Grote kansen ultra-rechts in Oostenrijk TV 10 GOLD rak crepeert maar Saddam is ongenaakbaar Buitenland Rechtse Israëlische militairen weigeren dienst Kabinet valt Verkiezingen op komst Leve Zapata, weg met Columbus Veiligheidsraad bezorgd over zuiveringen Bosnië Tories gaan uit hun bol IUDAG 13 OKTOBER 1995 Iet mes gaat in mannetjeskangoeroes irerra Het aantal kangoeroes in de buitenwijken van de ustralische hoofdstad Canberra groeit zo snel dat de autoritei- n willen overgaan tot het steriliseren van de dieren. Ze veroor- aken ongelukken, eten tuinen leeg en bezorgen golfers overlast. H t' oeren vrezen het ergste voor k>un gewassen. De commissie die jch bezighoudt met de bevolkingsexplosie onder de buideldie- tn meent dat het verwijderen van de zaadleider van de manne- es het beste is. it p utis Brn|[ilitairen kammen Dili uit Indonesische militairen zijn vanochtend met groot machts- rtoon in actie gekomen in de Oosttimorese hoofdstad Dili, na ikele dagen van ernstige rellen. Ordetroepen in volle uitrusting jelden razzia's in buitenwijken. Ze schoten in de lucht en pak- neen nog onbekend aantal mensen op. '''geldgebrek: kosmonauten later terug Jioskou In Rusland is niemand van verrassingen gevrijwaard, ok niet als het Russisch grondgebied in dit geval een ruimtesta- Dai jon is. De Duitse astronaut Reiter en zijn Russische collega's Av- jejev en Gidsenko in het station Mir hoorden gisteren dat ze ze- >rdt| er44 dagen langer in de ruimte moeten blijven dan gepland. |e reden is dat de raket waarmee ze in januari 1996 zouden rorden afgelost door een andere bemanning niet op tijd klaar is. lat is vooral het gevolg van geldgebrek. issersruzie kost twee gewonden uius Opvarenden van een Franse vissersboot hebben in de *T| If van Gascogne schoten afgevuurd op een Spaanse trawler, wee Spanjaarden raakten gewond, van wie een ernstig. Volgens e Fransen hadden de Spaanse vissers geprobeerd de netten van Fransen te vernielen. Beide schepen visten op witte tonijn, ikfur 'et con^'ct tussen de Franse en de Spaanse vissers leidde vorig en iaral tot een 'tonijnoorlog', waarbij tientallen Spaanse schepen n jwel Franse als Spaanse havens blokkeerden, brenj =el (Tuchteloos gesprek over landmijnen del enen» De Verenigde Naties kunnen het niet eens worden over emi en verbod op landmijnen die zijn gericht tegen personen. De bij l eelnemers aan de speciale VN-conferentie in Wenen namen De o isteren het verrassende besluit om de onderhandelingen stop s ra izetten. Het is de bedoeling in december in Genève opnieuw hi ijeen te komen. De belangrijkste producenten en bezitters van It landmijnen (China, India, Pakistan, Rusland en Mexico) la- dwars. Ze verzetten zich tegen een onmiddellijk verbod op et gebruik van de speciale mijnen, zoals de kunststof explosie- en die vaak niet op te sporen zijn. Ze voelen ook niets voor een iternationaal controlesysteem. weede man Ecuador neemt de benen l uiTODe Ecuadoraanse vice-president Alberto Dahik (42) is I steren naar Costa Rica gevlucht. Dat heeft een woordvoerder c m de Costaricaanse regering meegedeeld. Dahik landde met ?n klein vliegtuig. Hij zal daar mogelijk politiek asiel aanvragen. 3 lahik, de sterke man van de Ecuadoraanse regering, was J oensdag afgetreden nadat het Hooggerechtshof een arrestatie- evel tegen hem had uitgevaardigd. De vice-president zou ruim 50.000 gulden aan staatsgeld op de privérekeningen van hem- ?lf en twee van zijn naaste medewerkers hebben gestort. tussische 'Spitting Image' gaat vrijuit oskouDe Russische autoriteiten hebben de aanklacht tegen oekly, de Russische versie van het satirische poppenprogram- ïa Spitting Image, laten vallen. De aanklacht had de populari- it van het programma alleen maar groter gemaakt en de Russi- :he bevolking ervan overtuigd dat ze in het Kremlin geen ge- oei voor humor hebben. In juli daagde de openbare aanklager e makers van Koekly (Poppen) voor de rechter. De uitgebeelde olitici, Jeltsin voorop, werden op dusdanige wijze belachelijk emaakt dat twee jaar dwangarbeid voor de makers de aankla- er wel op z'n plaats leek. m 'ortugal heeft nieuwe regering ssabon António Guterres, de nieuwe Portugese premier, heeft isteren een socialistische minderheidsregering gevormd. De |a2 iider van de Socialistische Partij (PS) won de parlementsverkie- 135 ingen van 1 oktober glansrijk. President Soares benoemde Gu- srres gisteren tot premier. Kort daarna maakte de 38-jarige An- 5nio Vitorino, vice-premier en minister van defensie, de sa- instelling van het kabinet bekend. ierste vonnis tegen Japanse Aum-sekte ij qkyoHet eerste lid van de Japanse Aum-sekte is gisteren ver- jj3: wrdeeld voor zijn rol in deze mysterieuze beweging die verant- noordelijk wordt gehouden voor enkele gifgasaanvallen in de Ja il Bnse metro. Een rechtbank in Tokyo legde een jaar gevangenis- traf op aan Tetsuya Kibe, de 'minister van defensie' van de sek tvan de Opperste Waarheid. De straf is mede laag omdat Kibe ad verklaard van plan te zijn de sekte te verlaten. 'aolo Gucci overleden enden In Londen is de Italiaanse zakenman en miljonair Pao- )Gucci overleden. Hij was de kleinzoon Guccio Gucci, oprich- 1 ff van het wereldberoemde mode-imperium. De 64 jaar gewor- 1 ien Gucci overleed dinsdag, zo werd pas gisteren bekend 2: aaakt. Paolo Gucci werd eind jaren zeventig door zijn familie 5 ïrstoten uit het modebedrijf. Hij wilde het bedrijf uitbreiden en ooderniseren, terwijl vooral zijn oom Rodolfo de zaken klein- ihalig wilde blijven aanpakken. De familietwist had als resul- 3at dat geen enkele Gucci meer werkt bij het mode-imperium, a latin 1905 is opgericht. tel aviv ad bloemendaal correspondent Danny Hoffman wil geen mili taire dienst meer doen. Hij is 45 en reserve-kapitein bij de medi sche dienst van het Israëlische leger. Als eerste Israëli heeft hij premier Rabin van zijn stand punt op de hoogte gesteld. Hij Zijn brief is bedoeld als protest tegen de ondertekening van het Oslo-2 akkoord over de uitbrei ding van Palestijns zelfbestuur op de Westelijke jordaanoever. Als hij volgende week voor herhalingsoefeningen moet op komen, zal hij zijn meerderen laten weten dat hij niet wil mee werken aan het 'weggeven van Israël'. Nog liever gaat hij de cel in, net als de tot nu toe tien an dere leden van zijn protest groep. De radicale Palestijnse Hamas-bevveging heeft gisteren ontkend dat ze zal meedoen aan de verkiezingen voor een Palestijnse Raad. Eerder op de dag verklaarde PLO-leider Arafat dat Harnas had besloten ,,met de mogelijkheden die het heeft deel te nemen in alle politieke procedures, inclusief de verkiezingen". Arafat zei niet van wie hij de toezegging had gekregen. Protest tegen militaire dienst is in Israël niet nieuw. Begin ja ren tachtig waren er Israëli's die geen deel wilden uitmaken van het invasieleger in Libanon. Na het begin van de intifada, de Palestijnse opstand, ontstond de beweging Yesh Gvul (Er is een grens) van soldaten die niet in de bezette gebieden wilden dienen. Maar dat waren linkse vredes bewegingen. De nieuwe groep bestaat uit rechtse, religieuze reservisten. Hoffman zelf woont, net als de meeste ande ren, in een nederzetting op de Westelijke Jordaanoever. „We zullen iedere dienst weigeren", vertelde hij deze week voor de radio. De protestactie krijgt geen steun van de gevestigde rechtse partijen. Zo heeft de leider van Tsomet, oud-stafchef Eitan, al opgemerkt dat soldaten iedere wettige order van de regering moeten opvolgen: „Het leger zal uiteenvallen als iedere soldaat voor zichzelf gaat uitmaken welke orders hij opvolgt". Maar Hoffman en de zijnen laten zich niet van de wijs bren gen. „We zitten niet te wachten op applaus. En wat generaal Eitan betreft, die was stafchef in de tijd dat de Sinai werd ont ruimd na het vredesverdrag met Egypte. Natuurlijk is hij nu te gen onze groep." Hoffman zegt dat hij in zijn protest is aangemoedigd door een groep rabbijnen, die in juli bepaalde dat joden niet mogen meewerken aan het 'weggeven' van het Israël. „Die uitspraak geeft onze groep extra moreel gewicht. Al daarvóór hadden wij de indruk dat meewerken aan de regeringspolitiek immoreel was. Maar nu heeft onze actie naar ons gevoel helemaal het predicaat 'koosjer'." san Cristobal de las casas Duizenden boze Maya-indianen, velen aanhangers van de Za- patista-opstandelingen, herdachten gisteren in Mexico de Dag van Columbus als de dag waarop meer dan 500 jaar armoede en schending van de mensenrechten begon. Ze kwamen naar San Cristobal de las Casas, de hoofdstad van de zuidelijke deelstaat Chia pas, vanuit hun armoedige dorpen in de om liggende bergen. De demonstranten schreeuwden leuzen tegen de Mexicaanse president Zedillo en gaven uiting aan hun steun voor de Zapatistas. „Zapata leeft, de strijd gaat verder", zongen de betogers, ver wijzend naar Emiliano Zapata, de indianse held uit de Mexicaanse revolutie van 1910 tot 1917. Ook inj Mexico-Stad gingen india nen de straat op (foto). Op de achtergrond een standbeeld van Columbus. FOTO EPA LAURA CANO i» 'de beslotenheid van winkels en steegjes klinkt gedempt de kritiek ::fgAD MAURICE WILBRINK ld staat de Saddam Tower. De fcdnieuwecommunicatietoren emt ongenaakbaar de lucht in, als n triomfnaald, een provocatie aan ft adres van het Westen* Saddam ein bouwde hier ondanks het i ibargo een technisch hoogstandje. Idam Hussein trotseert de rest van wereld, luidt de boodschap in Bag- d Al vijf lange jaren wordt Irak uit- 3t toepen, maar Saddam realiseert het [Jj '8e prestige-object na het andere, a n dubbeldeks brug over de Tigris, lit n nieuw paleis. De grootste moskee n het Midden-Oosten defunda- gt toten liggen er al. Bagdad is Sad- 9) tos uitstalkast. En voor de spaarza- 3J fbuitenlandse bezoeker, die aan de 'bng ligt van begeleidende functio- dssen, lijkt de etalage welgevuld, de buitenwijken, waar het menselij- drama zich nu in alle hevigheid vol st. komt echter geen buitenstaan- luist hier is de verloedering en go- tnnoede overal zichtbaar. Straatvuil hoopt zich op. In de armste wijken sla pen mensen bovenop golfplaten da ken, omdat de stank van defecte riolen binnen niet meer is te harden. Zwerf kinderen hangen aan je arm, kussen je hand om een fooi. Bedelaars zijn deel van het straatbeeld geworden. Dat de bevolking nog in leven is, is te danken aan de voedseldistributie van de overheid. Maar er zijn alarmerende berichten over hongersnood en sterf gevallen als gevolg van honger en ziek te. Vorig jaar braken voedselrellen uit in enkele Iraakse steden. Een vrouw vertelt: „Wat we maande lijks krijgen is maar genoeg voor elf da gen". Een ex-politieman, nu werkloos, krijgt 7.100 dinar per maand, dat is zo'n zes gulden. Hij zegt: „Ik heb alles van waarde dat ik bezat al verkocht. Mijn TV, meubels. Ik heb niet eens meer een fatsoenlijke broek om aan te trekken." In Irak, zegt de man, blijven de solda ten in het leger omdat ze daar tenmin ste voedsel krijgen. En zelfs dat is niet altijd zeker. Vorig jaar constateerde een generaal tot zijn verbijstering dat het voedselgebrek in zijn eenheid zo groot was, dat er in de keukens al twee we ken niet meer was gekookt. De voedselprijzen zijn tot astronomi sche hoogten gestegen. Een kilo suiker kostte in 1990 nog een vijfde dinar, nu 1.400 dinar. Een kilo vlees destijds vijf dinar, nu 1.500. Auto's die tien, twaalf jaar geleden bij duizenden door Saddam werden weg gegeven als tegemoetkoming voor het verlies van een familielid in de oorlog tegen Iran, rijden reutelend door de straten. Reserve-onderdelen zijn onbe taalbaar. Alleen benzine is vrijwel gra tis, want de petrochemische industrie kan moeiteloos aan de vraag voldoen. Alweer dwars tegen het embargo in heeft Irak intussen het grootste deel van zijn olie-installaties hersteld, die zo zwaar werden gebombardeerd in 1991. Het algehele levenspeil in het ooit zo rijke, door oliedollars verwende, Irak is nu echter teruggevallen tot het niveau dat het land eind jaren zestig had, het niveau van een derde wereldland. Intussen neemt de cultus rond de per soon van de Iraakse leider almaar gro tere vormen aan. In de dagen voor het referendum van aanstaande zondag, wanneer hij opnieuw voor zeven jaar tot president zal worden gekozen, is zijn beeltenis nu op vrijwel iedere gevel te zien. Winkeliers in de vroeger rijke, maar nu helemaal verlopen winkelavenue Rameed Street, hebben spandoeken opgehangen: 'Ja, driewerf ja, Saddam is het symbool van onze eer'. In de lobby van een hotel hangt de kreet: 'De zon van Saddam in de Arabische hemel straalt het meest in de Iraakse luchten'. Al het hotelpersoneel draagt een but ton met zijn portret. Ga op een willekeurige plek in Bagdad staan en je ziet Saddam. Saddam als kindervriend, als militair leider. Zijn portret geschilderd, gefotografeerd, in brons, in mozaïek. Saddam te paard, als bedoeïen. Lachend of serieus - een staatsieportret. Saddam die telefoneert, Saddam die thee drinkt (ook al schijnt hij alleen van koffie en melk te hou den). Het is een hersenspoeling: Saddam de held en de gewone jongen, een groots De Oostenrijkse bevolking moet in december vervroegd naar de stembus, omdat de 'grote coalitie' van christen democraten en sociaal-democraten gisteren uiteen is ge vallen. De extreem-rechtse politicus Jörg Haider wordt beschouwd als de grootste kanshebber bij die verkiezin gen. Vice-kanselier Wolfgang Schüs- sel van de christendemocrati sche ÖVP verklaarde gistermid dag dat de begrotingsonderhan delingen met de sociaaldemo cratische SPÖ van kanselier Franz Vranitzky waren mislukt. Ze konden het er niet over eens worden hoe het begrotingste kort moet worden aangepakt. De SPÖ wil de belastingen ver hogen, terwijl de ÖVP wil bezui nigen op de sociale voorzienin gen. Schüssel zei dat de kiezers zich nu maar moeten uitspre ken over de beste methode. I let parlement wordt vandaag ont bonden. De verkiezingen wor den waarschijnlijk op 17 de cember gehouden. Voor Haider, de extreem rechtse leider van de Vrijheids partij, komt de val van de rege ring als een geschenk uit dc he mel. Zijn partij werd in 1986 ge steund door 5 procent van de Oostenrijkse kiezers. Die aan hang was vorig jaar al gegroeid tot 22,5 procent. De 45-jarige Haider werd in 1991 internatio naal berucht toen hij de werk- gelegenheidspolitiek van nazi» Duitsland prees. De Vrijheids partij is nu volgens opiniepei lingen groter dan SPÖ en ÖVPj De drie partijen zweven allen tussen de 25 en 29 procent. Haider heeft nooit een ge heim gemaakt van zijn ambitie om in Oostenrijk de hoogste macht te bereiken. In een giste ren gepubliceerd interview ont vouwde hij het plan om het aantal ministeries terug te bren gen van 21 naar 7. waaronder een groot ministerie voor natio nale veiligheid. Onlangs lan ceerde hij het voorstel om Oos tenrijk terug te trekken uit de Europese Conventie over de Mensenrechten. Dat zou vol gens hem een betere oplossing zijn dan aanpassing van de Oostenrijkse wetten om gezins hereniging van buitenlanders mogelijk te maken. SARAJEVO-GENÊVE Rtr-AFP-CPD De VN-Veiligheidsraad heeft, vanochtend geëist dat alle par tijen in Bosnië zich houden aan het bestand, dat zijn tweede dag is ingegaan. Ook toonde de Vei ligheidsraad zich zeer ongerust over de voortgaande etnische zuiveringen. Ondanks het optimisme dat het bestand kan uitmonden in een duurzame vrede wordt er op enkele plaatsen nog gevoch ten, met name in het noordwes ten. Elders in Bosnië en in de hoofdstad Sarajevo was het vanochtend rustig. In het noordwesten speelt de strijd zich af rond Sanski Most. De Serviërs probeerden de stad te heroveren op de regerings troepen en de Kroaten, die Sanski Most twee dagen gele den innamen. Het Rode Kruis meldde giste ren dat de zuiveringen van moslims door de Bosnische Ser viërs in de regio Banja Luka nog steeds doorgaan. Het Rode Kruis eist toegang tot de vastge houden mannen, die van hun gezinnen zijn gescheiden. Het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag heeft gisteren voor het eerst een ooggetuige ge hoord die anoniem wil blijven, kennelijk uit angst voor wraak acties. Het gezicht van de getui ge, een moslim, was onzicht baar voor publiek en pers. Vijf mensen uit voormalig Joegoslavië die worden ver dacht van oorlogsmisdaden en een verdachte Rwandees zullen waarschijnlijk door Zwitserland worden uitgeleverd aan het Haagse VN-tribunaal. De Zwit serse regering wil binnen enkele weken hiervoor een grondwets wijziging indienen bij het parle ment. De Zwitserse grondwet verbiedt nu nog iedere over dracht van justitiële bevoegd heid aan een internationaal rechtscollege. blackpool hans geleijnse correspondent Met beloften van belastingver laging, meer politie en een reso lute afwijzing van een 'federalis tisch Europa' kreeg de Britse premier Major vanmorgen zijn Conservatieve partijcongres in staat van extase. Majors afslui tende toespraak bleef in de ver kiezingsstijl die het congres de hele week kernmerkte: de the ma's waarmee Labour moet worden verslagen zijn: Europa, belastingen en recht en orde. Major kwam echter niet met de door veel Euro-sceptici on der de Tories gewenste volledi ge afwijzing van de Europese Monetaire Unie. Binnen het ka binet is volgens zegslieden veel kritiek geleverd op de uiterst anti-Europese toespraak van defensieminister Portillo, eerder deze week. Maar volgens Major zijn een heid in kabinet en partij hechter dan ooit: „We zijn verenigd en vernieuwd en zien uit naar het échte gevecht, dat met Labour. Als we Labour bij de volgende verkiezingen opnieuw verslaan, hebben we het socialisme voor goed verslagen". leider en man van het volk. Vraag op straat naar Saddam en mensen barsten in een lofzang uit. Een enkele keer is die wel degelijk gemeend. Een hande laar in betere doen: „Hij zal Irak red den. Wie de kont van Amerika wil kus sen, gaal zijn gang maar. Ik sta achter onze leider. Maar vaker komt de Saddamverering er geheel voorgeprogrammeerd uit. Een winkelier:Saddam, dat zijn wij. Hij eet ons voedsel, hij bezoekt onze winkels, onze huizen. Hij is bij onze soldaten." Saddam, al-Rokn, De Hoek steen. In de beslotenheid van steegjes en winkeltjes klinkt echter op gedempte toon de kritiek en de wanhoop van een verarmd, angstig en hongerig volk. Een jongen: „Ik wil weg uit Irak. Het is hier verschrikkelijk. Ik haat Saddam." Een chauffeur: „Saddam moet weg. Hij heeft Irak tot een hel gemaakt." Een horlogemaker: „Er moet een meerpar- tijen-systeem komen, we moeten een beter land opbouwen. Maar wat kan ik doen? Saddam leidt ons naar een nieu we catastrofe." DE SPANNENDSTE SERIES, DE BESTE SOAPS, DE LEUKSTE HUMOR EN NOG VEEL, VEELMEERZIE JE ALLEEN OP Bij jou nog niet op de kabel? Vraag erom bij je Gemeente of bel met de kabel Info lijn 06-300414 |50c. p/m)

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7