Gouden Boekjes op weg naar gouden jubileum Cultuur&Kunst Heksen in Filmmuseum Artiesten in kerk Inhoud 'nieuwe' CD Beatles uitgelekt 'S Alan Parsons als muzikaal 'behanger' Cézanne verovert weer de wereld Gestolen Dali's gevonden 'Bold in concert' minder beautiful MAANDAG 9 OKTOBER 1995 GERT VISSER. 071-356441 Succesvolle opening kunstbeurs PAN Amsterdam De nationale kunst- en antiekbeurs PAN Amster dam heeft een succesvol openingsweekeinde achter de rug. Zo'n 10.000 mensen bezochten zaterdag en zondag het evenement in de RAI dat tot en met 15 oktober duurt. Volgens de organisatie verkochten de deelnemers 'verrassend goed'. Zo verwisselde een winterlandschap van de zeventiende-eeuwse meester Isack van Ostade van eigenaar. Hoeveel er voor is neergeteld, is niet be kend, maar de vraagprijs bedroeg een slordige 1,5 miljoen gul den. Verder ging meteen al tijdens de openingsbijeenkomst een herontdekt schilderij van Jan Sluijters voor een onbekend be drag van de hand. Rembrandt en Jan Steen op veiling londen Het veilinghuis Sotheby's veilt op 6 december in Lon den het schilderij 'Rustende Cupido' van Rembrandt en twee werken van Jan Steen. De kunstwerken maken deel uit van een collectie oude meesters die barones Gabrielle Bentinck-Thys- sen-Bornemisza, weduwe van een Nederlandse diplomaat, van de hand doet. De waarde van het in 1634 geschilderde doek van Rembrandt wordt op 4 tot 5 miljoen pond (ruim 10 tot 12,5 mil joen gulden) geschat. De twee werken van Jan Steen die worden geveild, zijn De eendenverkoper en De kwakzalver. Het Nederlands Filmmuseum in het Amsterdamse Vondel- paark heeft tijdens de herfstva kantie een spannende familie voorstelling op het programma staan. Van woensdag 18 tot en met zondag 22 oktober staat, steeds om 15.00 uur, het muse um in het teken van Heksen. Deze voorstelling is een combi natie van film, theater en mu ziek. Middelpunt van de voorstel ling zijn vier ingekleurde, zwij gende films uit de archieven van het Nederlands Filmmuse um. Tussen de bedrijven door is Marianne van der Staay in actie te zien als de heks Claartje Teu tebelle. Zij zingt en bespeelt het Wonderorgel tijdens de films. Ton van Erp is te zien als Willie Pan. Van Erp schreef de muziek bij de films en speelt op contra bas en pandemonium, een zelf vervaardigd instrument met metalen slagvoorwerpen, sire nes en andere hulpstukken. Hiermee zorgt hij voor een overweldigend en verrassend geluidsdecor. Na de pauze wordt één van de vier films her haald en mogen de kinderen met hulp van Claartje en Willie, zelf muziek maken. Magie vormt de rode draad in de voorstelling Heksen. In Het Fotoalbum, een Franse film uit 1905, brengt een tovenaar aller lei figuren uit een prentenboek tot leven. In Un Locataire Dia- bolique (Frankrijk 1908) huurt een man een kamer en tovert vervolgens alles wat hij nodig heeft uit zijn koffer, inclusief zijn familie. Physique Diable (Frankrijk 1912) toont de duivel in de weer met een grote kook pot. La Fee Carabossa (1906) laat zien wat er gebeurt als een heks écht kwaad wordt. leiden De Oude Vestkerk in Lei den is zaterdag officieel in ge bruik genomen als cultureel cen trum. Sinds het voorjaar van 1994 worden in deze kerk, die ei gendom is van de gereformeerde kerk in Leiden, geen diensten meer gehouden. Daarvoor wordt gebruik gemaakt van de Hoog landse Kerk. Behalve voor klein schalige concerten die wegens de restauratie van de Stadsgehoor zaal moesten worden verplaatst, is de Oude Vestkerk beschikbaar voor huurders die onderdak zoe ken voor culturele evenementen. Een groot aantal artiesten, onder wie pianist Maarten Boonstra (op de foto), luisterde het openings feest op. Volgend voorjaar wordt bekeken of er genoeg belangstel lenden zijn om een van de twee zalen in de kerk te huren. Mocht dat niet zo zijn dan wordt de kerk vermoedelijk verkocht. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS 3. 'Searchin' (au ditie voor Decca, I januari 1962), 4. Hallelujah, I Love Her So' (thuisrepetitie als Beatles. 1960), 5. 'Love Me Do' (alterna tieve versie, 1962), 6. 'Please, Please Me' (a.v., 1962). 7. "A Hard Day's Night' (a.v., 1964), 8. 'You Can't Do That' (a.v., 1964), All My Lovin' (uit Ed Sullivan Show. 9 februari 1964), 10. 'That'll Be The Day' (Quarry Men, waarschijnlijk uit 1958). 11. 'You'll Be Mine' (thuisrepetitie, 1960 of later), 12. 'Cayenne' (nog niet eerder uitgebracht instrumentaaltje van Paul McCartney), 13. 'My Bonnie' (opname voor Polydor, juni 1961), 14. 'Ain't She Sweet' (idem Polydor), 15. Cry For A Shadow' (idem Polydor), 16. 'Three Cool Cats (auditie Dec ca), 17. 'Sheik Of Araby (auditie Decca), 18. 'Like Dreamers Do' (auditie Decca), 19. 'Hello Little Girl' (auditie Decca), 20. 'Besa- me Mucho' (auditie voor EMI, 6 juni 1962), 21 'How Do You Do It' (nog niet eerder uitgebracht, voor EMI, 4 september 1962), 22. 'One After 909' (nog niet eerder uitgebracht, 5 maart 1963), 23. 'Lend Me Your Comb' (opname voor BBC, juli 1963), 24. I'll Get You' (live at London Palladium, 13 oktober 1963), 25. 'I Saw Her Standing There' (live voor Zweedse radio, 24 oktober 1963), 26. 'From Me To You' (idem), 27. 'Money (That's What I Want)' (idem), 28. 'You Really Got A Hold On Me' (idem), 29. 'Roll Over Beethoven' (idem), 30. 'You'll Know What To Do' (nog niet eerder uitgebrachte akoestische solo van George Harrison, 13 juni 1964) en 31. 'My Girl Is Red Hot' (Star Club, Hamburg, eind 1962). Bij platenmaatschappij EMI wacht men nog steeds op het verlossende persbulletin over de aankomende 'nieuwe' Beatles- uitgave. Naar fanclubkringen is de afgelopen weken echter toch al het een en ander uitgelekt, zoals de inhoud van de eerste van de drie dubbel-CD's, die de Britse televisieserie over 'The Fabulous Four' (vanaf 26 no vember op ITV, later elders in de wereld) zal omlijsten. De eerste single op Volume One van 'Beatles Anthology', verschijningsdatum tot nader order 20 november, wordt zoals al eerder aangekondigd, 'Free As A Bird', met de authentieke zang van componist John Len- non en de onlangs ingespeelde begeleiding van Paul, George en Ringo. Na deze opening volgen nog dertig songs, waarvan ove rigens de echte verzamelaars al het overgrote deel als 'bootleg' in hun bezit zal hebben. Twee miljoen De Hilversumse vestiging van EMI gaat ervan uit dat Volume One uiterlijk maandag 20 no vember in de winkel zal liggen. De delen twee en drie verschij nen in de loop van 1996. De eerste oplage van de single 'Free As A Bird' telt twee miljoen exemplaren. Met de reclame campagne rond 'Beatles Antho logy' is een bedrag van bijna vijftig miljoen gulden gemoeid. Op het tweede Spite Of All The Danger' van The Quarry Men (de eerste 'combi' van John Paul en Geor ge) uit 1958, sluiten de volgende Tentoonstelling in Leidse Droomfabriek Iedereen kent ze, iedereen heeft ze gehad en iedereen vond ze prachtig. Ze hadden zo'n lekkere harde kaft, die er met een paar deuken alleen maar op vooruit ging. Een paar potloodkrassen van een jong vandaaltje deerden de tekeningen niet. Is dit pure nostalgie of staan de Gouden Boekjes, die De Bezige Bij vanaf 1947 uitgeeft, nog steeds hun mannetje in de kinderboekhandel? leiden susanne lammers De Gouden Boekjes zijn echt heel leuk, maar dat weet je pas weer als je er opnieuw in leest. Gisteren organiseerde kinder boekhandel Kraai Ko een ten toonstellinkje in de Droomfa briek van (bijna) alle Gouden Boekjes die in het Nederlands verschenen zijn. Dat lelijke exemplaar dat werd uitgegeven ter gelegenheid van het 700-ja- rig jubileum van de stad Am sterdam lag er. Het boekje van Sambo - dat nooit meer her drukt zal worden, omdat het verhaaltje over het jongetje Sambo met zijn ouders Mambo en Jambo tegenwoordig niet meer deugt - lag er. Het cirucs- hondje Pietepaf lag er ook. En de gele taxi, Wim die naar Spanje fietste, en de vijf brand weermannetjes. Die vijf brandweermannetjes kennen alle kinderen die naar de bijbehorende voorstelling van Clara Linders waren, allang. Linders vertelt het verhaaltje, beeldt het improviserend uit en laat het publiek de toeters en bellen doen. Als ze de kinderen erbij, be trekt (,,Hoe zat het ook al weer? roept een goochemerd be hulpzaam: „Wij hebben dat boekje!'' Linders maakte deze voorstelling voor het vijftigjarig bestaan van uitgeverij De Bezi ge Bij, vandaar de enorme bijen die aan het plafond hangen. Het heeft iets te veel van een uit de kluiten gewassen kleuter juffrouwen-act, vooral ook door een langdradig bijenliedje dat na elk verhaaltje gezongen wordt. Maar het is gezellig en het spreekt de kinderen enorm aan. Prachtig is het manshoge 'Henkie de hoorn', haal vertelt over een jongetje dat zo graag wil oefenen op zijn hoorn, maar overal wordt weg gestuurd. Hij eindigt met zijn hoorn op zee en redt met zijn getoeter een pasagiersschip van schipbreuk. Dan krijgt hij na tuurlijk een medaille 'Voor Hel den' en mag een concert geven met de kapitein van de boot, waar Linders dan toevallig een opname van heeft. Tweedehands De voorstelling, de enige mani festatie voor jongere kinderen deze kinderboekenweek in Lei den, is een groot succes en maakt ouders en kinderen lek ker voor de Gouden Boekjes. Een run op de verkooptafel is het resultaat. Kraai Ko was al heel lang van plan iets rond de Boekjes te doen; Helga van Manen, een van de eigenaars van de kinder boekhandel, verzamelde ze en merkte hoe leuk haar eigen kin deren ze vonden: Bij Kraai Ko liggen dan ook alle Boekjes die nog leverbaar zijn, nieuw of tweedehands. Je denkt bij een Gouden Boekje in eerste instantie aan de allerkleinsten, maar de reeks is gevarieerder. Favoriet van Margit van Haasteren, een an dere Ko, is 'Bij de Indianen', dat juist voor iets oudere kinderen heel spannend is. Zij is vooral weg van de tekeningen van Amerikaanse landschappen, die realistischer zijn dan de plaatjes bij bijvoorbeeld 'Pietepaf of'De gele taxi. Tot en met 13 oktober kun nen kinderen nog meedoen aan de speurtocht naar de Boekjes in etalages van winkels op de Nieuwe Rijn en de Botermarkt. Sommige winkels maken het moeilijk. Daar moet je goed zoeken tussen alle spulletjes die verder nog uitgestald worden. Maar er is er één die de hele etalage op het boekje ingericht heeft. En wat je kunt winnen als je alle tien boekjes gevonden hebt? Een Gouden Boekje na tuurlijk. Deelnameformulieren voor de Gouden-Boekjesspeurtocht bij: Kinderboekhandel Kraai Ko, Nieuwe Rijn 94 (ter hoogte van de Kraaierstraat). Een tentoonstelling o parus cees v De kritieken die Paul Cézanne oogstte toen hij zijn eerste, sombere kleuren op het doek penseelde, waren weinig lo vend. Kunstkenners brand merkten zijn werken als 'visule nachtmerries' en 'wreedheden in olieverf. Zijn vader, een ban kier, schamperde: „Mijn beste Paul, wat schiet je met schilde ren op? Hoe kun je de natuur verbeteren"? Maar anno 1995, bijna negen tig jaar na zijn dood, gaat Cé zanne door voor de vader van de moderne kunst. De pas ge opende tentoonstelling van zijn werk trok in Parijs zo veel be langstellenden dat zich buiten het Grand Palais lange rijen wachtenden vormden. Ver wachting voor de komende maanden: 400.000 bezoekers. De afgelopen decennia heeft Frankrijk vaker het werk ten toongesteld van één van zijn meest bewierookte meesters. In 1978 was er ook al een exhibitie van Cézannes werk in het Grand Palais, in 1989 in Bale en een jaar later in zijn geboorte stad Abc-en-Provence. Maar r tevoren was er een ten toonstelling als de huidige. Tot 7 januari hangen 109 van zijn schilderijen, 42 aquarellen en 26 schetsen in de galerieën van het paleis bij de Champs- Elysées. Daaronder werken als 'Grandes Baigneuses', zijn grootste doek, dat vanuit Phila delphia (VS) werd overgevlogen. Om de werken bijeen te krij gen, was de medewerking ver eist van musea in onder meer Amerika, Rusland, Australië, Ja pan en natuurlijk Frankrijk. De Réunion des Musées Nationaux (RMN), die de tentoonstelling heeft georganiseerd, had daar voor bijna 22 miljoen francs (7 miljoen gulden) nodig. Grootste post: de verzekering van de doeken. Commercie „We hebben 7,5 miljoen francs uitgegeven aan verzekerings premies", zegt Alain Madeleine- Perdrillat, directeur public rela tions van de RMN. „Paul Cé zanne is één der duurste schil ders ter wereld". Of de RMN, een semi-over- heidsinstelling. de kosten eruit haalt? De directeur denkt van wel. De verwachte 400.000 be zoekers alleen zouden de ten toonstelling al kostendekkend maken, maar daarnaast hoopt de RMN een groot aantal voor werpen te verkopen die zijn af geleid van Cézannes werk. Als de deuren van het Grand Palais op 7 januari voor de laatste keer dicht gaan, betekent dat bovendien niet het einde van de show. Het circus reist dan verder naar de Tate Gallery in Londen (8 februari tot 24 april) en het Amerikaanse Phila delphia Museum of Art (26 mei tot 18 augustus). Een indicatie van de onge kende populariteit van Cézanne is ook de gretigheid waarmee de commercie zich op de tentoon stelling heeft- gestort. De RMN bracht het boek 'Moi, Paul Cé zanne' (295 francs) op de markt, om tot haar verbazing te moe ten vaststellen dat zich nog 36 andere uitgevers met dergelijke boeken in het strijdperk hadden geworpen. En voor de compu- terslaaf, die zelfs voor zijn infor matie over een 19de eeuwse schilder niet buiten zijn scherm kan, waren er drie CD-rom's verschenen. De politie in Arnhem heeft twee gestolen schilderijen van Dali opgegraven in de bossen van de Posbank in Rheden. De schilderijen werden in d< nacht van 29 op 30 augustu; meegenomen uit het Arnhem se concertgebouw Musis Sa crum, waar een expositie van werken van Dali, Chagall er Miro was. De twee terugge vonden doeken vertegenwoor digen een waarde van ruim 600.000 gulden. Vorige week hield de politic na uitvoerig ondei^oek een dertigjarige inwoner van Velp aan. Deze man bekende dat hij de schilderijen - Vlucht naar Egypte en De Drie Wij zen/De Handkus - in plastic verpakt had begraven in hel bos. De politie gaat er van uil dat de Velpenaar ook betrok ken is geweest bij de diefstal. Mogelijk volgen er nog meei aanhoudingen. recensie louis du moulin 'The Bold and the Beautiful in concert'. Met Bobby Eakes, Jeff Trachta, Darlene Een herhalingsoefening met minder glans. 'The Bold and The Beautiful in Concert' was vorig jaar een doorslaand suc ces, dus moest er wel snel een vervolg komen. Zowel de plan ning als de uitvoering van dit Amerikaanse 'verzoeknummer' is evenwel niet zo gelukkig ge bleken als impresariaat Charles Aerts had gehoopt. Anders dan twaalf maanden en twee dagen geleden bleef daarom gister avond in Ahoy' de tweede ring geheel leeg. De pret bij de naar schatting 4500 fans, van wie zeker 97,5 procent vrouwen, was er overi gens niet minder om. Maar dat voor hen dit avondje niet stuk zou kunnen, werd wel duidelijk bij de opkomst van Jeff 'Thome' Trachta na de pauze. De blonde televisieheld annex zanger werd nadat het spotlicht hem had ontdekt in standbeeldpose mi nutenlang toegezongen alsof hij zojuist ongehoorde wonderen had verricht. Dat juist Jeff zich tot dan als de zwakste schakel in de hele 3how had gepresenteerd (als ge volg van zijn verjaardagsfeestje? was kennelijk 'iedereen' ont gaan. Tijdens het eerste uur ging Trachta namelijk herhaal delijk in de fout door onder meer zogenaamde anekdotes niet af te maken en door af te wijken van de geplande volgor de. Zijn (duet)partner Bobby Eakes, via de buis beter bekend als Macy Alexander, en de Paul Natte Theater Band reageerden gelukkig alert en verstandig, waardoor de sfeerschade be perkt bleef. Behalve dat dit keer het nieuwtje van 'de zingende Bold- sterren' ervan af was, ontbrak ook John McCook (Eric Forres ter). Met hem en de andermaal aanwezige Darlene Conley (Sal ly Spectra) was er een jaar gele den een betere balans in de show en ook meer open-haard- romantiek. Zijn afwezigheid, wegens belangrijke theaterver plichtingen in Amerika werd ge deeltelijk opgevangen met een driedelig nationaal voorpro gramma van Ben Tamara, Rob Janszen en Erica, Maurice Kroon, dat door de zaal maar moeizaam werd geconsumeerd. Geen John McCook, daarom 'n tegenvallende belangstelling? Andere oorzaken lijken belang rijker. Het niet uitverkopen van Ahoy' (vorig jaar zelfs twee maal) heeft niet zozeer te ma ken met de twee optredens el ders dit weekeinde (vrijdag Gro ningen, vanavond in de Zwolse IJsselhal). Eerder met het feit dat de sterren er 'ineens' al zijn, terwijl hun nieuwe albums am per uit zijn en de reclametam tam nog niet voor extra (televi- sie)aandacht heeft kunnen zor gen. 'Duets 2' van Bobby Eakes en John Trachta belooft volgens Arcade-baas André de Raaf wel zo gewild te worden als zijn voorganger, waarvoor het ko ningskoppel voor de onderbre king 'dubbel platina' (200.000 exemplaren) ontving. „Want sinds vrijdag zijn er al meer dan 50.000 stuks van verkocht", al dus de platenbons. gebouw Den Haag. Verdere ma 9 okt Groningen (Oosterpoort), di 10 okt Utrecht (Muziekcentrum Vreden- burg); wo 11 okt Enschede (Muziekcen trum); do 12 okt Nijmegen (Vereniging) Het draaide gisteravond in het Haagse Congresgebouw niet om de twee vocalisten Chris Thompson en Peter Beckett. Evenmin om de hyperactieve gitarist Ian Bairnson. Nee, de man op wiens naam het publiek massaal afkwam, was de zwaar gebouwde bebaarde figuur op de achtergrond. Eigenlijk een verschijning die je eerder het beroep van patatbakker of die- renoppasser, dan de status van rockster toedicht. Alan Parsons. Hier wat akoestische gitaar spe lend en daar wat synthesizer- toetsen beroerend gaf hij in Den Haag het eerste van een vijftal Nederlandse concerten. Op het podium beperkt hij zich tot de rol van muzikaal re gisseur en als plaat-artiest is hij eerder een muzikaal project ontwikkelaar dan iemand die zo nodig een expressie van zijn diepste emoties wil tonen. Het heeft ook weinig zin Parsons' muziek op artistieke criteria te beoordelen. Hij ontwerpt en plakt muzikaal behang. Maar dan wel degelijk en slijtvast be hang. Hotelbehang. Zijn ruim tien jaar oude deunen 'Old and Wise' en 'Don't answer me' hebben inmiddels de status van evergreen. In Den Haag werd technisch perfect gespeeld en gezongen. Daarbij neemt de nieuwe voca list, sessiemuzikant Peter Bec kett, het wat softere, fondanten - en op de platen vaak door Co lin Bluntstone gezongen - re pertoire voor zijn rekening, ter wijl Chris Thompson voor de wat pittiger stukken tekent. Wat voor de lichtshow geldt, geldt echter ook voor de muziek: ver bazend high tech, maar ook be hoorlijk steriel en fantasieloos. Zelfs de repertoirekeuze over lapt grotendeels het concert van vorig jaar in Ahoy' en de afgelo pen jaar verschenen live-CD. Ruim een half jaar geleden had ik het genoegen Parsons in de studio bij zijn landhuis in het Engelse Sussex te mogen ont moeten. Ontzettend aardige man die boeiend vertelde over zijn werk met de Beatles en Pink Floyd. Maar op de vraag waarom er uit zijn eigen muziek zo weinig passie sprak, keek hij even vreemd als een vegetariër in het abattoir. Waar het bij Parsons ook in Den Haag aan ontbreekt, is emotie. Echte mu zikale emotie. Sentiment is er daarentegen genoeg. In songs als 'Time' en 'Limelight' bij voorbeeld. Het klapgrage pu bliek neemt daar graag genoe gen mee. Persoonlijk kies ik er dan liever voor nog maar eens de witkwast over m'n oude be hangetje te halen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11