Walnoot goed geschikt voor likeur en jam Tamme kastanje gepoft goed te eten Smaak Kurk VRIJDAG 13 OKTOBER 1995 (DAG REDACTIE WIM VAN BEEK 072-5196258 lMatst ontstond er in onze zaak onder 'de jongens'een interessante discussie over wijn met kurk. Ben leerpunt want wanneer heeft een wijn wel of geen kurk. „Menig wijnlief hebber schrikt van het woord kurk", aldus onze tweede sommelier Wieger Roelevink, die zich op eigen initiatief wat meer in het onderwerp heeft verdiept en met een opmer kelijk relaas te voorschijn kwam. 'Hoe komt het dat wijnen steeds vaker kurk hebben', vragen geesten mij wel eens, aldus Itoelevink. 'Komt het doordat we meer wijn drinken waardoor au tomatisch de kans gro ter wordt dat je een wijn met kurk treft?' In hoeverre dit laatste een rol speelt kan ik niet zeggen. Wat wel zeker een belangrijke rol speelt bij het veroorzaken van kurk is dat kurk een natuurprodujkt is. Het is afkomstig uit het Middellandse Zeegebied met Por tugal als grootste leverancier. Kurk wordt ge maakt van afgestoten en dus afgestorven schors die zich om de levende schors bevindt. Deze levende schors beschermt bomen tegen cle enorme zomerhitte. Plet vergt maar liefst 25 jaar voor men het eerste schors kan ver wijderen. En pas na twee oogsten is het schors bruikbaar voor kurken. Overigens moet er tussen elke oogst minstens negen jaar zitten. Niet zo verwonderlijk dat de producerende landen de laatste jaren steeds meer moeite hebben om aan de toenemende vraag te vol doen. De beste en duurste kurken zijn af komstig uit het Spaanse Catalonië, waar de kurkeiken in de kalkloze granietbodem groeien. Kurken worden in verschillende kwaliteiten geleverd. Zo zijn er perskurken, gemaakt van aan elkaar gelijmde en gepers te kurksnippers; gemarcotteercle kurken, waarbij de gaten zijn dichtgesmeerd met een soort cement van kurkmeel en lijm. En dan de allermooiste, en tegelijk de duurste (circa 80 cent per stuk) ook wel de klassieke kurk genoemd. Deze is lang, soepel en gaaf en wordt uiteraard alleen gebruikt bij de betere wijnen. Waaraan herken je wijn met kurk? Veelal aan een muffe, scherpe geur en smaak die voornamelijk wordt veroorzaakt door een slechte kurk. Een slechte kurk heeft een na delige invloed op zowel de smaak als de geur, ook wel omschreven als 'schraal'en 'stroef. Het is echter van groot belang om een fles wijn liggend te bewaren. Kurken wijn moeten met elkaar in contact zijn want anders mist de kurk zijn werking. Voor wijnliefhebbers die twijfelen of een fles 'kurk' heeft, heb ik twee tips. Allereerst mag de wijn niet walsen in het glas. Door het ronddraaien van de wijn krijgen eventuele andere aroma's de overhand en maskeren een mogelijke kurkgeur. 'Kurk' wordt het best herkend boven een stilstaand glas. De tweede tip, die pas mag worden toegepast nadat de eerste suggestie geen duidelijkheid heeft gebracht, is een drupje water in het glas. Zo'n klein beetje water versterkt de kurkgeur. Het probleem van kurk is dat je het van te voren niet kunt zien, en dat is natuurlijk heel vervelend als je die laatste fles Chaueau Talbot 1970 opent... JOHN BEEREN, eigenaar van de Bokkedoorns, een met twee Michelin- sterren gedecoreerd restaurant in de duinen van Bloemendaal. Walnoten, ook wel okkernoten ge noemd, zijn nu oogstrijp. De buiten ste omhulsels barsten open en de ver se noten vallen vanzelf naar beneden, maar zijn dankbaar voor enige hulp daarbij. Al eerder in het jaar, zo vanaf juni, vallen vele nog onrijpe noten naar beneden. Laat walnoten, onrijp of rijp, nooit lang op de grond liggen, want ze gaan snel rotten. Met onrijpe, groene noten is van alles te doen. Zwarte noten ma ken bijvoorbeeld. Doorprik de zachte vruchten waarin de notedop nog niet verhout is rondom met een stevige naald. Laat ze 8-10 dagen in koud wa ter weken, ververs het water dagelijks. Breng ze daarna aan de kook in water met suiker en azijn en laat ze gaar worden. Doe ze als ze nog heet zijn in inmaakpotten, schenk er de kokende stroop over en sluit de potten. Bewaar ze tot de late herfst en eet de zwarte noten dan, in dunne plakjes gesne den, bij eend of wild zwijn. Italië en Frankrijk kennen allerlei re cepten voor likeurtjes als 'nocino' of 'brou de noix' van onrijpe walnoten en in Engeland wordt er jam van ge maakt, tafelzuur of ketchup. Wrijf of maal daartoe de jonge, nog zachte noten fijn met sjalotten, wat knoflook, zout en azijn. Laat het mengsel 10 da gen staan en roer het dagelijks om. Kook het op met kruidnagel, foelie en peperkorrels. In het Midden-Oosten lust men graag de zachte kernen van groene walnoten met wat azijn, zout, peper en een sjalotje. De beste en ook de meeste walnoten De walnoot is een ideale vrucht voor het n komen uit Frankrijk. De handel on derscheidt grenobles, met grote blan ke pit en dunne dop; marbots en cor- nes die kleiner zijn en een dikkere dop hebben; en van wat mindere kwaliteit de charentes, pyrenées en regionales. Curiositeiten zijn de 'noix noisette' die slechts de grootte van een hazelnoot heeft doch heerlijk geurt en veel olie bevat, en de juist enorm grote 'bijou' waarvan de dop pen woeger als sieradendoosjes dien den. Amerika, vooral Californië, pro duceert eveneens veel walnoten. Nederlandse walnoten hebben bij de handel een minder goede reputatie maar dat zal gelukkige tuinbezitters niet deren. Rijpe walnoten zijn soms vers te koop maar de meeste worden toch ge droogd aangeboden. De vruchten, die wel wat op pruimen lijken, verliezen door drogen makkelijker het laagje vruchtvlees, de bolster, dat hun houti ge pitten bedekt. Afwisselend wassen en föhnen met een warme lucht stroom helpt daarbij. Sommige han delaars spelen nog iets meer de coif feur en verfraaien de noten door ze te bleken. 'Een gave, dunne, goed gevul de en gesloten dop, met een aangena me en zoet smakende inhoud, is het bewijs voor een goede kwaliteit' moesten leerling-kruideniers vroeger uit het hoofd leren. Hoe verser walnoten zijn, hoe lekker der. Als ze te lang worden bewaard gaan ze een olieachtig, minder goed verteerbaar innerlijk ontwikkelen. De bruine vliesjes verliezen dan echter veel van hun bitterheid. De noot zelf, onder dat vliesje, is prachtig wit en smaakt delicaat. Wie niet van bitter houdt moet het vliesje verwijderen. Dat gaat makkelijker als de noten in ijswater worden geweekt. Doe de in stukjes gebroken noten met kandijsuiker en vanillesuiker in een pot en overgiet ze met inmaakbran- dewijn. Sluit de pot en probeer de in houd vier maanden met rust te laten. Geniet pas dan van noten op brande wijn. In Parijs concurreren verkopers van gepofte kastanjes om het hardst. In Nederland zie je dit verschijnsel hele maal niet. Toch groeien hier ook tam me kastanjes en ze zijn bovendien in de winkel te koop. De gewone wilde kastanje kan niet worden gepoft. De ze kastanje, waarvan de vruchten on eetbaar zijn, is niet eens familie van de tamme. De tamme kastanjes beginnen deze maand van de boom te vallen. Ze zijn rauw eetbaar, maar dan moet wel eerst het bitter smakende velletje er afgepeld worden. Als de kastanjes ge kookt of gepoft worden, krijgen ze hun specifieke smaak. Om de kastan jes te poffen, moet de schil met een scherp mes worden ingekruist en die nen de vruchten in de hete as te wor den gelegd. Als er een niet is inge kruist, zal deze op een gegeven mo ment ontploffen en dat is het mo ment dat de andere gaar zijn. Wel op passen. want de deeltjes kunnen een eind in het rond vliegen. Kastanjes poffen kan trouwens ook in de magnetron, nog wel zo gemakke lijk. Dan moeten ze beslist ingekerfd worden, anders vliegen ze tegen het deksel. Leg de kastanjes naast elkaar in een schaal en dek die af. Ze zijn gaar als ze zacht aanvoelen wanneer ze tussen duim- en wijsvinger worden samengedrukt. De magnetrontijd va rieert voor 250 gram kastanjes van twee tot vier minuten bij 650 Watt. HEINZ Laat de kastanjes daarna vijf minuten staan, voordat de schil wordt verwij derd. Kastanjes zijn ook lekker in soep en met groente (spruitjes) of als vulling voor gevogelte. Kastanjepuree is smakelijk als bij- of nagerecht en ook op brood. In Italië wordt het als jam verkocht. Kastanjes bevatten, net als aardappe len, veel koolhydraten en nauwelijks vet. Vleesvervangers Nederland telt nog meer eetbare no ten: de hazelaar en de beuk. Hazelno ten zijn te eten vanaf september. Eek hoorns en Vlaamse gaaien tonen al eerder belangstelling! In ons land dra gen hazelaars overigens niet altijd vrucht. De noten kunnen de plaats van vlees innemen, doordat ze veel eiwit en ijzer bevatten. Tachtig gram noten staat gelijk aan honderd gram vlees. Hazelnoten zijn vet. Daar staat tegen over dat het vet van noten groten deels onverzadigde vetzuren bevat. Beukenootjes zijn lekker om zo op te knabbelen, al is het maar goed dat dit een tijdrovend werkje is. Het eten van veel beukenootjes kan namelijk lei den tot vergiftigingsverschijnselen. In het oorlogsjaar 1942, een uitstekend beukenootjesjaar, zijn veel mensen daardoor ziek geworden. OPGAVE kruiswoordraadsel Horizontaal: 1sierheester; 5. olifantssnuit; 9. lofdicht; 10. smart; 12. steen; 13. frans lidwoord; 14. voorzet sel; 15. voegwoord; 17. troef kaart; 19. slotwoord; 22. gele genheid; 24. eiser in een proces; 26. uitkering van bijzondere aard; 27. in orde; 28. antiek; 29. grondtoon; 30. een zekere; 31. landbouwwerktuig; 33. deel van een fuik; 35. moment; 38. bel; 40. verdieping, 42. heilige; 44. vleesgerecht; 45. primitieve wo ning; 47. als aan ommezijde (Lat. afk 49. bouwstijl; 50. heen en terug; 51. deel van een etmaal; 53. bloeiwijze; 54, groente; 55. bekoorlijk; 56. ta melijk. Verticaal: 1. vleessoort; 2. meisjesnaam; 3. beryllium; 4. houten stop; 5. gauw; 6. United Kingdom; 7. an kerplaats; 8. detail; 11. vlijt; 16. handelaar; 18. kaarsdrager; 20. familielid; 21. deel van het li chaam; 22. lage temperatuur; 23. momenteel; 25. aaneen schakeling; 26. geldstraf; 32. duister; 34. vochtig; 36. kunst werk; 37. zeeaal; 39. Chinese af standsmaat; 41Greenwichttijd; 43. Frans gebergte; 45. diepe af keer; 46. wenteling; 48. haaruit val; 50. nagerecht; 52. dwars- mast; 54. soortelijk gewicht. OPLOSSING citaat Horizontaal: I. kraan; 2. zeker; 3. mark; 4. hemel; 5. nicht; 6. kwant; 7. vo gel-, 8. stof; 9. snert; 10. prins; II. koets; 12. teder; 13. boos; 14. leeuw. Het citaat is van Voltaire:Wie een verkeerde weg inslaat moet een heel eind lopen". TOMPOES Heer Bommel en de toornviolen Kwetal snelde met hoge sprongen het woud in, terwijl hij de aansteker aan en uit knipte. Het kleine vlam metje wierp vreemde schaduwen langs de wortels van de bomen en belichtte de dorre bladeren en de paddestoelen die de bodem bedek ten. Het was duidelijk dat het ventje niet zo maar op goed geluk tussen de stammen door snelde. Want hij nam de kortste weg naar de plek waar een kennis van hem, een zekere Pee Pas- tinakel, doende was zijn bezigheden uit te oefenen en daar hield hij halt. „Hallo Pee!", riep hij. „Kijk eens wat ik hier heb!" De ander liet de spuit, die hij hanteerde, zakken en keek verrast op. „Een vlammetje", zei hij. „Heel mooi. Maar ik heb dat vaker gezien." „Niet zoiets als dit", hernam Kwetal. „Kijk maar." Hij sloot de aansteker en knipte hem weer aan. Dit herhaalde hij enige malen en omdat het nog een nieuw apparaat was weigerde het geen enkele keer. Pee Pastinakel geraakte dan ook diep onder de indruk. „Dat is bij de dolle kervel afl", prevelde hij. „Heb jij dat gemaakt? Mag ik het lenen? Ik zou het goed kunnen gebruiken, want het trekken van pippeling uit de zwam men is grijs werk als de maan oud is." „Ik heb het niet gemaakt", zei Kwetal. „Daar is mijn denkraam te klein voor. Nee, ik heb het gekregen van een geestelijke reus, die Bommel heet. Nu moet ik hem een weder dienst bewijzen en daar moet jij me bij helpen, Pee." „Ik?" vroeg de an der verbaasd. „Hoe kan ik helpen? Ik heb alleen maar verstand van groei sels. En tijd heb ik ook niet." „Het gaat juist over groeisels", verklaarde het grijsaardje. „En als je me helpt, mag je mijn vuurwieltje lenen als de maan in het laatste kwartier staat." H W E R po no: Wc 58 Vei 28 He Ne no DOOR HANS VAN ES Ons dagelijks weer wordt meestal bepaald door twee grote weersysl; men. Het Azoren-hogedrukgebied en de IJslanddepressie zijn veelb sproken fenomenen in het dagelijks weeroverzicht. Door de li van deze hoge- en lagedrukgebieden zijn westen-tot zuidwestenwirj den het hele jaar dominant. Ze brengen ons een gematigd zeeklima zonder al te grote extremen in temperatuur en neerslag. De atmosfe vertoont op gezette tijden variaties in de ligging van de drukgebiede waarbij dus ook een andere windrichting hoort. Vooral tijdens het voorjaar en in de herfst wordt nogal eens afgeweltj 9 De van de 'normale' westenwinden. In de maanden april tot en met jun treden noordenwinden frequenter op dan in de andere maanden va: het jaar. Oorzaak is de veranderende temperatuurverdeling tussenh Europese continent en de aangrenzende oceaan. Het land wordt in deze tijd van het jaar snel warmer, terwijl de wateijll Mu temperaturen ver achterblijven. Dat heeft zijn weerslag op de lucht drukverdeling, waarbij depressies boven het continent en hogedruk- gebieden boven het koude oceaanwater zorgen voor een windrichtir )0 Cos uit noordwest tot noordoost. In het najaar zien we het tegenovergestelde beeld: relatief warm zee water en een afkoelend continent geven vaak aanleiding tot hardnek D2 Blu kige hogedruk boven het Europese vasteland, terwijl oceaandepres sies zich uitleven boven de oceaan. Dit regime zorgt voor zuidenwin den boven het westen van Europa; een windrichting, die in andere jaargetijdens veel minder voorkomt. In weerkundige kringen spreekt men wel eens van een moessonachtig proces, in enige mate overeen 10 E komend met de Aziatische moesson, waar ieder halfjaar de windrich ting ongeveer 180 graden draait. Het standvastige hogedrukgebied, dat een groot deel van Europa overdekt, blijft de komende 48 uur belangrijk. Het zwaartepunt ver plaatst zich iets meer naar het oosten, maar de zachte zuidelijke str: ming blijft gehandhaafd. Donderdagmiddag klaarde het op, al bleef het erg nevelig. Het kwik haalde weer aangename waarden van 171 20 graden. Na zonsondergang ontstond er op veel plaatsen opnieu» mist. Deze mix van zon, lage bewolking en mist houden we nog wel; komende 48 uur. In de loop van het weekeinde komt een front over de Britse Eilande* naderbij. Deze storing zou tussen zondagavond en maandagavond» regen kunnen geven, waarna een nieuwe hogedrukcel vanaf de Azor 24 NO bezit neemt van het continent. Op wat langere termijn lijkt het rustj 10 De herfstweer dus aan te houden. E U knmi Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: In het zuiden vandaag pe rioden met zon en meest droog. Afnemende wind Morgen perioden met re gen. In het noorden van daag enkele buien, vooral in de bergen met sneeuw. Morgen droger en meer zon. Maxima van 3 graden in het noorden tot 12 gra den in het zuiden. Zweden: Zonnige perioden en droog, in het noorden van daag meer bewolking en eerst nog kans op regen. Geleidelijk minder wind. Middagtemperatuur in het zuiden circa 14 graden, in het noorden maxima da lend tot ongeveer 3 gra- Denemarken: Vandaag op veel plaatsen mist of laaghangende bewolking. Mor gen enkele zonnige perioden. Droog. Middagtemperatuur ongeveer 16 gra- Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In het westen van Ierland en Schotland meest bewolkt en van tijd tot tijd buien, later mogelijk met onweer. Elders perio den met zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur meest tussen 15 en 20 graden. België en Luxemburg: Af en toe zon en droog maar vandaag eerst nog een grote kans op mist of laag hangende bewolking. Middagtempera tuur ongeveer 20 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag eerst nog mist maar in de loop van de dag zonnige perioden. Morgen vanuit het westen wolkenvelden. Op de meeste plaatsen droog. Middagtempera- tuu r rond 22 graden, maar langs de Ka naal-kust rond 19. Portugal: Vandaag van het westen uit toenemende bewolking en vooral morgen, ten noor den van Lissabon, af en toe regen. Mid dagtemperatuur ongeveer 23 graden, maar morgen in het noordwesten iets koeler. Madeira: Wolkenvelden en kans op een bui. Mid dagtemperatuur 23 graden. Spanje: Perioden met zon. Langs de oostelijke costa's een enkele bui, mogelijk met on weer. Morgen in het noordwesten toene mende bewolking, gevolgd door af en toe regen. Maxima meest rond 24 gra den. Morgen in het noordwesten enkele graden lager. Canarische Eilanden: Op de zuidstranden flinke perioden met zon met een middagtemperatuur van ongeveer 26 graden. Aan de noordzijde van de eilanden meer bewolking en vrij wel overal droog. Marokko: Westkust: perioden met zon, In het noorden eerst kans op regen- of on weersbui. Maxima aan zee rond 24 gra- Tunesië: Zon afgewisseld door stapelwolken en vooral in het noorden nog enkele regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur circa 26 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag eerst nog plaatselijk mist. Ver der flinke perioden met zon en vooral in het zuidoosten kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur ongeveer 23 graden, aan de voet van de Pyrenee- en vandaag nog plaatselijk hogere maxi- Mallorca en Ibiza: Wisselend bewolkt en vooral vandaag een enkele regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur ongeveer 24 graden. Italië: Zonnige perioden. In het noorden lokaal mist of laaghangende bewolking en mo gelijk wat motregen. Op Sicilië ook sta pelwolken en kans op een (onweers)bui. Middagtemperatuur rond 24 graden. Corsica en Sardinië: Perioden met zon maar vooral op Sardi nië ook stapelwolken en eerst nog kans op een regen- of onweersbui. Middag temperatuur tussen 23 en 27 graden. Malta: Perioden met zon en enkele buien, soms met onweer. Temperatuur in de middag ongeveer 24 graden. Griekenland en Kreta: Afwisselend wolkenvelden en zonnige perioden. Vrijwel overal droog. Middag temperatuur van 22 graden op de eilan den in de Egeïsche Zee tot circa 26 op het vasteland. Turkije en Cyprus: Droog en vrij zonnig. Middagtempera tuur van 23 graden langs de Turkse westkust tot 27 op Cyprus. Duitsland: Op veel plaatsen mist of laaghangende bewolking, met hier en daar wat lichte motregen, 's Middags ook af en toe zon. Maxima rond 18 graden, maar bij zon iets boven 20 graden. Zwitserland: Flinke perioden met zon, maar in ét I Ei len hardnekkige mist of laaghangtj bewolking. Op de meeste plaa droog. Middagtemperatuur ongevee graden, bij hardnekkige mist enkele den lager. Oostenrijk: Rustig herfstweer met flinke zonnige rioden maar in de dalen en het Oost rijkse Laagland hardnekkige mist laaghangende bewolking. Vrijwel <M ,u droog. Temperatuur 's middags o veer 19 graden. Flinke zonnige perioden en droog, li nacht en ochtend hier en daar r Middagtemperatuur van 15 graden zee tot ongeveer 20 lokaal in hetl r.gelic nenland. Tsjechië en Slowakije: Zonnig, in de nacht en ochtend p lijk mist. Middagtemperatuur onge* ^'2 21 graden. Hongarije: Zonnig, in de nacht en ochtend plaa lijk mist. Middagtemperatuur onga 23 graden. ■ag. 0' jndje oo.o- ZATERDAG 14 OKTOBER 1995 Zon- en maanstanden Zon op 07.03 Zon onder 1? Maan op 21.30 Maan 01 O9.0< sT.j "dda; Waterstand IJmuiden namijn Hoog 06.46 18.55 06.19 18 Laag 02,50 14,55 02.31 U "Jj Weerrapporten 13 oktober 07 uur: station weer wind temp Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Brussel Cyprus Dublin Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen LasPalmas Lissabon Londen Lunemburg Madrid Malaga Mallorca Stockholm half t Warschau mist Wenen onbe Zünch zi< aa Bangkok half t Buenos Aires reger Casablanca licht Johannesburg halft Los Angeles zwaa New Orleans licht bew D9.I Ken !fiend 17.0* MKo «Pa I20C bew. licht bew. onoA 21 1® De tamme kastanje, hier nog verborgen in de bolster, is een smakelijke nootachtige vrucht, die gepoft voor allerlei culinaire doeleinden kan worden gebruikt. FOTO STUDIO WICK NATZIJL

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10