r 'Hirsch Ballin wist van milj oenen verdiensten Binnenland Van Aartsen betreurt 'rundvleesbesluit' AH Chinees schip gedoopt ntillen verscherpen rocedures nieuwe pas Elk nieuw verhoor is een feest De weerbarstige onderkant van de arbeidsmarkt 3t JDAG 13 OKTOBER 1995 ;ijsen naar bisdom van Reykjavik nf-AANSTAD/roermondOud-bisschop J. M. Gijsen van Roer- ANP Algemeen Nederlands Pcrsbure ond (63) is gisteren door de paus benoemd tot bestuurder postolisch administrator) van het bisdom Reykjavik. Gijsen gt mgr. Jolson op, die vorig jaar april overleed. Met 2.484 ge- rigen is het IJslandse bisdom een van de kleinste bisdommen [Wereld. ongen overleden na steekpartij gem In het Utrechtse Diakonessenziekenhuis is gisteren de jarige jongen overleden die twee dagen eerder zwaar gewond 5geraakt bij een steekpartij voor de ingang van zijn school. 1 andere 17-jarige leerling van het Prisma-college ligt nog in ziekenhuis. De vechtpartij heeft op de school voor veel on- tgezorgd. Twee verdachten, 19 en 20 jaar oud, gingen er na steekpartij vandoor maar zijn inmiddels opgepakt. Het zijn en leerlingen van het Prisma-college. Over de reden van de fa- eruzie doet de politie geen mededelingen. rdachte bekent moord in Geleen Een 31 -jarige man uit Geleen heeft gisteren bekend een jarige plaatsgenoot om het leven te hebben gebracht. De po le hield de man dinsdagavond aan op verdenking van betrok- iheid bij de moord. Het slachtoffer werd op 2 oktober dood jonden in zijn woning, de omstandigheden waren verdacht. Iverdachte wordt vandaag voorgeleid aan de officier van justi- ii Maastricht. iling werkloosheid zet door t De dalende tendens van de werkloosheid, die eerder [Ijaar al werd ingezet, houdt aan. In het derde kwartaal lag het ïital geregistreerde werklozen op 453.000. Dat betekent dat Vies 7 procent van de beroepsbevolking werkloos is. Een jaar t percentage nog op 7,5. De daling van het aantal klozen ligt sinds begin dit jaar op ongeveer 4000 per maand. part kenteken voor zware aanhangers ■am* Caravans, opleggers en aanhangwagens zwaarder dan kilo krijgen binnenkort een eigen kenteken. Een woordvoer- van de Rijksdienst voor het Wegverkeer in Veendam heeft ivanmorgen laten weten. De invoering van het eigen registra- lummer voor aanhangwagens geldt als wapen tegen toene- ide diefstallen. Op dit moment hebben aanhangwagens het- le kenteken als het voertuig waarmee zij worden voorgetrok- In het nieuwe systeem krijgen de aanhangers een eigen mmer met bijbehorende papieren. ireekuur over erfelijkheid en kanker erdam Het Nederlands Kanker Instituut/Antoni van Leeu- nhoek ziekenhuis in Amsterdam is begonnen met een J eekuur voor families waarin veel kanker voorkomt. Op de po- lij iniek 'Familiaire Tumoren' kunnen mensen met vragen te- ht over erfelijkheid en kanker. Mede aan de Jiand van de fa liegeschiedenis kan worden bepaald of er een erfelijke aanleg kanker bestaat. Indien nodig, kunnen mensen worden arverwezen voor DNA-onderzoek. Hoofdofficier Vrakking bij commissie-Van Traci: den haag anp Oud-minister Hirsch Ballin (justitie) is vorig jaar maart al verteld dat de informant van het Interregionaal Re- checheteam (IRT) Noord-Holland/Utrecht miljoenen guldens verdiende aan criminele activiteiten. De Amster damse hoofdofficier van justitie Vrakking vertelde dit de toenmalige minister nog voor de commissie-Wierenga haar eindrapport presenteerde. Wierenga, die de onder gang van het IRT onderzocht, oordeelde dat de IRT-me- thode door de beugel kon. renga gesteld. Wierenga wees ook Vrakking aan als een van de hoofdschuldigen voor het 'ten onrechte opblazen' van het IRT. Vrakking zei gisteren dat hij eind 1993 al doorhad dat de methode vroeg of laat tot pro blemen zou leiden. Later her kende hij er ook een stramien in, waaruit bleek dat niet de po litie de informant stuurt, maar de criminelen de politie. „Het stramien is dat een zending drugs op de markt moet komen, omdat anders de informant in gevaar komt." De Haarlemse hoofdofficier van justitie De Beaufort had dit eerder op de dag bevestigd. Hij zei dat vorig jaar een criminele organisatie van de informant van de CID-Haarlem eiste dat den haag vervolg voorpagina Vrakking getuigde gisteren voor de parlementaire enquêtecom missie opsporingsmethoden. Hij vertelde dat Hirsch Ballin hem destijds meedeelde dat er 'van mening verschild kon wor den' over de affaire. Inmiddels is duidelijk dat de commissie- Wierenga zich niet over de ver diensten van de informant heeft gebogen. Hirsch Ballin deed niets met de informatie van Vrakking. „Ons gesprek is destijds halver wege afgebroken. De minister ging toen door zijn rug", aldus de hoofdofficier. Hirsch Ballin heeft zich in latere debatten in de Tweede Kamer achter de conclusie van het rapport-Wie- 6000 kilo hasj werd doorgelaten. Zo niet, dan zou de informant worden doodgeschoten. De Be aufort heeft aan die chantage toegegeven. „Het was een kwes tie van leven en dood." Volgens Vrakking bleek de smeerpijp' van het IRT, het binnenstromen van drugs, dit jaar 'in onze achtertuin in Hil versum' te zijn neergelegd. Ter wijl Vrakking dacht dat naar aanleiding van de IRT-affaire het doorlaten van drugs zou worden gestaakt. Hij zette, zoals eerder al bekend werd, twee Hilversumse politie-onderzoe- ken stil. Daarin werd met de zelfde informant en dezelfde techniek als bij het IRT. De Rotterdamse officier van justitie mr. R. de Groot verwierp gisteren de beschuldiging dat zijn korps in het zogeheten Be- ver-onderzoek naar een drug bende ook van de IRT-methode gebruik maakte. Volgens De Groot was het altijd de bedoe ling alle drugs te pakken, in te genstelling tot de IRT-methode waarbij drugs bewust werden doorgelaten. „Bovendien heb ben we de regie zelf in handen gehad. Niet de criminelen of de informant." Tijdens het verhoor van De Groot kwam ook de vraag ter sprake wie nu eigenlijk de ver antwoordelijkheid had op het moment dat Haarlemse infor manten voor Rotterdam werktem. De Haarlemse hoofd officier De Beaufort schoof dat tijdens een eerder verhoor op het bordje van het parket in Rotterdam, omdat de zaak daar speelde. De Groot op zijn beurt speelde de bal weer terug naar Haarlem. „Natuurlijk was ik verantwoordelijk voor de werk methode, maar niet voor de in formant. Die werd gerund door de 1 laarlemmers Langendoen en Van Vondel." De Rotteramse officier zei nog steeds 'alle vertrouwen' te heb ben in het werk van de heide Haarlemse CID-runners. „En ik voel me achteraf zeker niet door hen in mijn hemd gezet." Wel hadden de twee hem op de hoogte moeten brengen van het gebruiken van crimineel geld voor de aanschaf van politie materiaal dat voor de operatie werd gebruikt, aldus De Groot. Minister Van Aartsen (land bouw) betreurt de beslissing van de supermarktketen Albert lleijn om vrijwel geen Neder landse rundvlees meer te verko pen. „Ik vind het ongelooflijk jammer", zei hij gisteravond na afloop van de behandeling van de landbouwbegroting in de Tweede Kamer. Van Aartsen wil graag uitleg over de motieven van de supermarktketen. Daar voor nodigt hij de directie bin nenkort uit voor een gesprek. .Ik wil weten wat Al I tot deze stap heeft gebracht. I let is ook voor de rundvleessector van belang te weten wat er aan schort." Van Aartsen zei echter ook nadrukkelijk zich niet daadwer kelijk te willen mengen in de vleeskeuze van de grootgrutter. Albert Heijn gaat het Neder lands rundvlees vervangen door rundvlees uit Ierland, onder meer omdat de klanten dat lek kerder zou vinden. Van Aartsen ziet de stap van AH als een sig naal dat de Hollandse veehou ders meer kwaliteit moeten le veren. Vandaag hebben boze veehouders opnieuw boycotac ties aangekondigd tegen AH. den haag anp 'Geen extra steun arme boer' vroeg Van Aartsen daarom iets te bedenken waardoor ook die agrariërs baat hebben bij de las tenvermindering. In zijn antwoord wees Van Aartsen er echter op dat de fis cus al regelingen kent voor boe ren en tuinders die incidenteel minder verdienen. Daardoor profiteren ook die boeren dus van een belastingkorting. Voor boeren en tuinders die structu reel in de rode cijfers verkeren, werken die aanpassingen niet, erkende de minister. Maar voor die bedrijven zijn de problemen zo groot dat ook een belasting verlaging hen er niet bovenop helpt. Landbouwminister Van Aartsen voelt vooralsnog weinig voor een extra lastenverlichting voor kwakkelende boeren en tuin ders. Dat zei hij gisteren in de Tweede Kamer tijdens de be spreking van zijn begroting voor volgend jaar. Een dag eerder hield de Ka mer de minister voor dat boe ren en tuinders die relatief wei nig winst maken (of weinig per soneel in dienst hebben) min der profiteren van de belasting verlichting die het kabinet heeft aangekondigd voor de komende jaren. Een kamermeerderheid ruitlopend op een diep- id onderzoek hebben de lliaanse autoriteiten de pro- ures rond het verkrijgen van nieuw paspoort verscherpt, rtaan worden persoonlijke ivens uit Nederland per di- natieke post opgevraagd in its van met een fax. Daar- st accepteert de Burgerlijke id geen fotokopieën meer officiële documenten en den aangiften van gestolen erloren passen eerst grondig etrokken door de politie, at betekent langere wacht en. In spoedgevallen zal rom een zogeheten laissez- n worden uitgegeven waar naar Nederland kan wor- teruggereisd. Antillen zullen een diep- 1 onderzoek instellen naar de paspoortfraude die deze week via RTL 4 aan de kaak werd gesteld door misdaadver slaggever Peter R. de Vries. Die toonde aan dat het op Curasao voor criminelen een makkie is om aan een paspoort op ander mans naam te komen en zo een andere identiteit aan te nemen. *De affaire zal 'een muis met een heel lang staartje' worden, zo verklaarde minister-president Pourier. De premier zei verder dat zal worden bekeken of De Vries strafrechtelijk moet worden ver volgd, omdat sprake is van 'valsheid in geschrifte'. „In dit stadium is dat echter secun dair", zei de Antilliaanse pre mier. „Belangrijker is dat wij nu herhaling voorkomen door het instellen van striktere controle mechanismen." Zes jaar cel hoofdverdachte TCR-affaire rotterdam anp De rechtbank in Rotterdam heeft vanmorgen zes jaar cel opgelegd aan één van de zes hoofdverdachten in het om vangrijke proces tegen het af- valverwerkingbedrijf Tank Clea ning Rotterdam (TCR). Tegen hem was zeven jaar geëist en een boete van een half miljoen gulden. De rechtbank legde die boete niet op omdat de man al failliet is verklaard. In loop van vandaag spreekt de rechtbank een oordeel uil over de vijf an dere verdachten. Drie broers en drie werkne mers staan terecht op verden king van illegale lozing van ze ker negenhonderd ton che misch afval in de Rotterdamse haven. Ook zouden zij ten on rechte 23 miljoen gulden aan subsidies van het ministerie van verkeer en waterstaat hebben opgestreken. Dat geld was be doeld om het bedrijf in het za del te helpen, niet om het afval te dumpen. Verder moesten de zes verdachten zich verant woorden voor illegale uitvoer van chemisch afval naar België, valsheid in geschrifte, ontdui king van loonbelastingen en het leidinggeven aan een criminele organisatie. krimpen aan den ussELHet Chinese passagiersschip Hai Yang Dao is gisteren op de werf van Van der Giessen-De Noord gedoopt door de Chinese handelsminister Wu Yi. Het 135 meter lange schip heeft ruimte voor tachtig vrachtwagens, 226 personenauto's, 937 passa- heren. Van jong tot oud. Van wild tot ig. Aarzeling en overtuiging. Grijs en rt. Sluik en krullend. Zes hoofden, zes len. Een sextet om verliefd op te wor- leden van de parlementaire enquête- imissie opsporingsmethoden raken beter op elkaar ingespeeld. Gisteren velden ze gezellig, maakten grapjes, ilegden met elkaar en waren meer ont- nnen dan ooit. In deze sfeer zijn ze op i best; dat wil zeggen, op hun scherpst. )'er Vos laat zich niet op een zijspoor en en hamert op zijn punt. Krullebol de Graaf (D66) blijft alert en schept de ilheid en onwetendheid weg bij de ge- sn. oorzitter Van Traa (PvdA) is nog steeds zijn messcherpe opmerkingen in een humor. M. Rabbae van GroenLinks foute kwinkslagen, maar komt ook wacht indringend uit de hoek. A. Rou- (RPF) is de jonge leerling, die met Je in deze rol excelleert, t is het beeld van een onderz.oekscom- 'S1* Hot voor kort wel anders. Zo halverwege openbare verhoorproces liepen de wrij- lon binnen de commissie op. Van Traa te dominant, zo luidde de klacht. Wie aan de beurt was voor het 'doen' een verhoor, zag zijn inspanningen "en luttele minuten 'beloond' met een enkomst van voorzitter Van Traa, die de e vervolgens niet meer uit handen gaf. interne 'sensitivity-training' heeft van tommissie weer een team gemaakt, dat dig en met verve de najaarsschoon- in het huis van politie en justitie opklopbeurt is bitter nodig, ijzen de getuigen telkens weer. Wie ge it had na zo'n 54 verhoren een goed JAN KUYS VAN TRAA Verslaggever Jan Kuys is aanwezig bij de openbare verhoren van de parlementaire onderzoekscommissie Van Traa. die zich verdiept in de opsporingsmethoden van de politie en justitie. Onze Haagse redacteur beschouwt en analyseert en geeft de achtergronden. beeld te hebben van hoe politie en justitie omgaan met opsporingsmethoden, heeft het mis. Elk nieuw verhoor is een groot feest. Met kersverse aantijgingen, gestamel de excuses, nieuwe verwijten, een veront waardigde verdediging, smalijke lachjes, diep insnijdende verwijten. Ruzies, onze kerheden, onduidelijkheden, oprechte be doelingen en onbekende beweegredenen passeren de revue. Waag het niet te vragen wie gelijk heeft. Iedereen heeft gelijk. Iedereen heeft zijn opvattingen. Maar ergens staat de vrouw met het zwaard, die oordeelt over goed en kwaad. Heeft de Haarlemse hoofdofficier L. de Beaufort gelijk wanneer hij zegt uit sluitend verantwoordelijk te zijn voor za ken, die in zijn arondissement gebeuren? Geldt dat ook, wanneer onder zijn verant woordelijkheid vallende CID'ers (Criminele Inlichten Dienst) in Rotterdam boven op sporen? De Rotterdamse officier van justitie De Groot vindt dat de macht van baas De Beaufort in dit geval ook tot in de haven stad reikt. Maar volgens De Beaufort heeft daar De Groot het voor het zeggen. Had procureur-generaal R. van Rand- wijck gelijk toen hij zich vanuit zijn hoge functie in het verleden niet bemoeide met platvloerse zaken als het 'gecontroleerd doorleveren van softdrugs' door de politie. Hij wist er niet van en hoefde er niet van te weten, zegt hijzelf. Op zijn niveau is kennis vaak ballast. Anderen redeneren dat hij in zijn positie juist wel op de hoogte had moe ten zijn. Waarom hebben we anders zo'n hoge justitiepost. Toch heeft Van Randwijck misschien niet helemaal ongelijk. Had de top van het openbaar ministerie in Amsterdam gelijk toen het alle IRT-dos- siers besmet verklaarde? Er waren goede re denen toe. IRT-informatie kon immers niet langer worden gebruikt. Dat was 'onrecht matig' verkregen informatie. Jammer alleen dat daarbij ook gegevens zitten, die tot op heldering van een Alkmaarse moordzaak kunnen leiden. En merkwaardig toch dat degenen, die besloten de IRT-gegevens in de kluis te leggen, geen van allen de inhoud van de informatie kenden. Maar hadden ze daarom ongelijk? Menig getuige durft geen ongelijk te be kennen. Voor die gevallen hebben zij een training gehad bij een mediabureau. Daar leerden ze te zeggen 'in mijn perceptie'. Die uitdrukking kwam voorzitter Van Traa gis teren zijn neus uit. „Ik krijg bijna platvoeten van het woord 'perceptie'," liet hij zich ont vallen. En gelijk heeft ie. Net als al diegenen die deze en komende weken verhoord zijn of verhoord worden. Met hoofdcommissaris Straver van het re giokorps Kennemerland en staatssecreta ris Schmitz op de getuigenlijst beleeft de enquêtecommissie volgende week een nieuwe Haarlem-sessie. Straver wordt maandag verhoord na de Amsterdamse politiechef Van Riessen. Die dag volgen ook mevrouw Van der Molen, landelijk of ficier van justitie bij de BVD en J. Jansen, hoofdofficier van justitie in Den Bosch. Mevrouw Schmitz is vrijdagochtend om 10 uur aan de beurt. Het verhoor van de Amsterdamse hoofdcommissaris Nordholt is donderdag aan het eind van de middag. den haag roelof van der kooy Kabinet en werkgevers praten maandag over een van de grote actuele problemen van dit ogenblik: de werkloosheid on der laagopgeleiden. Werkgevers en vakbeweging hebben hun CAO-onderhandelaars de bood schap meegegeven daar wat aan te doen. Niet alleen door la ge loonschalen op te nemen in de collectieve arbeidsovereen komsten, maar ook door afspra ken te maken over scholing, doorstroming, taakafsplitsing, deeltijdwerk en vormen van korter werken. Beide partijen hopen met dit pakket het kabinet te bewegen door te gaan met het aan een hele bedrijfstakken opleggen van CAO's (algemeen verbin dend verklaren). Minister Melkeft (sociale zaken en werk gelegenheid) heeft al positief gereageerd op de aanbeveling. Maar of het hele kabinet vindt dat het regeerakkoord op dit ge bied kan worden genegeerd, moet maandag tijdens het na jaarsoverleg blijken. Hoe ziet die 'onderkant van de arbeidsmarkt' eruit? Op dit moment heeft ongeveer 10 pro cent van de 6,5 miljoen werken den en ongeveer 25 procent van de 550.000 geregistreerde werk lozen een laag opleidingsniveau (alleen basisschool). Daarmee is de werkloosheid onder laagop geleiden ruim twintig procent, bijna drie maal zo hoog als het gemiddelde. De vooruitzichten voor dege nen die zijn aangewezen op eenvoudig werk zijn bovendien weinig rooskleurig. Tot 1998 neemt het aantal banen in het laagste segment naar verwach ting met 24.000 per jaar af, ter wijl het aantal gegadigden daar voor jaarlijks groeit met 75.000 per jaar. Wie zitten er aan de onder kant van de arbeidsmarkt? De groep is sterk verschillend. Er zijn nieuwkomers (voortijdige schoolverlaters en migranten), langdurig werklozen en laagge schoolde werkenden die wer- loos worden. Het grootste per- M£T~T/WA/1NA- PO.STERS LÈ£&&£HAMJ). L>'R HMRZ/tr W D£RDMD Êftz. tetlR. y Brengt de gezondheid ernstige schade toe. k.b. 4.10.1994 Stb.720. centage laaggekwalificeerde ar beid zit in de sector 'overige dienstverlening', zoals schoon maakbedrijven en wasserijen. Vorig jaar werkte meer dan de helft van de werknemers in de ze sector in de laagste CAO- schaal. Alleen de detailhandel haalde ook de dubbele cijfers: 10 procent. In de industrie, de bouw en de zakelijke dienstver lening is dat 2 tot 3 procent. In de discussie tussen kabinet en sociale partners draait het vooral om de vraag of die laag ste functieschalen niet te ver boven het minimumloon lig gen, waardoor eenvoudig werk te duur is. In de bouw is het gat groot: de laagste loonschaal ligt bijna 30 procent boven het mi nimumloon. Gemiddeld over alle CAO's is dat 12 procent. De afgelopen jaren zijn in 42 van de 133 CAO's 49 afspraken gemaakt over de onderkant van het loongebouw. Het ging on der meer om nieuwe schalen, verlaging an de laagste schalen en verlenging daarvan. Het doel daarvan was en is om werkne mers binnen een bepaalde pe riode zodanig produktief te ma ken dat hij of zij vervolgens naar een 'normale' schaal kan. Zitten er ook daadwerkelijk werknemers in de laagste scha len? De cijfers (uit 1993) laten zien dat gemiddeld respectieve lijk 8, 6 en 7 procent van de werknemers in de laagste, op een en op twee na laagste CAO- schalen zit. De varaiatie is ook hier sterk. In de overige dienst verlening, waaronder de schoonmaak, zit 53 procent in de laagste schaal en 67 procent in de eerste drie schalen. In de metaal niet meer dan 1 procent, in de detailhandel 15 procent.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3