'Reus' O vermars velt dwerg Alleen Rusland en Spanje zeker van Engeland Sport Ook racistisch gedrag bij Malta-supporters Mare Overmars is completere speler Van den Herik sluit niet uit dat komst Haan afketst DONDERDAG 12 OKTOBER 1995 'WILLEM SPIERDIJK Roemeen leidt Ajax - Grasshoppers nyon Adrian Porumbiou leidt woensdag 18 oktober in Amster dam de wedstrijd in tussen Ajax en Grasshoppers. De Zwitser Serge Muhmenthaler is op 31 oktober scheidsrechter tijdens Roda JC - Benfica. Mare Batta uit Frankrijk is aangewezen voor het duel PSV - Leeds United, eveneens 31 oktober. Op 2 novem ber leidt de Italiaan Marcello Nicchi in Rotterdam de wedstrijd van Feyenoord tegen Everton. Matthaus niet meer in Duitse elf neuss Lothar Matthaus, aanvoerder van het Duitse voetbalelf tal, heeft gisteren ontkend dat hij zich niet meer beschikbaar stelt voor de nationale selectie. Het Duitse boulevardblad Bild bracht dat bericht gisteren. ,,Het bericht doet de waarheid ge weld aan. Mij zijn valse citaten in de mond gelegd. Ik heb alleen gezegd dat het nationale elftal op dit moment geen thema voor mij is omdat ik herstellende ben van een blessure. Als ik mij zou terugtrekken uit de nationale selectie dan zou ik dat toch eerst aan bondscoach Berti Vogts medelen en niet aan een journa list", aldus Matthaus. Sutter van Bayern naar Freiburg münchen» De Zwitserse voetballer Alain Sutter heeft Bayern München verruild voor een andere ploeg in de Bundesliga, SC Freiburg. Afgevaardigden van de beide clubs bereikten gisteren in München een akkoord over de overgang. De transfersom zou drie miljoen gulden bedragen. Anderlecht niet langs Ekeren ekeren Anderlecht heeft gisteravond in een inhaalduel tegen Germinal Ekeren 2-2 gelijkgespeeld. De Brusselse club kon niet imponeren tegen het team van de 39-jarige Simon Tahamata. Josip Weber bracht Anderlecht aan de leiding. Ekeren kon bin nen tien minuten terugslaan door Lukaku. Crasson scoorde het tweede doelpunt voor de landskampioen. Vlak na rust bepaalde Deflandre de eindstand op 2-2. Zuivere hattrick van linksbuiten houdt Nederland in de race Het wordt dus reuze span nend. In een ongetwijfeld volle Kuip moet Nederland volgende maand nu nog van Noorwegen winnen. Zonder de beste spits van het land, Patrick Kluivert, die dan geschorst is. Gis teravond op Malta had Oranje overigens een an dere topscorer: 0-4 werd het, met een zuivere hat trickvan Mare Overmars. Ook op Malta is sprake van ra cistisch gedrag onder voetbal fans. Slachtoffer werd gister avond Clarence Seedorf. De KNVB zal vrijwel zeker een klacht indienen bij de UEFA. Er bestaat al grote woede over het gedrag van supporters van Fe- rencvaros, in de wedstrijd tegen Ajax. Daar werden alle donkere spelers begeleid met zoge noemde oerwoudgeluiden. Te gen de Hongaarse club zijn nog geen stappen ondernomen. Hiddink verrichte een opmer kelijk staaltje van coaching. Tij dens de wedstrijd stapte hij naar het tafeltje met de reserve- scheidsrechter, om die attent te maken op de joelgeluiden die opklonken als Seedorf aan de bal was. Hiddink: „Ik heb hem gevraagd of hij er rapport van wilde maken. Hij had nog niks onrechtmatigs gehoord tot die tijd, zei hij, maar daarna ge beurde het nog" een keer of twee." De oerwoudgeluiden klonken vanaf een moment in de eerste helft, toen Seedorf on bestraft een overtreding maak te. Of het gejoel derhalve te ma ken had met Seedorfs huidskleur of van 'sportieve' aard was, bleef de vraag. De opzienbarende oprisping van de snelheidsduivel, te be ginnen met zijn eerste goal na 52 minuten kansloos Oranje voetbal, betekende een ware opluchting voor het Nederlands elftal. Elk resultaat anders dan een overwinning zou een bla merende uitschakeling hebben betekend. De overwinning kwam met hangen en wurgen tot stand. Oranje zwijnde zelfs opzichtig, toen in de tweede minuut al Reiziger de Maltezer aanvaller Agius Gilbert een zwieper ver kocht. Dat gebeurde in het strafschopgebied en Gilbert moest zich meteen laten ver vangen. Scheidsrechter Nielsen had Malta een strafschop kun nen geven en Reiziger een rode kaart. Guus Hiddink zei vanaf de kant geen overtreding gezien te hebben. „Ik dacht dat hij werd afgeblokt en wat ongeluk kig ten val kwam." Voor rust kreeg Malta zelfs meer kansjes dan Nederland, al viel er aan beide kanten eigen lijk niet een echte, uitgespeelde doelkans te noteren. Na rust zag Hiddink het nog even aan met zijn basiselftal. Hij wilde net Helder inbrengen, toen Overmars uit zijn slof schoot. De snelle dreumes werd met het hoofd aangespeeld door Witschge en kapte zich 'Man of the match' Mare Overmars is zijn bewaker Lawrence Attard te snel af. subtiel een tikje vrij. Net vrij ge noeg om uit te halen, laag in de korte hoek, zoals bijna altijd. Minder dan twintig minuten later had Overmars er nog twee in liggen, zodat hij zijn score voor Oranje meteen meer dan verdubbelde, van twee naar vijf. Het tweede doelpunt kwam voort uit een corner, die als uit het boekje werd verlengd. Bij de tweede paal legde Ronald de Boer de bal vervolgens terug op Overmars, die nu met links uit haalde: 0-2. Met Helder alsnog in de ploeg verhuisde Overmars naar rechts. Ook vanaf die kant scoorde hij, nu per volley, uit een voorzet van Witschge. Kort voor tijd werd het zelfs 0-4 door Seedorf, die bekeken scoorde na een assist van opnieuw Ronald de Boer. Uiteraard was en bleef Mare Overmars de man van de wedstrijd. Het mannetje, 22 jaar pas, speelde op Malta zijn 27e interland. Overmars kan in dit tempo de 100 halen. Het zou een unicum zijn voor een or thodoxe vleugelspeler. Guus Hiddink voelde zich 'heerlijk' en dat was te zien en te horen. Zelden eerder deed de bondscoach zo ontspannen het woord. „Voor rust was het te onrustig. Ik heb in de rust ge zegd dat we het tempo hoog moesten houden. Verderop in de wedstrijd zou .Malta het van zelf moeilijk krijgen." In die wetenschap had hij zich in de eerste helft ook nooit zorgen gemaakt, zei hij. „Maar plan 2 was bijna in werking ge treden toen Overmars ineens scoorde. Op een manier trou wens zoals hij vaker scoort. En Op de voorlaatste speeldag van de kwalificatiestrijd voor het Europees kampioenschap van volgend jaar zomer, zijn minder groepswinnaars dan verwacht naar voren getreden. Slechts Rusland, dat in Moskou met 2-1 van Griekenland won, en Span je (1-1 tegen Denemarken) ver zekerden zich in een vroegtijdig stadium van de eindzege en daarmee van een EK-ticket. En geland is als gastheer al ge plaatst voor het vierjaarlijkse toernooi. Andere koplopers als Bulga rije (2-1 in Georgië) en Roeme nië (1-3 tegen Frankrijk) liepen verrassend tegen de eerste ne derlaag aan. Daarmee is de eer ste plaats van beide landen, die rechtstreekse kwalificatie voor de eindronde betekent, in ge vaar gekomen. Aangezien ech ter ook de zes beste nummers twee zich plaatsen, hoeven zo wel Bulgarije als Roemenië zich niet al te veel zorgen te maken. De slechtste nummers twee spelen 13 december in Liver pool een beslissingswedstrijd. In groep 1 is Frankrijk nog al tijd zonder nederlaag. De zege tegen Roemenië van 3-1 was dik verdiend en bracht Frankrijk zowel dichter bij de eerste plaats als dichter bij Engeland. Karembeu, Djorkaeff en Zidane maakten de Franse treffers voor een vijandig publiek. Lacatus scoorde voor Roemenië, dat de eerste nederlaag incasseerde. In groep 2 toonden zowel De- I nemarken als Spanje zich snel I tevreden met 1-1. Na de gelijk- I maker van Vilfort in de 46e mi- I nuut deden beide partijen het I verder rustig aan. Uit een straf- I schop had Hierro in de 17e mi- 1 nuut de score geopend. Spanje is nu zeker van Engeland. Zwitserland won in groep 3 de Duitser Heiko Herrlich wordt de voet dwarsgezet door Kit Simmons van Wales. Onze oosterburen laatste wedstrijd tegen Honga rije met ruime cijfers: 3-0. Türkyilmaz, Sforza en Ohrel brachten de treffers in Zürich óp hun naam. De achterstand van Turkije op Zwitserland groeide tot drie punten. Het du el in en met IJsland eindigde in 0-0. In groep 6 verspeelde Oosten rijk de tweede plaats aan Ier land, In Wenen kon de thuis ploeg niet winnen van koploper Portugal: 1-1. Stöger zorgde in de 21e minuut voor 1-0, Santos maakte kort na de rust gelijk. In de laatste wedstrijd tegen Ier land verdedigt Portugal voor ei gen publiek de voorsprong van drie punten. De ploeg van bondscoach Charlton versloeg Letland in Dublin met 2-1 Na zeven overwinningen en één gelijkspel incasseerde Bul garije in groep 7 de eerste ne derlaag. De verzwakte ploeg van sterspeler Hristo Stoitsjkov ging in Tiflis tegen het al uitgescha kelde Georgië met 2-1 onderuit. Klinsmann Duitsland kwam in punten op gelijke hoogte met Bulgarije door een krappe zege in Cardiff op Wales: 2-1. Het zag er aan vankelijk naar uit dat de ploeg van teamchef Berti Vogts de volle winst niet zou pakken. Tot aan de 75e minuut bleef het 0-0. Twee eigen doelpunten, van Melville en van Helmer, brach ten een beetje leven in de wed strijd. Oudgediende Klinsmann maakte in de 82e minuut het beslissende doelpunt. Op 15 no vember spelen Duitsland en Bulgarije tegen elkaar, met als inzet de eindzege in groep 7. irdiff met 2-1. FOTO» ANP In groep 8 verspeelde Grie kenland de laatste kans op een EK-ticket. Koploper Rusland be hield in Moskou de ongeslagen status met een zege van 2-1. Kovtoen en Onopko scoorden voor de thuisploeg, die zich met de zevende groepszege defini tief plaatste voor Engeland. Tsa- louhides maakte het Griekse doelpunt. Schotland, dat op 15 november voor eigen publiek afsluit tegen San Marino, is als goede nummer twee eveneens vrijwel zeker van het eindtoer- lorien van den Herik, voorzitter van Feyenoord, sluit niet uit dat de komst van trainer Arie Haan afketst. De praeses begint ongeduldig te worden nu is gebleken dat de beoogde opvolger van Van Hanegem heel lastig on der het contract met zijn huidige werkgever PAOK uit komt. Haan heeft inmiddels zijn advocaat in Grieken land ingeschakeld om een breuk te forceren. „Binnen 24 of 48 uur wil ik duidelijkheid", zei hij. Van den Herik, die Haan zaterdag in Stuttgart tot me dio 1997 vastlegde, weigerde gisteren een uiterste ter mijn te noemen. „Maar als Haan er niet in slaagt bij PAOK weg te komen, gaan we gewoon op zoek naar een ander. Ik heb de lijst van trainers nog bewaard, daar staan namen genoeg op." Haan reageerde vanuit Thessaloniki gelaten op het standpunt van Van den Herik. „De zaak met Feyenoord loopt dood als de afwikkeling van mijn contract bij PAOK te lang gaat duren", erkende de 46-jarige coach. „De topwedstrijden tegen Everton en Ajax komen er aan. Als ik voor die tijd niet in Rotterdam ben neerge streken. ben ik te laat. Dat realiseer ik me heel goed." Haan is sinds maandag in onderhandeling met het bestuur van PAOK om zijn contract te ontbinden. Voor zitter Thomas Voulinos, die de oud-international aan zijn contract wil houden, liet zich bij de eerste twee ge sprekken niet zien of horen. Wel deponeerde de kapi taalkrachtige zakenman via zijn manager een pittige af koopsom op tafel: 500.000 mark. „Een belachelijk bedrag", bromde Haan. „Ik wil wel graag naar Feyenoord, maar niet voor dat bedrag. Want het is nog steeds de bedoeling dat ik alles uit eigen zak betaal. Een ton of anderhalve ton wil ik nog schuiven. Zo'n bedrag heb ik toch nog tegoed voor de plaatsing voor Europees voetbal, vorig seizoen. Van den Herik heeft al wel laten doorschemeren dat Feyenoord in fi nancieel opzicht eventueel wil bijspringen." Haan wil deze week een opening forceren in de be sprekingen. Daartoe heeft hij zijn plotselinge „vijand" Voulinos, aan de onderhandelingstafel uitgenodigd. „Want hij heeft 51 procent van alle aandelen van PAOK en kan dus doen en laten wat hij wil", legde Haan uit. „Hij is de enige die een beslissing kan en mag nemen. Daarom heb ik hem vandaag gebeld om een afspraak te maken. Ik zie geen andere oplossing om bij PAOK weg te komen. Ik moet hoe dan ook bij de voorzitter langs. Met mijn advocaat, ja. Ik wilde de zaak zonder in menging van juristen afhandelen, maar dat bleek he laas niet mogelijk." Haan zegt geen spijt te hebben van zijn flirt met Feyenoord. „Ik kan niets aan de huidige situatie doen", stelde hij. „De boel is in Griekenland uit de hand gelo pen omdat er in Stuttgart veel pers met Van den Herik was meegekomen. Al die publiciteit heeft mijn relatie met PAOK onnodig zwaar onder drtik gezet." gpd-verslaggever Hij hoefde niet lang na te den ken over de vraag wanneer hij voor de laatste keer een hattrick had gescoord. „Nooit, zelfs niet als ldein ventje". Mare Over mars beleefde gisteravond met drie treffers op rij tegen Malta een primeur in zijn carrière. Nooit eerder was hij zo doeltref fend geweest. Ter illustratie: in zijn voorgaande 26 interlands trof hij slechts twee keer de Mare Overmars is de laatste twee jaar een completere voet baller geworden. Daar heeft hij keihard aan gewerkt. Meestal verliet de 22-jarige Epenaar pas als allerlaatste de trainingen van Ajax. Dan bleef hij gewoon nog een kwartiertje hangen om in zijn eentje nog wat op doel te schieten. Het waren vaak de zelfde oefeningen: naar binnen trekken en dan zo snel mogelijk met rechts het net proberen te vinden. Die excercities begin nen dit seizoen nadrukkelijk hun-vruchten af te werpen. Zo scoorde hij tegen Real Madrid en NEC al op de manier waarop hij zo vaak geoefend had. En zijn eerste treffer gisteravond tegen Malta hoort nu ook in dat rijtje thuis. „Dreigen om buiten om te gaan, dan plotseling naar binnen trekken en direct schie ten in de korte hoek. Die actie kan ik zo langzamerhand wel dromen. Het is echt een auto matisme geworden". Mare Overmars, in de compe titie ook al goed voor vier tref fers bij Ajax, staat er zelf niet raar meer van te kijken dat hij plotseling zo regelmatig scoort. „Ik ben een completere voetbal ler geworden. Dat is een soort leerproces geweest. Vroeger was ik te gehaast en te wild als ik in kansrijke positie voor het doel opdook. Die tijd is nu definitief voorbij. Ik ben veel rustiger ge worden, bewaar ook veel beter het overzicht als ik een schiet kans krijg. Dan is scoren niet zo'n groot probleem meer". De Ajacied was het meest ge lukkig met zijn eerste doelpunt tegen Malta. Die treffer, ge scoord kort na rust, brak de wedstrijd open voor Oranje. „Toen was het een gelopen koers. In de eerste helft liep het mbeu 0-1, 41. Diorkaeff 0-2, 52. I s 1-2. 73 Zidane 1-3 Scheid a 2-1, 78. U|laky 3-1, 83. Sin Polen Kosecki (65) trijden: 15/ll:Slowa 0-1 (strafschop), 47 in-Spanje 1-1 (0-1). :hop), 47. Vilfort 1-1, ondl (Tsj). Toeschouw: 9 7 2 0 23 22 9 1 3 5 6 5-19 IJsland - Turkije 0-0. Scheidsrechter: Strampe (Dui). Toeschouwers: 2308. Zwitserland - Hongarije 3-0 1-0) 22. Tu z 1-0. 56. Sforza 2-0. 89 Ohrel 3- 0.kSchei 8 5 2 1 17 15 7 7 4 2 1 14 14-6 7 2 2 3 8 7-8 7 1 2 4 5 6-13 land. 15/11. Zweden - Turkse ouwen - Estland 5-0 (4-0). 8. Matjioelr s 1 0. 13 Sjoeka 2-0, 39. S|oeka 3 t. Slekis 4-0, 61I FOTO ANP ook die volgende goal was er eentje die ik herkende. Die cor ner was exact uitgevoerd zoals we 'm geoefend hebben." Minder te spreken was hij over de gele kaart die Kluivert kreeg en die de Ajacied het duel tegen Noorwegen kost. „Dat was geen gele kaart. lammer, want in de tweede helft speelde Patrick een stuk beter dan voor rust. Maar goed, met Mulder in de spits kan het ook. Technisch lever je dan iets in, maar je krijgt er wel wilskracht voor te- ard (Fra). Toeschou Slovenië - Oekraïne 3-2 (0-2). 23 0-1. 45. Goesein 8 5 2 1 17 13- 5 9 5 1 3 16 13 8 9 4 1 4 13 10-1 tste wedstrijden: 11/111 Malta - Nederland 0-4 (0-0). 53. Overman, 0-1, 60. Overmars 0-2, 65. Overmars 0-3, 82. Seedorf 0-4, Scheidsrechler: Milton Nielsen (Den). Toeschouwers: 8000, Gele kaarl: Sant-Fournier (Malta), Kluivert (Ne 9 6 2 1 20 17 4 9 5 3 1 18 18 6 9 5 2 2 1 7 20 9 3 1 5 10 3-18 erg stroef bij ons. We w graag, liepen onszelf op geven moment een beetje bij. Hiddink heeft in de ru zegd dat we onder alle digheden rustig moesten blij ven. Dan zouden de kansen vanzelf wel komen. Dat klopte. En het is altijd leuk als je in zo'n belangrijke wedstrijd het eerste doelpunt,scoort". Mare Overmars draafde tegen Malta gewoon op als linksbui ten. Logisch, want dat is zijn fa voriete stek. Maar de kans is groot dat de Epenaar op 15 no vember in het cruciale kwalifi catieduel tegen Noorwegen als rechtsbuiten zal worden inge zet. Dan wordt hij op de linker flank waarschijnlijk afgelost door Glenn Helder, die verdien stelijke inviel tegen Malta. Over mars verhuist dan naar de rechtfiank. In het belang van de ploeg schikt hij zich in die rol. „Ik heb in Oranje al heel vaak als rechtsbuiten gespeeld. Een keertje of achttien, schat ik zo. Maar ik heb vanavond toch weer laten zien dat de positie van linksbuiten echt mijn plek- kie is. Of ik als rechtsbuiten ook drie keer zou hebben gescoord? Ik durf het niet te zeggen. De meeste mensen hebben dat misschien niet in de gaten, maar het is een groot verschil of je als links- of rechtsbuiten staat opgesteld. Maar als het moet, dan moet het. Er staat volgende maand natuurlijk enorm veel op het spel tegen de Noren". Veel meer wilde Overmars niet kwijt over het duel tegen Noorwegen. Hij genoot op Mal ta liever nog eventjes na van de eerste hattrick in zijn loopbaan. Met die prestatie viel hij volop in de prijzen in het Ta' Qali-sta- dion. Overmars werd gister avond door een Maltezer jury zelfs uitgeroepen tot 'man van de wedstrijd.' Een uitverkiezing die beloond werd met een En ook de KNVB had nog een presentje voor de kleine links buiten in petto. Ter herinnering aan zijn 25-ste interland ont ving hij op Malta een zilveren bord, met daarin de resultaten van al zijn interlands gegra veerd. 'Een mooie herinnering', vond Overmars toen hij met een zware voetbaltas in de rich ting van de spelersbus sjokte. Rusland, 15/11: Nederland Noorwegen ilden te en Tsjechië -Luxemburg, een ee- Groep 6. Noord-lerland 0-4 (0 1 ïl (Slw). Toeschom Oostenrijk - Portugal 1-1(1 0). 21 Stoe ger 1 0, 49. Santos 1 1 Scheidsrechter: Levnikov(Rus). Toeschouwers: 44.000. Ierland - Letland 2-1 (0-0). 61Aldridge 1 0 (strafschop), 64 Aldridge 2-0, 78. Rim kus 2 1Scheidsrechter: Fernandez Marin (Spa). Toeschouwers: 33.000. 9 5 1 3 16 26- 9 9 4 2 3 14 15-12 10 4 0 6 1? 11-20 10 0 1 9 1 1-40 Jstrijden: 15/11: Noord Ierland Scheidsrechter: Meier (Zwi). Toeschou- 45.000. es-Duitsland 1-2 (0-0). 75 eigen doelpunt), 79. 1-1 (i Sekswinkel sponsort voetbalclub Een amateurvoetbalclub in het Italiaanse Mestre heeft een niet-al- ledaagse sponsor. De plaatselijke sekswinkel gaat de spelers steu nen, met geld en in natura. Kranten publiceerden al foto's waarop de spelers werden geflankeerd door porno-sterren. gen doelpunt), 81Klinsmann 1 2 Scheidsrechter. Craciunescu (Roe). Toe schouwers: 25.000. Stand: Bulganie 9 7 1 1 22 23- 7 Duitsland 9 7 1 1 22 24- 9 Georgië 9 5 0 4 15 12-10 Albanië 9 2 16 7 9-15 Wales 9 2 16 7.8-18 Moldavië 9 2 0 7 6 8-25 Laatste wedstrijden: 15/11: Duitsland Rusland-Griekenland 2-1 (10), 35. Kovtoen 1-0, 64. Salouhidis 1-1, 1On opko 2-1Scheidsrechter: Grabher (Oos). Toeschouwer. 40 000 San Marino - De Faoröer 1-3.42 JotlMpn Griekenland 9 5 0 4 15 18 9 Finland 9 5 0 4 15 17 15 Faeróer 9 2 0 7 6 10-30 San Marino 9 0 0 9 0 2 31 Laatste wedstrijden: 15/11Griekenland De Faeröer, Schotland - San Marino en Rusland-Finland. Noorwegen en Engeland kunnen niet boeien Noorwegen en Engeland heb ben gisteren in een vriend schappelijk duel met 0-0 gelijk gespeeld. Beide teams lieten weinig creatiefs zien. De Engel se doelman David Seaman moest zich iets meer inspannen dan zijn collega Thorstvedt, maar echt gevaarlijk werd het geen moment. Voor 21.600 toeschouwers liet de laatste tegenstander van Ne derland in de kwalificatie voor het EK '96 niet alles zien. Dat bewaart de ploeg waarschijnlijk voor het treffen in Nederland op 15 november. Ook de Engelse supporters brachten geen vuur werk. De ongeveer vierhonderd Engelsen gedroegen zich echter voorbeeldig.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 25