Leiden Reclamebureau tart gemeente 'Alle wetenschap is gratis vandaag' Man vaak kern relatieproblemen MAANDAG 9 OKTOBER 1995 nelijl Rijdende auto vliegt in brand leiden Een auto die zaterdagochtend over de Rijnsburgerweg reed, vloog plotseling in brand. De chauffeur kon ongedeerd zijn voertuig verlaten. De brandweer was net te laat om volledig uit branden van de auto te voorkomen. De oorzaak van de brand is niet bekend. Lawaaimaker schopt agent leiden De politie heeft zaterdagnacht aan het Flanorpad een 21- jarige Leidenaar aangehouden in verband met geluidsoverlast. Bij zijn aanhouding verzette de man zich hevig. Hij trapte daar bij onder meer een politieagent in zijn buik. De problemen be gonnen om twee uur 's nachts. De man gaf een feestje en enkele omwonenden klaagden over te harde muziek. Agenten consta teerden toen dat de klacht terecht was en waarschuwden hem dat bij een volgende melding zijn installatie in beslag zou wor den genomen. Om tien voor vier regende het opnieuw klachten. Daarop wilde de politie de geluidsapparatuur in beslag nemen. Hierbij stribbelde de man flink tegen. De andere feestgangers belaagden de agenten ook toen deze om assistentie vroegen. Uiteindelijk werden Leidenaar en apparatuur naar het bureau overgebracht. V R weigert stellages bij invalswegen weg te halen Pancratius 8 Feest in Sassenheim. Uitgebreid werd giste ren stilgestaan bij het 125- jarig bestaan van de Pan- cratiuskerk. Massaal afscheid van huisarts ANNO 1895 Woensdag 9 October cierj Men schrijft ons uit Alfen aan den Rijn: Eene grote verbetering zal binnenkort in deze gemeente plaats hebben, aangezien de nog steeds 's nachts loopende en door particulieren uit eigen beurs betaalde kleppermannen worden afgeschaft en vervangen i door agenten van politie speciaal belast met den nachtdienst. ij ANNO 1970 vrijdag 9 oktober Met de nieuwbouwwijk tussen Lange Voort en Oegstgeester Ka naal is Oegstgeest, vroeger vaak het villadorp onder de rook van Leiden genoemd, een echte forensenplaats geworden. Een pret tige, maar vrij dure plaats om te wonen, die niet al te groot wordt. Pakweg 22.000 inwoners kan Oegstgeest hebben en over een jaar of tien kunnen er borden „vol" worden opgespijkerd. De heer Van Gorkom, directeur-gemeentewerken, verwacht dat in 1972 kan worden begonnen met de voorbereiding van de bouwactiviteiten aan de andere kant van het kanaal, die Oegst geest de Haaswijk met een duizend woningen moet brengen. Vrouwengevangenis ontruimd na brand De voormalige vrouwengevan genis naast het Pesthuis langs de Plemanlaan is in de nacht van vrijdag op zaterdag ont ruimd nadat er in het pand voor de tweede keer in twee maan den brand had gewoed. Op het moment van de brand waren /eer dertig meest Britse rs aanwezig in de vrou wengevangenis. Twee bewoners nakten bedwelmd door de took. De politie heeft het kraak- pand na de brand direct afge- e beu sloten voor verdere bewoning, krakers mochten vandaag GELI ii nog even naar binnen om hun laatste bezittingen op ste halen. De bewoners moesten sowieso één dezer dagen hun hielen lichten omdat binnenkort wordt begonnen met de sloop. Na de vorige brand was afgesproken dat de krakers tot dat moment in de vrouwengevangenis mochten blijven wonen. De brand van afgelopen weekeinde ontstond doordat een 47-jarige bewoner op zijn kamer een kaars liet branden toen hij zelf even naar de kamer van een medebewoner ging. De man is door de politie aange houden op verdenking van schuld aan brandstichting. V R Reclameateliers heeft van de gemeente Leiden tot 12 oktober uitstel ge kregen voor het verwijde ren van veertien reclame borden aan de invalswegen van de stad. De stellages, die al 25 jaar gebruikt wor den om evenementen aan te kondigen, hadden vol gens een gemeentelijke aanschrijving eigenlijk al per 1 oktober weg moeten zijn. V R is echter niet van plan ze op te bergen. leiden annet van aarsen „De borden van het laatste eve nement hebben v omdat het evenement v lopen, maar de ijzeren laten we op advies vocaat gewoon staan", zegt Ma rion Roedoe. „We willen dus ei genlijk gewoon de confrontatie met de gemeente aangaan. Tot nu toe heeft de gemeente niets van zich laten horen." De veertien plekken waar V R Reclameateliers borden heeft staan, komen volgens de ge meente toe aan het Arnhemse bedrijf Wall City Design, dat eerder al Publex Leiden uit con curreerde en een contract voor de exploitatie van 48 billboards in de wacht sleepte. Twaalf ok tober, de dag dat V R zijn bor den moet hebben weggehaald, is tevens de dag dat Wall City Design haar eerste billboard in Leiden onthult. Volgens Roedoe wordt het nu afwachten tot de gemeente stappen onderneemt. „We we ten nog niet wat we precies gaan doen als de gemeente ei genhandig borden gaat verwij deren. Het is even afwachten. Tot nu toe heeft de gemeente niet veel van zich laten horen. In juni hebben we al een ver gunning aangevraagd voor het aankondigen van een evene ment en daar hebben we nog steeds geen reactie op gehad. Zolang er geen afwijzing ligt, zolang er geen reactie binnen is, kunnen we geen bezwaar indie- sm Een van de nieuwe billboards in aanbouw. V R Reclameateliers heeft nog steeds de indruk door de gemeente achteloos opzij te zijn geschoven tentijde van de strijd tussen de twee billboard-'gro ten' Publex en Wall City. Als V R de borden kwijtraakt, zou het bedrijf 75 mille van de jaarom zet verliezen. Volgens woordvoerder R. Ver plancke van de gemeente zijn de borden van V R niet meer nodig omdat de gemeente op de billboards van Wall City Design ruimte heeft gekregen om onder andere evenementen aan te kondigen. „In die zin is de bestaande werkwijze niet meer nodig. De constructies van V R dienen geen doel meer dus is het zinloos om ze te laten staan.", aldus Verplancke. Volgens hem krijgt V R op korte termijn een brief met het dringende verzoek om op te rui men. Veel klanten van V R zou den inmiddels hun bezorgdheid hebben uitgeproken over de ontwikkelingen. Zij vrezen dat ze via de billboards van Wall Ci ty Design veel meer geld kwijt zijn voor het aankondigen van evenementen dan nu het geval FOTO HENK BOUWMAN Volgens Verplancke zal dat echter van geval tot geval ver schillen. „In de huidige situatie vraagt de gemeente 200 gulden 'huur' per aankondiging. In de nieuwe situatie hoeven organi satoren van niet-commerciële activiteiten die huur voor een plek niet te betalen terwijl com merciële evenementen waar schijnlijk iets duurder uit zullen zijn." Maria van den Muisenbergh schiet vol. Urenlang heeft ze dapper afscheid genomen van een oneindig lijkende stroom patiënten. Aan het eind van haar receptie, zaterdagmiddag in de Leidse Vredeskerk, wordt de ontroering haar echter even te veel als ze de bezoekers toe spreekt. Maar een huisarts moet flink zijn en na een korte pauze verbijt Maria zich en vervolgt haar toespraakje. „Jullie zijn al lemaal fantastische patiënten geweest." Van den Muijsenbergh is tien jaar huisarts geweest in Leiden. Samen met Keja Eogelberg hield ze praktijk aan de De Sit- terlaan. Per 1 oktober is dat af gelopen; Fogelberg gaat verder met de nieuwe huisarts Roelien Prij. Van den Muijsenbergh ver huist met haar gezin naar Nijmegen. Haar man heeft er een aanstelling als hoogleraar in het strafrecht aan de universi teit gekregen. Of Maria van den Muisenbergh in Nijmegen de draad als huisarts weer zal op pakken is nog niet duidelijk. „Ik ga wel proberen om daar weer aan de slag te komen." Een huisartsenpraktijk telt ge middeld 3000 patiënten en het leek zaterdag of ze allemaal ge komen waren om afscheid te nemen. Van den Muijsenbergh was geliefd als huisarts, dat viel uit vele reacties op te maken. „Een lieve vrouw, die altijd voor je klaarstond en ook de tijd voor je nam", zo vatte een patiënte het kernachtig samen. De afscheidsreceptie was in de vorm gegoten van een prak- tijkmarkt. Diverse mensen le verden een creatieve bijdrage in de vorm van muziek, fotografie of schilderijen. En de scheiden de huisarts werd niet alleen be dolven onder afscheidscadeau tjes, maar ook in dichtvorm toe gesproken en toegezongen door haar patiënten. De huisarts gaf zelf een be scheiden beeld van haar bijdra ge aan de Leidse gezondheids zorg. „Ik heb veel van jullie ge leerd, ik weet wat het is om ziek te zijn en wat het is om je weer lekker te voelen. Ik heb veel res pect gekregen voor de wijze waarop mensen met ziekte en tegenslag omgaan. Protest tegen kap Noorderpark verdrinkt in stilte leiden. eric de jager 'wee actievoerders in de bo- acht beneden in het vroe- ochtendzonnetje. En nie mand om hun protest te aan schouwen. Dat was vanmorgen jtussen zeven en tien uur het de- de protestactie van de Vrienden van het Noorderpark' legen de voorgenomen kap- I werkzaamheden in het veelbe sproken park. De harde kern van actievoer- iders tegen bebouwing in het jNoorderpark was al vroeg uit de dwars te liggen bij de dreigende kap van de eerste bo men. Maar hoe lang ze ook wachtten, de ambtenaren met kettingzagen lieten zich niet 2 zien. Een enkele vroege voorbij- 1 ganger keek wat verbaasd naar ,het spandoek met de tekst 'Ge meente bouwt, de buurt rouwt'. Maar de twee waaghalzen die boven in het groen hingen, ont gingen de passanten helemaal. Rond half acht werden de ge meentewerkers verwacht. Te gen achten stak de eerste twijfel de kop op bij de activisten. Weer een half uur later dronken zij zich moed in met een beker warme koffie, maai" tegen half lien sloeg de moedeloosheid toe. „Ze komen vast niet. Ze wachten tot iedereen weg is. Ze laten ons gewoon staan", stelt een actievoerder beteuterd vast. ..We blijven nog even wachten en anders gaan we hier morgen gewoon weer zitten." Het echtpaar Wolting woont vlakbij het park en had zich meer voorgesteld van het pro test. „Kijk, we hebben niet de il lusie dat we de sloop van het park nog kunnen tegenhouden. Maar we willen de gemeente wel laten zien, dat we het er niet mee eens zijn. In de bomen klimmen is een laatste strohalm en daar klampen wij ons aan vast. We geven niet op", zegt mevrouw J. Wolting. Haar echt genoot R. Wolting sluit zich daarbij aan: „Tegenhouden lukt niet meer. Maar misschien dat we de gemeente in de toekomst rekening kunnen laten houden met het weinige groen dat we in Leiden hebben. Je kunt niet zo maar alles pikken." leiden caroline v Ademloos kijkt een klein blond meisje toe als haar vriendinne tje op de stoel klimt. Ze mag 'de zwaartekracht' demonstreren in de Leidse Sterrewacht. Met een plastic handschoen houdt ze een kleine, 'zelfgemaakte' ko-, meet vast, die ze langzaam naar een gloeilampje - de denkbeel dige zon - toe beweegt. De dampen slaan van het kleine zwarte en ijskoude klompje af. „In het echt is dit een kilome tersgróte, stoffige sneeuwbal met een onregelmatige vorm. Zo zijn er miljarden in ons zon nestelsel", vertelt een medewer ker van de Sterrewacht tijdens een demonstratie 'kometen ma ken'. De nagemaakte komeet be staat uit niet meer dan een schepje zand, een beetje water, wat zwart pigmentpoeder en in stikstof gekoeld koolzuur- sneeuw. Rond de tafel staan kinderen met open mond te kij ken naar de dampen die uit het plastic zakje komen. In het diepvrieszakje wordt de nieuwe komeet door kinderen eigen handig 'gekneed' tot een com pacte bal. „In werkelijkheid duurde dit proces natuurlijk veel en veel langer", vertelt een sterrenkun dige tijdens de demonstratie. „En het gebeurde heel lang ge leden: zo'n 4,5 miljard jaar. Ko meten zijn overblijfselen uit de allereerste begintijd van ons zonnestelsel. Als een komeet op de zon valt, wat soms gebeurt, krijgen we water en vuur in zijn meest heftige vorm. En een ko meet kan ook de aarde raken..." Haar ouders lopen via de trappen naar boven waar een honderd jaar oude sterrekijker staat opgesteld in een van de grote koepels van het monu mentale pand. Door de kijker is bij daglicht niet veel te zien, be halve de omtrek van de zon. Maar vanavond wordt het beter, houdt een sterrenkundige de bezoekers voor. „Dan is het donker en het belooft een hel dere nacht te worden zodat we vele sterren en planeten zullen Het is topdrukte zondagmid dag. Nog nooit had de Sterre wacht op de hoek van de Witte Singel/Kaiserstraat 's middags Leidse psycholoog Kerkhof over 'botsende karakters' leiden Caroline van ovERBEEKEof verkeerde grapjes. Een Belgenmop vertellen bijvoorbeeld aan een iemand die zelf een Belg is. En vervolgens zeggen: 'O, dat wist ik niet, dan vertel ik hem wel extra langzaam'." Een belangrijke verklaring voor het mislukken van relaties is volgens Kerkhof de onverenigbaar heid van karakters en heeft te maken met per soonlijkheidskenmerken. „Mensen met moeilijke karakters of persoonlijkheidsstoornissen hebben vaak conflicten met anderen. Bijvoorbeeld anti socialen: aso's. Zij hebben bijna altijd relatiepro blemen." Een persoonlijkheidsstoornis kan het leven van een partner of op het werk tot een hel maken. „Mijn stelling is dat in echtelijke ruzies het vaak de persoonlijkheid van de man is die kern van het probleem vormt. Er zijn nog steeds mannen die het niet goed vinden dat hun vrouw een avond cursus doet omdat er dan niemand is om de kof fie in te schenken. Er zijn ook mannen die na 30 jaar nog niet weten dat hun vrouw suiker in haar thee drinkt. Deze mannen dulden geen kritiek en denken dat ze zelf nooit iets fout doen. Zij heb ben een onveranderbaar en onverbeterlijk onver mogen om te delen, om zich te verplaatsen in de gevoelens en belangen van de vrouw. Bij vrou wen kan dat ook zo zijn, maar is het vaak minder explosief." De uitslag van de vragenlijst, die bezoekers konden invullen, geeft het vermogen aan om sa men iets aan de problemen te doen. Een hoge uitslag betekent dat de relatie wel goed is. „Maar als u laag scoort, dan ben ik bang dat u geen pret tig leven hebt. De kans bestaat dat u, uw partner of allebei een persoonlijkheidsstoornis heeft. Daar is niet veel aan te doen. De partner kan weggaan of ermee leren leven." Hoe komt het toch dat mensen soms al bij de eerste kennismaking een hartgrondige hekel aan iemand hebben? Waarom kunnen bepaalde fa milieleden elkaar niet uitstaan? Waarom pest een chef een van zijn ondergeschikten weg en waar om heeft iemand met het uiterlijk van Paul de Leeuw meer kans om sympatiek te worden ge vonden dan een ander? Waarom slaat de liefde in een huwelijk soms om in hartgrondige haat? Ad Kerkhof, als psycholoog verbonden aan de Leidse Rijksuniversiteit en praktizerend psycho therapeut, deed zondagmiddag een boekje open over de oorzaken en gevolgen van 'bostende ka rakters'. In zijn lezing op de Wetenschapsdag ging hij in op het thema 'water en vuur' en gaf in vogelvlucht enkele oorzaken van afstotingsreac ties tussen mensen. Bovendien liet hij de bezoe kers in het Gravensteen een vragenlijst invullen over de kwaliteit van hun eigen relatie. Behalve een persoonlijkheidsstoornis, volgens Kerkhof een probleem dat aan veel slechte rela ties ten grondslag ligt, kunnen er ook andere oor zaken zijn van afkerige gevoelens jegens onze medemens. „Het kan zijn dat u op een feestje een vrouw ontmoet die sterk lijkt op een tante aan wie u altijd al een hekel had. U ontloopt haar of bent nodeloos grof tegen haar, terwijl ze mis schien wel een fantastisch karakter heeft." „Datzelfde gebeurt door stereotype opvattin gen die we hebben over bepaalde groepen of subculturen in onze samenleving. Zo kunnen mensen hartgrondige vooroordelen hebben over ambtenaren of krakers en dat kan betekenen dat ze meteen een hekel aan zo iemand hebben. Ui teraard kunnen gevoelens van wederzijdse wal ging ook optreden op grond van misverstanden Veel bezoekers van de Leidse Sterrewacht tuurden door de lens op de Wetenschapsdag zoveel denkt iemand hardop. Buiten vriendje: „Hee, wist je dat alle bezoekers in huis. „Het zal wel op de brug bij het Rapenburg wetenschap vandaag gratis is? aan het mooie weer liggen", roept een jongetje naar zijn Ga je mee?" GRAFFITI - Twee Leidenaars van 19 en 21 jaar zijn zaterdag aangehouden na het aanbren gen van grafitti op een elektrici teitshuisje aan de Hooigracht. De verfspuiters bekenden in de stad in totaal 76 muurschilde ringen te hebben gemaakt. Jongens mishandeld Drie Rijnsburgers (17, 17 en 19 jaar oud) zijn zaterdagavond mishandeld op de Wassenaars- weg ter hoogte van manege Moedig Voorwaarts. Om ondui delijke redenen hebben ze klap pen gekregen van drie jongens en een meisje. Alledrie moesten voor behandeling naar het Aca demisch Ziekenhuis. Een van de slachtoffers had een gebroken Wat op het eerste gezicht een gezellig straatsgesprek leek, mondde zaterdag in de Janvossensteeg uit in een straatgevecht, waarbij twee passanten klappen kregen. Hoofdrolspeler was een 20-jarige Leidenaar. Hij kreeg ruzie met zijn 21-jarige vriendin. De vriendin maakte uit boosheid een slaande beweging met een kinderwagen, waarbij bijna een baby, die de Leidenaar op zijn arm hield, werd geraakt. Twee 21-jarige voorbijgangers zagen dat en gingen om de baby in bescherming te nemen tussen man De Leidenaar was de ruzie met zijn vriendin snel vergeten, overhandigde haar de baby en sloeg en schopte vervolgens de twee mannen tegen de grond. Het was uiteindelijk een andere passant die de agressieve Leidenaar tot de orde riep. Met een krachtige beweging nam hij de man in een houdgreep en hield hem zo vast totdat de politie kwam. De agressieveling verklaarde tegenover de politie dat hij was gaan slaan omdat dat hij dacht dat de twee voorbijgangers het op zijn vriendin hadden gemunt.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7