Roeiers tussen wal en schip r Leiden Regio olitiek Oegstgeest twijfelt aan nvestering in doelmatigheid' ^ange Voort niet rsneld opknappen' Rayonkantoor Groot Rijnland verhuist Onderzoek borstkanker in Leiderdorp Veiling inventaris snookercentrum komende maandag Nieuwe lantaarns, oud licht Wassenaar bezuinigt flink op Sterrenbad pSllpGa. A VVD Warmond wil gebiedsuitbreiding IDAC 13 OKTOBER 1995 chef henny van egmond. 071-5356414, plv -chef hans koenekoop. 071-5356429 tceest monica wesseling Ves- half miljoen gulden spen- n aan doelmatiger werk van pmeente. Is dat nou echt t'bbe gen betaalt deze maatregel zelf ooit terug? De politieke Ijen van Oegstgeest zetten ivond tijdens de vergade- van de commissie financi- >1561 ^te vraagtekens bij het 11,Rl1 ivan burgemeester en wet- lh iers om in Oegstgeest aller- laatregelen te treffen om de eente efficiënter te laten ten. !aal& de begroting voor komend wordt een groot aantal kos- östen opgevoerd, allemaal ield om de gemeente doel- !aS «f,r en ook meer klantge- igebi "ees burgergericht) te la- i. 071 nerken. Zo komt er een om- Leidi tgeest monica wesseling 'S0,h wethouder A. van Eisen ins-e' gress'ef Oegstgeest) noch budsman, een klachtencoördi nator, een betere communicatie naar de burgers en vooral ook onderzoeken naar de verbete ring van het werken van de ge meente zelf. Al met al staat voor 1996 zo'n half miljoen gulden op de begroting gereserveerd. Het is de bedoeling dat met de doelmatiger wijze van wer ken steeds meer geld wordt be spaard. In 1997 moet er een be zuiniging van 300.000 gulden op de kosten van het draaiend houden van de gemeente uitrol len en dit moet oplopen tot een bedrag van 2,1 miljoen in het jaar 2003. ,,ls de schatting van de bezui nigingen reeël?", vroeg WD'er R. Haafkens zich af. Wethouder H. Kamphuisen (financiën, WD), meent van wel. ,,Het moet. We moeten die bezuini gingen gewoon halen. Want de onroerend-zaakbelasting verder verhogen, willen we toch écht voorkomen." Overigens plaatste de wet houder een kanttekening bij de in de begroting opgenomen be dragen voor het vervolgonder zoek naar de doelmatigheids verbetering. Er is 300.000 gul den voor een vervolgonderzoek gereserveerd (onlangs stelde de raad 250.0000 gulden beschik baar voor een eerste onder zoek). Kamphuisen: „Dat geld is opzij gezet voor het geval een vervolgonderzoek nodig is. Het is echter niet zeker öf dat nodig zal zijn en voordat we het geld spenderen, komen we met een voorstel bij de raad terug." neerderheid van de Oegst- ter politieke partijen voelt taar iets voor het idee om ;elcentrum Lange Voort ïeld op te knappen. „Als je doet, zijn de winkeliers wel 53i :den, maar houd je geen re- ig de belangen van alle an- partijen. En we hebben nét besloten niet meer zo •snap te werken", aldus Van. n. winkeliers en de eigenaren het winkelcentrum riepen ,15jj nsdagavond de politiek op 3.531; winkelcentrum op zeer kor- 3-532 srmijn op te knappen. De 3-532 dizie laat te wensen over en 1~ dt door het uitblijven van opknapbeurt alleen maar :er. B en W stellen in hun loting voor 1996 voor om Vsifl !'let winkelcentrum een op- pplan te maken. Dit plan Et onderdeel zijn van een Jjomvattend centrumplan. uitbreiding c.q. verhui- jvan de bibliotheek, een be- ƒ33 regeling van het verkeer en /3jproblematiek rond het ruim- irek van de Montesso- ool moeten bij dit plan téBM kn meegenomen. Het col- trekt een jaar uit voor het van een plan. we houden hieraan vast. willen samen met alle be lenen het hele centrum op- ppen. Versneld het winkel centrum aanpakken, zou vol strekt geen recht doen aan de belangen van omwonenden, de lezers van de bibliotheek of de kinderen van de Montesso rischool." Niet ingaan op de nitnodiging om nu alvast het winkelcen trum te verbeteren, past volgens Van Eisen ook in het nieuwe be leid van het college. „We heb ben ons voorgenomen in het vervolg de plannen integraler en nog meer in samenspraak met alle partijen op te stellen." Overigens is hij juist vanwege dat overleg, blij met de 'vereni ging' van winkeliers en eige naars. „Zij spreken nu met één mond, en dat maakt het overleg eenvoudiger". De wethouder hoopt dat er binnen een jaar een plan voor het gebied ligt. „Maar mocht het langer duren, dan nemen we gewoon wat meer tijd. Het gaat er om een goed én doorwrocht plan te presenteren. Aan halve maatre gelen hebben we niets." Gisteravond, tijdens de verga dering van de commissie finan ciën, vroegen de winkeliers op nieuw aandacht voor 'hun' cen trum. „Ons geduld is op", ver klaarde voorzitter Klaver van de winkeliersvereniging. Hij kreeg WD'er Haafkens achter zich. Deze ziet weinig problemen in het alvast opknappen van het winkelcentrum. „Daarmee hoeft geen enkele andere partij in de wielen gereden te wor den." Geduld van Riet Dekkers zwaar op proef gesteld leiderdorp judy nihof Riet Dekkers uit Leiderdorp is'helemaal over de rooie, omdat ze na vijftien jaar nog niet kan beginnen met de uitbouw van haar inmiddels legendarische keuken. Ze dacht gisteren de bouwver gunning te krijgen en wilde direct gaan bouwen, maar dat liep anders. Volgens haar wil de gemeente de vergun ning gewoon niet afgeven. „De provincie heeft een ver klaring van geen bezwaar af gegeven, en dus behoor ik nu een vergunning te krijgen. Maar ze houden hem bij de gemeente gewoon vast. Ik moet nog twee weken wach ten" Volgens een woordvoerster van de gemeente is er geen boze opzet in het spel. „B en W moeten hun goedkeuring er nog aan hechten. Dat is de normale gang van zaken bij bouwvergunningen. Het komt alleen net rot uit dat er volgende week geen vergade ring van B en W is. Het wordt dus een week later." Dekkers wil nu een scha declaim indienen, omdat de door haar inmiddels in de arm genomen aannemer niet kan beginnen. jtqrp»land verhuist maandag van de Berkenkade een gebouw met de Florijn 10 naar de Berkenkade 7 afdeling ouder- en kindzorg rayonkantoor van de Lei- in Leiderdorp. Alle telefoon- en voor Leiden en omgeving. Het en va lorpse vestiging van de faxnummers blijven hetzelfde, volledige nieuwe adres is: Ber- sseni* hting Thuiszorg Groot Rijn- De divisie thuiszorg deelt op de kenkade 7,2351 NA Leiderdorp. Zw"entraal informatiepunt niet nodig )qrp Een apart centraal informatiepunt (C1P) is niet no- Leiderdorp. Volgens de gemeente zijn al genoeg loketten ar mensen terecht kunnen met vragen over zorg- en hulpver- hen ai ling, zoals het Gecoördineerd Ouderenwerk (GOW) en de thting Thuiszorg Groot-Rijnland. Wel ziet de gemeente heil in (uitbreiden van de advies- en informatiefunctie van het )W. De Leiderdorpse politiek heeft zich deze week geschaard ]ter het college-voorstel om niet mee te werken aan het op- van wéér een nieuw loket. [ulticulturele avond in Vlietwijk len.i, assaam Muziek, eten, cultuur en mensen uit verschillen- 3 landen staan centraal tijdens de multiculturele ontmoetings- nd op woensdag 18 oktober in buurthuis Vlietwijk. Voor- otense vluchtelingen organiseren de bijeenkomst in samen- istra? rking met Vluchtelingen werk Voorschoten, bewonersorgani- ie Vlietwijk en buurthuis Vlietwijk. De multiculturele avond is ïfwoi Jrukkelijk bedoeld voor alle inwoners van Voorschoten. Er is iethoi muzjek, er zijn diverse hapjes uit verschillende landen en or kinderen is er een kleurwedstrijd georganiseerd. Aanvang 00 uur; toegang gratis. Regio-gemeenten weigeren Rijnkind te steunen Voorschoten heeft andere gemeenten in de regio opge roepen om de roeivereniging Rijnland financieel te steu nen. Tot nu toe heeft de actie geen succes gehad. De meeste gemeenten zien weinig reden om de club te sub sidiëren of een lening beschikbaar te stellen. Brieven die de vereniging zelf heeft verstuurd, leverden tot nu toe ook niets op. Rijnland wil nog eens met de gemeenten gaan praten en via ledenwerfacties extra geld binnenha len. De club heeft vooral geld nodig voor het vernieuwen van de vloot. voorschoten dorith ligtvoet ten tellen simpelweg hoeveel le den Rijnland in hun gemeente Dat de leden van de vereniging heeft. Omdat de aantallen stee- uit vijftien verschillende ge- vast pover uitvallen, krijgt de meenten komen, is niet in het club nul op het rekest bij het in- voordeel van de club. Gemeen- dienen van subsidieverzoeken. De vereniging zal het voorlo pig moeten doen met de rente loze lening van een ton van Voorschoten. De club kreeg dit geld, omdat ze dit jaar noodge dwongen uit Voorschoten moest verhuizen naar een nieuw clubhuis met een boten- loods in Vlietland. Bovendien komt een kwart van de leden uit Voorschoten. Omdat Rijnland na de verhui zing weinig geld overhield, heeft Voorschoten andere gemeenten een brief gestuurd. Hierin wordt aandacht gevraagd voor de fi nanciële noden van de club. De gemeente geeft aan dat de tijd voorbij is dat gemeenten zich alleen voor hun plaatselijke ver enigingen inspannen. 'Als inwo ners lid kunnen worden en daar hun ontspanning en sociale contacten kunnen leggen, dan is er al sprake van een gemeen telijk belang', zo schrijft de ge meente. Tot nu toe heeft Voorschoten alleen maar afwijzingen gehad „Andere gemeenten \inden de actie wel sympathiek, maar zien toch geen direct belang om de vereniging te subsidiëren", meldt G. Zeelt namens Voor schoten. Rijnland heeft inmiddels ook brieven met een verzoek om subsidie aan de gemeenten ver stuurd, maar kan ook zelf nog geen positieve reacties melden. „We kunnen nog eens proberen om met de gemeenten te pra ten, maar veel macht om ze op andere gedachten te brengen hebben we natuurlijk niet", /.egt voorzitter S. van der Kooij. Voorlopig probeert de vereni ging geld binnen te krijgen door verder te groeien. Toch vindt de voorzitter het jammer dat gemeenten niet po sitiever reageren. „Het zou goed zijn als ze op dit gebied boven regionaal gaan denken. De roei- sport is een leuke en blessure- vriendelijke sport. Ook ouderen hebben er veel lol in." Het Bevolkingsonderzoek naar borstkanker gaat 8 november in Leiderdorp van start. /Mie vrou wen van 50 tot en met 69 jaar ontvangen hiervoor een schrif telijke oproep. Het onderzoek vindt plaats in een ruimte op het terrein bij sport- en recrea tiecentrum De Does. Het onder zoek loopt door tot eind decem ber. Vrouwen die meer willen weten over het hoe en waarom van het onderzoek, kunnen 31 oktober terecht in cultureel een trum de Muzenhof. De GGD or ganiseert dan om 14.00 uur een voorlichtingsbijeenkomst. voorschoten frank buurman Het snookercentrum boven AH in Voorschoten is failliet gegaan vanwege de hoge huurlasten. „De exploitatie was daardoor niet rond te krijgen. De hoge huur stond ook een overname van het bedrijf in de weg", zegt C. Van Beusekom. Deze veiling houder uit Meerkerk zal de in ventaris van het snookercen trum komende maandag, 16 ok tober, onder de hamer brengen. Abusievelijk stond eerder in de krant dat de veiling afgelopen woensdag zou worden gehou den. Het faillissement is een harde klap voor de snooker- en pool- clubs in Voorschoten. Onduide lijk is of de spelers inmiddels een alternatief gevonden heb ben. De exploitant, Dorst Recre atie BV, was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. Het snookercentrum was on dergebracht in het pand van su permarkt Albert Heijn aan de Schoolstraat. Het is nog niet duidelijk wat er met de vrijgeko men ruimte gaat gebeuren. Al- bert Heijn wil uitbreiden en wellicht komen er woningen boven de supermarkt. In de Gouden Leeuw aan de Veurseweg 180 worden maan dag tijdens de veiling 41 snook er- pool-, biljart- en matchtafels verkocht. Daarnaast zijn onder meer luchtverversers, diepvries kisten, een ijsblokjesmachine, eikenhouten tafels, barkrukken en geluidsinstallaties te koop. Ook tapijttegels, afzuigkappei complete bars en een kantooi inrichting gaan in de verkooj De goederen zijn van 09.00 tc 12.30 uur op het adres School straat 1 -3 te bezichtigen. De vei ling in de Gouden Leeuw begir om 13.00 uur. Informatie over de veiling i verkrijgbaar bij Van Beusekor BV, tel. 0183-351000. warmer water moeten zwem men maken er gebruik van. Daarnaast geeft het personeel er zwemles en wordt het bad ge bruikt voor 'moeder- en kind- zwemmen'. Als het bad op 1 januari 1997 wordt gesloten, zullen de mees te gebruikers moeten uitwijken naar andere baden in het Ster renbad, waar de temperatuui van het water lager is. Burge meester en wethouders noemen deze situatie niet ideaal, maai wijzen er op dat andere ge meenten niet eens beschikker over een therapiebad en het niet als hun taak beschouwer om zo'n bad te subsidiëren Mensen die op medische indi catie in een warm bad moeter zwemmen, kunnen wellicht uit wijken naar therapiebaden it de regio, zoals het Zeehospi tium in Katwijk. Verder wordt de renovatii van het buitenhad voorlopi| twee jaar uitgesteld. Op termiji moet het bad mischien we dicht. De raad van beheer zal dt komende twee jaar de bezoe kersaantallen, inkomsten ei uitgaven nauwgezet moeten bij houden om erachter te komei of het nog wel verantwoord i om het buitenbad open te hou den. De voorstellen komen don derdag 26 oktober in de com missie financiën aan de orde. leiderdorp» 'Beter mee verlegen dan om verlegen', moeten ze in Leiderdorp gedacht hebben. Sinds drie maanden staat in de Koningstraat in de Kerkwijk een dubbele rij straatlantaarns. De gemeente Leiderdorp vervangt alle lantaarnpalen ouder dan vijfentwintig jaar. De nieuwe lantaarns zijn inmiddels geplaatst, maar de straat wordt nog verlicht door de oude. De gemeente kan namelijk de nieuwe lichten niet aanslui ten. Daarvoor is het energiebedrijf Rijnland verantwoordelijk: het energiebedrijf lijkt er maar niet in te sla gen de lantaarns te laten schijnen. „Elke keer komt er iets tussen", zegt G. Dobben van de gemeente Lei derdorp. „Vorige week was er weer en ploeg aan het overkoppelen, maar die werden direct weggeroepen voor een noodgeval. Nu zijn er twee ploegen van het energiebedrijf aan de slag gegaan. Ik hoop dan ook dat de zaak binnen veertien dagen geregeld is." W kri Uw "persoonlijke" keukenwensen krijgen bij ons vorm én functie Korevaarstraat II, tel: 071 - 5149859 Het therapiebad in het Wasse- naarse Sterrenbad gaat in 1997 dicht. Dat is het voornemen van het college van burgemeester en wethouders in Wassenaar. Het aantal gebruikers van dit bad is te gering. De kosten staan niet in verhouding tot de in komsten. De circa vierhonderd gebruikers van dit extra ver warmde bad moeten uitwijken naar een van de andere thera piebaden in de regio. De sluiting maakt deel uit van een grote bezuinigingsoperatie, die noodzakelijk is om de tekor ten binnen de perken te hou den. Het Sterrenbad is aan re novatie toe. maar voor groot onderhoud en vervanging werd tot nu toe in de begroting veel te weinig geld opgenomen. Het college wil daarom eenmalig vier ton beschikbaar stellen. Het jaarlijkse onderhoudsbudget moet bovendien met 70.000 gulden stijgen, terwijl ook be zuinigingen noodzakelijk zijn. Om de tekorten van het Ster renbad te beperken, wil de ge meente geen geld meer uittrek ken voor het therapiebad. On geveer vierhonderd personen maken elke week gebruik van het bad, maar het tekort be draagt toch 67.000 gulden per jaar. Vooral ouderen en mensen die op medische indicatie in eens zo verval- Huize Gerto' 0 Oranje Nas- ton te War mis inmiddels al zijn oude «hersteld. fotograaf klas 'Dijkman door- Meel van de ïlom het ws voor de tin beeld vast uuf ^gen. Tijdens "tten komt hij itsluif ^allerlei 'beeldi- Pfekjes die niet Mot news vor- oorfe '■maar het zeker kunde ld zijn om te .fêteren warmond arie schakenbos De Warmondse WD pleit voor gebiedsuitbreiding van War mond om de zelfstandigheid van de kleine gemeente te waarborgen. „Waarom zou Warmond niet een centrum-re- creatie-gemeente kunnen wor den door uitbreiding van het grondgebied langs alle oevers van de Kagerplassen vroeg fractievoorzitster C. Saris zich gisteravond af. Het kabinets standpunt waarin wordt aange drongen op gemeentelijke schaalvergroting, was voor de Warmondse politieke partijen de leidraad van hun algemene beschouwingen op de begroting van volgend jaar. De dreigende opheffing van Warmond brengt veel creativi teit naar boven ten aanzien van het verzinnen van argumenten om juist deze gemeente zelf standig te laten voortbestaan. De WD gaat daarin het verst: bij alle begrotingsonderwerpen wordt gekeken naar de effecten van schaalvergroting. Hoewel de kleinschaligheid er bij de WD goed vanaf komt, wordt er toch gepleit voor gebiedsuit breiding. Saris vraagt zich zelfs af of de mogelijkheid bestaat in Warmond een referendum te houden over het al dan niet sa menvoegen met een andere ge meente. Progressief Warmond (PW) vindt dat er nu al ernstig reke ning moet worden gehouden met het einde van Warmond als zelfstandige bestuurlijke een heid. Meer aandacht voor een visie op de toekomst van War mond kan voorkomen dat an deren die gaan bepalen. „Wij moeten trachten de agenda van de bestuurlijke reorganisatie zo veel mogelijk voor te zijn," zo klinkt het strijdbaar. De bestuurlijke samenwer king moet voor de toekomst ge richt zijn op Alkemade, Sassen- heim en Oegstgeest, zo meent PW. Tevens moet dat het bewijs leveren dat samenwerken een goed alternatief kan zijn voor samenvoegen. „Het slechts blij ven roepen: Warmond zelfstan dig, zal in de nationale besluit vorming weinig effect hebben," vreest PW. Ook bij deze partij moet de recreatiefunctie het voortbestaan van de gemeente redden. Het uitwerken van de recreatienota en, met het eco nomisch beleidsplan in de hand, het ontwikkelen van een visie op de toekomst heeft voor PW een hoge prioriteit. Het CDA put een sprankje hoop uit de zinsnede in de Rijk snota, dat gemeentelijke herin deling maatwerk moet zijn. Op merkelijk eensgezind wordt ook hier hartstochtelijk gepleit voor het profileren als recreatiege meente. Nog dit jaar verwach ten de christen-democraten van het College een concept recrea tienota. Uitgangspunt moet daarbij zijn het versterken vai de natuurlandschappelijk waarden van de groene polder rond de plassen. De ontwikke lingen in de dorpskern dient ii samenhang te worden geziei met het accommodatievraag stuk, het economisch beleids plan en de recreatie. De verhoging van de OZB me 9 procent wordt door de dri partijen als onvermijdelijk ge zien. Niet alleen ter dekking vai hel hegrotingstekort, maar ooi omdat door 'rijksdwang' - zoal het CDA het noemt het OZB tarief omhoog moet naar f 9,31 per drieduizend gulden ge taxeerde waarde. Voor 1997 ei volgende jaren moet Warmont rekening houden met een kor ting van 900.000 gulden op di uitkering uit het Gemeente fonds. Een te laag OZB-tarief Ie vert nog eens extra korting op Met zulke vooruitzichten strib belt zelfs de WD niet echt mee tegen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15