Hogedrukspuit goede hulp bij zware klussen Consument Sterke boor- dreumes Zelf meubels maken wordt opeens een stuk eenvoudiger DINSDAG 3 OKTOBER 1995 REDACTIE SASKIASTOELINCA 023-150265 HET WEE DOOR HANS VAN ES HED De eerste week van oktober wordt het weer beheerst door een g| centrale depressie bij IJsland. Aan de andere kant van de weer# NOS treffen we boven Zuidoost-Europa een hogedrukgebied aan. Tu vooi beide systemen staat een zuidelijke tot zuidwestelijke stroming ren< mee warme lucht vanuit de Middellandse Zee over Centraal-EuD NOS uit stroomt. Rond de Atlantische depressie vloeit iets koelere lif De v naar de landen rond de Noordzee. Ser Ons land ligt deze week in de overgangszone tussen beide luch het ten, waarin enkele storingen meetrekken. Hierdoor is er elke da cen op enkele buien, mogelijk met onweer. Tussen de storingen in] he: flinke zonnige perioden, waarbij het kwik tot bovennormale wa| Dag oploopt: 17 tot 20 graden. arts Na een dag waarop de zon geregeld te zien was, neemt vanavon Dui vannacht de bewolking toe. Later valt er ook een enkele bui. D^ Dos peratuur daalt tot omstreeks 11 graden. A™ Morgenochtend is het in het hele land tamelijk bewolkt en voor* WH oostelijke provincies maken dan kans op een bui. Er waait een tot zuidwestenwind die meest matig is, maar aan de kust af en krachtig. Deze wind voert vrij zachte lucht naar ons land zodat i temperatuur oploopt tot ongeveer 18 graden in de middag. De heid neemt dan ook af en de zon krijgt wat meer ruimte. De be\P Lan en buien hangen samen met een frontale storing. Die kwam gis boven Frankrijk tot ontwikkeling en bereikt vanmiddag noord-D land. De zuidelijke stroming handhaaft zich ook woensdag. Op schillende plaatsen kan dan 20 graden gemeten worden en voo het oosten valt een enkele bui, misschien met onweer. Donderd moet er ook nog gerekend worden op een enkele bui. Daarna vqB Stu er, dankzij een hogedrukgebied, enkele droge en rustige herfsti met middagtemperaturen rond 18graden. Het grondig reinigen van grote oppervlakken ver eist in de regel moeizaam schrobwerk. Met har- de- en soms zelfs staalborstels, massa's (ver warmd) water en agressieve schoonmaakmidde len. De hogedrukreiniger kan in zulke gevallen uitkomst bieden. Daarmee zijn, welhaast comfor tabel en zonder (chemische) schoonmaakmidde len, zwaar vervuilde oppervlakken intensief en vrijwel probleemloos te reinigen. De hogedrukreiniger is uitgerust met een elek trisch of door een benzinemotor aangedreven pomp die water aanzuigt en vervolgens samen perst waardoor het via een hogedrukslang naar spuitpistool en spuitlans wordt gestuwd. Als de op het pistool aanwezige hendel of trekker wordt overgehaald, spuit het samengeperste water door de lans via de nauwe opening van de nozzle (spuitmond) met kracht (20-150bar) naar buiten. Voor een goede reinigende werking van de straal is druk alleen overigens niet voldoende. Essen tieel is een goede verhouding tussen druk en wa- terafgifte. Bijvoorbeeld lOObar en 7 liter per mi nuut. De hogedrukreiniger is bij uitstek geschikt voor het reinigen van bealgde-, bemoste- en vervuilde houten en stenen gevels, muren en bestrating. Ook voor het schoonmaken van tuinmeubels, kinderspeeltoestellen, tuinmachines, -gereed- schap, auto's en motoren kan het apparaat goede diensten bewijzen. Speciale accessoires brengen sneller werken en/of andere gebruiksmogelijkheden binnen be reik. Zo gaat het tijdrovende reinigen van gevel of bestrating aanzienlijk sneller met een zogenoem de 'vuilfrees'; een nozzle die het water, in een cir kel met een diameter van ongeveer zeven cm, met een roterende beweging tegen het oppervlak spuit. Een roterende borstel is handig bij het schoonmaken van grotere, niet zo sterk vervuilde oppervlakken als ramen, auto's en garagedeuren. En met een flexibele spuitlans wordt spuiten op lastig bereikbare plaatsen: onderzijde en wielkas ten van auto, mogelijk. Bij een aantal machines kan met een knop op machine of spuitpistool de druk geregeld worden. Dat maakt een machine wel duurder maar, vol gens insiders, niet echt doelmatiger. Wel interes sant en gebruiksvriendelijk is de zogenoemde 'start-stopfunctie'. Daarbij wordt bij inknijpen of loslaten van het pistool, behalve de watertoevoer, ook de machine gestart of gestopt. Dat reduceert stroomverbruik, geluidsoverlast en het ontlast de motor. Bij enkele uitvoeringen wordt drukverlies voorkomen door een ingebouwde terugslagklep; na opnieuw inschakelen levert de machine ook meteen de maximale druk. Met de meeste machines kunnen, middels een los te monteren of ingebouwd reservoir, reini gingsmiddelen, autocleaners, roestbeschermer- of zelfs gazonbemester aan het water worden toe gevoegd. Ook voor grit- of zandstralen bestaan speciale sets. Voor een aantal machines kan een zuigslang met filter worden aangeschaft. Zo'n set maakt het mogelijk om, in plaats van leidingwa ter, alternatieve watervoorraden; uit regenton of (schone) sloot, te gebruiken. Omdat de (op-)zuig- kracht van een hogedrukreiniger gering is en het apparaat alleen kan werken indien pomp en aan- voerslang gevuld zijn met water, is een terugslag klep (apart accessoire) geen overbodige luxe. Ze ker niet als de alternatieve watervoorraad zich op een lager niveau bevindt dan het apparaat. Gelet op de aanschafprijs, 350 gulden voor een eenvoudig tot 1.500 gulden voor een semi-profes- sioneel apparaat, is het verstandig eerst in te schatten waarvoor en hoe vaak het apparaat no dig is. Voor wie slechts eenmaal per jaar oprit of 3 10 3 3 3 9 6 4 7 2 9 10 9 2 6 10 1 3 10 3 2 9 10 9 8 9 5 7 1 6 6 6 4 9 10 2 3 9 3 9 9 7 OPGAVE OPLOSSING SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een ge tal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De let ters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Ver ticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe Igidt het sleutel woord? Horizontaal: 1. woestijnkonvooi; 2. ontwikke ling; 3. vogel; 4. aard; 5. kerk; 6. zeer lelijk; 7. woning van een kluizenaar; 8. vogel. WOORDZOEKER Overgebleven woord: VERBOUWEN AAP Heer Bommel had de armen omhoog gestrekt om het neergutsende vocht op te vangen. En in deze houding versteende hij in de kalklaag, die hem al spoedig geheel omgaf. Zijn ogen bleven door snel knipperen het langste vrij, zodat hij nog zag hoe een nieuwe aardverschuiving de ingang bedekte. Daarop viel er een diepe duisternis, waarin slechts het plassen van water en een enkele snorkende ademhaling van de ongelukkige heer te horen waren. ,,Als ei niet vlug hulp komt zal ik stik ken", waren zijn laatste gedachten. „Over een paar seconden is het met mij gedaan!" „Over vijftien seconden zal de krom me van de Heer Bommel die van het heden kruisen", prevelde professor Sickbock. „Het is te laat om hem nog een ogenblik in het verleden vast te houden - hij zal dus geen gelegen heid hebben om een bewijs achter te laten. Jammer, héél jammer. Nog twee seconden... nog één..." Op dat moment sloeg er een vlam uit het in wendige van het uurwerk, zodat de geleerde schrikkend terugdeinsde. „Drie uur", stelde hij vast, „de tijdba- nen zijn in elkaar overgegaan; de proefneming is afgelopen. Laat ons hopen, dat de proefpersoon het heeft overleefd." Nu dat had hij. Want op dat zelfde moment hakte Tom Poes het laatste kalklaagje van heer Bom mels gelaat weg. Er klonk een gierende ademhaling en de proefpersoon sloeg verwilderd de ogen op. „J-onge v-vriend!" stamelde hij geroerd. „Je hebt me het leven ge red; over een paar seconden zou het met me zijn afgelopen. Dit zal ik nooit vergeten..." KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Vandaag in het noorden en ook het zuidoosten nog op de meeste plaatsen droog. Verder veel bewolking en perioden met regen. 'Aan de kust tamelijk veel wind. Maxima oplopend naar 10 graden in het noorden en 15 in het zuiden. Zweden: Veranderlijk bewolkt en plaatselijk wat regen. Ge leidelijk zachter met op morgen maxima van 10 graden in het noorden tot 15 in het zuiden. Denemarken: Af en toe zon. Vandaag droog, morgen later op de dag van het zuiden uit toe nemende regenkansen. Middagtemperatuur onge veer 16 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag af en toe zon en in Ierland, Wales en het westen van Schotland en Engeland tamelijk veel wind en enkele buien", mogelijk met onweer. In de loop van morgen breiden de buien zich iets naar het oosten uit. Middagtemperatuur van 14 graden in Schotland tot 18 in Engeland. België en Luxemburg: Wolkenvelden, ook nu en dan zon. Van daag vrijwel overal droog, morgen toene mende kans op regen, mogelijk ook on weer. Middagtemperatuur ongeveer 17 graden, morgen mogelijk enkele graden Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag wolkenvelden afgewisseld met zon en op de meeste plaatsen droog. La ter op de dag in de westelijke departe menten toenemende kans op regen. Morgen perioden met zon en kans op een bui, mogelijk met onweer. Middag temperatuur oplopend naar ongeveer 22 graden. Portugal: Vandaag perioden met zon en een kleine kans op een regen- of onweersbui. Mor gen meer bewolking en vooral in het noorden plaatselijk wat regen. Middag temperatuur van 20 graden in het noor den tot 24 in het zuiden. Madeira: Naast zon ook enkele wolkenvelden en Vandaag kans op een bui. Middagtem peratuur rond 24 graden. Spanje: Zonnige perioden, maar ook nu en dan wolkenvelden en mogelijk wat regen of een lokale (onweers-)bui. Middagtempe ratuur vandaag rond 28 grad.en, langs de Golf van Biskaje enkele graden lager. Morgen vooral in het noorden-en midden minder warm. Canarische Eilanden: Droog en overwegend zonnig, maar soms ook een paar wolkenvelden en vandaag nog een kleine kans op een bui. Middag temperatuur ongeveer 27 graden. Marokko: Westkust: perioden met zon, vooral in het noorden ook wolkenvelden. Op de meeste plaatsen droog. Middagtempera tuur vlak aan zee tussen 23 en 27 gra- Tunesië: Flink wat zon en droog. Middagtempera tuur ongeveer 28 graden. Zuid-Frankrijk: Zonnige perioden en vrijwel overal droog. Morgen toenemende bewolking en enkele verspreide regen- of onweers buien. Middagtemperatuur vandaag van 23 graden bij Lyon tot 28 aan de voet van de Pyreneeën, morgen op veel plaat sen iets minder warm. Mallorca en Ibiza: Vrij zonnig en hoogst waarschijnlijk droog. Maxima rond 27 graden. Italië: Rustig en droog nazomerweer met flinke zonnige perioden. Morgen in het noor den wat meer bewolking en mogelijk een bui Middagtemperatuur meest tussen 24 en 28 graden, in het noorden iets la ger. Corsica en Sardinië: Perioden met zon en morgen een kleine kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 26 graden. Malta: Droog en veel zon. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Griekenland en Kreta: Perioden met zon, met name vandaag ook stapelwolken en mogelijk een bui. Op de Egeïsche Zee waait soms een ste vige noordelijke wind. Middagtempera tuur aan de stranden rond de Egeïsche Zee iets boven de 20 graden, op de Ioni sche Eilanden en morgen ook op het vasteland maxima circa 25 graden, Turkije en Cyprus: Vandaag op Cyprus en aan de Turkse zuidkust ten oosten van Antalya enkele verspreide regen- of onweersbuien. Ver der droog en flink wat zon Maxima uit eenlopend van ongeveer 19 graden op de Dardanellen tot circa 25 langs de Turkse zuidkust en op Cyprus. Duitsland: Wolkenvelden, ook nu en dan zon en op de meeste plaatsen droog. Morgen in het westen een toenemende kans op re gen, mogelijk ook onweer. Middagtem- Weerrapporten 03 oktober 07 uur Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Luxemburg Madrid Zurich Bangkok Buenos Aires Casablanca Los Angeles onbew. New Orleans onbew. New York onbew. Tel Aviv licht bew Onder meer door de geringe afmetingen is een accuboormachine voor veel, ook lastiger klus sen een ideaal stuk gereedschap. Maar juist daar waar boren en schroeven met de hand erg ingewikkeld wordt, is hij vaak toch te groot. In dergelijke situaties is de nieuwe Festo Accu-schroefboormachine CDD 9,6 ES-Plus een uitkomst. Door zijn compacte constructie en de vormgeving is hij al te gebruiken bij een vrije ruimte van slechts 20 cm. Is, voor schroefwerk, zelfs dat te veel dan levert het afnemen van de snelspankop en het plaatsen van een schroefbit direct in de aandrijfas nog enkele centimeters winst op. Ondanks de geringe afmeting beschikt de machi ne over een forse capaciteit; de 9,6V accu heeft een vermogen van maar liefst 1,7 Ah. Door de twee snelheden; 'kracht' (380 t/pm) of 'snelheid' (1.100 t/pm), het traploos, elektronisch, regelbare toerental en de 9-traps koppel-instelling (krachtbe grenzer) is dat vermogen heel eenvoudig in te tomen en af te stemmen op de behoefte. De machine is links- en rechtsdraaiend en weegt 1,65 kg. Hij wordt geleverd met een 1-uurs oplaadapparaat. TOMPOES Tom Poes en de Bommel-legende terras grondig wil reinigen, is het huren van een machine een heel wat interessanter optie dan aanschaffen. Een hogedrukreiniger produceert een aanzienlij ke hoeveelheid geluid en levert, afhankelijk van de capaciteit van de machine en de gebruikte nozzle, een krachtige tot zeer krachtige straal die bovendien doorlopend en met grote snelheid al lerlei ongerechtigheden wegschiet. Op korte af stand van de spuitmond kunnen waterstraal en weggeschoten materiaal huid of ogen zwaar be schadigen. Niet voor niets bestaan er officiële voorschriften voor een minimale lente van de spuitlans. Bij gebruik is stevig schoeisel en een veiligheidsbril of vizier dus geen overbodige luxe. Reinigen met een hogedrukreiniger gaat welis waar verbluffend goed, maar wel uiterst lang zaam; centimeter voor centimeter. En na een uurtje werken is er al snel vier- tot vijfhonderd li ter leidingwater verbruikt. Bij de door de fabri kanten veelgeroemde zuinigheid zijn dus vraagte kens te plaatsen. Echt zuinig en milieuvriendelijk is de machine wel, wanneer alternatieve water voorraden worden aangewend. Daarvoor zijn dan wel weer extra accessoires nodig. Bovendien zal om een goede werking en schade aan de pomp te voorkomen het filter van de zuigslang regelmatig gereinigd moeten worden. peratuur oplopend naar 19 giv het noorden en 23 in het zuiden Zwitserland: vandaag droog en vooral i zonnige perioden. Morgen de zon in het noorden en later op d het zuiden en westen kans op Middagtemperatuur ongeveer den, morgen iets warmer. Oostenrijk: Perioden met zon. Ook nu en i kenvelden, vandaag vooral i den, morgen in het zuiden. Mid. peratuur oplopend tot ongeveer* Vandaag enige tijd bewolkt en lijk wat regen. Morgen droog i zon. Stijging van temperatuur,^"^ maxima van 16 graden in hetl J tot 20 lokaal in het zuidwesten. Tsjechië en Slowakije: Vandaag wolkenvelden en pl^RSUi wat regen of motregen. In de loo; dag opklaringen. Morgen perioi,..^ zon en droog. Stijging van temi^10 tot ruim 20 graden op morgen, 'k en Hongarije: i hel Perioden met zon en droog. Stijfoier temperatuur met op morgen Ljers i b. WOENSDAG 4 OKTOBER 1995 Iter Zon- en maanstanden en Zon op 06.46 Zononderjdt: Maan op 16.56 Maanondar' j Waterstand peet IJmuiden Katwijk Noc Hoog 10.32 23.10 10.13 «tede Laag 05.42 17.56 05.25 zo, Voor veel en zwaar voorkomend schoonmaakwerk is de krachtige handzame Karcher 720 MX zeer ge schikt. foto cpd Zelf meubels maken is tegen woordig met behulp van plaat materialen, meubelpanelen en verbindingssystemen vrij een voudig. De veeleisende doe-het- zelver komt echter zelden volle dig aan zijn trekken. De meeste prefab meubelverbinders vol doen weliswaar redelijk, maar leiden zelden tot een professio neel resultaat. Voor hen die de hoogste eisen stellen aan zowel sterkte als uiterlijk van verbin dingen is de lamellofrees 750 FDF (Kress) dan ook het absolu te einde. Met deze 220V, 750Watt sterke machine zijn, uiterst eenvoudig en op tienden van een millime ter nauwkeurig, smalle, maxi maal 19 mm diepe, sleuven te frezen in kopse-, schuine- en vlakke zijden van massief hout, plaat- en kunststofmateriaal. De verbinding tussen twee delen van een werkstuk komt vervol gens tot stand door in één deel, van lijm voorziene, Tamello's', ovale, platte deuvels, aan te brengen en het tweede deel er vervolgens op te schuiven. Het resultaat is een professionele, ijzersterke, onzichtbare verbin ding. Deze lamellofrees is voor zien van drie knoppen die se cuur en snel instellen van diep te en hoogte van de sleuf en de sleufhoek (0-90 graden) moge lijk maken. De zonder gereed schap af te nemen, zowel links als rechtshandig te plaatsen, ro buuste handgreep vereenvou digt secuur werken. De frees Met de lamellofrees is meubelmaken een stuk eenvoudiger, foto opd werkt bovendien schoon, door dat het verspaande materiaal wordt afgevoerd naar een stof- zak. Uniek (voor elektrisch handge reedschap) is ook de samenstel ling uit modules. Daardoor kan elk onderdeel, bijvoorbeeld de motor, razendsnel uitgenomen, gecontroleerd en eventueel ver vangen worden. Zo ook het snoer dat met een speciale con trasteker aan het apparaat is ge koppeld, wat bovendien het op bergen van de machine in de bijgeleverde kunststof koffer vergemakkelijkt.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8