'Regels voor Rijpwetering te streng' Rijn Veenstreek facobswoude: wijziging ubsidieplan uitstellen Opvallend grijs Teraarse sloper moet bloeden voor fraude Witteman vecht vergeefs voor behoud van gemaal a Winstgevend alternatief voor kerktoren Leimuiden RIJDAG 13 OKTOBER 1995 CHEF HENNY VAN ECMOND. 071 -5356414. PIV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-5356429 Inbrekers op herhaling aiinsaterwoudeBegin deze week brachten inbrekers al eens een bezoekje aan de woning aan de Vriezenweg in Rijnsaterwoude, maar toen namen ze niets mee. In de nacht van woensdag op donderdag werd de woning opnieuw bezocht en dit keer gingen Ie dieven er niet met lege handen vandoor. Zij namen com- Iputerapparatuur en etenswaar mee. De dieven kwamen binnen door de achterdeur en vervolgens een tussendeur te forceren. 8rand in container Bij een bedrijf aan de Willem Kloosstraat in Hazerswoude-Rijndijk is gisteravond een container met hout en papier uitgebrand. Doordat de container tegen de gevel van het bedrijf stond, sneuvelden enkele ruiten. Straattegel voor computer alphen aan den run» Een computer en een printer waren de buit ran een inbraak in een kantoorpand aan de Henry Dunantweg in Alphen aan den Rijn. De dief verschafte zichzelf in de nacht van woensdag op donderdag toegang tot het gebouw door met s"u' een straattegel een ruit te vernielen. Eveneens met een straatte gel opende een inbreker gisteravond de toegangsdeur van een winkel aan de Alphense Dreespassage. Uit de etalage nam de dader een faxapparaat ter waarde van zevenhonderd gulden Drie is te veel iphen aan den rijn Twee bromfietsers en een fietser pasten gis- eren net niet naast elkaar in een fietstunneltje op het Dijksloot- iad in Alphen aan den Rijn. Een 16-jarige Alphenaar reed met zijn brommer een 25-jarige man en een 13-jarig meisje tege- noet, maar hield niet voldoende rechts. De 16-jarige botste op Ie twee tegenliggers, die met verwondingen aan de knieën en liverse snijwonden naar het ziekenhuis moesten worden ge bracht. Vrachtwagen ramt personenauto ■Phenaan den run» Twee vrouwen raakten gisteren gewond bij Jen botsing op de Oostkanaalweg in Alphen aan den Rijn. Een É9-jarige automobiliste uit Stadskanaal reed vanaf de Oranje plassausingel tussen een file op de kruising met de Oostkanaal weg door. Op de andere rijstrook kon een 52-jarige Mijdrechte- rnaar zijn vrachtwagen niet meer langs de personenauto sturen, fooor de botsing liepen de Stadskanaalse en haar 80-jarige me- [depassagiere uit Nieuwkoop hoofd-, heup- en borstletsel op. Alkemade niet blij met 'groenbeleid' van provincie nc cobswoude rmal rentue'e wijzigingen in de a ruj ibsidiestroom naar verenigin- re n in Jacobswoude gaan pas 1 nuari 1997 in. Per 1 januari jev|l96 zou een beetje al te snel t sui 'n' Volgens wethouder L. itels ru'ns zou<^en daarmee vereni ngen 'de nek worden omge- aaien, en dat is niet de bedoe- ig'- De gemeente is druk bezig al- subsidieregelingen gelijk te Kakelen. „Dat is nog niet he- maal gelukt", erkende Bruins resefsteren tijdens een commissie- V'"J! irgadering. „We moeten nog Van Gemeentebelang kwam kritiek op de kostenbeheersing. Voor iedere gulden aan subsidie wordt 1,50 gulden aan uitvoe ringskosten gemaakt. F. Witte- man zei daar 'danig van ge schrokken'te zijn. Hij gaf het college in overweging de subsi dies voor vier jaar vast te leggen in plaats van jaarlijks. Zoiets zou de gewraakte overheadkos ten drastisch doen dalen. Bruins betwijfelde dit. Er zit 181.555,40 gulden in de pot om te verde len. De provincie trekt de teu gels in het bestemmings plan Rijpwetering te strak aan. Er worden onnodig veel regels in het plan vast gelegd om Rijpwetering groen en vogelrijk te hou den. Dat betoogde chef ruimtelijke ordening van de gemeente Alkemade, A. de Kok, vanochtend bij de Raad van State. rupwetering/den haag marieta kroft Het landschap en de natuur op de strook ten westen van de Rijpweteringse vaart worden volgens De Kok in het plan zoals de gemeente die heeft vastgesteld, voldoende be schermd. Het is daarom over dreven dat de provincie de ver plichting tot de bescherming van natuurwaarden in het 'be stemmingsplan Rijpwetering' wil vastleggen. Het gaat hier om een strook van 50 meter vanaf de vaart aan de westkant landinwaarts. De Kok stelt vast dat het ge bied te dicht bij de bebouwing ligt om tot belangrijke locatie met natuurwaarden te worden aangemerkt. „Ten opzichte van het oude plan worden de agrari ërs al verdergaande beperkin gen opgelegd. Ik vraag mij af welke activiteiten die nu nog zijn toegestaan, bedreigend zouden kunnen zijn voor de na tuurwaarden." Voor de provincie met in haar kielzog de adviseur van de Raad van State, maakt dat niet uit: de agrariër dient met zijn werk zaamheden rekening te houden met de natuur en dat moet in het bestemmingsplan staan. De strook dient als buffer naar de achterliggende vogel- en plan tenrijke weilanden. Als die grens van het gebied met belangrijke natuurwaarden verder van de bebouwing wordt verlegd, wordt de totale oppervlakte met natuurwaarden alleen maar kleiner, oordelen ze. Om dezelfde reden weigert de provincie mogelijkheden open te houden voor de vestiging van nieuwe boerderijen op de open plekken in de lintbebouwing. De Kok meent dat de bouw van nieuwe boerderijen 'van belang is voor een gezonde landbouw De gemeente Alkemade is het niet eens met de provincie die onnodig strenge regels wil opleggen om Rijpwetering groen en vogelrijk te houden. foto frans rombout/picture partners en indirect dus ook voor in standhouding van het gebied.' Alkemade ageert tevens tegen het besluit van de provincie om glastuinbouw bij de veeteeltbe drijven aan de Pastoor van der Plaatstraat 79, Zuidweg 55/55a en 57 uit te sluiten. Het vorige plan stond dat wel toe. Volgens De Kok is niet te verwachten is dat er ooit (glas)tuinbouw komt en wordt het bestemmingsplan daarom onnodig aangescherpt. De adviseur van de Raad van State deelt de mening van de provincie die slechts veeteelt wil toestaan. Voorts is de in het plan gestel de minimale afstand tussen kassen en woningen van 30 me ter voor de gemeente bezwaar lijk. Ze wil de vrijheid hebben om uitzonderingen toe te staan. De provincie en de adviseur van de Raad van State stellen echter dat bij het naleven van die af stand niet alleen de belangen van de omwonenden worden gediend, maar ook die van de tuinder zelf. Ten slotte pleitte De Kok ook voor het hanteren van flexibele re regels voor de aanleg van wandel- en fietspaden in Rijp wetering. De provincie en de adviseur van de Raad van State zijn hier tegen vanwege moge lijke aantasting van de land- schaps- en natuurwaarden. De Rijpweteringer H. Straat hof maakte bij de Raad van Sta te bezwaren tegen het bestem mingsplan omdat het de bouw van twintig zomerwoningen, een beheerderswoning en een hotel niet toestaat. De adviseur van de Raad van State sluit zich aan bij de gemeente Alkemade en de provincie Zuid-Holland die vinden dat het bestemming- plan hiervoor geen ruimte moet bieden. Of de Raad van State het ad vies van haar adviseur over neemt, blijkt over enkele weken. iacobswoude Een opvallend gebouw verrijst langs de boorden van het Braassemermeer. Het is het nieuwe gemeentehuis van Jacobswoude. Volgend jaar verhuizen de ambtenaren uit hun tijdelijke onderkomen aan de Suyderbon in Rijnsaterwoude naar de gloednieuwe werkplek hon derd meter verderop aan de Herenweg. Het gemeentehuis is een ontwerp van de Limburgse architect Coppen en telt straks drie etages. De on derste etage ligt op het lage polderniveau, de middelste op straatniveau. De raadzaal komt aan de zijkant en staat op palen. De kleur van het Itantoor is voornamelijk grijs. foto loek zuyderduin Derde snelkraak in maand tijd hazerswoude-rijnduk. Uit een winkel op het Hazerswoudse deel van de Rijneke boule vard is de afgelopen nacht een aantal kledingstukken gestolen. De inbrekers probeerden aanvankelijk binnen te komen door een ruit in te slaan. Toen dat niet lukte, werd de deur geforceerd. De snelkraak in het bedrijf was de derde in één maand tijd. den haag/ter aar eric de jager jacobswoude In het jaar 2020 wordt een ge denkplaat in het gemaal Van der Breggen onthuld met de tekst: dankzij de toekomstvisie van een wethouder, enkele raadsleden en het waterschap is het interieur van het gemaal voor het nageslacht bewaard is gebleven. Als dat eens waar kon zijn, dacht F. Witteman gister avond in de raadsvergadering van Jacobswoude hardop. De Gemeentebelang'er maakt zich al enige tijd sterk voor be houd van het zijns inziens his torisch belangrijke interieur. Het waterschap de Oude Rijn stromen wil het overbodig ge worden gemaal verkopen en wenst alleen dat de buitenkant bewaard bewaard blijft. De bin nenkant mag door de toekom stige koper worden 'ingevuld'. Witteman bleek een roepende in de woestijn. Noch wethouder A. Kea, noch de andere raads fracties voelden zich geroepen Witteman te hulp te snellen. Het stemde de eenzame strijder Een 45-jarige Teraarder kreeg gisteren van de Haagse recht bank een flinke straf aan zijn broek. Hoewel van de oorspron kelijke eis van twaalf maanden cel en anderhalve ton boete nog wat afging, viel de uistpraak de u ii u i i voormalig eigenaar van een slo- enigszins bitter. Het behoud van ersbedrSf nbiet licht. Hij werd monumenten, ook de binnen- ^eroorde^|d tot 240 uur'onbe. kant ervan kun je niet overlaten ,aa|de arbejd en zes maanden aan de willekeur van de verko- voorwaardeljjke celstraf. Boven- per, in du geval het waterschap, djen moet d fraudeur fenze. zo meende Witteman. ventigduizend gulden boete be- Wethouder A. Kea (CDA) ging talen, of 270 dagen zitten. Daar- inhoudelijk niet in op de argu- mee was gedeeltelijk voldaan menten van Witteman. Kea be- aan de eisen van officier van nadrukte wel dat de gemeente justitie C. van der Voort, die ver- behoud van de binnenkant niet kan afdwingen en dat de lande- iijke en provinciale subsidiepoi Weipoorters moeten oud pand verlaten voor monumenten magertjes ge- K vuld is. Hij noemde Wittemans zoeterwoude verwijt van gemeentelijke passi viteit dan ook 'onterecht'. Ook Een familie aan de Weipoortseweg in Zoeterwoude mag het oude D'66 P. van Hoesel vond, dat het huis niet meer gebruiken. De familie bouwde in 1988 een nieuwe college 'voldoende zijn best' had woning naast het oude huis en kwam met de gemeente overeen gedaan. Alleen met de stem van dat het oude pand daarna alleen nog als berging zou worden ge- Gemeentebelang tegen, werd het bruikt. Inmiddels bewonen de zonen de oude woning. De gemeen- voorstel tot wijziging van het be- te heeft de familie nu gedreigd met een dwangsom als de familie stemmingsplan Drechtovers niet alsnog de overeenkomst nakomt. De familie is daartegen in aangenomen. Dat opent de weg beroep gegaan bij de rechtbank, die de zaak binnenkort behandelt, voor het waterschap om het ge- De familie en de advocaat van het gezin zijn niet bereikbaar voor maal te verkopen. commentaar. klaarde dat „meneer niet alleen naar de gevangenis moet, maar dat hij ook financieel moet bloeden." De Teraarder had door mid del van valse facturen zijn af trekposten flink opgetrokken en drukte zo de belastingaanslag kunstmatig. Hiermee lichtte hij de belastingdienst op voor mi nimaal 120 duizend gulden. Zijn advocaat had om vrijspraak gevraagd, omdat de ex-sloper door zijn toenmalige vrouw om de tuin zou zijn geleid. De rechtbank achtte echter bewe zen, dat de man het brein ach ter de fraude was en strafte hem. rkocN u, 2muiden. eric de jager stand over de eigendomssituatie van de - kerktoren. De grond onder het bouw werk blijkt aan de kerk toe te behoren. Omdat gemeente en kerkvoogdij nooit een regeling troffen over een recht van opstal, heeft de gemeente Jacobswoude juridisch gezien geen zeggenschap over de toren. En dus ook geen recht op sub sidie voor de restauratie. Jacobswoude reageerde verrast. De gemeente liep tijdelijk een bedrag van negentig- tot honderdduizend gulden mis en moest op zoek naar een alterna tieve manier om aan de geldelijke on dersteuning te komen. Die denkt zij nu gevonden te hebben. De kerkvoogdij van de hervormde gemeente is eigenares van de grond, dus moet zij de aanvraag bij monumentenzorg indienen. De kerk draagt het geld vervolgens door middel' van een zogenaamde akte van cessie over aan de gemeente. Die verzorgt daarmee de restauratie en neemt tevens het ongesubsidieerde deel van de kosten voor haar rekening. De oplossing is niet alleen eenvoudig, maar kan ook nog eens lucratief uitval len. De gemeente zou zeventig procent van de restauratiekosten vergoedt krij gen. De kerkvoogdij kan echter aan spraak maken op een tegemoetkoming van tachtig procent. Op een rekening van ruim een ton, scheelt dat enkele duizenden guldens. Op de eerstvolgende raadsvergadering zal het voorstel voor de akte van cessie worden besproken. Daarna buigen ge meente en kerk zich over een nieuwe aanvraag, in te dienen door de kerk voogdij. Als Monumentenzorg het twee de verzoek honoreert, krijgt de kerktoren toch nog de broodnodige opknapbeurt, die kerk en gemeente waarschijnlijk minder gaat kosten dan gedacht. G. van Rijn van de gemeente Ja cobswoude is ervan overtuigd dat deze oplossing de juiste is. Hij ziet echter ook een minpuntje aan de nieuwe aanvraag. „Door het uitstel zitten we nu laat in het jaar. De kans is groot dat we de werk zaamheden moeten verschuiven naar het voorjaar. Maar die restauratie komt er, dat is zeker." OP 20 MODELLEN 'T IS FEEST: 20 MODELLEN MET BRUISENDE KORTINGEN. LEIDERDORP ROTTERDAM-ZUID Meubelplein 8 - Tel. 071/5416395 Stadionweg 39C - Tel 010/4827765 S WERELDS GROOTSTE SPECIALIST IN LE0EREN ZITMEUBELEN

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17