaamheden afgehaakt. Het mes snijdt bij dit project aan twee kanten. Jongeren leren voor hun eigen woonomgeving te zorgen, waardoor het aantal vernielingen terugloopt. Daar naast biedt het project ze de mogelijkheid om een leuk cent je bij te verdienen. Ze verdienen vijftien gulden voor twee uurtjes werk. Als ze hele dagen werken, krijgen ze vijf gulden per uur. Momenteel is er een wachtlijst voor een zakgeldbaan. Omdat het project succesvol is, wil de gemeente hel uitbreiden naar de oostelijke binnenstad. Dat de jongens nu in de Raadsherenbuurt aan het werk zijn is volgens S. van Rhijn, chef wijkbeheer, toeval. ,,Dat komt omdat het herfstvakantie is en ze langer kunnen werken dan normaal. Ze draaien met het normale rooster mee. Maar ge woonlijk werken ze alleen op woensdag en donderdag en doen ze veel klussen in de eigen wijk." Het project is nadrukkelijk niet bedoeld als werkproject voor jongeren die niet aan een baan kunnen komen. „Er wordt zeker op gelet dat ze diet gaan spijbelen, omdat ze hier wat kunnen verdienen." Volgens Van Rhijn vinden zijn mede werkers het meestal wel leuk om de jongens onder hun hoe de te hebben. „Aan de ene kant hebben ze er extra werk aan, omdat ze begeleid moeten wor den. Maar aan de andere kant zijn ze nuttig bezig. Als vier jon gens achter een veegmachine lopen, dan gaat het werk snel." leiden annet van aarsen Melkert zou met de doelgroep - beperking willen bewerkstelli gen dat de zwakste groep bin nen de sociale werkvoorziening - de verstandelijk gehandicap ten - meer kansen krijgt op werk. Laurier en de medewer kers van De Zijl Bedrijven (DZB) vrezen echter dat een dergelijke maatregel averechts werkt. „De Zijl Bedrijven heeft zich geprofilieerd onder het motto 'handicap als marktwapen'. Niet de produkten en diensten staan binnen de filosofie van DZB centraal maar de mensen die die produkten en diensten leveren", schrijft de wethouder in zijn brief aan de kamercom missie. „Dat heeft DZB winst opgele verd. Winst omdat we nog steeds in staal zijn boven de ro de streep te blijven maar vooral ook winst omdat we op deze wijze voor de zogenaamd zwak ste groep - ile verstandelijk ge handicapten veel arbeids plaatsen hebben weten te reali seren." Volgens Laurier lukt het DZB om juist voor de 'zwakke groep' werk te scheppen van wege de brede doelgroep van DZB. „De zogenaamd sterkere medewerkers scheppen kansen leiden caroline van overbeeke Hoeveel vrouwen gebruiken foliumzuur tijdens hun zwangerschap om kinderen met afwijkingen aan de neurale buis zoals een open ruggetje te voorkomen? In welke mate gebruiken vrouwen deze vitamine vóór en üjdens hun zwanger schap? Heeft de landelijke voorlichtings campagne waarbij wordt gewezen op het nut van foliumzuur effect? Op deze vragen zoekt het Leidse onderzoeksinsti tuut TNO Preventie en Gezondheid het komende jaar antwoord. In een landelijke campagne worden vrouwen sinds enkele weken gewezen op het belang van het slikken van foli umzuur als ze zwanger willen worden. Deze vitamine - B-l 1 - komt ook in voe ding voor, maar niet in. voldoende mate. Onderzoek heeft uitgewezen dat dage lijks gebruik van extra foliumzuur in de vorm van tabletten al vóór en in het be gin van de zwangerschap belangrijk is, stelt de Leidse onderzoekster Simone Buitendijk. ,„Als vrouwen extra foliumzuur slik ken, neemt de kans op de geboorte van een kind met een neurale buisdefect zoals een open ruggetje met de helft af. De neurale buis is de basis van ons ze nuwstelsel en belangrijk voor de ontwik keling van de hersenen en het rugge- merg van het kind. Die neurale buis wordt al in de eerste vier weken van de zwangerschap gevormd. Om die reden moet je al vóór je zwangerschap extra foliumzuur slikken." In Nederland worden jaarlijks zo'n driehonderd kinderen met een neurale buis-afwijking geboren. Buitendijk: „De ze kinderen zijn soms zwaar gehandi capt en hebben vaak hun hele leven ex tra zorg nodig. Foliumzuur is de eerste natuurlijke voedingsstof waarvan wij weten dat het deze aangeboren afwij king kan voorkomen." Vrouwen, die zwanger willen worden, zouden vier weken vóór de conceptie en gedurende de eerste acht weken van de zwangerschap dagelijks een tablet van 400 microgram foliumzuur moeten slik ken. „Langer gebruik van foliumzuur heeft voor zover wij weten geen bijwer kingen", zegt Buitendijk. „Het kan dus geen kwaad als vrouwen die niet onmid dellijk zwanger worden, langere tijd ex tra foliumzuur slikken." TNO wil weten in hoeverre vrouwen die zwanger willen worden ook daad werkelijk foliumzuur-tabletten gaan slik ken. Buitendijk: „Deze maand ondervra gen we 2400 zwangere vrouwen in de re gio's Leiden en Groningen. We laten de ze vrouwen die voor een eerste zwanger schapscontrole bij de verloskundige of gynaecoloog komen, een uitgebreide vragenlijst invullen. We willen weten of ze op de hoogte zijn van het nut van foli umzuur en vragen óf en hoe ze de vita mine gebruiken." „We vragen ook hoe ze zich erbij voe len. Zo kan het zijn dat vrouwen hel geen prettig idee vinden om pillen te slikken tijdens hun zwangerschap. Ook kunnen vrouwen die geen foliumzuur slikken, zich later schuldig voelen." „Eind volgend jaar weten we of de voor- lichtingscampange ook daadwerkelijk efTect heeft gehad. We onderzoeken dan opnieuw een groep van 2400 zwangeren. Daarbij bekijken we ook of vrouwen uit de lagere sociaal-economische groepen en allochtone vrouwen door de voorlich ting worden bereikt. Wellicht zijn voor deze groepen extra inspanningen no- dig." voor de zogenaamd zwakkere", aldus laurier. De vaste kamercommissie voor sociale zaken en werkgele genheid vergaderde gisteren over de notitie van Melkert. Maar wanneer de besluitvor ming over zijn plannen plaats vindt. is nog niet duidelijk. Wethouder laurier en DZB hebben daarom de kamerleden uitgenodigd voor een bezoek - zo spoedig mogelijk om de Leidse werkwijze te bekijken, laurier in zijn brief: „U begrijpt dat wij het jammer vinden als de goede intentie van het voor genomen beleid ondergraven zou worden door de keuze van een instrument als doelgroep beperking." Directiesecretaris C. van Eijn- atten van DZB: „Vroeger en dan zeg ik het een beetje badi nerend - waren we vooral een zorginstelling. Maar sinds enke le jaren geleden het financie ringssysteem is veranderd, is bij ons het 'echte werk' aan de or de. We moeten bij DZB bedrijfs matig werken. Dat is niet verve lend, dat betekent juist veel voor de mensen die bij ons wer ken. En wij hebben die nieuwe aanpak altijd gezien als een kans om juist ook de zwakkeren aan werk te helpen." Bijeenkomsten voor aspirant- pleegouders De Stichting leugdzorg Den Haag/Zuid-Holland Noord be gint dinsdag 31 oktober in Lei- den met de eerste van een vier tal bijeenkomsten over de op vang van pubers in pleeggezin nen. De vier sessies zijn bedoeld voor mensen die belangstelling hebben voor deze vorm van jeugdhulpverlening. Na het bijwonen van de bij eenkomsten kunnen de deelne mers besluiten of zij zich willen inzetten voor jongeren in pro bleemsituaties. Belangstellen den kunnen contact opnemen met de Stichting leugdzorg, tel: 070-3469306. eniging in problemen door reeks diefstallen herman joustra en bestuur van softbal- jing Volle Bak zitten met anden in het haar. Voor ihien wel de achtste of ne- keer in vier maanden tijd heeft het niet precies bij- iden - hebben inbrekers Jezoekje gebracht aan de van de Leidse club aan y Itonie Duycklaan. Het af- in weekeinde bestond de Hij uit een stereo-installatie, ft Jaar kratten bier, flessen dozen snoep, een water- lichaamsbeschermers "T de spelers en scheidsrech- pkers. „Zo vaak in zo'n tijd. het is absurd", zegt Groot, nbraakgolf heeft de ver- zelfs financieel in pro- gebracht. .Alles bijel- komen we op ongeveer izend gulden schade. Dat lurlijk enorm op een tota lling van twintigduizend sipt Groot. „Je zou wi zeggen dat de club fi- *el gezien bijna dood is. opheffen? Nee, we zullen alles um Volle Bak te be- Misschien dat we het Diende jaren heel rustig ten doen. Of we moe- 'rwacht steun krijgen :enaf." zou wel eens zo kunnen we bij de volgende alge ledenvergadering moeten n tot een contributie- vult bestuurslid W. Voorde ramen van het clubhuis van Volle Bak zitten platen. De inbrekers t van Beek aan. „We hebben nog niet eens honderd leden, die elk jaarlijks bijna tweehonderd gul den contributie betalen. Als je dan voor duizenden guldens schade lijdt en je moet ook nog eens voor een paar duizend gul den beveiligingsmaatregelen treffen, wordt het moeilijk." De vereniging breekt zich nu het hoofd over nieuwe maatre gelen. Groot: „Maar eerlijk ge zegd. wat moeten we nu nog doen? De meeste inbraken had den in juni en juli plaats. In één week hadden we zelfs een keer drie inbraken. Dan ga je de boel natuurlijk extra beveiligen. Met een bewegingsverklikker bij voorbeeld waarbij dan ineens het licht aangaat." Ook dat hielp echter niet. „Uiteindelijk hebben we een tijdje terug de ramen aan de buitenkant van platen voorzien. Met vleugelmoeren aan de bin nenkant. Niet echt gezellig, maar zo kunnen ze natuurlijk het glas niet kapotmaken. Alle sloten hadden we ook extra ver stevigd met metalen strips. Dat leekte werken." „De laatste tijd was er niets meer gebeurd", vervolgt Van Beek. „Ja, we ontdekten dat ze het een paar keer geprobeerd hadden, maar ze hadden de platen er niet af gekregen. Nu hebben ze dus de deur openge broken." Groot: „Bij de politie hebben we gevraagd om con trole, maar daar zeiden ze dat onze kantine al op hun route ligt met surveilleren. Helaas ligt de kantine half verscholen ach ter de bomen. En als iemand die iets kwaad van plan is even oplet, dan weet hij zo wanneer hij moet toeslaan." Hij zegt verder gelukkig ie mand binnen de vereniging te hebben met twee gouden han den. „Die kijkt nu naar een technische oplossing. Verder haalden we al een tijd de meest waardevolle spullen er uit, voor we weggingen. In elk geval na men we steeds de kas mee." „Nu is het seizoen afgelopen", zegt Van Beek. „Voor de winter halen we de hele kantine leeg. Echt alles halen we weg." Het is trouwens een geluk dat de kantine er nog staat, lacht Groot. „Een week of twee gele den dreigde het bijna mis te gaan toen een aantal jongeren een vuilcontainer in brand had gestoken. Er was niemand in de kantine. Gelukkig kwam toen net ons damesteam terug van een toernooi in Helmond. An ders had er een kwartier later geen kantine meer gestaan." Cynisch: „Maar dan was er in elk geval ook nooit ingebro ken." Een prettiger uitzicht. Dat is wat de nog niet zo lang gele den opgerichte buurtcomrnis- sie Morsweg III wil bereiken met een bollenpoot-actie op zaterdag 28 oktober. Tientallen vrijwilligers beklimmen die dag de spoordijk tussen het Dr. Le- ly- en het Morsviaduct om ze venduizend narcissenbollen te poten. Het Morsviaduct wordt verder opgefleurd met een keur aan heesters. Vijf families uit de buurt staan aan de wieg van het toe komstige gele bloemenveld. „We willen een klein Keuken hofje", aldus mevrouw Grij- pink, één van de initiatiefne mers. „We kwamen eigenlijk op het idee toen we hoorden van de campagne wijldnitiatie- ven van de gemeente. Daar wilden we iets mee doen. I11 eerste instantie was er het plan om het viaduct op te knappen. Dat is 1111 zo'n graffity-ellende. We dachten aan een gedicht op de muur maar dat is uitein delijk niet doorgegaan. Nu wil len we de dijk dus aanpakken." Met het plan wonnen de buurtbewoners een bijdrage van ruim vierduizend gulden uit de campagne wijkinitiatie- ven om de bloembollen aan te schaffen. Het wordt een grootschalige actie, waarbij onder andere de Nederlandse Spoorwegen zijn betrokken voor het toezicht op de veilighefd van de bollenpo- ters en de gemeentelijke dienst Milieu en Beheer voor onder andere het afvoeren van zwerf vuil op de spoordijk. Het buurthuis Morskwartier ser veert een luch voor de vrijwilli gers. Inmiddels hebben zo'n vijftig vrijwilligers uit de buurt zich aangemeld. „We krijgen onder andere steun van Njord en van een padvindersgroep. Maar we hebben nog meer gespierde mannen en vrouwen nodig", zegt mevrouw Grijpink. „We hebben eigenlijk zo'n honderd vrijwilligers nodig om de klus te klaren. Het is zwaar werk. Door dat taaie gras op de dijk is het moeilijk om een schep de grond in te krijgen." Jeugdige vandalen vernielen voor 15.000 gulden Twee Ixidenaartjes van twaalf en vijftien jaar zijn gistermiddag opgepakt nadat ze de dag ervoor bij een bedrijf aan de Bevrijdingslaan voor 15.000 gulden aan in glas gehulde chemische pluggen hadden vernield. De jongens liepen toevalliger wijs tegen de lamp. De eigenaar van het bedrijf deed gisteren aan gifte van de vernieling bij het nabijgelegen wijk bureau. De agent, die de zaak in behandeling nam, besloot vervolgens even met de man mee te lopen om de schade zelf in ogenschouw te ne men. Juist op dat moment kwamen de twee jon gens de loods van het bedrijf binnenlopen, waar ze de dag ervoor hadden huisgehouden. Al snel bleek dat zij de daders waren geweest. Onder andere sporen in het stof in de loods kwa men overeen met het profiel van de schoenen van de jongens. Zij bekenden ras dat ze de ver nielingen hadden gepleegd, samen met twee, drie andere jongens. De politie is nog naar hen op zoek. De jeugdige daders zullen zien moeten mel den bij het Halt-project. Volgens een woordvoerder van de politie waren de chemische pluggen leuk speelgoed voor de jongens omdat ze een ploffend geluid veroor zaakten als ze kapot werden gegooid. De pluggen, die een lijmachtige substantie bevatten, kostten zo'n twintig gulden per stuk.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13