'WLTO jaagt kwekers op kosten' nmo 'Enige drijfveer voor bouwen is angst' öformatie-avond lelkveehouderij - Rijn Veenstreek chrikblokken' tegen snijden van de bocht Aubade voor juf 'Gemeente Alphen moet zich meer op Europa richten' 'Nieuwe tarieven voor afvalstoffenheffing een pure lastenverhoging' Geen drempels in de Dr. van Noortstraat IDERDAG 12 OKTOBER 1995 rafïïti op skateboardbaan ucn aan den run De politie van Alphen heeft gisteren twee 16- ge inwoners van de gemeente aangehouden die bezig waren thet spuiten van graffiti op de skateboardbaan in het Wete- rk in Alphen. Er zal proces-verbaal worden opgemaakt. agnetron gestolen jen aan den run» Dieven hebben gisteren toegeslagen in de CHEF HENNY VAN EGMOND. 071 -5356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-5356429 nine van een sportvereniging aan de Olympiaweg in Alphen. i behulp van een valse sleutel-kwamen ze binnen en maakten imagnetron buit. ijn uit boot ontvreemd men aan den run» Een 19-jarige Alphenaar is de afgelopen htaan de Hoorn in Alphen aangehouden toen hij er vandoor aide gaan met enkele gestolen flessen wijn. De drank was af- Ma) nstig uit een rondvaartboot die daar lag aangemeerd. Een an- e jongen, die bij de diefstal betrokken was, nam de benen hij de politie zag. De jongens waren de boot binnengeko- via een raam, dat volgens de politie eerder op de avond was orceerd door iemand anders. or breker slaat slag in woning aan den rijn Een bedrag van 3000 gulden, 1000 dollars, eren voorwerpen, cheques en sieraden verdwenen gisteren een inbraak in een woning aan de Krammer in Alphen. De Ier brak de achterdeur open en doorzocht het hele huis. Adviseur Hilgersom doorbreekt stilzwijgen over potgrondaffaire Als de WLTO (Westelijke Land- en Tuinbouworganisatie) denkt schadevergoeding bij het Stompwijkse grondbe drijf Hilgersom te kunnen lospeuteren, heeft ze het mis. Zo luidt althans de stellige overtuiging van M. van Hoe ven van het gelijknamige adviesbureau uit Rijswijk. stompwuk/roelofarendsveen marieta kroft „Kwekers zijn op het verkeerde been gezet door de WLTO. Ze maken hoge kosten voor dure adviseurs en advocaten. Uitein delijk zal blijken dat het voor niets is, want er zijn geen gron den om Hilgersom aansprake lijk te stellen. Lachende derden zijn de advocaten en adviseurs van de kwekers", meent Van Hoeven. Na zich driekwart jaar in stil zwijgen te hebben gehuld, slaat Hilgersom via zegsman Van Hoeven nu terug. Geen goed woord heeft hij over voor WL- TO-adviseur D. Achterberg die 'constant brult dat Hilgersom aansprakelijk is'. De WLTO pro beert namens twaalf kwekers uit Roelofarendsveen en de Bollen streek de schade via de rechter bij Hilgersom te verhalen. Op de bezittingen van het Stomp wijkse bedrijf heeft het advoca tenkantoor Pot, Jonker en Hoogendoorn namens de WL TO beslag laten leggen. De kwe kers zagen vorig jaar hun tul- penoogst geheel of gedeeltelijk mislukken als gevolg van te zure potgrond die afkomstig was van het Stompwijkse bedrijf. In plaats van kalk, mengde Hilger som gips door de grond. De schade die de kwekers opliepen, schat de WLTO op zestig tot ze ventig duizend gulden per be drijf. Bluf „Het is allemaal bluf van Ach terberg", meent Van Hoeven. „De WLTO staat echt niet zo sterk als ze denkt. Ten eerste omdat de kwekers nooit aan Hilgersom hebben opgegeven waaraan de grond moet vol doen. En ten tweede omdat de kwekers niet de moeite hebben genomen om hun grond voor gebruik te bemonsteren. Hilger som heeft dat ook niet gedaan. Ik besef dat ook dat zwak is. Maar het is wel achteraf ge praat. In de tuinbouw was het helemaal niet gebruikelijk om de grond te bemonsteren. De kwekers willen allemaal zo goedkoop mogelijke grond, het liefst tegen transportkosten." Hilgersom stelt op zijn beurt het Veense tuinbouwtoeleve- ringsbedrijf J. van der Meer aan sprakelijk omdat deze het ver keerde spul leverde. „Zo op het eerste gezicht is niet te zien of het nu om gips of kalk gaat", legt Van Hoeven uit. „De familie Hilgersom heeft te goeder trouw gehandeld. Ze was in de EN AAN DEN RIJN concurrentiekracht van de veehouderij in het Groene wat betekent dit voor u?'. 1 )ur' lidt de titel van de informa- vond die Rabobank Rijn en den donderdag 19 oktober It voor leden en belangstel- Parkrestaurant tuna in Alphen aan den Inleidingen worden len door W. Rijnsburger, J. er en J. Uit den Boogaard, anvang is 20.00 uur. e nst>urger is werkzaam bij dei tafgroep Economisch On- iek van Rabobank Neder- Zij heeft een studie ge- naar de situatie van de lsector na de GATT (Gene- et mi Agreement on Tariffs and na Th e)( de wereldhandelsover- omst, en gaat in op haar u.Spj conclusies en de mogelijke ge volgen voor het Europees be leid. Helder gaat in op de vraag wat de nationale gevolgen zijn van GATT, het Nederlandse overheidsbeleid en het melkquotum voor de regio. Uit den Boogaard heeft een eigen melkveehouderijbedrijf in Rijp- wetering. Hij gaat in op de vraag wat de betekenis is van de geschetste ontwikkelingen voor een onder nemer in de dagelijk se praktijk en staat stil bij het beleid van de Nederlandse zui velindustrie. Na de pauze-is er een forum waarin behalve de inleiders, ook J. Kerkvliet zitting neemt. Kerk vliet is veehouder in Hazers- woude en voorzitter van de af deling Rijnwoude van de WL TO. 5farendsveen Rijns en or e voorkomen dat nog meer fietsers op de hoek van de Flora- :n de Kerkweg in Roelofarendsveen vallen, gaat de gemeente nade er schrikblokken plaatsen. Geregeld gaan fietsers in de onderuit vanwege de steentjes op het wegdek. Die steentjes :n op de weg terecht doordat automobilisten de bocht afsnij- De witte schrikblokken moeten de automobilisten hiervan l)eva[ houden. S in verdronken Theo van Leeuwen strijdt voor behoud Grote Polder 55-jarige M. van der Weij- uitNieuwveen is gisteren in woonplaats door verdrin- om het leven gekomen. De werd door de politie ge ien in de sloot langs de Ui- mrt. Een zoektocht werd ngva iuw gezet nadat een bewo- duize ran de Uiterbuurt de politie jealarmeerd omdat er in de een fiets lag. De politie loedt dat de man in dichte de sloot is ingereden. jt. gsteej ganise i, KagO 2a, Alp' hazerswoude-dorp» 'Vijfentwintig jaar geeft Lies de Vries al les aan de Johannes Postschool in Hazerswoude-Dorp. Ter gelegenheid van dat ju bileum ging gistermorgen de hele school in optocht naar haar huis. De ruim 200 basisschoolleerlingen bezorgden de jubilerende juf een luid ruchtige aubade. foto holvast/mark lamers VERREWEG DE GROOTSTE I g|M DOLBY SURROUND SOUND VOOR AUDIO EN VIDEO 'I als Onkyo dealer hebben zoveel dikheden In huis. dat de oplossing s heel dichtbij kon zijn. pNKSZQ leer geld een klasse beter Techn.Bur.Van Cleef Botermarkt 25 LEIDEN tel. 071-5122669 zoeterwoude liesbeth buitink Op de linnen tas van Theo van Leeuwen prijkt het motto 'Zoe- terwoude, 't moet groen blij ven'. Het is het uitgangspunt waarmee de voorzitter van de Zoeterwoudse afdeling van de Westelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (WLTO) naar de discussie-avond in het Muziek centrum is gekomen. In de bomvolle zaal wordt de zogehe ten maatschappelijke discussie gehouden, waarin de Zoeter- woudenaren hun mening kun nen geven over de toekomst van de gemeente. Leek de balans dinsdagavond tijdens een soortgelijke avond in Zoeterwoude-Rijndijk nog door te slaan naar behoud van de Grote Polder, gisteravond sprak een meerderheid van de bezoekers zich uit voor bebou wing van de polder tussen Zoe- terwoude-Dorp en -Rijndijk. „De enige mogelijkheid die we lijken te hebben, is het bebou wen van de Grote Polder in de hoop dat Zoeterwoude dan toch zelfstandig zal blijven", oordeelt een man. „Maar vraag niet of we het leuk vinden. U vraagt toch ook niet aan kalkoen hoe hij over kerstmis denkt?" Volgens Van Leeuwen pleiten zijn dorpsgenoten alleen voor bebouwing van de polder uit vrees voor een annexatie door Theo van Leeuwen, aandachtig luisterend, tijdens de tweede avond over de toekormt van Zoeterwoude. de gemeente Leiden. „De enige gio de deur niet wil wijzen, drijfveer is angst", oordeelt de beent Van Leeuwen naar de mi- veeteler, die zelf in de Geerpol- crofoon. „Ik wil het niet op mijn der woont. Als een man zegt dat geweten hebben dat we de toe hij woningzoekenden uit de re- komstige bewoners van Zoeter- foto holvast/mark lamers woude een huis aanbieden zon der een aanvaardbaar leefkli maat." Tijdens de discussie avond oordeelt Van Leeuwen regelmatig dat de ambtenaren veronderstelling dat het spul dat was geleverd door Van der Meer. de bestelde kalk was. Ze gaan toch niet expres iets ver keerds door de grond mengen? Het vervelende is dat ze nu wel met de vinger worden nagewe zen in Stompwijk." Achterberg bestrijdt de uitla tingen van Van Hoeven dat de rechtszaak tot niets zal leiden. „Na bestudering van de dos siers, kwamen wij tot de conclu sie dat er wel degelijk mogelijk heden zijn om de schade te ver halen. Laat Van Hoeven zich bezighouden met de dingen waar hij goed in is, zoals be- drijfsreorganisaties. Door zich nu hier mee te bemoeien, pro beert hij waarschijnlijk zijn ei gen boterham veilig te stellen." alphen aan den rijn Ambtenaren en bestuurders van Alphen aan den Rijn moeten zich intensiever bezighouden met de Europese Unie. Dat schrijft de student G. Vos na een stage op de afdeling Bestuursondersteuning op het Alphense Stads kantoor. De student doet in zijn afstudeerscriptie onder andere de aanbeveling een coördinerend ambtenaar voor EU-zaken en een coördinerend ambtenaar aan te wijzen. Deze aanbevelingen zijn inmiddels door het ge meentebestuur opgevolgd. Wethouder financiën S. Ly- czak krijgt Europese zaken in zijn portefeuille. Subsidies De gemeente moet zich volgens de student vooral meer gaan-verdiepen in Europese regelgeving en Europese Volgens Achterberg stond niet zwart op wit waaraan de grond moest voldoen. „Maar", zegt Achterberg ook, „hij levert al ja ren grond aan de tuinders voor de tulpenbroeierij en weet dus maar al te goed welke grond daarvoor nodig is." Of Hilger som Van der Meer wel aanspra kelijk wil stellen, betwijfelt Ach terberg. „Dat beweert hij al van af het begin. Laat hem dat dan doen, in plaats van zenuwachtig om zich heen te slaan. Voor ons maakt het niet uit. Als ik van der Meer was zou ik bij Hilgersom schade claimen vanwege diens beweringen." Van der Meer onthoudt zich van commentaar. „We hebben geleverd wat wc al tijd leverden en dat is kalk, geen gips." alkemade gerard v „Een doodordinaire indirecte lastenverhoging." Aldus kwalifi ceerde de PvdA'er F. Schoon- derwoerd gisteravond in de commissie financiën de nieuwe tarieven van de afvalstoffenhef fing. Een gezin gaat in het voor stel van burgemeester en wet houders een tientje minder be talen. Voor een alleenstaande is dat vijf gulden. De kosten kun nen echter respectievelijk 34 en 26 gulden omlaag, becijferde Schoonderwoerd. Beide verlagingen worden mogelijk gemaakt door de kos ten van het inzamelen van grof vuil buiten de afvalstoffenhef fing te houden. De kosten wor den voortaan apart berekend. „De bevolking heeft die truc wel door", aldus Schoonderwoerd, die pleitte voor een intensieve voorlichtingscampagne. Vol gens hem heeft het college de burgers nog wel meer uit te leg gen. In zijn visie houdt het col lege zich niet aan zijn uitgangs punten: de kosten moeten voor 80 procent uit de heffing wor den gedekt met een verminde ring van het vuilaanbod. WD'er H. van Duijkeren pleitte voor een dekkingsper centage van honderd procent. Schoonderwoerd ziet daardoor de kosten voor de burgers al leen maar stijgen. Wethouder L. Beelen (WD) zei zich voorals nog aan 80 procent dekking te willen en kunnen houden met een marge van vijf procent naar boven. Bezorgder bleek Beelen te zijn over het voorgestelde tariefver- schil voor het halen en brengen van het grofvuil. Ophalen gaat 25 gulden meer kosten. Burgers zouden daardoor kunnen over gaan 'creatief verpulverd' grof vuil te deponeren in de grijze bak, of misschien erger nog in een andere gemeente als 'zwerf vuil' achter te laten. Deze geva ren kunnen bezworen worden, dacht Schoonderwoerd. „Maak het halen 12,50 gulden duurder en het brengen 12,50 gulden goedkoper." Daarmee komt een andere wens van het college niet in gevaar: de hele tarieven- stelling budgettair neutraal te laten verlopen. Over enkele we ken zal tijdens de algemene be schouwingen blijken in hoever re het college zich wal heeft aangetrokken van de kritische kanttekeningen van de com missie. achter de tafel halve of onjuiste informatie geven. Een vrouw pleit voor bouwen in de Grote Polder en het versterken van de agrarische bedrijven in de ande re polders, waarop de provin cie-ambtenaar goedkeurend re ageert. Van Leeuwen: „Dat is misleidend. Dat betekent hoe dan ook dat de agrarische be drijven over de kop gaan. Ze houden ons een lollie voor. De Grote Polder is net versterkt door de herverkaveling. Hier zakt mijn broek van af." Toch staat Van Leeuwen niet alleen. „Er wordt gesproken over boerderijen alsof het gewo ne stukjes groen zijn, maar het zijn bedrijven", zegt een inspre ker. „Men zet toch ook geen huizen neer op het terrein van Heineken? U walst over de agra rische bedrijven heen en dat gaat mij te ver." „Juist", ver zucht Van Leeuwen. Hij neemt zelf ook uitgebreid de gelegenheid om zijn mening te geven. „Ik pleit niet voor het verlies van de zelfstandigheid, maar wat is het verschil als Zoe terwoude toch een stad wordt? We moeten niet alle lasten op één gebied concentreren en onszelf wijsmaken dat het toch nog leuk blijft voor iedereen. Het valt me op dat de mensen apatisch zijn, alsof er niets meer aan valt te doen dat de Grote Polder wordt bebouwd. Maar onze inbreng is niet nihil." stompwijk dorith ligtvoet De Dr. van Noortstraat in Stompwijk wordt voorlopig niet voorzien van verkeers drempels of sluizen. Ook is nog niet bekend wanneer de weg precies wordt opgeknapt. Dat werd duidelijk tijdens een vergadering van de Dorpsraad. „Meer dan een verlaging van de snelheid tot zestig kilome ter per uur zit er niet in", aldus wethouder L. van Evvijk. Pro bleem is dat het gaat om een doorgaande weg. Drempels zijn uit den boze. Ook sluizen zouden volgens de wethouder niet goed werken, De Dorpsraad had al eerder gevraagd of een doorgetrok ken streep de snelheid van het verkeer zou kunnen remmen. Of dat zal helpen kon de wet houder echter nog niet zeg gen. Ook wist hij niet wanneer de weg wordt opgeknapt. Van Ewijk beloofde bijtijds zijn ambtenaren te informeren. ALNO staat bekend om betaalbare kwaliteit en z'n originele ideeën. De indelingsvrijheid, het kiene vario- systeem en het slim bedachte nis systeem, de extra ruime high boards, de kinderveilige toepassin gen, de perfekte methoden voor afvalscheiding en de nieuwe, tus sen 50 en 235 mm traploos verstel bare poten enz. ALNO steekt dus veel ideeën in een keuken. Wereldklasse in woonkeukens subsidies. Vos wijst er op dat voor zaken als onder gronds bouwen en de aanleg van een Randstedelijk tramnet Europese subsidies beschikbaar zijn, maar waarschuwt ook voor te hoog gespannen verwachtin gen van de Brusselse subsidiepotten. Daarnaast is het volgens hem wijs om te bekijken in hoeverre een nau were samenwerking met andere Europese gemeenten voordelig kan zijn voor Alphen. HOUTWERF KEUKENS Lammenschansweg 130 tel. 071-769345. MIELOO BOUWMATERIALEN Gasstraat 17 tel. 02521 -19119.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17