Leiden VdA: OZB lag niet te iterk stijgen CDA Leiden verschijnt als eerste op internet Restauratie Coeliekerkduurt jaren cJiU NSDAG 17 OKTOBER 1995 henny van ecmond, 071 -5356414. plv -chef hans koenekoop, 071 -5356429 ,ong geraakt in steekpartij hden» Een 22-jarige Leidenaar is gisteravond op de Blauw- oortsbrug door een onbekende man met een scherp voorwerp nde zij gestoken. Daarbij werd een long geraakt. De Leidenaar iovergebracht naar het AZL, hij verkeert buiten levensgevaar, let slachtoffer had op de Blauwpoortsbrug woorden gekregen iet een groep jongeren. Een van de jongeren stak hem in de zij. en vriend van het slachtoffer wilde de dader nog achterhalen, ir hij werd door de groep tegengehouden. ..5 iNNO 1895 Donderdag 17 October Roodvonk en mazelen heerschten te Valkenburg in dien ma- dat de gemeenteschool voor tweederde ontvolkt is. Reeds zijn en paar jonge kinderen overleden, zoo niet aan de ziekte zelve, an toch aan de gevolgen er van. INNO 1970 zaterdag 17 oktober laar gezicht is het „gezicht" van de AVRO-televisie. Ze heet Ali- Oppenheim en ze staat nu alweer geruime tijd als mevrouw linderaa ingeschreven in het I.eidse bevolkingsregister. Vanuit aar huisje aan de Oude Singel kijkt ze uit op de Leidse Schouw- urg. Naast haar werk als televisie-omroepster is ze een graag eziene gastvrouw op modeshows en personeelsavonden. Alice linderaa hoopt de televisiekijkers nog lang een plezierige vond of een goede nacht te mogen toewensen. ien wim koevoet ictievoorzitter R. Hillebrand duidelijkheid over de gevol- van de hertaxatie voor het B-tarief. Zonder inzicht rin kan de gemeentebegro- 1996 niet fatsoenlijk wor- behandeld, vindt Hille- ind. 'ijdens de presentatie van die neentebegroting, eind vorige ek, werd duidelijk dat vooral urders en eigenaren van idkopere woningen het gelag eten betalen. Hun onroe- id goed is relatief het meest «vaarde gestegen, met alle ge- gen voor het OZB-tarief van- n. )at de gemeente zélf het ta in 1996 met slechts het in- öepercentage verhoogt, ïdt compleet overschaduwd or de effecten van de hertaxa- )e gemeente zou weliswaar een verlaging van de tarie- kunnen overgaan maar dan direct met een tekort maken dat alleen door bezui- igen kan worden wegge- ;t. De gemeente heeft ech- net een bezuinigingsoperatie 20 miljoen gulden achter de 'at precies de effecten van taxatie zijn, is nog onduide- De PvdA-fractie heeft zelf zitten rekenen en komt uit een stijging van het OZB-ta- ivoor goedkopere woningen leiden carolien groeneveld Hoewel enige CDA'ers zich sceptisch heb ben uitgelaten over de Digitale Stad Leiden, verschijnt hun partij binnenkort op Inter net. Hiermee is het CDA de eerste partij die gebruik maakt van dit nieuwe informatie medium. Vanaf vandaag kan de geïnteres seerde via Internet actuele informatie op vragen over standpunten van de fractie en kan er discussie gevoerd worden via Inter net. De ironie wil dat vooral CDA-raadslid A. van Bochove onlangs nog felle kritiek uitte op de intiatiefnemers van de digitale stad Leiden, die dit jaar 'geopend' werd. Naar aanleiding daarvan organiseerde het Leidsch Dagblad een discussie tussen de verschillende partijen hierover. Van Bocho ve stelde vast dat de kloof tussen overheid en burger juist vergroot wordt naarmate de hoeveelheid communicatiemiddelen toe neemt. Ook had hij niet veel vertrouwen in de effecten die de gemeente met de digitale stad hoopt te bereiken. „Al die Leidenaars die veel politieke thema's worst zal zijn, die raken nu toch niet ineens geïnteresseerd", was toen zijn commentaar. De felle kritiek van Van Bochove op de di gitale stad Leiden terwijl het CDA nu zelf op internet verschijnt, vraagt om een reactie. Van Bochove: „Mijn kritiek was vooral ge richt op de idioot hoge verwachtingen die de overheid de laatste tijd heeft van de mo gelijkheden van internet. Er is momenteel een ware hype aan de gang. Maar internet de onroerende-zaakbelasting (OZB) voor goedkope iningen daadwerkelijk met 35 tot 40 procent stijgt, dan lit dat op verzet van de PvdA. De collegepartij laat dit ten in een brief aan burgemeester en wethouders. met zo'n 40 procent. Zo'n forse stijging noemt Hillebrand 'niet verdedigbaar'. Mochten de PvdA-berekenin- gen kloppen dan wil hij weten wat de mogelijkheden zijn orr) de nieuw getaxeerde waarde van onroerend één of twee jaar later in de OZB te verrekenen. Daarbij wil Hillebrand het he le pakket aan gemeentelijke heffingen en belastingen door lichten. De PvdA wil proberen of door een andere mix van ge meentelijke lasten de eventuele stijging van de OZB kan worden gecompenseerd. Als voorbeeld noemt hij het lozingsrecht. „Het is het overwegen waard bedrij ven meer te laten betalen." Nieuwe bezuinigingen staan onderaan het wensenlijstje van de PvdA. „Die gaan ten koste van het voorzienningenpakket waarop juist de lagere inko mensgroepen zijn aangewe zen." Wethouder J. Walenkamp noemt de roep om meer infor matie 'niet meer dan redelijk'. Voor discussies over 'een ande re mix' vindt hij het nog te vroeg. „We moeten nu niet gaan denken dat bedrijven wel wat meer kunnen gaan betalen. Het bedrijfsleven heeft het ook niet gemakkelijk en klaagt steen en been over zaken als reclame belasting." Uitstel, zo hebben zijn adviseurs hem verteld, is niet mogelijk. leiden herman joustra De officiële naam yan de kerk aan de Haarlemmerstraat luidt Onze Lieve Vrouwe Onbevlekt Ontvangen. Hartebrugkerk is een benaming die ook wordt gebruikt, Maar voor veel Leide naars is het nog altijd Coelie kerk, vanwege het Latijnse op schrift: 'Hic domus dei est et porta coeli'. Oftewel: 'Dit is het huis van God en de poort naar de hemel'. Maar hoe de kerk ook wordt genoemd, iedereen is het er over eens dat het gebouw een van de fraaiste en opval lendste in Leiden is. En die kerk nu, is hard aan restauratie toe. Voor de herstelwerkzaamhe den is naar schatting een be drag nodig van 2,8 miljoen gul den. Het Rijk, de provincie en het bisdom betalen mee. Ook de gemeente Leiden heeft in middels toegezegd de restaura tie op te nemen in het gemeen telijk meerjarenprogramma. Maar dat zou pas op zijn vroegst in 2001 mogelijk zijn, omdat het budget voor de ko mende jaren reeds is gereser veerd voor de restauratie van andere monumenten. De paro chie moet een deel van het het subsidiegeld, dat tachtig pro cent van de totale kosten be draagt, dus eerst zelf voorschie ten en de resterende twintig procent zelf moeten betalen, bijna zes ton. Om dat geld bijeen te krijgen is de kerk met een actie begon nen onder het motto 'Geef voor je kerk'. In een speciale 'restau ratiekrant', die deze week bij al le parochianen en vrienden van de kerk in de bus valt - wordt gevraagd om een periodieke bij drage. Daarnaast kan men inte kenen op een obligatielening van drie procent met een loop tijd van zeven jaar. Ook komt er een veiling en worden kerstan sichtkaarten en flessen wijn ver kocht. Vandaag is in elk geval be gonnen met de herstelwerk zaamheden die zeker enkele ja ren in beslag zullen nemen. Al lereerst is het dak van de kerk aan de beurt. Zo krijgen de dak goten een koper beldeding wor den koperen regenpijpen ge plaatst. De leien bedekking van het dak, de dakkapel en de deur daarboven worden ook ver nieuwd. Tevens worden metsel werk en muurplaten hersteld. Deze werkzaamheden vor- De Hartebrugkerk aan de Haarlemmerstraat. Voor herstel is 2,8 miljoen gulden nodig, foto henk bouwman halve de muren, worden ook men eigenlijk de voorbereiding verkeren zorgt voor zogeheten op de restauratie van het interi- vochtdoorslag. Hierdoor zijn eur. De gebrekkige toestand aan de binnenmuren lelijke, waarin muren, goten en daken witte kalkplekken ontstaan. Be- NAGERECHT ptocht dat nu opzettelijk of onop- itelijk gebeurt, van ernstige of i minder ernstige aard is - saan het verkeer deelneemt, it ooit ergens wel eens een frtje de mist in. Iedereen ikt per slot van rekening ten, stelde ook de officier [i justitie terecht, en wie die indag een blik wierp in het Svolle zaaltje van het kan- igerecht aan het Rapenburg Leiden, kon niets anders dan die stelling onder- rijven. Zoals het daar voor I balie van rechter Morshuis bij trok, had het vooral veel te van de optocht der gewone ien. Of ze nu jong waren of Men man of vrouw dat maak- niet uit; op een enkele uit- idering na (een geval van spraak dus) hadden ze alle bei *1 een beoordelingsfout(tje) naakt. En daar dienden ze bij re gelegenheid verantwoor- 'gvoor af te leggen. Want ze en gezien en hadden de lijn tegen. Anders sta je daar tuurlijk ook niet in het be- agdenbankje. 4 t viel het merendeel van de T -rtreders overigens niet ge melijk. Want het mag dan nselijk zijn om een fout te J ken, het is al even menselijk 5 daaiyoor excuses aan te ?en. dan wel te pogen de lldd daarvan in de schoenen van anderen te schuiven. Voor de goede orde: daar heb je, in een rechtstaat als deze, uiter aard ook het volste recht toe. Het is alleen de vraag in hoever re officier en rechter daarin met je meegaan. Smoezen Want er worden wat smoezen verzonnen, zo bleek ook giste ren weer eens ten overvloede. Neem de vier heren die zonder geldige verzekeringspapieren hun respectievelijke voertuigen bestuurden. De één was in Bel gië verzekerd (wat niet mag), nummer twee had bij verkoop zijn vrijwaringsbewijs niet ge kregen (wat dom is), bij num mer drie was het geld te laat van de rekening geschreven (wat zijn eigen schuld is) en nummer vier was vergeten op tijd te be talen (zie nummer twee). Kortom, ze voerden zonder uit zondering een reden voor het in gebreke blijven aan - zij hel een ongeldige. En dat kost geld, ge middeld zo'n 500 gulden. „Maar het is", sprak de officier, „dan ook een behoorlijk zware over treding. Want wie, heren, draait er voor de kosten op mocht U onverhoopt een aanrijding met eventueel letsel veroorzaken? Denk daar maar eens goed over na." Deemoedig bogen de heren stuk voor stuk het hoofd. Tegen die simpele logica was weinig in te brengen. Maar er waren er ook die zich niet één, twee, drie neerlegden bij de feiten zoals die daar wél gewoon lagen. De meneer met de zachte 'g' bijvoorbeeld be streed dat hij, zoals hij dat in ei gen streektaal verwoordde, bij het brandstofstation aan de Plesmanlaan in Leiden door een radarbediende was betrapt op veel te hard rijden. Maar vol gens hem kon dat nooit 87 kilo meter per uur zijn, maar moest dat 77 zijn, zo hard als de rode auto voor hem reed, zeg maar. Nadat de man aan blad 3 van zijn pleidooi was begonnen, in terrumpeerde de rechter hem. Die zag, druk als het toch al was, plots visioenen voor zich van soort Hollandse versie van de O.J Simpson-trial, de ge ruchtmakende moordzaak die zich in Amerika over vele maan den had voortgesleept. In twee zinnen vatte hij de overtreding samen en wees vonnis overeen komstig de eis die daarvoor staat. Volgende verkeersovertre- ding, graag. Bus Die was gemaakt door een me neer uit Rijnsburg die formeel dan wel in zijn recht stond, maar die zich, tot tweemaal toe in zijn woonplaats bijzonder ir ritant had gedragen, zo meende althans de officier. In beide ge vallen vond hij een NZH-bus op zijn weg met zijns inziens vol strekt incapabele chauffeurs. De één kon een draai niet maken, de ander was zomaar op zijn weghelft gekomen. Ter plekke had hij met zijn auto de weg ge blokkeerd en vond dat de bus maar terug moest. Dat lag vooral moeilijk in het tweede geval waarbij de vrou welijke chauffeur van de stads bus vol met kinderen in een straat een dubbelgeparkeerde auto had omzeild en vervolgens moest toezien hoe de Rijnsbur ger kwam aanrijden en zijn voertuig zonder pardon voor haar neerplantte. Op het vrien delijke verzoek om een stukje terug te gaan, was de man niet ingegaan, want zij stond met haar bus toch zeker op zijn weghelft. Aan het eind van het liedje was daar een huilende en overspannen buschauffeur met een lading boze passagiers en een Rijnsburger die halsstarrig weigerde om een stap opzij te doen. Zelfs niet nadat hij later door de politie was gesom meerd zulks te doen. Geen heer in het verkeer der halve, vond de officier en eiste een flinke geldboete. Van de zaal behoefde de man in elk ge val geen bijval te verwachten, want ook zijn gedrag voor de balie wekte bij de wachtenden louter irritatie op. Hij had gelijk en zou zijn gelijk halen ook; net als in die straat, zeg maar. Toen hij dat aan het eind van de rit van de rechter desondanks niet kreeg, beende hij boos weg. De NZH moet in Rijnsburg maar een blokje om. Tekenwedstrijd Maar liefst 143 kin- I 2 deren hebben mee gedaan aan de Bassie en Adriaan-kleurwedstrijd van deze krant. Waterzuiveraar a r Het bedrijf Water- I J beheersystemen uit Bosch en Duin vestigt zich mogelijk in Hazerswoude- Dorp. HUURDERSLEED kan geen problemen oplossen. De kloof tus sen burgers en bestuur wordt er niet door verkleind." „Internet is slechts een van de mogelijkhe den die het CDA tot zijn beschikking heeft om de burgers te bereiken. Vooral studen ten schijnen veel van dit medium gebruik te maken. Maar ik ontken niet dat internet ook zijn zwakke kanten heeft. Het medium moet nog volwassen worden, zegt van Bochove. Hij benadrukt dat het verschijnen van het CDA op internet vooral als een experiment moet worden gezien. „En waarom zou je geen kritiek kunnen hebben op een medi um, waar je tegelijkertijd ook gebruik van maakt?" aldus Van Bochove. onder meer de glas-in-lood-ra- men hersteld evenals het pleis terwerk vaade zuilen. Zelfverwonding in Leidse politiecel Een 26-jarige man heeft zichzelf vanochtend aan zijn linkerpols verwond in zijn cel in het poli tiebureau aan de Langegracht. Vermoedelijk deed hij dat met een uitgevouwen paperclip. De man zit vast in verband met een steekpartij op de Van der Made- weg. Hij is voor controle overge bracht naar het AZL. Cursus kraamzorg speciaal voor verpleegkundigen Verpleegkundigen die zich wil len specialiseren als kraamver- zorger kunnen een bijscholings programma volgen van de Leid se Hogeschool in Leiderdorp. De avondcursus 'Kraamzorg ac tueel' is opgezet omdat er een tekort is aan kraamverzorgers die aan huis komen. De cursus is bedoeld voor A-verpleegkun digen, HBO-V'ers, kraamverzor- genden en MDGO-verzorgers. De cursus begint op 23 novem ber en wordt gehouden op ze ven donderdagavonden van 19.30 tot 22.10 uur in de Leidse Hogeschool, Leidsedreef 5. Lei derdorp. Voor informatie, An- nelies Bakker, tel. 0294 - 285705. Misschien woont u in een huurwoning in Leiden. Het zal u dan betrekkelijk worst wezen wat het huis waard is, want het is toch uw eigendom niet. Bovendien wilt u of kunt u het pand toch niet kopen, laat staan verkopen. Natuurlijk zijn alle woningen in de stad meer waard gewor den, tot wel 70 procent. Maar de vruchten zijn met name voor huurders wrang. Die hebben niets aan die waardever meerdering, maar mogen evenals eigenaren volgend jaar wel meer onroerende-zaakbelasting (OZB) gaan betalen. En de grap is nog dat de gemeente Leiden er niet rijker van wordt. Een wonder? Het is een beetje ingewikkeld. Leiden zit wat de OZB betreft aan het plafond: ongeveer 50 miljoen gulden. Deze belasting wordt opgebracht door huurders en eigenaren van wonin gen en bedrijven. Die betalen een tarief (bedrag) per 3000 gulden waarde van hun pand. Omdat de waarde van huizen sterk gestegen is, dreigt de be lastingopbrengst ver boven de 50 miljoen gulden te komen. Dat mag niet en daarom gaan de tarieven omlaag. Een rekenvoorbeeld. Voor een huis van 90.000 gulden be taalt een huurder thans bijna 8 gulden per 3000 waarde, of tewel 240 (30 x 8) gulden per jaar. Datzelfde huis is straks 135.000 gulden waard. Het tarief daalt naar 7 gulden per 3000 waarde, maar brengt dan wel 315 (45 x 7) gulden op. Een bedrijf met een huurwaarde van 1,2 miljoen gulden be taalt eveneens 8 gulden per 3000, oftewel 3200 (400 x 8) gul den belasting. Omdat bedrijven niet meer waard zijn gewor den profiteert het bedrijf van het lagere tarief van 7 gulden en betaalt nog maar 2800 (400 x 7) gulden. Naast de flinke stijging voor woningen, gaat de OZB sowieso met het prijsindexcijfer van 2,7 procent omhoog, zeg maar de gemiddelde kostenstijging in Nederland. I loewel de be lasting aan een plafond is gebonden, mag de gemeente die rekening van de wetgever wel doorschuiven aan de burgers. Zoals de zaken er thans voorstaan, wil de gemeente Leiden de belastingopbrengst niet verlagen. Daarmee zou het leed voor huurders kunnen worden verzacht. Aan de andere kant leidt dat tot ingrijpende bezuinigingsoperaties waarvoor het draagvlak in de gemeenteraad thans niet erg groot lijkt. Hoewel de gemeentepolitiek invloed heeft op de hoogte van de belasting, maakt de recente prijsexplosie op de huizen markt nog eens haarscherp duidelijk dat de wet waarin de onroerende-zaakbelasting is geregeld zeer onrechtvaardig is voor huurders. Ook voor woningbouwverenigingen trou wens. Die zullen naar verwachting tonnen meer moeten gaan betalen, die zij via huurverhogingen weer door berekenen. In de Tweede Kamer wordt tot op drie cijfers achter de komma gediscussieerd over loon- en inkomenspolitiek. Het is geleuter in de marge. Door huurverhoging, belas tingverhoging en stijging van kosten van het levensonder houd zijn veel Leidse huur ders in 1996 tussen de 500 en 1000 gulden netto meer kwijt. Krijgt u dat geld er vol gend jaar bij van uw baas? Zes ruiten kapot bij snelkraak Een zestal ruiten sneuvelde vannacht bij een snelkraak in een wa renhuis aan de Aalmarkt. Ook een vitrine van de juweliersafdeling moest het ontgelden. Over de omvang van de buit is nog geen dui delijkheid, maar op het eerste gezicht wordt een aantal ringen ge mist. Journaliste niet verder vervolgd leidenvast op het politiebureau. Tij dens verhoor sprak de politie het vermoeden uit dat het Leidsch Dagblad de ontruiming van het kraakpand 'in scène' ge zet zou hebben'. Na een klacht van een hoofd redactie liet burgemeester C. Goekoop weten dat hij de aan houding van de verslaggeefster 'betreurde'. De politie had vol gens Goekoop 'in strijd met de gemaakte afspraken tussen pers en politie gehandeld'. Het openbaar ministerie heeft, wegens gebrek aan bewijs, be sloten een 31-journaliste van deze krant niet verder te vervol gen voor huisvredebreuk. De verslaggeefster werd vorig jaar oktober opgepakt bij de ontrui ming van een kraakpand aan de Havenkade in Leiden. Ondanks dat zij een poli- tieperskaart toonde hield de po litie de verslaggeefster vijf uur Dieven bestelbus aangehouden leiden huis aan de Pesthuislaan. De 47-jarige man werd hierover onderhouden. Toen op dat mo ment het kenteken werd gecon troleerd van een bestelbus die daar stond geparkeerd, bleek deze in Noord-Ierland té zijn gestolen. Ook de stereo-installatie die in het busje werd aangetroffen, was in Noord-Ierland gestolen. Na onderzoek hield de politic de vier mannen aan. Vier mannen van respectievelijk 17, 24, 30 en 33 jaar oud zijn gisteren door de politie aange houden in verband met diefstal van een auto en een stereo-in stallatie. De zaak kwam aan het licht nadat bij de politie een melding was binnengekomen over een man die koperdraad zou stelen bij het kraakpand van het Pest- Tiende inbraak in sportkantine Een sportkantine aan de A. Duijcklaan is het afgelopen weekeinde opnieuw door inbrekers bezocht. Volgens de aangever is dit al de tiende keer binnen vier maanden. De dieven kwamen binnen door de toegangsdeur open te breken. De stereo installatie, drie kratten bier, flessen wijn, dozen snoep en een waterkoker werden gestolen. Stactsbouwhuis krijgt ongewenst bezoek Inbrekers hebben afgelopen weekeinde drie videorecorders gesto len uit het Stadsbouwhuis aan de Ixingegracht. /ij kwamen door een raam binnen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11