Belastingvrij 3.000 gulden bijverdienen in landbouw EN DAN NU HET GOEDE NIEUWS: COROIIA '96 MET VEEI EXTRA'S VOOR EXTRA WEINIG. Binnenland een nieuw paspoort, maar Doddocument op Curasao ld III? ep iff W armtekracht-orgel Boeren houden uit protest mestadministratie achter Veehouders boycotten AH Defensie ontslaat 45.000 jongeren van dienstplicht Ontuchtpleger paaide voetbaljeugd met kaartjes voor Nederlands elftal Werklozen in NW-Europa het beste af INDERDAG 12 OKTOBER 1995 Algemeen Nederlands Persbi CPD Geassocieerde Pers Diensti g letere afspraken WAO-keuringen RL haag Staatssecretaris Linschoten (sociale zaken) verwacht hMarokkaanse keuringsartsen zich voortaan aan de nieuwe Merlandse WAO-keuringsregels zullen houden. Volgens een Lordvoerder van het ministerie van sociale zaken zijn er in- ddels goede afspraken gemaakt met de Marokkaanse autori ten. Over een half jaar wordt gekeken of de honderden naar jjrokkaanse WAO'ers die nog moeten worden herkeurd, ook idwerkelijk volgens het boekje zijn beoordeeld. In juni van dit r bleek uit gegevens van het GAK dat vrijwel alle reeds her- irde Marokkaanse WAO'ers hun volledige uitkering mochten iden. Dat wekte bevreemding omdat in Nederland bijna de van de herkeurde WAO'ers (een deel van) zijn uitkering [oeweiti's bedanken Nederland Een delegatie van het Koeweitse parlement is van- r* I en mor8en 'n Nederland om dank te betuigen voor de Hun tijdens de Iraakse bezetting van Koeweit. De voorzitter van koe commissie buitenland in het Koeweitse parlement bezoekt (der andere kamervoorzitter Deetman en de buitenland-spe- oktobilisten van de Tweede Kamer. De leden van het Koeweitse par- r vindinent zoeken tevens steun voor de vrijlating van 625 krijgsge- rkoophgenen uit Koeweit die nog steeds in Iraakse handen zijn. 3 van ^Jrie kwartier ruzie op de weg e WetffTERDAMTwee automobilisten die het bij Breda met elkaar p de stok hadden gekregen hebben hun ruzie al rijdend over *°^P»A16 voortgezet tot de binnenplaats van het politiebureau in "nterdam. Een 39-jarige bestuurder uit Waalre ergerde zich zo Lf ^et rijgecirag van een 34-jarige man uit Eindhoven dat hij - Ti drie kwartier nazat en allerlei capriolen op de weg uithaal- De Eindhovenaar voelde zich zo bedreigd dat hij in Rotter- naar het eerste het beste politiebureau reed dat hij zag. hebben de twee de ruzie uitgepraat. lï/kei uis wil onderzoek publiek bestel tautc iz. iiersum Staatssecretaris Nuis (media) zal op korte termijn commissie installeren die hem moet adviseren over de toe- fjmst van het publieke bestel. Volgens het ministerie van OCW waarschijnlijk morgen in de ministerraad gesproken worden irhet instellen van de commissie. Oud-bestuursvoorzitter M. 101 woordvoerster van het ministerie nog niet zeggen. 101 ID houdt vast aan bijeenkomst Avereest nfREEST De Centrumdemocraten zijn niet van plan de voor za- streclfdag geplande bijeenkomst in Avereest (Overijssel) te annule- i. Zij reageren daarmee op de aankondiging van burgemëes- A. Pijlman van Avereest om te bekijken of hij de openbare rgadering moet verbieden. Een verbod is mogelijk zodra ver- iring van de openbare orde dreigt. De Nederlandse Anti-Fas- tische Aktie (AFA) is van plan de bijeenkomst van de CD te retoren. mg olitiek gekrakeel op Sint Maarten H-EMSTad Het bestuurscollege van Sint Maarten ïs gevallen, jdat het afgelopen weekeinde Elton Jones van de Democrati ze Partij (DP) zijn ontslag indiende, heeft gisteren ook de Sint- larten Alternatieve People's Party (SAPP) haar steun aan het ptuurscollege opgezegd. De huidige coalitie kan hierdoor niet Jer rekenen op een meerderheid in de elf leden tellende Ei- idsraad. In de praktijk levert het gekrakeel vooralsnog weinig jjblemen op. Gezaghebber Dennis Richardson opereert onder noodwet en beschikt in feite over de algehele bestuursmacht. j patregel na aantonen fraude door RTL (laats van een nieuw pas- rt krijgen Nederlanders die reispapieren op Curasao* kwijtgeraakt voortaan een ddocument. Dit is een van .[fspraken die staatssecretaris nstamm (binnenlandse za- gisteren heeft gemaakt met gouverneur op de Neder- Ise Antillen. leiding voor deze maatre- 'ormt een televisiereportage misdaadverslaggever Peter fries op RTL 4. De Vries liet hoe kinderlijk eenvoudig linelen op Curasao een offi- Nederlands paspoort kun- bemachtigen op naam van and anders. Het nooddocu- ït wordt alleen verstrekt in dgevallen, benadrukt een irdvoerder van Binnenland den. „Bijvoorbeeld als ie- ïd een zakenreis moet ma naar Venezuela." axverkeer van aanvraagfor- lieren voor het oude pas- >rt tussen Nederland en Cu- ao is met onmiddellijke in- üD CDA doet voorstel om problemen met seizoenarbeiders op te lossen Elke Nederlander moet belasting- en premievrij maxi maal 3.000 gulden kunnen bijverdienen, mits dat gebeurt in de vorm van seizoenarbeid in land- tuinbouw en er per dag niet meer wordt verdiend dan 120 gulden. Met dit initiatief-wetsvoorstel wil het CDA de problemen op lossen die de land- en tuinbouw elk jaar weer heeft met het aantrekken van seizoenarbeiders. gang verboden. Om fraude te voorkomen, wordt in het ver volg het orginele aanvraagfor mulier per luchtpost naar Cura sao verzonden. „Dat kan inder daad betekenen dat een vakan tieganger die zijn paspoort kwijt is, zijn verblijf op Curasao moet verlengen. Het nooddocument wordt niet in alle gevallen ver strekt", aldus Binnenlandse Za ken. Kohnstamm verlangt zo spoedig mogelijk een rapporta ge van de omvang van dé pas poortfraude op Curasao. De be windsman wil ook weten wat de autoriteiten overzee gaan doen om de fraude de kop in te druk ken. Kohnstamm is niet van plan controleurs naar Cura9ao te zenden. Overigens stelt het openbaar ministerie een onderzoek in naar de handelwijze van mis daadverslaggever De Vries. Over een eventuele vervolging is nog geen besluit gevallen. De Vries is zich ervan bewust dat hij op het randje opereerde, maar vindt dat nodig om misstanden aan de kaak te stellen. den haag peter leunissen Het voorstel verbetert volgens de christen-democraten ook de concurrentiepositie van boeren en tuinders ten opzichte van het buitenland. Directe aanlei ding voor het opstellen van het wetsvoorstel zijn de jaarlijkse terugkerende problemen in on der meer de asperge- en fruit- Minister Borst: Extra geld voor verzorgenden bussum anp Minister Borst (volksgezond heid) stelt 600.000 gulden be schikbaar voor het Landelijk Centrum Verpleging en Verzor ging (LCW). De bewindsvrouw maakte dit vanmorgen bekend tijdens het congres 'De dag van de Verzorging'. Borst benadrukte het belang van de verzorging. Bij politieke discussies over zorg krijgt vooral de behandelende technisch ge oriënteerde zorg aandacht. De verpleging kon hier nog wel van profiteren. Een belangrijk deel van de verpleegtechnische han delingen behoort namelijk tot die curatieve zorg. „Voor de ver zorging is dit anders. Zij richt zich vooral op handhaving en verbetering van de kwaliteit van leven van mensen die zorg ont vangen", aldus de minister. Zij deed geen toezeggingen om de positie van de ongeveer 200.000 verzorgenden in Nederland te verbeteren. Volgens de commis sie Verzorging is er meer aan dacht nodig voor opleiding, ar beidsvoorwaarden, arbeidsom standigheden en beeldvorming van verzorgenden. 'Ziekenhuizen moeten pijn bij kind verlichten' DEN HAAG GPD In ziekenhuizen wordt te weinig gedaan om pijn die kinderen hebben na een jngreep of ope ratie, te verlichten. Verpleeg kundigen spelen daarbij een centrale rol. Zij moeten bepalen of het kir.d zoveel pijn heeft, dat er een pijnstiller gegeven moet worden. De betrokkenen doen dat niet, of veel te weinig. Dat stelt drs. J. Hamers van de Rijks universiteit Limburg, in een proefschrift over het beoordelen en behandelen van pijn bij kin deren na een operatie. Hij pro moveert daar vandaag op. Ha mers deed acht maanden lang onderzoek bij 83 kinderen tus sen 3 en 12 jaar die opgenomen werden voor een amandelope ratie. Aan de hand van bestaan de medische richtlijnen over toediening van pijnstillers ach terhaalde Hamers dat bij 75 procent van de kinderen de pijn na de operatie onvoldoende werd bestreden. De aanwezig heid van een verpleegkundige maakte daarbij niets uit. teelt. Nederlandse werknemers zijn doorgaans te duur, gelegen heidsarbeiders van buiten de Europese Unie mogen alleen onder stringente voorwaarden worden aangetrokken. „Afgelopen voorjaar (de as pergeteelt) hebben we kunnen concluderen dat we het pro bleem in de Kamer niet konden oplossen. De gevolgen: bedrijfs sluiting of vertrek van bedrijven naar het buitenland. Ons voor stel kan de problemen wèl op lossen", zei CDA-woordvoerster Agnes van Ardenne gisteren. Iedere Nederlander kan, als het voorstel door de Kamer wordt overgenomen, straks in de land- en tuinbouw 3.000 gul den (vrijwel) belasting- en pre mievrij bijverdienen, ongeacht het hoofdinkomen. Over de 3.000 gulden moet alleen 3 pro cent belasting worden betaald. Dat is volgens het CDA nodig om de fiscus grip op de regeling te laten houden. Het CDA-voor- stel komt in grote lijnen overeen met een systematiek die in Duitsland ook wordt gehan teerd. Het CDA schat op basis van ervaringen van de belasting dienst dat circa 200.000 mensen gebruik zullen maken van de re geling. Voorlopig richt het wets voorstel zich op seizoenarbeid in de land- en tuinbouw. Het CDA benadrukt echter dat in de toekomst mogelijk ook andere sectoren er gebruik van kunnen maken: onder meer de horeca en het winkelbedrijf tijdens de pieken met Sinterklaas en Kerstmis. De regeling kost de schatkist circa 168 miljoen gulden, die volgens het CDA betaald kan worden door de lastenverlich ting van het kabinet anders in te richten. BORCULOEen technicus bedient het ingewikkelde pijpenstelsel van de 'Berkelcentrale' in Borculo. De nieuwe warmtekrachtcentrale levert elektriciteit en warmte in de vorm van stoom en heeft een vermogen van 60 miljoen watt. Er is twee jaar aan de centrale gebouwd voordat ze gisteren in gebruik werd geno men. FOTO ANP RAYMOND RUTTING borculo anp wil nog niet reageren op de aan gekondigde actie. Het departe ment wil eerst de concrete ge volgen voor de mestadministra tie afwachten. Minister Van Aartsen (land bouw) kreeg gisteren vanuit de Tweede Kamer kritiek op zijn begroting voor 1996. Volgens Van Ardenne (CDA) richt hij zich te veel op de sterkste boe ren en tuinders. Het CDA-ka- merlid omschreef Van Aartsens begroting als „vage verhalen, geen duidelijke visie, geen hel der beleid, geen concrete aan pak." Volgens haar hebben maar enkele boerenbedrijven baat bij de aangekondigde las tenverlichting. Zo zit voor de boeren belastingverlaging of vermindering van personeels kosten in de pen. Boeren die weinig winst maken (en dus ook weinig belasting betalen) of weinig personeel in dienst heb ben, profiteren daardoor relatief weinig van de kabinetsplannen. Ook van de WD en de PvdA kwam die kritiek. Uit protest tegen het voorgeno men mestbeleid, boycotten dui zenden boeren vanaf maandag de verplichte mestadministra tie. Dat heeft actieleider Roemaat, woordvoerder van het actiecomité Wij zijn 't zat, gisteren gezegd. De veehouders sturen vier weken lang hun zogeheten mestafzet-formulieren niet op naar de Landelijke Mestbank. Officieel zijn ze daartoe ver plicht. De boze boeren hadden eerder al gedreigd met deze ac tie. Volgens Roemaat heeft het actiecomité nu besloten de daad bij het woord te voegen. Tijdens de boycot van de mestafzet-boekhouding sturen de boeren hun formulieren op naar het actiecomité. Die zal de stapel papieren medio novem ber tijdens een demonstratieve actie aanbieden aan de Lande lijke Mestbank. De officiële boe- renorganisatie LTO-Nederland staat achter de boycot. Het ministerie van landbouw culemborg anp-gpd Toch wil het bestuur van het produktschap gaan praten met Albert Heijn. Het concern heeft inmiddels ingestemd met zo n gesprek. Het bestuur van het PW dringt aan op een 'zorgvuldige analyse' van de verkoopstop. Daarbij wil het produktschap ook onderzoeken of het idee van Albert Heijn klopt dat het Ierse vlees een betere vet-en- vleesverhouding heeft. „Als het bijvoorbeeld zo zijn dat de Ne derlandse bedrijven niet in staat zijn om voldoende vlees van kwaliteit te leveren, dan is dat een reden om de hand ook in eigen boezem te steken." Albert Heijn haalt ondanks al le commotie de schouders op over de dreigende boycot en zegt achter haar besluit te blij ven staan. Veehouders in het Gelderse ri vierengebied hebben gisteren opgeroepen tot een boycot van Albert Heijn. Aanleiding is het besluit van de supermarktketen te stoppen met de verkoop van Nederlands rundvlees. De con sument zou Iers rundvlees ver kiezen boven dat uit Nederland. De veehouders zijn zeer veront waardigd. Initiatiefnemer C. de Raad: „De Nederlandse milieu- eisen zijn streng en wij leveren schoon, dat wil zeggen hor- moonvrij, vlees." Het Produktschap van Vee en Vlees (PW) reageerde eerder fu rieus op de afwijzing van Albert Heijn. De handelwijze van de Zaanse grootgrutter werd om schreven als „een dolkstoot in de rug van de primaire sector". DEN HAAG GPD Duidelijkheid voor laatste lichtingen dienst moeten. De Vereniging van Dienstplichtige Militairen (WDM) heeft met gemengde gevoelens gereageerd op de brief van Gmelich Meijling. Woordvoerder M. van het Hof: „We zijn natuurlijk blij dat er nu eindelijk duidelijkheid komt. Van de andere kant is er natuur lijk de groep die wel nog onvrij willig in dienst moet. We schat ten zo'n 4.500 man, tegen 45.000 die niet hoeven. Het is natuurlijk sneu als je net bij die tien procent hoort, terwijl het ons inziens helemaal niet meer noodzakelijk is dienstplichtigen op te roepen." Volgens Gmelich Meijling zou echter 40 procent van de nog op te roepen dienstplichtigen uit bereidwilligen bestaan. Van het Hof is van dat percentage niet onder de indruk: „De staatsse cretaris vertelt er niet bij dat veel dienstplichtigen alleen maar aangaven in dienst te wil len, omdat ze dan invloed kon den uitoefenen op de plaats en het tijdstip van opkomst en de functie. Bereidwilligheid is nog geen vrijwilligheid." Zo'n 45.000 dienstplichtige jongeren hoeven niet in dienst. Deze week ontvangen zij een brief van het ministerie van defensie dat zij niet worden oproepen. Dienstplichtigen die wèl nog moeten opkomen, zijn daarover inmiddels ingelicht. Dat meldt staatssecretaris Gmelich Meijling (defensie) in een brief aan Eerste en Tweede Kamer. Het gaat hier om de laatste lich tingen militairen die in de over gangsfase naar een beroepsle ger nog konden worden opge roepen. Volgens Gmelich Meij ling is het nu voor elke beschik bare dienstplichtige duidelijk of hij nog in dienst moet of niet. Jongeren die geen zin hebben in de dienst maken nog een kans er ook daadwerkelijk on deruit te komen. Het ministerie polst namelijk 14.000 nog niet gekeurde jongeren of zij belang stelling hebben voor de militai re dienst. Het gaat daarbij om lichtingen waaraan vanwege de invoering van het beroepsleger geen behoefte meer is. Het mi nisterie wil geschikte bereidwil ligen daaronder de plaats laten innemen van dienstplichtigen die tegen hun zin wel nog in Boer moet harder werken voor minder geld TOYOTA rotterdam peter louwerse iCflUI C n'euwe Corolla '96 is nu nog aantrekkelijkei u nauwelijks :iaali. Zoals lichtmetalen velgen of 'n complete idio-installatie Bovendien bieden wij .voordelige financieringsmogelijkheden. Jltjj w voordeel kan oplopen tot zo'n f 1 500,-* En natuurlijk wordt elk» BV Toyota. De beste Corolla standaard geleverd met 3 jaar Tataalgarantie plus 3 jaar Toyota EuroCare. onze internationale hulp dienst. Bel gratis 06-0369, of ga snel naar de Toyota-dcaler arom we al jaren roepen Jd HEEL TOYOTA. njkUa ken Afgcbeeli Het begon met geschenkjes: kaartjes voor Feye- noord, voor het Nederlands elftal of voor popcon certen. Drie B-junioren van de Rotterdamse voet balclub Excelsior, namen de presentjes van hun elftalbegeleider nietsvermoedendaan. Pas later kwamen de jongens erachter dat de vriendelijk heid van de man was gebaseerd op diens seksuele verlangens. „Ik had er een rotgevoel over", zei Tim, het eerste slachtoffer later tegen de politie. „Ik deed alleen mee omdat ik vrijkaartjes van hem had gekregen. Je kunt zeggen dat hij me in zijn macht had." De 49-jarige ex-elftalbegeleider van de profclub moest zich gisteren bij de Rotterdamse rechtbank verantwoorden voor zijn 'massage', zoals hij het zelf hardnekkig noemde. De man vergreep zich tussen september 1993 en juli 1995 aan drie van de junioren. Hij streelde de jongens, maakte naaktfoto's en liet zich ondermeer door een van de jongens bevredigen. De begeleider werd eerst verliefd op Tim. Hij no digde de jongen bij hem thuis uit met het doel zelf aan zijn trekken te komen. „Ik verzon het ver haal dat ik bezig was met een massagecursus", zei de verdachte. „Ik zei dat ik praktijkmateriaal nodig had. Tim zag er geen kwaad in. Hij liet zich masseren, en ik werd opgewonden van die mas sages." Toen bleek dat Tim niet gediend was van de avances, richtte de elftalbegeleider zijn aandacht op de 14-jarige Jaap. „Jaap heb ik ook in mijn macht gekregen door vrijkaartjes te geven", be kende de verdachte. „Ik wilde seks met hem. Toen dat niet lukte, was de lol er gauw af." Ook Jaap werd gemasseerd, en hij mocht naar eigen zeggen video's bekijken waarop kinderporno te zien was. Maar Jaap verloor zijn interesse en maakte plaats voor zijn 16-jarige clubgenootje Sjaak. Mr. Buchner noemde de mans gedrag 'een vorm van misbruik maken van vertrouwen'. „Voor de jongens is dit heel bedreigend. Ze zijn volop in hun seksuele ontwikkeling, ze zullen hier ver moedelijk last van hebben. En realiseert u zich dal u de voetbalclub in diskrediet hebt gebracht?" De verdachte zei dat hij erg veel spijt heeft van de vergrijpen. „Ik heb beloofd dat dit niet meer zal voorkomen." De man, die nu nog vastzit, hoopt dat hij in november kan meedoen met het Trai ningsprogramma voor Seksuele Daders (TSD). Officier van justitie mr. P. Notenboom vroeg de rechtbank het vonnis uit te stellen totdat bekend is of de man inderdaad baat heeft bij de dader- theraptie. Verwerpt de rechtbank die mogelijk heid, dan eist Notenboom een jaar celstraf waar van acht maanden voorwaardelijk, met als bij zondere voorwaarde dat de man deelneemt aan de dadertherapie. De rechtbank doet uitspraak op 25 oktober. Om de privacy van de slachtoffers te beschermen zijn hun namen gefingeerd. DEN HAAG ANP Het netto inkomen van werklo zen in de landen in het noord westen van Europa ligt naar verhouding het dichtst bij dat van werkenden. Dat blijkt uit een internationale vergelijking van het Centraal Planbureau. In Denemarken is het verschil het kleinst. In dat land bedraagt de netto werkloosheidsuitkering voor een alleenstaande met een modaal inkomen 80 procent van wat hij verdiende. Voor een kostwinner met twee kinderen op minimumniveau is dat 97 procent. In Nederland bedraagt de uitkering voor deze catego rieën respectievelijk 57 en 100 procent. Nederland is daarmee verge lijkbaar met landen als Duits land, België en Frankrijk. In het Verenigd Koninkrijk zijn de werkloosheidsuitkeringen een stuk lager. In de Zuideuropese landen zijn de verschillen tussen loon en uitkering in het begin niet veel groter dan in het noord westen van Europa, maar bij aanhoudende werkloosheid da len ze snel. In Griekenland en Portugal krijgen langdurig werk lozen in bepaalde gevallen zelfs helemaal niets meer.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5