mm Auto's blijven rijden op Sallandse Heuvelrug Natuur Milieu Geplagde heidevelden herstellen zich moeizaam WOENSDAG 18 OKTOBER 1995 REDACTIE. BERT DE JONG 072-5196276 Jongeren lopen niet warm voor schoon milieu Jongeren lopen niet echt warm voor allerlei milieumaatregelen. Lang niet alles wat beter lijkt voor het milieu keuren zij goed. Dat blijkt uit een referendum onder 75.000 Nederlandse jon geren op honderd scholen. Weinig jongeren (17 procent) zijn voor een verbod op vakan- tievluchten tot 1.500 kilometer. Autovrije binnensteden krijgen evenmin een meerderheid: 45 procent is daar voorstander van. Verder zou slechts 13 procent stoppen met het eten van vlees- produkten van McDonalds en kiezen voor een groentenbur- ger. Ook 13 procent kiest voor het dragen van goede tweede hands ldeding uit milieuover wegingen. Iets meer dan de helft van de ondervraagden (53 procent) heeft geen bezwaar te gen chemische verzorgingspro- dukten. Over ontwikkelingshulp zijn de Nederlandse jongeren een stuk positiever. Met de stel ling dat zoiets moet worden af geschaft behoudens in tijden van oorlog, milieu- en natuur rampen is 85% het niet eens. Ondanks pogingen korhoen voor uitsterven te behoeden Kosten noch moeite worden gespaard om het korhoen in Nederland voor uitsterven te behoeden. Beheerders wer ken zich bijkans in het zweet. De laatste leefgebieden worden opgekalefaterd, de stand aan natuurlijke vijan den (zoals de vos) wordt kort gehouden, etc. Maar een weg dwars door een korhoenreservaat afsluiten voor het gemotoriseerd verkeer? Nou neen. Er zijn grenzen. Kosten noch moeite worden gespaard om het korhoen te beschermen. Maar op de Holterberg mogen de auto's blijven rijden. archieffoto Dus gaat de zogeheten 'Toeris- tenweg' over de Sallandse Heu velrug (Holterberg) voorlopig niet dicht voor auto's. Waarom? ,,Het politieke draagvlak voor zo'n maatregel ontbreekt in de gemeenten Hellendoorn en Holten." Natuurorganisaties be treuren deze gang van zaken. Zij pleiten al jaren voor afslui ting van de weg, om de laatste levensvatbare korhoenpopulatie van West-Europa (ongeveer 60 stuks slechts) de benodigde rust te geven. Die rust ontbreekt thans. Vooral in de weekeinden, als de dagjes mensen bumper aan bumper de Holterberg-route nemen. Bergopwaarts kunnen ze verpo zen in uitspanningen. Met mooi weer is er sprake van filevor ming, en er gebeuren veel ver keersongelukken. Om over de parkeer-ellende nog maar te zwijgen. Als het om bescherming van flora en fauna gaat kunnen lo kale politici nogal kortzichtig zijn, vinden natuurorganisaties. Dan blijkt keer op keer de plaat selijke economie (in dit geval de horeca) te zegevieren boven het behoud van planten en dieren. De Stuurgroep Sallandse Heu velrug is zich er van bewust dat filevorming op de Holterberg, gepaard gaand met lawaai en uitstoot van uitlaatgassen, haaks staat op de inspanningen die natuurbeschermers zich ge troosten om het korhoen te be houden. Gehoopt wordt dat er wel politieke ruimte zal groeien voor een verkeersvermindering in fasen. Met ergens aan de ver re horizon tóch een totale af sluiting. Maar of er dan nog kor hoenders zijn? Vooruitlopend op de in het ver schiet liggende afsluiting van de weg heeft Staatsbosbeheer al wèl kostbare maatregelen getroffen. Zo is het bezoekers centrum op de berg verplaatst naar de rand van het natuurge bied. Nu de koek en zopie nog. Veluwe blijft donker gebied Een klein succesje voor de Vereniging Natuurmonumen ten: Rijkswaterstaat in Gelder land heeft de plannen tot ver lichting van de autosnelwe gen A 1A 12 en A 50, die de Veluwe doorkruisen, voorlo pig in de ijskast gezet. Dit be sluit is genomen naar aanlei ding van felle protesten door de Vereniging Natuurmonu menten, gesteund door de stichting Werkgroep Milieu zorg en de gemeente Apel doorn. Volgens Natuurmonu menten dreigt het 'laatste donkere gebied' van Neder land te verdwijnen. Een slech te zaak voor de natuur. Nogal wat dieren zijn namelijk van het nachtelijk donker afhan kelijk. Ze trekken van het ene naar het andere gebied onder dekking van de duisternis, of zoeken 's nachts naar voedsel. De meeste zoogdieren zijn vooral tussen zonsondergang en zonsopgang actief. Ver lichte wegen kunnen dan on neembare barrières vormen. Als de Veluwe wordt verlicht, zullen onder andere de wild viaducten over snelwegen, waarin de overheid miljoenen guldens investeerde, goed deels waardeloos worden. Natuurmonumenten kantte zich in haar protest tevens te gen de 'vermasting' van Ne derland. Al die palen langs wegen verpesten het land schap. En er werd fijntjes op gewezen dat wegverlichting energie vreet. Elke strekkende tien kilometer verlichte weg levert een jaarlijkse elektrici teitsnota van 20.000 gulden op. Rijkswaterstaat blijkt niet ongevoelig voor de kritiek. OPGAVE OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: I. vloek, hoofddeksel; 2. oude lengtemaat, ambtshalve (afk. 3. soort palm, venster; 4. eens; 5. bepaalde auto; 6. Chinese maat, anno Christi; 7. vis; 8. ge lijkmatig; 9 fijn weefsel, koraal eiland; 10. boom, vogelprodukt; II. vochtig, zeer. Verticaal: 1. besef, ketting; 2. sprookjesfi guur, op de manier van, de vere nigde Staten; 3. hachelijk; 4. in borst, insekteneter; 5. bijwoord, muzieknoot; 6. drietal, tiidperk; 7. asbelt; 8. tijdperk, Europese munteenheid, ijzerhoudende grond; 9. jaargetijde, rijkelijk. SLEUTELWOORD Horizontaal: 1. ledikant; 2. anisette; 3. slag werk; 4. tegenzin; 5. dankbaar; 6. isoleren; 7. essehout; 8. roer domp. De woorden op de eerste en der de verticale regel zijn: LASTDIER en DIAGNOSE. Het sleutelwoord luidt: SPRINGTOUW. Milieugroepen eisen verbod chloorpyrifos Drie milieugroepen eisen een onmiddellijke stopzetting van het ge bruik van c hloorpyrifos, een bestrijdingsmiddel voor aardappelen, kool en bollen. De Zuidhollandse Milieufederatie (mede namens de Noordhollandse Milieufederatie), de stichting Reinwater en de stichting Natuur en Milieu hebben al een half jaar geleden het mi nisterie van landbouw, natuurbeheer en visserij gevraagd om chloorpyrifos in de ban te doen. Het ministerie heeft niet gerea geerd. Daarom hebben de organisaties nu het College van Beroep voor het Bedrijfsleven ingeschakeld. Het bestrijdingsmiddel chloor pyrifos is volgens de milieugroeperingen uiterst giftig voor het wa ter in de omgeving van de gewassen waarop het wordt toegepast. De overheid wil het middel nog minstens vijf jaar op de markt hou den, ondanks een eerder gedane belofte om het dit jaar te verbie den. Volgens de milieugroepen baseert de overheid haar optimis me op verkeerde schattingen van de risico's. Bovendien zijn er naar hun mening goede alternatieven voor het omstreden landbouwgif, zoals insektengaas en gecoate zaadjes. Van heide die wordt afgeplagd (Hoge Veluwe) profiteren soms vooral braamstruwelen. Op de achtergrond hoe het was: een monotoon landschap, overwoekerd door pijpestrootje. Plaggen helpt niet meer. Het af- plaggen van heide, een veel toe gepaste methode om het sys teem te verjongen en te vitalise ren, is soms niet meer afdoen de. De ooit voedselarme bodem is zo langzamerhand verzadigd met meststoffen. Via de lucht dalen jaarlijks op elke hectare land kilo's stikstof en fosfaat neer. Dat geeft kansen aan plantensoorten die van veel voedsel houden, zoals het pij pestrootje, brandnetels en bra men. Die overwoekeren de ou de heidevegetaties. Natuurbeheerders doen er iets aan. Door de heide te laten be- grazen met schapen of runde ren, of door de velden periodiek af te plaggen, waarbij de voed selrijke toplaag wordt verwij derd. Op diverse plaatsen blijkt er echter zoveel voedsel in de bodem te zijn doorgedrongen dat afplaggen van alleen de top laag niet meer helpt. Inplaats van de schrale heideve- getatie keren vooral de bramen direct terug. Deze 'verbraming' doet zich niet alleen op de hei develden voor. Ze manifesteert zich onder meer ook in de on- derbegroeiïng van bossen. Terzijde: een ingreep als afplag gen heeft naast voordelen te vens nadelen. Muizen, insekten en reptielen kunnen er hun holen en/of dekking door ver liezen. Voor overwinterende ad ders is afplaggen zelfs fataal. Ze hebben hun winterholen tussen foto martijn de jonge de wortels van hoge droge pol len hei of pijpestrootje. Uiteraard zijn er planten en in sekten die van afplaggen profi teren. Omdat ze open vlakten met kaal zand prefereren boven een gesloten vegetatiedek. Het zelfde geldt voor 'verbraming'. Da's niet alleen maar beroerd. Braamstruwelen bieden immers allerlei vogelsoorten prima nestgelegenheid. En in de herfst kunnen de sappige vruchten de vogels tot voedsel dienen. HEINZ TOM POES Heer Bommel en de toornviolen ,,Pee hier is erg knap in hetpippe- len", zei Kwetal. ,,Het is moeilijk, hoor. /Us je het goed doet kan je de geur van de bloemen horen. Maar een beetje te veel - en fout is het. Dan ga je het geluid zien." „Waar gaat dit allemaal over?", vroeg heer Ollie bedremmeld. „Wel", zei Tom Poes, „met die spuit kan je een bloem muziek laten verspreiden in plaats van geur!" „Het is een mooie spuiter", mompelde Pastinakel. „Kwetal heeft hem gemaakt." „Poeh", riep Kwetal, „het gaat niet om de spuiter, maar om de pippe ling. Pee!" Heer Bommel luisterde niet naar dit gesprek. Er was een le vendige trek op zijn gelaat gekomen en hij sprak bewogen: „Muziek in plaats van geur! Dat zou iets zeld zaams zijn, jonge vriend. Met zo'n bloem zou ik een eerste prijs kunnen winnen, als je begrijpt wat ik be doel." De mannetjes zwegen en ke ken hem verbaasd aan. „Waarom?" vToeg Pastinakel toen. „Waarom moet iets zeldzaam zijn om mooi te wezen?" „Ik weet het niet", zei Kwetal. „Maar ach, wij hebben ook maar een klein denkraampje. Geef die spuiter aan breinbaas Bommel, Pee. Hij kan er meer mee doen dan jij." De ander gehoorzaamde aarzelend; daarop maakten de ventjes een beleefde bui ging en snelden heen. „Nu mag jij de pirsteen gebruiken!" riep Kwetal, met de aansteker knippend. „Tot de maan nieuw wordt, Pee!" Heer Bom mel keek het groepje na totdat het over een heuvel verdwenen was en daarop wierp hij een onthutste blik op de spuit. „Hoe moet dat nu, Tom Poes?", vroeg hij. „Het lijkt me mooi als bloemen muziek in plaats van geur maken. Maar hoe werkt het? Ik heb de technische kant niet helemaal kunnen volgen." )4 B A D KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Veel bewolking en langs de westkust langdurig en veel regen. Verder veel wind. In de omgeving van Oslo ook enkele opklarin gen Middagtemperatuur van 9 graden in het noor den tot 16 in het zuidoos ten. Morgen iets koeler. Veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Vandaag la ter op de dag in het zuid oosten een enkele* opkla ring. In het zuiden veel wind. Maximumtempera tuur van 9 graden in Lapland tot 16 in het zui den, morgen in het noor den minder zacht. Denemarken: Veel bewolking en perio den met regen. Vandaag later op de dag ook een enkele opklaring. Middagtemperatuur1 ongeveer 15 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In Schotland en het noorden van Ierland bewolkt en enige tijd regen. Maxima rond 14 graden. In het zuidoosten af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur in de omgeving van Londen ongeveer 18 graden. België en Luxemburg: Vanochtend in de Ardennen veel bewol king en mogelijk wat regen. Verder af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur ongeveer 15 gra- overal droog. Maxima in hardnekkige mistgebieden en langs de kust rond 15 graden. In de omgeving van Dijon onge veer 18 graden. Portugal: Perioden met zon. Vooral vandaag in het noorden ook wolkenvelden en kans op wat regen. Middagtemperatuur van 21 graden aan de Costa Verde tot 25 in het zuidoosten. Madeira: Flinke perioden met zon en droog. Mid dagtemperatuur circa 23 graden. Mor gen iets warmer. Flinke zonnige perioden. Morgen vooral in het noordwesten wolkenvelden en kans op wat regen. Middagtemperatuur m het noorden ongeveer 20 graden. In het midden en zuiden van Spanje maxi ma rond 25 graden. Canarische Eilanden: Op de zuidelijke stranden flinke zonnige perioden en droog. Maxima rond 25 gra den, morgen enkele graden hoger Marokko: Westkust: Overwegend zonnig en droog. Middagtemperatuur meest tussen 24 en 28 graden. Tunesië: Zon afgewisseld door stapelwolken en vooral in het noorden enkele regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur on geveer 25 graden. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon en droog. In de och tend plaatselijk kans op mist. Maxima op de meeste plaatsen iets boven de 20 graden. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en droog. Maxima rond 24 graden. Italië: Overwegend zonnig, maar vooral rond zonsopkomst hier en daar mistbanken. Morgen in het noorden meer bewolking en een kleine kans op wat regen Mid dagtemperatuur tussen 18 en 23 gra- Corsica en Sardinië: Overwegend zonnig en droog. Vandaag op sardinië mogelijk een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur rond 23 graden. Malta: Stapelwolken en vooral vandaag later op de dag een enkele regen- of onweersbui Maximumtemperatuur rond 23 graden. Griekenland en Kreta: Flinke zonnige perioden en droog. Op de Egeische Zee waait een koele noordoos tenwind. Middagtemperatuur uiteenlo pend van 20 graden rond de Egeische Zee tot 23 graden in het binnenland. Turkije en Cyprus: Vrij zonnig en droog. Middagtempera tuur tussen 20 graden langs de Turkse westkust en 23 graden op Cyprus. Duitsland: Vandaag overwegend veel bewolking en van tijd tot tijd wat regen. Vanuit het westen geleidelijk opklaringen. Morgen af en toe zon en droog. Maxima rond 15 graden in het noorden tot 19 graden in Beieren. Morgen in heel Duitsland rond 15 graden. Zwitserland: Wolkenvelden en plaatselijk wat regen of motregen. Morgen af en toe zon en vrijwel overal droog. Maxima rond 18 graden. Morgen enkele graden lager. 2 E Oostenrijk: Vandaag in de ochtend plaatselijk verder af en toe zon en overwe droog. Morgen meer bewolking en en daar regen. Middagtemperatuur 16 graden In de nacht en ochtend mist of laaj gende wolken. Verder af en toe zi het noorden bewolkt en nu en da gen. Maxima rond 15 graden, r iets lager. Tsjechië en Slowakije: Wolkenvelden, ook af en toe zon. C meeste plaatsen droog. In de nac{ ochtend mist of laaghangende b RSU king. Middagtemperatuur ongevee nuugoiijc. In de nacht en vroege ochtend pla ntl!. lijk mist. Verder wolkenvelden, ook toe zon en op de meeste plaatsend Middagtemperatuur ongeveer 16 DONDERDAG 19 OKTOBER 1995 Zon- en maanstanden Zon op 07.11 Zon onder Maan op 01.28 Maan onder' Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 11.34.00.00 11.07 Laag 06.45. 19.16 06.26 Weerrapporten 17 oktober 19 ui half bew. half be* half bew. ■Eindhoven half be Maastricht Aberdeen Barcelona Berlin Boedapest 8ordeaux Cyprus Dublin Kopenhagen Luxemburg Rome Split Stockholm Warschau Wenen Zurich Bangkok Buenos Aires Casablanca onbew Johannesburg half bew LosAngeies orbew New Orleans licht bew. New Vork onbew TeiAviv onbew 16 }j heel svei 19 *9. S i ,D 25 12 14 10 23 1! 12 IOC 25 li It 31 25 20 121 26 H 26 27 r NE HET WEER DOOR HANS VAN ES Volgens een van de weerregels van Franz Baur, opgesteld in de jaren vijftig, zou een warme, droge oktobermaand met overheersende hogj drukgebieden boven het Europese continent een aanwijzing kunne vormen voor koud winterweer in de daarop volgende januari. De hu ge wijnmaand gedraagt zich tot dusverre in grote lijnen overeenkor stig de gestelde voorwaarden. Kijken we naar het verleden, dan zijn inderdaad wel een paar gevallen te melden van warme wijnmaander die door een koude januari werden gevolgd. Het mooiste voorbeeld, dat ik heb kunnen vinden, stamt uit het na- jaar van 1978. Oktober was weliswaar niet echt een warme herfst maand, maar hogedrukgebieden waren buitengewoon hardnekkig, diep in november heerste tamelijk droog, zacht en stabiel weer, waa bij hogedrukcentra boven Centraal-Europa verankerd lagen. Eind no vember sloeg het weer radicaal om; de stroming ruimde naar noord- west tot noord en sneeuwbuien kondigden de eerste episode aan vai een lange en vooral lastige winter met kou, veel sneeuw en ijzel. Jar ari kende een periode met strenge vorst. En zo zijn er meer voorbeelden van jaren, waarin de weerregel van Baur zijn waarde bewees. Overigens lijkt mij de term 'weerregel' waf te opportunistisch. We kunnen beter spreken van een wat grotere waarschijnlijkheid dan normaal dat ons een periode van koud wintei weer te wachten staat. Moderne lange-termijnvoorspellers slaan nog vaak de plank mis, ondanks de geavanceerde methodes, die sinds! pionierswerk van Baur zijn ontwikkeld. Bovendien moet het gegeven onder ogen worden gezien, dat de fre quentie van koude winters wellicht kleiner wordt in het klimaat, waa in we sinds 1987 leven met jaartemperaturen, die een volle graad ger liggen dan voorheen. Soms kan de eerste decemberhelft meer sluitsel geven over eventueel naderend winterweer. Ook voor deze pi riode zijn weerregels opgesteld. Actueel: na de passage van een koufront zijn we in wat minder stabj vaarwater terecht gekomen. Vooral vandaag valt het nog erg meem flinke zonnige perioden en vrij aangename temperaturen. Oceaan- 8 L; fronten krijgen geleidelijk meer invloed. Morgen is er meer wind en bewolking, maar de neerslagkans blijft nog gering bij maxima rond graden. Vrijdag nadert een koufront met later regen. Tijdens het weekeinde wordt het nog iets koeler met maxima van 13 tot 15 gra den. per

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10