Autosupermarkt nog ver weg in Nederland Hyundai Lantra scherp in prijs en prestatie Weg en wiel HYUnDHI VW/Audi in autoverhuur 25 JAAR TOYOTA-DEALER Huisman,weewielerBV Ligfiets heeft ook nadelen IJDAG 13 OKTOBER 1995 REDACTIE PETER LODEVMIKS HET NIEUWE WERELDMERK GEENJAAR B.V. LEIDEN Hallenweg 2 (naast de Groenoordhallen)» tel. 07! - 225575 Prijsvoordeel nieuwe auto uit buitenland vooral bij duurdere auto 's onder daar veel ruchtbaarheid m te geven hebben begin dit ir de dealerorganisaties van ilkswagen en Audi het ver- iiiurbedrijf Euromobil gestart. Duitsland bestaat dat al lan- pren is autoverhuur via dea rs een groot succes. Naar ver achting volgt binnenkort aast Nederland een groot aan- d andere Europese landen, let is echter niet zo dat men bij Ie ene dealer een auto kan hu- en en hem in eigen of ander ind bij een andere dealer inle- eren, zoals bij de bekende ge- pecialiseerde autoverhuurders an. Het aantrekkelijke van Eu- amobil moet gezocht worden scherpe huurprijzen en het litgebreide netwerk. Dat omvat nu vijftig dealers, eind van het jaar zullen het er zeventig zijn. Euromobil begon als service aan klanten die de eigen auto voor reparatie of onderhoud binnenbrengen. Voor extra lage prijzen kan men een vervan gende auto huren zolang de ei gen auto niet beschikbaar is. Het bleek dat klanten ook wei eens tijdelijk een grotere auto nodig hebben en die dan ko men huren. Vervolgens dacht men aan mensen die geen ei gen auto hebben, zo groeide Euromobil uit tot algemeen au toverhuurder. De prijzen voor daghuur lopen uiteen van 55 (voor een Polo) tot ƒ115 (LT be stelwagen), inclusief de eerste 100 kilometer gebruik. Steun van Toyota voor Daihatsu Ïi utogigant Toyota heeft zijn nds 1967 bestaande aandeel in kleine collega Daihatsu ver- ubbeld tot 33,4 procent. Het eeft Daihatsu meer financiële mslag om nieuwe modellen te itwikkelen, waarbij het merk :h zal specialiseren op kleine ito's. Daarin heeft Toyota een inder sterke naam. Bovendien is Daihatsu goed in gevoerd op aantrekkelijke Azia tische groeimarkten zoals Chi na; daarvan wil Toyota meepro fiteren. De importeur van Dai hatsu verwacht dat Toyota's in niger betrokkenheid zal leiden tot nieuwe modellen en 'nog scherpere prijzen'. e; DRIE DOLLE DIJKSMAN DAGEN 19, 20 21 oktober Tot dan TOYOTA Dijksman bv Oegstgeesterweg 17-23 - Rijnsburg Telefoon (071)4020500 oals alle Koreaanse collega's eeft het relatief kleine Kia gro- plannen voor de toekomst, innenkort wil men ons daar- irer informeren. Als een weinig iwindend voorschot daarop iat Kia weten dat zijn 4-deurs an' edan Sephia een facelift heeft ndergaan. Het gaat slechts om ha lts rondere belijning in neus en VEGWERKZAAMHEDEN Iverzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, amengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen ia ANWB-infonummer: 06 - 9622 (75 ct/min). De werkzaamheden ijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. larw ussen Alphen a/d Rijn en Bodegraven, avond en nacht. Kia vernieuwt 4-deurs Sephia achtersteven. Verder zal vanaf januari een airbag in het stuur wiel geleverd kunnen worden. Deze formulering doet vermoe den dat daarvoor extra betaald moet worden. Aannemelijk is voorts dat in 1996 eindelijk de beloofde 5-deurs uitvoering van. de Sephia leverbaar wordt. Amsterdam - Haarlem (A 5) i Geuzenveld en Rottepolderplein. Leiden - Bodegraven (Nil) Amsterdam richting Den Haag (A 4) ussen Nieuw-Vennep en Leiderdorp, avond en nacht. Amsterdam - Amersfoort (A 1) ussen Baarn Hoevelaken, overdag. Eindhoven richting Maastricht (A 2) ussen Maasbracht en St. Joost, overdag. Den Oever - Joure (A 7) Alkmaar - Amstelveen (A"9) igpf )uweussen Amstelveen en Badhoevedorp, avond en nacht. Arnhem - Oberhausen (A 12) uwe h.v. knooppunt Velperbroek, overdag. Utrecht - Arnhem (A 12) •h.v. Lunetten, avond en nacht. Utrecht richting Den Haag (A 12) h.v. Bleiswijk, overdag. Gazelle Batavus Union Levendaal 76 Leiden Tel: 5 13 15 15 De 'autosupermarkt' is in Nederland geen toekomst beeld. Autodealers zien er geen brood in om tegelijkertijd meer dan één of twee merken te gaan verkopen, zoals in België waar de autosupermarkt sterk in opkomst is. clusiviteit ervoor dat dealers zich kunnen specialiseren in het optimaal bedienen van klanten van dat ene merk en dat weten klanten", vertelt RAJ-woord- voerder F. van Eijkelenburg. Hij voegt er aan toe dat importeurs en fabrikanten het een dealer 'niet in dank zullen afnemen' wanneer hij andere merken gaat voeren. Lastige rekensom De RAI verwacht niet dat gara ges binnenkort het Belgische voorbeeld zullen volgen. ,,De prijsverschillen binnen de Eu ropese Unie veranderen telkens. Daar kun je geen bedrijf op run nen. Met incidentele voordelen kun je je brood niet verdienen. Om maar te zwijgen over alle rompslomp met transport, in voer en registratie en de belas ting". Wie de prijs van een buiten landse auto wil vergelijken met die in Nederland, moet uitgaan van de 'kale nieuwprijs' van de auto in het buitenland, dat wil zeggen zonder belastingen. Die moet worden omgerekend in Nederlandse guldens. Daar moet weer de Nederlandse BTW (17,5 procent) bij opgeteld worden, evenals de BPM, de be lasting op personenauto's en motorrijwielen. Die moet bere kend worden over de Neder landse netto-catalogusprijs, door daar 45 procent bij op te tellen minus een vast bedrag UTRECHT ARJEN VAN VLIET Door auto's te importeren uit landen waar de kale nieuwprijs (zonder belastingen) een stuk lager ligt dan in België, beweren autohandelaren daar verschil lende merken soms tot twintig procent goedkoper te kunnen leveren. Ook in Duitsland zijn dergelijke garages niet onge bruikelijk. De Nederlandse automarkt kent dergelijke vreemde eenden in de bijt niet. Dealers verkopen in de regel kleinere garages op het platteland uitgezonderd één merk, tenzij automerken zelf samenwerken, zoals Volks wagen, Audi, Seat, Skoda en Porsche. Soms hebben dealers er een tweede merk bij, maar dat is dan geen directe concur rent. De Europese wetgeving staat sinds kort wel toe dat garages verschillende merken voeren. Auto-importeurs staan er echter niet om te springen en verbin den aan dealerschap de voor waarde exclusiviteit. Volgens de RAI, de belangenvertegenwoor diger van de autofabrikanten en importeurs, is trouw een be langrijk gegeven in de Neder landse autocultuur. ,,Een dealer verkoopt niet alleen een be paald merk, hij verbindt zich ook met het imago van dat merk, de sfeer die er vanaf straalt. Bovendien zorgt die ex- De enige autosupermarkt in Nederland is er wel een van ongekende omvang: de AutoRAI. archieffoto van 3.394 gulden. Vervolgens is er nog een aantal bijkomende kosten voor transport, bank- handelingen, verzekering voor één dag, keuring, een ééndags- en definitief kenteken, de eigen reiskosten. Bovendien moet re kening worden gehouden met de mogelijke kortingen van de dealers op de nieuwprijzen, en het verlies door het niet inruilen van de oude auto. De Europese Commissie maak te onlangs bekend dat binnen de Europese Unie de prijsver schillen tussen nieuwe auto's de laatste maanden steeds forser oplopen. Het meest extreme voorbeeld van een in Nederland relatief dure auto is de Ford Fie sta. In Italië is de nieuwprijs maar liefst 48 procent lager. Maar bijna altijd gaat het om andere uitvoeringen dan in Ne derland op de markt zijn. En dat zal voor veel mensen een strui kelblok zijn. 'Goedkope' Denen Het over de grens kopen van een auto is een tamelijk inge wikkelde procedure, waarbij heel scherp gelet moet worden op de bijkomende kosten. Bo vendien zijn er altijd vage kos tenposten, zoals de korting die autohandelaren kunnen geven op de nieuwprijs. Ook hoef je in het buitenland niet te proberen je oude auto in te ruilen. Dea lers in Nederland geven vaak door een hoge prijs voor de in ruilauto indirect een korting. Dat zit er over de grens dus niet in. Dat kan een aantrekkelijke buitenlandse prijs behoorlijk te niet doen. Het grootste voordeel is te be halen bij auto's uit het duurdere marktsegment, niet bij midden klassers. Een voorbeeld is de Audi Coupé 2.0, waarbij een kleine achtduizend gulden voordeel te behalen was in Bel gië. Inmiddels heeft Audi-im- porteur Pon in Amersfoort de prijs met 16.000 gulden ver laagd, zodat het voordeel alweer weg is. Het goedkoopste land voor nieuwe auto's is Denemarken. Daar is de belasting zo hoog, dat de kale nieuwprijs van au to's door de fabrikanten bewust laag gehouden wordt. Anders zou geen Deen meer een auto kunnen kopen. Om te voorko men dat fabrikanten van die houding afstappen, wordt het buitenlanders door garagehou - ders heel moeilijk gemaakt een auto te kopen. Zo is een papie ren voordeel in de praktijk nog maar weinig waard. Keuringsdienst overbelast Loopt het met de invoer van nieuwe auto's nog niet zo'n vaart, de Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW) wordt over stelpt met aanvragen voor het keuren van geïmporteerde tweedehands Duitse en Franse modellen uit de duurdere mid denklasse. De betreffende au to's zijn minimaal honderd maanden oud en zijn daardoor vrij van BPM. Voorlichtster J. de Jager van de RDW: „Het gaat vooral om snelle, potente autootjes als Peugeot 205 GTI, VW Golf GTI en I londa Civic CRX". Door het grote aanbod van keu ringen wordt de RDW zwaar be last en zijn de wachttijden lang. Een bedrijfsauto die normaal binnen drie weken is gekeurd staat nu vaak tien weken onge bruikt aan de kant. Over de vraag hoe mensen het beste en het voordeligst een nieuwe auto in het buitenland kunnen kopen, zijn door Con sumentenbond en ANWB boek jes uitgegeven. Alle angels en valkuilen staan daarin beschre ven. De Consumentenbond richt zich daarbij op België, het meest voor de hand liggende land om voordeliger een auto aan te schaffen. iüpfc 'v SASSENHEIM GPD Enkele maanden geleden als nieuws op de eerste Seoul Mo tor Show, en nu al hier lever baar: de Hyundai Lantra. Hij moet helpen bij een nieuwe for se uitbreiding van de verkopen. Want Hyundai laat zich bepaald niet de kaas van het brood eten door de Koreaanse collega Dae woo. Die presenteert zich dit jaar erg nadrukkelijk, met heel voordelige aanbiedingen. Maar bij Hyundai blijven de prijzen ook zeer scherp. Wat dat betreft ontgroeit de nieuwe Lantra zijn klasse niet, hoewel de auto zelf wel groeit en de techniek eveneens een stap vooruit maakt. Evenmin verandert de agressieve benade ring van de markt, waar de Hyundai-importeur een steeds groter aandeel opeist. De komst van de nieuwe gezinsauto Excel brengt dit jaar flinke groei, sa men met het succes in bedrijfs wagens rekent de importeur ruwweg de helft meer te verko pen dan vorig jaar. Maar men wil verder, van circa 15.000 au to's in totaal dit jaar naar 20.000 in de nabije toekomst. Eerder kondigde de fabrikant aan een 'giant jump' in de zin te hebben. In vijf jaar moet de produktie verdubbelen tot 2,3 miljoen auto's per jaar, waar mee Hyundai tot de tien groot ste producenten ter wereld zou gaan behoren. Daartoe wil het concern 'leidend in vormgeving en technologie' worden, de nieuwe Lantra en binnenkort komende grotere Marcia mogen als voorbeeld dienen. In de Lantra huizen 1.6 of 1.8 li ter motoren met dubbele nok- kenas en zestien kleppen, beho rend tot de nieuw ontwikkelde Beta-motorfamilie. De Excel-se- rie heeft Alfa-motoren, de eerste volledig door Hyundai zelf ont wikkelde krachtbronnen. De motoren in de Lantra over tuigen met relatief hoge presta ties en een mooi rustige loop. Üit de 1.6 komt 113 pk, de 1.8 doet er nog 13 pk bovenop (126 pk). Is de 1.6 liter al aardig vlot, de 1.8 liter mag helemaal spor tief heten. Hyundai slaagde goed in een veerafstemming naar Europese smaak, de Lantra ligt verdienstelijk stevig op de weg en veert niet overmatig soepel. Het kan nog harmonieuzer, de bekrachtigde besturing mocht ook minder onrustig reageren op wegoneffenheden en wisse- In de nieuwe Lantra-serie debuteert begin volgend jaar Hyundai's eerste stationwagon. ling in motorvermogen. Maar nu al biedt de Lantra minstens een goede middelmaat. Zo ge polijst als het rijgedrag is ook het nieuwe ontwerp van uiter lijk en interieur. Het ziet er mo dern en netjes afgewerkt uit. De uitrusting roept wel een enkel vraagteken op. Een airbag is er niet bij. 'De Nederlander wil daarvoor niet betalen', weet de importeur, dus laat men airbags achterwege ten gunste van de laagst mogelijke prijs. Wel kan voor een bescheiden duizend gulden een set van twee airbags bijbesteld worden. Er is verder keus uit een vrij ele mentaire GL of luxe GLS met di verse elektrische accessoires, maar geen elektrische spiegel verstelling, die ook als aparte extra niet leverbaar is. ABS- remmen zijn wel mogelijk, op de duurste versie. Die kost net geen 40.000 gulden, het basis model is precies 10.000 gulden goedkoper. Dat plaatst de Lan tra in de klasse van een Opel As- tra of VW Golf, terwijl de impor teur meent dat wat de Lantra biedt hem eerder tussen zaken- auto's als een Opel Vectra of Peugeot 406 plaatst. De toegenomen binnenruimte is inderdaad heel behoorlijk, zij het dat achterin goede been ruimte gepaard gaat met een wat laag plafond. Voor het eerst verschijnt een stationwagon- model in de Lantra-serie, de im porteur denkt dat dertig procent van de klanten deze versie zal kiezen. Hij is pas vanaf 1 januari 1996 leverbaar, maar er kan nu reeds op ingeschreven worden. Tegen een voordeel tarief van duizend gulden meer dan een vergelijkbare sedan, tot eind van het jaar. Met iets meer uit rusting dan een basis-sedan (die geen oniklapbare achter bank heeft) kost de goedkoop ste Wagon dan 31.950. foto creenib Meer nog dan de sedan heeft de 5-deurs Wagon een apart aan zien. Een belangrijk punt kreeg evenwel minder aandacht: de laadruimte valt niet mee. Ten minste bij het proefmodel dat nu getoond werd ligt de laad vloer nogal hoog, tevens staan een paar machtige wielkasten in de weg. Wellicht wordt dat bij de eerste produktiemodellen nog beter, zo valt te hopen. Want zonder twijfel is de Lantra ijzersterk geprijsd en geheel bij de tijd, maar voor een onweer staanbaar aanbod moet de fa brikant wel de puntjes op elke i FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij Groenoordhallen weer gevuld met super oldtimers Door de veranderde wetgeving met betrekking tot de zoge noemde houderschapsbelasting groeit de belangstelling voor het bezitten en rijden van een klas sieke auto nog steeds. Voertui gen van 25 jaar en ouder zijn immers vrijgesteld van deze be lasting en dat maakt het rijden erin een stuk aantrekkelijker. Deze ontwikkeling is te merken op straat, waar steeds meer klassiekers vallen waar te ne men, en op oldtimerfestivals die bepaald niet te klagen hebben over publieke belangstelling. Komend weekeinde kunnen ge- interesseerden weer terecht in de Leidse Groenoordhallen, waar het traditionele Super Old timerfestival wordt gehouden. Een grote hoeveelheid klassieke auto's staat daar opgesteld te midden van enkele honderden meters kraampjes met automo- bilia: auto-onderdelen, boeken, folders, enzovoorts. Morgen en zondag is het festival toegankelijk van 10 tot 18 uur. Een kaartje kost 12,50, kinde ren tot en met 12 jaar betalen 6 en de hele kleintjes mogen voor niets naar binnen. Vorige week werden op deze plaats de voordelen van de ligfiets besproken, nu komen de nadelen aan bod. Die zijn er ze ker, zo erkennen de liefhebbers. De berijder zit, of ligt, een stuk lager waardoor het overzicht in het verkeer minder wordt, ach terom kijken is lastig, het kuip stoeltje veroorzaakt een natte rug tijdens het fietsen; bij regen wordt men natter dan op een gewone fiets; langzaam ma noeuvreren is moeilijk; voor een eerste rit op de ligfiets is oefe ning noodzaak. Frank ter Braak van De Liggen de Hollander: „Je kunt niet even een straatje op en neer rijden en dan je ligfiets kopen. Je moet de fiets veel langer uitproberen. Ook niet elke fiets is geschikt. Het is zoeken naar een geschikt model voor jou". Vooroordelen als slechte wend baarheid en grotere kans op on gelukken wijzen de kenners af. Reclame voor ligfietsen die de wielrenner bespot. Door de lage, gestrekte houding staan de benen van de ligfietser bij gevaar snel op de grond. Bij een valpartij op een gewone fiets zijn hoofd en handen kwetsbaar. Het beeld van de veiligheid blijft positief, zodat de vraag opkomt waarom de grote fietsfabrikan- ten niet in deze markt zitten. Ter Braak: „De industrie is heel traditioneel. Het is voor hen een enorme omschakeling en een groot risico. Ze kijken de kat uit de boom. Dat hebben zij bij de mountainbikes ook gedaan. Pas toen het echt begon te lopen, sprongen zij er in. Het bijt el kaar bovendien: de gewone fiets en de ligfiets. Bovendien kost de verkoop veel meer begeleiding en voorlichting. Die extra in spanning is commercieel ken nelijk nog niet interessant". Zonder invloed van de grote fietsfabrikanten blijft de ligfiets- markt iets voor de enkeling. Men vindt de ligfiets immers tekening de liggende hollander niet in de fietswinkel op de hoek. Wie geïnteresseerd is moet op zoek gaan. Desondanks wint de ligfiets aan populariteit. Wie vastbesloten is en op zoek gaat naar modellen duizelt het van de mogelijkhe den. Een hoog stuur voor, of een laag stuur onder de ligstoel? Voorwiel- of achterwielaandrij ving? Twee of drie wielen? Met of zonder bak voor goederen of kinderzitje? Of misschien met een aërodynamische cockpit, zodat het geheel iets weg heeft van een botsautootje? Belangstellenden kunnen voor 15 een informatiepakket over ligfietsen bestellen bij de Neder landse Vereniging voor Human Powered Vehicles in Eindhoven, tel. 040 - 424368. Het pakket be vat diverse artikelen over ligfiet sen, folders van enkele grote fa brikanten en verhuurders van ligfietsen in Nederland, het tijd schrift HPV-nieuws en de laatste nieuwtjes. (GPD). BLIK IN HET VERLEDEN Voordat de Volkswagen Kever op de markt kwam (1940), zijn er diverse constructeurs met het idee van de 'auto voor het volk' bezig geweest. Ferdinand Porsche kwam uiteindelijk met het definitieve ontwerp op de proppen, maar ook zijn opvolger bij autoproducent Steyr, Karl Jentschke, bedacht Kever-achtige auto's. Zoals de Steyr type 50, die kan worden beschouwd als een van de voorlopers van de Volkswagen Kever. De Steyr van Jentschke had een Kever-achtige carrosserie, een 4-cilinder boxermotor voorin, achterwiel aandrijving, deuren die aan de achterkant scharnieren en een royale Steyr-radiatorgrille. De 'oer-Kever' op de foto dateert van 1934 en is in ongerestaureerde staat te zien op het Super Oldtimerfestival in Leiden, dit weekeinde (zie bericht hierboven). foto super oldtimerfestival

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9