Franse ambtenaren bedreigen Chirac IE Nederlandse mode is in Moskou je-van-het Buitenland 72 laes raakt steeds rerder in het nauw Onduidelijkheid rond functies Kim Ook Mexico getroffen door zware aardbeving Gaat uw bedrijfswinst in rook op_ Slibt de grond onder uw voeten weg NSI aw INSDAG 10 OKTOBER 1995 ohl: "Duitsers missen stijl' bezigTe veel Duitsers lijden aan een gebrek aan waardigheid JTstijl. Bondskanselier Kohl heeft zijn landgenoten gisteren le oren gewassen en geklaagd over hun gebrekkige ennis van de eigen cultuur. Hij is al maanden bezig aan een ampagne zijn volk klaar ter stomen voor de uitdagingen in de w. Eerder liet Kohl de Duitsers al weten dat ze lui en astgeroest zijn. [sraël begint vrijlating Palestijnen kuzalem Israël is vandaag begonnen met de vrijlating van .200 Palestijnse gevangenen, zoals afgesproken in het akkoord lat het eind september met de PLO sloot. Vijftig Palestijnen zijn anochtend op vrije voeten gesteld, aldus een gevangeniswoord- oerder. De vijftig zaten in twee gevangenissen op de Westelijke jrdaanoever. Ze tekenden een verklaring waarin ze zeggen de redesakkoorden tussen Israël en de PLO te steunen en af te criminele activiteiten. ipaans spijsolieproces begonnen iadrid Veertien jaar na het eerste sterfgeval in het geruchtma- ende Spaanse spijsolie-schandaal is gisteren in Madrid het pro- es begonnen tegen zeven ambtenaren. Ze zouden medeschul- igzijn aan de dood van 1.200 mensen in 1981. In 1989 werden waalf hoofdverdachten veroordeeld maar die zijn inmiddels al- ;nal weer vrij. In totaal werden in 1981 zo'n 20.000 Spanjaar- en ziek na het gebruiken van besmette spijsolie. Vierduizend in hen zijn blijvend invalide geworden. Als de zeven ambtena- jn schuldig worden bevonden moet de Spaanse regering in to- aal acht miljard gulden aan schadeloosstelling betalen. )ud-premier Douglas-Home overleden londen De voormalige Britse premier Alex Douglas-Home is op 92- jarige leeftijd.overleden. Dat heeft zijn familie gis teren bekendgemaakt. Douglas-Home volgde Harold Macmillan op als Conservatieve premier in 1963. Zijn premierschap duurde slechts twaalf maanden. De Conserva tieven verloren in 1964 de verkiezingen en Douglas-Home moest plaatsmaken voor La- bour-leider Harold Wilson. Wilson is al eer der dit jaar overleden. archieffoto epa ribunaal hoort eerste ooggetuige haag» Op het tribunaal in Den Haag dat de oorlogsmisdadi- s uit voormalig Joegoslavië moet berechten, is gisteren voor et eerst een ooggetuige verschenen. De 35-jarige imam Munib hmetovic getuigde in de zaak tegen de Bosnisch-Serrische lei- er Dragan Nikolic, die weigert voor het tribunaal te verschij- Nikolic wordt beschuldigd van moord en marteling in het rangenenkamp Susica. Ahmetovic kon echter niets concreets Nikolic' misdragingen vertellen. Treinongeluk VS door sabotage Washington Gisteren is in de VS een passagierstrein van de naatschappij Amtrak ontspoord. Zeker één persoon kwam om leven en 130 mensen zijn gewond geraakt bij het ongeval mgeveer 40 kilometer ten westen van de plaats Phoenix in de merikaanse staat Arizona. Van vijf gewonden is de toestand itiek. Volgens de autoriteiten is de ontsporing het gevolg van ibotage. De daders worden in extreem-rechts kring gezocht, t lalf miljoen op hoofd Alois Brunner iankfurt» De Duitse justitie heeft gisteren ruim een half mil- gulden uitgeloofd voor aanwijzingen die leiden tot de arres- van de nazi-misdadiger Alois Brunner. Justitie acht de voor- lalige SS'er Brunner als rechterhand van Adolf Eichmann ver- ntwoordelijk voor de moord op meer daml20.000 joden in de weede Wereldoorlog. IPD'ers willen van Scharping af onn» Steeds meer leden van de Duitse sociaaldemocraten wil- hun leider, Rudolf Scharping. De top van de SPD chaarde zich gisteren wel achter de voorzitter en fractiechef. oormalig fractieleider Klose spreekt echter over een „structu- eel probleem bij de leiding". En partijgenoot Dressier verwacht at bij het fractie-overleg vandaag SPD-leden openlijk hun on- Scharping kenbaar maken. De SPD staat in de peilin- en op een dieptepunt: slechts 28 procent van de kiezers zou de artij nog iVO-topman Claes zinkt Eeds dieper weg in het Agusta- Procureur-generaal ques Velu van het Belgische ifvan Cassatie uit in het dos- over de smeergeldaffaire rede twijfels of Claes wel al- de waarheid heeft gespro- Volgens de parlements- mmissie die moet beslissen Claes voor het Hof moet ver- ïijnen, is het dossier van Velu drukwekkend' en 'overtui- nd'. Intussen wordt ook buiten [ië steeds luider geroepen het aftreden van Claes als IVO-chef. De Duitse liberale ftij FDP liet gisteren weten Claes niet langer op zijn kan blijven nu het Hof hem Als stakers loonstrijd winnen, gaat de franc onderuit Miljoenen Franse ambtenaren zijn vandaag in staking gegaan tegen een dreigende salarisverlaging. Het is de zoveelste tegenslag, en een gevaarlijke bovendien, voor de nog maar kort zittende president, Chirac. De koers van de franc zakt weg, premier Juppé is verwikkeld in een corruptieschandaal en nog slechts 33 procent van de Fransen heeft vertrouwen in Chirac, 29 procent minder dan in mei. de ambtenaren en het lag voor de hand dat premier Juppé op die post zou bezuinigen. Alleen dan kon hij Chiracs belofte waarmaken dat Frankrijk over drie jaar het tekort tot maximaal 3 procent zal hebben terugge bracht (een voldoet aan een eis voor toetreding tot de Europese muntunie). Probleem vóór Juppé is ech ter dat Chirac tijdens zijn ver kiezingscampagne van alles be loofde. Als Chirac gekozen werd, zou het tekort omlaag gaan, maar tevens dé belastin gen. En er zou geld komen voor banenplannen. Economen op- correspondent De staking van vijf miljoen ambtenaren komt een dag na de verhoging van de rentevoet met ruim een procent. De Ban- que de France moest dat doen, nadat de franc vrijdag vijf centi mes was gekelderd. De rente verhoging is slecht nieuws voor de economie, die toch al niet snel genoeg groeit om de werk loosheid terug te dringen. De ambtenaren protesteren tegen het plan om hun lonen in 1996 te bevriezen. Veertig pro cent van de begroting gaat naar perden dat Chirac een luchtkas teel bouwde. Op de vraag of er misschien loonmatiging zou moeten worden betracht om de plannen mogelijk te maken, glimlachte Chirac: „Nee, de loonstrook is niet de vijand van de werkgelegenheid. Door de salarissen te bevriezen schep je juist werkloosheid". Maar premier Juppé zette wel degelijk het mes in de ambtena rensalarissen. Chirac orakelt nu: „De loonstrook van de ambte naar is de belastingaanslag van het volk". Ondanks de ongemakken steunt de helft van de Fransen de stakers, zo blijkt uit een pei ling. Het zal daarom voor het impopulaire duo Chirac-Juppé niet gemakkelijk zijn de actie te negeren. Als de ambtenaren hun zin krijgen, zijn de finan ciële markten echter weer onte vreden. Het zou het sein zijn voor een grote aanval op de franc. tokyo-pyongyang Noord-Korea heeft vandaag het 50-jarig bestaan van dé Koreaanse Arbeiders partij gevierd met een militaire parade. „De grote leider Kim Jong-il was op het podium aanwezig", meldde het officiële Noordkoreaanse persagent schap KCNA. Maar of hij nu ook voorzitter van de partij is geworden en president van de stalinisti sche republiek, is nog onduidelijk. Kims vorig jaar overleden vader, Kim ll-sung, had die functies wel. De foto toont de jonge Kim (midden) vanochtend tijdens de parade. foto reuter Zeker 58 doden en ruim honderd gewonden Democratische senator Nunn stopt ermee mexico-stad katrien gottlieb correspondent De zware aardbeving van 7,5 op de schaal van Richter die giste ren Noordwest-Mexico trof, heeft tientallen levens geëist en aanzienlijke materiële schade aangericht. Zeker 44 mensen kwamen om in de kustplaatsen van de staat Jalisco, waar de noodtoestand is afgekondigd. In de aangrenzende staat Colima hebben 14 Mexicanen de ramp niet overleefd. Het aantal ge wonden is al tot boven de hon derd gestegen. De schok, de zwaarste in tien jaar, duurde ongeveer twee mi nuten en was de tweede deze maand. En dat terwijl de rouw om de honderden slachtoffers van de twee verwoestende orka nen, de Ismaël en de Opal, nog nauwelijks is verwerkt. Het zwaarst getroffen is kuststad Manzanillo. Het Costa Real Ho tel stortte vrijwel geheel in. Hulpverleners haalden tot nog toe 13 lichamen uil het puin. Men verwacht echter nog meer lijken te zullen aantreffen. De Mexicaanse president Er nesto Zedillo sprak zijn volk vanuit Washington toe, waar hij voor een zevendaags bezoek verblijft. Hij toonde zich uiter aard bedroefd over ramp, maar is verheugd dat de overheid daarop alert reageert. In Mexico-Stad werd geen schade gemeld. Wel renden sommigen in paniek de straat op. De herinnering aan 19 en 20 september 1985 licht nog vers in het geheugen, toen de hoofd stad getroffen werd door twee zware aardbevingen. Over het aantal slachtoffers van die be vingen bestaat nog steeds geen duidelijkheid. Schattingen lo- n enkele honder pen i dan den (officieel) tot 20.000. Tot zover onze corres pondent. Perbureaus melden voorts dat op Sumatra nog met man en macht wordt getracht de overle venden te helpen van de aard beving van het afgelopen week einde. Reddingsploegen hebben gisteren een 37-jarige boer le vend onder het puin van zijhn huis vandaan gehaald. Wateroverlast teistert intussen het zuiden van Vietnam. Over stromingen in de Mekong-delta hebben al aan 88 mensen het leven gekost. Verder is de mate riële schade groot. Volgens de Vietnamese pers worden dui zenden mensen door honger bedreigd, aangezien het water belangrijke landbouwgebieden heeft getroffen. correspondent Sam Nunn, een van de invloed rijkste Anmerikaanse politici, heeft gisteren aangekondigd dat hij de politiek volgend jaar vaar wel zegt. Met dat besluit kan de senator uit Georgia zijn Demo cratische Partij en daarmee'pre sident Clinton in problemen brengen. Nunns zetel in de Se naat zal na de verkiezingen van november 1996 vrijwel zeker door een Republikein worden overgenomen, waardoor de Re publikeinse meerderheid nog groter wordt. Met Nunn verliest de Ameri kaanse politiek straks iemand die de afgelopen tien jaar enor me invloed heeft gehad op het buitenlandse en defensiebeleid van de VS. Zijn bijzondere sta tus werd de laatste dagen nog eens onderstreept doordat zelfs zijn Republikeinse tegenstan ders hem dringend vroegen af zijn plan om te stop- 2kent Nunns voortdu- ven om in de Senaat bruggen tussen Republikeinen en Democraten te bouwen. Na een kwart eeuw in de Se naat wil Nunn (57) meer tijd be steden aan zijn privéleven en mogelijk zijn carrière in het be drijfsleven vervolgen. pen. He door het nemen van milieumaatregelen? Wie goed rekent, schakelt de BMD in. Bei (03480) 309 87 voor meer informatie. BMD: dè milieu-adviseur naast de ondernemer. van corruptie en valsheid in ge schrifte verdenkt. In Denemar ken is al een openlijk lobby be gonnen voor de opvolging van Claes. Volgens het dagblad Poli- tiken wil de regering in Kopen hagen ex-minister van buiten landse zaken Ellemann-Jensen (53) naar voren schuiven. Claes, die zelf nog steeds vol houdt onschuldig te zijn, wordt waarschijnlijk donderdag door de parlementscommissie ge hoord. Gisteren kregen de com missieleden voor het eerst inza ge in het hele dossier dat het Hof heeft opgesteld. Van echt nieuwe elementen zou geen sprake zijn. Wel blijken uit de manier waarop de feiten op een rijtje zijn gezet 'zware vermoe dens' dat Claes op de hoogte is geweest van de smeergeldbeta lingen. Reddingwerkers zoeken in de restanten foto reuter China bouwt voortvarend aan kernwapens londen afp De VS en Rusland verkleinen hun voorraad kernwapens, maar China maakt steeds ster kere wapens en werkt aan ra ketten die de hele wereld kun nen bestrijken. Dat staat in een vanmiddag verschenen rapoort van het Internationale Instituut voor Strategische Studies. In ju ni beproefde Peking een raket met een bereik van 8.000 kilo meter. Die zou Europa en de VS kunnen bereiken. door het nemen van milieumaatregelen? Wie goed rekent, schakelt de BMD in. Bel (03480| 309 87 voor meer informatie. T BMD: dè milieu-adviseur naast de ondernemer. s hoogenduk correspondent Een aardig colbertje van pakweg 800 piek, een leuke nertsmantel van'Neder- landse vellen voor een paar mille of een winterjasje voor de kleinste van zo'n 150 gulden, plus bijpassende schoentjes en kinderparfum? Nederlandse kle- dingsproducenten zorgen ervoor in Moskou. En de Russen kopen. Sinds gisteren is alles wat Nederland se modemakers aan fraais, origineels en exclusiefs te bieden hebben, te zien op de Moskouse herfstbeurs Moda. Tien toonaangevende producenten hebben, met steun van het ministerie van eco nomische zaken, de handen ineen ge slagen en presenteren hun allernieuw ste creaties niet alleen in eigen stands, maar ook met wervelende modeshows in een Nederlands paviljoen. „Hé Charly, kijk. jongen cjat is klas se." Charly op de Beek van Charly's Company, een onderdeel van United Fashion Makers uit Waalwijk, knikt te vreden als hij even een blik werpt op de Nederlandse en Vlaamse modellen die zijn mode showen. Op de Beek is voor de derde keer op de Moda. „Het begint te lopen. We knopen hier steeds meer banden aan. Er is echt een mooie toe komst voor de Nederlandse confectie, internationaal en dus ook hier, maar je moet wel een visie hebben, creatief zijn." Op de Beek zit wat visie betreft goed in Moskou. Voor de nieuwe rijke Rus sen, zo'n vijf procent van de bevolking, speelt geld geen rol. Rommel slijten is, er niet bij. Op de Beek: „Wie denkt'hier zijn collectie van vorig jaar kwijt te ra ken, zit er helemaal naast. Ze zijn hier perfect op de hoogte van de trends. Toen ik hier een jaar geleden met mooie lange jassen met een kunstbont kraag kwam, verklaarden anderen me voor gek. Nu lopen die jassen gewel dig". Vorig jaar groeide de export van Ne derlandse kleding naar Rusland met 73,5 procent. Voor dit jaar wordt mini maal eenzelfde groei voorspeld. In ab solute cijfers stelt het allemaal nog niet zo veel voor, namelijk ruim 100 miljoen gulden op een totale export van zo n rijf miljard. Maar de Nederlanders hebben een nieuwe markt ontdekt en ze storten zich daar vol elan op. Jaguar Clothing, een ander onderdeel van de United Fashion Makers scoort ook goed. Kris Wennekers heeft net met eigen ogen de eerste Jaguarwinkel in een van Moskous sjiekste straten kun nen bekijken. „Ziet er prima uit. Na tuurlijk veel glitter en mooi groen mar mer. Dat willen ze hier. En ze zijn gek op kleurige brochures, kaartjes en speldjes met onze merknaam. Dozen vol heb ik meegenomen." Op de vraag wie zijn nieuwe partners in Moskou zijn, volgt een korte stilte. „Ja, wat zal ik zeggen? Mensen met geld dus. Soms komen ze ook naaf Waalwijk met een koffer vol geld om het nieuwste wat we hebben te kopen." Alles gaat cash, want een Nederlandse zakenman wil boter bij de vis. Dat geldt ook voor Henk Morsink van Arma L^der uit Badhoevedorp. Leer verkoopt hij niet zo veel. Hij moet het hebben van zijn bontvellen. Maar wie gaat er nu bont verkopen in het land van de pelzen en de bontmutsen? Mor sink: „Wij dus. Vroeger was dit land de grootste bontexporteur, nu is het de grootse importeur. De kwaliteit is hier nu eenmaal ontzettend slecht gewor den. Je kunt beter een bontmuts bij ons kopen dan hier. De helft van de wereld - nertsproduktie gaat naar Rusland". Bont raak je in Nederland aan de straat stenen niet meer kwijt. Dus is Rusland, waar de Dierenbescherming een zielto gend bestaan lijdt, voor Morsink en de nertskwekers die hij vertegenwoordigt een gouden kans. Bij het Oldenzaalse bedrijf Love Fashion worden een half uur na de officiële opening van de beurs al zaken gedaan en de andere va derlandse representanten lijken ook niet slecht te boeren. Qilily uit Alkmaar mag op dit exclusieve lijstje uiteraard niet ontbreken. Oost-Huropa-manager Bankovitsj is voor de tweede keer prc- „Kijk er is hier natuurlijk een enorme markt. Een klein deeLvan de bevolking heeft veel te besteden en wil alleen maar het beste. Wij zijn, net als die an deren, een duur merk en we zitten al leen maar op de best^Jokaties. Ik ben nu nog op zoek naar een goede distri buteur voor de verkoop van onze da mes- en kinderlijn". Als Bankovitsj wil laten zien wat hij allemaal te bieden heeft, meldt zich een jong paar. Of me neer misschien al een distributeur heeft? Verderop bereiden de modellen zich voor op de volgende ronde van hun show. De make-up van Lisa uit Vlaan deren en Wim uit Nederland wordt nog een beetje bijgewerkt: „Leuk hier, ook al hebben we behalve het Rode Plein nog niet veel gezien".

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5