FAO viert jubileum als onbekende molog Di Pietro is nog steeds Italië's lieveling Feiten &Meningen 'Opsporingsbevoegdheid kun je niet verkopen' VRIJDAG 13 OKTOBER 1995 NIEUWSANALYSE De Italiaanse ex-magistraat, Antonio Di Pietro, wordt nog steeds heftig het hof gemaakt door zowel de centrum-linkse als de centrum-recht se coalitie, maar hij zou het in de politiek best ook alleen af kunnen. Volgens een opinie-on derzoek van het bureau Directa zou Di Pietro de vloer aanvegen met ex-premier Silvio Ber lusconi, de kandiaat van links Romano Prodi, maar ook van de huidige en populaire premier Lamberto Dini. Als de voormalige ster van het anli-corruptie- team 'Schone Handen' zich aan het hoofd zou stellen van een eigen coalitie, zou hij 41,2 pro cent van de stemmen krijgen, tegen Berlusconi 26,2 en Prodi 22,7. Als ook Dini meedoet, zou Di Pietro uitkomen op 30,1 procent, Berlusconi op 28,7, Prodi op 25 en Dini op 16,2. Volgens het onderzoek heeft Di Pietro een 'persoonlijk potentieel' van 62,9 procent van de stemmen. Als hij zich verbindt aan Berlusconi's 'Vrijheidsalliantie' zou 44,7 procent van de Itali anen op hem stemmen «n als hij kiest voor centrum-links, is dat percentage 47,5. Uit deze cijfers blijkt dat Di Pietro vooral in de smaak valt als onafhankelijke en boven de partijen staande 'redder des vaderlands', een rol die hij zelf ook hel liefst zou verullen. Het onderzoek komt op een moment dat Di Pietro meer dan ooit de over-stap naar de poli tiek wil maken. De afgelopen vier dagen heeft hij in de krant La Republica een felle polemiek gevoerd met Silvio Berlusconi. Di Pietro viel de ex-premier fel aan omdat deze 'Schone Han den' ervan blijft beschuldigen politiek te bedrij ven en uit te zijn op de vernietiging van de poli ticus Berlusconi. Volgens Berlusconi is Italië een politiestaat, omdat de magistraten hem dit najaar willen berechten vanwege corruptie, zonder dat daar de bewijzen voor zijn. Di Pietro stelde vast dat de 'leugens' en 'praatjes' van Berluconi de kiezers zullen ver vreemden van zijn partij Forza Italia. De ex-ma gistraat omschreef zichzelf als iemand die 'dicht bij de kiezers van Forza Italia stond' en dat ook hij de hoop had dat die partij werkelijk de Italiaanse politiek zou wete Hij zei nog niet te weten op men, maar zeker niet op eer justitie blijft aanvallen en ge< maken tussen de politiek en ding. De stellingname van Di Pietro heeft vooral de Vrijheidsalliantie in grote beroering gebracht. Steeds meer personen, onder wie de 'post-fas cist' Gianfranco Fini, menen dat Berlusconi niet meer automatisch de kandidaat van centrum rechts voor het premierschap kan zijn vanwege het naderende proces. Di Pietro als alternatief voor Berlusconi lijkt echter, onder de huidige omstandigheden, niet reëel. Di Pietro zelf, dat is in ieder geval duidelijk, wil de politieke ring betreden. Maar hij wil dat pas doen als alle beschuldigingen die tegen hem zijn ingebracht zijn geseponeerd. Di Pietro zou onder meer zijn positie als magistraat heb ben misbruikt door leningen te vragen aan van corruptie beschuldigde personen voor vrienden die in financiële nood verkeerden. Die beschul digingen leidden er eind vorig jaar toe dat hij zijn toga aflegde. Hel 'ijkt er steeds meer op dat Di Pietro het slachtoffer is geworden van een lastercampag ne, die op touw is gezet door de socialistische ex-premier Bettino Craxi en lieden uit de omge ving van Berlusconi. Onlangs werd dit vermoe den opnieuw bevestigd. Volgens aanhoudende geruchten is een juridisch onderzoek gestart naar Cesare Previti, die de persoonlijke advo- kaat is van Berlusconi en minister van defensie was in diens kabinet. Previti zou, samen met onder andere de broer van Berlusconi, Di Pietro hebben gechanteerd en tot aftreden hebben ge dwongen. Dat een 'bevrijde' Di Pietro zal kiezen voor links of rechts, is echter lang niet zeker. Steeds vaker wordt gesuggecrd dat hij een nieuwe cen trumpartij wil vormen, waar ook de huidige premier Dini, de voorzitter van de Senaat, Carlo Scognamiglio (nu Forza Italia), en de voorzit ster van de Kamer van Afgevaardigden. Irene Pivetti (Lega Nord), deel van uit zullen maken. Dit project zou worden gesponsord door de president van de republiek. Oscar Luigi Scalfaro. ROME EELCO VAN DER LINDEN me hij zou stem- i persoon die de ?n keuze weet te zijn media-hol- TOM JANSSEN Nederland is steunpilaar voor wereldvoedselorganisatie l)DA< IJS' (tng acHi wwHe#? 9t wok mfr, wat m p/ws m ttomcomwimi w tojrw/a "wk PIÊ haak uw mfrkértbaad inoi Warh£. wfóah&itó rlwtn op tfH VOOR CE W.mnO AfTf?£KBAR£ f&xzw Onzekerheid en frustraties bij spoorweg-agenten 'Jan moet gewoon oprotten!' Die har- tekreet werd gistermorgen door zo'n tweehonderd spoorweg-agenten op de trappen van NS-hoofdgebouw3 met ap plaus begroet. Je zou haast gaan denken dat directeur J. Sey van NS Beveiliging Services (NSBS) in eigen persoon het probleem vormt waar de spoorwegpoli tie mee in de maag zit. De bonden boden Sey gistermorgen een petitie aan, waarin het vertrouwen in de directie van NSBS werd opgezegd. Het uitvoerend personeel liet daarmee blij ken genoeg te hebben van de werkdruk en de onzekerheid over de toekomst van de spoorwegpolitie. Toen de directie daarvan niet onder de indruk bleek, toog de karavaan naar de raad van bestuur van het moederbedrijf. Vele uren onderhandelen leverde de toe zegging op dat er een breed, onafhanke lijk onderzoek komt naar de positie van de spoorwegpolitie binnen het concern. Opnieuw woorden dus, waar daden wer den verlangd. De actievoerders die het de hele dag hadden volgehouden, kon den er niet mee leven. Ze eisen een posi tie rechtstreeks onder de raad van be stuur en een harde garantie voor werk gelegenheid. Als daarover morgen geen akkoord is, wordt er vanaf dat moment tot zondagnacht twaalf uur gestaakt. Wat Sey vooral wordt verweten, is dat hij geen duidelijkheid heeft kunnen schep pen over de toekomst van de spoorweg politie (SP). Als zelfstandig onderdeel van het commerciële spoorbedrijf moet NS Beveiliging Services naast bedrijfsbe- waking, ongevallenbestrijdingen advise ring het 'produkt' spoorwegpolitie aan de man brengen. De belangrijkste afne mers zijn NS Reizigers en NS Stations, die elk voor ongeveer veertig procent van de inkomsten zorgen. Maar de con tracten voor het politiewerk lopen eind dit jaar af en de onderhandelingen over verlenging hebben nog niet tot overeen stemming geleid. Op de werkvloer zijn ze teleurgesteld, maar niet verbaasd. „Opsporingsbe voegdheid kun je toch niet verkopen?", bromt een verbolgen hoofdagent, verwij zend naar de uitzonderlijke positie van de spoorwegpolitie: NS'ers met uitge breide bevoegdheden, maar tegelijk op sporingsambtenaren met beperkte be wegingsvrijheid. Binnen de commerciële NS begint die spagaat wat pijn te doen. „Onze prijs is gewoon te hoog. Een manager die veiligheid moet kopen, kan kiezen tussen een SP'er erreen bewaker voor de helft van het geld. Dan is het niet zo moeilijk. Als het nodig is kun je altijd nog de regiopolitie bellen", aldus een Hagenaar. Dat die bewaker bij dezelfde NSBS kan worden ingehuurd, maakt de agenten extra argwanend. „De manager die ons moet verkopen, komt zelf uit de bewa- kingshoek", weet iemand te melden. De meeste SP'ers zijn duidelijk nog niet overtuigd van de zegeningen van de markt. „Vroeger betaalden NS gewoon. Nu zijn het allemaal aparte bedrijven ge worden die zichzelf moeten bedruipen. En wat gebeurt er? Ineens moeten we 150 gulden per maand gaan betalen voor een plaats in de parkeergarage. Hand doeken kosten tegenwoordig twee kwartjes per stuk." Maar ook het werk wordt er niet leuker op. 'Model 1530', jargon voor het aan brengen van zwartrijders, is volgens de SP'ers al van tafel geveegd. Niet renda bel, luidt het argument. En hoe moet het als de ene stationsmanager wèl gebruik wil maken van de diensten van de spoor wegpolitie en de andere niet? „Als er een conducteur op z'n gezicht wordt gesla gen op een station waar we niet zijn in gehuurd, moet-ie dan eerst de knip trek ken voor we in actie mogen komen? Dat is toch absurd?" De onzekerheid over de toekomst gaat hand in hand met frustraties van het he den. Sinds de verzelfstandiging van NSBS zijn de bevoegdheden nog strakker begrensd dan voorheen. Mocht de spoorwegagent vroeger noodzaak' ook buiten het territorium van NS optreden, sinds 1 januari is tot op de stoeptegel vastgelegd waar de be voegdheden ophouden. Het feit dat het korps al geruime tijd onderbezet is, draagt ook niet bij 'n zestig inmiddels, den niet opgevuld. De werkdruk voor dl overblijvers is daardoor hoog opgelopö „Bij ons horen geloof ik 42 mensen telo pen", zegt de Hagenaar, „maar we heb- ben er 20. Aspiranten zouden niet bij df sterkte worden gerekend, maar een hoofdagent gaat wel samen met ze naai buiten. Terwijl ze geen»wapen hebben en niet zijn beëdigd." Bij de spoorwegpolitie zijn velen ervan overtuigd dat alleen een positie recht streeks onder de concerndirectie de e ge oplossing biedt. „Volgens de directie moet dan minstens de helft van het pet soneel weg, maar die logica ontgaat me", roept de Hagenaar. „Als iedereen iets in de pot stopt, hoeft er niets te ver anderen." Misschien ligt daarin wel het bezwaar van de directie. N OORTMERSSEN lelij dig Een kookboek met recepten uit heel de wereld! Dat was een aardig idee. Op die manier zou de aandacht op sympathieke wijze gericht worden op het probleem van het enorme voedseltekort in de wereld. En de FAO, de organisatie die al 50 jaar tegen ondervoeding strijdt, zou meer bekend heid krijgen. Maar helaas, het plannetje sneuvelde ergens op een kamertje in de zeven verdiepin gen tellende bureaucratie in Rome. Niemand weet precies waar en waarom. Jacques Diouf, directeur generaal Het is een klein incident, maar in meer dan één opzicht teke nend voor de voedsel- en land bouworganisatie van de Vere nigde Naties (FAO). Het oudste en grootste onderdeel van de VN viert op maandag 16 okto ber (Wereldvoedseldag) zuch tend en kreunend haar gouden jubileum. De organisatie is er niet in geslaagd de honger in de wereld uit te bannen. Nog lijden 800 miljoen mensen dagelijks aan ondervoeding en honger. De FAO is ondanks behaalde succesen onbekend (en onbe- mind) gebleven. Daarnaast er geren machtige contribuanten als de Verenigde Staten, Frank rijk en Duitsland zich aan de slome, dure en bureaucratische werkwijze. „Ach, een organisatie is nooit perfect", reageert C. Houtman, als ambtenaar op het ministerie van landbouw belast met de FAO. De kritiek van de VS c.s. wordt door Nederland maar ge deeltelijk onderschreven. Ne derland is een meelevend lid van de FAO en een belangrijke bron van inkomsten. Dat was reden om oud-minister Braks de FAO. naar voren te schuiven als nieu we topman van de organisatie, wat echter jammerlijk mislukte. Naast de reguliere contributie is Nederland met een bijdrage van 50 miljoen dollar (ongeveer 76 miljoen gulden) veruit de groot ste geldschieter in FAO-jar- gon 'donor' voor projecten in het veld. Die variëren van de hulp bij het bestrijden van run derpest in Zuidoost-Azië en voedselplanning in Zambia tot dë ontwikkeling van het platte land in Honduras. Volgens Ne derland allemaal nuttig genoeg om de FAO te blijven steunen. Houtman: „De VS hebben op elke VN-organisatie zoveel aan te merken dat het je verbaast dat ze nog lid zijn. Natuurlijk is het jammer dat er bureaucrati sche verspilling is, maar is dat het niet waard als zo'n organi satie goede dingen doet? Neder land is ondanks punten van kri tiek er van overtuigd dat de FAO een goede organisatie is." Hoewel de hartekreet in het embleem van de organisatie nog niet voor iedereen is uitge komen (Fiat Panis - Er kome brood), zijn er wel successen geboekt. Op tal van plaatsen in de wereld zijn gewasziekten uit gebannen, is de landbouwpro- duktie gestegen en zijn lastige insecten als sprinkhanen en schroefwormvliegen dankzij FAO-hulp bestreden. De eerste zogeheten 'groene revolutie' heeft in de jaren zestig met be hulp van de FAO de hoeveel heid voedsel in veel ontwikke lingslanden behoorlijk doen stijgen. De grootste kritikasters onder de 171 lidstaten zien echter wei nig in het concrete veldwerk en willen dat de FAO grotendeels terugkeert tot de kerntaak die het bij de oprichting meekreeg: het adviseren over de beste landbouwmethoden om zo het tekort aan voedsel tegen te gaan. Een soort landbouwuni versiteit zonder studenten. Dat betekent dat veel van de huidi ge drieduizend stafmedewer kers op het hoofdkantoor in Ro me kunnen verdwijnen. De VS en consorten denken aan een verlaging van de begroting van bijna 700 miljoen dollar met 15 tot 20 procent. Nederland voelt daar net als de ontwikkelingslanden wei nig voor. J.B. Pieters, permanent vertegenwoordiger van Neder land bij de FAO, legt dat in zijn kantoor op een steenworp af stand van het hoofdkantoor uit. „Nederland wil de twee sporen volhouden: een kenniscentrum zijn op het gebied van de land bouw en de voedselvoorziening én het bieden van concrete hulp." Wel wil de grootste donor dat de organisatie meer rekening houdt met het milieu bij de ver groting van het voedselaanbod. De grote milieuconferentie in Rio de lanairo heeft de FAO op gedragen meer te letten op het instandhouden van de bossen. „Maar ja, wij hebben natuurlijk makkelijk praten. Zij kappen bossen om meer bouwland te hebben. Ik heb wel eens gezegd: 'Als ik de laatste tijger zou moe ten doodschieten om mijn ge zin van de hongerdood te red den, zou ik dat ook gewoon doen." Tussen neus en lippen door geeft Pieters toe dpt het geen kwaad kan dat de VN-organisa- ties efficiënter gaan werken. Er is de afgelopen jaren wel intern it gereorganiseerd, maar door de ambtenaren zelf. Ook ont breekt het te vaak nog aan on derlinge samenwerking. En de decentralisatie van medewer kers van het verre Rome naar de regio's waar de projecten plaats vinden, zodat alleen al op de vliegkosten fors bezuinigd kan worden, is nog niet goed van de grond gekomen. De grote baas van de FAO is sinds 1993 de Senegalees J. Diouf. Hij staat niet vaak jour nalisten te woord en moet het ook deze keer kort houden. De goedlachsedirecteur-generaal, die als onbekende outsider Brak!versloeg, houdt een mo noloog van tien minuten over de wereldvoedselsitutie in het algemeen en het lot van zijn or ganisatie in het bijzonder. Zijn missie is de voedselproduktie op te vijzelen. Net als bij iedere ambtenaar legt de dreigende bezuiniging echter een doem op het werk. Maar Diouf geeft wel toe dat zijn organisatie op sommige punten verbeterd kan worden: zo werden financiële verslagen van projecten nooit ter plaatse gecontroleerd. Of de dreigende bezuiniging het voedseltekort in de wereld zal doen toenemen? Een ernstige grijns: „We zullen het doel van voedsel voor iedereen in dat ge val niet halen." Daarom hoopt de FAO-baas dat de VS („Het ligt niet aan Clinton, maar aan de Republikeinen in het Con gres") en zijn bondgenoten niet al te veel steun zullen krijgen. Maar zelfs zonder de gewenste afslanking van het ambtelijk ap paraat, zal het motto van de we reldvoedseldag van dit jaar ('Voedsel voor iedereen') niet worden gehaald. FAO-topmab- tenaar H. de Haen: „We zijn goed op weg om de groeiende wereldbevolking te voeden. Maar ook over 20 jaar zullen nog 600 miljoen mensen onder voed zijn. Dat is geen vage voorspelling, maar de werkelijke ontwikkeling op basis van de feiten. Geen reden voor opti misme dus. Maar ook geen re den om dan maar met het werk op te houden."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2