VN vrezen nieuwe zuiveringen Bosnië De boodschap en niet de Willy Claes maakt zich op voor laatste gevecht Arin II flp kPI 19 Berlusconi maakt zich op voor slotoffensief Buitenland Voormalig RAF-Iid Folkerts vrijgelaten :IDE tonder boven wonder verpletterde het rotsblok niemand. FOTO EP A JACQUES COLLET ant Een reusachtig rotsblok met een gewicht van naar latting 300 ton heeft gisteren in het centrum van Dinant in de Igische Ardennen de achterkant van een warenhuis, een aan- woningen en auto's verpletterd. Als door een wonder heeft gesteente niemand geraakt. Het blok van tien bij zeven bij meter kwam 's middags los van een overhangende rots- nd. I let stortte neer achter de geboortestraat van Adolphe i, de uitvinder van de saxofoon. DE eer Franse minister in opspraak De naam van Frankrijks minister van financiën Jean Art- Herto ls 's gevallen bij onthullingen over een vermeende geheime nkrekening waarmee de CDS, de partij waar Arthuis lid van is, e Eint wettig zou zijn gesteund. De krant Le Monde meldde gisteren V Sin 1de minister al jaren geleden van de rekening in Zwitserland 2253 de hoogte was, hoewel hij nu zegt van niets te weten. ran^aise: wereldrecord oudworden 5. me rseille De Frangaise Jeanne Calment heeft de hoogste leef- Jeze i i gehaald die ooit voor een mens is geregistreerd. Vandaag be- 8 kte zij de leeftijd van 120 jaar en 238 dagen en klopte daarmee Japanse Schigechiyo Izumi, die in 1986 op de leeftijd van 120 igenb r en 237 dagen overleed/Volgens Norris McWhirter, de stich- .van het G u i n ness Book of Records, is Calment'de mens niet langste door bewijzen gestaafde leven uit de geschiedenis'. taatsbegrafenis Eleni Vlachou iene De Griekse uitgeefster Eleni Vlachou, die zaterdag op jarige leeftijd na een langdurige ziekte overleed, heeft giste- een staatsbegrafenis gekregen. Vlachou is vooral vermaard vorden door haar verzet tegen de militaire dictatuur in haar nen» De nieuwe aanslagen met bombrieven in Oostenrijk, erdoor gisteren twee mensen gewond raakten, zijn 'naar alle rschijnlijkheid' het werk van een rechts-extremistische Dep die eerdere aanslagen heeft opgeëist. Aldus het hoofd van Oostenrijkse veiligheidsdienst, Michael Sika. Volgens hem Degen alle brieven het opschrift 'BBA, wij weren ons!'. BBA lat voor Beiers Bevrijdings Leger. luidkoreanen doden infiltrant pul Zuidkofeaanse militairen hebben vandaag ten zuiden n de gedemilitariseerde zoneiussen Noord en Zuid een man dood, die trachtte in Zuid-Korea te infiltreren. Een officiële lidkoreaanse legerwoordvoerder heeft dat bekendgemaakt. De in, waarschijnlijk een Noordkoreaanse militair, gekleed in een cvorspak, werd doodgeschoten in een arm van de grensrivier ilmjin. ioning Hussein voor "federaal Irak' nden» De Jordaanse koning Hussein vindt dat een federale tatsvorm een oplossing zou kunnen bieden die voorkomt dat Irak uiteenvalt. Dat laatste zou een 'ramp' zijn met ernstige volgen voor de hele regio. Hussein zei dat in een interview et de Financial Times dat gisteren verscheen. Hij noemde het (erendum waarbij Saddam Hussein 99,96 procent 'ja' stern en kreeg voor de verlenging van zijn regeerperiode met zeven ir.een 'gevaarlijke klucht'. ombrieven in Oostenrijk Contactgroep overlegt in Moskou over vredesmacht brussel. aly knol De Verenigde Naties vrezen dat de Bosnische Serviërs de komende dagen opnieuw op grote schaal etnische zuive ringen uitvoeren in de regio Banja Luka. Volgens woord voerder Janowski van de VN-organisatie voor de vluchte lingen maakten de Serviërs daarmee vandaag al een be gin. SARAIEVO-MOSKOU AFP-Rtr-Cl'D Janowski zei aanwijzingen te hebben dat de Serviërs de ko mende dagen duizenden mos lims en Kroaten per bus zullen wegvoeren. ,,Het lijkt erop dat er nu een laatste schoonmaak actie komt", zei hij. De etnische zuiveringen zijn in strijd met het bestand dat de strijdende partijen vorige week sloten. Paradoxaal genoeg lijkt de nieuwe zuiveringsgolf samen te vallen met een luwte in de gevechten. Het recente offensief van de Bosnische regeringstroe pen maakte eerder een voorlo pig eind aan de zuiveringscam pagne van de Bosnische Ser viërs. Onder leiding van de pa ramilitaire leider Zeljko 'Arkan' Raznjatovic voerden de Serviërs duizenden moslims weg uit ste den als Banja Luka. Sanski Most, Preijdor en Bosanski No- vi. De zuiveringen gingen ge paard met fors geweld, ver krachtingen en berovingen. De VN maken zich vooral zorgen over het lot van ongeveer 4.000 mannen, van wie niets meer is gehoord. In de regio bevinden zich nog tussen de 6.000 en 8.000 moslims. De vijf leden van de Contact groep voor Bosnië zijn in Mos kou bijeen om de weg vrij te maken voor vredesbesprekin gen tussen de Bosnische mos lims, hun Kroatische partners en de afgescheiden Serviërs. Dat overleg moet op 31 oktober beginnen. Centraal bij de Mos- kouse besprekingen, waaraan toponderhandelaars uit de VS. Frankrijk, Groot-Brittannië, Duitsland en Rusland deelne men. staat de vraag hoe de Rus sen kunnen worden betrokken bij het vredesoverleg en bij de NAVO-strijdmacht die naar Bosnië zal worden gestuurd. Tot nu toe heeft het Kremlin gewei gerd soldaten aan de internatio nale vredesmacht te laten deel nemen als die onder NAVO-be- vel staat. En Washington heeft een Russisch voorstel om het commando tussen Russische en NAVO-generaals te laten roule ren van de hand gewezen. De Duitsers proberen te bemidde len. Beide landen beseffen echter dat ze er uit moeten komen. Rusland, omdat het geïsoleerd dreigt te raken als het niet mee doet aan de vredesmacht voor de Balkan, de VS omdat ze be seffen dat vrede op de Balkan onmogelijk is als de Russen daarbij niet worden betrokken. correspondent Willy Claes weet niet van wij ken. Hij wil zich tot het laatst blijven verdedigen tegen de be schuldiging van corruptie in de Agusta- en Dassault-omkoopaf- faires. Donderdag zal de secre taris-generaal van de-NAVO in het Belgische parlement (achter gesloten deuren) nogmaals zijn versie van de gebeurtenissen uit de doeken doen. Bij de NAVO is intussen de 'werkhypothese' dat Claes moet opstappen, aldus een diplomatieke bron. De stemming in het Belgische parlement kan spannend wor den. In de Kamercommissie, die afgelopen zaterdag concludeer de dat Claes zich voor het Hof van Cassatie rpoet verantwoor den. zou slechts een nipte meerderheid van zes tegen vijf vóór het doorverwijzen van Claes naar het I lof zijn geweest. l egen waren Claes' eigen So cialistische Partij en de Fransta lige socialisten, liberalen en christen-democraten. Samen vertegenwoordigen zij 71 van de 150 zetels in het parlement. Bij de stemming over het politieke doodvonnis voor Claes zal een meerderheid van de helft plus één de doorslag geven. Bij de Navo spreekt men van een laatste gevecht, dat Claes in het parlement wil leveren. Maar in het Brusselse circuit wordt de vroegere Deense minister van buitenlandse zaken Uffe Elle mann-Jensen al besproken als de grootste kanshebber om Claes op te volgen. Ellemann Jensen leidt de oppositionele li berale partij in Denemarken. Hij geldt als pro-Atlantisch en heeft zijn handen niet vuil ge maakt aan de Bosnië-politiek, domweg omdat hij in de oppo sitie zit. Vanwege datzelfde punt zou F. U-Commissaris I lans van den Broek minder ho ge ogen gooien. Van den Broek raakte enkele malen in conflict met Groot-Brittannië en Frank rijk over de Bosnië-politiek. hamburg-den haag Rtr-anp genomen en uitgeleverd aan Duitsland. In dat jaar voerden de Duitse stadsguerrillastrijders bin nen een week tijd twee, acties uit in Nederland. Op 19 september was er een schietpartij tussen enkele RAF-leden en agenten van de I laagse poli tie. Een agent raakte gewond, de RAF leden wis ten te ontkomen. Drie dagen later, op 22 septem ber, deed zich opnieuw een schietpartij voor bij een autoverhuurbedrijf, ditmaal in Utrecht. Daar bij werd een rechercheur gedood. De Duitse autoriteiten hebben gisteren Knut Fol kerts vrijgelaten. Folkerts kreeg levenslang voor zijn betrokkenheid bij de moord op de Duitse procureur-generaal Siegfried Buback en het lid maatschap van de verboden organisatie Rote Ar mee Fraktion (RAF). Hij heeft achttien jaar van die straf uitgezeten in een Duitse gevangenis. Folkerts werd in 1977 in Nederland gevangen washington hans de bruun correspondent „God zegene de zwarte man", schreeuwt een groep van enkele tientallen zwarte jongeren op weg van het metrostation naar de Washingtonse Mali. Verder op lopen jongeren met een groot spandoek met de portret ten van O.J. Simpson en de ter dood veroordeelde zwarte acti vist Mumia Abu-Jamal. „Ik hou van je, zwarte man", roept de bejaarde zwarte komiek Dick Gregory. Het zijn slechts enkelen van de honderduizenden zwarte Amerikanen die gisteren naar de hoofdstad zijn gekomen voor 'een dag van verzoening, van verheffing', zoals Louis Farrak- han het noemt. De massa juicht de man achter de 'Mars van een Miljoen Mannen' toe als de nieuwe leider van zwart-Ameri ka. Maar duizenden kilometers verderop noemt president Bill Clinton diezelfde Farrakhan 'een man van kwaadaardigheid en verdeeldheid'. De mars op Washington is de grootste zwarte demonstratie geworden sinds 1963, toen Mar tin Luther King met 300.000 zwarten en blanken in Was hington opriep tot meer burger rechten voor de gekleurde Ame rikanen. Farrakhan schroomt niet zich met King op een lijn te stellen. Hoeveel mensen er nu zijn gekomen is zoals altijd een punt van strijd. De organisato ren beweren het miljoen mak kelijk te halen. De politie houdt het op enkele honderdduizen den. De zwarten moeten hun op lossingen zelf vinden, zij moe ten het zelf doen, is de bood schap van Farrakhan en dege nen die hem voorafgingen, zoals dominee Jesse Jackson, die zegt dat zwarten het zich moeten aantrekken 'dat er 300.000 zwarte jongeren meer in de gevangenis zitten dan op de universiteit'. Andere spre kers, zoals de dichteres Maya Angelou, de burgerrechtenacti- viste Rosa Parks en zelfs pop zanger Stevie Wonder hebben dezelfde boodschap voor de massa. Angelou en Parks zijn de eni ge vrouwelijke sprekers, want Farrakhan heeft bepaald dat de- Deelnemers aan de Million Man March, arm in arm, gekleed in de stijl van de volgelingen van Farrakhans Nation of Islam. ze mars 'alleen voor mannen' Vrouwen moeten thuisblijven en op het huis de kinderen passen zegt hij. Toch lopen er vele honderden vrouwen in de demonstratie mee. De hele betoging heeft een sterk religieuze ondertoon. Alle sprekers roepen God aan. „Het visioen van deze mars kwam van God zelf', zegt Washing- tons burgemeester Marion Bar ry. Tienduizenden zwarte Ame rikanen zijn gekleed in de tradi tionele veelkleurige Afrikaanse gewaden. Velen van hen waren zondag al aanwezig. Farrakhan had de zwarten opgeroepen maandag een nationale staking te houden, maar daaraan is nauwelijks gevolg gegeven. Bill Clinton greep de manifes tatie aan om vanaf de Universi teit van Texas in Austin een langverwachte rede over de ras senverhoudingen in Amerika te houden, die met name na het vonnis in de zaak tegen O.J. Simpson weer een hoofdrol zijn gaan spelen. Clinton zei zich sterk te kunnen vereenzelvigen met de boodschap van de hon derdduizenden die in Washing ton bijeen waren, maar hij nam in krachtige taal afstand van Farrakhan zelf. Farrakhan is een racist, een seksist en een antise miet, die keer op keer joden uit maakt voor 'bloedzuigers'. „Een miljoen mensen hebben gelijk dat zij opkomen voor hun per soonlijke verantwoordelijk heid", zegt Clinton. Maar zij maken daarmee de haatcam pagne van Farrakhan nog niet goed. „Geen goed huis is ooit ge- FOTO REUTER bouwd op een slechte funde ring. Haat heeft nog nooit iets goed tot stand gebracht", aldus Clinton. Maar de meeste zwarte demonstranten maken zich niet druk om Farrakhan. Het gaat om de boodschap, menen zij, niet om de boodschapper. i rome .eelco van der unden heeft Berlusconi nooit echt de moeite eenomen zich te Deze situatie is al talloze keren vi-morcli-H, IjBiolon Cd Albi Schuurmiddel, schuurmiddel, normaal of citroen, 0 icon 500 ml 1.U9 flacon 500 ml 2.29 Jif Schuurmiddel, normaal of citroen, n nr. flacon 500 ml 2.99 J Piccolo Baby lotion- Cfl Baby lotiondoekjes, Pampers Baby 'doekjes, or. pak80stuks r r\r\ doekies, o r\r\ ik 80 stuks 4.29 6.99 doos 84 stuks 0.99 Granda koffie, Cd Perla Mild koffie, DE Roodmerk koffie, snelfiltermaling, or. snelflltermaling, _n snelfiltermallng, 0 !k250 gram 2.89 pak250gram 3./U pak 250gram 3.o4 I Koffiefilters no. 2, Cd Koffiefilters no. 2, - Melitta koffiefilters 102, pak 80 stuks /9 bruin, doos 80 stuks 1.49 pak 80 stuks 2.29 oen 01 Binties' 'zak 5 kilo 2.DU zak 5 kilo 3.50 Bintjes, t"' zak 5 kit Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. en rome eelco van der unden corresponeent Het besluit dat Silvio Berlusconi een proces moet on dergaan wegens corruptie, heeft de Italiaanse politiek opnieuw in grote beroering gebracht. De centrum rechtse Vrijheidsalliantie vraagt zich hardop af of niet moet worden uitgekeken naar een nieuwe leider. Maar de ex-premier heeft aangekondigd zijn huid duur te zullen verkopen. Hij heeft zijn lot verbonden aan dat van de omstreden minister van justitie, Filippo Mancu- so. In theorie kan dit al deze week leiden tot de val van hetkabinet-Dini. Berlusconi is des duivels. Hij is ervan overtuigd het slachtoffer te zijn van een complot dat de Milanese ma gistraten hebben gesmeed met de linkse partijen en be schouwt president Scalfaro als de 'occulte regisseur'. Net als de socialistische ex-premier Craxi, vriend van Berlusconi en gezworen vijand van het team Schone Handen, vermengt Berlusconi zijn juridische proble men met de politiek. In het geval van Berlusconi is dit gevaarlijker, omdat hij. anders dan Craxi, nog steeds een politiek leider is. Berlusconi is, net zoals dat honderden andere Itali aanse ondernemers is overkomen, corruptie ten laste gelegd. Het verschil met de anderen is dat Berlusconi de politiek is ingegaan en dat daar de effecten van ge rechtelijke onderzoeken nu eenmaal een andere uit werking hebben dan in het bedrijfsleven. Bovendien heeft Berlusconi nooit echt de moeite genomen zich te scheiden van zijn media-holding en een oplossing te vinden voorde aperte belangenconflicten. De belastende feiten stammen niet uit de periode dat hij premier was. en dus zou Berlusconi gewoon het proces kunnen afwachten om zijn onschuld aan te to nen. Hij kiest echter voor de tegenaanval, spreekt van een 'coup', noemt Italië een politiestaat, zweert op de hoofden van zijn kinderen dat hij onschuldig is en laat weten dat het volk met hem is. Berlusconi gedraagt zich als een verheven leider die alleen verantwoording schuldig is aan God. Volgens de oud-premiér is de enorme concensus die hij vorig jaar bewerkstelligde en die hem in staat stelde het land en kele maanden te regeren, voldoende om aanspraak te maken op een aparte status. Als Berlusconi zegt dat hij onschuldig is, zo klinkt het, dan is het niet nodig dit nog eens in een rechtszaal te controleren. Berlusconi is door deze manier van doen, ook binnen zijn eigen 'Vrijheidsalliantie', in een isolement geraakt. Maar hij krijgt uit onverwachte hoek hulp. Minister van justitie Mancuso is al maanden bezig met een offensief tegen de magistraten, die zijns inziens buiten hun boekje gaan door het voorarrest te misbruiken en hun politieke voorkeuren bot te vieren bij hun onderzoeken. De leden van het Milanese Schone Handen-team zijn in de ogen van Mancuso de 'zwartste schapen' en krij gen dan ook om de haverklap bezoek van ministeriële inspecteurs. Deze situatie is al talloze keren veroordeeld door de centrum-linkse coalitie die het kabinet-Dini steunt en morgen zal, eindelijk, de door de linkse PDS ingediende 'persoonlijke motie van wantrouwen' tegen Mancuso in de Senaat worden behandeld. Mancuso. die al talloze keren door Dini op het matje is geroepen, redeneert echter dat als hij moet aftreden, het hele kabinet naar huis gaat. Berlusconi heeft zich het lot van Mancuso aangetrok ken. Kort nadat bekend was geworden dat hij voor het gerecht moet verschijnen, omschreef de ex premier de 'zaak-Mancuso' als een 'constitutionele monstruosi teit'. Hij verklaarde zich solidair 'met een man die vecht tegen het machtsmisbruik van de magistraten' en liet dreigend weten dat als Mancuso wordt vervangen, het rechtse blok zich zal keren tegen de begrotingswet die nu in de Senaat ter tafel ligt. Mancuso en Berlusconi vormen al met al samen een bom onder het kabinet Dini. Berlusconi is uit op wraak en wil niets liever dat het conflict tussen hem en de magistratuur wordt uitgevochten in het parlement. Zo kan hij het land zijn argumenten laten horen, maar ook zijn eigen Vrijheidsalliantie dwingen kleur te bekennen. Als jullie mij nog erkennen als leider, zo redeneert Ber lusconi, moeten jullie mij steunen tot het uiterste. In de Senaat zal worden beslist over het voortbestaan van het kabinet-Dini. maar indirect ook over de politieke toe komst van Silvio Berlusconi.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5