1 Ook Hawking acht reizen naar verleden nu mogelijk Wetenschap Techniek Zakcassetterecorder Moeder geeft eerste signalen voor vorming van embryo af Meteoriet werpt nieuw licht op leven op Mars DONDERDAG 12 OKTOBER 1995 REDACTIE SASKIASTOELINGA 023-5150265 HAARLEM RONALD FRISART Het 'Orakel van Cambridge' is om: de wereldberoemde Britse wetenschapper Stephen Haw king sluit de mogelijkheid van reizen in de tijd niet langer uit. Dat is opzienbarend, omdat hij op dat punt de afgelopen jaren juist krachtig tegen de stroom in heeft geroeid. Een kleine vijfjaar geleden be gonnen natuurkundigen en as tronomen in toenemende mate te speculeren over de mogelijk heid om terug te reizen in de tijd, dat wil zeggen naar het ver leden. In de relativiteitstheorie- en van Albert Einstein meenden ze daarvoor aanknopingspun ten te zien. Hawking wilde daarvan echter niets weten. Hij droeg diverse argumenten aan, onder meer dat we, als reizen naar het verleden werkelijk mo gelijk zou zijn, allang toeristen uit de toekomst in ons heden op bezoek zouden hebben ge had. Volgende maand, meldt het Britse weekblad Sunday Times, verschijnt echter een boek waarin de 53-jarige Hawking zich in principe gewonnen geeft. In het voorwoord dat hij schreef voor het boek The Phy sics of Star Trek van de Ameri kaanse sterrenkundige Lawren ce Krauss, rept hij zonder om haal over de mogelijkheid snel ler dan het licht en dus in de tijd te reizen. In een toelich ting vertelde hij dat tijdreizen natuurlijk nog verre van con creet is, maar dat het ook vol gens hem in principe moet kun nen. Tijd is een weerbarstig begrip. De manier waarop we er over Stephen Hawking op zijn huwe lijksdag, 16 september. foto reuter denken, stamt van de Griek Aristoteles (384-322 voor Chris tus). Hij bracht tijd en beweging met elkaar in verband. Wie z'n ogen dicht doet en een poosje later weer opent, ziet dat er din gen zijn veranderd. Er heeft be weging plaatsgevonden en dat kan alleen als er tijd bestaat. Dat klinkt eenvoudig, maar wie er doorgraaft raakt al snel ver strikt in tot wanhoop stemmen de breinbrekers. Behalve moei lijkheden levert tijd echter ook mogelijkheden op. Voor scien- ce-fictionschrijvers bijvoor beeld. Of voor striptekenaars. Want zonder professor Barabas' teletijdmachine waren Suske, Wiske, tante Sidonia en Lam biek nooit bij de dolle muske tiers verzeild geraakt en hadden ze nooit kennis gemaakt met Jerommeke (die toen trouwens nog gewoon Jeroentje heette). Het aardige is dat tijd geen ab soluut begrip is. Klokken en biologische processen vertragen als ze zich in een bewegende ruimte bevinden. Blijft het ene horloge op Schiphol en reist het andere per vliegtuig naar Australië, dan zullen de wijzers op het in Australië aangekomen uurwerk iets minder ver zijn op geschoven dan die op het horlo ge dat op Schiphol bleef. Voor biologische processen geldt het zelfde. Als de ene man op Schiphol blijft en de andere naar Australië vliegt, dan is die laatste bij aankomst iets minder verouderd dan de achterblijver in Nederland. Deze voorbeelden stoelen op Einstein relativiteitstheorie vol gens welke zowel tijd als ruimte onderhevig zijn aan invloed van de zwaartekracht. De volgende stap was de suggestie dat de tijd niet vooruit maar juist achteruit gaat lopen onder invloed van gigantisch sterke zwaarte krachtvelden. Die doen zich voor in dode sterren, de zoge noemde zwarte gaten. Voorlopig gaat het uiteraard om veronderstellingen, waarmee de wetenschap nog een lange theoretische worsteling heeft te gaan. Niettemin, zegt Hawking, „lijkt het een mogelijkheid als je Einsteins algemene relativiteits theorie (over de zwaartekracht, RF) combineert met de quan- tumtheorie (over deeltjes die kleiner zijn dan atomen, RF)". Al zal professor Barabas nog wel heel lang de enige zijn die over een heuse teletijdmachine be schikt. Tokyo Een medewerker van de afdeling produktplanning van Sony toont een mini-cassetterecorder met een cassette ter grootte van een postzegel. Het bandje heeft een speelcapaciteit van twee uur. In Japan is het nieuwe apparaat vanaf 21 november te koop voor bijna 1.300 US dollars. foto reuter STOCKHOLM AFP-Rtr-DPA De ontdekkingen van de winnaars van de Nobel prijs voor geneeskunde hebben de kennis over erfelijke afwijkingen bij de mens vergroot. Het trio kreeg de prijs voor genetisch onderzoek met betrekking tot de vroege ontwikkeling van embry o's. Het onderzoek van de twee Amerikanen en een Duitse gaf antwoord op de volgende vragen: hoe wordt de ontwikkeling van het bevruchte ei ge stuurd? Welke genen zijn de bepalende factor? Hoeveel zijn het er? Werken ze samen of onaf hankelijk van elkaar? Het drietal, de Amerikaanse emeritus-hoogleraar Edward B. Lewis (77), de Duitse Chistiane Nüss- lein-Volhard (52) en de Amerikaan van Zwitserse afkomst Eric F. Wieschaus (48), deed zijn onder zoek met behulp van fruitvliegjes. Deze diertjes worden wegens hun snelle voortplantingscyclus veelvuldig bij genetisch onderzoek gebruikt. Ze kwamen tot een een aantal principes die ook gel den voor de ontwikkeling van hogere organis men, waaronder de mens, aldus het instituut in Stockholm. Bovendien slaagden ze erin een „klein aantal genen te identificeren en te classifi ceren dat bepalend is voor het uiterlijk van het li chaam en de vorming van lichaamsdelen", aldus het instituut. Uit hun onderzoek bleek verder dat het de moe der is die de eerste signalen voor de embryo-vor ming afgeeft. Iedere eicel wordt door haar met vier stoffen 'gemerkt'. Deze substanties versprei den zich rastervormig, enigszins als de lengte- en breedtegraden op een wereldbol - over het em bryo en activeren naar gelang hun concentratie verschillende genen in aanvankelijk identiek lij kende cellen. De Amerikaan Lewis is emeritus-hoogleraar aan het California Institute of Technology (Caltech). Nüsslein-Volhard werkt aan het Max Planckinsti- tuut in Tübingen en Wieschaus doceert sinds 1981 aan de afdeling moleculaire biologie van de Ameriaanse Princeton Universiteit. Astronomen ontdekken nieuwe planeet Twee Zwitserse astrono men hebben in Florence bekendgemaakt dat ze een nieuwe planeet hebben ge vonden. De planeet zou in een baan rond de ster Pe gasus 51 draaien. Deze ster is vergelijkbaar met de zon. De juistheid van de vondst is nog niet voldoende door andere specialisten op het gebied gecontroleerd. Maar als het echt waar is, dan is dit de eerste keer dat er een planetenstelsel is aangetrof fen dat lijkt op ons eigen zonnestelsel. De ontdekking kan het zoe ken naar andere zonnestel sels stimuleren. Ook zullen hierdoor de theorieën over leven op andere planeten weer nieuwe impulsen krij gen. De meeste kenners be weren namelijk dat een vorm van leven vergelijk baar met de onze alleen mogelijk zou zijn in een stelsel als het onze, waar een planeet om een warme ster draait. De nieuwe planeet ligt naar schatting op een afstand van op zijn minst tien licht jaren van de aarde. De pla neet is qua formaat verge lijkbaar met Jupiter en de oppervlaktetemperatuur is er 1.000 graden Celsius. HERMAN PEERDEMAN ANP Een stuk rots van Mars, dat als meteoriet op aarde is neergeko men, heeft onderzoekers in de VS een nieuwe aanwijzing op geleverd dat de Rode Planeet eens ook een atmosfeer had zoals de onze - en, dus, moge lijk leven kende. Volgens hun bevindingen is het namelijk mogelijk dat de rotsen ooit op Mars gassen van de vroegere at mosfeer in zich hebben opge nomen, en dus belangrijke in formatie opleveren. Andere onderzoekingen wezen al uit dat Mars eens een atmos feer had. Maar die hebben nooit een grote hoeveelheid kooldi- oxyde ofte wel koolzuurgas aan getoond in de ijskappen noch restatmosfeer van de planeet. Koolzuurgas is een essentieel onderdeel van de atmosfeer zoals we die op Aarde kennen. Dus namen de onderzoekers van de Washington Universiteit in St. Louis de gesteenten onder de loep. Zij vergeleken het stuk Marsrots met rots uit IJsland, waar uitgestrekte gebieden van warmwaterbronnen en vulka nisme grote hoeveelheden kool- dioxyde onder de oppervlakte hebben losgemaakt. Hun conclusie is „dat een groot reservoir van carbonaatmateri- aal - met een luchtdruk van ze ker duizend millibar, zoals die op Aarde - door uitgebreide hy- drothermische activiteit in het verleden van Mars aan materi aal onder de oppervlakte kan zijn gebonden. Het voorkomen van hydro thermale systemen op een andere planeet vergroot de waarschijnlijkheid dat daar or ganische samenstellingen zijn ontstaan en mogelijk leven." Mars staat van alle planeten het dichtst bij de Aarde, meet qua doorsnee de helft daarvan, maar qua massa slechts elf pro cent. De atmosfeer is zeer dun en bestaat uit een kleine hoe veelheid kooldioxyde, slechts een beetje waterdamp en spo ren van ammoniak en methaan. Eerder zeiden deskundigen het op grond van de aanwezigheid van die stoffen zeer wel moge lijk te achten dat er zich ooit een, zeer simpele, vorm van le ven heeft ontwikkeld. In 1975 lukte het de Amerika nen twee ruimtevaartuigen op Mars te laten landen om te zoe ken naar tekenen van leven. Zij maakten daartoe gebruik van de kennis die in 1969 de eerste mens op de maan had gebracht. Talloze metingen en foto's wer den naar de aarde teruggezon den. Maar uit niets bleek toen dat op Mars leven is, of was ge weest. 1 K R W A I E A N 2 Z E E E K E R N 3 V M E A R R K K 4 H E E M E E L R 5 D N E I C W H T 6 K E W G A N I T 7 N V O G S E L L 8 S A T A T O F M 9 S N O E R E T T 10 P E R E I N N S 11 H K E O E E T S 12 T E D L E R E I 13 N D B O L O O s 14 L E P E E U W N OPLOSSING OPGAVE CITAAT Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vor men dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende let ters vormen van boven naar be neden en van links naar rechts een citaat. Horizontaal: 1hijswerktuig: 2. stellig; 3. Duitse munt; 4. uitspansel; 5. fa milielid; 6. snaak; 7.gevederd dier; 8. materie; 9. erwtensoep; 10. koningszoon; 11. rijtuig; 12. gevoelvol; 13. kwaad; 14. roof dier. KRUISWOORDRAADSEL fitrug in-t-k-re eker-rein t-benig-e sleepboot -onir- fricassee o-sesam-n rite-geld un-l-e-eo mosnor HEINZ Z-E-& M-&-/S/-Z VV-A -T P-P-A-A-T a/.£ A.U-6-US.T-U-S p.A-A-P Z-E-& HU PPAAT M/£L PAAP, MAAP HU PP A AT TEHMINSTB N'ET TE LAM6ZAAM D-A-T V.f.H.P !.K E-E-N V-O.P-P1 V-A-H P./.S.C,P./.P\.I.H-A.T.f-E H-EJ.H-ZW.A-T JJJ O-O-E-T TOMPOES Heer Bommel en de toornviolen Heer Bommel zoog aandachtig het vlammetje in zijn pijp en blies een grote rookwolk uit. Zodoende zag hij niet dat Kwetal met grote ogen naar de aansteker staarde. Pas toen de laatste op en neer begon te springen drong het tot hem door, dat het ventje sterk bewogen was. „Is er iets?" vroeg hij verbaasd. Ja, ja!", riep Kwetal uitgelaten. „Dat is het! Daar zoek ik nu al twee maan den en zonden naar; een wieltje op een pirsteen, dat vonken slaat bij het ronddraaien! Wat een vondst!" „Huh?" mompelde heer Ollie. Hij bracht het apparaatje dicht onder de ogen en keek er loensend naar. „Bedoelt u dit ding?" vroeg hij. „Hm, dit is geen pirsteen, hoor; het is een gewone aansteker." „Wat moet u een geweldig denkraam hebben!", riep het mannetje bewon derend uit. omvat alles!" Heer Bommel glimlachte weemoe- dig. „Och", gaf hij toe, „wij Bommels zijn vlug van begrip, dat is zo. Er zijn maar weinig dingen waar we geen verstand van hebben. Maar wat baat mij dat, als ik geen bloemen kan kweken? Hier, u mag dit dingetje hebben. Bewaar het als een aanden ken aan een verslagen heer." Kwetal nam de aansteker met beven de vingers aan en maakte een diepe buiging. „Uw hart is even groot als uw denkraam", sprak hij. „En even groot is mijn dank." „Laat maar", zei heer Ollie afwen kend. Hij wendde zich om en liep somber de weg op. „Dat ding is niets", mompelde hij. „Als ik maar bloemen had..." H T W E R 20 :0O 39 57 DOOR HANS VAN ES De aanwezigheid van een standvastig hogedrukgebied in de direkte omgeving van Nederland wordt meestal in verband gebracht met rus tig, probleemloos weer, waarbij de zon heer en meester is. In veel vallen klopt dit beeld heel aardig, zeker als het hoog gunstige postie inneemt; ten oosten of ten noorden van ons land. Als zo'n situatie we kenlang aanhoudt, zoals in juli en augustus van dit jaar, kan het wee: uitzonderlijk worden. De zon maakt overuren, droogte-en hitterecord komen in zicht. Ook in de wintermaanden kan aanhoudende hogedruk voor vele we ken met stabiel en zonnig weer zorgen, natuurlijk wel in combinatie met lage temperaturen. Wie herinnert zich niet de aanhoudende vor< van februari 1986 - inclusief Elfstedentocht - waarbij de zon vooree L schitterende entourage zorgde. Toch is het niet altijd feestweer onder de bescherming van hogedruk Juist in de wintermaanden - ruwweg van oktober tot maart - als lange nachten sterke afkoeling plaatsvind, kan een mooiweer-period ontaarden in een hardnekkig regime met dagenlang grijs, bedekt weer; soms met mist, een andere keer met een druilerige motregen, In zo'n situatie is er sprake van grote stabiliteit in de atmosfeer. De afkoeling vindt alleen plaats in de onderste paar honderd meter; daa> boven bevindt zich een warme luchtlaag. Juist onder de grens van de warme en de koude laag - de zogenaamde inversie - raakt de atmos feer laag verzadigd met als gevolg mistvorming of laaghangende be wolking op uitgebreide schaal. Na een paar dagen met zonnig en warm nazomerweer was het giste ren dan zover. In delen van de Benelux, Engeland en Duitsland de hele dag een grijze brei hangen, soms met minder dan 100 metei zicht. In streken als West-Frankrijk en Polen echter bleef de zon on gehinderd schijnen met opnieuw zomerse temperaturen van 23 tot 26 graden. In de sombere gebieden bleef het uiteraard koeler met 1 tot 17 graden. Ook de volgende dagen kan het weer van plaats tot plaats heel erg verschillen. Het valt haast niet te voorzien waar mist blijft hangen of waar de zon in staat is de dunne, koude laag aan de grond op te rui men. Misschien helpt een licht opstekend briesje uit zuid tot zuidoo de zon met haar dagelijkse klus. In elk geval blijft het zacht; bij lan durige zonneschijn kan nog gemakkelijk ca. 21 graden worden be reikt. Onder hardnekkige mist is het nog altijd ca. 16 graden. Het on vangrijke Europese hogedrukgebied staat ook in het weekeinde nog garant voor rustig najaarsweer. i EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Vandaag westerstorm en perioden met regen. Mor gen iets afnemende wind, maar nog steeds enkele buien, in het noorden mo gelijk met sneeuw. Mor gen in het zuiden droger en misschien wat zon. Maxima van 3 graden in het noorden tot 12 graden in het zuiden. Zweden: Tamelijk veel wind en be wolking, met vooral in het noorden af en toe regen. Morgen iets afnemende wind. brede opklaringen maar ook kans op een bui. Maxima morgen dalend naar 3 in het noorden en 16 in het zuiden. Denemarken: Vrij rustig najaarsweer met wolkenvelden, kans op mist en 's middags ook wat zon. Mid- dagtemperatuur ongeveer 17 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In Ierland en Schotland meest bewolkt en van tijd tot tijd buien. Elders af en toe zon en vrijwel overal droog. Middag- temperatuur ongeveer 17 graden maar in het noordwest-Schotland iets koeler en in de omgeving van Londen rond 21 graden. België en Luxemburg: In de nacht en ochtend op veel plaatsen mist, die hier en daar hardnekkig kan zijn. Later op de dag geregeld zon. Droog. Middagtemperatuur van 18 gra den vlak aan zee tot ongeveer 23 graden in de Ardennen; bij hardnekkige mist aanmerkelijk koeler. Noord- en Midden-Frankrijk: Rustig herfstweer met in de nacht en ochtend een grote kans op mist. In de loop van de dag op veel plaatsen zon. Droog. Middagtemperatuur rond 23 gra den, maar bij hardnekkige mist bedui dend lager. Portugal: Flinke zonnige perioden en droog. Mor gen later van het westen uit meer bewol king en vooral langs de Costa Verde wat regen. Middagtemperatuur ongeveer 23 Madeira: Eerst nog zonnige perioden maar van het westen uit meer bewolking en vooral morgen een regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur 23 graden. Spanje: Zonnige perioden en droog maar aan de oostelijke en zuidelijke costa's een en kele bui, mogelijk met onweer. Maxima meest rond 24 graden; in Andalusië wat Canarische Eilanden: Op de zuidstranden flinke perioden met zon met een middagtemperatuur van ongeveer 27 graden. Aan de noordzijde van de eilanden meer bewolking. Droog. Marokko: Westkust: perioden met zon maar naar het noorden toe ook stapelwolken en en kele regen- of onweersbuien. Maxima van 24 in het noorden tot 27 plaatselijk in het zuiden. Tunesië: Zon afgewisseld door stapelwolken en enkele regen- of onweersbuien. Middag temperatuur circa 25 graden. Zuid-Frankrijk: In de nacht plaatselijk mist. Verder flin ke perioden met zon. Morgen in het oos ten een kleine kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur ongeveer 23 graden, aan de voet van de Pyrenee- en plaatselijk hogere maxima. Mallorca en Ibiza: Wisselend bewolkt een enkele regen- of onweersbui. Middagtemperatuur onge veer 24 graden. Italië: In de ochtend plaatselijk mist. Verder flink wat zon en droog. Maar vandaag in het zuiden, en morgen juist in het noordwesten, kans op een (onweers)bui. Middagtemperatuur rond 24 graden. Corsica en Sardinië: Naast zon ook stapelwolken en enkele regen- of onweersbuien, vandaag vooral op Sardinië, morgen ook op Corsica. Middagtemperatuur tussen 23 en 27 graden. Malta: Perioden met zon en eerst nog kans op een onweersbui. Temperatuur in de middag ongeveer 25 graden. Griekenland en Kreta: Veel zon en droog. In het binnenland eerst nog kans op een regen- of on weersbui. Op de Egeïsche Zee vandaag veel wind.Middagtemperatuur rond 23 graden, maar aan de noordstranden van eilanden in de Egeïsche Zee enkele gra den lager. Turkije en Cyprus: In het noordwesten van Turkije eerst nog enkele wolkenvelden. Verder vrij zonnig en droog. Middagtemperatuur van 21 graden langs de Turkse westkust tot 25 op Cyprus. Duitsland: Op veel plaatsen mist; vooral 's middags ook perioden met zon. Droog. Maxima uiteenlopend van een graad of 19 in Sleeswijk Holstein tot 23 in het midden en zuiden. In hardnekkige mistgebieden blijft de temperatuur bij 15 graden Zwitserland: Perioden met zon, maar in de dalen mist of laaghangende bewolking moeilijk oplost. Aan de zuidkant var Alpenmassief vooral morgen enkele kenvelden en mogelijk wat regen, M ma ongeveer 21 graden, bij langdui Oostenrijk: Rustig herfstweer met in het laagland in de dalen mist of laaghangende bew king. Later op de dag vrijwel overal nig. Temperatuur 's middags ongev 21 graden. Polen: Flinke zonnige perioden en droog. In nacht en ochtend hier en daar r Middagtemperatuur ongeveer 20 den. In het noorden vandaag enkele kenvelden en iets lagere temperatuur. Tsjechië en Slowakije: In de ochtend plaatselijk mist dags perioden met zon. Droog. Midd temperatuur ongeveer 22 graden. Hongarije: Vrij zonnig weer met in de nacht c tend plaatselijk mist. Middagtei tuur ongeveer 23 graden. VRIJDAG 13 OKTOBER 1995 Zon- en maanstanden Zon op 07.01 Zon onder 1 Maan op 20.41 Maan onder 1 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06.11 18.25 05.44 Laag 02.20 14.25 02.01 ui MC

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10