Leidsch Dagblad |Druk op Claes eemt sterk toe m 19 11 Ajax-fans slaags met politie D66 zet vraagtekens bij privatisering van NS 15 JAAR X BEL: 071-5128030 'uzie mondt uit in schietpartij 'Opgeborgen1 skelet boeit Atriumhotel Noordwijk afgeblazen Actiecomité woedend over uitkopen woonboot GOED NIEUWS llAANDAG 16 OKTOBER 1995 j Binnenland Buitenland Leiden OPGERICHT 1 MAART 1860 VN en NAVO lieten Srebrenica stikken Turks kabinet na tien dagen naar huis gestuurd 'Samenwerking 8 tussen VVV's noodzakelijk' i Cultuur en Kunst Propop in Trianon blijft'helaas' eenmalig Sport FC Lisse imponeert bij Vogels NR. 40904 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 ZATERDAG 1,85 Nog geen abonnee? "T7 ussen een 27-jarige n een 35-jarige man onder vaste woon- of verblijf- de nacht van zater- iag op zondag geëindigd in een chietpartij op de Hooftstraat in Iphen aan den Rijn. Daarbij akte de Leidenaar gewond aan zijn been. Het tweetal was samen op stap en bezocht za terdagavond een shoarmazaak aan de Hooftstraat. Daar kregen ze ruzie; dat liep zo hoog op dat ze naar buiten gingen om het uit te vechten. De Leidenaar trok daar een mes en zette dat bij zijn tegenstander op de keel. De man, die daarbij licht ge wond raakte, greep op zijn beurt een vuurwapen en loste twee schoten. Eén daarvan raakte de Leidenaar in zijn bo venbeen, het andere schot mis te doel. De 35-jarige nam de be nen. Hij is gisterochtend alsnog gearresteerd. De Leidenaar is naar het Academisch Zieken huis in Leiden gebracht. jAVO-secretaris-generaal Willy Claes lijkt het vertrou- Jren van de lidstaten van het bondgenootschap te verhe len. Alleen de Verenigde Staten spraken dit weekeinde nenlijk hun vertrouwen uit in de Belg. Claes zelf vond Kt nog 'te vroeg' om over zijn mogelijk aftreden te spre- ,,Men kan het niet uitsluiten, maar ik zeg niet dat ik kt doe", aldus Claes. «respondent leider Bolkestein vindt dat moet opstappen, nadat in speciale commissie van het elgische parlement hem zater- ig 'doorverwees' naar het Hof Cassatie wegens zijn moge betrokkenheid bij de neergeldaffaires Agusta en assault. Juridisch staat de oorverwijzing' naar het hof ■lijk aan een in beschuldiging elling. Volgens Bolkestein kan NAVO zich op dit moment een Willygate' veroorloven. Claes beslist vandaag of hij zich donderdag in het Belgische parlement zal verdedigen tegen het besluit van de kamercom missie. Het is uiteindelijk aan het voltallige parlement om te beslissen of Claes door het Hof van Cassatie moet worden ver volgd. Claes reageerde met on begrip op het besluit van de commissie. „Ik ben totaal uit het lood geslagen", zei hij. Hij vroeg zich af hoe het mogelijk is dat hij feitelijk in staat van be schuldiging wordt gesteld, ter wijl het onderzoek naar de smeergeldaffaires nog niet is af gerond. Normaal gesproken kan iemand pas in staat van be schuldiging worden gesteld, wanneer een onderzoek is vol tooid. Minister Van Mierlo van bui tenlandse zaken suggereerde gistermiddag in het W-pro gramma Buitenhof dat Claes zelf conclusies moet trekken: „Dat is ook een kwestie van hof felijkheid". Voor de NAVO komen de pro blemen van Claes op een bij zonder ongelukkig moment. De alliantie is bezig een grote troe penmacht van 50.000 tot 60.000 man op de been te brengen om de vrede in Bosnië te handha ven. Daarnaast loopt het delica te proces van eventuele uitbrei ding van de NAVO met landen in Midden- en Oost-Europa en wordt nog moeizaam gezocht naar een stabiele relatie met Moskou. r en na de voetbalwedstrijd Twente-Ajax zijn gisteren ngeregeldheden ontstaan. De olitie hield zestien mensen 1 in wegens openlijke geweld- iging. Vijf Ajax-supporters lesten vanmiddag al voor de alitierechter verschijnen. Omdat wegens staking van de orwegpolitie de zogeheten :otreinen niet reden bega- veel supporters zich per au- ïaar Enschede. De proble- icn begonnen toen zo'n 350 jax-supporters in een konvoor in ruim 100 auto's over de A35 j Enschede aankwamen. Om voorkomen dat mensen zon- ier toegangskaartje voor het nel Enschede ingingen en daar roblemen zouden kunnen ver- orzaken, vaardigde burge- leester J. Mans een noodver- De supporters werden tr bus naar het Diekmansta- ion gebracht. De actie leidde de nodige agressie onder de |ax-aanhangers. Ze dachten de politie hen naar een plek uiten het stadion zou brengen aardoor ze het voetbalduel iden missen. Massaal vlucht- ze de weilanden in. Ze gooi- daarbij met onder meer :n naar de politie. Twee supporters van Ajax, 19-jarige man uit Weesp en <uis: publieke imroep in één irganisatie y, ierlc - ton Nuis (mediabe- tid) vindt dat er in 2000 in Ne erland één publieke omroep toet zijn, die de huidige om- topverenigingen overkoepelt, i zou dan ook sprake moeten jn van één zendmachtiging, in organisatie en één bestuur. De bewindsman wil een com missie instellen, die de toe- nroepbestel tot doorlichten. Volgend jaar tyril wil Nuis, op basis van de anbevelingen van die commis- e. met definitieve voorstellen toien. De hervorming van de publie- e omroep is vooral bedoeld om oprukkende commerciële te- ^isie het hoofd te bieden. Op °rte termijn leidt dat op Ne tland 1, 2 en 3 al tot rking tussen de 'topen onderling. een 22-jarige inwoner van Am stelveen, mishandelden een ste ward van de eigen club. Ze wa ren woedend omdat ze geen kaartje meer konden kopen. Ze trapten de man zo hard dat een schouder uit de kom schoot. De man viel tegen een hek. Ook daarna bleven de twee hem schoppen. Ze zijn gisteren nog aan de officier van justitie voor geleid en ingesloten. Doodstraf voor Filipijns meisje ingetrokken De doodstraf die in de Verenig de Arabische Emiraten (VAE) is uitgesproken tegen een 16-jari- ge Filipijnse dienstbode, we gens moord op haar werkgever, is zaterdag ingetrokken. Dat heeft een islamitisch gerechts hof verklaard. De familie van het slachtoffer, die de straf had geëist, gaat er nu mee akkoord van de doodstraf af te zien in ruil voor bloedgeld. Functionarissen zeiden dat het meisje nu mogelijk vrijuit gaat, omdat de veertien maan den die ze al in de gevangenis heeft gezeten door het hof vol doende kan worden geacht. Het meisje had bekend dat ze haar 85-jarige werkgever had doodgestoken, omdat hij haar had willen verkrachten. Het doodvonnis leidde tot felle pro testen van de Filipijnse rege ring. Eerder dit jaar werd in Singapore een Filipijnse dienst bode, volgens de Filipijnse rege ring ten onrechte, wegens een dubbele moord opgehangen. Een groep van ongeveer 40 NAC-supporjers is zaterdag voor de wedstrijd Go Ahead Eagles-NAC in Deventer slaags geraakt met Turkse jongeren. De Brabanders mishandelden één jongen. Zij hadden in De venter een groep Turkse jonge ren uitgedaagd. Toen de Turkse jongeren versterking kregen, greep de politie in om escalatie te voorkomen. Bezoekers aan de open dagen van het Nationaal Natuurhistorisch Museum in Leiden bestuderen een skelet in het 'droge magazijn' van de Raamsteeg. Zij horen tot de ruim 3.100 mensen die het afgelopen weekeinde de kans aangrepen om het museum te bezoe ken dat zijn 175-jarig bestaan viert. Normaal is het gesloten voor het publiek. Over twee jaar komt daar verandering in, dan verhuist de collectie van tien miljoen dieren in alle soorten en maten naar een nieuw gebouw aan de Pesthuislaan. Woordvoerder F. de Leeuw noemt de massale be langstelling voor de open dagen dan ook 'heel bemoedigend' voor de toekomst van het museum. foto hielco kuipers Bonden overleggen vandaag met NS-directie D66-fractievoorzitter Wolffens- perger heeft bedenkingen bij de voorgenomen verzelfstandiging van de Nederlandse Spoorwe gen. „Als aan een aantal voor waarden niet is voldaan, staat voor mij het sein voor verzelf standiging nog niet op veilig", aldus het Tweede-Kamerlid gis termiddag in het Radio 1-jour naal. Het kabinet is van plan de NS in 2000 te verzelfstandigen. De Staat blijft weliswaar aandeel houder, maar de spoorwegen krijgen meer speelruimte. Daar toe hebben de partijen een con tract gesloten dat onlangs aan de Tweede Kamer is voorgelegd. De Kamer heeft echter vier we ken geleden besloten het con tract te laten evalueren door ex terne deskundigen. CDA en WD reageren ver baasd op de uitspraken van Wolffensperger. CDA-woord- voerder Reitsma wijst erop dat het besluit tot een nader onder zoek van het NS-contract una niem door de Kamer is geno men. Alle partijen, dus niet al leen D66, maken zich blijkbaar zorgen over de verzelfstandi ging en de gevolgen daarvan. WD'er Remkes vindt dat Wolffensperger, door nu al te zeggen dat er aan bepaalde na dere voorwaarden moet worden voldaan, een te groot voorschot neemt op de resultaten van een onderzoek dat nog loopt. PvdA- woordvoerder Van Gijzel zegt dat Wolffensperger 'een punt heeft' met zijn kanttekening bij de voorgenomen verzelfstandi ging. Ook Van Gijzel stelt als voorwaarde dat de kwaliteit van de NS op peil blijft. De naderende privatisering leidt tot grote onrust onder het NS-personeel. Het afgelopen weekeinde legde de spoorweg politie voor het eerst in 75 jaar het werk neer en dreigt dat woensdag opnieuw te doen. De bonden en NS-directie praten vanmiddag over de on rust bij de spoorwegen. De bon den willen dat het proces van verzelfstandiging wordt ver traagd. Het is nog onduidelijk of de directie van de NS daarop in gaat. HET WOORD IS AAN Heidi Kabel Het is allerminst gevaarlijk wanneer echtgenoten op het strand flirten. Ze houden het toch nooit lang vol hun buik in te trekken. weersverwachting voor dinsdag 19° periodeff" r JLj met zon *716° 10715° *715° VANDAAG 26 PAGINA'S Buitenland Cultuur Feiten en meningen Gezondheid Kerk en Samenleving Randstad RTV/programma's13 Sport15 t/m 24 Strips12 Uitgaan25 Bon voor gratis affiche van 'Vergeten Eilanden' voor kinderen die meedoen aan het kinder-activiteitenpro- gramma in museum Volken kunde in Leiden. Meisje weet ramp met bus te voorkomen hoogblokland/noordwuk Een 17-jarig meisje uit Lelystad heeft zaterdag, op de A27 bij Hoogblokland, een verkeers- ramp voorkomen nadat een 50- jarige, Noordwijkse chauffeur van een touringcar onwel was geworden. Het meisje kwam in actie toen de bus, die met zo'n vijftig passagiers was vertrokken uit Amsterdam, hevig over de rijks weg begon te slingeren. De lx- lystadse zag dat de Noordwijker over zijn stuur lag, rende naar hem toe en trok hem weg. Ze nam het stuur over en reed de bus, terwijl een jongeman uit het gezelschap op het rempe daal pompte, naar de kant. Ze slaagde erin de bus zonder een schrammetje op de vlucht strook tot stilstand te brengen. Zonwririgspmlzd Binnenkort openen wij onze nieuwe NU REEDS OPENINGS-STUNTPRIJZEN Industrieterrein Merenwijk Flevoweg 9 Leiden Tel. 071-5217252* Fax 071-5231349 Het Katwijkse bedrijf De Raad Bouw BV zet defi nitief een streep door de plannen voor de bouw van het luxueuze Atriumhotel in Noordwijk. „Tot voor kort had ik nog goede hoop dat het kon doorgaan, maar ik moet nu toegeven dat het 'ein de verhaal' is. Het Atriumplan was een zeperd. Het heeft ons alleen maar gigantisch veel geld ge kost", zegt De Raad Bouw-directeur P. Brandjes. Het Atriumhotel moest verrijzen op de plek in Noordwijk aan Zee waar nu bar-dancing Foetsie (voorheen Duna Deli) staat. Het hotel zou 55 mil joen gulden kosten en 139 hotelkamers, winkels, veel zalen en een parkeergarage krijgen. Vanaf het prille begin was het project omstre den. Een groot aantal omwonenden protesteerde tegen de plannen en voerde alle mogelijke proce dures om de bouw tegen te houden. Tevergeefs, want een aantal weken geleden zette de Baad van State het licht defintitief op groen. Dat het plan toch niet doorgaat, is omdat De Raad Bouw de fi nanciering niet kon rondkrijgen. Pagina 10: 'Atrium een financiële zeperd'. Gemeenten moeten openheid geven oegstgeest op in zouden zijn gegaan. Bo vendien, de woonbootbewoners hebben ons zelf getipt", aldus Van Valkenhoef. Wethouder Van Eisen ontkent in alle toon aarden dat de aankoop er op wijst dat de brug er komt. „On zin. Maar door de boot te kopen houden wij alle mogelijkheden open." De woonbootbewoners zijn fel gekant tegen het plan van de gemeente Oegstgeest om de nieuwe woonwijk in de Broek en Simontjespolder met een brug over de Haarlemmertrek- yaart te ontsluiten. Door de brug moet een aantal ligplaat sen voor woonboten verdwij nen. Na felle protesten van de woonbootbewoners hebben de twee gemeenten toegezegd eerst alternatieven voor de brug te onderzoeken voordat er ook maar een stap in de richting van de aanleg van een brug wordt gezet. Dinsdag 17 oktober: OPTREDEN EDDY CHRISTIAN! Tussen IS.00 en 17.00 uur treedt deze koning van het Nederlandse lied op. In het „voorprogramma" en tijdens d"deformatie Bon Chinee.^ worden konsumpticbonnon uitgereikt die goed zijn voor koffie met gebak op het terra» op het middenplein. WINKEL3TOF LEIDERDORP monica wesseling-v De gemeente Oegstgeest heeft de eerste woonboot in de Haar lemmertrekvaart al uitgekocht, terwijl het onderzoek naar de brug over die vaart nog niet eens is afgerond. Het actiecomi té 'Een brug te ver' is razend op Oegstgeest en Leiden. Het co mité eist dat deze gemeenten onmiddellijk stoppen met het uitkopen van de boten en open heid geven over de 'geheime' onderhandelingen. Dat schrijven de woonboot bewoners, georganiseerd in het comité 'Een brug te ver', in een brandbrief. Projectleider Van Valkenhoef, die de Broek- en Si montjespolder ontwikkelt, en de Oegstgeester wethouder G. van Eisen geven grif toe dat er een boot is gekocht. „De boot werd gewoon via de krant te koop aangeboden, dus we zou den wel gek zijn als we daar niet PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. la, dat is goed nieuws. Dus r I Naam: t proefabonnement. eidsch Dagblad. Abonm OF BEL 071-5 12 80 30 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1