Kosten bedrijven 700 miljoen lager Binnenland T-biljet verdwijnt voor het jaar 2000 ]k heb nog zoveel haatgevoelens, ik kan nog niet vergeven kamerleden delen voedsel uit in aan hongerigen in New York Patijn: Terugnemen van asielzoekers afdwingen Nu extra dik nummer! maanden in een Zwitserse cei waarom ik morgen tóch iiaiet.de bruid ben^j. jiiiiiiiiiij in Alleen in Weekblad Privé KIJDAG 13 OKTOBER 1995 CPD Geassocieerde Pers Diensten 'arkeerplaats A16 bij grens dicht ^bergen Het parkeerterrein Hazeldonk-Oost aan de Neder- inds-Belgische grens wordt zondag tussen drie en zeven uur 's fjorgens gesloten. De burgemeester van Rijsbergen heeft deze maatregel genomen omdat de overlast van drugrunners en liscogangers te groot wordt. Het parkeerterrein aan de A16 is het eerste bij de grens, komende uit de richting België. Al enkele iren zijn de A16 en de parkeerplaats werkterrein voor drugrun- iers. Deze proberen voorbijgangers te interesseren voor drugs, faarbij ze wegpiraterij en intimidatie niet schuwen. ^D'ers niet welkom in Dedemsvaart edemsvaart De Centrumdemocraten zijn morgen niet welkom |l Dedemsvaart (gemeente Avereest). De openbare verkiezings- lijeenkomst' zou worden gehouden in café-zaal Vitus. De be- eerders van het zalencomplex weigeren de CD'ers echter de jegang. De CD stapt vandaag naar de rechter om naleving van het contract af te dwingen. De beheerders ontkennen dat er een ivereenkomst is. Politie zoekt eigenaars tuinbeelden ]§l» De politie in Tiel zoekt de eigenaars van minstens vijftig tenen beelden die in de afgelopen zomer uit particuliere tuinen [estolen zijn. De dieven, inwoners van Ochten van 26 en 31 jaar, iepen maandagavond tegen de lamp toen zij net weer tuinbeel- len hadden gestolen. In de auto van de dieven lag een aantal leelden, maar in de woningen van de mannen vond de politie er neer dan honderd. Op het politiebureau staat nu onder andere en groot beeld van een paar in innige omhelzing. In de afgelo- ^ien dagen is de politie met de verdachten door de wijde omge ving van Ochten gereden. Daarbij wezen de Ochtenaren tuinen in, waar zij beelden weggehaald hadden. Toen de politie de irsieringen aan de eigenaars wilde teruggeven hadden sommi- ;n hun beeld nog niet eens gemist. Laatste stakingen in beroepsonderwijs den haag De onderwijsbonden houden vandaag voorlopig de laatste stakingsacties in het beroepsonderwijs en de volwas seneneducatie. Ondanks het mislukken van het overleg tussen bonden en werkgevers in de nacht van woensdag op donderdag, volgen in elk geval tot 3 november geen nieuwe acties. Op die dag worden de onderhandelingen voortgezet. ;ket- foon i Congressen en dienstreizen straks weer volledig aftrekbaar Aanslag fiscus straks automatisch in de bus den haag gpd den haag gpd-anp Congressen, overnachtingen tijdens dienstreizen, semi nars en dergelijke worden straks voor bedrijven weer vol ledig aftrekbaar van de belastingen. Vijf jaar gleden werd die aftrek sterk beperkt bij de grote belastingherziening- Oort. Het bedrijfsleven heeft de stap van staatssecretaris Vermeend van financiën met gejuich verwelkomd. gen, en dus werk voor de admi nistratie, bijvoorbeeld of een congres nou wel of niet aftrek baar was en zo ja, voor welk percentage. Het terugdraaien van de be perking kost de schatkist 740 miljoen gulden. De werkgevers maken dat goed door aan te bieden de eerste vijftien maan den na de voorlopige aanslag rente te gaan betalen over te la ge aangiften. Omdat bedrijven nu vaak bewust te laag gaan zit ten bij hun voorlopige aanslag, levert dit de schatkist weer zo n 600 miljoen gulden op. Burgers krijgen ook te maken met de vereenvoudiging voor de werkgever, als alles op rolletjes verloopt vanaf 1998. Dan hoeft de werkgever niet langer per werknemer een loonbelasting verklaring in te vullen met een tariefgroep die afhangt van zijn persoonlijhke omstandigheden. Voor de werkgever valt iedereen in tariefgroep 2 (alleenstaanden en tweeverdieners), en dat be paalt de belastingafdracht door Vermeend vroeg een commissie onder leiding van zijn directeur- generaal belastingen Van Lun- teren te bekijken hoe de admi nistratieve rompslomp voor het bedrijfsleven kan worden ver minderd. De commissie, waarin ook de werkgevers zitten had den, presenteerde gisteren een pakket waardoor bedrijven over een jaar of vijf 700 miljoen gul den minder kwijt zijn aan admi nistratiekosten. Dat is zo'n vijf procent van de dertien miljard gulden die de papierberg de on dernemers kost en zelfs een be sparing van twintig procent voor de fiscale administratieve lasten. Een van de voorstellen is het herstel van de volledige aftrek van kosten die het personeel maakt tijdens het werk. Tot gro te ergernis van de ondernemers werd die aftrek vijf jaar geleden in het kader van de operatie- Oort ingeperkt. Daardoor ont stond een wirwar aan regelin- de werkgever. Mensen die daar door te weinig of te veel vangen (andere tariefgroep) rekenen het verschil per maand af met de belastingdienst; bijbetalen bij voorkeur via een automati sche incasso, en geld terug van de fiscus via een bijschrijving. Uiteindelijk is het doel dat de Belastingdienst zelf zoveel gege vens van zijn belastingplichtige burgers heeft, dat hij zelf zo nauwkeurig raamt dat van de vijf miljoen mensen die nu na de loonbelasting nog eens aan gifte moeten doen voor de in komstenbelasting, er twee mil joen verlost worden van die op gave aan het einde van het eer ste kwartaal. Verder hoeven bedrijven hun papieren voortaan niet tien, maar slechts zeven jaar te be- De werkgevers waren gisteren enthousiast over de mede door henzelf ontwikkelde voorstellen. Wel was er irritatie dat de poli tiek het de afgelopen jaren met de lastendruk voor onderne mers zo ver heeft laten komen. MKB Nederland-specialist Bon- gers: „Eigenlijk een schande dat het zo ver heeft kunnen komen dat je zo maar driekwart miljard aan administratieve kosten kunt schrappen. Laat dit een signaal zijn aan de politiek." De twee miljoen belastingplich tigen die nu nog een verkort aangifteformulier moeten invul len, kunnen rond het jaar 2000 hun aanslag volledig ingevuld door de fiscus in de bus krijgen. Het T-biljet dat 800.000 mensen nu jaarlijks invullen om geld van de belasting terug te krij gen, verdwijnt. In de nabije toe komst wil de Belastingdienst het belastinggeld voor mensen met 'kleine baantjes' automa tisch teruggeven. Deze vereenvoudigingen vloei en voort uit een palcket maatre gelen dat de door staatssecreta ris Vermeend van financiën in gestelde commissie-Van Lunte- ren gisteren presenteerde om de fiscale papierwinkel voor het bedrijfsleven te verminderen. Eén van de maatregelen die de commissie voorstelt is om in de administratie van de bedrijven alle werknemers voortaan in de meest voorkomende tariefgroep twee te laten vallen. De bedrijfsadministraties hoeven dan geen ingewikkelde berekeningen te maken over de diverse tariefgroepen. Dat gaat de Belastingdienst straks zelf doen, door de bedragen maan delijks negatief of positief te corrigeren. De fiscus denkt dit systeem, dat de bedrijven 140 miljoen gulden aan admini stratiekosten bespaart, in 1998 te kunnen invoeren. 'echtbank ziet plaats verkrachtingsdrama Alanya met eigen ogen LANYA «JESSICA LUTZ [ORRESPONDENT pnieuw reden Hanneke Adri- hem en Suzanne Kranenburg v isteren de lange weg door het 25 nherbergzameTaurusgeberg- Op naar het Vogelnest, de lek zo'n 50 kilometer buiten )7i-5 et Turkse Alanya waar op 22 025 iei hun vriendin Marijke van 023. ijk vermoord werd. Dit keer aren de vrouwen niet in het izelschap van hun verkrach- Jrs, maar van hun partners, Ivocaten en een delegatie van rechtbank. levrouwVan Klooster, Marij- !S moeder, is er voor het eerst. ;armd met haar tweede doch- Margot staat ze op veilige af- ind van de afgrond, uitkijkend" :r de kloof waar reddings- iegen pas na drie dagen Ma- jkes lichaam konden bergen, largot probeert even later toch m over de rand te kijken, zit- •nd, vanwege de gevaarlijk af- irokkelende stenen. Maar zelfs an is de wand te steil om te unnen zien waar Marijkes li- haam terecht kwam. oodrecht loopt de rotsmuur laar beneden. Een steen kun je liet horen vallen. ,,Ik had het iel op TV gezien, maar dat het odiep was..." Mevrouw Van looster bijt op haar lip, om laar tranen de baas te blijven. !e recht haar rug. Al deze aaanden heeft ze zich al zo lerk gehouden, och wil ze de vader van de oofdverdachte Hakan niet ont- loeten. Die is er ook bij en iedt zijn excuses aan aan de lachtoffers. „Ik vind het zo erg rat er gebeurd is. Ik kan het ted niet verzachten, maar deel et wel", zegt hij. Ik heb de moeders van die jon- ens zien zitten in de recht- ank," zegt mevrouw Van G looster, „ik had best met ze te loen. Als het mijn zoon was ge lest, had ik hem nooit meer lillen zien". Maar haar eigen nd is dood, 'in stukken ge- F )oid' zoals ze het noemt. „Ik leb nog zoveel haatgevoelens, lat ik de confrontatie met die De moeder en zus van de vermoorde Nederlandse bekijken het ravijn waarin de vier Turkse verkrachters hun dochter en zus gooiden. ouders nog niet aankan. Ik kan nog niet vergeven. Misschien la ter, als alles achter de rug is". De rechtbank heeft inmiddels een werktafel met een schrijf machine ingericht op de laad klep van een voorbijrijdende bestelwagen die uit belangstel ling even stil is blijven staan. Zo vaak ziet men tenslotte niet zo'n groep mensen op het Vo gelnest. Gezeten op een lege krat tikt de klerk alles uit wat Hanneke en Suzanne vertellen. Nogmaals leggen ze uit hoe Ha- kan en Ali Marijke aan haar ar men uit de bus trokken. Wat er daama gebeurde, hebben ze niet kunnen zien vanwege de gordijntjes, maar ze hoorden wel hoe Marijke ineens ophield met gillen. Zonder haar stapten de twee daama weer in het bus je, Ali met bloed op zijn benen, een mes in zijn hand. De advocaten van de Neder lands slachtoffers hadden de ge rechtelijke schouw geëist omdat de verdachten ontkenden Ma rijke in de diepte gegooid te hebben. Ze hadden haar wel verwond, maar ze zou zelf naar beneden gerold zijn. Datzelfde beweerden ze ook over Suzanne en Hanneke; het was niet de be doeling geweest hen te ver moorden. Uit de schouw moest blijken dat er wel degelijk spra ke was van opzet. Of de rechter hiervan overtuigd is, wil hij niet zeggen. Wel verklaart hij dat het 'interessant' is om de plaats des onheils met eigen ogen te zien. Het imponerende ruige geberg te, de nietigheid van een enkel autootje op de tegenoverliggen de bergwand, de vele afgronden onderweg, en vooral de af stand... Te denken hoe de drie vrouwen gedurende die uren lange weg, hotsend over de kei en, misbruikt en mishandeld werden het nam gisteren elke twijfel weg over wat Hakan en kornuiten uiteindelijk met hun slachtoffers van plan waren ge weest. Als niet na de moord op Marijke toevallig koplampen van een auto de komst van pot- tekijkers aangekondigd hadden, FOTO ANP ED OUDENAARDEN waren ze niet doorgereden en waren Suzanne en Hanneke in diezelfde afgrond beland. Dan had niemand hen, noch de da ders ooit gevonden. Mevrouw van Klooster wil zeker nog een keer terugkomen. „Met Margot. Ik kon vanmorgen in Alanya geen bloemen vinden, maar er zal een gedenkteken voor Marijke geplaatst worden, hier op de rots. Als dat er is, kom ik bloemen leggen en rus tig afscheid nemen". york marc peeperkorn leven kamerleden reizen momenteel bor de Verenigde Staten. Op zoek üar 'Amerikaanse toestanden', zoals levoedseltransporten in Harlem, up- New York City. Ruud Vreeman 'dA) en Paul Rosenmöller (Groen- ts) reden mee, soep en brood uit- lend aan de hongerigen. riet «m shots en scheef staan ze geparkeerd p de stoep, pal voor de kerk. De win- dwagentjes van de daklozen, volge- ropt met lege blikjes en geplette aapdozen. Hun eigenaren verheugen fch in de rij op een gratis maaltijd, weehonderd meter verderop, net om a hoek, is de stoep ook bezet. Geblin deerde limousines krijgen hier ruim aan voor hun cliëntèle, die zich op- laakt voor een gala-diner in het ui- irst luxueuze Waldorf-Astoria Hotel. De tegenstellingen zijn groot in New °rk City, schrijnend groot. „Om de °ek eten ze krab", stelt Paul Rosen- holler vast, terwijl hij zich met de vrij willigers van de Coalition for the Ho meless voorbereidt op de dagelijkse soep- en brood-verstrekking. Hij en collega Ruud Vreeman krijgen de laatste instructies: iedereen heeft recht op één sinaasappel, één bekertje soep, een zakje brood en een kwart liter melk. Op aandrang van de Coalition hebben de twee politici het driedelig kostuum verruild voor een slobberige- spijkerbroek en dito shirt. De vijf ande re kamerleden snijden elders in de stad groenten voor AIDS-patiënten, een ini tiatief van God's Love We Deliver. Er zijn vele vrijwilligersprojecten voor de armen in New York City. Een kwestie van bittere noodzaak voor een stad met naar schatting 70.000 tot 90.000 daklozen, nog veel meer honge rigen en nauwelijks een sociaal stelsel. De zevenhonderd maaltijden die de Coalition for the Homeless dagelijks verstrekt, zijn niet meer dan een spet- tertje op de gloeiende plaat. De Coali tion werkt alleen met vrijwilligers, een deel daarvan maakt zelf dankbaar ge bruik van de maaltijden. Subsidie komt er niet aan te pas. Dat wil de Coalition ook niet, uit angst bij bezuinigingen als eerste te sneuvelen. De rij voor de kerk is inmiddels tot ruim honderd mensen aangegroeid. Een bonte stoet waar menige Fellini- film bij verbleekt, overheersend kleur lingen. De Coalition werkt voor ieder een, controle op echte armoede is im mers onmogelijk. De minima-pas blijft een echt Nederlands fenomeen. Of het busje met de maaltijden er nog niet is, vraagt iemand. Hij trom melt op zijn blote zwarte buik. Het busje is te laat, de eerste ruzie in de rij breekt uit. Trek maakt flauw, honger niet. Als de bus eindelijk arriveert, wordt het voedsel ijlings naar binnen gebracht, waar Vreeman en Rosenmöl ler zich erover ontfermen. Buiten krijgt iedereen een bonnetje. Groepsgewijs worden ze vervolgens binnengelaten. „Anders wordt het echt een puin hoop". verzekert Michael van de Coali tion. Alleen de dakloze die trillend van ellende op de stoep in elkaar dreigt te zakken, krijgt voorrang. Behulpzaam reiken Rosenmöller en Vreeman het voedsel aan. De man met de enorme sneakers propt het in enkele minuten weg en haast zich naar een volgend voedsel-uitdeelpunt. Zijn compaan in hongerigheid, stijlvol ge kleed met gleufhoed, dasspeld en pak, laat luidkeels weten dat hij zeer con tent is. Vooral de soep is populair. Kip- pesoep, specialiteit van de Coalition. Gelaten vrolijkheid voert de boven toon, alleen de gehavenden (hoofd in verband, oog afgepleisterd) en gedepri meerden eten in stilte op de bruine klapstoeltjes. Als de rij voor de kerk is verdwenen, vertrekken twee busjes met voedsel naar de hongerigen elders in Manhat tan. Feeding the hungry, housing the homeless, staat op de zijkant. Nummer één gaat downtown de Chinese wijk in, waar met name kinderen zich voeden met de gratis maaltijden. Rosenmöller en Vreeman gaan uptown, richting New Yorks beruchtste wijk Harlem. „Alleen ga je daar nooit heen", ver klaart Vreeman zijn voorkeur. Als dat allemaal lukt, beschikt de Belastingdienst over alle re levante gegevens van de werk nemers. Daardoor zou een jaar later het T-biljet kunnen ver dwijnen. Bij de Belastingdienst is dan bekend hoeveel bijvoor beeld een student met een klei ne baan aan de fiscus heeft be taald en op hoeveel teruggave hij of zij recht heeft. Een briefje in de bus met de vraag of de be rekening akkoord is, kan dan volstaan. Nu moet het T-biljet nog zelf aangevraagd, ingevuld en opgestuurd worden. Als ook dat probleemloos blijkt te werken, is de Belasting dienst klaar voor stap drie. Twee miljoen van de in totaal 5,8 miljoen belastingplichtingen vullen nu een verkort (stan daardaftrek en het huis) formu lier in. Als de fiscus straks toch de gegevens van deze twee mil joen in zijn bestanden heeft, kan de Belastingdienst de aan slag zelf berekenen en opsturen. Als de belastingplichtige met het bedrag akkoord is, hoeft hij of zij alleen nog maar te betalen of het rekeningnummer te ge ven voor de teruggave. Volgens de Belastingdienst kan dit systeem tegen het jaar 2000 werkelijkheid zijn. Die ja ren heeft de fiscus nodig voor de grote klus om het systeem bij de Belastingdienst volledig wa terdicht te maken, zodat fouten en fraude zoveel mogelijk wor den voorkomen. De resterende drie miljoen belastingplichtigen die speciale aftrekposten op voeren, moeten hun biljet ge woon blijven invullen. Overigens wil de Belasting dienst al in 1997 een voorlopige teruggave voor het komende belastingjaar gaan regelen. Ie mand die 200 gulden heeft te ruggekregen over het vorige jaar. ontvangt dan een paar maanden later nog eens dat be drag voor het huidige jaar. An dersom als er betaald moet worden werkt dat systeem nu al zo. Laatste stoplicht op A2 verdwijnt eindhoven. anp Het laatste verkeerslicht op de autosnelweg A2 tussen Amsterdam en Maastricht is vanmiddag buiten werking gesteld met de ingcbruikna me van een nieuw stukje weg die het doorgaande verkeer om het verkeersplein Leen- derheide bij Eindhoven voert. Het verkeerslicht ver oorzaakte vaak lange files. Auto's die van Maastricht richting Amsterdam rijden, komen bij Eindhoven nog wel een verkeerslicht tegen. Dat blijft voorlopig ook zo. al studeert Rijkswaterstaat ook hier op een oplossing. Overheid heeft ook in '96 veel te melden den haag gpd De overheid zal volgend jaar minstens 25 bewustwordings campagnes voeren via radio, TV en in de geschreven pers. In veel gevallen bedragen de kos ten van die campagnes min stens 250.000 gulden. Dit blijkt uit de lijst met voorstellen die premier Kok gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. De campagnes gaan onder meer over belastingteruggave, automatische incasso van de motorrijtuigenbelasting, A1DS- risico's en het Europese alarm nummer 112. Ook worden be staande campagnes als 'Een be ter milieu begint bij jezelf en over de verkeersveiligheid voortgezet. Kok waarschuwt dat de lijst langer kan worden als meer za ken 'urgent' worden. Onlangs nog maakte de WD bezwaar te gen de 'betuttelende' en in haar ogen veel te kostbare overheids voorlichting. Kok erkende toen dat enige terughoudendheid in het aantal campagnes gepast zou zijn. den haag anp Staatssecretaris wil handelssancties Nederlandse standpunt. Nog geen jaar geleden hield de staatssecretaris de Kamer voor geen gebruik te willen maken van een dergelijk drukmiddel. „Ik ga geen diplomatieke knup pels uit mijn zak halen", zei hij toen. Behalve Algerije weigeren ook Ethiopië, Somalië en China on derdanen terug te nemen. Pa tijn heeft inmiddels ook in Eu ropees verband aangedrongen op internationale afspraken over een terugnameverplich ting. Patijn en Schmitz willen voor alsnog de diplomatieke druk beperken tot handelsbetrekkin gen. Het gebruiken van ontwik kelingshulp als drukmiddel voor verplichte terugname is wat hen betreft op dit moment niet aan de orde. Dit tot teleurstelling van het CDA, dat wel voelt voor strafkortingen op ontwikke lingsbijdragen. Het kamerlid De Hoop Scheffer wil onder andere Ethiopië op dat terrein de duimschroeven aandraaien. De regering wil desnoods via handelssancties onbereidwillige landen dwingen uitgeproce deerde asielzoekers terug te ne men. Staatssecretaris Patijn van buitenlandse zaken zei gisteren in overleg met de Kamer dat een dergelijke stap onvermijde lijk is. Staatssecretaris Schmitz (justitie) viel hem op dat punt bij. Patijn wees met name naar Algerije. Dat land weigert toe gang aan uitgeprocedeerde jon geren, die meestal via Frankrijk illegaal ons land zijn binnenge komen. „Algerije geeft op dat terrein nauwelijks medewer king", aldus Patijn. Hij liet we ten in EU-verband de mogelijk heid van handelssancties aan de orde te willen stellen als Algiers volhardt in zijn halsstarrige houding. De Europese Unie heeft handelsafspraken met Al gerije. De uitlatingen van Patijn vor men een aanscherping van het Chauffeuse is Rose, blank, circa der tig jaar. Overdag werkzaam als ban- kemployée, rijdt zij al twee jaar lang 's avonds voor de Coalition. Om iets te doen aan de armoede, om vooroorde len af te breken en de andere kant van New York City te zien. Haar collega's op de bank verklaren Rose voor gek. Bang is ze niet, de hongerigen schud den verheugd haar hand. Harlem is het eindpunt vanavond, simpelweg omdat de maaltijden op zijn. Central Park, de laatst geplande stop, wordt niet meer aangedaan. De hongerigen die daar wachten, hebben gewoon pech. Nog een geluk dat het geen winter is, weet Rose. Vreeman analyseert na afloop: „Je kan niet, zoals minister Wijers en Bolkestein willen, een enkel onderdeel van het Ameri kaanse model overnemen. Dan volgt de rest ook". Rosenmöller: „Dit vergeet je je leven lang niet meer. Hier praat je over tien jaar nog over". MARCO BORSATO's DENISE onthult nu zelf;

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5