UIT Docos kan dertigers niet missen UVS en Motorhuis willen Leidse kampioen kronen Sport Opvallend aanwezig MAANDAG 9 OKTOBER 1995 GESPROKEN Graham Arnold, Australiër van geboorte, en nu aanvaller van NAC over zijn eerste schreden op de Nederlandse velden in Voetbal International: „Het schelden en doeken op de training en in de wedstrijden. Begreep ik helemaal niks ran. Je werd verrot gescholden zodra je iets verkeerd deed. Dat kende ik niet. In Australië is voetbal iets sociaals wat je doet met vrien den. Dus ik kon dat gescheld niet plaatsen. Gaandeweg ben ik het gaan accepteren als onder deel van rn'n werk en inmiddels ben ik met een aardige inhaal- race bezig." Idem over de trainers die hij heeft gehad: „Ron Spelbos is de beste trainer die ik gehad heb. Ik heb nooit zoveel plezier in voetbal gehad als onder Spelbos. Tactisch ijzer- sterk en dan de manier waarop hij er over praat. Hij zegt niet zoveel, maar wat hij zegt is heel direct. Eric Gerets is in potentie ook een goede trainer. Eric Ge rets wordt een grote, die wordt nog eens bondscoach van België. Rijs bergen is ook een grote, maar hij heeft het probleem dat-ie Spelbos moet opvolgen. „Very big boots to fill. Theo Damen, voetbalcoördi nator van de politie Amster dam over zijn werkzaamheden rondom Ajax in het Politiema gazine: „Ik heb ik mijn werk maar één principe; kennen en gekend wor den. Je kunt supporters in elkaar slaan, aanhouden, de toegang tot het stadion ontzeggen, alle maal leuk en aardig, maar er is maar één ding war effectief is. Dat is ze uit de anonimiteit ha len. Geef een supporter een naam en je hebt meer grip dan met handboeien of wapenstok, hoewel die ook vaak nodig zijn. Het is belangrijk dat supporters de politie kennen en weten dat die ook hen kent. KNWU-bondscoach Gerrie Knetemann in NRC/Handels- blad: „Men verslijt mij vaak voor een lolbroek, maar niks is minder waar. Ik ben altijd heel serieus met mijn vak bezig geweest. Ik behoor tot liet type mens dat de wereld wil verbazen. Ik geloof in de kracht van de mens. Willem 2-traincr Theo de Jong over zijn periode als speler hij Feyenoord in liet Parool: „Happel had fantastische oefen stof, maar sprak weinig met de spelers. Trainen, je verdient hier je brood. Werken. Hij zou nooit aan Van Hanegem vragen: Hoe is het thuis met de kleine. Van dat soort flauwekul hield hij FC Groningen- voetballer joop Gall in VI: Toen ik zes, zeven jaar was, werd ik altijd om zeven uur wakker en dan ging ik vaak naar de Nieuwstad. Daar was om die tijd geen flikker te doen. maar de vrouwen (hoeren) had den natuurlijk wel eens ruzie ge had en die pooiers sloegen el kaar wel voor de bek en dan ver loren ze af en toe gouden arm banden en gpuden tientjes, van alles. Idem: „Als ik naar school ging, deed ik wel eens een boodschapje voor een van die vrouwen. Dan kreeg ik een geeltje mee, daarvoor moest ik dan een pakje sigaret ten halen. Dat kostte misschien een rijksdaalder of zo, maar dan was het van: laat de rest maar zitten. Dus ik werd bijna sla pend rijk. Han de Haan, clftalleider van Haarlem in VI: „Haarlem kan niet eens con curreren met de grote amateur- clubs uit de Bollenstreek, jon gens als Bert van Duyuenbode en Jelle Visser, die ik nog ken van Telstar, spelen tegenwoordig voor FC Lisse. Wat ze bij Telstar bruto verdienden, krijgen ze bij Lisse netto. Haarlem speelt thuis voor 1500 toeschouwers, Lisse voor het twee of drievoudige. judoka Jessica Gall in SI: ..Ik geef mij nooit gewonnen. Nee, ook met bij een wurging. Jawel, dat heb ik al eens meege maakt. Je voelt het niet, het gaal heel geleidelijk. Wurging is hele maal niet erg. Het lijkt mij zelfs een fijne manier om dood te gaan. Ex-wielrenner Johan van der Velde (vanuit de gevangenis) in Nieuwe Revue: „Ik denk dat ik rum de zwaarste wedstrijd van mijn leven bezig ben, maar ook breng ik dit tot een goed einde. Want problemen zijn maar tijdelijk, maar door zetters zijn tijdeloos. Alle maal de groeten. Johan de Ridder Bij Johan de Ridder kon wel een grapje af na zijn uitverkiezing tot Man of the Match. „Ik kan liett niet ontkennen", grinnikte de voormalige speler van Oranje Groen. „Ik ben wat ze noemen een momentenvoet baller. Je ziet me een kwartier niet en dan lever ik gevaar op. Je ziet me niet snel een balletje breed leggen, ik probeer altijd eerst een man uit te spelen, zo dat er een overtalsituatie ont staat. En dan moet ik, of Hans of Herman Van Marwijk proberen Dennis Stuifzand, onze spits te bereiken, die op die manier al heel wat goaltjes heeft gemaakt. Dat is ook een beetje het spelle tje. En vandaag ging dat clus een paar keer goed. De man van de wedstrijd krijgt een paar voetbalschoenen aangeboden door: de VISIE van Wim van Harskamp „Je kan merken dat Docos aanpassingsproblemen in de derde klasse heeft gehad. Slechts twee spitsen en na een paar nederlagen staat er nu opeens een laatste man ver achter zijn verdedigers. Dat ze zoveel kansen kregen in de eerste helft schrijf ik toch op het conto van die laatste man van Lisse. Die ging meer naar voor en sjokte bij een te- genaanval terug. De verdediging van Lisse is niet ervaren of snel ge- ~r noeg om een-op-een te spelen. Dat zie je ook bij de eerste goal. Stuif zand is niet eens zo snel maar kan toch alleen doorlopen. Dat hij (Jos van Elk. red.) toch een voldoende van me krijgt, is om- yu ui dat hij misschien zo moet spelen lllidj van z'j" trainer. „Voor mij heeft toch de geluk- I kigste ploeg gewonnen. Lisse had "lJMè voorin weinig in "te brengen. Ze - ■Mmm hebben een lange kopsterke spits 1*vuB (Paul Pijpers, red.) maar die ISr?yfl werd te weinig vanaf de achter- 74 lijn aangespeeld. Hij kreeg bal- 1 len te naak vanaf het midden 'J aangespeeld en dat is voor hem van veel moeilijker. Daar staat te- genover dat, als Docos zoveel ^B kansen mist, een gelijkspel ei- MË genlijk terecht is., Ik heb verder 'neer vaiThët weer dan van de J^B wedstrijd genoten." Man van cje Wedstrijd had e^. j ik eigenlijk keeper Kujcick van ^erl Lisse willen kiezen. Hij hield zijn ploeg zeker in de eerste helft in de ,,an wedstrijd. Maar hij ging in de laatste minuut bij het Docos-doelpunt net even in de fout. Daarom is het Johan de Ridder geworden. Altijd als hij aan de bal is, gaat er dreiging van hem uit en hij heeft een goede actie in huis. Het is duidelijk dat iemand als Stuifzand veel kan profiteren van zo'n speler. Zeven jaar bestond het UVS/ Motorhuis-toernooi uit een reeks veredelde oefenpotjes in de voorbereiding op het sei zoen. In feite ter meerdere ere en glorie van Leidens nummer 1: Uit Vriendschap Saam. Soms deden de drie a vier hoogst spelende clubs van Leiden mee, maar meestal moesten de blauvvwitten daarbuiten voor opvulling op zoek naar een ge willig slachtoffer in de vièrde klasse. Als het aan de organisatoren ligt, is dat vanaf komend sei zoen anders. Het toernooi moet uitgroeien tot een offi cieus kampioenschap van Lei den. Als eerste stap in die rich ting staan in de editie van 1996 acht in plaats van vier clubs op het wedstrijdprogramma. Ver der worden wedstrijden niet meer alleen op de Kikkerpolder afgewerkt en, om de taak van wedstrijdsecretarissen wat te vergemakkelijken, had de lo ting al afgelopen zaterdag plaats. En niemand minder dan Lee Towers himself, mocht in de vergaderzaal van de autofir ma aan de Rooseveltstraat de naamplaatjes uit de beker vis- Piet Meeder van het Motor huis herinnerde vooraf de ver tegenwoordigers van de acht aanwezige clubs nog eens aan de opmerkelijke onstaansge- schiedenis van het toernooi. In 1988 werd door zijn bedrijf aan de spelers van de UVS-selectie een elftal Opeltjes geleasd. „Maar daarmee overtraden we een regel van de KNVB uit 1934. Uiteindelijk jjebben we de auto's weer moeten inne men, maar UVS en wij vonden dat er toch iets voor in de plaats moest komen en dat werd het toernooi. Na een paar jaar wilden we al dat het wat groter werd, maar om diverse redenen lukte dat niet", aldus Meeder die bijvoorbeeld Lugdunum én Roodenburg vo rig jaar zag afhaken. Dat mag niet meer gebeuren, vinden Meeder en voorzitter Bart van Leeuwen van UVS. Daarom is nu voor een nieuwe opzet gekozen, die de andere clubs meer moet aanspreken. Er is al een districtsbeker en een LD-cup maar beide toer nooien reiken ver buiten de stadsgrenzen. Daar kan nog een puur Leidse titelstrijd bij, met de aantekingen dat de 'on afhankelijke buitenwijken' Lei derdorp en Oegstgeest. hierin worden meegenomen. De grenzen aan het deelnemers veld zijn overigens niet getrok ken uit een groot Leidse voet balgedachte. Plaatsen als Noordwijk en Katwijk vallen nu eenmaal onder het afzetgebied van een andere Opel-dealer. Deelnemers aan het 'LK' kunnen zich niet plaatsen. UVS is dan wel niet meer de enige gastheer, maar houdt nog wel het alleenrecht op uitnodigin gen. Het moet echter raar lo pen wil een club die uitkomt boven de huidige vierde klas geen briefje van Van Leeuwen ontvangen: '„Het enige voorbe houd dat we maken is dat za terdagclubs wel op zondag moeten willen spelen. Voor de overgebleven plaatsen, waar voor vierdeklassers in aanmer king komen, gaan we loten", al dus Van Leeuwen die dat klusje als notaris wel mag worden toevertrouwd. Dit jaar kwam VCL als acht ste uit Van Leeuwens hoge hoed. Het viel Towers niet kwa lijk te nemen dat hij de Vlietbe- woners als vei betitelde. De fu sieclub mag door de zangers hand op 22 augustus het spits afbijten tegen UVS. De poule van vier wordt verder gecom pleteerd door Roodenburg en Sleutels. In de andere groep zijn Docos, Lugdunum, Oegst geest en RCL actief. Zondag 1 september is de grote finaledag waarbij alle clubs op de Kikker polder hun laatste partij spelen en de beker voor het eerste 'puur' Leidse. kampioenschap wordt uitgereikt. ruin Naam: Dick Heemskerk Club: Rijnsburgse Boys Leeftijd: 31 Beroep: medewerker buiten dienst verzekeringsbedrijf Dick Heemskerk speelde tegen strijd RVVH voor het eerst dit seizoen bijl weer mee met Rijnsburgse Boys 1. Na een invalbeurt van 12 mi- werd hij zwaar gebles seerd van het veld gedragen. Waarom zat je weer bij de selec tie? „Het eerste was in korte tijd ge confronteerd met blessures, en het aantal verdedigers is schaars. Daarom werd ik ge il om zaterdag mee te met het eerste. Dat was ook de afspraak, ik zou twee keer per week met het tweede meetrainen en, als de nood aan kwam, beschikbaar zijn eerste." Roe liep je de blessure op? „Ik kwam er in als 'mid-mid'. Ik kreeg een bal van Remco Verha gen, die viel precies tussen mij e en de keeper in. Ik ging t 4 in, wat er gebeurde weet ik r le thi precies, maar ik botste met de i keeper. Vermoedelijk been naar achter geslagen. Ik voelde meteen een hevige pijn. Omdat die aanhield, dacht ik meteen al dat het r niet h gin Wat is de diagnose? .vel st „Vermoedelijk is de mediale ry's band gescheurd, ik moet waar- Hui schijn lijk zes weken het gips MAN of the MATCH Docos: Goulmy 5; Van Boheemen 6; Devilee 6; Klaaysen 6; Van der Krogt 6; Koldenhof6; Verhoogt 7; Hans van Marwijk 6; Herman van Marwijk - (John Verhaard); Dennis Stuifzand 6; Johan de Ridder 7. FC Lisse: Kujack 7; Van Elk 6; Swinkels 6; Wassenaar 6 (Van Kam pen -); De Wolf 6 (Rovers 7); Noordhoek 6; Bon 6; Sira 7; Hoogen- doorn 6; Pijpers 6; Van Dijk 6. meer bij de jeugd betrokken. Nu is het tot de C gezond en profi teren we ook van de groeiwijk Stevenshof." Op dit moment bezit de se lectie drie jongeren. Richard Koldenhof staat reeds in het eerste en Nick de Vries en Raoul YVallaart komen er volgens Ne- derpel aan. Maar vooralsnog zijn het de bekende namen die Docos in de derde klas moeten houden. Cock van Boheemen, Johan de Ridder, John Verhaar, Cor van der Krogt en de ook niet meer zo piepjonge broer tjes Van Marwijk plus de van Lugdunum afkomstige Edwin Verhoogt. „De Van Marwijkjes zijn ook de twee waar dus een bijna nieuw elftal omheen moet worden gebouwd", voorspelt Nederpel. Dramatisch Lisse liet zich gisteren de eerste 45 minuten bepaald niet van zijn beste kant zien. „De eerste helft was dramatisch", om schreef trainer David Brandt de prestatie van zijn pupillen. Met name in de periode vlak voor rust regende het kansen voor Stuifzand. Hij faalde keer op keer waar ook het onbevangen uitkomen van keeper Marek Kujack debet aan was. Lisse bleef achterin een-op-een spe len waardoor de roodwitten tel kens met een directe pass weer iemand vrij richting Kujack konden sturen. Na rust was had Lisse de ver dediging beter op orde. Het speelveld werd door beide ploe gen erg klein gehouden en de rommelige slag op het midden veld leek geen winnaar op te le veren. Alleen Lisse-verdediger Michael Sira kopte nog een keer op de bovenkant van de Docos- lat en rechtsachter Ronald Devi lee van Docos punterde nog een keef hopeloos hoog in de bal- lenvanger. Scheidsrechter Phi- lipse, die inviel voor collega Stramrood - hij kreeg onderweg naar Leiden in Zoetermeer een auto-ongeluk - moest wel drie keer met geel ingrijpen voor evenzovele onbesuisde charges. Pakweg een kwartiertje voor het einde viel toch een doel punt. Verhoogt die met de W Katwijk al eens landskampioen bij de amateurs werd, gaf een perfecte kromme bal op Stuif zand die een vrije weg voor zich had. Even leek hij nog door zijn achtervolger te worden bijge haald maar uit balans schoof hij onder de Lisse-goalie de 1-0 binnen. Nederpel: „Verhoogt begint steeds waardevoller voor ons te worden. Vroeger was het vaak balletje inleveren bij De Ridder of Hans en Herman van Marwijk. Nu is er nóg een aan speelpunt bij." De vreugde was van korte duur. De bal leek uit een van de weinige corners te zijn wegge werkt. maar deze werd direct weer richting doelgebied gekopt en daar stond nog F.rvvin Hoog- endoorn die de bal buitenkant voet achter zich langs doortikte en zo Paul Goulmy, die weinig handenwarmertjes had gekre gen, verschalkte. Onmisbaar De manier waarop Docos uit eindelijk de volle winst pakte, toonde ook weer aan dat de routiniers vooralsnog onmis baar zijn. De Ridder omspeelde bij de middenlijn een tegen stander met zijn onnavolgbare schaar. De bal ging vervolgens naar Van Boheemen die voor zette en in de kluts die voor het doel volgde sprong de bal via het hoofd van Van der Krogt naar Stuifzand die alsnog win nend kon doorkoppen. Een doelpunt met in de voorberei ding een hoog dertigersgehalte. Als laatstgenoemde een uurtje eerder iets beter bij de les was geweest, was de wedstrijd voor Docos niet onnodig spannend hoeven worden. Een typisch beeld uit de rommelige wedstrijd Do cos - FC Lisse. In het gevecht om de bal op het midden veld is Ronald Devilee het slachtoffer van de dadendrang van Patrick Bon. Ook de haarloze Paul Pijpers strijdt FOTO DICK HOCEWONINC Het eerste elftal van Docos heeft een paar wat oudere, geroutineerde spelers in de gelederen die het niveau van de derde klasse best aankunnen. Maar als de jeugd, bijvoorbeeld in de persoon van spits Dennis Stuifzand, tijdens een wedstrijd bijna tachtig minuten niet op scherp staat, kan een mindere tegenstander, zoals FC Lisse gisteren duidelijk was, nog bijna een puntje meene men. Totdat de 'oude garde' Stuifzand twee keer zó voor Lisse keeper Marek Kujach manoeuvreert dat missen bij na moeilijker wordt dan scoren. Dan kan hij toch als machtwinner het veld verlaten. WEDSTRIJD van de WEEK Docos-FC Lisse Maar de 26-jarige Stuifzand, vo rig jaar nog een regelrechte goaltjesdief, en zijn club gaan het de komende jaren nog moeilijk krijgen in de niet afla tende poging van de Morsbe- woners om aansluiting te krij gen bij de grote drie van Leiden: Lugdunum, Roodenburg en UVS. Want binnen twee a drie seizoenen moet er praktisch een half nieuw elftal staan, als een groot deel van het huidige team zich bij de veteranen gaat vermaken. De huidige groep is al een tijd vrijwel zonder wijzigingen bij elkaar en werd vorig jaar afgete kend kampioen van de vierde klasse. „Maar doorstroming vanuit de jeugd is er de afgelo pen jaren bijna niet geweest bij Docos", aldus Leo Nederpel, de elftalbegeleider van Docos 1 en al jaren bij de RKSV betrokken. Nederpel: „Ik weet het, Docos is altijd een verenjging geweest waar erg veel aan de jeugd werd gedaan, maar we hebben een dip van een jaar of zes jaar ge had waarin we maar één A en één B team hadden. Een hele voetbalgeneratie is verdwenen. Vervolgens is er twee jaar gele den een jeugdplan opgezet. Spelers van het eerste werden

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 23