Leidsch Dagblad m m 14 19 Aanslag in Parijs: L3 zwaargewonden Het extraatje voor de kleintjes. 15 JAAR 'Ai Rushdie: doodvonnis in halfjaar herroepen Winterzon verdringt de sneeuw Woede bij OM over ingreep Sorgdrager 'Mini-Keukenhor in Noordwijk 1.49 1.99 2.49 GOED NIEUWS ZonweringspeciaafeaaJ: fonwerjfi WINKEWOF LEIDERDORP -Jt -f D lb NSDAG 17 OKTOBER 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 1.65 ZATERDAG ƒ1,85 Binnenland Korpschef Straver blijft een heer Randstad Kohnstamm: extra geld voor gemeenten Cultuur en Kunst Lakenhal niet aangepast vóór 1999 iSport Reker neemt afscheid met brok in de keel 'xplosie in metro bij begin ochtendspits Britse schrijver in vraaggesprek met deze krant is cees van zweeden ientallen mensen zijn vanmorgen gewond geraakt bij in bomaanslag op een ondergrondse trein in Parijs. Van pn zijn er dertien ernstig aan toe, van wie zes zelfs in le- ■nsgevaar verkeren, aldus de politie. de bom nu op een moment waarop de trein zich nog in de tunnel bevond, tussen de sta tions Musée d'Orsay en Saint- Michel. Dat maakt de hulpope ratie veel moeilijker. De explosie werd gevolgd door brand. De wagon waarin de bom was verstopt, werd ge heel vernield. Evenals na vorige aanslagen spoedden premier Juppé en de minister van binnenlandse za ken, Debré, zich naar de plaats van de ramp. Frankrijk werd de afgelopen zomer opgeschrikt door een groot aantal aanslagen, die aan acht mensen het leven hebben gekost. De Groupement Islami- que Armée (G1A). een Algerijnse terreurbeweging, heeft zich ver- rrespondent ide loop van de ochtend heeft politie een man aangehou- i op verdenking van betrok- nheid bij de aanslag. Het zou an om een man die omstan- trs kort voor de explosie zagen nnen. De bom ontplofte om vijf over 'en, aan het begin van de htendspits. Hij was geplaatst een treinstel van de RER-C, n ondergrondse trein die het Bitrum van Parijs verbindt iet de buitenwijken. De aanslag vertoonde gelijke- met die van juli op een an- re RER-lijn, waarbij destijds mensen omkwamen, aar anders dan toen ontplofte Bijna 2 miljoen Nederlanders gaan de komende maanden op vakantie. Opnieuw meer dan vorig jaar. Maar de tijd dat ze zo goed als allemaal naar de Alpen reizen, lijkt voorbij. De winterzon (Cana- rische eilanden, Caribbean) en de steden- en bungalow vakanties worden steeds po pulairder. Vandaag bij deze krant een speciaal Winterva- kantie-nummer met daarin veel aandacht voor de nieu we trends. Maar ook wordt uit de doeken gedaan op welke wijze de wintersport dorpen het tij proberen te keren: beter materiaal, min der sleepliften en een pu blieksvriendelijke skipascon- trole. Bovendien is de hoop ivestigd op het nog popu- irder worden van snow- boarden. 'Hit the slopes, man'. Skiën wordt warempel ouderwets. t<' He kleine zakjes zoutjes I" nu extra voordelig En I aankoop van elk pak atis een kinderjassen- aakje in de vorm van een iels. Konijn of eekhoorn iiji u/i IU/UTI I I pion u ior\|to, icu 5101 - v w f teze week alleen bij Albert Heijn. ch antwoordelijk gesteld voor de meeste van die aanslagen. De politie hield al rekening met een nieuwe aanslag. Vorige week was namelijk bekend ge worden dat president Chirac volgende week de Algerijnse lei der Zéroual zal ontmoeten. Zéroual kwam aan de macht nadat het militaire bewind in Algerije verkiezingen ongeldig had verklaard die waren gewon nen door het Islamitisch Red dingsfront (FIS). londen cees van hoore De Britse schrijver Salman Rus hdie verwacht dat het doodvon nis dat Iran in 1989 over hem afriep binnen zes maanden zal worden herroepen. „Als Europa de druk verhoogt en dreigt met een totale economische boycot, is de kans daarop groot", zei de schrijver tijdens een vraagge sprek met deze krant. Wijlen president Khomeiny sprak het doodvonnis (fatwa) over Rush die uit naar aanleiding van diens roman 'De Duivelsver zen', die door het staatshoofd een 'belediging voor de islam' werd genoemd. „Stap voor stap hebben we in deze zaak gewonnen. Eerst met argumenten. Nu zullen de machten binnen Europa zich moeten gaan inzetten. Ook Ne derland kan daar een belangrij ke rol in spelen. Er is, zo weet ik, inmiddels druk overleg gaande tussen de Europese landen", al dus Rushdie. Rushdie en zijn veiligheids mensen zijn nog steeds op hun hoede. Maar de auteur laat zich steeds meer in het openbaar zien. Ook in kringen die een po tentieel gevaar voor hem kun nen betekenen. „Ik was laatst in Whitehall voor een lezing. On der de belangstellenden bevon den zich zeker wel zo'n vier honderd Iraniërs en Pakistanen en ze waren zonder uitzonde ring enthousiast en vriendelijk. Een eenmansactie vrees ik zeker niet. Ik vind dat mensen hun geloof moeten kunnen belijden en dat ze daarin beschermd moeten worden. Als de moslims hier in Engeland op grond van hun geloof zouden worden ge discrimineerd, zou ik aan hun kant staan. Als de joden zouden worden vervolgd op grond van hun geloof, zou ik aan hun kant staan. Maar dat hoeft niet te be tekenen dat ik ook hun geloof aanhang" Ondanks de dreiging die hem constant boven het hoofd hangt, heeft Rushdie dit jaar zijn roman 'De laatste zucht van de Moor' weten te voltooien. Berichten als zou deze roman in India verboden zijn, spreekt de auteur tegen. Die berusten vol gens hem op geruchten. Rushdie heeft aan den lijve ondervonden hoe gevaarlijk het geschreven woord kan zijn. Toch beschouwt hij zijn geval miet als uniek. „Ik ken nogal wat Britse journalisten. Ook mensen die hebben geschreven over de IRA. Sommigen van hen zijn te lefonisch met de dood bedreigd. En dat was echt geen grapje. Sommigen hebben echt met hun familie moeten onderdui ken." Pagina 16: 'Iran heeft er belang bij dat ik in leven blijf. Varkensboeren weer in actie tegen mestbeleid boxmeer-den haag anp Enkele tientallen boze varkens houders hebben vanmorgen kort actie gevoerd in Boxmeer en Zwolle. In beide plaatsen werden overheidsgebouwen on bereikbaar gemaakt door het storten van hopen bermmaai- sel. De boeren, verenigd in het actiecomité 'Wij zullen door gaan', demonstreerden tegen het voorgestelde mestbeleid van de ministers Van Aartsen (land- bouw) en De Boer (milieu). In beide plaatsen was het de bedoeling gebouwen van het ministerie van VROM te treffen. In het Brabantse Boxmeer werd per abuis echter een pand van het streekgewest Brabant- Noordoost doelwit van de blok kade. De actie in Boxmeer begon om half zeven en werd om kwart over acht afgeblazen. De bperen verdwenen, maar lieten de hopen bermmaaisel liggen. Ongeveer 35 ambtenaren die in' hot gebouw werken, werden tij delijk elders ondergebracht. In Zwolle blokkeerden tiental len boeren vanaf kwart voor ze ven met balen bermgras de in gang van het bureau afhande ling subsidieverplichting van het ministerie van VROM. Rond acht uur werd de actie afgebla zen. Ook hier werden de balen bermgras achtergelaten. Actieleider Wien van den Brink liet in Zwolle weten met protesten door te zullen gaan. „Wij gaan door tot de Tweede Kamer zich over het mestbeleid van het kabinet heeft uitgespro ken. De ene keer met ludieke acties zoals vandaag, de andere keer wat harder", voorspelde hij. leiden Oude tijden herleven. Langs de Oude Vest en de Apothekersdijk wordt het huisvuil weer met de boot opgehaald. In alle vroegte tuft de platbodem van de reinigingsdienst (normaal gesproken ingezet voor verwijdering van drijfvuil en ander afval uit de grachten) over het water. Het doet een beetje denken aan de eerste vuilnisman van Leiden, Jan Claes Wittens, die in 1407 werd benoemd om per schuit het vuil voor de aanlegsteigers te verwijderen. Schipper Thijs Neuteboom heeft nu en dan moeite om met zijn vuilnisboot dicht bij de kant te komen. Het ondiepe water maakt dat de schroef dikke wolken bagger omwoelt. Zijn collega aan de kant heeft er geen moeite mee Hoe ver de boot ook van de kant is ver wijderd, hij werpt als een volleerd bowler de vuilniszakken onderhands in de bak. Zijn enige probleem is dat sommige bewoners van de Apothekersdijk en de Oude Vest hun zakken niet aan de waterkant, maar langs de gevels van de huizen aanbieden. Het ophalen van het huisvuil per boot is slechts tijdelijk. Wegens werkzaamheden aan beide straten (op de Apothekersdijk worden de walmuren opgeknapt en de Oude Vest krijgt een algehele opknapbeurt in verband met het project Binnenste Beter) kan de vuilniswagen er niet komen. FOTO HENK BOUWMAN Op buitenterrein van Het Bollenbad den haag gpd CflChips, paprika i.T of natu-^ qq rel 6 zakjes. 180 g 249 ±.kJkJ Cfl Zoute pinda's, pak 5 zakjes. 250 gram L9SF Croky Ribbelchips, naturel of paprika pak 6 zakjes. O d Q 180 gram Ji99 Croky Kraakbeesten, pak 6 zakjes, 120 gram .249 Nlbb-it mini, O QQ pak 8 zakjes. 160 gram 349 /L.kJZJ Smiths Cocktailsnacks, of Hamka's, pak 5 zakjes. 150 gram .299 Smiths Spookfeesten, pak 6 zakjes, 120 gram i De centrale toetsingscommissie (CTC) van het openbaar minis terie, die opsporingsmethoden van de politie moet beoordelen, heeft in mei van dit jaar over wogen haar werkzaamheden te staken. Dat gebeurde nadat mi nister van justitie Sorgdrager een advies van de commissie naast zich neer had gelegd. Een Eindhovens 'doorleveringstra- ject' van het politie-kernteam Zuid-Nederland dat volgens de commissie 'uitermate zorgvul dig en beheerst' van opzet was, werd door de minister verbo den. CTC-voorzitter mr. J.M. Jansen zei gisteren tegen de parlementaire enquêtecommis sie dat hij „onaangenaam ge troffen" was toen bleek dat de minister er anders over dacht. Jansen maakte zich zorgen over de bemoeienis van de minister bij de opsporing. Nadat Sorgdrager aanvanke lijk alle doorleveringen van drugs had verboden is daar vol gens Jansen in juni van dit jaar weer enige verandering in aan gebracht. „Het is nu 'nee, ten zij...'. dus alleen onder zeer bij zondere omstandigheden." Pagina 3: 'Haarlem ten on rechte gecriminaliseerd'. noordwijk paul de vlieger Het 2,5 hectare grote buitenter rein van zwembad Het Bollen bad in Noordwijk wordt een showtuin voor bolgewassen. Al komend voorjaar gaat de tuin, die 'Bollie's Park' is gedoopt, van half maart tot half mei open. Inititatiefnemer van het project is de Noordwijkse bol- lenkweker en -exporteur Firma Groenveld Lindhout. Men mikt op tussen de 20.000 en 50.000 bezoekers per jaar. Bollie's Park heeft geen gevol gen voor de exploitatie van Het Bollenbad. Weliswaar worden in de uitgestrekte gazons bloembollenperken aangelegd, maar alles wordt weer in oude staat gebracht voordat het bui tenseizoen van het zwembad begint. Aan het ontwerp van het park wordt momenteel door tuinarchitecten gewerkt. Waar schijnlijk gaan de ondiepe ba den als reusachtige bloembak ken dienst doen. In de grote ba den moeten fonteinen voor ex tra attractiviteit zorgen. Bollie's Park (door A. Lind hout van Groenveld Lindhout gisteren bij de presentatie van de plannen onbescheiden als een soort 'mini-Keukenhof om schreven) zal twee maanden lang gedurende zeven dagen per week zijn geopend. Bezoe kers, die een rijksdaalder entree moeten gaan betalen, kunnen gebruik maken van zwemb- adrestaurant De Dolfijn en de sanitaire voorzieningen van Het Bollenbad. De gemeente Noordwijk en de plaatstelijk WV juichen het initiatief toe. HET WOORD IS AAN J. Einander Er is één bezwaar tegen cre meren: er is toch altijd wel één mens die een traan op je graf wil storten? minder zacht- ^■K. SST™ *715° *715* 7714* 20% 40% 20% ÏÏÏX&y? 20% 20% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 8 VANDAAG 20 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie 16,17 Feiten en meningen Kerk en Samenleving Randstad14 Regio11,12,13,15 RTV/programma's Sport Strips 12 18,19 Kortingsbon voor humoris tisch taalspel 'Mooi' van To neelgroep Amsterdam in het LAKtheaterin Leiden. VOETBAL OP TV 19.55-21.55 uur, Veronica: in i 111voetbal ieeds Uni ted-PSV, rechtstreeks. 20.45-22.30 uur, Ncd. 2: UEFA Cup voetbal: Benfica-Roda JC. Greenpeace eist van Frankrijk mil joen dollar PARUS ANP Milieu organisatie Greenpeace wil een miljoen dollar schade vergoeding van Frankrijk we gens kaping en vernieling van het zeilschip Manutea in de in ternationale wateren. Dat heeft een Green peace-woordvoerder vanochtend bekendgemaakt op een persconferentie in Parijs. De Franse actie kwam vlak voor de tweede kernproef met een bom van 110 kiloton op het atol Fangataufa. De eis tot schadevergoeding is gisteren ingediend bij de fe derale rechtbank van de Ameri kaanse staat California. De Ma nutea voert namelijk de Ameri kaanse vlag. De eis tot schadevergoeding is de meest in het oog springen de gerechtelijke stap die Green peace onderneemt in, wat het zelf noemt, een storm van pro cedures tegen Frankrijk, met name in I.os Angeles, Parijs en Papeete, de hoofdstad van Frans-Polynesië. Er lopen klachten tegen de Franse staat, tegen de militaire commandant van Mururoa en tegen de hoge r Polynesië. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. I Ia, dat is goed nieuws. Dus neem ik r I Naam:V I Adres i proefabonnement. Iers: m/v I Binnenkort openen wij onze nieuwe Donde»dagï»wKl toopwond NU REEDS OPENINGS-STUNTPRIJZEN Industrieterrein Merenwijk Flevoweg 9 Leiden Tel. 071-5217252' Fa» 071-5231349 Woensdag 18oktobdr^ WINKELHOF KINDERHOF Voor de jongere bezoekers - en natuurlijk ook de oudere! - treedt clown Jopie op met zijn Pretmobiel( 13.00-17.00 uur). Er is ook een kinderschminkstand en er worden ballonnen uitgedeeld. Nr. bank/giro: I Handtekening:. OF BEL 071-5 12 80 30 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1