Mens lokt steeds meer rampen uit Heel Nederland in je zak. Britse Conservatieven herwinnen in Blackpool hun zelfvertrouwen PrimafoQ/i Buitenland Benoeming valt goed Loofhuttenfeest m Voor slechts f398,- Harnas gaat snel met PLO onderhandelen Premier Juppé mazzelt: geen officieel onderzoek pONDERDAG 12 OKTOBER 1995 Simpson in krant en niet op TV los angelesNiet het televisiestation NBC ging met de primeur strijken: het aangekondigde interview werd gisteren afgezegd door de van dubbele moord vrijgesproken voormalige football- ster. Maar vandaag verscheen een vraaggesprek van O.J. Simp son op de voorpagina van de New York Times. ,,Ik ben een on schuldig man", meldde de Amerikaanse krant. Simpson had on aangekondigd de krant gebeld om uitleg te geven aan zijn beslis sing niet voor de TV-camera's te verschijnen. Het geplande in terview met NBC had tot veel commotie geleid. Man bijt ex neus af en eet hem op tiev» Een man in een Oekraïens dorpje kon zo moeilijk verkrop pen dat zijn vriendin hem ging verlaten, dat hij woedend haar neus heeft afgebeten en doorgeslikt. De man viel zijn vriendin aan toen ze hun bezittingen aan het verdelen waren. Artsen maakten een nieuwe neus voor de 44-jarige vrouw van huid en spierweefsel uit haar arm. Stormloop op laatste Trabantjes zwickau Vier jaar nadat de laatste trabant van de produktie- band liep, gingen gisteren in het Duitse Zwickau de 444 overge bleven exemplaren onder de hamer. De droom van vele voor malige Oostduitsers wordt als 'laatste model' te koop aangebo den voor 21.777 gulden. Ondanks die forse prijs stonden belang stellenden weer - net als vroeger - in de rij voor 'de Porsche uit Saksen', aldus fabrikant SachsenringAutomobiltechnik. Veel arrestaties in Oost-Timor dili» Indonesische troepen hebben vandaag in Dili, de hoofd stad van Oost-Timor, vele tientallen jonge Oosttimorezen opge pakt, aldus een woordvoerder van het bureau van de gouver neur. De afgelopen nacht waren er schoten te horen in de stra ten van de stad. Daarbij zou minstens een ernstig gewonde zijn gevallen. Tijdens de rellen van de afgelopen dagen kwamen twee ongeren om het leven. Jeruzalem heeft koosjere McDonald's ieruzalem McDonald's heeft gisteren een eerste koosjere vesti ging geopend in Israël. Koosjer betekent onder andere geen kaas op de Big Mac, want de joodse keuken verbiedt de combinatie van vlees- en zuivelprodukten. Op zaterdag blijft deze McDo nald's, in een voorstad van Jeruzalem, gesloten vanwege de sab bat. Toen McDonald's in mei zijn eerste gewone restaurant in Jeruzalem opende, hielden religieuze joden een protestdemon stratie. Weer schade aan Frans atol gemeld parus De Franse krant Ouest-Franceheeft gisteren twee foto's gepubliceerd waaruit mogelijk blijkt dat de kernproeven brede en lange scheuren hebben veroorzaakt in het atol Mururoa. De foto's zouden in 1987 en 1988 zijn genomen door een duiker, verscheidene tientallen meters onder de lagune van Mururoa. De regering heeft altijd ontkend dat de proeven schadelijk zou den zijn voor het milieu van de Stille Zuidzee. Shell opent inschrijving Brent Spar londen De Britse tak van Shell wacht op ideeën voor het oprui men van het olieplatform Brent Spar, dat nu in een Noors fjord ligt. Het bedrijf tekent daarbij aan dat het tot zinken brengen nog steeds tot de mogelijkheden behoort. Aannemers kunnen laten weten hoe ze het probleem Brent Spar denken aan te pak ten en wat dat Shell dan moet kosten, heeft de oliemaatschappij gistermiddag bekend gemaakt. Verkrachtingen door Nikolic gemeld den haag Behalve aan moord en zware mishandeling heeft de Bosnisch-Servische kampcommandant Dragan Nikolic zich mo gelijk ook schuldig gemaakt aan verkrachtingen. Dat bleek giste ren uit de getuigenissen van drie voormalige gevangenen voor het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag. Nikolic was in 1992 commandant van het kamp Susica. Derde commerciële luchthaven Parijs parus De Franse regering heeft gisteren besloten tot de aanleg van een derde commerciële luchthaven bij Parijs. Het derde vliegveld moet de bestaande luohthavens Roissy/Charles de Gaulle ten noorden en Orly ten zuiden van Parijs ontlasten. Waar het vliegveld zal worden gevestigd en wanneer met de bouw zal worden begonnen moet nog worden beslist. VN-organisaties trekken in Genève aan de bel PORTRET: KOFI ANNAN genève bob kroon Natuurrampen als aardbevingen, orkanen en overstro mingen zullen vermoedelijk in de toekomst steeds vaker voorkomen. Dat concludeert een aantal VN-instanties, waaronder de Wereld Meteorologische Organisatie. Kli- matologen en milieudeskundigen zien steeds meer een verband tussen menselijke invloeden, zoals de uitstoot van schadelijke gassen, en de toename van natuurram pen. lair, maar overstromingen eisen de meeste slachtoffers en rich ten de grootste verwoestingen aan. Overstromingen, zoals dit jaar in de Westeuropese Rijn en Maasdelta's, zijn wereldwijd goed voor een derde van alle schade. ..Overstromingsschade is moeilijk te verzekeren", aldus Olavi Elo van het VN-Departe ment van Humanitaire Zaken. „Slechts 6 tot 10 procent wordt gedekt door verzekeringen, te gen 70 procent procent van de aardbevingsschade. „Aanhoudende slagregens, vroeg smeltende sneeuw en af kalvende gletsjers kunnen wel degelijk worden gezien als kli matologische storingen door correspondent Vorig jaar richtten natuurram pen over de hele wereld voor 65 miljard dollar schade aan. En vele duizenden mensen verlo ren het leven. Orkanen en cy clonen, aardbevingen en vul kaanuitbarstingen, zoals deze maand in Indonesië, Nieuw- Zeeland en de Filipijnen, staan bijna wekelijks op het menu van de TV-journaals. En orkanen met namen als Andrew, Luis en Marilyn, die ieder jaar het Ca ribische gebied teisteren, zijn dit seizoen in het alfabetische register al bij de letter P beland. Cyclonen en vuurspuwende bergen zijn weliswaar spectacu- het broeikaseffect, of ontbos sing, te intensieve landbouw en andere ingrepen, die leiden tot grondverharding en een gerin ger waterabsorptievermogen", aldus de VN. Verzekeringsmaatschappijen leggen dit verband ook. De Münchener Riick, 's werelds grootste herverzekeraar, wijt de overstromingen in Duitsland en Nederland in januari zowel aan 'het ondoordachte rechttrek ken' van de bovenloop van de Rijn, als aan het indijken van de uiterwaarden, waardoor de stroomsnelheid van de rivier dramatisch is toegenomen. 'Rück' kritiseert ook de win tersportindustrie, met zijn „slecht geplande skipistes en wandelpaden, die na zware re gens veranderen in woeste be ken, die erosie en aardverschui vingen veroorzaken". De VN roepen op tot „Groot scheepse aanplant van bomen tegen erosie, betere irrigatie en drainagetechnieken, aangepas te bouwmethoden, betere com municatiemiddelen en schuil plaatsen". De nieuwe man van de Verenig de Naties voor voormalig Joego slavië, de Ghanees Kofi Annan, gaat waarschijnlijk per 1 no vember aan de slag. De huidige onder-secretaris-generaal van de VN leidt sinds maart 1993 het bureau voor vredesopera ties. In die functie wordt hij ver vangen door de Irakees Ismat Kittani, die ook onder-secreta- ris-generaal is. Annans benoeming is in de VS goed ontvangen. Een woord voerder van het Witte Huis zei „gemakkelijker tot zaken te kunnen komen met Annan dan met zijn voorganger, Akashi". Zeker in Amerikaanse ogen was Akashi een 'zacht ei'. Zo heeft hij diverse verzoeken van VN- commandanten om luchtsteun tegengehouden omdat 'je mor gen weer aan tafel zit met de partij die je nu beschiet'. Voordat Annan werd be noemd tot leider van het VN- bureau voor vredesoperaties was hij vanaf 1990 als assistent secretaris-generaal belast met planning, begroting en financi en van de volkerenorganisatie. Voordien waakte hij over de be groting als directeur van de fi nanciële afdeling van de VN. De in 1938 geboren Annan verdien de tussen 1976 en 1980 ook zijn sporen op het gebied van perso neelsmanagement. Zijn VN- I 4 Jeruzalem» Gelovige joden in Jeruzalem gefotografeerd tijdens een gebed ter gelegenheid van het Loofhuttenfeest. Met dat feest wordt de exodus herdacht, de bijbelse uittocht uit Egypte, zo'n 4.000 jaar geleden. foto epa menahem kehana Vooral act van Michael Heseltine gaat erin als koek blackpool» hansgeleunse correspondent Het leven moet hard zijn voor Britse Con servatieven die zichtbaar voor hun poli tieke overtuiging uitkomen. Terwijl ik in het uniform van het mannelijk partijlid driedelige krijtstreep met Burberry- stropdas op de boulevard van bad plaats Blackpool wandel, houdt een dui delijk geagiteerde man me staande. „Ver vloekte Tory", zegt hij, „we kunnen jullie zakkenvullers missen als kiespijn." Snel beent hij weg, het hart gelucht. Het inci dentje past in het beeld van de opiniepei lingen: na zestien jaar Conservatieve re geringen willen veel Britten wat anders. Ook in Blackpool, waar de Conservatie ven hun partijcongres houden. De twee parlementszetels van het kiesdistrict wor den bezet door Tory-afgevaardigden. Dat wordt na de volgende verkiezingen an ders, als we Dennis Smith, eigenaar van het Abbey-familiehotel mogen geloven. Zijn business gaat beroerd. Blackpool was dè badplaats voor de 'gewone Brit'. Maar de talloze hotelletjes, gokhallen, danspaleizen en andere attracties heb ben het moeilijk want 'de mensen heb ben geen geld meer'. Ze blijven thuis, en dat is de schuld van de regering, zegt Smith. Zijn stem is straks voor Tony Blair, de energieke leider van 'Nieuw Labour'. Of Smith gelijk of ongelijk heeft, doet er politiek weinig toe. De vierduizend afge vaardigden kwamen naar het foeilelijke vermaakscentrum Wintergardens in het besef dat John Major en zijn kabinet uit de gunst van de media en het publiek zijn. Ongeluk trekt ongeluk aan. De Tories zien de publiciteit voor het congres ver pest door de desertie naar Labour van hun voorheen zo gewaarde parlementslid Alan Howarth. De 92-jarige oud-premier Döuglas-Home blaast de dag voor het congres de laatste adem uit, zodat met een rouwrandje moet worden begonnen. En bij de opening van het congres blijkt er opnieuw ruzie in het kabinet, ditmaal over de vraag hoe de lotto-inkomsten moeten worden besteed. Afgevaardigde Miss Piggott schrikt zichtbaar van de vraag of er nog wel Con servatieven met zelfvertrouwen zijn. „Ik weet het niet. Ach, probeert u liever een ander", fluistert ze, „ik ben niet zo goed in dit soort dingen". Voorzitter Brian Mawhinney is de eer ste van een rij Conservatieve kanonnen die vuur spuwen richting Labour en de onoverwinnelijk lijkende Blair. Het helpt. Het zelfvertrouwen van de afgevaardig den neemt met het uur toe. ,,Hear, hear", klinkt het als Mawhinney Labours vice- voorzitter John Prescott laat acteren als 'een ballerina onder invloed van valium'. En de zaal gaat plat als hij verontwaar digd uitroept dat Labour-bestuurders in Londen belastinggeld investeren in 'de Hopscotch Aziatische Vrouwengroep'. Hopscotch is een hinkelspelletje, van daar. Met Mawhinny verlaten de Tories defi nitief het nu door Labour opgeëiste ge matigde politieke centrum. Minister van defensie Michael Portillo krijgt een staan de ovatie als hij zegt dat de Europese Unie niet moet denken dat er ooit een Europees leger zal komen. „Onze jongens zijn bereid te sterven voor Engeland, maar niet voor Brussel", buldert hij. Dit is peptalk van de bovenste plank. Gisteren deed de top-acteur van de partij, vice-premier Michael Heseltine, er nog een schepje bovenop. Met veel mimiek zet hij Tony Blair weg als de opportunist die namens de partij voor openbare staatsscholen pleit, maar zijn eigen zoon tje op een bijzondere dus betere school doet. Vervolgens gaat de linker arm met gebalde vuist omhoog. „Links, links", schreeuwt hij, stram in de hou ding. De zaal grinnikt. Dan brult hij het bevel 'Rechts uit de flank', voegt de daad bij het woord en huppel-hinkt over het podium naar rechts, schreeuwend 'Right, right'. Major gelooft zijn ogen niet, de af gevaardigden komen niet meer bij. Dit is dè stunt van het congres en zelfs de BBC, door velen gebrandmerkt als pro-Labour, herhaalt deze cabaret-act talloze malen. Later, in de wandelgangen, steekt Miss Piggott twee duimen omhoog. Mawhin ney, Portillo en Heseltine hebben met hun afbraak van het onbetrouwbare La bour, de afkeer van Europa en de door Major beloofde belastingverlaging, het zelfbewustzijn en zelfvertrouwen her steld. Al wordt Mawhinneys bejubelde aanval op Labours spilzucht voor hinkelende Aziatische vrouwen later ontmaskerd als een politieke blunder van de eerste orde. 'Hopscotch' blijkt een door zijn eigen re gering gesubsideerd taaiproject, waar voor het officiële startsein is gegeven door prinses Diana. Och, waar gehakt wordt vallen spaan ders, zegt David Marwood, die een kraampje bemant waar je behalve boe ken ook een 500 stukjes tellende puzzle van John Major met echtgenote kunt ko pen. Marwood is partijvoorzitter in het Conservatieve bolwerk Tonbridge, ten zuiden van Londen. Hij is pro-Europa. „Dat rechtse, die kritiek op Europa, moet je niet al te serieus nemen. Dat is vooral bedoeld om de kiezers het idee te geven dat er een groot verschil is tussen ons en Labour. Kom, laten we iets goeds gaan eten, iets écht Engels: fish and chips." Pocketline Tango. Super voordelige en gebruiksvrien delijke GSM-zaktelefoon. Met display en 3 speciale functietoetsen voor het doorschakelen van op roepen, de ontvangst van tekstberichten en het nummergeheugen. In indigo, antraciet en donkergroen. iel. BTW Bij gelijktijdig afsluiti loopbaan begon in 1962 met het lidmaatschap van de Econo mische Commissie voor Afrika en de Wereld Gezondheidsorga nisatie. Kofi Annan studeerde econo mie aan Macalester College in de Amerikaanse staat Minneso ta en het Instituut voor Hogere Internationale Studiën in Genè ve. Hij promoveerde aan het be roemde Massachusetts Institute foto epa hocine zaourar of Technology. Annan heeft scholing hoog in het vandel staan. Om die reden is hij voor zitter van de raad van toezicht van de internationale school van de VN in New York. Hij is getrouwd en heeft drie kinde- den haag gerard de graaff Gematigden reiken elkaar de hand tel aviv ad bloemendaal correspondent De islamitische verzetsbewe ging Harnas en de PLO gaan binnenkort praten over sa menwerking in de autonome Palestijnse gebieden. De woordvoerder van Jasser Arafat sprak gisteravond over een streven naar 'nationale eenheid'. Hamas is wat voor zichtiger, al sprak ook de on langs uit Palestijnse gevangen schap vrijgelaten dr. Mach- moud Zahar gisteravond over „een nieuw tijdperk in de on derlinge betrekkingen". Hij zei ook dat zijn organisatie even tueel bereid is af te zien van geweld. Het overleg moet zeer binnen kort beginnen in Sudan of Egypte. Het grootste probleem op dit moment lijkt het verzet binnen Harnas tegen een gema tigder koers. Dat verzet komt hoofdzakelijk van Izadin al-Kas- sem, de gewapende vleugel van de organisatie, en van Hamas- leiders in het buitenland. Vooral de gevestigde Hamas- leiders in de Gazastrook, zoals dr. Zahar, proberen een prakti sche oplossing te vinden voor een ideologisch dilemma: hoe een legitieme plaats te verwer ven in het Palestijnse politieke leven zonder de gewapende strijd tegen Israël definitief op te geven?. Tot nu toe was het de politiek van Harnas een antwoord zo lang mogelijk uit te stellen. Het was immers lang niet zeker dat Israël het met de PLO begonnen vredesproces zou voortzetten, na het ingaan van zelfbestuur in grote delen van de Gazastrook en in de stad Jericho. Veel Pa- lestijnen meenden dat het daar wel bij zou blijven en dat alge mene verkiezingen dus nooit zouden plaats hebben. Maar met de ondertekening van Oslo-2, vorige maand, is dat allemaal veranderd. Iedere Ara bier die zijn ogen niet in zijn zak heeft, weet nu dat er in de Gazastrook en op de Westelijke Jordaanoever een onomkeer baar proces aan de gang is in de richting van Palestijnse zelf standigheid. De tegenstanders van die ontwikkeling Harnas voorop begrijpen nu dat pro testen en zelfs aanslagen de uit voering van Oslo-2 hooguit kunnen afremmen. Vrijwel alle Arabische landen hebben inmiddels gekozen voor de vredesoptie. En belangrijker nog: de Palestijnse publieke opinie steunt in grote meerder heid een politieke oplossing van het conflict met Israël. Begin volgend jaar kiezen de Palestijnen in de Gazastrook en de Westelijke Jordanoever een Palestijnse Raad. Dat wordt een flink lichaam met 82 afgevaar digden; qua aantal dus een echt Palestijns parlement. Harnas weet dat de verkiezingen vrij zullen zijn en onder internatio naal toezicht worden gehouden. Als ze aan de kant blijven staan, zullen de islamitische leiders straks geen deel uitmaken van de Palestijnse bestuurslicha men. Daarom gaat de PLO er van uit dat Harnas alsnog zal besluiten aan de verkiezingen deel te nemen. Meer dan in het vorige ak koord heeft de PLO zich in Os lo-2 verplicht geweld tegen Is raël te bestrijden. De uitbrei ding van het zelfbestuur zal sneller verlopen naarmate Arafat er beter in slaagt de radi cale islamitische organisaties in toom te houden. Daarom heeft ook hij alle belang bij een over eenkomst, die aanslagen tegen Israël in ieder geval voorlopig uitsluit. Hamas-woordvoerder dr. Zahar zei gisteravond dat zijn beweging Israël in geen geval zal erkennen. „Maar een wa penstilstand kan dagen, maan den, jaren duren." parus cees van zweeden opmerkelijk lage huur aan een fraai appartement. Het voorlopige onderzoek door Bruno Cotte had kunnen leiden tot een verzoek aan de procureur-generaal om een for meel onderzoek te openen. Als deze aan dat verzoek gehoor had gegeven, had Juppé waar schijnlijk moeten aftreden. Cotte weigerde echter die stap te zetten, hoewel hij Juppé 'waarschijnlijk schuldig' achtte aan het delict. In Parijs wordt verondersteld dat Cotte besloot af te zien van een verzoek om vervolging, nadat hem duidelijk was geworden dat procureur generaal Burgelin dat zou afge- wijzen. Met deze wending in de zaak lijkten Juppé voorlopig nieuwe vernederingen bespaard te blij ven. Maar blijkens opiniepeilin gen heeft de premier alle kre diet verloren die hij enkele maanden geleden nog bij de Fransen had. correspondent Een Franse rechter-commissa- ris heeft gisteren besloten om af te zien van een formeel onder zoek naar eventueel machts misbruik door premier Alain Juppé. Daarmee is voor de pre mier voorlopig het gevaar gewe ken dat hij wegens het huur- schandaal moet aftreden. Rechter-commissaris Cotte had op verzoek van een organi satie van Parijse belastingbeta lers besloten een voorlopig on derzoek in te stellen. Volgens deze organisatie was Juppé zijn boekje te buiten gegaan door zichzelf een luxe appartement toe te kennen waarvan de huur prijs ver onder het gemiddelde lag. Alain Juppé had dat gedaan toen hij enkele jaren geleden als topambtenaar van de gemeente Parijs verantwoordelijk was voor het toewijzingsbeleid van gemeentelijke appartementen. Ook zijn zoon kwam tegen een

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7