PORT De Neel gaat heel *oed zijn vandaag' Voorzitter Paok Saloniki eist afkoopsom van Haan Sjeng Schalken snelt de top 50 binnen Hiddink spreekt Van Gaal JMDAG 9 OKTOBER 1995 17 anny Nelissen is in alles een groot kampioen zelfbewustheid waarmee hij, de Nederlandse vlag over zijn schouders gedrappeerd, imiddellijk na afloop in het Engels de pers te woord staat. Dat is een kampioen. Zoals jzijn ploegmakkers 's avonds na de wedstrijd in zijn kamer apart neemt om hen te danken voor bewezen diensten, de wijze waarop hij vergenoegd door de gangen indelt, de manier waarop hij handtekeningen uitdeelt, na het diner samen met Mi- el Indurain op de foto gaat en weer veel later beneden in de hotelbar de champagne itkurkt. Dat is een kampioen. TAMA FRED 5EGAAR ■VERSLAGGEVER iar veel meer nog dan tijdens festiviteiten, gedroeg Danny lissen zich zaterdag op de een kampioen. De Lim- tger (24) won in Colombia als 'de Hollander de regenboog- i bij de amateurs. Ondanks hoogte van het Andesgeberg- de aanwezigheid van twee rte Azzuri, een dol duo uit lombia en een onberekenba- •quadoriaan. Vie gedacht mocht hebben zijn wereldtitel aan een zij- i draadje hing toen hij zijn chtmakkers, telkens als de dimming ongeveer halverwe- moest laten gaan, heeft i. Danny Nelissen had erdag alles onder controle. ontging niets. De aanmoe- ingen van de toeschouwers I hij heel goed gehoord en hij kippevel van gekregen, aanwijzingen van zijn coach ïan Snoeijink waren hem ontgaan en die hadden moraal gegeven. Het zijn n die dagen die alleen gro- kampioenen eens in de zo- tijd hebbefi. Dan kan de anse oppositie nog zo sterk de vermoeidheid enorm, lijk ang haar ost Italiaan chorsing et bestuur van de Italiaanse ub Matera heeft één van jn spelers geschorst omdat gerde zijn haar te laten lippen. De club wilde dat voetballers zich lieten irtwieken. Domenico Onofiro wilde jn lange lokken behouden werd prompt van de trai- ïg verwijderd. Toen de 19- ige speler daarop besloot de kapper te gaan zijn ongenoegen over de aatregel uitte in de pers, erd hij geschorst. Het be legde de andere spelers aanii fn spreekverbod op. ing: le me i oktd i inde, 'ielrenners vijf nummers aar Atlanta auldi; ijn giin Ierland heeft zich tijdens de wielrennen in Colombia op onderdelen rechtstreeks ge- aiplificeerd voor de Olympi- Spelen volgend jaar in At- )ank zij de wereldtitel zorgde any Nelissen ervoor dat Ne land volgend jaar in de Vere- ie Staten tijdens de eerste olympische kampioen- appen voof amateurs en fs vijf renners aan de start ft, d Haringa bezorgde de iVU direct startbewijzen de sprint en de punten- voor vrouwen. Peter Pie- 'P de puntenkoers en ach- Iging voor mannen. Allen leden aan de norm van CNSF Mc-Jan van Hameren (km rijden) en Maria Jongeling Vervolging) haalden wel de t van het IOC (Internatio- Olympisch Comité), maar Ivan NOCNSF. V nationale sportorganisatie volgend jaar twee achtste risen tijdens wereldbeker- strijden op de baan om in Werking te komen voor een topisch toegangsbewijs. Voor P'oegenachtervolging hoopt (NWU op een uitnodiging. de spanning bijna ondraaglijk: ze kunnen alles weerstaan. Ook na afloop. Die goede dag, dat was geeh toeval. Het was het logische ge volg van de uitgekiende trai- ningsanpak van zijn privécoach Adrie van Diemen, de inspan ningsfysioloog uit Zoeterwoude die hem zoveel vertrouwen heeft gegeven. Sinds Nelissen zich tot Van Diemen heeft 'bekeerd', kan hij zich als geen ander op één doel richten. Het lukte in het voor seizoen toen hij de Woudenom loop won, hij had er succes mee tijdens Olympia's Tour,het bracht hem lof en een tweede plaats op het NK en als klapstuk de wereldtitel. 'Modern wielren nen' noemt hij het uitkiezen een paar momenten in een sei zoen. Nelissen: ,,Ik wist dat ik een privétrainer nodig had als ik echt wilde terugkeren aan de top. Adrie heeft met LeMond gewerkt en daar hoorde ik goe de berichten over." De zekerheid die Van Diemen hem geeft dat hij kan vlam men als het van hem verlangd wordt maakte hem de dagen voor de wedstrijd heel ontspan nen. ,,Ik voelde totaal geen stress. Toen de grote dag was aangebroken, was ik wel al heel vroeg wakker. Om vijf uur al. Maar ik had absoluut geen last van zenuwen. Om zes uur ben ik met de meisjes gaan ontbij ten. Toen zei ik al tegen Sjef van Engelen, onze verzorger: de Neel gaat heel goed zijn van- Nelissen is heeft hij bewezen toen hij door Cees Priem werd ontslagen na dat de doktoren van CardiSport uit Veldhoven bij de nietsver moedende Nelissen hartrit- mestoornissen ontdekten. Dat was januari 1994. Priem verbood hem nog maar één trap op een gets te doen. De renner uit Sweijkhuizen, ge trouwd en vader van dochtertje Robin, raakte in de problemen. Hij kwam bijna tien kilo aan, stapte 's nachts in de auto en scheurde over de verlaten Duit se snelwegen in een poging zijn agressie kwijt te raken. Hij wilde stoppen, maar zijn vader Ger en zijn oom Jean, de wielerverslag- gever van Studio Sport, dwon gen hem tot een onafhankelijk onderzoek in het Academisch Ziekenhuis Maastricht. Daaruit bleek dat hij een uniek hartrit me heeft, maar volgend profes sor Wellens levert dat geen ge vaar op bij sportbeoefening. Danny Nelissen vouwt de handen Er volgde een juridisch ge vecht met TVM, dat zijn salaris niet meer uitbetaalde en hem wilde dwingen het verzeke ringsgeld te incasseren dat hem toekwam als hij zou stoppen. Maar Nelissen wilde doorgaan, vond geen gehoor bij TVM-baas hij als wereldkampioen over d Bos en zocht de publiciteit om het Hoogeveense verzeke- ringsbdrijf tot betaling te dwin gen. Korte tijd daarna volgde ontslag. Door bemiddeling van Manf red Krikke, de oud-manager van PDM, kwam hij tot een monde ling akkoord met Collstrop. maar de handteking werd nooit gezet. Leo van Etten, ploeglei der van Dextro Volendam, haal de hem daarna over te proberen via de amateurs bij de profs te rug te komen. ,,En dat is fflnta- stich gelukt", glunderde hij. In vijftien ATP-toernooien heeft Sjeng Schalken de top vijftig van de wereldranglijst bereikt. De 19-jarige Limburger drong zon dag door tot de elite door zijn zege op de Oostenrijker Schalier in de finale van I Valencia, 6-4 6-2. Vijftien ATP-t vijftien maanden, had Schalken nodig voor zijn eerste eindzege. Siemerink was in negen maan den zover, Krajicek deed er twee jaar over, Eltingh vier jaar, Haarhuis zelfs zeven jaar. Begin dit jaar stelde de Limburger zijn doelen: directe plaatsing voor Wimbledon en een plaats in de top honderd. „Het gaat wel hard op deze manier", glunder de hij in Valencia. „Ik ben er blij mee, heel blij." Schalken, zondag nog de nummer 69 van de wereld, ver keert. de laatste drie weken in bloedvorm. „Het gaat goed, heel goed zelfs", sprak hij vol daan. „Op de US Open verloor ik in de eerste ronde van Pio- line, maar ik had het gevoel dat de vorm er aan kwam. Daarna vloog ik er in Bordeaux meteen uit tegen Wayne Ferreira." De speler, die in de Belgische grensplaats Kessenich woont, had na Bordeaux eigenlijk een rustpauze ingelast. In overleg met trainer Van Hulst zag hij daar vanaf. Hij trok naar de challenger in Napels en haalde er de halve finale. In Palermo versloeg hij de week er op de top-twintig spelers Gaudenzi en Gustafsson alvorens hij in de kwartfinale net te kort kwam te gen de Spanjaard Burillo. Valencia was zijn graveltoer nooi. Hij versloeg er achtereen volgens Moya, Ulihrach, Be- rasategui, Mantilla en Schalier. Beresategui was eerste ge plaatst, Schalier met zijn 21e plaats op de wereldranglijst tweede. „Tegen die jongens was ik kansloos van de baseline", wist Schalken. „Tegen Berasate- gui had ik het gevoel dat ik te gen een muur sloeg. In de twee de set ging ik vaker naar het net. Dat was voor mij de winnende speelwijze." Die kopieerde hij in de 74 mi nuten vergende finale tegen Schalier. „Die man bracht alles terug", aldus Schalken. „Hij maakte een vermoeide indruk, had misschien wel te veel ge speeld de laatste weken, maar van de baseline was hij gelijk waardig. Hij had geen antwoord opjnijn serve-volley-spel, en op mijn forehand langs de lijn. Mijn backhand was solide." Voor Schalken betekende zijn eerste ATP-toernooizege de be loning van zijn harde trainings- arbeid. „Ik heb heel veel ge traind op mijn voetenwerk. Dat leverde niet direct resultaat op. Op de lange termijn wel. In Va lencia speelde ik niet mijn beste tennis, maar het was allemaal wel heel solide. Ik kon mijn fo rehand aardig doortrekken en de opslag was betrouwbaar." De grootste winst boekte hij echter dank zij het uitstapje naar de gras en hardcourt-ba- nen. „Toch niet mijn favoriete ondergrond. Maar ik heb er wel beter leren volleren, beter leren aanvallen." Schalken vertrekt met een cheque van ruim 46.000 gulden en na een week rust („Ik ga feest vieren") naar Zuid-Amerika. Hij gaat er vier toernooien op gravel spelen; Lima (challen ger), Santiago, Montevideo en Buenos Aires. „Ik blijf op gravel spelen", verklaart de Limburger, „omdat dat beter is voor mijn knieën en rug. Op hardcourt krijg ik last van die gewrichten. Op advies van mijn dokter geef ik de voorkeur aan gravel." Patrick Kluivert groet opgewekt twee oudere fans op de Noordwijkse boulevard. NOORDWUK HENRI VAN DER STEEN GPD-VERSLAGGEVER Begin dit jaar had Guus Hiddink een lang gesprek met Louis van Gaal. Er moet toen iets fout zijn gegaan;, sindsdien spreken de bondscoach en de trainer van de kampioen elkaar nauwelijks meer. Heeft Ajax zich te arro gant opgesteld? Luistert Hid dink slecht volgens Van Gaal? Guus Hiddink wilde zaterdag wel iets zeggen over de toch op merkelijk waterige verhouding die hij kennelijk met Van Gaal heeft. „Ik spreek een enkele keer met Van Gaal, maar ik geef natuurlijk mijn eigen, ogen de kost en ik selecteer wie ik nodig heb." Hij zei het zacht, het klonk niettemin wat bits. Hid dink kan het wel zonder het oordeel van Van Gaal. Wat zou er eigenlijk meer voor de hand liggen dan een ge regeld, goed overleg tussen Hid dink en Van Gaal? Het is er niet. Hiddink: „We spreken elkaar wel e rde v Iers." Hij meende een voorbeeld te geven. „Ik was bijvoorbeeld blij dat Edgar Davids weer goed speelde woensdag; die was een aantal weken minder." Bedoelde Hiddink dat hij ei genlijk Davids uit de selectie had gehoudeq en de midden velder na het afzeggen* van Bergkamp toch weer had opge nomen? Niet altijd is Guus Hid dink immers een man van klare wijn en sterke statements. Het is zijn makke als beginnend bondscoach die zich bovendien nog niet sterk kan voelen op ba sis van resultaten en geweldig voetbal. Hiddink moet schippe ren, voorzichtig doen. Ook in zijn uitspraken, meent hij. Zijn positie is natuurlijk merkwaardig. Hiddink is voet baltrainer, maar in de praktijk is hij dat maar twee, drie dagen per maand. Schrijnend duidelijk werd zijn wat curieuze positie toen hij vorige maand tegen Wit Rusland nota bene werd gered door Youri Mulder; een speler die hij een dag voor die inter land voor het eerst in de ogen keek. Hiddink weet van zijn ei gen dilemma's. „Daarom is het zaak nu in twee, drie dagen de groep van het belang van de wedstrijd op Malta te doordrin gen. Dat belang is immens groot en daarom moeten de spelers presteren zoals ze bij hun club presteren." Hij ontkent intussen dat hij zich afzet tegen Ajax of Van Gaal; het zou een onverstandi ge, maar menselijke reactie zijn. Van Gaal is goed en zelfbewust en dus is Van Gaal een man die bij sommigen irritaties oproept. Co Adriaanse, directeur oplei dingen van Ajax, zei afgelopen zomer ook al met Duitse bluf, dat Ajax inmiddels zelfs de KNVB 'ver ontstegen' is. Adri aanse heeft gelijk, maar de be langrijkste employèe van de KNVB hoort zoiets natuurlijk niet graag. Met Ajax heeft elke Neder landse bondscoach echter meer te stellen dan hem lief is. Ajax- coach Michels haalde vroeger al het bloed onder bondscoach Kesslers nagels vandaan, later zat Ajax-trainer Cruijff juist bondscoach Michels weer voortdurend dwars. Hiddink werd begin dit jaar zelfs al meteen geconfronteerd met een totale boycot van Ajax. Hiddink is moeilijk aan het praten te krijgen over dit onder werp; hij kent de verhoudingen en zal het er mee moeten doen. Dat zijn Oranje intussen stgeds meer op Ajax gaat lijken, ont kent hij niet; Hiddink vindt dat het nooit anders is geweest! „Er is niet zo veel verschil van me ning tussen Van Gaal en mij en zo is er ook niet zoveel verschil tussen Ajax en het Nederlands elftal, niet qua systeem tenmin ste." Waarom het Nederlands elftal dan steevast zo veel slech ter voetbalt dan Ajax, kon Hid dink niet adequaat verklaren. „Deze jongens kunnen het Ajax-systeem ook uitvoeren. Ik was tegen Wit Rusland ook niet ontevreden over de organisatie. Wat we toen wellicht iets onder schat hebben, was het feit dat zij toch over enkele lepe jon gens beschikten die een counter konden plaatsen." Hij ontkent dat persoonlijke ambitie of eergevoel meespelen in zijn beleid. Hiddink: „Ego? Het enige belangrijke is kwalifi catie, niet mijn ego. Maar ik vind het misprijzend voor de anderen als je praat over Oranje als Ajax." Alsof De Koek en Nu- man en De Goey en Helder niet als Ajacieden zo goed kunnen voetballen, wilde hij maar ROTTERDAM MARCEL VAN DER KRAAN GPD-VERSLAGGEVER Arie Haan zal zijn contract bij PAOK Saloniki zo goed als zeker zelf moeten afkopen. Thomas Voulirios, voorzitter en eigenaar van de Griekse club, liet gister avond tegenover Griekse media weten woedend te zijn op de Nederlander. „Arie Haan is zon der mij in te lichten in zee ge gaan met Feyenoord. Hij heeft hier een contract. Ik vind het geen stijl en zal hem dat ook duidelijk maken." Voulinos was gisteravond al op de hoogte van het feit dat Haan vandaag in Saloniki terugkeert om zijn contract, dat tot 1 juli volgend jaar loopt, te laten ont binden. Voulinos, die in'de af gelopen jaren veel Nederlanders als trainer in dienst had - Thijs Libregts, Rinus Israel en Rob Ja cobs gingen Haan voor - ver bleef in het weekeinde op één van de Griekse eilanden, waar hij een tweede huis bezit. Zater dagavond hoorde hij al dat hij plotseling op zoek moet naar een nieuwe coach voor zijn ploeg. Feyenoord heeft niet overwo gen de werkgever van Haan van tevoren in te lichten. Evenmin wenst de club op te draaien voor een afkoopsom. Jorien van den Herik nam donderdag voor het eerst contact op met Haan, die direct vertelde dat hij 'heel erg veel ambitie' had om trainer van Feyenoord te worden. Van den Herik: „Wij hebben niet eerst PAOK benaderd. Kijk, wij hoeven geen contact op te nemen met zijn huidige club. Die afwikkeling moet hij zelf doen. Er is geen sprake van een transfer." Van den Herik heeft zich vooraf wel gerealiseerd dat er heibel zou ontstaan over een voortijdig vertrek van Haan. „Ik Arie Haan. foto anp ken Griekenland een beetje. Ja, het zal wel weer een hoop con sternatie geven. Maar ik ga er van uit dat het met een paar da gen is geregeld. Haan staat straks gewoon voor de groep hier." De opvolger van Wim van Hanegem, die zaterdagmiddag met Van den Herik overeen stemming bereikte over zijn sa laris en deze week zijn handte kening zet onder een verbinte nis die hem tot 1 juli 1997 in de Kuip houdt, hield gisteren al enigszins rekening met een 'stoeipartijtje' met zijn presi dent. Haan, op de vraag of hij zijn contract makkelijk zou kunnen verbreken: „Wat heet makkelijk? Contracten worden gesloten en worden verbroken. Het had geen zin om zondag al naar Griekenland te reizen. De voor zitter zit meestal op zijn eiland en is dan altijd moeilijk te berei ken. Daarom moet de zaak be gin deze week maar even wor den afgehandeld. Op zijn vroegst ga ik dinsdag aan de slag. Maar als het een of twee dagen later gebeurt, is dat geen probleem." Volgens Jorien van den Herik past Arie Haan prima bij het elf tal van Feyenoord. De voorzitter kwam daar na zijn laatste ge sprek in de woning van de oud- Ajacied in Stuttgart achter. „Het is een kwestie van analyseren," zegt de praeses. „Het elftal ken de ik vrij goed. Arie kende ik persoonlijk nog niet. Zaterdag heb ik urenlang met hem ge sproken. Uiteindelijk kwam ik tot de conclusie dat beide par tijen bij elkaar zullen passen. Ik ben overtuigd van zijn kwalitei ten. Ik heb me goed genoeg la ten informeren." De spelersgroep van Feye noord heeft geen inspraak ge had. Van den Herik zegt wel te hebben geluisterd naar de sig nalen vanuit de selectie. „Maar met de heren uitgebreid van ge dachten wisselen vond ik niet nodig. Dat moet ik de spelers ook niet aandoen-. Zij mogen verwachten van het bestuur dat er bij Feyenoord een trainer van niveau binnenkomt." Arie Haan, die Van den Herik persoonlijk afhaalde op het vliegveld en hem 's avonds weer terugbracht, heeft geen specifie ke opdracht van het Feyenoord- bestuur gekregen. „Hij moet al les uit de ploeg halen wat er naar zijn inschatting inzit. Haan heeft me duidelijk gemaakt dat hij tevreden is met de groep, ook al kent hij de spelers niet al lemaal persoonlijk." Volgens de voorzitter van Feyenoord heeft bij zijn beslis sing ook meegewogen dat Haan de club goed kan verkopen. „Arie is een man die een zekere bravoure heeft. Ik heb al eerder geroepen dat wij, Rotterdam mers, ons niet hoeven te laten ondersneeuwen. Het is echt Amsterdams om die bravoure te tonen. Maar ook bij Feyenoord gebeuren een heleboel goede en mooie dingen. Het vermogen om dat naar buiten te brengen heeft Haan als geen ander." Grappig genoeg stelt hij van 'de anderen' woensdag voorals nog dus alleen Numan op... Nederland - Jong Oranje 6-1 (4-1) 6. 4-1, 45. Overmars 5-1, 59. Trust- full 6-1. Scheidsrechter: Oskam. Nederland: Van der Sar (31. De Goey); Reiziger, Frank de Boer, Blind (12. De Koek) en Numan; Ronald de Boer (31. Helder), Seedorf, Witschge (31. Davids) en Overmars; Kluivert en Mulder (31. Trustfull). Jong Oranje: Westerveld, Ricksen (31. Arie Haan wilde na 20 jaar dolgraag terug ROTTERDAM GPD Op het balkon van zijn luxe huis in Stuttgart dronk Arie Haan za terdagmiddag al champagne met Jorien van den Herik. De Nederlander maakte er een complete feestdag van. Zijn vrouw was jarig, 's avonds ver scheen hij op één van de groot ste oktober-feesten in de stad en het belangrijkste van alles was dat hij eindelijk in dienst kon treden van een Nederland se topclub. Arie Haan ging precies twintig jaar geleden weg uit Nederland. Eerdere kansen om terug te ke ren waren er voor hem niet. Ge heel tot zijn ongenoegen. Daar om hapte hij onmiddellijk toe toen Feyenoord afgelopen week bij hem aan de bel hing en de voorzitter hem drie dagen later een vet contract voor de neus hield. „Feyenoord," verklaarde Haan, nadat hij de besprekin gen met Van den Herik had af gerond, „is altijd een ploeg ge weest, die durft te investeren. Ik heb bij Standard Luik en Vfb Stuttgart meegemaakt dat er verkocht werd en er niet werd geïnvesteerd. Daar baalde ik van. Bij Feyenoord moeten we met het huidige spelersmateri aal goed gaan voetballen, prij zen gaan pakken en daarna ver der investeren om de top te be reiken." Pag. 24: Reacties

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17