'Bekijk het maar' in Leiden-Noord Extra DONDERDAG 12 OKTOBER 1995 Mare de Haan portretteerde een bewoonster die op latere leeftijd nog kunstzinnige aspiraties koestert. Mare de Haan: spekhappen op een verjaardagsfeestje. Het liefst ontwijkt mevrouw S. Van der Blom dit enge, donkere tunneltje 's avonds laat. Verbaasd v daarom een jongentje zonder moeite door de onderdoorgang te zien lopen. Wie kan er nog oude bloempotten, theekopjes, strijkijzers, kleden en porselein gebruiken? Mare de Haan bezocht een zondagse rommelmarkt in d wijk. Een gezellige drukte. Volop bekenden. Leuk, of liever 'Stoned again'? Ruim dertig bewoners uit Leiden-Noord trokken de afgelopen maanden ieder met een eigen wegwerpcamera de wijk in. Op verzoek van het Centrum Beeldende Kunst (CBK) - in samenwerking met het Buro Sociale Vernieuwing en de gemeente Leiden - maakten zij een beeldverslag van de sociale vernieuwing in hun buurt. Alles wat er de laatste tijd op straat veranderd was, kon gefotografeerd worden, van pas gebouwde pastelkleurige nieuwbouw tot vervuilde en verwaardeloosde containerplaatsen. De bewoners kregen de vrije hand in de opdracht. Behalve de bewoners was ook fotograaf Mare de Haan benaderd om Leiden-Noord in beeld te brengen. Zo ontstonden twee verschillende series over sociale vernieuwing: een objectieve, artistieke van een professioneel fotograaf als toeschouwer, en een subjectieve reeks van het leven in de wijk van binnenuit. Het doel van het project is te laten zien wat sociale vernieuwing eigenlijk is. En, in de tweede plaats, om bij de verschillende bewoners begrip te wekken voor veranderingen in hun straat. De dertig buurtfotografen vormen een gemengd gezelschap van kinderen, bejaarden, allochtonen en echte Leidenaren. Bij de uitvoering v?in de opdracht had iedereen zo zijn eigen idee over het vclschieten van het fotorolletje. De één bedacht thuis een plan en ging vervolgens recht op zijn doel af. Anderen gingen zonder voorbereiding op pad en hoopten per ongeluk op een leuk plaatje te stuiten. Het resultaat van beide fotoseries is van 15 oktober t/m 12 november te zien op de tentoonstelling 'Bekijk het maar' in het CBK aan de Hooglandse Kerkgracht 19-21. Esret Atik heeft een positieve kijk op sociale vernieuwing. In de speeltuin komen kinderen al vanaf jonge leef tijd in contact met buurtgenootjes van verschillende achtergronden en nationaliteiten. Lisette Coelen: 'Tot grote ergernis van de buren'.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 24