3'Weg maakt meer lawaai dan de trein' Pan van Persijn uniek stukje natuur' Randstad .eiderdorp wil HSL liet langs snelweg A4 Vliegveld Zestienhoven kan op voorwaarden blijven bestaan Overleg onderwijsbonden en werkgevers zonder resultaat Buren in de knel door uitbreiding Schiphol Willem Bos ziet louter voordelen in HSL-variant offlhaag koos van wees/gpd Eigenlijk, zegt Willem Bos met een knipoog, mag minis ter De Boer (VROM) hem wel héél dankbaar zijn. Zonder hem zou vermoedelijk niemand meer gesproken hebben overeen hogesnelheidslijn (HSL) langs de snelweg tussen Rotterdam en Schiphol. Die mogelijkheid was namelijk al afgewezen als te bochtig, te langzaam en te veel ruimte vergend van woningbouwlocaties. lucht." Inmiddels buigen de deskun digen van Verkeer en Water staat zich opnieuw over het idee dat ooit uit hun eigen koker kwam, maar nu bekend staat als de 'Bos-variant'. Deze week werd die voor velen onbekende variant breed onder de aan dacht gebracht door minister De Boer. De bewindsvrouw ziet de Bos-variant als redelijk alter natief voor het zo bekritiseerde voorkeur-tracé dwars door het Groene Hart. Met het potlood in de hand volgt Bos op de kaart opnieuw grotendeels de route die hij vijf 60s, een bij het ministerie van onderwijs werkzame bouwkun dig ingenieur, liet het er niet bij ilten. Hij had vijf jaar eerder jjdens een brainstorm over de [rein binnen enkele seconden een dikke lijn langs de snelweg getekend. Zelfs echte deskundi- ITW gen gaven toe dat het al het ge- igssl tiale van de eenvoud had. Dat n ram iet later zo slecht scoorde in de lotale afweging van HSL-varian- en klopte volgens hem niet. Een fake-verhaal", zo noemt ii] de bezwaren tegen dé snel- irp neg-bundeling, „gebakken jaar geleden zo uit de losse pols schilderde. „Het is een zó voor de hand liggend idee", zegt hij. „Het is al veel vaker geroepen, maar dan zeiden ambtenaren: hebben we al bekeken, stop maar. En dan hield het op. Nog steeds zeggen mensen: dat heb ik altijd al gezegd, maar ze zei den dat het niet kon." Tekenen Willem Bos, een imposante ver schijning van meer dan twee meter lengte, begon met de ori ginele HSL-nota als voorbeeld te tekenen en te rekenen. Lang zaam maar zeker werden alle bezwaren tegen de vrijage van de flitstrein met de autoweg ontkracht. Met het potlood op Ypenburg wijzend: „Je ziet dat hij hier. de weg kruist, en dan links van de snelweg komt. Daar maakt hij een bocht richting Prins Clausplein, gaat daar links voorbij en ter hoogte van Leids- chendam buigt hij terug naar de rechterkant van de snelweg. De lijn snijdt dus niet door de wo ningbouwlocatie Ypenburg, zoals ze zeiden. Hij blijft ook vrijwel overal in de luwte van de snelweg. Die weg zelf maakt veel meer lawaai dan die trein." Ook een ander bezwaar wordt door hem van tafel geveegd: de HSL zou de bocht bij Ypenburg niet kunnen maken. De bocht die Bos heeft getekend kan ech ter nog altijd met 265 kilometer per uur worden genomen. De HSL-nota gaat er vanuit dat de trein constant 300 rijdt. „Dat scheelt op het totale traject hooguit veertig seconden. De nadruk komt vaak op dat ver schil te liggen, terwijl in mijn tracé de trein vanuit Rotterdam veel eerder op snelheid ligt. Mijn tracé is zelfs enkele minu ten sneller dan de andere vari anten. En goedkoper." Het rekenwerk van Bos - „ge woon met mijn boerenverstand, met spoorlijnen heb ik me als ingenieur nooit beziggehou den" - maakte indruk. Bos, sla pend D66-lid, wist in Zuid-Hol land de statenfractie van zijn partij enthousiast te maken. Uiteindelijk gaf de meerderheid van provinciale staten de voor keur aan een HSL over bestaand spoor. Maar de commissie voor de milieu-effectrapportage ver zocht minister Jorritsma (ver keer en waterstaat) 'een nadere analyse'. En dus telt het tracé nu echt mee. Bos blijkt opvallend weinig behoefte te hebben de andere tracés naar beneden te halen. „Ik hoef me niet af te zetten. Als je roept: dit is het, word je zelf kwetsbaar. Elk plan kent zijn voor- en nadelen. Veel van de bezwaren tegen de HSL bestaan uit vooroordelen, uit karikatu ren. Zo wijzen sommigen graag op het beeld van opwaaiende zomerjurken en wapperende haren bij een HSL over be staand spoor, door de snelheid waarmee die trein de stations passeert. Ik heb hem in Frank rijk door stations zien rijden; er gebeurde niets. Net als dat je zegt dat in de kabinets-variant het Groene Hart wordt doorsne den. Terwijl veel wordt gedaan om de schade te beperken." Toch voelt hij zich een beetje als David tegen Goliath, zegt hij. Als hij de bezwaren hoort van de mensen die bij Verkeer en Waterstaat zijn plan analyseren, bijvoorbeeld. „Ze hebben van het begin af aan moeite gehad met die bocht bij Ypenburg en het Prins Clausplein. Die moest en zou over vierenhalve kilome ter, om de trein op snelheid te houden. Zelfs nu blijkt dat het met drieëneenhalve kilometer ook kan - tegen een hele kleine snelheidsvermindering -, lukt het ze niet om te schakelen. Ze zijn niet zo flexibel. De wil ont breekt misschien ook een beetje." LtlDERDORP JUDY NIHOF 1 De uitspraak van minister De Boer over bundeling van het acé van de hogesnelheidslijn net de snelweg A4, is in Lei- rdorp totaal verkeerd geval- 1. Wethouder C. Huigen VVD) spreekt van een 'onaan vaardbare optie'. Een HSL aast een - verbrede - A4 heeft r ingrijpende gevolgen voor e bewoners van Kerkwijk en )ranjewijk. „Je krijgt een norme kaalslag en bovendien 'ordt het hele dorp uit zijn erband gerukt," aldus de wet- ouder. Huigen begrijpt niet aarom De Boer juist nu met aar voorkeur voor het tracé an de HSL op de proppen komt. „De totale discussie over de HSL is nog niet eens afgekaart. Het is onverklaar baar waarom ze deze uit spraak doet en zoveel mensen aan de rand van het Groene Hart ongerust maakt en in de gordijnen jaagt." Volgens Hui gen zijn er twee goede alterna tieven. De eerste is een hoge snelheidslijn langs bestaand spoor. „De tweede is een on- dertunnelde lijn onder het Groene Hart. Maar daarvan werd gezegd dat kan niet, want dat kost teveel geld. Toch is deze optie nog altijd veel goedkoper dan de oplossing die minister De Boer nu in de discussie gooit. Dat vind ik on logisch." Al 60 bushokjes in Kennemeriand aan gruzelementen haarlem te van ons in zuidelijke richting gevolgd." De NZH heeft aangifte gedaan, net als andere exploi tanten van bushokjes. De woordvoerder begrijpt er niets van: „Dat glas maakt natuurlijk een prachtig geluid als het kapotgeschoten wordt. Dat zal de lol er wel van zijn. Over de schade is nog wel heen te komen, maar je moet er toch niet aan denken dat er pas sagiers gewond raken." In Haarlem en omgeving zijn sinds zondagavond al zestig bushokjes aan gruzelementen gescho ten. Er is nog niets bekend omtrent daders en motief, al zouden er wel drie jongens met een vuurwapen op snorfietsen zijn gesignaleerd. De schietpartijen hebben 's nachts plaats. De NZH-woordvoerder ziet een duidelijk pa troon. „In Haarlem is er bijvoorbeeld een busrou- rotterdam gpd De Rotterdamse wethouder Kombrink wil voorlopig afzien van een nieuwe luchthaven aan de noordrand van Rotterdam en het bestaande Rotterdam Air- port (Zestienhoven) nog een aantal jaren laten bestaan. Hij stelt hieraan wel een aantal voorwaarden: geen nachtvluch ten, geen sport- en lestoestellen en alleen kleinere vrachtvlieg tuigen. Het contract van Zestienho ven met de Luchthaven Schip hol wordt in februari 1996 be ëindigd, maar kan plaatsmaken voor een nieuw contract. Hier bij komt de voor Schiphol aan trekkelijke grondprijs van één gulden per jaar te vervallen. In dien Schiphol het huidige Rot terdam Airport mag blijven ex ploiteren, zal dat tegen een nor male grondprijs moeten, vindt Kombrink. De wethouder heeft dit plan vertrouwelijk voorgelegd aan de coalitie van PvdA, D66, CDA, WD en GroenLinks in de Rot terdamse gemeenteraad. De PvdA steunt het plan. Voor CDA en WD is het even slikken om dat de door hen geconstateerde milieuvoordelen van een nieuw Rotterdam Airport wegvallen; de Zestienhoven-locatie wordt tenslotte beschouwd als een 'planologische blunder' waar door veel overlast voor de wijde omgeving wordt veroorzaakt. woerden anp Het overleg tussen de onder wijsbonden en de werkgevers over een nieuwe CAO voor 50.000 werknemers in het be roepsonderwijs en de volwas seneducatie heeft niet geleid tot een akkoord. Na urenlange onderhande lingen, die woensdagavond be gonnen, werd vanochtend vroeg besloten het overleg op te schorten tot 3 november. Dat gebeurde op verzoek van de werkgeversdelegatie, die de tussenliggende periode wil ge bruiken voor raadpleging van de achterban. De vakbonden, verenigd in de centrales AC/ACOP, CCOOP en CMFH, zetten de estafettestaking deze week door. Na vrijdag stoppen de stakingsacties voorlopig. Het grootste struikelblok in de onderhandelingen is ver mindering van de werkdruk, zo liet een woordvoerder van de bonden na afloop weten. Wat de andere geschilpunten be treft, zijn de werkgevers vol gens hem bereid tot conces sies. Daarbij gaat het om be houd van de huidige vakantie regeling, een inperking van flexibele contracten en een sa larisgarantie bij herplaatsing in lagere functies. Partijen proberen al acht maanden lang om tot een ak koord te komen. In juli liepen de onderhandelingen stuk. Vo rige week troffen de onderhan delaars elkaar weer voor het eerst aan de tafel voor overleg. Ook toen al bleek dat de werk gevers bereid waren tot con cessies. Bovendien werd afge sproken het overleg voort te zetten. Toch besloten de bon den de geplande estafettcsta- king door te laten gaan. Aan de stakingsacties, telkens op an dere scholen in het land, de den de afgelopen dagen z.0'11 vijfduizend docenten mee. Vandaag werd gestaakt op vijf scholen in Leeuwarden, De venter, Hilversum, Roosendaal en Schiedam. Vrijdag is het de beurt aan scholen in Heeren veen, Doetichem, Utrecht en Vlissingen. rC-laboratoria in chiedam opgerold politie Rotterdam-Rijnmond teft in september twee XTC- boratoria opgerold in Schie- im. De IRT-teams Amster- im-Amstelland en Gooi-en xhtstreek waren de twee erkplaatsen en de bende pil- ndraaiers al eerder op het poor gekomen. De politie laakte dat pas gistermiddag tkend, nadat onlangs ook vier erdachten uit Schiedam, Vlaar en Gouda werden opge- akt. De laboratoria hebben slechts nkele weken gedraaid. Toch erden er in korte tijd 75.000 illen vervaardigd. De verdach- 'n gaven aan dat zij van plan 'aren om de produktie op te oeren tot een kwart miljoen tuks. Voodlanding Britse Boeing op Schiphol sohiphol.anp Een Boeing 737-300 van de Engelse maatschappij British Midland heeft gisteravond om 21.45 uur een geslaagde noodlanding op Schiphol ge maakt nadat één van beide motoren was vastgelopen. De Boeing was met 111 passagiers en zes beman ningsleden onderweg van Schiphol naar de Londense luchthaven Heathrow toen de linkermotor met een klap vastliep. De gezagvoerder schakelde deze motor uit en tond wegens de ernst van de jituatie het noodsignaal mayday' uit. Die boodschap 'uidt de hoogste alarmfase in t een in nood verkerend tuig. Het krijgt dan ab- ite voorrang en intensieve _eleiding bij de landing. Het overige luchtverkeer Ud Schiphol werd op af- •d gehouden. De Boeing tkte anderhalf uur na de slart op één motor en onder toezicht van de brandweer een veilige landing op de Kaagbaan. Geen recht op geluidwerende voorzieningen Boswachter P. van Rijn. „Dit is een uniek stukje natuur, daar mag de bezoeker toch wel een steentje toe bijdragen?" FOTO DICK HOGEWONING katwuk irene nieuwenhuuse Twee herten kruisen de degens. De geweien klappen luid tegen elkaar. De twintig hindes heb ben geen aandacht voor deze schermutselingen: ze liggen rustig in het gras. De bronstpe- riode is. ook in de Pan van Pers ijn, het binnenduinbos van Kat wijk, onmiskenbaar aangebro ken. „Die kleine krijgt een flink pak slaag. Ze stellen vast wie de baas is." Boswachter Pieter van Rijn overziet de activiteiten in het hertenkamp. Verderop zijn kin derstemmen te horen. Op de parkeerplaats van de 'Pan' staan dinsdagmorgen, om tien uur, al aardig wat auto's en wandelaars genieten van de natuur. Vooral tijdens mooie herfstdagen, zoals de afgelopen zondag, wordt het bos overspoeld met duizenden natuurliefhebbers. „Het is maar goed dat het niet elke zondag zo druk is." Als de plannen van de ge meente Katwijk, de eigenaar en beheerder van dit recreatiege bied doorgaan, dan zullen de toegangsprijzen voor dit stukje natuur behoorlijk omhoog gaan. De gemeente wil de dag kaart met twee kwartjes verho gen tot twee gulden, een jaar kaart voor een gezin van maxi maal vijf personen gaat in de toekomst in plaats van 25 gul den 32,50 gulden kosten. Deze verhoging is noodzakelijk om het exploitatietekort van ruim twee ton iets te verminderen. Voor de boswachter is de prijsverhoging geen punt. „Dit is een uniek stukje natuur, daar mag de bezoeker toch wel een steentje toe bijdragen?" Van Rijn denkt niet dat deze verho ging tot een vermindering van het aantal bezoekers zal leiden. Hij trekt het vergelijk met ande re natuurgebieden zoals De Horsten in Wassenaar en het duingebied van de Amsterdam se Waterleiding Duinen in Vo gelenzang, waar eveneens voor betaald moet worden. „Zo'n gebied als dit moet on derhouden worden, er zijn twee boswachters en een ploeg van drie mensen van het werkvoor zieningschap 't Heem is er con stant in de weer. Publiek laat al tijd z'n sporen achter, waar mensen lopen is er slijtage. Daar mag de gemeente best een kleine vergoeding voor vragen", stelt Van Rijn. Als Van Rijn (49 jaar) in zijn indrukwekkende outfit over de paden wandelt, kijkt menig kind hem bewonderend aan. Van Rijn voelt zich duidelijk ver groeid met de 24 hectare Kat- wijkse grond, zijn vader was er eveneens als boswachter werk zaam. „Ik heb een enorme bin ding met dit bos, ik zal er dan ook alles aan doen het te be houden." Voor de boswachter is het echter geen punt als kinderen eikels, beukenootjes en kastan jes meenenen. „Als ze maar van de beschermde planten als le lietjes van dalen en de salo monszegel afblijven. Paddestoe len laten ze over het algemeen met rust. omdat die giftig kun nen zijn." Dit jaar is het overi gens een uitstekend paddestoe lenjaar, omdat de combinatie van warmte en vochtigheid voor een juiste 'voedingsbodem' zorgt. Voor Van Rijn zijn de mooiste delen van het bos de open wei den. Op deze akkers werden vroeger groente en aardappelen geteeld. Ze zijn nu vooral ge liefd als speelveldjes. „Hoeveel verjaardagspartijtjes hier al niet gevierd zijn!" hoofddorp richard mooyman Een aantal directe buren van Schiphol dreigt tussen wal en schip te raken bij de uitvoering van het ingewikkelde zone- ringsbeleid rond de luchthaven. Zo hebben de bewoners van een tiental huizen in het ge hucht Boesingheliede en omge ving geen recht op geluidweren de voorzieningen, terwijl ze vlakbij de nieuwe vijfde baan komen te wonen. Dat bleek gis teravond in Hoofddorp tijdens een informatiebijeenkomst over de gevolgen van de uitbreiding van Schiphol. De aanleg van de vijfde start en landingsbaan op Schiphol gaat gepaard met een omvang rijk nieuw isolatieprogramma, dat is gebaseerd op berekenin gen over de te verwachten ge luidshinder. De uitvoering gaat honderden miljoenen guldens kosten, die worden opgebracht door luchtvaartmaatschappijen en passagiers. Ook moet een aantal huizen vlakbij de startba nen op den duur uit veiligheids overwegingen worden gesloopt. De groep gedupeerde inwo ners van Boesingheliede woont in deze gevarenzone en moet uiterlijk in het jaar 2015 vertrek ken, maar kan geen aanspraak maken op woningisolatie. Con sequentie is dat deze mensen vanaf de opening van de vijfde baan in het jaar 2003 twaalf jaar lang een bijna ondraaglijke hin der door vlieglawaai zullen on dervinden als ze hun huis niet op eigen kosten isoleren of voortijdig vertrekken. De bewo ners Idagen overigens nu ook al over geluidshinder. Projectleider Schiphol H. Paar van het ministerie van verkeer en waterstaat beloofde de boze inwoners van Boesingheliede gisteravond dat hij ervoor zal pleiten om de betreffende groep huizen alsnog op te nemen in het isolatieprogramma. „We hebben er nooit bij stilgestaan dat deze situatie kon ontstaan. Voor de problemen van een andere groep inwoners van het slechts 68 huizen tellende ge hucht plus directe omgeving is inmiddels een oplossing in de maak. Ongeveer elf andere hui zen zijn niet geïisoleerd tegen vlieglawaai omdat nooit reke ning is gehouden met een om gelegde nachtelijke vliegroute. Om Zwanenburg en Spaarndam te ontzien, vliegen piloten 's nachts vaak met een bocht di rect over het gehucht. De luchthaven Schiphol -die de nieuwe fase van het isolatie programma coördineert- heeft toegezegd dit groepje huizen begin volgend jaar te isoleren, in plaats van jaren later. Schip hol zegt niets te kunnen doen aan de problemen van de inwo ners die in de officiële 'gevaren zone' komen te wonen, omdat de huidige regelgeving daarin niet voorziet. Het ministerie van verkeer en waterstaat houdt deze- en ko mende week in totaal tien infor matiebijeenkomsten voor enke le honderden directe omwo nenden van Schiphol. Doel is niet alleen de buren over de ge volgen van de uitbreiding te in formeren, maar ook het signale ren van problemen bij de uit voering van de ingewikkelde re gelgeving die samenhangt met de uitbreiding van Schiphol. Handtekeningen tegen 'Primeur' alphen aan den run De Socialistische Partij in Alphen aan den Rijn heeft gistermiddag een lijst met 1700 handtekeningen uitgereikt aan de directie van de Albert Heijn-vestiging in het plaatselijke winkelcentrum De Aarhof. Het gaat om handtekeningen van Alphenaars die er bij Albert I Ieijn op aandringen dit jaar geen Beaujolais Primeur te verkopen in ver band met de atoomproeven op Mururoa. De Alphense vestiging van de grootgrutter heeft de handtekenin gen doorgestuurd naar het hoofdkantoor, waar uiteindelijk het be sluit moet vallen over het al dan niet verkopen van de I ranse pri meur. „Dat kunnen we natuurlijk niet zelf bepalen", aldus bedrijfs leider A.H. Andeweg.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19