Beveiliging Schiphol moet beter WOUT BERGERS SPECIALIST De rijke geschiedenis van de sociaal-democratie 1 Leidse band Creepmine welkom in Scum 75< 100,-| 199? 199.' Randstad Pijltje in ne KLM ma over Chin vliegen DEZE WEEK! (AB)NORMAAL PRIJSVOORDEEL BIJ VRIJDAG 13 OKTOBER 1995 den haag anp Die commissies overlegden donderdag achter gesloten deu ren over een geheim rapport van de Algemene Rekenkamer over de beveiliging op Schiphol. Een concept lekte deze zomer uit. De Rekenkamer deed on derzoek in een periode na 1 ja nuari 1994, vlak nadat de Ko ninklijke Marechaussee de be- veiligingstaken van de rijkspoli tie had overgenomen. In het rapport uitte de Rekenkamer forse kritiek op de veiligheidssi tuatie op Schiphol. Zo zouden risicovluchten van Amerikaanse maatschappijen en het Israëlische El Al niet de noodzakelijke beveiliging heb ben gekregen. Zowel de mare chaussee als het particuliere be veiligingsbedrijf Seceurop zou den niet naar behoren functio neren. Commissieleden bevestigen dat ook de uiteindelijke versie van het rapport op een aantal punten 'zorgelijk' is, maar aan zienlijk minder alarmerend dan eerdere berichten. Ze wijzen er bovendien op dat het rapport een overgangssituatie beschrijft waarin sprake was van een dui delijke onderbezetting. Zowel de verantwoordelijke bewindslieden Sorgdrager (justitie) en Voorhoeve (defen sie) als een meerderheid in de Tweede Kamer concluderen dat de kwaliteit van de beveiliging op de luchthaven Schiphol het afgelopen jaar sterk is verbe terd. Uit het recente advies van het onderzoekbureau, dat in opdracht van de marechaussee werkt, blijkt echter ook dat de huidige structuur verbetering behoeft. Het bureau pleit onder meer voor beter overleg met justitie, kleinere eenheden en meer spe cialisatie van marechaussees. Ook versterking van grensbewa- Al sinds 1988 explosieven in bagage argeloze passagiers den haag gpd De marechaussee op Schiphol verstopte al sinds 1988 explosie ven in de bagage van argeloze reizigers om de alertheid van ei gen controleurs op peil te houden. Het departement van justitie wist daar tot voor kort niets van. Bovendien ontbreekt elke wet telijke basis voor die 'bomtestmethóde'. Minister Sorgdrager antwoordde dat gisteren op vragen van kamerleden. Aanleiding voor het debat was een incident - in augustus - met een vliegtuigpassagier die op een Amerikaanse luchthaven werd betrapt met een geringe hoeveelheid explosieven. De ma rechaussee, bleek na onderzoek, was na een heimelijke test op Schiphol vergeten de explosieven uit 's mans bagage te verwij deren. Onmiddellijk na het incident stak in de Tweede Kamer een storm van kritiek op. Sorgdrager vaardigde een verbod uit op verdere testen. De marechaussee maakt op de luchthaven gebruik van speur honden, die zeer bedreven zijn in het opsporen van onder meer drugs en explosieven. Maar door hun scherpe reukvermogen zijn die honden minder geschikt om 'droog' te trainen. Vandaar het 'gebruik' van onwetende reizigers. PvdA-kamerlid Sterk stelde voor personeel van Schiphol in te zetten als pseudo-reizigers. Volgens Scheltema (D66) zijn er wel werkstudenten te vinden voor een vliegreisje. En anderen vroe gen zich af of passagiers zich niet op vrijwillige basis laten recru- teren. Sorgdrager beloofde alle mogelijke alternatieven zo snel mogelijk te zullen onderzoeken. De marechaussee op Schiphol levert redelijke veiligheid en kwaliteit: verbetering is echter noodzakelijk. Dat staat in een advies van een onderzoeksbureau, dat een ingrij pende reorganisatie voorstelt. Het onderzoek is gisteren aangeboden aan de kamercommissies justitie en defen sie. Expositie 'De Rode Droom' in Nieuwe Kerk Amsterdam amsterdam francoise ledeboer king en recherche-onderoek naar georganiseerde criminali teit en instelling van een advies commissie Schiphol wordt ge adviseerd. Het bureau wil dat de mare chaussee voortaan de inzet van mensen van Seceurop bepaalt. Het bedrijf doet dat nu zelf, wat 'niet toereikend' en 'kwetsbaar' wordt genoemd. Ook de fracties in de Tweede Kamer zetten vraagtekens bij de positie van Seceurop, dat al sinds 1983 be wakingstaken op de luchthaven uitvoert. In de loop van 1996 is duide lijk of een ander bedrijf in aan merking komt. De Rijksrecher che onderzoekt momenteel hoe contracten met Seceurop tot stand zijn gekomen. Daarbij gaat het onder andere om de vraag of er sprake is geweest van belangenverstrengeling bij politie- en justitie-ambtenarem Volgens een woordvoerder van de marechaussee was er nooit en te nimmer sprake van een onveilige situatie op Schip hol. Er komt nu overleg over de geadviseerde maatregelen van het onderzoeksbureau. De marechaussee kampte in het begin na de overname van de politietaken op Schiphol met onderbezetting. Het merendeel van de medewerkers van de rijkspolitie besloot geen over gang naar de marechaussee te maken. Slechts een derde van de marechaussees werkt meer dan twee jaar op de luchthaven. Inmiddels is het aantal mensen uitgebreid van ruim zevenhon derd naar ruim duizend. De Marechausseevereniging; vertegenwoordiger van het per soneel, steunt een nieuwe reor ganisatie op Schiphol. Maar daarbij moet ook worden ge dacht aan een goede regeling voor bij voorbeeld toelagen en huisvesting, aldus de vereni- Hoog boven in de Nieuwe Kerk hangt een groot spandoek met een haan en Gorters dichtregel 'Hoort, hoort het socialisme komt'. Theo van Hoytema's fiere haan was bestemd voor de 1 mei-viering van 1904 en symboliseerde de rots vaste zekerheid waarmee de komst van het socia lisme werd verwacht. De expositie 'De Rode Droom' laat zien hoe dit hemelse visioen tot een illusie vervloog maar toont ook de succesvolle strijd tegen diepe sociale ellende. Onder leiding van voormannen als Pieter lelies Troelstra, Wil lem Drees en Joop den Uyl hebben de socialisten daar met niet aflatende hardnekkigheid een on uitwisbare bijdrage aan geleverd. De tentoonstelling omvat de periode 1894-1994 en is een project van het Rijksmuseum, het Inter nationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis (IISG) en de Stichting Nieuwe Kerk. „Het is jam mer dat de expositie niet in het jubileumjaar kon worden gehouden. Maar dat had met geld te ma ken. Het budget bedraagt een miljoen gulden en het lukte niet dat op tijd bij elkaar te krijgen", vertelt Wim Vroom. Als directeur van de afdeling Nederlandse Geschiedenis van het Rijksmuseum was hij nauw bij de voorbereidingen betrokken en het sprak vanzelf dat hij het project na zijn pensionering zou afmaken. „Het is de grootste expositie waar ik ooit aan heb gewerkt", zegt Vroom. De hoeveelheid mate riaal waaruit kon worden geput was gigantisch omdat de sociaal-democraten altijd nauwgezette geschiedschrijvers en trouwhartige bewaarders zijn geweest. Samen met wetenschappelijk me dewerker Tom van der Meer van het Rijksmuse um en IISG-medewerker Nico Markus selecteer de Vroom tenslotte zo'n 700 voorwerpen. In zijn essay in de begeleidende publikatie van Uitgeverij SUN legt Piet de Rooy uit waar deze passie voor het erfgoed vandaan komt. De socia listen meenden dat er achter gebeurtenissen uit het verleden een zeker patroon zat en dat er bij nadere bestudering wetmatigheden te ontdekken waren die het heden verduidelijkten. Bovendien zouden zo de contouren van de toekomstige overwinning van het proletariaat opdoemen. Ge- inspireerd door aartsvader Karl Marx en Friedrich Engels grepen ook Nederlanders naar de pen en schreven werken als 'Geschiedenis der Arbeiders beweging in Nederland' (Berend Bymholt in 1894) en 'De Dageraad der Volksbevrijding. Schetsen en taffeelen uit de socialistische bewe ging in Nederland' (Willem Vliegen in 1905). In de vitrines in de Nieuwe Kerk ligt veel papie ren archiefmateriaal, zoals het schriftje met de eerste lezing die Troelstra al tijdens zijn HBS-tijd in 1877 over het socialisme hield. De grootste at tractie van 'De Rode Droom' zijn echter de niet- papieren voorwerpen, die dank zij vormgevers Erik van Rosmalen en Janneke Schenk in de Nieuwe Kerk prachtig tot hun recht komen. De rijkdom aan materiaal omvat vlammende verkiezingsaffiches van Albert Hahn, historische foto's, oude vaandels, levensmiddelen uit coöpe ratie-winkels en meubels uit een echte socialisti sche huiskamer. Rond Troelstra ontstond een soort heiligenverering, wat onder meer is te zien op een foto uit 1935 waarop een jongen en meisje eerbiedig kijken naar een plaquette met zijn af- naamgever van het wetenschappelijk bureau v; de PvdA stierf in het concentratiekamp Dach; en zou zijn belofte als toekomstige socialistic voorman niet meer kunnen waarmaken. De i duwe van de grote Europeaan Alfred Moser st« het portret van haar man beschikbaar dat kof gin Beatrix in 1985 maakte als dank voor zijn] zet voor de acceptatie van prins Claus in land. Uit het meer recente verleden is het zwarte duroy pak aanwezig waarin Nieuw Linkser van der Louw in 1974 tot burgemeester van terdam werd geïinstalleerd. Van Joop den staat er de kop die de Surinaamse beeldhou Erwin de Vries in 1979 maakte en ligt in eenvj] ne een van zijn zakagenda's. Een eeuw sociaal-democratie kon natui niet heen om de voorgeschiedenis in een tijd] socialisten nog niets in parlementaire arbeid) gen. De voorbeelden van diepe sociale elle spreken boekdelen. Er hangt een enorme oj blazen foto van dichtgetimmerde en onbew baar verklaarde krotten aan de Oude Braak Amsterdam en bij de geboorte van de latere se kunstenaar Chris Lebeau in 1878 lieten broer en zusters in een advertentie weten zijn komst betreurden: 'Om redenen weer] 'één deel van onze voeding, kleeding en del te moeten missen.' Ferdinand Domela Nieuwenhuis zou tol dood in 1919 het symbool van het comproi ze socialisme en anarchisme blijven dat gee in de parlementaire democratie zag. In de we Kerk staat zijn bureau. Een vriendenalbut het 25-jarig jubileum van zijn tijdschrift 'fi voor Allen' toont getekende bijdragen vani Toorop en Kees van Dongen. Vanaf de oprichting van de Sociaal-Demot sche Arbeiders Partij (SDAP) in 1894 maak] grootste deel van de 'Rode Familie' zich i strijdvaardig op om het ideaal van het socii wèl langs parlementaire weg te verwezen Dat Troelstra in 1918 toch de revolutie uit zorgde voor een heftige rimpeling in het be maar leidde al gauw tot de aanhankelijkheids! e tuiging van het volk aan Wilhelmina en Juli op het Haagse Malieveld. De filmbeelden daar werden gemaakt worden in de Nieuwe) vertoond. De 'Rode Familie' vond veiligheid in verenj gen als de VARA en de AJC en beschikte mei Arbeiderspers' ook over een eigen socialisti uitgeverij. De teloorgang van dit veilige bay zou in de steeds verder ontzuilende samenld fji van na de Tweede Wereldoorlog ook de chrisi ke familie treffen en zo hebben de socialii zichzelf tenslotte niets te verwijten. De foto' Bert Verhoeff van een bevlogen Wim Kok mi tijdens de verkiezingen van 1994 laten boveni! zien dat er ook na een eeuw sociaal-democi nog genoeg socialistische veerkracht en ideali resteert. beelding boven de schoorsteenmantel. Uit de tijd voorrieTweede Wereldoorlog staat er ook een re constructie van de Rode Auto waarmee Jef Last rond 1925 in het land socialistische propaganda bedreef. „We vonden eenzelfde exemplaar in Bra bant", legt Vroom trots uit. Uit dg tijd vóór 1940 dateert verder de steek bij het ambtskostuum van de eerste socialistische minister Van den Tempel, die op Prinsjesdag 1939 aanvankelijk helemaal geen zin had zo'n be- pluimde hoed te dragen. Onder druk van het ka binet moest hij er toch aan geloven. Ontroerend is het dodenmasker dat een Poolse arts in 1945 van S. Wiardi Beekman maakte. De De expositie 'De Rode Droom, een eeuw aal-democratie in Nederland' in de Nieuwel (Amsterdam) duurt tot en met 26 november openingstijden zijn dagelijks van 11.00 totW uur. 'Teksten niet zo heftig amsterdam «anp katwuk wim wegman wel een streep onder deze con certen. De Leidse death-metalband De affaire leek deze week op Creepmine kan zondag zonder herhaling te gaan toen de wet- problemen optreden in het houder hoorde van het optre- Katwijkse Scum. De gemeente den van Creepmine. Een defï- neemt geen stappen om het nitief oordeel wilde Ten Hove concert af te laten gelasten, nog niet geven omdat hij nog Wethouder J. ten Hove heeft dit geen tijd had gehad zich over gisteren besloten. het karakter van de band te buigen. In april van dit jaar schrapte Deze week kwam hij tot de Scum onder druk van de ge- slotsom dat de teksten van Cre- meente twee optredens van de- epmine aanmerkelijk minder ath-metalbands. Katwijk vond heftig zijn dan die van Deicide de teksten van deze groepen zo en Altar, de groepen die in april anti-chistelijk en kwetsend dat het Scumpodium wilden be de optredens volgens de ge- klimmen. Dat de Leidse death- meente niet door de beugel metalband op zondag speelt, konden. Hoewel er uiteindelijk heeft volgens een woordvoer- geen officieel verbod kwam, ster van de gemeente geen rol zette Scum na alle commotie gespeeld in de overwegingen van de wethouder. „Dat ge beurt wel vaker." Secretaris A. Houwaart van Scum verbaast zich over de he le zaak. „We weten van niks. We lazen in de krant dat Ten Hove problemen had met Cre epmine en ik hoor nu van u dat die .problemen weer voorbij zijn. Een telefoontje naar ons had geen kwaad gekund, denk ik. Ten Hove maakt zich hier een beetje belachelijk mee. Houwaart vindt ook niet dat de gemeente zich voortdurend moet bemoeien, met de optre dens in Scum. „Het valt alle maal best mee met Creepmine. Als daar dan al problemen van komen... Straks krijgen we ook wagen over house of over wouwonwiendelijke teksten. Dan is het einde zoek. Als dat gebeurt kunnen we hier beter de kerkradio aanzetten." De Scum-secretaris ergert zich ook aan de uitspraak van Ten Hove dat het hardrockcen- trum niet wil praten over de programmering. Scum wil vol gens de wethouder eerst een schadevergoeding zien voor de afgelaste optredens van Deici de en Altar. Dat geld heeft de gemeente nog niet gegeven omdat het centrum allerlei fi nanciële stukken nog niet heeft opgestuurd. Houwaart meent dat Ten Hove de zaak omdraait. „Kat wijk kwam telkens met nieuwe eisen. We moesten eerst de be groting opsturen. Toen we dat hadden gedaan, vroeg de ge meente om de rekeningen en daarna nog een keer om de bankafschriften. Zo hebben we drie keer wat gehad. Op een ge geven moment zeiden we: be taal nou eerst maar eens. Dan gaan we daarna wel over de programmering praten. Maar als de wethouder daar behoefte aan heeft, nou goed dan willen we wel een gesprek. Als hij heeft betaald." Volgens Houwaart heeft Scum niet willen shockeren door Creepmine op zondag te laten optreden. „Dat kwam toevallig zo uit. We kijken sinds de vorige affaire trouwens al heel scherp naar de teksten. Om er maar zeker van te zijn dat er geen herrie van komt." Een 30-jarige man uit Ara De dam heeft bekend woens avond een pijltje te hebbe? geschoten op een medews war van de gemeentelijke Dé vori Parkeerbeheer toen die een ien to wilde wegslepen in de f tiëli tage Kerklaan. Het slachtofc ma; in zijn nek geraakt. nog De chauffeur van de te i|)0l| wagen raakte licht gewoni $un heeft zich laten behandela n het ziekenhuis. erl den haag/peking anp REEBOK DE AZTREK is een veelzijdige trainings/wedstrijdschoen Anato misch gevormde tussenzool en Hexa Lite in de hak beschermt de gewrichten. Buitenzooi van gripvast MC 5000 rubber met diep pro fiel, voorzien van reflectie materiaal KOST NORMAALTS&^S' AAS NU VOOR 99 a De GEL 123 DE BEST VERKOCHTE runningschoen Nederland voor alle afstanden, anti-pronatie met de unieke GEL schokdemping i de hak Nylon Mesh boven- materiaal NU VOOR Een paar duizend jacks is al gauw niks Een waanzinnige keus HOOKIPA Perfect jack met Fleece voering in 6 fraaie Nu^ggss Deze aanbiedingsweek is geldig van vrij. 13 t/m zat. 21 okt. TYPE M100 HAARLEMMERSTR. 232 - RIJNSBURGERWEG 121 - HAARLEMMERSTR. 40 LEIDEN DONDERDAG KOOPAVOND SCHOOLSTR. 35 VOORSCHOTEN VRIJDAG KOOPAVOND - HOOFDSTR. 22 NOORDWIJK (ook op zondag geopend) BAUER duurzame en goedzittende buitenschoen met een Clip/vetersluitingsysteemOns meest popu laire model, verbeterd voor 1995 95 KLM mag voortaan op zijn iker tes naar Hongkong over l bei nees grondgebied gaan vlifj iai Dat is de uitkomst van ow kroi donderdagochtend in Pd irei tussen minister Jorritsma verkeer en waterstaat en del nese vice-minister van vaart Li Zhao. Behalve ko; ooi vliegtijden betekent dit ooi kostenbesparing voor de KI De besprekingen over luchtvaartverdrag, waarin dingsrechten van KLM en' tinair op Chinese luchthf moeten worden geregelde in november hervat won «Cl Het overleg tussen Jorritsra haar Chinese collega vb flj] volgens het ministerie 'i vriendelijke en open sfeer' Jorritsma heeft steun van derlandse kant toegezegd b ontwikkeling van de Cte luchtvaart. Zo zal Schiphol managementtraining verzff voor topmanagers uit Cl Ook zal Nederland zorgen1 ijd trainingen voor Chinezen werken in de luchtverkeei veiliging. Van Nederlandse kant men de resultaten die Jom' etti in Peking bereikt heeft als teken van de steeds beter' eel dende relatie tussen Neden |e( en China op luchtvaartgd gn Jorritsma en Li Zhao hebb^e i zich beiden van overtuigt toond dat de besprekingen de landingsrechten voor en Martinair tot overeeWjJfen ming zullen leiden. lei led eti

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 18