Gruweldaden Krajina bijna de doofpot in Aziaten gaan hier sojasaus, pillen en fietsen maken Feiten &Meningen Stomme NS'ers Crutzen: Beminnelijke, ma® onverzettelijke vrijbuiter^ DONDERDAG 12 OKTOBER 1995 Wat kunnen mensen toch stom zijn. Neem nu die NS'ers. Gaan ze massaal protesteren tegen hun eigen bedrijf. Er deugt niets. Als er een druppel regen valt, ligt het bedrijf al op z'n gat. Komt een vlieg te dicht bij de bovenleiding, dan is er storing. Verschijnt ergens een donkere wolk aan het zwerk dan betekent dat donder en bliksem voor de Spoorwegen en ligt het treinverkeer een week plat. Conducteurs, machinisten en lokettisten zijn er zelf gestoord van geraakt. Dat blijkt wel uit hun reacties. Juist nu de Tweede Ka mer zich binnenkort moet uitspreken over het al dan niet privatiseren van NS zet het personeel alle seinen op onveilig. Net nu de Spoorwegen de slogan 'OV-informatie van deur tot deur' letterlijk hebben genomen door huis aan huis een schitterende krant te bezorgen met alle ins en outs van de ver zelfstandiging, gaan de eigen mensen aan de noodrem hangen. Flebbben ze dan nooit van PR gehoord? Begrijpen ze dan niets van verkooptechnie ken? Nee dus. Ze verlagen zich tot het ni veau van de gemiddelde, altijd klagende treinreiziger en willen niets zien van al het moois dat NS bieden. Bij Philips gaan de werknemers toch ook niet klagen over de eigen gloeilampen. En dat terwijl het pakket van verrassin gen, aanbiedingen, service en andere luxe voorzieningen van NS er niet om liegt. Of om de NS-krant te citeren: 'Er gaat heel wat gebeuren nu de Spoorwegen op eigen be nen komen te staan. Als eigen baas krijgen we straks de ruimte om beter in te spelen op de wensen van onze klanten. Op uw wensen. In feite bent u straks onze baas. Onrendabele lijnen zullen het wel redden, wat anderen ook zeggen en schrijven. De angst van mensen dat de tarieven straks, als we geen subsidie meer van de overheid krij gen, fors zullen worden verhoogd, is voor barig'. Kortom, het wordt allemaal mooier, beter en sneller met een muziekje naar keuze, een aansluiting voor de computer en inge bouwde spelletjes in de tafeltjes. Of je die nou wel of niet nodig hebt, ze zitten wel in de Intercity Plus en die is best wel ergens in het land te vinden. En wat die vertragingen betreft valt het ook allemaal best wel mee. Als dat niet het geval zou zijn, zou dat in de 'OV-Informatie van deur tot deur' best wel vermeld staan. Bovendien zijn er, mocht zich toevallig en bij hoge uitzondering toch nog wat ongerief dreigen voor te doen, altijd nog Teletekst en Ontbijt-TV. Beschikt men toevallig niet over Teletekst dan moet men gewoon niet vóór 7.29 uur 's morgens de rails opgaan, want dan begint pas Ontbijt-TV. Waar tref je in dit verzakelijkte ik-tijdperk nog zoveel dienstverlening aan? Een bedrijf dat door de overheid als een ongewenst kind te vondeling wordt gelegd, maar des ondanks zoveel genegenheid blijft uitstra len in de richting van zijn klanten. Dus waar heeft het personeel het over? Het is dan ook niet meer dan terecht dat de directie van NS de opstand van deze dwarsliggende spookrijders afdoet met de opmerking niets aan de klachten te kunnen doen. Het gaat immers goed en het is slechts een kwestie van tijd voor het perfect gaat. Dat hadden de NS'ers toch zelf ook kunnen bedenken, want dat vertellen ze zelf al zo lang aan hun klanten. Op dit moment zijn dat er gemiddeld nog zo'n 900.000 per dag. Dat mogen er best wat minder zijn, zodat de overblijvenden wat rustiger kunnen reizen. De NS gaan daar voor. Nou het personeel nog. JAN PREENEN Slachtpartij onder bedlegerige bejaarden Honderden naamloze graven Ze zijn beschoten, bruusk geweerd door politie-agenten of hebben urenlange gesprekken met on willige ambtenaren moeten voeren: de VN-waarnemers in de Kroatische Krajina. Hun waarne mingen zijn fragmentarisch, stukjes van de waarheid, maar van ongekende waarde voor het VN - tribunaal in Den Haag. Omwille van 'de lieve vrede' waren de schokkende details over de recente gruweldaden bijna in de doofpot verdwenen. „Maar er kan geen vrede komen", zegt IKV-secretaris Mient-Jan Fa- ber, „als geen recht wordt gedaan en oorlogsmisdaden niet worden vervolgd. Slachtoffers en nabe staanden hebben daar recht op." Faber nam onlangs uit Kroatië ver trouwelijke rapporten mee over gruweldaden en massagraven. Rapporten die zijn opgesteld door waarnemers van de Europese Unie, de Verenigde Naties en men senrechtenorganisaties en die we gens de breekbare vredespogingen geheim zijn gehouden. We schrijven augustus dit jaar. Kort na de ontdekking van het massagraf bij Knin, willen mede werkers van de VN-vluchtelingen organisatie Unhcr poolshoogte ne men bij een begraafplaats in Vrlika. Bewoners hebben er bulldozers ge signaleerd. Het team wordt niet toegelaten. Hun collega's zien later meer: beschermende maskers, rubberen handschoenen en sporen van zware machines op het terrein. Aanwijzingen dat het niet bij één massagraf zal blijven. Op de begraafplaats bij Gracac in het zuiden van de Krajina ont vouwt zich voor de ogen van de VN-waarnemers gedurende de ko mende weken een schokkend tafe reel. Vers omgeploegde terreinen, steeds meer houten kruisjes, de meeste zonder naam. Eerst 81, dan 100, dan 105 en tenslotte 122. En steeds weer worden er nieuwe kui len gegraven. „Wellicht toekomsti ge graven", schrijven de VN'ers. Kroatische autoriteiten schermen steeds weer met 'internationale normen' die zijn gehandhaafd, een deugdelijke identificatie en admi nistratie die is opgezet. Een VN- team doet een steekproef. In Omsi- ca is op 8 september een lichaam gevonden, drie weken later reizen de VN'ers naar de plek des onheils. Daar blijkt dat de Kroatische poli tie geen enkel onderzoek heeft uit gevoerd. Het lichaam ligt nog steeds op dezelfde plaats. Ontbon den en in stukken. In Korenica: 21 kruizen op een om geploegd begraafplaatsje. Geen na men. Diepe kuilen, even verderop. Vodetec: een tiental pas gedolven graven op een orthodox, Servisch begraafplaatsje. Omwonenden ver tellen de VN'ers dat Kroatische sol daten er gedurende een augustus nacht zeker zes lijken hebben ge dumpt. Brezovac: menselijke res ten in een groot graf bij de restan ten van een woning. In het noor den van de Krajina, in de heuvels van Dvor: 27 kruizen die duiden op recente begrafenissen, enkele da gen later: 77 kruizen. Geen namen, maar nummers. Krbavica, 18 september. VN'ers ob serveren tien Kroatische soldaten die gaten van vier bij twee meter graven, vlakbij een militaire basis in het dorpje. Twee dagen later ontdekt een betrouwbare VN-bron talloze 'verse' graven in het dorpje Borcovici. Sas: veertien graven, twee met een naam, twaalf met de vermelding NN. De orthodoxe begraafplaats van Een bejaarde Serviër die de Krajina heeft weten te ontvluchten, rust even uit op weg naar Banja Luka. foto reuter Petrinja, slechts enkele tientallen kilometers van de Kroatische hoofdstad Zagreb. Een groot om gewoeld terrein: 142 kruizen, slechts veertien met naamsvermel ding. Een vrouw die op de begraaf plaats werkt, vertelt de VN'ers dat de geïdentificeerde slachtoffers in kisten zijn begraven, terwijl de lij ken van ongeïdentificeerden in plastic zouden zijn gerold. De burgemeester van Petrinja be vestigt later dat er Serviërs in uni form en in burgerkleding zijn be graven. Mensen uit het gebied van Petrinja tot Yabukovac. Volgens de politie zijn de lijken volgens 'inter nationale normen' aan de aarde toevertrouwd: apart, op zeventig centimeter afstand van elkaar. Ver der: foto's en vingerafdrukken. Maar het VN-team krijgt die gege vens niet te zien. En dan zijn er nog de tientallen gruwelijke verhalen van ooggetui gen die zagen hoe Kroatische strijdkrachten Servische bewoners uitscholden, sloegen, martelden, verminkten, stenigden of ver moordden. Verhalen die op waar heid berusten, want tijdens hun patrouilles vinden VN-teams bij uitgebrande woningen tientallen lichamen van, meest bejaarde, soms bedlegerige of zwaar gehan dicapte Servische bewoners die de Krajina niet konden of wilden ont vluchten. Zo ontdekken VN'ers op 16 augus tus langs de weg bij Zagrovic een aantal lijken. Twee van hen, man nen rond de vijftig, slechts gekleed in hun ondergoed. Kogelwonden in het hoofd, verschillende vingers afgehakt. Of de waarnemingen bij het dorpje Grubori. Twee lichamen. Eén man, ongeveer 70 jaar, in pyjama op de vloer van zijn slaapkamer, schot wonden in de rug. De ander, een ongeveer 65-jarige man, met een doorgesneden keel in een weiland. Zes bejaarde vrouwen, ernstig ge traumatiseerd, zijn de laatste over levenden van Grubori. De bejaarde man uit Stegnajic die door langharige Kroatisch strijders op 22 augustus werd gedwongen zijn bedlegerige vrouw achter te la ten. Enkele dagen later keert hij te rug, in gezelschap van VN-waarne mers vindt hij haar: doodgescho ten in een waterput op het erf van hun woning. De VN'ers zien ook talloze plunde ringen. in brand gestoken boerde rijen, fabrieken, kerken, scholen, ontelbare afgeslachte paarden, koeien en schapen. Steeds weer worden Kroatische regeringstroe pen of para-militairen aangewezen als de daders. Op 13 september passeren VN-stafmedewerkers tus sen Glina en Topusko Kroatische soldaten. Ze brengen de nazi-groet en roepen Heil Hitier. De afschuwwekkende balans van Operatie Storm, de Kroatische Blitzkriegen haar nasleep: zeker honderden doden, honderden ver misten, 14.000 woningen en ge bouwen deels of volledig verwoest en vele, vele tienduizenden on schuldige burgers op de vlucht. ROTTERDAM JOLANPE VAN DER GRAAF Paul Jozef Crutzen, een van de winnaars van de Nobelprijs voor de scheikunde 1995, geldt als een vrijbuiter binnen de we tenschap. Wars van elke bu reaucratie volgt hij zijn eigen lo gica en trekt hij zijn eigen con clusies. En deze leidden nogal eens tot heftige polemieken: zijn gedachte dat de nietige mens in staat zou zijn met zijn vervuiling de stratosfeer te ver nietigen is inmiddels geheel ge- accepeerd, maar klonk begin ja ren zeventig niet bepaald van zelfsprekend. Crutzen, die als dertiende Ne derlander een Nobelprijs heeft gewonnen, was de eerste die wees op de aantasting van de ozonlaag die de aarde moet be schermen tegen het gevaarlijke ultraviolette zonlicht. Al in 1970 sprak hij de banvloek uit over de uitstoot van stikstof door (supersonische) vliegtuigen, au to's en industrie. Toen zijn ei gen wagen stuk ging, besloot hij geen nieuwe aan te schaffen. Nog steeds fietst hij in Mainz naar zijn werk aan het befaam de Max-Planck-Institut. Hij is daar mededirecteur van het in stituut voor atmosferische che mie. Zijn medelaureaten Mario Molina en Sherwood Rowland borduurden voort op zijn waar schuwingen en kwamen zo op de schadelijke werking van CFK's in de stratosfeer. Vervol gens werden deze koolwater stoffen als drijfgas in spuitbus sen en koelkasten melaats ver klaard. Behalve zijn uiterlijk - open overhemd, sandalen - is ook de carrière van Crutzen, geboren in 1933, er niet direct een uit het wetenschappelijke boekje. Hij is een self-made man. Als zoon van een werkloze ober groeide hij op in de Amster damse Pijp. Hij ging naar de HBS, maar behaalde - wegens hoge koorts tijdens het examen - te lage cijfers om een studie beurs te krijgen. Hij doorliep de technische school en ontwierp het inmiddels verdwenen tun neltje onder het Centraal Sta tion van de hoofdstad. Met zijn Finse vrouw vertrok hij naar Zweden, waar hij zichzelf Zweeds leerde vanaf een oude grammofoonplaat. Uiteindelijk kwam hij als computerpro grammeur bij het vermaarde Meteorologisch Instituut van Stockholm terecht. In de avonduren studeerde hij wis kunde en meteorologie. Op het instituut viel de onorthodoxe technicus al snel op, waarna hij bij het onderzoek naar de at mosfeer betrokken werd. Aanvankelijk ging alle aandacht uit naar de gevolgen en oorza ken van zure regen. „Toch stond het instituut het mij als jong onderzoeksassistent toe een geheel ander onderwerp te gaan bestuderen", schreef Crut zen in 1991 ter inleiding van een artikel in het jaarboek we tenschap en technologie in Eu ropa. Dat verhaal ging over de zogenoemde nucleaire winter, een begrip dat begin jaren tach tig al door Crutzen was geïntro duceerd. Hij beschreef de verwoestende gevolgen van een atoomoorlog op het milieu. Zijn theorie dat de aarde in een ijsklomp zou veranderen omdat de zonne warmte niet door de met stof, as en roet bezwangerde atmosfeer zou doordringen, leverde hem wereldwijde bekendheid bij een niet-wetenschappelijk publiek op. Binnen de wetenschap was hij ft he toen al jaren een autoritefatie het gebied van atmosferisch derzoek. „Crutzen is degftge de chemie uit het laboraugrc naar de stratosfeer heeftIten bracht. Hij combineerdel teorologie met de chemijLj, wetenschap. Hij onderzoP" invloed van het weer, vaiL^t zonlicht en van de luchtsjgn mingen in de atmosfeerin di mische reacties. Daaruitldoc dat deze heel anders verligjSi dan in de steriele reageeiLnt aldus KNMI-medewerkeLe I Ulden, die in het verleden men met Crutzen onderc»/ deed. I"1 „Crutzen is altijd een echLgn derlander gebleven. Hij door zee, doet niet aan fiffuor foefjes", stelt hoofd milieKen derzoek Slanina van het fy giecentrum Nederland inlee ten. Hij werkt veel samen[aai Crutzen. Evenals andereiLre schappers toont ook Slanj zich niet verrast over de bi van de Zweedse academiJK*! je eenmaal je oog hebt lal... vallen op het atmosferisdT derzoek, dan is Crutzen d[ een logische winnaar.' De grootste kracht van Ci£jg is volgens hem diens onoi doxe, creatieve manier val ken. „Dan hebben we eeij bleem met de ozon, waanCU mand een zak van snapt.I Paul met een geniaal ideer en we ineens begrijpen wr de ozon dunner wordt." f pst. |28l DEN HAAG ANP Crutzen deelt met Amerika De Nobelprijs 1995 voor sin kunde is gisteren toegekeii de Nederlander Paul Crut|tei de Amerikanen Mario Moler en F. Sherwood Rowland.kt krijgen de prijs voor baanfcht kend onderzoek over de o 1 jol In f970 verklaarde Crutze ;et reactie van stikstofoxyde t >rt ozon, Molina en Sherwoo Rowland borduurden daa tje voort. Het is volgens de A< mie aan de drie wetensch te pers te danken dat de uits en van CFK's vanaf het einde de jaren zeventig werd ter j; dröngen. Henning Rodhe, lid van d Ut ninklijke Zweedse Acaden 't voorwetenschappen zeit lel pen dat de prijs een bijdr; tee leveren aan hardere maat len tijdens een internat ior 'le conferentie over het verdt t rugdringen van CFK's vol maand in Australië. STOCKHOLM AP hij WIM STEVENHAGEN Het lijkt de omgekeerde wereld. De Taiwanese fietsenfabriek Giant opent een produktievestiging in Le lystad. Een Japanse medicijnenfabri kant, Yamanouchi, vestigt zowel een laboratorium in Leiderdorp als een fabriek in Meppel. En ook 's werelds grootste fabrikant van sojasaus, Kik- koman, bouwt aan een fabriek èn een Europees hoofdkantoor in Ne derland. Hoe is dat te rijmen met de paniekverhalen dat er zo veel werk verplaatst wordt naar lage-lonenlan- den? Het verplaatsen van banen naar la- ge-lonenlanden en de komst van de drie Aziaten zijn in feite twee zijden van dezelfde medaille. Die medaille heet globalisering. Anders gezegd: steeds meer (ook minder grote) be drijven gaan internationaal opere ren. Niet het land van herkomst is de afzetmarkt, maar liefst de hele we reld. En je werknemers zijn niet per definitie landgenoten, want je pro duceert daar waar de beste werkne mers rondlopen en/of de goedkoop ste. Of daar waar de milieuvoor schriften mild of de energieprijzen laag zijn en waar de distributie goed geregeld is. En liefst ook nog dichtbij de nieuwe afzetmarkt die je wilt ver overen met fietsen, pillen en soja saus. Tot zo ver is er eigenlijk niet zo veel nieuws onder de zon. Nieuw is wel dat steeds meer bedrijven het pro- duktieproces in steeds kleinere stuk jes knippen. Voor elk onderdeeltje wordt het land met de meest gunsti ge (lees goedkoopste) omstandighe den uitgezocht. Een slimme compu terleverancier haalt tegenwoordig de moederboards uit het Verre Oosten, de monitoren uit Tsjechië, de plastic dozen uit weer een ander land en doet de assemblage dicht bij de (Eu ropese) markt. Dat verschijnsel heet 'global sour cing'. Je boort als het ware over de hele wereld de beste bronnen aan. ..Global sourcing is een hot item in directiekamers", zegt Robert van der Zwart, universitair docent marketing aan de Vrije Universiteit Amsterdam. Op de VU wordt deze maand in samenwerking met de Federatie voor de Nederlandse Export (Fene- dex) een studiedag gehouden over global sourcing. Dat seminar is vooral bedoeld voor ondernemers. Maar ook voor vestigingsdirecteu ren, want die krijgen vroeg of laat al lemaal een fax van het hoofdkantoor met daarop de brandende vraag: waarom zit je (nog) in Nederland? Vervolgens moet met harde cijfers worden aangetoond welk land de best denkbare plek voor die vestiging in kwestie is. Rolt ons land niet als beste uit de bus? Dan is de verhui zing nabij. Voor elke activiteit ont wikkelt zich ergens ter wereld een 'hot spot'. Voor miniatuur chip-ont werpen moet je bij Japanners zijn met hun eeuwenoude traditie van miniatuur schilderen. Israël is dankzij haar militaire technologie sterk in toegepaste wiskunde. AT&T heeft er dan ook een research-afde- ling opgezet. Veel Amerikaanse mul tinationals verzenden hun interna tionale direct mail via de Nederland se PTT, omdat de PTT betrouwbaar is, voordelig en goede deals kan slui ten met buitenlandse PTT's. Ierland is op dit moment een 'hot spot' voor call centres en (Nederlandse) softwa re bedrijven. Ierland heeft een goed opgeleide beroepsbevolking die meerdere talen spreekt en biedt soms subsidies van 20.000 gulden per gecreëerde werkplek. China is fa voriet als het gaat om lage loonkos ten en hoge produktiviteit. Maar hot spots hebben de neiging zich over de hele wereld te verplaat sen. Uiteindelijk zullen de Chinezen hogere lonen afdwingen. De Ieren worden minder scheutig met subsi dies als ze eenmaal uit het diepe dal geklommen zijn. En California is nu nog dè vestigingsplek voor biotech nologie, maar Leiden en Singapore winnen ook terrein. „De gemiddelde levensduur van een doorsnee vesti ging gaat dan ook omlaag.", voor spelt Fred van Eenennaam, universi tair docent marketing en strategie aan de VU. „Bedrijven binden zich niet meer levenslang aan een plek. Iedere pakweg vier a vijf jaar zal op nieuw worden doorgerekend of de huidige lokatie nog wel de beste, de goedkoopste is." Het gevolg is dat landen zichzelf veel meer dan vroeger moeten 'verkopen' als de ideale lokatie. De komst van Kikkoman, Giant en Ya manouchi toont aan dat Nederland best wat troeven in handen heeft. Yamanouchi zit met het laboratori um in Leiderdorp dicht tegen de Universiteit van Leiden aange- schurkt en looft de distributiemoge lijkheden in Meppel. Bij Kikkoman speelde de van oudsher goede ver standhouding tussen Japan en Ne derland een rol. Toen soja 300 jaar geleden voor het eerst op de Europe se markt kwam, gebeurde dat door Nederlandse handelslieden. Giant, tot slot, prijst de kwaliteit van de Ne derlandse fietsenmarkt als hot spot. „Als je in Nederland fietsen kan ver kopen, kan je dat in de hele wereld." AMSTERDAM MARIEN VAN DEN BOS EN MARGREET VERMEULEN

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2