Oegstgeest moet mooier worden 'In Amsterdam spookt het Leiden Regio mieuw overleg over ™rkeersproblemen rond odlokaal Haaswijk 'Geen uitstel opknapbeurt winkelcentrum Lange Voort' Jongerenplek bij Van Diepeningenlaan Oegstgeest betaalt aan grondsanering ^sintratuin IDERDAG 12 OKTOBER 1995 CHEF HENNY VAN EGMOND, 071 -5356414. PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP. 071-5356429 - ren bellen politie, man ongedeerd rcEESTDe politie heeft gisteren een flatwoning aan de Lijt- 0p onterecht opengebroken, in de veronderstelling dat de be- m er in moeilijkheden verkeerde. Buren hadden gemeld dat de oui ial geruime tijd niet meer was gesignaleerd. Net nadat de deur met breekijzers was bewerkt, kwam de man echter open. Hij kon de bezorgdheid niet waarderen en had moeite je a de schade die aan zijn huis was ontstaan, esr nL ond blijkt niet vervuild I jOND» Een hoeveelheid grond die van de Klinkenbergerpias ?e" de Norremeerstraat in Warmond werd vervoerd is gisteren P? de gemeente Warmond onderzocht. De politie had een tip ■n)< >gen: de grond zou ernstig zijn vervuild. Na onderzoek bleek lvo trdat er niets met de grond aan de hand was. brekers slaan overdag hun slag prf schoten» DrieVoorschotensewoningenv ïrii dag het doelwit van inbrekers. Bij thuiskomst misten de be- ou ers video- en stereo-apparatuur. De inbrekers hadden het j unt op twee huizen aan de Jan van Galenlaan en het Isaac dei trsplantsoen in Noord-Hofland en een woning aan de Swa- lanweg in Boschgeest. De inbrekers kwamen binnen door en en ramen aan de achterkant van de huizen te forceren. gisteren meente verklaart bezwaren en kunstwerk ongegrond [CHOTEN ALICE VAN SCHUPPEN lei - ^rs| zwaren van omwonenden !e.v het toekomstige kunst- n de vijver aan de Richard me erlaan zijn door de ge- e ongegrond verklaard, lers van de Richard Wag- hadden in een brief aan imeente hun bezwaren ar gemaakt. Ze willen het ;n kunstwerk van de kun- ir K. Bierman niet, omdat iden dat het natuurlijke van de vijver wordt ver- '^a voorjaar lieten de omwo- n al hun ongenoegen iet kunstwerk blijken tij en informatieavond waar instwerk werd gepresen- De drie transparante irmen, gemaakt van staal- wekten ook weerstand de vierkante vijver 's als ijshockeybaan dienst lor kinderen uit de buurt, i dien zou het water, dat liddel van een pomp uit zen stroomt, bij inconti- bewoners op de blaas gemeente Voorschoten vel enkele concessies ge- >m enigszins aan de be- p.'f i van de omwonenden 'Sc!' tegemoet te komen. Het kunst werk wordt nu in de hoek van de vijver geplaatst, het dichtst bij de Mozartlaan, en niet in het midden. Ook het 'geklater van water', zoals de gemeente het omschrijft, zal zoveel mogelijk worden beperkt. P. Leewens, woordvoerder van de bewoners, ontving giste ren in een aangetekende brief het antwoord van de gemeente. Hij is niet verrast door de uit spraak. ,,Ik had het al zien aan komen", zegt hij. ,,De gemeente moet nu eenmaal een bepaald bedrag aan kunst uitgeven. Wij vroegen ons af waarom het kunstwerk nu juist in het water geplaatst moest worden, op het grasveld zou het weinig proble men opleveren. Maar de kun stenaar heeft het object speciaal voor de vijver ontworpen." De komst van het kunstwerk is voor Leewens geen onoverko melijk probleem. ,,Het is nu ook weer geen ramp. We willen ge woon dat het rustig blijft. Zo'n kunstwerk doorbreekt de na tuurlijke omgeving." De bewo nersorganisatie heeft zes weken de tijd om in beroep te gaan te gen de uitspraak. Leewens zal het beroep samen met de be woners in overweging nemen. Politiek wil geen luchtfietserij Het is een uiterst loflijk streven om de gemeente Oegst geest te willen verfraaien, maar dit mag niet ontaarden in luchtfietserij. Asfalt op grote schaal vervangen door klin kers en klinkers door asfalt, parkeerterreinen zomaar op heffen of pompstations wegpoetsen; op papier lijkt dit leuk, maar in realiteit is het niet mogelijk. Oegstgeest kan en moet fraaier, maar dan wel binnen de financiële en zakelijke mogelijkheden die er zijn. OEGSTGEEST MONICA WESSELING Dat is de reactie van de politie ke partijen van Oegstgeest op de gisteravond gepresenteerde beeldanalyse van Oegstgeest. De beeldanalyse is in opdracht van de welstandscommissie op gesteld door de Stichting Stad, Dorp en Land en geeft aan wat er voor fraais in Oegstgeest te vinden is en wat juist verbete ring behoeft. Over het nut van een beeldanalyse twijfelt noch de politiek noch bijvoorbeeld de vereniging Oud Oegstgeest. ,,Ons dorp is op onderdelen aan het verrommelen en verfrom melen. Daar moeten we iets aan doen. De beeldanalyse is de eer ste stap, maar wel één die het gemeentebestuur verplicht tot verdere maatregelen", aldus voorzitter P. Hellinga van de vereniging. Hellinga riep het ge meentebestuur op om meer dan nu het geval is, zelf ontwik kelingen te sturen. „Als u con stateert dat er op bepaalde plek ken in het dorp, zoals bij het Texaco-pompstation aan de Terweeweg, eigenlijk iets anders moet komen, kunt u daarvoor ook zelf ideeën ontwikkelen. Het is niet nodig en zelfs niet raadzaam om maar af te wach ten tot er een projectontwikke laar met plannen komt". De voorzitter werd hierin onder steund door wethouder G. van Eisen (Progressief Oegstgeest). Hoewel alle politici verfraai ing van het dorp hoog in het vaandel hebben, werden gister avond nogal wat kritische kant tekeningen bij de beeldanalyse en de aanbevelingen daaruit ge plaatst. „Het is wel erg makke lijk om te constateren dat par keerterreinen niet fraai zijn en op te merken dat er op die plek ken ook leuke en mooie dingen gedaan kunnen worden. Maar dan wordt wel vergeten dat Oegstgeest gewoon parkeer plaatsen nodig heeft", merkte WD'er R. Haafkens op. Ook de constatering van de stichting dat Oegstgeest erg veel pomp stations heeft vond Haafkens een loze: „Oegstgeestenaren willen niet helemaal naar Schip hol rijden om een paar liter benzine te tanken." In de beeldanalyse wordt ge constateerd dat Oegstgeest een uitgebreide groenstructuur kent die de moeite van het bewaren waard is. Hellinga en F. Lisman (Leefbaar Oegstgeest) pleitten beiden voor nog wat extra aan dacht voor dat groen. Zo moet het zogeheten Land van Brem- mer (naast de Leidsestraatweg) volgens hen goed worden be schermd. Burgemeester en wethouders komen, naar aanleiding van de eerste reactie door de commis sie, met een voorstel over de verdere plannen. at er een noodlokaal voor sisscholen in Haaswijk neergezet, komt er toch 'erleg met de omwonen de r de te treffen verkeers pelen. Er is al twee keer buurt gesproken, maar keersproblemen en vooral 3IY7 nier waarop die worden 1st, zijn nog steeds niet eders tevredenheid opge- "isie welzijn be- dinsdagavond wèl geld de noodlokalen beschik- stellen, maar de Oegst- commissie ruimte en daarentegen hield de isteravond op. Op 23 ok- overleg met de buurt. ette omwonenden vrezen dat latsing van noodlokalen autoverkeer teweeg zal hDa^n. Veel ouders halen en hun kinderen. Burge- "pr0]er en wethouders onder en deze verwachting en daarom nu met een uit- kt verkeersvoorstel. Het s om het parkeerterrein het gymnastieklokaal op Wolkerslaan te ontslui- idat auto's niet meer op het parkeerterrein hoeven te ke ren. Bovendien komen er extra fïetsklemmen waardoor meer kinderen met de Fiets naar school zullen komen. De aanleg van een apart fietspad was tot voor kort ook onderdeel van de verkeersveiligheidsmaatregelen, maar dit wordt nu even opge schort. Het wachten is op een veelomvattender fietsverkeers- plan. Juist omdat de commissie ruimte en groen veel waarde hecht aan overleg met de buurt, wilde ze nu nog niet besluiten tot het plaatsen van een nood- lokaal. Zeker niet nadat wet houder G. van Eisen (Progres sief Oegstgeest) duidelijk maak te dat het besluit tot plaatsing betekent dat de bijbehorende verkeersmaatregelen pas weken zo niet maanden daarna kun nen worden doorgevoerd. Mochten de omwonenden op 23 oktober in grote lijnen ak koord gaan met de voorgestelde verkeersmaatregelen, dan kan alsnog het besluit tot plaatsing van het lokaal snel vallen. Zo niet, dan moet een nieuw voor stel worden voorbereid. raaie, kewoon- aan de vo° mrger- sren de l het end thieka- Leiden. *|kman uist dage groot de om het voorde 'beeld kggen. 00i die ritten S'angs beeldige' .die niet ot news ?n oo waar elkuiffr waard te pre- De Amsterdamse arts en parapsycholoog J. Kappers: „Overledenen komen soms terug omdat ze niet behoor lijk begraven zijn, of nog iets aan nabestaanden hebben mede te delen." foto united photos de boer Lezing parapsycholoog Kappers in Voorschotense bibliotheek VOORSCHOTEN ALICE VAN SCHUPPEN Ongelukken, nachtmerries, spo ken en geesten, op vrijdag de dertiende lijkt alles samen te komen. Voor sommigen reden genoeg om de hele dag binnen te blijven, anderen bestempelen het als bijgeloof. Voor de direc trice van de VoorscKotense bi bliotheek in elk geval aanleiding om morgen, vrijdag 13 oktober, de Amsterdamse arts en para psycholoog J. Kappers uit te no digen voor een lezing over spo ken en verschijningen. De 81-jarige Kappers is één van de oudste en meest ervaren parapsychologen in Nederland, in eigen land niet zo bekend, maar in de internationale krin gen van de parapsychologie een gewaardeerde persoonlijkheid. Ook zelf heeft hij helderziend vermogen, een gave die hij ont dekte toen hij in een droom het bombardement van zijn ge boortestad Rotterdam voorzag. Helderziendheid is een bij zonder fenomeen. „Het is een beleving die ik niet kan om schrijven", zegt Kappers. „Ik weet bijvoorbeeld wanneer ik iemand voor het laatst zie. Zo zat ik eens tijdens een vergade ring tegenover een man die rus tig zijn pijpje zat te roken. Plot seling kreeg ik die bijzondere beleving, het gevoel dat ik hem nooit meer zou zien. Twee we ken later bleef hij dood achter zijn bureau. Zo'n beleving heb ik vaker gehad, dat is heel be angstigend." Kappers studeerde in de jaren '30 medicijnen in Leiden. Al op jonge leeftijd ontstond zijn inte resse voor het paranormale. Aanvankelijk werkte hij, min of meer door de oorlog gedwon gen, als huisarts. Vlak na de oorlog wierp Kappers zich op de astrologie. „Ik had een astroloog leren kennen die beurshandela ren adviseerde. Daar heb ik mijn eerste lessen van gehad. Toen werd ik gemobiliseerd en moest ik naar Londen, het para dijs van de astrologie. Daar heb ik contacten gelegd met veel be kende astrologen." „Het bleek dat aan de hand van statistiek niets was te bewij zen. Daarom heb ik de astrolo gie uiteindelijk laten vallen." De arts ging zich meer op het para normale concentreren. Hij on derzocht onder meer de invloed van lsd op helderziendheid en deed onderzoek naar de won deren van Lourdes, die volgens hem medisch gezien niet be staan. Het bestaan van spoken en verschijningen is volgens Kap pers ook niet waterdicht te be wijzen. „Ik heb al mijn verhalen uit de eerste hand, of ik heb het zelf meegemaakt", benadrukt hij. „Onderzoeken naar spoken zijn nooit af te ronden, dus on geschikt voor publikatie. Maar in Amsterdam spookt het al lan ge tijd. Er zijn hier verschillende spookhuizen. Ik noem geen adressen, want dan zou de waarde van zo'n huis ineens sterk dalen. Het komt voor dat een overledene geen afscheid van zijn huis kan nemen. Hij komt dan terug en kan zich soms helemaal materialiseren. Overledenen komen soms ook terug omdat ze niet behoorlijk begraven zijn of nog iets aan de nabestaanden hebben mede te delen." Waterspoken, stalspoken, huisspoken, Kappers noemt ze in alle soorten en maten. „Een spook is niet altijd zichtbaar", legt hij uit. „Sommige spoken zijn alleen hoorbaar of voelbaar. Of het verleden kan zich op nieuw afspelen, zoals een En gelse vrouw eens meemaakte. Ze stond plotseling midden in een slagveld. De plaats en de details die ze later vertelde, ble ken precies met historische en archeologische gegevens te kloppen. Ook toekomstige ge beurtenissen kunnen verschij nen. Zo liep een boer eens in zijn weiland tegen een onzicht bare muur. Hij was helemaal van de kaart. Tientallen jaren later werd op die plek een huis gebouwd." Kappers zal tijdens de lezing voornamelijk anekdotes vertel len over spoken en verschijnin gen. „Wetenschappelijke theo rieën komen nagenoeg niet aan de orde", aldus Kappers. „De le zing is vooral gericht op een eerste kennismaking met para normale verschijnselen. Het is wetenschappelijk randwerk dat altijd binnen een bepaald ge- loofskader zal blijven." OEGSTGEEST MONICA WESSELING De opknapbeurt van het win kelcentrum Lange Voort in Oegstgeest mag niet nog een jaar op zich laten wachten. Steeds meer Oegstgeestenaren doen boodschappen buiten het dorp en dit verlies aan klandizie zal, als een opknapbeurt uit blijft, wellicht nog verder toene men. De opknapbeurt en uit breiding van het centrum moe ten daarom meteen beginnen. Tevens moet de herinrichting van de Lange Voort gestalte krij gen. Die dringende oproep deden de winkeliersvereniging Stich ting Winkelcentrum Lange Voort en de belegggingsmaat- Hof veroordeelt autodief tot hogere celstraf LEIDEN/RIJNSBURG/DEN HAAG Een 49-jarige Leidenaar moet voor heling, oplichting en dief stal 12 maanden de gevangenis in. Dat heeft het Gerechtshof in Den Haag gisteren uitgespro ken. De Leidenaar moet 3 maanden langer de cel in dan de rechtbank eerder had be paald. De Leidenaar was tegen het vonnis van de rechtbank in beroep gegaan. Hij ontkende samen met een 32-jarige Leide naar in 1993 in Rijnsburg de verkopers van een vrachtauto en een personenenauto te heb ben opgelicht en bestolen en daarbij bedreigingen te hebben geuit. Volgens de man was hij wel bij de transacties aanwezig geweest, maar zou hij buiten de onderhandelingen zijn geble ven. Blijkens het hogere vonnis heeft het I lof weinig geloof ge hecht aan het verweer van de Leidenaar. schappijen ABP en AZL gister avond aan de commissie ruimte en groen van Oegstgeest. In de begroting van de ge meente staat dat de Lange Voort opgeknapt moet worden. De gemeente wil dit echter in samenhang met andere 'cen trumplannen' doen en de ont wikkeling van een goed door wrocht plan voor het winkel centrum kost daarom minstens een jaar. Zo lang kan de Lange Voort niet wachten, maakte gister avond een vertegenwoordiger van de winkeliers en beleggers duidelijk. „Nu al gaat 22 pro cent van het publiek voor de dagelijks boodschappen buiten Oegstgeest en voor de niet-da- LEIDERDORP JAAP VAN SANDUK De ontmoetingsplaats (OP) in de Leiderdorpse wijk Ouderzorg moet komen op het parkeer- plaatsje aan het eind van de Van Diepeningenlaan, vlakbij park De Houtkamp. Politici en bewoners waren het daar giste ren. tijdens de wijkbijeenkom- stin de Prins Willem Alexander- school, snel over eens. De sug gestie van bewoner J. Porsius kreeg een warm onthaal. De lokatie kwam niet voor op het lijstje van de politici die on der voorzitterschap van A. Beek discussieerden met een vijftien tal omwonenden. Hoewel de avond rustig verliep was het meteen duidelijk dat de bewo ners het nut van een OP niet in zien. „U zegt alsmaar dat er af spraken worden gemaakt met de jongeren. Waarom zou dat lukken, als het kennelijk niet lukte met de groep jongeren die gelijkse zelfs 65 procent. De Lange Voort is op zich een goed winkelcentrum, maar is wel aan een opknapbeurt toe." Ook moet de Lange Voort worden 'geherprofileerd'. Van pui tot pui moet de straat 20 meter smaller worden waardoor de twee delen als één winkelge bied worden ervaren en het aantrekkelijker wordt om door de straat te lopen. Door de ver smalling is de weg bovendien minder aantrekkelijk voor door gaand verkeer. De Irislaan moet ook opnieuw worden ingericht waarbij het groen behouden moet blijven, maar het aantal parkeerplaatsen moet worden uitgebreid, zo vinden winkeliers en beleggers. zich ophield rond het Van Alp henplein?", wilde L. Volwater weten, nadat raadslid S. Weeda (BBL) vertelde dat nagenoeg al le jongeren bij de politie met naam bekend zijn. „Als het dus niet goed gaat kan de groep meteen worden aangesproken", verzekerde Weeda. Volwater be schuldigde de politiek van vaag heid. „Dus jongeren zijn nu niet beheersbaar en straks wel. Ik vind dat verbazingwekkend!" Een andere bezoekster wilde weten of deze afspraken ook al gelden voor de OP in sportpark De Bloemerd. Nadat wethouder P. Bouman (PvdA/bestuurlijke vernieuwing) dit bevestigde steeg haar verbazing. „Dan werkt het dus niet. Ik kom daar regelmatig en het is daar een troep." „Tja, garanties hebben we niet. Het blijft een experi ment. Dat zullen we na een jaar moeten evalueren" antwoord de J. Stevers (CDA). OEGSTGEEST MONICA WESSELING De gemeente Oegstgeest betaalt 18.000 gulden mee aan het op ruimen van de verontreinigde grond op de zogeheten Kam steeg-locatie aan de Gevers straat in Oegstgeest. Burge meester en wethouders nemen deze ongebruikelijke stap om dat ze veel waarde hechten aan het dichten van het 'gat' in de bebouwing. Dit gat bestaat al jaren en is velen een doorn in het oog. Enkele maanden geleden is een plan gepresenteerd om op de locatie 22 appartementen voor ouderen te bouwen. De projectontwikkelaar had, met het oog op bodemverontreini ging. rekening gehouden met een 'schadepost' van 125.000 gulden. De verontreiniging blijkt echter groter en de kosten van opruimen gaan 180.000 gul den bedragen. Projectontwikke laar Niron BV en de giondver- kopende partij ABN/Amro heb ben overeenstemming bereikt over 37.000 van de 55.000 gul den maar doen een beroep op de gemeente voor de resterende 18.000 gulden. De grond ter plaatse is ver ontreinigd met lood en minera le oliën. De vervuiling wordt op korte termijn gesaneerd. Vol gende week begint de gemeente met een zogeheten artikel 19- procedure: de aanpassing van het bestemmingsplan waardoor bebouwing ter plekke wordt toegestaan. Zonder tegenvallers wordt begin volgend jaar met de bouw begonnen. HET GROENE WARENHUIS Decoratief zinken emmertje met vorstbestendige, uladhoudende strobloem met zilvergrijs blad. Zink en

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15