JEIDEN Wethouder opent aanval op tarieven Arie overleefde giftige druppels GGD-arts: 'Ziek echtpaar is door mij goed geholpen' Eis halfjaar cel voor XTC-dealer Boete voor gewelddadige bezorgers Harde aanpak foutparkeerders Voor de Haagse rechtbank is gisteren tegen een 22-jarige Leidenaar zes maanden cel plus zes maanden voorwaarde lijk geëist wegens handel in XTC. De man, die indertijd in Nieuwkoop woonde, verkocht in 1993 op kleine schaal pillen in zijn woonplaats. Hij maakte deel uit van een grote groep dealers die dit voorjaar voor de rechter stond. De verdachte die gisteren voor de rechter verscheen was duidelijk een kleine jongen in de wereld van de verdovende middelen. In eerste instantie nam hij weieens pilletjes mee voor vrienden zonder er iets mee te verdienen. Later kocht hij de pillen in wat grotere hoeveelheden goedkoop in, zodat hij winst kon maken. Op die manier verkocht hij in ruim vier maanden samen met een vriend 200 pilletjes. Hoewel de verdachte op ei gen initiatief weer met de han del was gestopt op het mo ment dat de groep dealers werd opgerold, zette officier van justitie E. Julsing hoog in. Zij eiste twaalf maanden cel, waarvan de helft voorwaarde lijk. De andere kleine jongens van de groep werden in april nog veroordeeld tot vijf maan den. De rechtbank doet op 25 oktober uitspraak. INDERDAG 12 OKTOBER 1995 henny van egmond. 071 -5356414, plv -chef hans koenekoop, 071 -5356429 rouw neergeknuppeld gNj Een 26-jarige Leidse is gisteravond op de Willem de jjgerlaan overvallen door twee mannen, vermoedelijk afkom- uit Den Haag. De vrouw liep over de weg toen er een auto st haar stopte. Twee mannen sprongen er uit en grepen haar Dudertas. Toen de vrouw zich verzette werd ze met een ikbalknuppel tegen haar knie geslagen. Ze viel en raakte ge ld. Ze zou zich later onder doktersbehandeling moeten stel- ,De mannen sprekend met een Haags accent, gingen er in Goudkleurig auto vandoor. In de tas zaten 400 gulden en een sveclheid persoonlijke goederen. Fraak op foutparkeerders den» Een 44-jarige vrouw uit Koudekerk aan den Rijn naam eravond wraak toen ze was ingeparkeerd op de Burgsteeg in jen. Ze kraste met haar sleutel over de lak van de twee auto's te dicht op haar eigen auto stonden en richtte behoorlijke ade aan. Ze werd echter gezien door de eigenaren, gepakt en ide politie overgedragen. Er wordt proces-verbaal opge- ïakt. ietsendief gepakt ien» Een 31 -jarige Leidenaar is gisteren aangehouden toen probeerde een goede damesfiets voor 75 gulden te verkopen, fiets bleek kort tevoren gestolen uit de Janvossensteeg. De Ütie onderzoekt of de dief meer op zijn kerfstok heeft. ealers aangehouden yEN Twee Leidenaars (30 en 34 jaar oud) zijn gisteren aange- uden omdat ze drugs bij zich hadden, die ze vermoedelijk Wil li verkopen in het park aan het Plantsoen in Leiden. De politie de een onderzoek in na klachten over het dealen van drugs iet park. NNO 1895 Zaterdag 12 October t is dezer dagen 40 jaren dat het bekende magazijn van hee- i- en kinderkleeding van den heer M. Cahen alhier bestaat, lijk men weet, werden er sedert dien tijd door genoemden er ook dergelijke groote magazijnen opgericht te Breda en 's- ivenhage. De firma, die de eerste was is ons land, welke op Kite schaal de heeren-confectie ter hand nam, werd opgericht iet jaar 1855. JNO 1970 maandag 12 oktober Leidenaar Aad Karei (34 jaar) heeft een hogere judograad le band) behaald. Op zichzelf is dit niet zo bijzonder, omdat te in het prille judo-begin al wordt uitgereikt. Maar, en nu Dit het, Aad Karei is blind en daarom dwingt dit resultaat toch lenig respect af. Het komt dan ook maar zeer zelden voor dat aan een blinde judoka een graad kan worden overhandigd. i vurige wens van Aad, kennismaken met de judoreus Anton esink, gaat deze week in vervulling. Samen met zijn leraar, de Vries, zal hij donderdag een bezoek brengen aan de dojo ide wereldkampioen in Utrecht. Vervolg van voorpagina Echte financiële problemen heeft de gemeente Leiden in 1996 niet. Het tekort van één miljoen gulden wordt een voudig opgelost: met een greep uit de reserves. Nieuwe bezuinigingen zijn niet aan de orde. Volgens wethouder J. Walen kamp (CDA/financiën) is het in jaren niet meer voorgekomen dat een oplossing moest wor den bedacht voor zo'n laag be drag. „Eén miljoen op een be groting van 700 miljoen gulden, stelt bijna niets voor", aldus de wethouder vanochtend tijdens de presentatie van de gemeen tebegroting. Ondanks het zonnige beeld van het gemeentelijke huis houdboekje blijft de belas tingdruk toenemen. Dat steekt des te meer omdat de Leidse ta rieven tot de hoogste van het land behoren. De ozb gaat net als de meeste andere tarieven met slechts het inflatiepercenta ge omhoog maar het lozings- recht komt volgend jaar door een extra stijging van bijna 16 procent op 207,10 te liggen. De hoge kosten van onderhoud en vernieuwing zijn hiervan de oorzaak. Het meest maakt Walenkamp zich zorgen over de sociale werkplaats, De Zijl Bedrijven. „De Zijl Bedrijven zijn de beste van het land, qua commercieel vermogen en financiële huis houding. Maar het Rijk heeft forse kortingen op de subsidies aangekondigd. Te vrezen valt dat de sociale werkplaats zich zelf niet meer kan bedruipen en dat de gemeente moet bijsprin gen." Walenkamp is een tevreden wethouder financiën, zegt hij zelf. „We hebben de gemeente- financiën goed in de grip. Mee vallers zijn niet langer toeval, te genvallers verrassen ons niet meer. We hebben schoon schip gemaakt, alle lijken zijn uit de kasten verwijderd. We zijn klaar voor een aanval op de tarieven in deze toch te dure stad." Als bewijs dat hij de boel on der controle heeft voert Walen kamp onder meer de jaarreke ning over 1994 aan. Die laat een positief saldo van 8 miljoen gul den zien. Die van 1993, de eer ste jaarrekening sinds tijden met een positief saldo, zat voor vijf miljoen in de plus. De acht miljoen gulden over 1994 zijn direct in de gemeentebegrotin gen over 1996 verwerkt. Opval lend daarbij is dat 2.5 miljoen gulden opzij zijn gezet voor de eventueel te betalen schade claim van bouwer Van der Plas. De gemeente heeft door de uit slag van het referendum het bouwplan aan de Hoge Rijndijk 25 moeten afblazen. Eerder dreigde de gemeente de scha declaim in de tarieven van de onroerend-zakenbelasting te verrekenen. DEN HAAG/LEIDEN RUUD SEP Je rijdt 's morgens om half ze ven met je bestelbusje over de Breestraat om de krant voor wakker Nederland te gaan be zorgen. Een dronken stel steekt de weg over, je rijdt er langs. Schopt de man ineens tegen je busje. Je stapt uit, samen met je vader, om die vent duidelijk te maken dat dat zo niet hoort. Het gevolg: een traumatische trommelvliesperforatie. Dan kom je voor de rechter. „Maar mag je je spullen dan niet verdedigen?" vroeg de 65- jarige Leidenaar gisteren met stemverheffen aan politierech ter Scholten. „Die studenten in Leiden mogen alles. En ze wor den nog beschermd ook." De man kon echter niet ontkennen dat hij het slachtoffer een klap had verkocht. Zijn 24-jarige zoon probeerde hem daar te vergeefs van af te houden. „Ik heb geslagen, hij niet", betoog de deze aanvankelijk. „Ik heb twee of drie knallen gegeven." Klappen Maar de vader kon het niet aan zien dat zijn zoon alle schuld op zich nam. „Hij gaf vier of vijf klappen, ik gaf één klap tegen het hoofd", herinnerde hij zich. Zijn zoon sputterde tegen, maar vader hield voet bij stuk. „Nee, ik heb best wel een klap gege ven." De officier van justitie hield het tweetal voor dat het bijzonder ernstig is wat de heren hebben aangericht. Zij eiste daarom van beiden een geldboete van dui zend gulden en een voorwaar delijke celstraf van twee weken. De rechter deed daar 250 gul den van af, en trof meteen een afbetalingsregeling. De heren mogen hun boete in drie maan delijkse termijnen voldoen. GGD-arts J. de Nooij vindt dat hij op geen enkele manier is te kortgeschoten bij de behande ling van het probleem rond het zieke echtpaar De Bisschop in hun huurwoning aan de Agaat laan. Hij zegt juist dat hij het voor betrokkenen heeft opgeno men door op verzoek van de Woningbouwvereniging Leiden (WBL), die de woning verhuurt aan het echtpaar, direct een on derzoek in te stellen. Bovendien heeft hij de WBL daarna, on danks de afwijkende procedure le gang van zaken, op psychoso ciale gronden geadviseerd het echtpaar andere woonruimte toe te wijzen. De Nooij was we gens vakantie niet eerder in de gelegenheid commentaar te ge ven op de bechuldigingen van het echtpaar De Bisschop. Zoals reeds eerder in deze krant stond is het echtpaar De Bisschop zeer boos over de wei gering van De Nooij. Ze vinden het, in hun woorden, onaan vaardbaar dat ze, beiden met een longaandoening, in zo'n vochtige flat wonen. Metingen van de WBL en van ingenieurs bureau Venema hebben ook aangetoond dat de relatieve luchtvochtigheid zeer hoog is. Volgens Venema, die het echt paar steunt, kon de woning in verband met hun aandoening niet goed worden geventileerd. Het echtpaar had nu met een medische urgentieverklaring een andere woning toegewezen kunnen krijgen van de WBL en zou dan ook de verhuis- en in richtingskosten vergoed krijgen. En dat is De Nooij in het ver keerde keelgat geschoten. „Op vrijdagochtend 29 september werd ik gebeld door een mede werker van de WBL met het ver zoek om hulp", zo schrijft hij. „Hij vertelde mij dat hij met een terminaal zieke man zat in een flat en dat deze flat niet geschikt meer was voor betrokkene en dat hij graag van mij advies wil de hoe nu verder moest worden gehandeld. Hij vertelde op dat moment al een woning aan be trokken familie beloofd te heb ben." Dat is niet de normale proce dure, vervolgt De Nooij verder. Normaal gesproken hoort de gemeente formeel een verzoek in te dienen. Alleen dan kan ook officieel advies worden gegeven door de GGD. „Maar omdat het zou gaan om een noodgeval, met een terminaal zieke man, ben ik meteen onderzoek gaan instellen. Het zal duidelijk zijn dat ik erg verbaasd was toen ik bij mijn spoedhuisbezoek moest ontdekken dat er geluk kig geen sprake was van een terminaal patiënt." Wat hij wel aantrof, beschrijft de Nooij als volgt: „Ik trof wel twee zieke mensen aan. De wo ning was goed verwarmd en ge ventileerd. Toen ik kwam ston den alle ramen wijd open. Er is medisch ook geen enkel be zwaar om, gelet op de aandoe ning van betrokkenen om de woning regelmatig te ventileren. Ik heb wel gemerkt dat er in de woning recent was gerookt, het geen gelet op de aard van de aandoening van betrokkenen medisch gezien uitermate on verstandig is. Tot slot, hun wo ning op de eerste verdieping was via een lift en een korte ga lerij goed te bereiken. Kortom, er was op basis van de op dat moment beschikbare informa tie geen reden aanwezig voor een medische urgentie tot ver huizen." Dat hij de medische attesten en onderzoeksrapporten van de woning nauwelijks heeft inge keken, zoals het echtpaar be weert, bestrijdt De Nooij. „Het bekijken van de rapporten die betrokkene had. duurde énkele minuten. Ik lees altijd de con clusies van dergelijke rapporten en niet de details." De Nooij zegt ook al zijn be vindingen in een dossier te heb ben opgenomen, iets wat het echtpaar zegt te betwijfelen. „Met dossier is compleet in te zien", zegt De Nooij, die verder meldt dezelfde ochtend nog een brief naar de WBL gefaxt te heb ben. „Tevens heb ik de betrok ken medewerker van de WBL gebeld en ik heb gemeld dat er medisch gezien geen reden voor een urgentieverklaring was. Ik heb tevens de woning bouwvereniging geadviseerd om op psychosociale gronden de toegezegde woning toch maar aan te bieden omdat ik de stellige overtuiging had dat be trokkenen in emotionele zin 'op' waren. Dat die woning ver volgens door het echtpaar is ge weigerd is mijn schuld niet", al dus de Nooij. leiden Sinds het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) een hele grote parkeergarage heeft, is het automo bilisten niet toegestaan elders op het grote ziekenhuisterrein hun auto te stallen. Achter het Pesthuis wor den zelfs waarschuwingen geplaatst met een nogal rigoureuze aanpak. 'Auto's die niet op dit terrein mo gen parkeren, worden met deze pallet stenen geblokkeerd', luidt de tekst van het bord. foto lofk zuyderduin iden scoort Imiddeld in sV-onderzoek imeente Leiden is uiterma- imiddeld' als het gaat om ntelijke heffingen, woon- en minimabeleid-bijdra- voor uitkeringsgerechtig- Dat blijkt uit het Minima- 1 Gemeentelijk Gewogen - NV-onderzoek in 37 ge- ten - dat vanmorgen werd lenteerd. Detaalden in 1994 bijvoor- meerpersoonshuishou- in Leiden met een mini min komen jaarlijks gemid- .154 gulden aan woonlas- de som van de gemeente- leffingen, de waterzuive- 'leffing, gas, water en licht, lansluiting en huur. Dat is srgt lijking met de 36 andere zochte gemeenten een ge- :ld bedrag. In Nieuwegein ïeerspersoonhuishoudens een minimuminkomen een bedrag van 7.992 gul- et meeste kwijt, k wat betreft het gemeen- minimabeleid scoorde in in 1994 gemiddeld. Per ringsgerechtigde werd een ig van 416,50 gulden aan ndere bijstand gegeven, illend is dat Leiden in 1994 1.925.500 gulden bijna ne on minder uitgaf aan bij- 'ïr bijstand dan in 1993. verschillen in gemeente- eleid bij de 37 gemeenten, eid over het hele land, ble- litzonderlijk hoog. Volgens inderzoek zou dat leiden ?n koopkrachtverschil van liefst 7 procent bij de 5te en de goedkoopste ge- ite. De FNV wil imabelangen Gemeentelijk 'Ogen gebruiken om - in eg met de gemeenten - te in tot een samenhangend d ten gunste van de mini- n stadsvilla's speelterrein uwplan voor twee stads- op het huidige speelter- aan de Pieterskerkgracht wezen. Een meerderheid raadscommisie volks- ting ging gisteravond oord met het plan van se architect Veldman en de daarmee de bewaren buurtbewoners gegrond. De buurtbewoners wil het ein graag behouden. Zoon Dennis Schouten met de vijfjarige labrador Arie, inmiddels weer zo goed als genezen. De hond is voor zover bekend het enige slachtoffer van Liberty anti-vlooienmiddel. foto hielco kuipers Arie bleef leven, maar het was op het nip pertje. De vijfjarige labrador retriever is voor zover bekend de enige hond in Leiden, die het slachtoffer werd van het anti-vlooi enmiddel Liberty. Het dier zweefde dagen lang op het randje van leven en dood, ver giftigd door de vlooiendruppels waarvan de houdbaarheidsdatum reeds een jaar was overschreden. Zijn bazin Gerda Schouten kocht het middel gewoon in de dierenwin kel en diende het nietsvermoedend toe. De druppels bleken zwaar giftig. Liberty is vorig jaar door de distributeur uit de handel genomen maar her en der in het land zouden de druppels, inmiddels do delijk doordat ze te oud zijn geworden, bij dierenwinkels in de schappen zijn blijven staan. Deze Week werd bekend dat het mid del enkele dodelijke slachtoffers heeft ver oorzaakt onder de hondenpopulatie. Het incident met de Leidse labrador retriever gebeurde maanden geleden maar Arie's ba zin Gerda Schouten heeft gisteren na publi- katies over andere slachtoffers in een lande lijke krant besloten de dierenspeciaalzaak, waar ze de druppeltjes kocht, aansprakelijk te stellen voor de dierenartskosten, zo'n vijfhonderd gulden. De bewuste zaak - Schouten wil geen naam noemen - heeft inmiddeld toegezegd die kosten te zullen vergoeden. „Het is onbeschrijflijk wat we hebben moeten meemaken. Met de publiciteit van de afgelopen dagen komt dat allemaal weer terug", zegt ze. „Het gebeurde allemaal tij dens het pinksterweekeinde. Vrijdag gingen we naar de camping en heb ik de druppel tjes toegediend, zaterdag begon Arie raar te doen. We zijn direct teruggegaan naar Lei den, naar de dierenarts. Die heeft lang moeten zoeken naar de oorzaak van de ver giftiging. Pas woensdag kregen we de bood schap dat Arie zou blijven leven. We zijn constant met hem in de weer geweest, kre gen al die tijd te horen dat het voor 75 pro cent zeker zou zijn dat Arie dood zou gaan." Ze kan nog steeds hevig geëmotioneerd raken, als ze aan het voorval terugdenkt. „Mijn zoons, tweelingen, werden net twin tig, een mijlpaal in hun leven. Ik realiseer me nu dat we aan die verjaardag helemaal niets gedaan hebben. Het is onbeschrijflijk wat we met dat beest hebben meegemaakt. Als ik nu afscheid van Arie zou moeten ne men, zou ik nooit meer een hond nemen. Want ik weet nu, door die druppels, hoe hard het aankomt als je hond doodgaat." Arie loopt inmiddels weer vrolijk door het huis. „Hij heeft geluk gehad", zegt Schou ten. „Maar het kan heel anders aflopen. Zelfs de grootste hond kan doodziek wor den van Liberty. De meesten gaan uiteinde lijk dood aan nier- en leverletsel. Ik hoop echt dat het nu nergens meer in de winkels of bij mensen in de kast thuis staat." BOUWTERREIN AUTO'S DIE 'IE OP DIT TERREIN MOGEN PARKEREN, WORDEN MET DEZE PALLET STENEN GEBLOKKEERC

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13