Hardere aanpak van fraude in '96 'Groot deel politiekorps is over mijn cliënte heen gegaan' Enquête over enquête: oom agent heeft niets te vrezen psi=- sl?" van tilWSiSH! Binnenland Griezelattributen 'Sterren' steunen vertalers Vervoersbond FNV wil met bestuur NS om tafel DllitSCrS belOVen DASA opdruchten Slechts handjevol Nederlanders volgt verrichtingen commissie HÜLSTA MEGA-DESIGN VOLGENS VAN TIL ERDAG 14 OKTOBER 1995 ovincie R'dam krijgt vijf gemeenten iaag» De toekomstige stadsprovincie Rotterdam zal uit vijf neenten bestaan. Dat zijn Alexanderpolder, Berg en Schie, ek van Holland, Hoogvliet en Rotterdam zelf. Dit heeft het ka- et gisteren besloten. De nieuwe provincie wordt op 1 januari )7 ingesteld. Burgemeester en wethouders van Rotterdam re- erden gisteravond teleurgesteld. Zij hadden liever gezien dat stad één geheel was gebleven. In het besluit van het kabinet rdt Rotterdam beperkt tot het stadsgebied binnen de ring- aurits en Bernard jr. afgestudeerd iingen Prins Maurits en prins Bernhard jr. zijn gisteren af- itudeerd aan de Rijksuniversiteit Groningen. Beide zoons van ilj ises Margriet en Pieter van Vollenhoven studeerden sinds inomie. Prins Maurits heeft gekozen voor een breed vak- lylpakket en studeerde af met een scriptie over de strategische jin nning van de luchthaven Schiphol. Prins Bernhard jr. heeft met name gespecialiseerd in marketing en marktonder- Hij schreef een scriptie over kwaliteitsmanagement bij de tlM in Scandinavië. Advocate van vrouw die zegt door Rijswijkse agenten te zijn verkracht: Een kantinehulp van het Haagse hoofdbureau van politie heeft gisteren in kort geding voor de rechtbank in Den Haag 60.000 gulden smartegeld geëist van vier Rijswijkse agenten. De agenten zouden de vrouw hebben ver kracht en haar hebben gedwongen mee te doen aan orgies in de tijd dat zij op het politiebureau in Rijswijk werkte (van 1969 tot 1984). In een bo demprocedure zal zij een schadever goedingvan 150.000 gulden eisen. Naast de financiële genoegdoening wil de vrouw dat de betreffende agen ten de toegang tot het Haagse hoofd bureau wordt ontzegd en dat ze een straatverbod opgelegd krijgen in het gebied rond haar huis. De vrouw werkt inmiddels op het Haagse hoofdbureau en eist daarom een bureauverbod voor de gedaagden. De civielrechtelijke zaak is een uitvloeisel van een straf rechtelijke procedure, die wegens ge brek aan bewijs werd geseponeerd. Onder de gedaagden bevond zich ook de inmiddels gepensioneerde hoofdcommissaris van het Rijswijkse korps. De kantinehulp werkte vanaf haar achttiende op dat bureau en werd naar eigen zeggen vanaf 1982 door verschillende politiemannen verkracht of seksueel geïntimideerd. Of, zoals de advocate mr. G. van Driem het zei, „een groot deel van het Rijswijkse korps is over mijn cliënte heen ge gaan Van Driem vertelde dat haar cliënte in afgesloten auto's en in de filmzaal van het politiebureau werd betast en ook verkracht. Dat alles gebeurde op klaarlichte dag en niemand binnen het korps zou er iets van gemerkt hebben. Eén agent gaf de intimiteiten met de eiseres toe, maar stelde dat dat met hun beider instemming was gebeurd. Anderen reageerden agressiever op de de beschuldigingen agent zou haar hebben klemgereden en haar vervolgens hebben toege voegd: „Je moet je kankerkop hou den". Een ander dreigde haar een ko gel door het hoofd te schieten. De advocaten van de gedaagden we zen vooral op de verjaring van de eventueel gepleegde feiten. Ook zagen zij. net als de officier van justitie des tijds, niet genoeg bewijsmiddelen. Uitspraak op 30 oktober. Fenomeen veroorzaakt jaarlijks voor miljarden aan schade Nu diverse speciale Hülstra aanbiedingen! Amsterdam Verkleed als filmsterren zoals Arnold Schwarzenegger demonstreerden tientallen vertalers gisteren voor het gebouw van Subtitling International in Amsterdam. De vertalers staken al ruim een week. Zij eisen een hogere basisvergoeding voor hun werk. Subtitling In ternational en Available zijn de grootste opdrachtgevers in deze branche. De vertalers werken freelance voor deze bedrijven. Ze vertalen voorna melijk films, waardoor de kijkers nog nauwelijks iets van hun staking hebben gemerkt. FN V-voorzitter Johan Stekelenburg hekelde tijdens de demonstratie de vergaande flexibiliteit die werkgevers van hun personeel eisen. foto anp arthur bastiaanse D delft in Dedemsvaart onderspit ldl 3lle i Tiet ische nstig zien rek te n inw tdaar infor tigt d; de bi eerd v|t :ijn te men deze erklaa it blijk itseni d kwaï totaal De vergadering van de Centrumdemocraten vandaag i een|dëmsvaart gaat niet door. De CD kan beheerder M. Koops tot verhuur van zijn zaal verplichten. Hij kon bij het sluiten de overeenkomst niet weten dat verhuur betekende, dat •tegenstanders hem met de dood zouden bedreigen en dat v i bedrijf zou kunnen worden vernield. De CD had in kort ge- g geëist dat de huurovereenkomst van kracht zou blijven. De isident van de rechtbank in Zwolle, mr. D.J. van Dijk, gisteren af. De rechter vindt dat de Centrumdemocraten ops hadden moeten informeren over de risico's van de verga fingen. erpleegster doodde niet méér mensen dningen Het onderzoek van justitie naar de verdachte sterf- lallen in verpleeghuis Vliethoven in Delfzijl is afgerond. De h ïar'8e ziekenverzorgster uit Farmssum blijkt bij niet meer hoi1 de negen al bekende sterfgevallen betrokken te zijn geweest. Jein." heeft het openbaar ministerie in Groningen gisteren be- ef ïdgemaakt. Uit 'menslievendheid' en 'bewogenheid' bracht ve vrouw de bejaarden met een insuline-injectie om het leven, 'vattitie heeft aHe 220 overlijdensgevallen van de afdeling waar de uw werkte, onderzocht. elegraaf in race voor tijdschriften het sterdam De zes tijdschriften van uitgeverij Bonaventura, be- iprake|rend tot Reed-Elsevier, komen waarschijnlijk in handen van Bonaventura voert uitsluitend verdere besprekin- met de tijdschriftengroep van De Telegraaf, zo heeft deze tste gisteren bekendgemaakt. Als de transactie doorgaat, jgt De Telegraaf de tijdschriften Oor, Man, Autovisie, Elegan- H itkrant en Residence in bezit. Het openbaar ministerie en de opsporingsdiensten gaan de jacht op fraudeurs volgend jaar aanmerkelijk ver scherpen. Het College van Procureurs-Generaal vindt dat dit fenomeen, dat jaarlijks voor vele miljarden guldens schade veroorzaakt, veel harder moet worden aangepakt. op belastingfraude, bijstands fraude, fraude met werkne mersverzekeringen, fraude met volksverzekeringen, pre miefraude door werkgevers, EU-fraude, fraude met huur subsidies en faillissementsfrau- Om een voorbeeld te geven: in de sector uitkeringsfraude wa ren er in 1992 ruim 6000 straf rechtelijke afdoeningen. Door de hardere aanpak zal dit cijfer in 1996 stijgen naar vermoede lijk ruim 14.000. Inmiddels zijn over de nieuwe aanpak al landelijke afspraken gemaakt met de opsporings diensten en het openbaar mi nisterie, aldus gisteren de woordvoerder van Docters van Leeuwen, het hoofd van het College van PG's. Het OM gaat zich volgend jaar concentreren de. Een landelijke inventarisatie heeft geleerd hoeveel zaken er door de politie bij het OM wor den aangebracht en daar wor den afgehandeld. Het werk wordt nu verdeeld over negen tien arrondissementsparketten. Dat komt de effectiviteit en de afdoeningssnelhcid ten goede, verwachten de PG's. In de sector belastingfraude verwacht het OM dat er volgend jaar 450 zaken zullen worden afgehandeld. In 1994 waren dat er 350. De economische contro ledienst ECD en de politie zul len naar verwachting volgend jaar 400 zaken opsporen. In 1994 was dit getal 300. Ook de strafrechtelijke afhan deling van fraude met werkne mersverzekeringen (WW, Ziek tewet, WAO) zal stijgen: van 1200 in 1994 naar ruim 21.00 za ken in 1996. De afgelopen jaren is flink geïnvesteerd in het be vorderen van fraudespecialis me. Er is bij de parketten en rechtbanken extra mankracht ingezet en er is veel aandacht aan opleidingen besteed, aldus het OM. Vrijwel alle rechters en officieren van justitie die frau dezaken afhandelen hebben een uitgebreide fraudecursus doorlopen. ïn du" di rhet ,')k: Huur moet 1 inder stijgen in tot nu toe ;n. De ind ec -erdwi e ister-president Kok vindt de huren de komende jaren >|der snel hoeven te stijgen tot nu toe. De woning- kunnen de •stijging temperen Omdat inflatie en rente lager zijn de afgelopen jaren. Kok zei gisteren tijdens zijn weke- persconferentie na afloop de ministerraad. premier wilde niet zeggen hij een verantwoorde huur ing vindt, alleen dat de stij- wat hem betreft omlaag Staatssecretaris Tommei jaarlijks een maximale en imale huurstijging vast. Dit is de stijging maximaal 6 cent, maar gemiddeld gaan huren met 4,5 procent om- ng- ok ging tijdens zijn perscon- op uitlatingen die hij iu i.i cen interview met Het kl00Daar'n pleitte hij ervoor de kij ;r te houden met woonlasten van arme huur- Kok vindt dat de regeling Jj.e 0 r individuele huursubsidie ^dig« i) zo veranderd moet wor- te ma (jat huishoudens met een 5 ïimuminkomen die een bo- matig groot deel van hun in- ïen kwijt zijn aan woonlas- 40 procent meer huur- te ma te ve rs latei AVaili telen. telenf S'd'e °P dit telen, nt WOrdt de hele IHS-rege- geëvalueerd. „Daarin zal ïr aandacht worden gegeven de positie van mensen die moeilijkst zitten", aldus id. De aar krij vei lance- kvoor ara van krijgt gen kenteken aarne- mktda ravans, opleggers en aan- ngwagens zwaarder dan 750 krijgen binnenkort een ei kenteken. Een woordvoer- van de Rijksdienst voor het igverkeer in Veendam heeft l gisteren laten weten. De in- ering van het eigen registra- nummer voor aanhangwa- ns geldt als wapen tegen toe- mende diefstallen. Op dit moment hebben aan- ngwagens hetzelfde kenteken het voertuig waarmee zij "den voorgetrokken. In het uwe systeem krijgen de aan- ngers een eigen nummer met .'horende papieren. Verder en de voertuigen chassis- imers die corresponderen ft het kenteken. Oe verzekeringsbranche is blij het nieuwe registratiesys- i. Volgens berekeningen het Verbond van Verzeke- zijn er in 1994 naar schat- 50 tot 1000 caravans ge- Dat komt neer op een hade van zo'n 18 miljoen gul- Het zijn schattingen, juist t een kentekensysteem "breekt", zegt een woord erster. bedum» Aan de rand van het bos in het Groningse Bedum trof Harm Kappen gistermiddag de voorberei dingen voor een door hem georganiseerde spooktocht door het bos. Liefhebbers konden 's avonds hun hart ophalen aan allerlei 'griezelige' attributen, zoals deze twee doodskisten die Kappen voor een koopje op de kop wist te tikken. foto» anp»hanssteinmeier Reizen met trein kost volgend jaar 1,5 procent meer utrecht anp De prijzen van de treinkaartjes gaan volgend jaar met gemid deld 1,5 procent omhoog. Daarmee blijven de Neder landse Spoorwegen iets onder het niveau van de verwachte prijsstijging voor volgend jaar, zodat het reizen per trein rela tief niet duurder wordt. De houders van een jaartra- jectkaart of een NS/OV-jaar- kaart krijgen te maken met een prijsstijging van 1 procent. De hoogste tariefstijging bere kenen de NS bij sommige en keltjes en retourtjes, die met 1,8 procent omhoog gaan. De prijs van de jongerenkaart, de Rail-aktief-kaart en de senio- renkaart blijft stabiel op 99 gulden. NS willen de tariefstijging de komende jaren beperkt hou den. De afgelopen periode zijn de treinkaartjes diverse keren flink duurder geworden. In 1992, 1993 en 1994 gingen de prijzen van treinkaartjes jaar lijks met 6 procent omhoog. Dat gebeurde omdat de toen malige minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat wil de bezuinigen op de rijksbij drage aan de exploitatie van de spoorwegen. Dit jaar ging de prijs van het treinkaartje ge middeld met 2,9 procent om hoog. Weer fouten in telefoongids winterswijk «anp Een campingeigenaar die zijn recreatiebedrijf niet meer terug kan vinden in de nieuwe telefoongids voor de Achterhoek. Ge zinnen uit Winterswijkse buurtschappen die plotse ling in een andere plaats blijken te wonen. De nieu we telefoongids voor de Achterhoek wemelt van de foute adressen. FIT Tele com heeft besloten de ver spreiding van de 133.000 gidsen te staken en een nieuwe gids uit te bren gen. De extra kosten be dragen 500.000 gulden. FIT Telecom erkent verantwoordelijk te zijn voor de foute vermeldin gen. De oorzaak ligt bij de nieuwe postcodes die Winterswijkse buurt schappen per 1 november krijgen. De oude codes worden opnieuw gebruikt in andere gemeenten. „We hebben de adressen gekoppeld aan de oude codes, waardoor die in de gids bij verkeerde plaatsen staan vermeld", aldus een woordvoerder. Vorig jaar moest FTI Telecom wegens fouten 375.000 nieuwe exempla ren laten drukken van de Utrechtse telefoongids. Voor de Vervoersbond FNV is de maat vol. De ontevredenheid bij de Nederlandse Spoorwegen neemt zulke vormen aan dat een allesomvattende aanpak nodig is. „We snellen nu van veenbrand naar veenbrand", zei FNV-bestuurder W. KorteWeg gisteravond. De bohd wil op korte termijn nieuw overleg met de Raad van Bestuur van de Ne derlandse Spoorwegen. Samen met de andere betrok ken vakbonden wil de bond morgen al een concreet eisen pakket opstellen, dat als uit gangspunt voor het overleg met de Raad van Bestuur moet die nen. Onderdeel van dat pakket moet in ieder geval zijn: een werkgelegenheidsgarantie voor het personeel van de verschil lende takken van de gehele NS en vertraging of uitstel van reor ganisaties bij de verschillende onderdelen. Gisteren besloot de spoor wegpolitie dit weekeinde te gaan staken. De staking zou vanmorgen om elf uur ingaan en tot zondagavond twaalf uur duren. Hoeveel mensen er zul len staken, was gisteravond nog niet bekend. De spoorwegagenten zijn niet de enigen die protesteren. Ook de lokettisten voeren actie. „En straks het personeel van goede renvervoer. Maar ook bij het reizigersvervoer, de conduc teurs ondermeer, zijn de pro blemen groot", aldus Korteweg. NS-bestuurder T. Regtuijt is zich bewust van de onvrede van de NS'ers over het tempo waar in het bedrijf verzelfstandigt. De Raad van Bestuur maakte eer der deze week al bekend dat het tempo van de veranderingen mogelijk te hoog is. „Dat moe ten we eventueel bijsturen", al dus Regtuijt. Maar de reorgani saties moeten wel doorgaan, vinden de bestuurders. De actie van de spoorwegpo litie zal overigens beperkte ge volgen hebben. Dit weekeinde reden er toch al geen voetbal- treinen, die altijd door de spoorwegpolitie worden bege leid. Wel rijden er drie discotrei- nen. Die zullen niet zoals ge woonlijk door de spoorweg politie worden opgevangen. De politiekorpsen van Am sterdam, Rotterdam en Utrecht hebben gisteren laten weten dat ze geen taken van de spoorweg politie zullen overnemen. „Maar als we een melding van het verstoren van de openbare orde binnen krijgen, zullen we uiteraard optreden. Maar dan doen we normaal ook", zo zeg gen de woordvoerders. De Duitse regering heeft de in financiële moeilijkheden verke rende vliegtuigbouwer DASA omvangrijke defensie-opdrach ten in het vooruitzicht gesteld. Voorwaarde is wel dat de noeg. Topman Manfred Bondsdag met de extra defen- Bischoff zei dat zeker nog 400 sie-uitgaven instemt. Dit bleek tot 500 miljoen mark meer per gisteren in Bonn na overleg over jaar nodig is om DASA's inter net lot van de Fokker-grootaan- nationale concurrentiepositie te deelhouder. Voor DASA gaan de verbeteren, toezeggingen echter niet ver ge- fenomeen dat de politie drugs op de markt laat komen om de geloofwaardigheid van een in formant te vergroten. En overduidelijk vindt een over grote meerderheid dat een infil trant niet aan zijn criminaliteit mag verdienen. De uitkomst is misschien niet echt verrassend, maar wel degelijk een signaal. Hoewel het er voor commissie voorzitter Van Traa niet gemak kelijker op wordt. Want de vraag is of zonder verregaande methoden nog wel 'zware jon gens' kunnen worden gepakt. Zij trekken op afstand aan de touwtjes, strijken de grote be dragen op, maar komen bij de daadwerkelijkedrugtransporten nooit in beeld. Van Traa en de zijnen moeten zich onder andere uitspreken over de vraag of drugs de markt mogen bereiken om pas daarna criminelen te pakken. Dat is al een moeilijk karwei. Bijkans onmogelijk wordt het om aan te geven welke drug transporten bedoeld zijn om de informatie over de organisatie te vergroten en welke om daad werkelijk mensen op te pakken. Het een kan wellicht niet zon der het ander. Voor de gemiddelde politieman in de straat moet het geruststel lend zijn te weten dat de burger hen niets verwijt. Terwijl de po litie toch ook in de verdachten- bank staat. Hans van Duijn, voorzitter van de Nederlandse Politiebond (NPB): „Het over grote deel van de politie heeft met dit soort zaken niets te ma ken." Van Duijn denkt dat het ver trouwen van de burger in het openbaar ministerie ernstiger is beschadigd dan dat in de poli tie. „Zelf vind ik het ook onbe grijpelijk dat de sturing van het OM zelfs na de IRT-affaire uit bleef, tot op de dag van van daag. Zelfs de minister geeft niet aan of zij vindt dat het doorlaten van drugs wel of niet kan. Tsja, dan vraag je om moeilijkheden. Het is gerust stellend dat momenteel buiten de sturing van de Nederlandse politieleiding niets onoirbaars meer gebeurt. Daar ben ik van overtuigd. Van het OM heb ik die duidelijkheid nog niet ge zien." Minister Sorgdrager (justitie) en procureur-generaal Docters van Leeuwen wilden niet op de opi nie-peiling reageren. Zij willen de enquêtecommissie niet voor de voeten lopen, vooral omdat zij wellicht nog worden ge hoord. ■«■limn Nederland volgt de parlemen taire enquête naar de opspo ringsmethoden met een schuin oogje, maar lijkt er niet wakker van te liggen. Waar de wereld van politie en justitie op zijn kop staat, weet één op de vijf Nederlanders zelfs niet dat er een enquête gaande is. De da gelijkse televisie-uitzendingen van de verhoren worden dan ook door niet meer dan een handjevol mensen bekeken. De conclusies van de in op dracht van deze krant door Bureau Inter/Viewgehouden enquête geven duidelijk aan voor welk dilemma de commis sie Van Traa zich geplaatst weet: evenals de politie en het openbaar ministerie, blijkt de burger verdeeld over belangrij ke kwesties. Ook in de vergader zaal van de Eerste Kamer is het tijdens de verhoren een komen en gaan van voor- en tegenstan ders van de gewraakte opspo ringsmethoden. Het doorlaten van containers met drugs om criminelen te kunnen opsporen, telt onder de bevolking ongeveer evenveel voor- als tegenstanders. Meer moeite heeft burger al met het Het nieuwste Hulsta-programma MEGA-DESIGN geeft antwoord op de groeiende vraag naar individuele architectuur. Van Til laat u graag kennismaken met dit systeem dat in flexibiliteit nauwelijks valt te overtreffen! Ons adres: Openingstijden: DESIGNCENTRUM hülsta !2! Bij Van Til komen de vele wandsystemen van Hülsta daadwerkelijk tot leven. Niet alleen staan in onze zaak verbazend veel verschillende uitvoeringen opgesteld. Ook een persoonlijk ontwerp is, met behulp van de speciale Hülsta-tekencomputer, snel voor u gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3