Gymclub aansprakelijk voor ernstig sportletsel Onze Top 10 in deze week. LDAG 9 OKTOBER 1995 153 Binnenland n |nkenberg was luis in e, pels van gezagsdragers 1.49 ie, satje van deze week: rrJx - Nieuw plan voor Olympisch Stadion Amerikaanse kranten hekelen Nederlanders 'Alle kinderen moeten ouders hebben' 3 ANP Algemeen Nee letlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten [rfRDAMTwee mannen van 40 en 45 jaar hebben zich vrij- Evönd in een Rotterdams huis van bewaring opgehangen. De inen, die respectievelijk een jaar en een half jaar vast zaten, lieven op verschillende afdelingen. Ze werden enkele uren lkaar levenloos in hun cel aangetroffen. De zelfmoorden den volgens justitie geen verband met elkaar. De directie het huis van bewaring spreekt van 'een trieste samenloop omstandigheden'. liwanese Giant bouwt in Lelystad tad* Giant Europa gaat een fietsenfabriek bouwen in Lely- Dat heeft de Taiwanese fietsenfabrikant bekendgemaakt. fabriek wordt 30 miljoen gulden geïnvesteerd. Nederland de race om de vestigingsplaats van Ierland. De fabriek kan nd 1996 klaar zijn en moet over vier jaar op volle toeren jen, met een capaciteit van 300.000 fietsen per jaar. Er ko- 175 tot 200 mensen te werken. e pjope"er amputeert piloot dat ajfRDAMEen 25-jarige piloot uit Capelle aan den IJssel heeft 't 'at|frmiddag op vliegveld Zestienhoven in Rotterdam een arm ie trijjren toen de propeller van zijn toestel hem raakte. De man ureajiiitgestapt om het neuswiel te controleren. Tegen de voor- 11 hetfcften in had hij de motor laten draaien. De piloot raakte in kket|a. Hij ligt in het Dijkzigt Ziekenhuis in Rotterdam. Wiet Karei Douven (75) overleden iü* De jezuïet en 'nieuwe-tijdsprofeet' Karei Douven is za- oc 'f>°P 75-jarige leeftijd overleden. Douven schreef diverse Ten over zijn toekomstvisie, waarin de innerlijke bewustwor- van de mens centraal staat. In zijn boerderij in het Brabant- let'vvaaren 8afhij cursussen. Douven is vanuit zijn vorming in de >rkeli etenorde cen geheel eigen weg gegaan. Zijn spirituele ont- ingstocht leidde hem langs oosterse godsdiensten, esoterie tentatieve geneeswijzen. ARCHIEFFOTO woonplaats Amsterdam rdag op 71-jarige leeftijd rnalist Wim Klinkenberg zZfctlen. Klinkenberg genoot Iwaheid als controversieel Ijdbaar publicist en was 1 w|ng vice-voorzitter van '\veeJrnalistenvakbond ngdifr'eed aan een ernst'8e pansq argar er ee tbel z 197g gppubiiceerde poli- iografie van prins Bern- J eed veel stof opwaaien, is was volgens Klinken- lormalig lid van de SA en zi-spion bij IG-Farben, 1 Klinkenberg wordt deze besloten kring gecre- ïnprs bodet :hterd al voo zoals lakte tal ma :oncr< tijd Ipunt nd zijl Bloemkool, per stuk Braadworst, >00 gram -535" 3.25 rnn Ho j&sg'D.yo CU Hele kip, 2 stuks op schaal, -700 ca. 1700 gram ®®o® /.yö Ctl Fijne cervelaat of goudsalami, r\ per stuk, 250 gram Uit de diepvries: dl Spinazie a la crème, 1 1 n pak 450 gram J35- 1. iy dl Yambol Cabernet Sauvignon, n volle rode Bulgaarse wijn, ,c -jr- fles 1 liter J>95" D./D dl Chocolade tarwebiskwie of 1 /IQ Zaans huisje, rol of pak 1/iy Bolletje beschuit, naturel of volkoren, 2 rollen 13 stuks en Bolletje r\ qq Caffe Piccolo koek, samen Z.yy Brekkies droge brokjes voor de kat, rund vis of kip o /1Q 2 pakken 30Ö gram 3,38" £.J\y Kleenex "prijzenfestival" d toiletpapier, pak 8 rollen, 33S" 4-.Zy 1 Clausellina -1 qq garijnen, net kilo 1.17J da is grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Uitspraak Hoge Raad heeft verstrekkende gevolgen voor verenigingen Vrouw gewond na ruzie met man die haar aanrijdt hoensbroek anp emmen anp Sportverenigingen en hun instructeurs zijn aansprakelijk voor het letsel dat sporters oplopen door fouten of gebre ken in hun lessen. Dat blijkt uit een uitspraak van de Ho ge Raad van eind vorige week. Daarin wordt een schade claim gehonoreerd van een 25-jarige vrouw uit Emmen, die invalide is geraakt na een val uit de ringen. landen, bij wie de meeste sport verenigingen en scholen zijn verzekerd, kan de uitspraak er toe leiden dat zij tientallen mil joenen guldens moet uitkeren. De turnster liep in 1986 zwaar hersenletsel op toen zij na een 'disloque', een gevaarlijke oefe ning in de ringen, met haar hoofd naast de mat terecht kwam. Pas na kostbare alterna tieve therapieën in Groot-Brit- tannië ontwaakte zij uit haar coma. Zij zit sindsdien in een rolstoel. De ouders hebben destijds onmiddellijk de gymclub aan sprakelijk gesteld. De turnleid- ster bleek niet over de vereiste papieren te beschikken en gaf Over de zaak is bijna tien jaar geprocedeerd. De verzekerings maatschappij Nationale Neder landen, bij wie de gymclub van de vrouw was verzekerd, zal haar enige miljoenen guldens moeten uitkeren als gevolg van inkomensschade, verzorgings- en vervoerskosten en smarte- geld. Volgens mr. H. Hoge, die de belangen van de vrouw heeft behartigd, heeft het arrest van de Hoge Raad verstrekkende ge volgen voor sportverenigingen en leden die tijdens het sporten letsel hebben opgelopen. Voor verzekeraar Nationale Neder op het moment van het ongeval aan vier groepen tegelijk les. Nationale Nederlanden heeft steeds om principiële redenen geweigerd een schikking te tref fen. De verzekeraar stelde dat het een ervaren turnster betrof die zelf de risico's had kunnen en moeten inschatten. Het meisje maakte destijds kans op genomen te worden in de natio nale selectie. Na het ongeval werd de om streden disloque-techniek in verband met de hoge risico's als wedstrijdonderdeel geschrapt. Maar toen in 1989 de rechtbank in Assen de vrouw uit Emmen in het ongelijk stelde, is die techniek weer toegelaten. Sindsdien hebben zich twee on gevallen met dodelijke afloop in Nederlandse gymzalen voorge daan. Hoge verwacht dat naar aan leiding van het oordeel van de Hoge Raad de disloque nu defi nitief uit het pakket zal worden geschrapt. Hoge. die is gespe cialiseerd in letselschade, waar schuwt sportverenigingen hun polis na te kijken. Hij consta teert dat de meeste verenigin gen en ook scholen de goed koopste verzekering hebben af gesloten die slechts een aan sprakelijkheid dekt tot 500.000 gulden. Dat bedrag blijkt vaak bij lange na niet voldoende om de werkelijke schade te kunnen dekken. Hoge is verbonden aan de Pais Groep die op dit moment in Nederland zo'n tweehonderd schadeclaims in behandeling heeft van sporters die hun club aansprakelijk stellen voor opge lopen letsel. Dat aantal kan be langrijk oplopen nu de Hoge Raad heeft bevestigd dat spor ters tot vijf jaar na het ongeval de tijd hebben hun schade te claimen. Per jaar doen zich in ons land zo'n 60.000 sportonge- vallen voor. Een 20-jarige vrouw uit Hoensbroek is gisteren zwaar gewond in het zieken huis beland na een ruzie in liet verkeer. Ze kreeg het in haar woonplaats aan de stok met een 29-jarige man uit Sittard die haar auto van achteren had aangereden. De man sloeg op de vlucht toen de vrouw uitstapte om de schade op te nemen. De Hoensbroekse liet het er niet bij zitten en zette de achter- volging in. Er volgde een wilde rit door Hoensbroek waarbij andere automobilisten ter nauwernood een botsing met de man konden voorko men. Toen hij moest stoppen voor een verkeerslicht, pro beerde de vrouw opnieuw verhaal te halen en ging voor zijn auto staan. Desondanks trok de man hard op. De vrouw belandde op zijn mo torkap en klampte zich aan de ruitewissers vast. In een bocht braken deze af en kwam zij onder de auto klem te zitten. De Sittardenaar probeerde vervolgens weg te rennen, maar werd door enkele om standers in de kraag gegre pen. Het slachtoffer werd met ernstig wervelletsel, di verse kneuzingen en brand wonden onder de auto van daan gehaald en naar het ziekenhuis gebracht. De ver dachte bleek onder invloed van alcohol en reed in een onverzekerde auto. Hij zit vast en zal onder meer po ging tot doodslag ten laste worden gelegd. medeschuldig aan het England Spiel, hoofdrolspeler bij het ver raden van Market Garden (Slag om Arnhem) en dictator in spe van het naoorlogse Nederland. De bewijzen daarvoor lieten te wensen over. Klinkenberg heeft nog een geactualiseerde versie beloofd, te verschijnen bij de 85ste verjaardag van de prins volgend jaar. Het zal er niet van komen. De monarchie had in Klin kenberg een tegenstander met hartstocht. Als enige Neder landse journalist publiceerde hij in 1956 over de Greet Hofmans affaire. Vier jaar geleden haalde hij opnieuw de kolommen met zijn boek 'Buitenlandsche za ken. historiën uit de Tweede Wereldoorlog'. Klinkenberg be weerde dat prins Bernhard me deschuldig was aan de dood van zijn particulier secretaris W. Roëll, die in 1942 door de Duitsers werd geëxecuteerd. Klinkenberg, zoon van de di recteur van een melkfabriek, leerde de journalistiek bij Het Vrije Volk. Daarna werkte hij voor De Waarheid en de Uit- krant. Hij genoot bekendheid als lid van het door de NOS en later de TROS- uitgezonden Journalistenforum. Nadat hij weg was bij Het Vrije Volk (1948) woonde Klinken berg bij de toenmalige PvdA- fractielejder Van der Goes van Naters. De breuk met de oude politicus maakte hem commu nist. Dat is hij altijd gebleven. Amsterdam De gemeente Amsterdam on derzoekt nogmaals plannen het Olympisch Stadion te behouden en een andere bestem ming te geven. Eind deze maand moet er dui delijkheid zijn over de haalbaarheid. Het gaat om een plan van het bestuur van het stadion. Het behelst renovatie, aanleg van een atle tiekbaan en verplaatsing van voetbalclub AFC naar het Olympisch Stadion. De gemeente zou de ruimte die AFC achterlaat, kunnen be nutten voor bebouwing. Begin dit jaar besloot stadsdeel Zuid het stadion, dat werd ge bouwd voor de Olympische Spelen van 1982, te slopen en op de vrijgekomen plek huizen te bouwen. Op de foto twee karakteristieke on derdelen van het stadion: de Marathontoren en de olympische groet, oftewel 'Jan met de handjes', zoals de Amsterdammer het.stand- beeld noemen. FOTO OLAF KRAAK UNITED PHOTOS DE BOER WASHINGTON. ANP Rol blauwhelmen in Bosnië onder de loep in de stok achter de deur. Het gevolg van dat gebrek aan machtsmiddelen kan volgens de diplomaat, die zich met Joego slavië bezighoudt, tragische ge volgen hebben zoals in Srebre nica. Het trauma van Srebrenica valt niet in het luchtledige. Het parlementslid Hoekema van D66 wijst er in de New York Ti mes op dat een aantal histori sche gebeurtenissen samen komt: de rol van Nederlanders in de Tweede Wereldoorlog en de rol van Nederland in Indone sië na WO II. „Wij hebben altijd gedacht en sommigen denken nog steeds dat Nederland een witte engel is in een donkere wereld. Nu vragen we ons af of we werkelijk altijd helden zijn." Dat beeld van de goede Ne derlanders wordt aangetast door de verhalen in de pers over het weinig heldhaftige optreden van de Nederlanders in Srebre nica, meestal geïllustreerd met de foto van de Bosniseh-Servi- sche generaal Ratko Mladic die een toast uitbrengt met de Ne derlandse luitenant-kolonel Karremans. Had een strijdbaar der optreden van de Nederland se VN-soldaten iets aan de situ atie kunnen veranderen? Nee, verzekert een Nederlandse de fensie-woordvoerder in zowel de Globe als in de Times. Maar hel is een discussie die in Ne derland nog niet is afgerond, signaleren de twee kranten. Bijna drie maanden na de dra matische val van de moslim-en clave Srebrenica begint de Amerikaanse pers de Neder landse rol te ontdekken. De New York Times bracht gisteren op de voorpagina een groot ar tikel onder de kop: 'Het Neder landse geweten is gekwetst door het falen van de troepen in Bos nië.' Vorige week schreef de Boston Globe al op de voorpagina over de rol van de Nederlandse blauwhelmen in Srebrenica on der de kop 'Getuige van wreed heid: VN-troepen keken toe'. Nederlandse VN-soldaten wis ten dat er executies plaats von den, schrijft deze krant, en heb ben desondanks niets gedaan. Zij hebben zelfs een groep van 250 moslims uit hun kampe ment verdreven, hoewel zij moesten weten welk lot de moslims te wachten stond. De Nederlanders waren bezorgder om hun eigen veiligheid dan die van de mensen van wie ze de veiligheid moesten garanderen, aldus de Boston Globe. De New York Times legt het accent meer op de traumatische gevolgen die het fiasco in Sre brenica heeft op de Nederland se nationale psyche. ,,Er is een wijdverspreid gevoel van natio nale schaamte over de episode van Srebrenica", zegt Fred van Staden, directeur van Clingen- dael tegen de krant. „Wij vinden onszelf altijd zeer humanitair en goed, maar het complete falen van onze missie in voormalig Joegoslavië laat zien dat er een discrepantie is tussen het beeld dat we van onszelf hebben en onze daden." Een hoge Nederlandse diplo maat noemt Srebrenica een keerpunt: Nederland voert geen machtspolitiek, het gelooft niet Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 14 oktober a.s.. Banken vaker dupe van valse overschrijvingen den haag gpd De banken kampen met een toenemend aantal valse over schrijvingen. Voor een deel ver denken zij daar personeel van dat zij zelf (tijdelijk) in dienst hebben of dat werkt voor be drijven die zijn ingehuurd. Vol gens de directeur van de Neder landse Vereniging van Banken, L. Overmars, reden om maatre gelen te nemen. Bij de banken zelf zijn beveili gingsdiensten bezig met intern onderzoek naar verdachte ge vallen. Van een aantal affaires is aangifte gedaan bij de politie. De indruk bestaat dat vervalsin gen worden uitgevoerd door mensen die speciaal voor dat doel in een functie binnen het bankbedrijf zijn geloodst. Er wordt geld op gestort dat wordt afgeschreven van gewone bank- klanten, meestal bedrijven. Heerma ziet ook homopaar als gezin den haag gpd CDA-fractieleider Heerma vindt dat ook samenwonende homo seksuelen een gezin moeten kunnen vormen. In een toelich ting op zijn pleidooi voor een nieuwe gezinspolitiek* stelde Heerma gisteren 'elk samenle vingsverband waarin duur zaamheid en verantwoordelijk heid tot zijn recht komt' te wil len steunen. De CDA-voorman zei zich te kunnen voorstellen dat in zijn testament de zorg voor zijn kinderen wordt over gelaten aan niet-traditioneel sa menlevende familieleden. Hartekreten op kleurrijk Kinderrechtenfestival drunen louis burgers Premier Kok werd omgeven door kinderen, staatssecretaris Terpstra liet zich lachend zien, 2 Unlimited sloot het festijn af en VOF De Kunst en Jazzpolitie zorgden voor de an dere muzikale onderbrekingen. Kortom, voor jong Nederland was er gisteren heel wat te vieren op het Kinderrechtenfestival in Drunen. De vijftigste verjaardag van de Verenigde Naties werd vooral een vrolijk festijn. Maar het werd toch een feest met een ern stige ondertoon. Want overal in de wereld worden de mensenrechten nog met de voe ten getreden en blijft er van kinderrechten in het geheel niets over. Zelfs in Nederland, dat begin maart de VN-conventie over de rechten van de kinderen ondertekende, valt nog voldoende te verbeteren. Staatssecretaris Terpstra, die het feest in het Land van Ooit mocht openen, wees op het groeiende geweld op scholen, maar ook op de problemen die ontstaan wanneer de ou ders scheiden. Discriminatie en het ontbre ken van het recht op een eigen mening ken nen we ook in Nederland. De WD-bewindsvrouw kondigde aan dat kinderen op 20 november de Tweede Ka mer gaan bezetten. Met ministers en Ka merleden zullen zij dan in debat gaan over onderwerpen die zij zelf aan de orde stellen. Dit Nationaal Jeugddebat moet zijn weer slag vinden op plaatselijk niveau, hoopt Terpstra. „Juist in de gemeenten moet voortdurend met de jeugd worden gespro ken. Raadsleden moeten zich realiseren wat het is om jong te zijn." Maar het was toch vooral een feest voor de ruim 10.000 kinderen. Vanzelfsprekend zochten ze óók de attracties van het park zelf op, maar daarnaast bleken de ernstige onderwerpen ruimschoots belangstelling te trekken. Kinderen weten dat alle mensen gelijk zijn, en dat zij. als jongeren, de voornaamste slachtoffers zijn van de oorlogen in Rwanda en voormalig Joegoslavië maar ook in Af ghanistan, Koerdistan en Somalië. In de Ka baaitent van Defence for Children bleek dat Premier Kok was ook van de partij. Hier laat hij zich fotograferen voor het Kinderrechtenmonu ment. FOTO ANP RUUD HOFF de betekenis van godsdienstvrijheid, het recht op informatie en vooral het recht op onderwijs niet meer hoeft te worden uitge- legd. Onder de 10.000 kinderen bevonden zich ook duizenden asielzoekertjes, die door Vluchtelingenwerk Nederland waren uitge nodigd. Samen met hun Nederlandse leef tijdgenoten vermaakten ze zich uitbundig in de vier grote circustenten, waar belang rijke rechten op bevattelijke wijze werden uitgebeeld. In de ene tent werd ingetogen gediscussieerd over problemen en geweld op school. Elders werd daarentegen vooral veel lawaai gemaakt, waarmee maar werd aangegeven dat kinderen veel meer mogen dan volwassenen vaak lief is. Olaf Basabose uit het Afrikaanse Burundi vertelde zijn vluchtverhaal en in de Unicef-tent ging het vooral over het leven in een kamp in Tanza nia. Maar ook werkten veel kinderen vol overga ve mee aan het Kinderrechtenmonument, dat bij de overdracht aan premier Kok was vol geschreven met talloze hartekreten. Zo schreef'Roos': „Ik vind dat alle kinderen ouders moeten hebben." De oorlog, naam loos, gewelddadig maar altijd aanwezig, speelde een hoofdrol op de panelen van het monument. Nederlandse kinderen gingen niet zo ver. Hun eenvoudiger 'Oost, west, thuis best' of 'Ik hou van jou' maakte dui delijk dat zij vaak minder problemen heb ben. Wallage: Hanteer milieuregels in wijk soepeler rotterdam gpd Gemeenten moeten de moge lijkheid krijgen minder strenge milieuregels te stellen voor de vestiging van bedrijven in ver pauperde wijken. Omdat een buurt zonder kleine winkels en bedrijfjes snel afglijdt, moeten de economische belangen in dit geval maar ^oven de milieube langen gaan. Dit betoogde PvdA-fractielêider Wallage afge lopen weekeinde tijdens een partijdag in Rotterdam. Volgens Wallage zijn veel klei ne ondernemingen zoals bak kers en garagebedrijven de ou de buurten uitgevlucht omdat de gemeenten de normen voor stank-, geluids- en parkeerover last flink hebben verscherpt. Bij een soepeler toepassing van de ze regels kan de bedrijvigheid in deze kwetsbare wijken terugke ren, aldus Wallage. Dijkstal ziet niets in CDA-plannen voor verkiezingen den haag gpd-anp .Minister Dijkstal (binnenlandse zaken) ziet niets in het idee van het CDA om gemeenten en pro vincies zelf het recht te geven verkiezingen uit te schrijven. Dijkstal noemt de gevolgen van zo'n voorstel 'chaotisch'. Het CDA presenteerde het plan het afgelopen weekeinde in de nota Bestuurlijke Veran dering. Volgens het CDA is het een middel om een crisis in ge meente- of provinciebestuur op te lossen en het voorkomt dat de verkiezingen worden over schaduwd door de landelijke politiek. Regeringspartijen D66 en PvdA vinden het CDA-plan om gemeenten en provincies zelf verkiezingen te laten uitschrij ven, te ver gaan. Daarmee zou den verkiezingen kunnen wor den uitgeschreven op momen ten dat dit voor de zittende par tijen gunstig uitpakt.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3