Premie voor boetevrij jiutorijden 'Haarlem ten onrechte gecriminaliseerd' rigade gaat mogelijk Groningen oefenen Binnenland Melkert: 'Referendum werkt eerder verdovend' SDAG 17 OKTOBER 1995 erste echte Friese burgemeester Lseradeel In de gemeente Wunseradeel werd gisteren de "fete burgemeester van de Fryske Nasjonale Partij in Neder- [d geïnstalleerd. Drs. Theunis Piersma (42) kreeg de ambtske- ftomgehangen door wethouder en loco-burgemeester Gerrit baijer. De Friese partij heeft twee zetels in de raad van Wun- ideel. FOTO ANP MARTEN SANDBURC I van autoleasemaatschappijen: Igv nne CF t alle clichés kloppen, maar één is er wel waar: chauf- s van zakenauto's maken zich meer dan gemiddeld "fejuldig aan snelheidsovertredingen. Samen met de gro- lanten die hun personeel lease-auto's ter beschikking len, wil de Vereniging van Nederlandse Autolease- itschappijen (VNA) daarom niet-overtreders gaan be- ;n. Daartoe wordt een premieprogramma opgezet. to's te bezitten. Maar die zijn over het algemeen wel jonger, waardoor ze gebruik maken van modernere milieutechnologie. „Alleen die verhalen over snelheidsovertredingen blijken te kloppen", aldus Hollander. Daarom wil de VNA samen met opdrachtgevers stappen onder nemen tegen het hardrijden. Over de invulling van een pre mie- of beloningsysteem moet nog worden overlegd met de grrite klanten, zo zei de VNA- voorzitter. Van het totale Nederlandse wagenpark van zes miljoen au to's worden er zo'n acht- tot ne genhonderdduizend aange merkt als zakenauto, zo'n kleine 16 procent. Zij zijn goed voor 27 procent van het totaal aantal jaarlijks verreden kilometers. 'gdejr I chauffeurs van een auto de zaak als leaserijders ma- Izich per miljoen gereden ki- jeters schuldig aan veertien neidsovertredingen. Bij pri- ijders zijn dat er negen. Dat 1 uit een rapport van TNO, werd gemaakt in opdracht de VNA. De vereniging pre- teerde het gisteren ter gele- 'leid van haar 12,5-jarig be- lolgens VNA-voorzitter lollander doen over zakelijke 'rs „veel onterechte voor- Idelen" de ronde. Het TNO- port weerlegt in zijn ogen beeld van de zakenauto als milieuvervuilend, file-ver- akend en belast met hogere dekosten. blijken zakelijke rijders "feen lease-auto legt jaarlijks ïotfl. ijkzilei middeld 38.000 kilometer af. kabinet zal zich tot het ui- jte inspannen om de Lucht- Ibiele Brigade over circa tien niet meer op de Eder en ikelse heide te laten oefenen, pr op een nieuw in te richten ?in in Oost-Groningen. Of rvoor op tijd het benodigde lop tafel komt, is echter on- ;r, zo bleek gisteren in de ede Kamer tijdens een rleg met staatssecretaris elich Meijling (defensie) en ister De Boer van milieube- bManai CRT* iHoaeerdc Ptrs Oensti den haag anp-gpd Minister Melkert van sociale zaken vindt invoering van een correctief referendum niet de oplossing voor de problemen van de democratie van de jaren negentig. De minister, die volgens ingewijden ook binnen het ka binet mede schuldig is aan de vertraging die de invoe ring van staatkundige vernieuwing oploopt, zei dat gis teren tijdens een discussiemiddag van de liberale jon gerenorganisatie JOVD over één jaar 'paars'. Volgens Melkert is invoering van een referendum de oplossing van een probleem uit de jaren zestig, toen er voor bepaalde speciale onderwerpen onvoldoende be langstelling bestond. Het probleem van deze tijd is vol gens hem juist, dat „integrale belangenafweging onder vuur ligt". Als geneesmiddel voor de problemen van de jaren negentig zou een referendum dan ook „meer ver dovend dan verlichtend kunnei\ uitpakken", aldus de minister. Met de opmerkingen van Melkert is er weer een criticus toegevoegd aan de rij WD'ers en PvdA'ers die zich weinig enthousiast tonen over het geesteskind van D66. De besluitvorming binnen het kabinet over de zogenoemde staatkundige vernieuwing loopt dan ook weinig soepel. Melkert hekelde gisteren ook het pleidooi van DA fractieleider lleerma voor een minister van familieza ken. Zo'n minister hebben we al, zei Melkert. „Ik wil de blokkades doorbreken. Zorgverlof. Kinderopvang. Ar beid en zorg. Participatie en emancipatie. Inderdaad, er is maar één minister van familiezaken, en dat ben ik „Normen en waarden zijn niemands exclusieve do mein. Wat stoort, is de pretentie dat de feiten achter de familiezaken aan zouden lopen. Het is precies anders om. In dit Nederland is het probleem niet of er voor kinderen gezorgd wordt, want dat zit ons ingebakken in de genen. Maar de vraag is hoe er voor kinderen ge zorgd kan worden op een wijze die in overeenstem ming is met de individuele aspiratie en het economisch belang van veel vrouwen maar ook mannen om tot een betere verdeling van taken te komen". luist het CDA heeft daarbij volgens Melkert in het verleden dwars gelegen. „Het CDA vormde lange tijd een obstakel op weg naar meer kinderopvang en verlof regelingen. Aan dat CDA kan eenvoudig het volgende worden gezegd: De natuurlijke opdracht van de zorg voor het gezin is ook bij paars in goede handen. Maar dan niet in de eerste plaats in handen van kostwinnen- de vaders, maar vooral van vaders en moeders die bei den hun deel willen hebben aan de verzorging van kin deren of ouders, aan werk en loopbaan en aan vrijwilli- gerstaken voor de gemeenschap", aldus Melken. Politiechef Straver neemt het op voor korps den haag gpd Het Haarlemse politiekorps is ontredderd. „Mijn korps is zeer beschadigd. Mensen zijn be schadigd. Geen enkel korps ver dient het om zo gecriminali seerd te worden. En ik vrees dat wij nog een aantal maanden el lende te gaan hebben," zei de Haarlemse korpschef R. Straver gisteren tegen de parlementaire enquêtecommissie Opsporings methoden. Aanleiding vormt het onder zoek van de rijksrecherche naar zijn criminele inlichtingen dienst (CID), dat nu een half jaar loopt. De Haarlemse CID heeft de afgelopen jaren grote hoeveelheden softdrugs op de markt laten komen. Het doel was een informant te laten groeien in criminele organisa ties. Uit het verhoor bleek dat Straver nooit heeft geweten wat zijn CID'ers precies deden. Toen hij zich er na de IRT-affai- re wèl mee ging bemoeien, ble ken ze feiten voor hem achter te houden. Straver vindt nog steeds dat de omstreden opsporingsme thode door de beugel kan. Dat die uit de hand gelopen is, komt volgens hem omdat Amsterdam eind 1993 het IRT-Noord-Hol land/Utrecht heeft opgeblazen. Mede door lekken naar de me dia uit kringen van justitie en politie kwam vervolgens de in formant in gevaar. Straver werd pas in februari van dit jaar 'laaiend' op de be denker van de methode, zijn voormalige CID-chef K. Langendoen. Midden vorig jaar was opdracht gegeven om te stoppen met de methode. In februari dit jaar hoorde Straver echter dat Langendoen de me thode ook in een Rotterdams onderzoek gebruikte. „Als Lan gendoen toen al geen andere baan had gehad, had ik hem ze ker geschorst als chef," aldus Agenten volgen in de kantine van het Haarlemse hoofdbureau van politie c Haag. Straver. Dat Langendoen ook nog eens een zus aan een baan tje hielp bij een exportbedrijf in Colombia, onderdeel van een Belgische fabrikant van vruch tensap, was hem ook al onbe kend. „Dat was verschrikkelijk onverstandig van hem", aldus Straver. Straver is overigens nog steeds overtuigd van de integri teit van langendoen. „Hij heeft met de beste bedoelingen ge handeld. Terugkijkend moet je zeggen dat hij en andere CI D'ers te veel verantwoordelijk heden op hun schouders na men. Wij, verantwoordelijken bij politie en justitie, hebben dat allemaal laten gebeuren." De ministeriële top heeft Stra ver bovendien in juni verzekerd dat er tot dan toe geen enkele indicatie was dat langendoen 'niet koosjer' zou zijn. De korpschef beschuldigde niemand van lekken naar de media, maar speculeerde op het Amsterdamse kamp toen hij zei: „Hoe zwarter de werkmethode van het IRT en de mensen in Haarlem werden afgeschilderd, des te meer dit in het belang was van degenen die destijds vonden dat hel team opgehe ven moest worden." Deadline-team doet aangifte Ham Icmse korpschef blijft een heei en WD waarin op een nieuw onderzoek naar de zogeheten 'uitplaatsing' van het oefenter rein wordt aangedrongen. Om dat de Eder en Ginkelse heide kwetsbare natuurgebieden zijn, zou daar na het jaar 2005 niet langer met beroepssoldaten, lichte voertuigen, gevechts- en transporthelikopters geoefend moeten worden, vindt de Ka mer. Verplaatsing naar Oost- Groningen betekent bovendien een impuls voor de economie en werkgelegenheid aldaar. Gmelich Meijling en De Boer toonden zich gevoelig voor deze argumenten. eibergen. anp Twee medewerkers van het TROS-televisieprogramma Deadline hebben gisteren bij de politie in Hilversum aangifte ge daan van mishandeling en ont vreemding van filmmateriaal door feestende politiemensen in Eibergen vorige week. Dat gebeurde toen die politiemen sen in de gaten kregen dat het tweetal op de openbare weg feestgangers filmde die na het gebruiken van alcohol in hun auto wilden stappen. „Zij wilden weten hoe politie mensen invulling geven aan de problematiek van alcoholge bruik in voetbalkantines", aldus Deadline-eindredacteur Jaap Jongbloed. Enkele feestvierders hebben ook filmmateriaal in beslag genomen. Een deel is in middels terugbezorgd, het ove rige is zoek of vernield. De rijks recherche is een onderzoek ge start. Nadat de twee Deadline-me dewerkers buiten waren mis handeld, namen dienstdoende agenten van de politie van Ei bergen de twee voor verhoor mee naar het bureau. Korpschef Beuvink van de regiopolitie heeft inmiddels zijn excuses aangeboden. De laatste transactie checken met je importeur in Italië wordt nu financieel nog aantrekkelijker. Want per 1 oktober heeft PTT Telecom de t en faxen naar een aantal landen verlaagd. Het buitenland komt met de minuut dichterbij. Zijn korps is beschimpt en belasterd. De grootste boe ven onder de criminelen zouden een werkplek heb ben in het Haarlemse politie bureau. Vanuit de Spaarne- stad is de Nederlandse mo raal beentje gelicht. Dienders hebben zich verrijkt, stoor den zich aan God noch ge bod en lapten regels en voor schriften aan hun laars, zo gingen de verhalen. Hoofd commissaris Ries Straver mocht het gisteren allemaal A uiüeggen bij de parlementai re enquêtecommissie opsporingsmethoden. De nu al bijna twee jaar zwaar getergde politie man heeft tot de dag van vandaag vertrouwen in het handelen van zijn CID-mensen. Deze mede werkers van de Criminele Inlichtingen Dienst moeten informatie verzamelen over grote en ge vaarlijke bendes. Dat werk doen zij in stilte. Het uitlekken van welke informatie dan ook kan fataal zijn voor het onderzoek. Alleen de verantwoorde lijke officier van justitie is op de hoogte. Straver moest er destijds op vertrouwen dat het geheime werk goed werd gedaan. Dat vertrouwen is beschaamd. In zoverre be schaamd, dat de CID'ers allerlei zaken organi seerden en regelden, waartoe zij niet bevoegd wa ren. Straver is ervan overtuigd, dat'zij vanuit de beste bedoelingen, namelijk het vangen van grote boeven, handelden. Niettemin gebeurden er za ken, waardoor de Haarlemse hoofdcommissaris zich nu de schaarser wordende haren uit het hoofd trekt. 'Zijn' CID'ers, in wie hij zo'n groot vertrouwen had. lieten hem in de kou staan. Gisteren betoonde Straver zich een heer, zij het een zachtmoedige. Na al het gebeurde wenst hij zijn omstreden personeelsleden niet doormidden te hakken, zelfs niet te voorzien van een publieke lijke oorwassing. De nationale schande van perspublikaties en de gevolgen daarvan (een van de CID'ers heeft een tijdje met zijn gezin moeten onderduiken) vindt Straver straf genoeg. Ruiter lijk neemt hij zijn verantwoordelijkheid voor een falend toezicht op de 'cowboys' Geen kwaad woord over de CID'ers, geen kwaad woord ook over zijn 'broeders' in het poli tievak, de 'collega's' in Amsterdam. Evenmin een goed woord, overigens. Zoals het onderzoek van de heer Wierenga naar het opheffen van het In terregionaal Recherche Team (IRT) Noord-Hol- land/lJtrecht heeft uitgewezen, heeft het Amster damse politiekorps drie jaar lang gesard en ge treiterd over de totstandkoming van het IRT. Amsterdam zag niets in deze nieuwe vorm van samenwerking voor de aanpak van zware crimi naliteit en werkte meer tegen dan mee. De door het IRT gebruikte methode van het doorleveren JAN KUYS over VAN TRAA Verslaggever Jan Kuys is aanwezig bij de openbare verhoren van de parlementaire onderzoekscommissie Van Traa, die zich verdiept in de opsporingsmethoden van de politie en justitie. Onze Haagse redacteur beschouwt en analyseert en geeft de achtergronden van drugs was voor de Amsterdamse politie een fantastische kapstok om het bestaan van het re chercheteam aan de kaak te stellen. Zo deed Am sterdam, 'het knapste po litiekorps van Nederland en omgeving', een poging het echt grote recherche werk weer naar zich toe te trekken. Straver bleef en blijft een heer. De gedachte aan een competentiestrijd tus sen collega's in het vak geeft hem slapeloze nachten. Hij is iemand die rekening'houdt met de toekomst, ofwel 'hoe ver der'. Niet iemand, die olie op het vuur gooit. De sores binnen zijn korps lost hij zelf op zonder daarbij met modder naar het korps van 'Collega' Nordholt te gooien. De enquêtecommissie hielp Straver gisteren aan wat genoegdoening. De ferme beeldspraak van justitiële en politiële Amsterdammers over de 'zuiverheid' van hun werken, was koren op de molen van minder goedgelovigen. Amsterdam roomser dan de paus? Uitgesloten, weten de meeste betrokkenen. Desondanks hielden de Am sterdammers consequent het beeld in stand van politie agenten, die hun vingers in hun oren stop pen, wanneer criminelen naast hen een 'deal' be spreken. Daarom trokken de commissieleden fel van leer tegen de Amsterdamse commissaris van politie I. van Riessen. Het voortdurende hameren op de Amsterdam se werkwijze had tot gevolg dat Van Riessen moest toegeven dat ook Amsterdam wel eens ge bruik maakt van net buiten de wet vallende op sporingsmethoden. Van Riessen zat er verder niet mee. Dok zijn recherchechef Weiten niet, die op het Binnenhof zijn baas na het verhoor teder omarmde, alsof de Amsterdammers de winst van een nieuwe cup hadden te vieren. Voor Straver doet dat er allemaal niet zoveel toe. I lij heeft tijdens de IRT-affaire zo vaak sterke verhalen gehoord, die vervolgens zijn ingetrokken of onwaar bleken, dat hij daar niet eens meer op reageert. De Haarlemse hoofdcommissaris, heert geweigerd zich te mengen in het koor van laster en beschuldigingen. Ook daarin is hij een heer. De enquêtecommissie verhoort donderdag Tj. van der Spoel, advocaat te Rotterdam; T. de Waard, deken van de Orde van Advocaten; K. Kuijper van de rijksrecherche Amsterdam en hoofdcommissaris E. Nordholt van Amsterdam. Vrijdag worden verhoord staatssecretaris E. Schmitz van justitie, advocaat Th. Iliddema uit Maastricht, IRT-onderzoeker II. Wierenga en rechter-commissaris Gelderman uit Den Bosch. Acties bij NS even van de baan UTRECHT GPD De bonden en de top van de Nederlandse Spoorwegen gaan in diepe stilte samen een oplos sing zoeken voor de steeds weeroplaaiende onrust rond de verzelfstandiging van NS. De bonden hebben hun leden op geroepen af te zien van verdere stakingen, maar wilde acties willen geen van de drie bonden uitsluiten. De voor morgen ge plande nieuwe stakingsactie van de spoorwegpolitie gaat in ieder geval niet door. Na ruim vier uur praten kwa men bonden en NS-top gisteren overeen zich de komende we ken 'terug te trekken op de hei' om 'in een ontspannen sfeer' fundamentele oplossingen te bedenken. Belangrijkste onder werpen zijn daarbij de garantie op werk voor het NS-personeel en de werkverhouding tussen de verschillende NS-onderde- len. Tijdens het overleg houdt iedereen naar buiten toe zijn mond, zo is afgesproken. Belangrijkste probleem is een baangarantie. De raad van be stuur wil niet garanderen dat er geen gedwongen ontslagen zul len vallen bij de reorganisaties. En dat blijft, ondanks een goud omrand sociaal plan, een zeer pijnlijk punt voor de NS'ers. Melkert ziet af van ingrepen in CAO's den haag gpd liet kabinet zal alle CAO's toch gewoon voor alle werkgevers en werknemers in een bedrijfstak laten gelden. Werkgevers en bonden slaagden er gisteren tij dens het najaarsoverleg in het kabinet ervan te overtuigen dat ze er hard aan zullen werken om meer eenvoudig werk te scheppen voor mensen met weinig scholing. In de op Prinsjesdag versche nen Sociale Nota dreigden de bewindslieden van sociale za ken en werkgelegenheid nog eens om CAO s niet algemeen geldend te verklaren als daar geen maatregelen in staan om aan de 'onderkant' van de ar beidsmarkt werk te scheppen. Minister Melkert vertrouwt op de beloften van de sociale part ners, zo liet hij gisteren nu af loop van het overleg weten. „De bewindsman beseft dat hij in goede harmonie met ons en de vakbonden meer kan bereiken dan wanneer het op ruzie uit draait", zei directeur sociale za ken Van Kesteren van de werk geversvereniging VNO-NCW. Weer 140 mensen weg bi j werf Wilton-Fijenoord ROTTERDAM GPD Bij Wilton-Fijenoord verdwij nen op korte termijn 140 van de 440 arbeidsplaatsen. Op de ar beidsvoorwuarden van tie overi ge 300 mensen wordt gekort. Zo krijgen de mensen die in de dokken werken, geen ploegen toeslag meer en zullen de sala rissen van het kantoorpersoneel omlaag gaan. Het nieuwste overlevingsplan werd gistermid dag aan het personeel gepre senteerd. De Industriebond FNV zei in een reactie dat er een arbeids pool moet komen voor de over tollige werknemers. De voorzit ter van de raad van bestuur, T. T. Jonker, drukte de vakbon den en ondernemingsraad gis terochtend op het hart dat ie ders medewerking hard nodig is om de ruim honderd jaar oude scheepswerf in Schiedam van de ondergang te redden. De maatregelen moeten in ras tem po uitmonden in een jaarlijkse besparing van 14 miljoen gul den. Blijft de medewerking van het personeel uit, dan voorziet de bestuursvoorzitter een (tech nisch) faillissement van Wilton Fijenoord. In het plan meldt de werftop verder dat nu ook dok 5 in de verkoop gaat. herder gebeurde dat al met de droogdokken 2 en 3. Jonker verwacht geen ople ving meer van de reparatie- markt voor grote zeeschepen in het noordwesten van Europa. Aan het plan is een heftige machtsstrijd vooraf gegaan tus sen de toen al vertrokken top man Jonker en de toenmalige raad van bestuur van Wilton- Fijenoord I lolding, bestaande uit J. Bos en I). Schuurman. De ruzie bracht de partijen voor de Rotterdamse rechtbank en werd met het ontslag van het tweetal beslecht. Bos en Schuurman wilden een sterfhuisconstructie, die voor 300 man tot ontslag zou leiden. De resterende 140 werknemers zouden bij drie nieuwe BV's aan de slag kun nen. Jonker, die na het ontslag van de directie zijn oude functie tijdelijk weer opnam, vond dat een brug te ver.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3