Leidsch Dagblad 11 21 ssen in esmacht r Bosnië' J Boos op Frankrijk Sijfsvoering Leidse rsiteit chaotisch' Oegstgeester pater op staande voet ontslagen Tegen uitlatingen bij Van Traa valt weinig te doen Seamus Heaney winnaar Nobelprijs Literatuur V Hoogste punt! GOED NIEUWS -X OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 ZATERDAG 1,85 te steun in sset voor )ord Oslo-2 Cultuur en Kunst Leiden Sport Voorschotense bioscoop na drie jaar weer open Waarom kometen ontploffen en geliefden ruziën bestand moet dinsdag ingaan n de NAVO zijn het erover eens dat Rus- ïlnemen aan de multinationale vredes- ;icht gaat houden op de uitvoering van het assend bereikte bestand in Bosnië. Dat I tijdens de vergadering van de ministers /an de NAVO-lidstaten in het Amerikaanse ip*jr|NG' ton anp- ET. |AVO-ministers litief uitgelaten aan de vredes- e toezeggingen gedaan, aldus undig lieve (defensie), ook meedoet kwaliteit en de definitieve vre- slechtpartijen in Bos- a Amerikaanse slecht staakt-het-vu- de voormalige republiek over- rd gaat dinsdag Megering in Sara- el als voorwaar- sdag de gas- en jng aan Sarajevo doeling is dat q 3 in de Verenigde 'tsprekingen be- de Bosnische Mrs en Kroaten. 'Clinton gisteren AU lie aankondiging oortsachtige di- iRIS plomatieke bemiddeling van de Amerikaanse gezant Holbrooke. Hij voerde in Sarajevo, Belgrado en Zagreb besprekingen met de drie betrokken presidenten. De nieuwe multinationale vredesmacht zal de VN-blauw helmen in Bosnië vervangen. De VN zullen wel een hoge poli tieke vertegenwoordiger ter plaatse houden. De opperbevel hebber van de NAVO-tröepen in Europa, generaal loulwan, gaat na hoe de vredesmacht kan worden samengesteld uit troe pen die al in Bosnië zitten, troe pen die aan de VN zijn toege zegd en uit militairen die de lid staten nieuw moeten leveren. De vredesmacht zal ongeveer 50.000 militairen tellen. De Amerikanen, hebben al toege zegd de helft daarvan te zullen leveren. De bevelvoering van de nieu we vredesmacht is een moeilijk punt voor de Russen. Geen van de NAVO-ministers in Williams burg wil echter een dubbel commando, zoals eerder bij de samenwerking tussen de VN en de NAVO in Bosnië het geval was. Ook Voorhoeve benadruk te dat er een eenduidig com mando van de NAVO moet zijn. TE}lijk rapport van werkgroep: Geen feest bij winnend Feyenoord Na felle kritiek op bisschop Van Luyn HET WOORD IS AAN Ludwig van Beethoven Men moet wat zijn, als men wat wil schijnen. oegstgeest carine damen Het bisdom Rotterdam heeft gisteren pater F.J. Vervoeren van de Willibrord-parochie in Oegstgeest op staande voet ont slagen. De pater zou zijn aange kondigde ontslag (per 15 janua ri) niet respecteren. Bovendien heeft Vervooren in het open baar 'smadelijke opmerkingen en ongefundeerde aantijgingen' aan het adres van het bisdom geuit. ,,Ik kon de ware toedracht rond deze affaire niet meer ver zwijgen", reageert Vervooren op zijn ontslag. ,,Dit snelle ontslag is een teken van onmacht van het bisdom. Maar de katholieke kerk is nooit goed geweest in het verdragen van kritiek." Pater Vervooren (39) werd gistermiddag op de hoogte ge steld van het ontslag. Hij rea geert tamelijk rustig. ,,Deze ont slagbrief kwam niet als een ver rassing", meent hij. ,,Ik wist dat het bisdom zo kortzichtig zou zijn om mij meteen de deur uit te werken. Het lijkt wel of het door een wesp gestoken is. De ze bliksemsnelle reactie beves tigt alleen maar dat mijn 'aantij gingen' aan het bisschoppelijk adres waar zijn." De 'Zaak Vervooren' sleept zich al enige maanden voort in de Willibrord-parochie. Een klein groepje parochianen zou de pater op alle mogelijke ma nieren proberen zwart te ma ken, terwijl het merendeel van de parochie tevreden over hem zou zijn. In augustus kwam het gekonkel in een stroomversnel ling toen Vervooren bericht kreeg dat hij per 15 januari zou worden ontslagen. Als reden werd opgegeven dat zijn drieja rig contract afliep. Bovendien zou de pater onrust binnen de parochie brengen. Vervooren heeft de laatste weken in diverse kranteninter views ongezouten kritiek gele verd op het bisdom. Directe aanleiding tot het ontslag waren zijn uitspraken in het dagblad Trouw, eerder deze week, waar in hij de handelwijze van het bisdom „respectloos, vies en getuigend van mafiapraktijken" noemde. Voorts zei Vervooren zich het slachtoffer te voelen van „psychoterreur waarmee het bestuur van het bisdom Rotterdam zijn priesters beje gent". „Sinds het nooit opge helderde ontslag van bisschop Bar wordt het bisdom Rotter dam op onoirbare wijze be stuurd. De balans is weg, het bisdom is ziek." In de ontslagbrief geeft bis schop A.H. van Luyn de pater te kennen dat hij „zich onttrekt aan de leiding van de bisschop en dat u niet langer te handha ven bent in de verantwoorde lijkheid die u is toevertrouwd". Vervooren faxte onmiddellijk een reactie naar het bisdom. „Uw beslissing is een teken van de onmacht van het bisdombe stuur tot dialoog en tot argu mentatie. Met psychisch geweld tracht u een antwoord af te dwingen, zonder mij ooit de ar gumenten gegeven te hebben die mijn voortijdig ontslag kun nen rechtvaardigen." Pagina 16: 'Het bisdom staat in zijn hemd'. ratuur 10721o 12722° 12°/21° 10% 10% 10% 70% 60% 40% Uitgebreid weeroverzicht op pagina -\ Q VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie .11 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving16 Randstad20 Regio15,16,17,19 RTV/programma's13 Sport23,25 Strips Uitgaan Weg en wiel 18 ZONDAG 8 OKTOBER KOOPMIDDAG VAN 13.00 TOT 17.00 UUR Keuze uit 60 ANWB-gekeurde occasions met BOVAG-garantie en NATIONALE AUTOPAS /£ÏTAUTO'S vanoverbeeke ing van de Leid- iteit schiet ern- jaarrekening is onoverzichtelijk, J inzicht bestaat w I f manciële positie /|eit. Ook het ver- I en onroerend it voldoende be- ernstige handi- izond maken en instelling. Dat Leidse werk- idt in een tot nu rapport, heeft vorig jaar 'oering van de iniversiteit, die miljoenentekort ider de loep ge- rstadt vindt dat jmeer inkomsten n door contrac ten te sluiten met commerciële bedrijven en instellingen, maai de tekortschietende bedrijfvoe- ring zou dat in de weg staan. Tot nu toe heeft de universi teit weinig met het rapport ge daan. Maar volgens J. Waldus, lid van college van bestuuy en verantwoordelijk voor de finan ciën, is achter de schermen 'al het nodige gedaan aan verande ringen'. Zo wil hij het contract onderzoek, de zogeheten derde geldstroom, onderbrengen in een holding met aparte BV's en eigen financiële deskundigen. „Dan worden de universitaire geldstromen duidelijker en kun je fundamenteel en commer cieel onderzoek gescheiden houden. Maar die veranderin gen kun je niet forceren." Pagina Leiden: Universiteit moet de markt op. Papeete Het protest van Polynesiërs tegen de Franse kernproeven in hun archipel gaat door. Deze Tahitiaan probeert voor het Polynesisch parlement in Papeete duidelijk te maken dat zijn land door Frankrijk wordt ge ketend en monddood gemaakt. foto reuter mark baker Kortingsbonnen voor chansonavond Georgette Dee in Leidse Schouwburg en toneelstuk Aspern in Parktheater in Alphen a.d. Rijn. ANTIQUARISCHE BOEKENBEURS oude bijzondere boeken PIETERSKERK-LEIDEN zaterdag 7 oktober 11-17 uur zondag 8 oktober 11-17 uur Bond van Handelaren in Oude Boeken (B.O.B.): 02154-17256 haarlem arthur maandag Wie boos is over uitlatingen tijdens de ver horen bij de commissie-Van Traa, maakt bij de rechter weinig kans. In de wet blijkt een artikel voor te komen waarin staat dat bij de commissie afgelegde verklaringen nergens als bewijs kunnen dienen. „Als iemand zijn uitlatingen niet nog eens herhaalt, valt er weinig aan te doen", zegt de Groningse we tenschapper mr. A.H. Dolle. Boze organisaties van buitenlanders, ver ontwaardigde advocaten, woedende jour nalisten. De verhoren bij de parlementaire enquêtecommissie opsporingsmethoden zorgden de afgelopen weken voor een reeks reacties van direct betrokkenen. Verschil lende malen werd gedreigd met juridische stappen. De Nederlandse Vereniging van Journa listen (NVJ) stelde een ultimatum, advocaat mr. A. Moszkowicz deed woensdag aangifte wegens door een politieman en een officier van justitie gepleegde strafbare feiten. Hij wil een proefproces uitlokken. Het lijkt er echter op dat alle betrokkenen weinig kans maken. In de Wet op de parlementaire en quête staat een tot op heden onopgemerkt artikel met grote gevolgen. Artikel 24 bepaalt dat bij de commissie afgelegde verklaringen nimmer 'als bewijs in rechte' kunnen gelden. „Het is er oor spronkelijk misschien niet helemaal zo voor bedoeld, maar het staat er onomwonden", zegt universitair hoofddocent Dolle, die in 1985 een juridisch boek over parlementaire enquêtes schreef. Volgens Dölle is het artikel opgenomen om te voorkomen dat mensen in een straf proces extra worden gehinderd door wat ze tijdens een parlementaire enquête hebben gezegd. Bij een enquête gelden voor getui gen veel minder mogelijkheden om te wei geren iets te zeggen dan in een strafproces. „Het verschoningsregime is veel zwakker." „Men heeft mensen dus willen bescher men. Hun verklaringen bij een enquête commissie kunnen niei in een eventueel strafproces worden gebruikt. Om in caféter men te spreken: mensen moeten eerst naar buiten komen om het te herhalen." Pagina 3: Politie negeert ultimatum NVJ. stockholm rtr/afp/anp De Ierse schrijver Seamus Hea ney heeft gisteren de Nobelprijs voor de Literatuur gekregen. Dat heeft de Zweedse Academie van Letteren bekendgemaakt. De prijs wordt op 10 december in Stockholm uitgereikt. De 56- jarige dichter, essayist en verta ler ontvangt dan een geldbedrag ter waarde van 1,65 miljoen gul den. Heaney is de derde Ier die de Nobelprijs voor literatuur ontvangt. William Yeats en Sa muel Beckett gingen hem in 1923 en 1969 voor. Heaney is in Nederland geen onbekende. Begin dit jaar was hij de eerste gast in de poëzie reeks van het Stedelijk, Museum in Amsterdam. Via een video scherm las hij voor uit eigen werk. Voorafgaand aan die ten toonstelling gaf Heaney in De Rode Hoed in Amsterdam een lezinp Bij Uitgeverij Meulenhoff vers -1 it Heaneys werk in het Nederlands. Samen met diri gent en pianist Reinbert de Leeuw won Heaney in 1991 de Sikkensprijs. In 1977 trad Heaney voor het eerst in Nederland op tijdens Poetry International in Rotter dam. Na dat eerste optreden was Heaney veelvuldig te gast in Rotterdam. Sinds 1990 zit hij ook in de internationale advies raad van Poetry. Pagina 11: 'Semus Heaney: po litiek bewust lyricus'. Nog nooit vertoonde muziek- yCtj instrumentenverkoop HOUTRUSTHALLEN. H0UTRU5TWEG 108. DEN HAAf. Spectaculaire aanbiedingen in vleugels, piano's, digitale piano's en keyboards, korringen tot 60%. Poppeliers MuziekMetropool Europa's grootste muzickwarcnhuis. Alphens paar tilt sociale dienst voor half miljoen alphen aan den rijn ruud sep Een Alphens echtpaar blijkt de afgelopen zestien jaar verschil lende uitkeringsinstanties voor in totaal een half miljoen gul den te hebben opgelicht. De 54- jarige man en zijn 53-jarige wouw leefden op papier sinds 1979 gescheiden van elkaar, ter wijl ze in feite samenwöonden. De man ontving achtereen volgens in Rotterdam en Utrecht een uitkering, terwijl de vrouw van sociale zaken in Al phen geld kreeg. Daarnaast ont ving het paar ook nog ten on rechte huursubsidie. Naast deze fraude, hielpen de twee Alphenaren ook familiele den met oplichtingspraktijken. Die 'leenden' hun adressen om op die manier voor studiefinan ciering voor uitwonenden in aanmerking te komen. Het on derzoek naar deze oplichting is nog niet afgerond. tv~ ggm iüBfc ^--''Moderne Advokatuur is ondernemend. Ondernemen is bouwen. Teekcns Advokaten bouwt in eigen beheer in het Kanaal park te Leiden een kantoorpand dat is ontworpen voor optimale dienstverlening. Vandaag werd het hoogste punt bereikt. Wij zijn halverwege; op 1 maart 1996 betrekken wij ons nieuwe kantoor. TEEKENS ADVOKATEN Zeker in zaken lid Lawspan International, een associatie van advokaten Leiderdorp Karolusgulden 32-38, postbus 118, 2350 AC, tel. 071 - 541 30 21fax 071 - 541 06 84 Leiden Haagse Schouwweg 8E, 2332 KG, tel. 071 - 532 27 38, fax 071 - 532 14 21 PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. I Naam:. Adres: Nr. bank/giro: I Handtekening:. ivelop, zonder postzegel. Leidsch Dagblad, Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden. OF BEL 071-12 80 30 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1