Opvoedbureau vult 'gat in de markt' Leiden Kerk Samenleving Theologie bedrijven is spelen met vuur Carey vangt bot bij Sudanese autoriteiten DONDERDAG 12 OKTOBER 1995 chef henny van egmond, 071 -5356414, plv -chef hans koenekoop, 071. Paranormaal- beurs in Pieterskerk Dc Pieterskerk staat zaterdag 21 en zondag 22 oktober open voor een ieder die geïnteresseerd is onder andere astrologie, tarot, iriscopie, haptonomie, hand- lijnkunde, reiki, helderziend heid, hypnotherapie en aura-fo tografie. Zo'n negentig deskun digen zijn ingehuurd voor de tweede Leidse Paranormaal- beurs binnen vier maanden. Organisatoren M. Soels en M. Loeber geloven met deze stand houders een betrouwbare groep paranormaal en anderszins be gaafden te hebben binnenge haald. Bijzonder trots is de or ganisatie van de Paranormaal beurs op de komst van Hetty de Roo, sinds haar optreden in het tv-programma De Stoel enkele weken geleden een bekende Nederlandse. Entreekaarten voor de Para- normaalbeurs kosten een tien tje, kinderen tot twaalf jaar on der begeleiding hebben gratis toegang. De Pieterskerk is op beide dagen van 10.00 tot 18.00 uur geopend. Meisjes op 'enge- plekken-jacht' De Leidse Welzijns Organisatie (LWO) houdt in oktober een aantal bijeenkomsten voor meisjes tussen de 12 en de 18 jaar waarbij onder begeleiding van een beroepskracht de vei ligheid in de wijk nader wordt bekeken. Tijdens de eerste bijeenkomst wordt aandacht besteed aan het thema sociale veiligheid. Tij dens de tweede bijeenkomst gaan de deelnemers op 'enge- plekken-jacht'. De meisjes lo pen dan gewapend met een fo totoestel door de wijk. Zowel de als eng ervaren plekken als de veilige plekken worden op een plattegrond ingetekend. Belangstellenden kunnen zich voor 22 oktober opgeven bij de stadsdelen Noord, West, Mid den en Zuid, het stedelijk Jon gerencentrum en het centraal bureau van de LWO. LEIDEN AAD RIETVELD Drukke kinderen die niet naar hun ouders willen luisteren vormen een dikwijls terugke rend gespreksonderwerp op de spreekuren van het Leidse Opvoedbureau. Net als de school, en het gebrek aan con centratie dat sommige kinde ren daar tonen. Het zijn de problemen die eruit springen in het verslag over het eerste half jaar van het Opvoedbu reau. Het zijn problemen die alles met de moderne maatschappij te maken hebben, zegt mede werkster Ellie Luteijn van het bureau. Met de steeds indivi dueler wordende maatschap pij, waarin mensen'vrij geïso leerd' leven. Met ouders die beiden een baan hebben, en in de beperkte tijd die zij met de kinderen doorbrengen geen grenzen durven te stellen. Ou ders die, als zij al een baan hebben, nooit zeker weten of zij die volgend jaar nog heb ben. Onder die stress vinden veel ouders het kennelijk moeilijk om kinderen op te voeden, concludeert Ellie Luteijn na vele tientallen gesprekken op het spreekuur. „Wij vragen ou ders weieens: schrijf eens tien leuke dingen van je kind op. Dat vinden ze vaak hartstikke moeilijk." Het Opvoedbureau vult, vindt Luteijn, een gat in de markt. „Met kinderen van 0 tot 4 jaar kun je naar het con sultatiebureau. Maar voor de periode daarna was er geen laagdrempelige voorziening. En wij merken dat ouders het prettig vinden dat die er nu wel is. Dat er een plek is waar zij eens rustig over hun kinde ren en hun ouderschap kun nen praten. Al was het maar om te vragen of zij het wel goed doen." En zeker voor ouders die echt problemen hebben met hun basisschoolkinderen is het bureau een uitkomst, zegt Luteijn. „Want als problemen maar voortduren kan het echt slopend worden. Dat breekt op. Dan zie je dat mensen toch bij een Riagg terecht ko men. Maar dat is wel meteen een hele stap." En gewoon hulp en advies vragen aan vrienden of familie ligt in de huidige maatschap pij niet voor de hand, zegt Ellie Luteijn. „Vooral over proble men, over dingen die niet goed gaan, praat je niet met je buren." Bovendien, zegt ze, blijken veel ouders helemaal niet te weten welk gedrag 'nor maal' is voor kinderen van een bepaalde leeftijd. „Ik denk weieens: eigenlijk zou op mid delbare scholen het vak op voedkunde moeten worden ingevoerd. Maar misschien zijn jongeren op die leeftijd nog niet erg ontvankelijk voor informatie over het opvoeden van kinderen." Ouders die zich op een van de spreekuren melden kunnen zes gesprekken van een uur hebben met een van de des kundigen van het bureau. Ge- prekken waarin het bureau probeert de problemen prak tisch op te lossen. „Wij heb ben geen uitgebreide dossiers en we vragen mensen niet de oren van het hoofd en dat vin den ze wel prettig. Wat we aan verslagen maken wórdt na af loop van de serie gesprekken vernietigd." De overheid stimuleert de 'preventieve opvoedingson dersteuning', zoals het bureau zijn werk noemt. „Die wil ook niet wachten tot mensen alle maal zware hulp nodig heb ben." De gemeente Leiden heeft het Opvoedbureau voor een jaar geldelijke steun toe gezegd. Het bureau hoopt dat die steun wordt voortgezet. „Wij merken aan de mensen die bij ons komen dat ze het een goede zaak vinden. De meeste mensen die bij ons ko men zijn ook niet doorverwe zen, maar hebben over het bu reau gelezen of gehoord. Maar in één jaar wordt je niet be kend. Daar is meer tijd voor nodig." De medewerkers van het Leidse Opvoedbureau merken dat ouders het prettig vinden dat zij op deze orga nisatie kunnen terugvallen. foto hielco kuipers VRIJE TIJD LEIDEN Hobbybeurs. De Tombe Toys for boys and men organiseert op oni oktober weer een Techno Hobbybeurs. Bezoekers kunnen er te er i van 10.00 tot 15.30 uur in het Da Vinei College (voormalig Loui ia' Coligny) aan de Kagerstraat 7 in Leiden. opc Koopjesmarkt. Op zondag 15 oktober organiseert 't Spoortje a de Bemhardkade 40 in Leiden van 10.00 tot 16.00 uur de koopjesr Allochtonen. Op donderdag 19 oktober heeft in de Burcht in Li debat over het allochtonenbeleid plaats. Het debat wordt voerd tussen de D66-woordvoerder minderheden in de Tweed mer, de vice-voorzitter van het Samenwerkingsverband Migraii ije organisaties, iemand van het Landelijk Bureau Racismebestrijd fpe en een vrijwilliger van Meldpunt Discriminatie Leiden. De avoj fj?c gint om 20.00 uur in cafe De Burcht, Burgsteeg 14 in Leiden. ALPHEN AAN DEN RUN PC-dumpdag. Op zaterdag 14 oktober wordt door Computer i bruikers Groep (CGG) een PC-dumpdag georganiseerd, waari een voor een klein bedrag een tafel kan huren om zijn/haar ou ers computerspullen te slijten. De dumpdag begint om 10.00 uuri unt Buurtcentrum Elckerlyc, Havixhorst 254-256 in Alphen aan dei ersp HAZERSWOUDE DORP Donorcodicil. De stichting Aktieve Gezondheidszorg Rijnstreel houdt op 12 oktober een thema-avond over weefsel- en orgaar natie en het donorcodicil. Plaats van handeling: Het Dorpshuii Hooghstraat 3. De aanvang is om 20.00 uur, de toegang is grati KOUDEKERK/HAZERSWOUDE Vogelexcursie. De Vogelwerkgroep Koudekerk/Hazerswoudei Omstreken organiseert op zondag 15 oktober een vogelexcursi Hazerswoude. De excursie begint om 8.00 uur vanaf het Ooiev nest aan het Spookverlaat, te bereiken via Gemeneweg en Galj n De wandeling zal anderhalf tot twee uur duren. Het meeneme ,r|, een verrekijker wordt aangeraden. LEIDERDORP Klaverjassen. Op zondag 15 oktober is er klaverjassen bij Drui fare Tamarco. Het begint om 14.00 uur en kost 10 gulden perl Adres: Clubgebouw Tamarco, Splinterlaan 89a in Leiderdorp. OEGSTGEEST Postzegelruil. Postzegelvereniging Oegstgeest houdt op vrij» oktober een ruilavond in 't Groot Profijt, Boerhaaveplein te Oe Jj" geest. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. VOORSCHOTEN Volksdansen. Activiteitencentrum de Boschbloem organiseert zaterdag 14 oktober een volksdansinstuif onder leiding van Ad JJ' Crama. De instuif begint om 14.00 uur aan de B.S. van de Oyel 39, Voorschoten. die Dans en wijnavond. Op zaterdag 14 oktober wordt in de Bosd bloem een dans en wijnavond gehouden. De bijeenkomst beg 20.30 uur in het activiteitencentrum aan de B.S. van de Oyelaa Voorschoten. Reanimatie. Kruiswerk Gezondheid Service Rijn Duin organ een cursus reanimatie in Voorschoten. De eerste bijeenkomst maandag 16 oktober in het gezondheidscentrum aan de Jan E senlaan. De cursus kost 25 gulden. Ook is er een herhalingscui waarvoorde kosten 12,50 gulden bedragen. Informatie: 01718 (tussen 9.00-13.00 uur). redactie dick van der plas. 071 ;:ri BUITENLAND KORT DE ROEPING Stemadvies De Poolse bisschoppen zul len geen favoriete kandidaat aanwijzen voor de presi dentsverkiezingen van 5 en 19 november. Dat zei het hoofd van de Poolse RK- Kerk, kardinaal lozef Glemp. Sommige bisschoppen zul len zich misschien wèl over hun voorkeur uitlaten, maar zij spreken dan niet namens het episcopaat. Glemp zei wel dat de gelovigen op een kandidaat moeten stemmen die de christelijke waarden erkent. Hij ontkende dat de kerk van plan is om een van de kandidaten, Hanna Gron- kiewicz-Walz, te vragen terug te treden ten gunste van de zittende president Walesa. Stiekem theologie studeren en geen voetbalwedstrijd van Feyenoord overslaan. Deze gebeurtenissen kenmerkten de jeugd van ds. F.H. Fockema Andreae (1945, Rotterdam). Zijn ouders, die van her vormd remonstrants waren geworden, verlangden van hun zoon dat hij rechten in Leiden ging studeren en lid werd van het corps. Dat was immers een traditie die al heel lang in de familie bestond. Dus ging Fockema Andreae in 1966 rechten studeren. Na drie maanden bezocht hij echter stiekem colleges theologie en verwaarloosde hij de rechtenstudie. Een jaar later ging zijn vader overstag en accep teerde deze keuze. In 1973 studeerde de remonstrant af en werd een jaar later beroepen in het Overijsselse Hengelo. Hoewel Foc kema Andreae veel hield van deze gemeente, die over heel Twente lag uitgestrekt, verlangde hij toch terug naar het westen van Neder land. In 1978 verhuisde hij naar Hilversum, een gemeente die een nieuwe uitdaging inhield. Sinds 1986 is Fockema Andreae predikant van de remonstrantse gemeente in Wassenaar. Cursus omgaan met ikonen De werkgroep liturgie en spiri tualiteit van de Raad van Ker ken in Sassenheim organiseert een cursus 'Omgaan met iko nen'. Cursusleider is ds. J.A. Heldring, hervormd predikant te Heemstede, die tijdens vier bijeenkomsten uitleg geeft over de betekenis van deze bijbelse afbeeldingen. De cursus begint op 30 oktober. Binnen de oosters-orthodoxe kerk zijn ikonen voor persoon lijk en gemeenschappelijk ge bed van grote betekenis. Ze hel pen de gelovigen God te ont moeten. In de protestanse tradi tie zijn deze kunstvoorwerpen en hun betekenis voor het ge loofsleven nauwelijks bekend. Ds. Heldring - de schrijver van het boekje 'Omgaan met iko nen' laat aan de hand van onder meer diamateriaal zien dat bij belse verhalen ook kunnen wor den verteld aan de hand van bijbelse afbeeldingen. Zijn les sen kunnen ook dienen als voorbereiding pp de adventtijd en het kerstfeest. De cursusavonden zijn op 30 oktober, 6, 13 en 20 november. De bijeenkomsten beginnen steeds om 20.00 uur in één van de zalen van de Gereformeerde Kerk in Sassenheim. De kosten bedragen 27,50 gulden, inclusief het boekje. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij Hans Weusten (02522-17179). Ik ben tegen Samen Op Weg. Je hoeft jezelf als kerk niet op te heffen om voor oecumene te zijn. De kerken moeten zichzelf blijven binnen een har monieuze samenwerking en Sa men Op Weg streeft één pot nat na. De lutheranen zullen wel kromme tenen hebben bij dat vooruitzicht. In Hilversum heb ik moeten samenwerken met de Nederlands Protestantse Bond en de vrijzinnige groepering binnen de Hervormde Kerk. Dit contact verliep niet rimpelloos. Natuurlijk ben ik voor oecume ne, maar de werkelijkheid ver loopt nooit zoals je in nota's vastlegt. De studie theologie trok mij in eerste instantie in intellectu eel opzicht. Het was ontzagge lijk breed: klassieke cultuur, wijsbegeerte, ethiek, joodse tra ditie, Hebreeuws, psychologie, taalkunde, alles zat er in. Ik merkte hoe rijk de Bijbel was. Wat ik vandaag over het geloof zeg hoeft niet hetzelfde te zijn als wat ik er morgen over denk. Mijn geloof wordt sterk beïn vloed door de gebeurtenissen in mijn leven. Het gaat erom hoe je eigen leven samenvalt met dat van Jezus. De betekenis van Zijn lijden en de opstanding kan voor iemand in een bepaal de levensfase veel meer beteke nis hebben dan in een andere. Zo is de Bijbel een praktische gids voor ons leven. Ik geloof in Jezus als persoon en als de van God gezondene om het element van de kritische liefde aan de samenleving uit te leggen. Dat betekent dat je jezelf con stant moet verantwoorden. De diepere la gen in jezelf ontdekken en verbondenheid met anderen moet uitdragen. Als je een aantal theologen in één kamer zet en je doet de deur op slot, zullen ze een uur later elkaar de hersens hebben ingesla gen. Je kunt nooit een geloofsuitspraak voor een ander doen. Neem nou de uitspraak 'Jezus is de zoon van God'. Iedereen moet zelf kunnen bepalen of hij dat gelooft. Re- Ds. F.H. Fockema Andreae: „Je kunt nooit een geloofsuitspraak voor een ander'doen." foto loek zuyderduin monstranten hebben dus ook geen geloofs belijdenis. waardoor we trouwer zijn aan de Reformatie dan andere protestantse kerkge nootschappen. Het feit dat zij wel een ge loofsbelijdenis hebben heeft een sterke en een zwakke kant. Het voordeel is dat ze een vaste basis hebben die een geweldige bron van inspiratie kan zijn. De keerzijde is ech ter dat die belijdenis een breekijzer wordt. Het geloof gaat achter die versteende woor den verloren. Als kind was ik altijd ziek. Ik kreeg polio, dysenterie, astma. Het maakte mijn jeugd tot de mooiste van de wereld, hoe raar het ook klinkt. Want ik genoot een enor me liefde en loyaliteit van de mensen om me heen. Tegelij kertijd werd ik gepest en voor mankepoot uitgemaakt omdat ik er niet helemaal ongeschon den doorheen ben gekomen. Maar ook dat is me waardevol, want het is samen met die soli dariteit een stuk levenservaring dat ik niet graag had willen mis sen. Hierdoor herken ik in het pastoraat veel dingen. Iemand die een kind is kwijtgeraakt, be grijp ik. Ik heb immers zelf veel in kinderziekenhuizen gelegen. Als er dan iemand op de zaal overleed was dat heel verdrietig, maar twee dagen later was er weer feest omdat er bijvoor beeld een patiëntje jarig was. Zo dicht liggen leven en dood bij elkaar. Nu wil ik hier niet dramatisch of zielig over doen. Toch heeft het meegespeeld in mijn roeping om predikant te worden. Ik vroeg me altijd af waarom ik was blijven leven en hoe dat le ven in elkaar zat. Ik was nieuws gierig naar de spanning tussen lichaam en ziel en de diepste menselijke emoties. Je moet niet zomaar anderen veroordelen. Totdat het tegen deel is bewezen, zeg ik niet dat bijvoorbeeld Jomanda een op- lichtster is. Zoals die Ameri kaanse tv-dominees, die zich bleken te verrijken ten koste van de gelovigen. Als Jomanda men sen uit hun sores helpt, wie ben ik dan om te zeggen dat ze niet door de Heilige Geest wordt gestuurd? Theologie bedrijven is spe len met vuur. Ik heb een kerk achter me die me toetst en die een tuchtrecht heeft. Dege nen die dat niet hebben, of het nou dominees of wonderdokters zijn, laten zich sneller verleiden tot le- vensgevaarlijke praktijken. CARINE DAMEN BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Rossum (en Hurwenen): J.G. van der Windt, kandidaat te Utrecht; te Tjalleberd-De Knipe: P. Nijssen. kandidaat te Tjalleberd, die dit beroep heeft aangenomen; te Nij- verdal; dr. J.W. Kirpestein te Gouda Aangenomen: naar Duivendrecht (SoW): W.H. Brouwer, pred. voor bij zondere werkzaamheden te Haarlem (direkteur stichting diakonaal cen trum voor het gevangenispastoraat); naar Veenendaal (wijk 4): A.C. Kortle- vete Ede; naar Poortugaal: P. Hoek stra, pred. voor buitengewone werk zaamheden (maatschappelijk active- ringswerk It Skewiel). GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Oppenhuizen c.a. (fede ratieve gemeente): drs. A. Buijs te Hoogkerk. Aangenomen: naar Ter Aar: W. van Domselaar, kandidaat aldaar. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Axel en te Dronten (wijk zuid): J.J.C. Dee, l.l. hervormd predi kant, wonende te Bunschoten. Bedankt: voor Enschede-Oost en voor Ureterp: S. de Vries te Haren (Gr.). GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Ouddorp i.c.m. Doven- zorg: A. Bac te Bodegraven, die be dankte voor Klaaswaal. Aangenomen: naar Kampen.- B. van der Heiden te Hardinxveld-Giessen- dam, die bedankte vi voor Rotterdam-Alexanderpolder voorTricht-Geldermalsen. Bedankt: voor Zoetermeer: C. Hog- chem te Borssele. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Bedum: J.J.C. Dee, l.l. hervormd predikant, wonende te Bun schoten. LONDEN AFP Het hoofd van de Anglicaanse Kerk. aartsbisschop George Ca rey. toonde zich gisteren na zijn terugkeer uit Sudan teleurge steld over de houding van het militaire bewind in het door burgeroorlog verscheurde land. Carey vond geen gehoor voor zijn bezorgdheid over gedwon gen islamisering en schendin gen van de mensenrechten door de Sudanese autoriteiten, zei hij voor de BBC-radio. „Ik heb gesproken over de problemen rond de islamise ring, zij vroegen zich verbaasd af wat het probleem is", aldus de aartsbisschop van Canterbu ry- L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00uur 071-5128030 DIRECTIE B. M Essenberg, G P. Arnold (adjunct), J Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F. Nypels, H. G van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R D Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 -11.30 uur of per post REDACTIE G.J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H.W van Egmond, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071- ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom, betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom. betaling) VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEiom Voor mensen die moeilijk lezen, sled jaj hebben of blind zijn (of een andere dicap hebben), is een samenvatting regionale nieuws uit het Leidsch Da !l geluidscassette beschikbaar. Voor ini >n 0486-482345 (Centrum voor Gesproi e[ tuur, Grave). m Auteursrechten voorbehouderf d Dagbladuitgeverij Dam N H U I ZIEKE ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 er woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diacones en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voo Hjrj ners bovendien van 10.30-11.15 uur en van 19.45-21.00 uur Special Care Unit: 10 30-11.00 uur, 15.00- 15.30 uur en 19.00-19 30 na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoendf11 pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19 30 uur, en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tol uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voorouders de gehele dag) Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14