/EIDEN 'Radicale ingrepen noodzakelijk' IP overweegt handtekeningenactie tegen taxatie onroerend goed Schuivende panelen 'Ik buitenlander? Ho even ik ben hier wel geboren )DAG 13 OKTOBER 1995 HENNY VAN ECMOND, 071 -5356414. PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP, 071 -5356429 lus schept Fietsster den» Een 12-jarig meisje uit Hazerswoude-Rijndijk is gister- Drgen gewond geraakt toen zij op de Hoge Rijndijk in Leiden ;rd aangereden door een bus. Het meisje stak ter hoogte van Verdamstraat de weg over. Zij kreeg daarbij voorrang van een de file rijdende automobilist, maar niet van een 44-jarige bus- auffeur die op de busbaan reed. Het meisje moest met ver- indingen aan haar linkerarm worden overgebracht naar het isabeth ziekenhuis. assagier auto gewond pen» Een 83-jarige vrouw is gisteravond gewond geraakt toen auto waarin zij meereed werd aangereden. Volgens de politie ed de 63-jarige bestuurster van de auto waarin de vrouw zat de kruising van de Churchilllaan en de Brandts Buyskade or rood licht. Een 52-jarige Leidenaar die aan de andere kant ior groen kwam, kon de auto niet meer ontwijken. akkenroller slaat slag den» Een 30-jarige Leidenaar is afgelopen woensdag op de idse Steenstraat vermoedelijk het slachtoffer geworden van n zakkenroller. Even voor één uur 's middags raakte de man jn portemonnee kwijt. In de geldbuidel zaten een geldbedrag n650 gulden, een bankpasje en wat Belgisch, Frans, Ameri- ans en Chinees geld. 'asjesrover gepakt den» Een 19-jarige Leidenaar is gisteravond rond half tien ior de politie aangehouden na een mislukte tasjesroof. De man id, gezeten op zijn snorfiets, geprobeerd om op de Leuven- raat een 38-jarige Leidse van haar tas te beroven. Na de mis- kte roof werd onmiddellijk het signalement van de man ver- ireid. Even later konden surveillerende agenten na een korte htervolging de Leidenaar aan de Titus Brandsmalaan aanhou- iNNO 1895 Maandag 14 October, alitie-Waarschuwing. In September jl. werden door mr. J. Vro- bij een ingezetene alhier kamers gehuurd, doch het be- eemdde den verhuurder, dat genoemde heer slechts eenmaal kamers bezocht en bovendien in gebreke bleef de huur te talen. Bij informatie bleek dat de huurder in andere plaatsen >een slecht betaler bekend staat, op wiens goederen dan ook slag moest worden gelegd. Hij behoort tot ene-Rotterdamse milie en woont thans bij zijn moeder aldaar. Men zij dus voor :m gewaarschuwd. NNO 1970 dinsdag 13 oktober ie Shoes uit Zoeterwoude, die al vele jaren een bekende ver- hijning zijn aan de vaderlandse pophemel, hebben dezer da- n een internationaal succes geboekt. De nieuwe Shoestopper )saka" is met name door de Italiaanse popfans zeer gunstig Itvangen. De Italiaanse televisie nodigde de Shoes uit om voor n opname naar Milaan te komen. Zij traden daar op voor een ibliek van zesduizend enthousiaste jongeren. Door dit succes ihoort een uitgebreider tournee door Italië zeker niet tot de ïmogelijkheden. Interplant blijkt ook echt bedrijf leiden rudolf kleun Het simulatiebedrijf Interplant in Leiden heet voortaan Inter- plantein. Er blijkt een echt be drijf te bestaan dat Interplant heet en dat heeft in felle be woordingen bezwaar gemaakt tegen het gebruik van zijn naam. De 'echte' Interplant is een rozenveredelaar in Leer- sum. Het Leidse Interplant dat nu dan Interplantein heet is opge zet door het Scholingsinstituut van de Arbeidsvoorziening Rijn streek. Het is een simulatiebe drijf. Een 'denkbeeldige' onder neming waar cursisten worden getraind. Het simulatiebedrijf handelt op papier in kamer planten, hydrocultuur en kera miek. Zaken worden alleen ge daan met andere simulatiebe- drijven. Goederen veranderen alleen op papier van eigenaar. Ongeveer vijftig mensen heb ben tot nu toe op deze manier werkervaring opgedaan in Lei den. Dat ging allemaal goed totdat onlangs de boze directeur van Interplant uit Leersum aan de telefoon hing. „Hij was heel boos en kwaad. Wij dachten eerst nog dat het misschien wel aardig was om als simulatiebe drijf gezamenlijk iets met het echte bedrijf te doen. Maar voor er over wat dan ook viel te pra ten, moest die naam worden veranderd. Toen was voor ons de lol er wel een beetje af', ver telt C. Petiet van het opleidings instituut. Voordat een andere naam is gekozen heeft de Kamer van Koophandel een namenonder- zoek gedaan. Daaruit is overi gens gebleken dat er nog een echte Interplant bestaat, in Ros malen. „Maar daar hebben wij niets van gehoord", zegt me vrouw Petiet. Directeur Ilsink van het Leersumse Interplant was niet voor commentaar te bereiken. De nieuwe naam In terplantein van het simualatie- bedrijf is afgeleid van de naam van een echte plant, een weeg bree, en wordt nog door nie mand anders gebruikt. Blanke en donkere kinderen op één schoolplein in Leiden-Noord. Zo zou het op alle scholen moeten zijn, meent wethouder H. Koek (PvdA/onderwijs). foto holvast/marklamers Vervolg van voorpagina Het overleg over de nieuwe aanpak van het probleem van witte en zwarte scholen moet nog beginnen. Wet houder H. Koek (PvdA) is dan ook zeer terughoudend in haar commentaar. Ze is uiterst beducht voor de schokef fecten die publiciteit met zich mee kunnen brengen. „Het overleg over dergelijke gevoelige materie, is al lastig genoeg." niet de enige methode is. Anderzijds is ze ervan over tuigd dat radicale ingrepen noodzakelijk zijn. Ook heeft ze het idee dat de stemming onder de scholen rijp is voor 'een goe de discussie'. De scholen in Lei den-Noord zijn zich volgens Koek ook bewust van de ernst van de situatie. Ze put moed uit het besef dat de scholen drie jaar geleden ook bereid mee leiden carolien groeneveld wim koevoet De wethouder wil op geen en kele wijze de indruk wekken dat ze dictaten oplegt. Dat zou wet telijk gezien niet eens kunnen want de vrijheid van schoolkeu ze is in de grondwet vastgelegd. Ook wenst ze te benadrukken dat het onder één bestuur stel len van verschillende scholen Leidse Ei Bedoeling hiervan was een aparte voorziening voor heel jonge allochtone kinderen in het leven te roepen, waar de achterstand in de Nederlandse taal zou worden weggewerkt. Door het Leidse Ei, dachten de plannenmakers, kunnen al lochtone kinderen gemakkelijk meekomen met hun autochto ne klasgenoten op een gemeng de school. Sinds de teloorgang van het Leidse Ei, zo'n drie jaar geleden, is de situatie aleen maar verer gerd. Niet alleen is de vorming van zwarte en witte scholen nog volop aan de gang, ook dreigen er scholen te verdwijnen door een tekort aan kinderen, stelt mevrouw E. Hesselink, sector- hoofd onderwijs bij de gemeen te. Vooral zwarte scholen heb ben daaronder te lijden. Oor zaak hiervan is de groeiende voorkeur van allochtonen voor een school waar ook blanke kin deren zitten. De komst van al lochtone leerlingen gaat echter altijd gepaard met het vertrek van autochtone leerlingen, de zogenaamde 'witte vlucht'. Ge-' volg hiervan is weer dat een ge mengde school zwart wordt en in het uiterste geval moet slui ten vanwege een gebrek aan leerlingen. Wethouder Koek benadrukt dat elke school in de wijk op de lange duur in deze 'neerwaartse en» hermanjoustra de wettelijk verplichte her- atie die eens in de zoveel jaar rdt evoerd, is gebleken I juist de relatief goedkope iningen de afgelopen jaren ik in waarde zijn gestegen, heeft gevolgen voor de on- ïrend-zaakbelasting (OZB). eigenaars en huurders van goedkopere woningen in iden zullen dal voelen in hun iitemonnee. CDA-wethouder Walenkamp ngjj onomie/financiën) zei giste- i tijdens de presentatie van gemeentebegrotingen voor komend jaar dat aan deze luitl Stijging niets is te doen. R. Hillebrand (PvdA): „Als de relatief goedkope huizen inder daad sterker in waarde zijn ge stegen dan de duurdere huizen, dan zie ik daar geen oplossing' voor. Je kunt geen progressieve tarieven hanteren. Als gemeente mag je niet aan inkomenspoli tiek doen. Maar je zou wel kun nen kijken of het verschil in stij ging van waarde tussen be- drijfsobjecten en woningen niet kan worden gecorrigeerd. Verla gen van het percentage is geen mogelijkheid. Dan gaat de tota le opbrengst omlaag. De ge meente zou dan weer moeten gaan bezuinigen." R. Peeters (GroenLinks): „Dat de huizen in waarde zijn gestegen komt niet door de ge meente, maar door de ontwik kelingen in de markt. Waar het om gaat is: waar komen de las ten terecht en wat doet de ge meente. Welnu, de kwijtschel dingsregeling wordt verruimd. Dat is nu 90 procent en dat wordt 95 procent. Voor het ko mend jaar voert de gemeente een nog actiever minimabeleid. Om nog een voorbeeld te noe men. Het drempelbedrag voor de bijzondere bijstand vervalt. Dat is nu nog 186 gulden." P. Klück (CDA): „Een grote groep kiezers krijgt nil een extra hoge aanslag. Dat heeft ook een ongelooflijk plezierig effect om dat de druk op de politiek wordt opgevoerd. Het is nu aan de po litiek om te zorgen dat de belas tingen voor de burger zichtbaar resultaat opleveren. Dat wij als gemeente het geld goed beste den. Wij moeten zorgen dat on ze produkten de juiste produk- ten zijn. Dat wat wij doen, juist is. Want de burger kijkt naar de prijs-produktverhouding. Verassend O. Welling (D66): „De uitkomst van de hertaxatie is voor mij vrij verrassend. De effecten die de taxatie heeft op de lagere-inko- mensgroepen, wat doe je er aan? Kwijtschelding helpt na tuurlijk iets. De gemeente doet dat ook goed: aangeven wat de mogelijkheden op dat gebied zijn. Of je buiten de OZB ook iets kunt doen? We zullen de komende tijd alles eens op een rijtje zetten." A. Geertsema (WD): „Het is nog te vroeg om met andere plannen te komen, maar op zich ben ik zeer bezorgd. Er is natuurlijk sprake van een enor me waslijst aan lastenverhogin gen. Maar in het geval van de ozb: er schijnt een mogelijkheid te zijn voor gemeenten de waar de van het onroerend goed te bevriezen op het niveau van een bepaald jaar. In Binnen lands Bestuur van september. Het verbaast me dat ik daar nog niemand van het college over heb gehoord." C. Vergeer (SP): „Wat mij op valt is de rare taxatie. Waarom zijn de bedrijfspanden nu min der waard? De Kamer van Koophandel zegt toch dat er een gebrek is aan bedrijfsterrei nen in de regio? De goedkope woningen zijn juist meer in waarde gestegen. Die taxatie lijkt mij aanvechtbaar. De effec ten voor de burgers zijn nog niet precies bekend, maar ik denk dat wij in elk geval gaan onderzoeken of niet een massa le bezwaarschriftenactie tegen de taxatie is te organiseren." M. Vlasveld (LWG/De Groe nen): „We moeten het in de fractie nog bespreken, maar het zit er uiteraard dik in dat we be zwaar zullen maken tegen deze gang van zaken.Je kunt er als burger niets aan doen dat je huis meer waard wordt. Waar om niet gewoon een verlaging van het belastingpercentage? Voor het tekort dat er dan zou ontstaan voor de gemeente, hoeft dan echt niet weer weer een nieuwe bezuinigingsronde te komen. De gemeente zou dat geld zélf weer kunnen terugver dienen. Door intern te bezuini gen. Op grote gemeenteprojec ten, zoals de verbouwing van het Stadsbouwhuis." spiraal' kan belanden. „Daarom gaat dit alle scholen aan - open bare én bijzondere - aan en is het ook zo belangrijk dat alle besturen een akkoord berei ken". zegt ze. Met het verdwijnen van zwar te scholen, voegt de wethouder eraan toe, komt ook de kwaliteit van het onderwijs in het geding. „Nergens wordt zo goed onder wijs in Nederlands als tweede taal gegeven als op een zwarte school. Dat is ook de reden waarom ik zo trots ben op de Parkschool, een zwarte school. Want ik wil benadrukken dat zwarte scholen onderwijskun dig beschouwd geen probleem scholen zijn, integendeel. Zwar te en witte scholen vormen een maatschappelijk probleem." Vakantiebeurs verstandelijk gehandicapten Buurthuis Stevenshof aan de Trix Terwindtstraat is maandag 16 oktober het toneel van een vakantiebeurs voor verstande lijk gehandicapten. Op de beurs, die van 19.00 tot 21.30 uur duurt, kunnen ze in formatie krijgen over tal van va- kantievormen; van relaxen aan een zonnige kust tot avontuur lijke survivals. De beurs werd vorig jaar voor het eerst gehou den en was toen een groot suc ces. De 200 bezoekers boekten uiteindelijk 130 reizen. eiden tevreden iet resultaten j( NV-onderzoek ien annet van aarsen )ok leiden Wethouder Van Rij onthulde gisteren op de Churchilllaan het eerste billboard 'nieuwe stijl' van de firma Wall City Design. Na lange en moeizame onderhandelingen koos de gemeente Leiden uiteindelijk voor deze Arnhemse reclamemaker en werd het contract met Publex niet verlengd. „Het was een zware bevalling, maar daaruit komen meestal de mooiste kindjes", verklaarde de wethouder, tevreden over de filosofie 'minder maar beter'. Wall heeft op veertien plekken in de stad billboards neergezet, vroeger stonden er her en der zestig borden. Door een systeem van 'schuiven de panelen' passen op de nieuwe borden in totaal 48 reclame-uitingen. De gemeente zelf krijgt vijf vlakken tot haar beschikking voor gemeen telijke aankondigingen. Adjunct-directeur Hardenberg van Wall City Design ziet Leiden als de poort naar de rest van de Randstad. Hij hoopt - zo verklaarde hij gisteren - op korte termijn met meer gemeenten contracten te kunnen afsluiten. foto hielco kuipers Anti-racismefolder in Leiden gepresenteerd Rappers op school. Tijdens de les. Moet dat? Nee, het moet niet. Maar het is wel een ver rekt goede keuze van de Rem brandt Scholengemeenschap in Leiden, de gemeente Leiden, het Meldpunt Discriminatie Leiden en het Anti Racisme In formatiecentrum (ARIC) om de de anti-racismefolder So What in een lichtvoetige ambiance te presenteren. Toespraken, ook al gaan ze over racisme en discriminatie, nopen vaak tot het eindeloos bij elkaar lostrekken van schoenveters zonder dat de boodschap aankomt. Daar heeft het rapduo Brothers of Showbizz („Hij is Turk en ik ben Surinamer". „Ik bèn geen Turk, ik ben een Marok- kaahaan") dus geen probleem mee. Na drie keer aangeven heeft de zaal het door en klinkt uit ruim tweehonderd kelen 'Stop racisme in de afvalbak' en hebben ze hun gehoor ge wonnen met hun keiharde rap. „Ik buitenlander? Ho even, ik ben wel hier geboren hoor. Al die Chinezen, Turken, Marok kanen? Die zijn hier gekomen om te werken. Maar dat is al lang geleden. Ik spreek gewoon Nederlands. En ik ben niet cri mineel of aan de drugs. Trou wens ik eet net als jij pindakaas op brood. Dus een proteststem op de CD? Kom dan over'50 jaar niet zeggen: ich hab' es nicht gewusst". En open gaan de kelen om het racisme uit te kotsen in de afvalbak. Natuurlijk gaat het niet al leen om de Brothers of Show bizz met hun rap en zang. Het gaat wel degelijk om de folder So What, die niet toevallig in Leiden wordt gepresenteerd. Want de Sleutelstad heeft een status op het gebied van tole rantie en anti-discriminatie. Leiden liep een jaar of zes gele den voorop met de één jaar durende actie 'loeiden stad van Vluchtelingen'. Leiden is voorop blijven lo pen, onder meer met een door gemeente en scholen opgestel de een anti-dicriminatie-code. De presentatie van So What is een soort beloning. Tico Ong van het Meldpunt Discriminatie Leiden, dat met het ARIC tekende voor de fol der, heeft het doel van de fol der dan al bondig uiteengezet. „Racisme pak je samen aan, zoals je een paraplu opzet voor elkaar. Zeg wal van racisme. Je hoeft het niet te pikken. Deze folder helpt daarbij. En als je het zelf niet meer weet, kun je naar ons toe, of naar het ARiC, daar hebben ze honderden boeken en video's over racis me". In de folder wordt verteld over de winst van het samenle ven van culturen, stereotypen, racisme en wat je daar zelf te gen kunt doen. Verder wordt de gewoonte belicht om ande ren in een hokje te stoppen. Ze zijn buitenlander, kleurling, gastarbeider, vreemdeling, mi grant. „De jongste term is al lochtoon. Dat is een persoon die of zelf in het buitenland is geboren, of van wie één van de ouders niet in Nederland is ge boren". Dus rijst de vraag: moeten koningin Beatrix en kroonprins Willem Alexander, met elk een Duitse vader, een nummertje trekken voor het hokje allochtoon of denk je over dat gemengde bloed 'So What'? So What kost een gulden per stuk en is te bestellen bij ARiC. Telefoon 010-4143434.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13