im Frankrijk test kernkop voor nieuwe onderzeeër Buitenland n 0 Mussolini dol O op Mickey en jgiDonald Duck Rechtse Duitser wint bij verkiezingen Letland Twaalf Serviërs gedood Klaar voor Jom Kippoer Onlusten in Düsseldorf Patijn: Nederlands wordt weer misdeeld in Europa Holbrooke boekt in Sarajevo geen resultaat DINSDAG 3 OKTOBER 1995 Driemanschap leidt Comoren moroni Kapitein Ayouba Combo, voorzitter van het militaire overgangscomité dat op de Comoren werd opgericht na de staatsgreep van de Franse huurlingenleider Bob Denard, heeft de macht op de eilandengroep overgedragen. Combo heeft de macht in handen gelegd van een driemanschap, bestaande uit de oppositieleiders Mohamed Taki Abdoelkarim van de Natio nale Unie voor Democratie op de Comoren (UNDC), Said Ali Kemal van de Shuma-partij en Omar Tamou, van de Udzima- partij. Toenadering Servië en Macedonië belcrado De Servische president Milosevic heeft gisteren na een gesprek met de Macedonische president Gligorov opgeroe pen de betrekkingen met het buurland te normaliseren. Naar verluidt zouden de presidenten over diplomatieke erkenning ge sproken hebben. Momenteel bestaan er geen banden tussen de twee voormalige Joegoslavische republieken. Leger Sri Lanka doodt opstandelingen colombo Het leger van Sri Lanka heeft een tegenoffensief van Tamil-opstandelingen op het noordelijke schiereiland Jaffna af geslagen. Daarbij heeft het naar eigen zeggen ongeveer 200 Ta- miltijgers gedood. Eerder hadden de Bevrijdingstijgers van Ta- mil-Éelam (LTTE) bekendgemaakt dat ze in de tegenaanval wa ren gegaan. Gendarme gedood bij rellen Ivoorkust abidjan In de Westafrikaanse staat Ivoorkust is een gendarme van de paramilitaire politie gisteren in Abidjan doodgereden door een politiewagen tijdens een betoging van de oppositie. De demonstranten protesteerden tegen de omstreden nieuwe kies wet, die betogingen verbiedt. Ivoorkust kiest later deze maand een nieuwe president. Dodencijfer aardbeving stijgt dinar In Turkije hebben reddingsbrigades gisteren verscheide ne slachtoffers geborgen vanonder het puin van huizen en flat gebouwen die zondag door een aardbeving met de grond gelijk werden gemaakt. De autoriteiten hebben het dodental verhoogd tot 71, maar er zullen zeker nog meer lichamen worden gevon den. Het aantal gewonden werd gesteld op ongeveer 200. Meer Japanse rijst voor Noord-Korea Tokyo» Japan en Noord-Korea zijn overeengekomen dat Tokyo aan Pyongyang nog eens 200.000 ton rijst levert om de schaarste het hoofd te bieden die is ontstaan als gevolg van zware over stromingen in het communistische land in Oost-Azië. De extra hoeveelheid Japanse rijst is nadrukkelijk bedoeld voor menselij ke consumptie en mag niet worden doorverkocht. Er is een soe pele terugbetalingsregeling getroffen. De levering van de extra hoeveelheid rijst begint eind deze maand. Historische ontmoeting Ierland dublin» Voor het eerst in bijna dertig jaar is een Noordierse pro testantse leider, David Trimble, naar Dublin gereisd voor een historische ontmoeting met de premier van Ierland, John Bru- ton. Na tijdens een werkontbijt de kwesties te hebben besproken die het Noordierse vredesproces blokkeren, verklaarden Bruton en Trimble gisteren 'eikaars standpunten beter te begrijpen'. Zij zullen met elkaar in contact blijven na decennia van vrijwel complete diplomatieke stilte. is r ER :rs EP Franse agenten i betrokken bij g 'vuile oorlog' MADRID Rtr S3 De Spaanse regering heeft een netwerk van Franse politie- agenten gefinancierd die be- j trokken waren bij illegale aan- 1 vallen op Baskische separatis ten die in Zuid-Frankrijk hun toevlucht hadden gezocht. Dat heeft de Spaanse krant El aMundo gisteren gemeld. Volgens het blad gebruikte het ministerie van binnenland se zaken in Madrid geheime fondsen om het netwerk op te zetten. Dat leverde de Spaanse politie informatie van onschat- bare waarde over de Baskische afscheidingsbeweging ETA. De Antiterroristische Bevrij- ool/ dingsgroepen (GAL) gebruikte T0 deze inlichtingen. GAL was een endel^ ondergrondse paramilitaire eenhe'd van de Spaanse politie ijJïeJdie tussen 1983 en 1987 27 gekrur Basken vermoordde in haar i zach! 'vuile oorlog' tegen de ETA. j4 "trome eelco van der linden 'correspondent JX De Italiaanse dictator Benito 'V^jMussolini, had een groot zwak iPÉRIBvoor Mickey Mouse en Donald Hij zong voor zijn kinde isjren graag de titelsong van de r'rn 'De drie Biggetjes' en raak- vlte ze'fs geëmotioneerd bij het zien van 'Sneeuwwitje en de ze- /en dwergen'. De harde 'duce' pleitte er met succes voor ;dat de helden van Walt Disney liet tot 'vijanden van de Itali- inse cultuur' werden uitgeroe- ïn. De 'onthulling' is van Roma- ïo Mussolini, zoon van de dic- en vader van het 'post-fas- .istische' parlementslid Ales- mdra Mussolini. Romano ver- lelt in een interview dat te lezen zijn in het eerstvolgende nummer van het stripblad 'Im- inagini efumettf, dat zijn vader fWalt Disney adoreerde. Zo zeer zelfs dat hij in 1935< de Ameri kaanse tekenaar uitnodigde voor een bezoek aan Rome. „De ontmoeting was zeer hartelijk. Ze praatten over niets anders dan Mickey, Mini en P°m Dagobert", aldus Romano iMussolini. Parijs bereidt volgende kemproef voor Geen reactie op kritiek Vormen nieuwe regering wordt moeilijk RIGA AFP-DPA-Rtr Het Franse leger heeft met de kernproef van maan dagochtend in de Stille Zuidzee een TN-75 kern kop getest, waarmee de volgende generatie kern- onderzeeërs wordt uitge rust. Dit is uit militaire bronnen in Parijs verno men. De explosie bij het atol Fangataufa had een kracht die zes maal zo groot was als die van de bom die Hiroshima ver woestte. De mogelijk zwaarste test van de reeks die Parijs wil uitvoeren, had een kracht van circa 100 kiloton. PARIJS AFP-DPA-Rtr Veel landen hebben woedend gereageerd op de proef, maar Parijs is daarvan niet onder de indruk. Het Franse veiligheids beleid is gebaseerd op afschrik king. ,,Het besluit een beperkt aantal proeven te hervatten, verspreid over een zeer beperk te periode, had zuiver tot doel de Franse veiligheid te garande ren", zei minister De Charette (buitenlandse zaken) in Luxem burg, waar hij met zijn EU-col- lega's vergaderde. Parijs zal het verdrag dat kemproeven ver biedt ondertekenen zodra de proeven achter de rug zijn, her haalde hij. Op het Franse televisiejour naal kwam het onderwerp na de rellen bij Lyon, verscherpte vei ligheidsmaatregelen in het hele land en het weerbericht. De TN-75 kernkoppen zullen worden gemonteerd op M-45 raketten. Vier nieuwe onderzee- ers van de Triomphant-klasse, die vanaf 1997 operationeel moeten zijn, worden elk met 16 M-45 raketten uitgerust. Elke raket zal op zijn beurt zes kem- f.;- Greenpeacedemonstranten in Wenen, van wie er een was opgedoft als atoombom en en een ander als de Franse president Jacques Chirac, gaan voorde Franse ambassade in discussie met enkele politiemannen. Hun protest gold uiteraard de atoomproef op het atol Fangataufa. foto »ap» martin gnedt koppen hebben. De onderzee boten kunnen op meer dan 6.000 kilometer van hun doel schieten. De TN-75 moet eerst getest worden, voordat computer-pro- gramma's worden ontwikkeld om kernexplosies te kunnen si muleren na afsluiting van deze reeks proeven die tot mei zal duren. De theorie van afschrik king, een geesteskind van gene raal De Gaulle, houdt in dat de onderzeeërs en hun verwoes tende arsenaal nooit zullen hoe ven te worden gebruikt. „Nie mand bedreigt Frankrijk van daag de dag. Maar wie weet wat de situatie over tien of twintig jaar zal zijn?" zegt een van Frankrijks grootste stategische experts, de gepensioneerde ko lonel Jean-Louis Dufour. Het zestien landen tellende Forum van de Zuidelijke Stille Oceaan heeft gisteren uit pro test tegen de nieuwe kernproef alle communicatie met Frank rijk verbroken. Sir Julius Chan, premier en minister van buiten landse zaken van Papua Nieuw- Guinea, zei dat voor dc Algeme ne Vergadering van de VN in New York. Het Forum omvat al le zelfstandige staten in het zui delijke deel van de Stille Oce aan, waaronder ook Australië en Nieuw-Zeeland. De milieu-beweging Green peace drong er bij de Ameri kaanse president Clinton op aan zijn Franse collega Chirac een halt toe te roepen. Green peace wendt zich nu meer en meer tot de Europese landen en Japan, opdat die hun protesten opvoeren. „Clinton zou die ver domde telefoon toch kunnen oppakken om Chirac op te bel len en er in twee minuten een einde aan te maken", zei David McTaggart, een van de grond leggers van de milieubeweging. De volgende kemproef zou voor 'begin november' op het programma staan. Een rechts-radicale Duitser is de grote winnaar van de parle mentsverkiezingen die het af gelopen weekeinde in de Balti- sche republiek Letland zijn ge houden. De Volksbeweging voor Letland van Joachim Sie- gerist, een Duitser van Letse afkomst, kreeg 15 procent van de stemmen. Daarmee wordt zij met 16 zetels de op twee na grootste fractie in het parle ment. De centrum-linkse partij Sam- nieks („Leider") staat aan kop met 15,5 procent van de stem men, goed voor 18 van de 100 zetels in de Saeima, het parle ment. De liberale regeringspar tij Letlands Weg verloor meer dan de helft van haar kiezers en komt met 17 zetels op de twee de plaats. De populist Siegerist profi teerde van de onvrede over de economische hervormingen van Letlands Weg, waardoor veel burgers hun inkomens scherp zagen dalen. Zijn Volks partij beloofde 'gouden tijden' voor de boeren en een harde aanpak van de misdaad. Via zijn 'Joachim Siegerist Steuncen- trum' deelt hij in Riga gratis medicijnen uit aan armlastige gepensioneerden. Siegerist is m 1947 in Duits land geboren als zoon van een Letse soldaat die in het Duitse leger diende. Na de Letse onaf hankelijkheid in 1991 keerde hij terug naar zijn land van her komst om zich in de politiek te storten, hoewel hij amper Lets spreekt. Vorig jaar is Siegerist in Duits land tot anderhalf jaar cel ver oordeeld wegens het aanwakke ren van rassenhaat. Als voorzit ter van de 'Duitse Conservatie ven' had hij de zigeuners 'een criminele bende' genoemd. „Het succes van de Volkspar tij is kenmerkend voor het ga pende gat tussen de politieke elite van Letland en de mensen op het platteland", zegt Paul Raudsep van het dagblad Die- na. „Die voelen zich geheel uit gesloten van wat er in de hoofd stad Riga en in de regering ge beurt." Siegerist heeft bij voorbaat al het premierschap opgeëist, maar hij heeft zich niet geliefd gemaakt bij potentiële coalitie genoten met zijn uitspraak dat 'alle partijen voor 80 procent uit bandieten bestaan'. Daardoor staat Letland nog een lange en moeilijke regeringsformatie te wachten, aangezien de linkse noch de rechtse partijen over een meerderheid beschikken. Waarnemers achten het even wel waarschijnlijk dat de rege rende Letlands Weg in zee zal gaan met een of meer van de nationalistische partijen. Ze kan daarbij kiezen tussen de radica le beweging Voor Vaderland en Vrijheid, die haar zeteltal ver dubbelde tot 14, de Nationale Onafhankelijkheidspartij of de Boerenunie (resp. acht en zeven zetels). De Organisatie voor Veilig heid en Samenwerking in Euro pa (OVSE) heeft gisteren de Let se verkiezingen bekritiseerd omdat het grootste deel van de Russischtalige minderheid niet mocht stemmen. zagreb afp de Mensenrechtengroepering Helsinki Watch gisteren gemeld. Hun lichamen werden gevon den in het dorp Varivode en vervolgens per helikopter naar Knin vervoerd, waar ze werden gecremeerd. De VN onderzoe ken de moord. Kroatië heeft de vondst van de lijken bevestigd. Twaalf bejaarde Serviërs zijn donderdag vermoord nabij Kn in, de hoofdstad van de regio Krajina, die in augustus werd ingenomen door Kroatië. De slachtoffers, vier vrouwen en acht mannen, variëren in leef tijd van 60 tot 85 jaar. Dat heeft DÜSSELDORF DPA Enkele uren voor het begin van de feestelijkheden rond de vijf de verjaardag van de Duitse eenwording zijn vanmorgen in Düsseldorf onlusten uitgebro ken. Jongeren van de „Autono men "-scene gooiden ruiten van een warenhuis en een bank in. Toegesnelde politie werd met stenen bekogeld. Er vielen geen gewonden. De politie had enke le duizenden agenten op de been gebracht om mogelijke rellen de kop in te drukken. Na een oecumenische kerk dienst herdenken zo'n 500 bur gers uit alle Duitse deelstaten dat de vijf nieuwe bondstaten die vroeger de DDR vormden, op 3 oktober 1989 tot de Duitse Bondsrepubliek toetraden. luxemburg aly knol correspondent Het is weer hommeles met het talenregime in de Europese Unie. Het Nederlands is er de laatste tijd in een paar informe le raden van de Europese minis ters bekaaid vanaf gekomen. Terwijl Grieken, Portugezen en Denen wél hun eigen talen kon den spreken, moesten de Ne derlanders zich behelpen met Frans, Duits of Engels. Staatssecretaris Michiel Patijn van Europese zaken vond dat de zaak intussen weer dermate uit de hand is gelopen, dat hij gisteren tijdens overleg van de EU-ministers van buitenlandse zaken aan de bel trok. Of alle elf talen van de Unie komen te al len tijde beschikbaar, zei hij, of alleen de drie officiële werktalen Frans, Duits en Engels. Er wordt al jaren gesteggeld over het Europese talenregime. Formeel hoeven bij informele raden alleen de drie officiële werktalen en de taal van de fun gerende EU-voorzitter beschik baar te zijn. Intussen is echter de praktijk ontstaan, dat dege nen die de meeste stampei ma ken ook bediend kunnen wor den in hun taal. Het vergt ech ter wel altijd een beetje 'poke ren'. De Nederlanders zijn daar niet zo gehaaid in en schikken zich meestal zonder morren. Maar nu blijkt dat 'kleine' talen als het Portugees, Grieks en Deens weer naar binnen heb ben kunnen sluipen, is kenne lijk de maat vol. Proces-Tadic weer stapje dichterbij DEN HAAG GPD Het VN-tribunaal voor ex-Joe- goslavië is 'naar behoren' en 'volgens de wet' opgericht. Dat heeft de Kamer van Beroep van het tribunaal gisteren in Den Haag bepaald. Met deze uit spraak is een einde gekomen aan maandenlange juridische haarkloverij rond de rechtsgel digheid van het Tribunaal. „Het is een belangrijk en his torisch moment in de ontwikke ling van het internationaal recht", aldus de president van het tribunaal, de Italiaanse rechter Antonio Cessese. Praktische consequentie, al dus woordvoerder Cristian Chartier van het tribunaal, is dat met de uitspraak het proces tegen de van oorlogsmisdaden beschuldigde Serviër Disko 'Du- Ie' Tadic een stapje dichterbij komt. De verdediging van Tadic vocht in juni van dit jaar in een motie de rechtsgeldigheid van het tribunaal aan. Toen het tri bunaal zichzelf hierop in augus tus 'bevoegd' verklaarde om Ta dic en andere verdachten te be rechten, ging advocaat Mischa Wladimiroffin beroep. Maar 'de jurisdictie van het internationale tribunaal is be vestigd en het beroep afgewe zen', vatte rechter Cessese giste ren de 79 pagina's uitspraak van de Kamer van Beroep samen. EU: Stof tot nadenken over wederopbouwplan Jeruzalem Bij zonsondergang vanavond begint Grote Verzoendag, de belangrijkste van de joodse feest- en gedenkdagen, de 'sabbat van de sabbat ten' zoals het in het Bijbelboek Leviticus wordt ge noemd. Een feestdag, op de berg Sinaï ingesteld op het moment dat de joden de Torah ontvingen. De komende 24 uur zullen de joden vastend en bid dend doorbrengen. Volgens de Torah is Grote Ver zoendag, of Jom Kippoer, de dag waarop alle zon den worden vergeven. In de ultra-orthodoxe traditie kunnen de zonden van iemand worden overgedra gen op een kip. Op de foto dit zogenoemde Kapa- rot-ritueel aan de vooravond van Jom Kippoer, in de orthodoxe wijk Mea Shearim in Jeruzalem. foto epa SARAJEVO-LUXEMBURG GPD-AFP-Rtr De Amerikaanse onderhandelaar voor ex- Joegoslavië, Richard Holbrooke, heeft giste ren ook in Bosnië-Hercegovina na een ge sprek met president Alija Izetbegovic en an dere leden van de Bosnische regering geen resultaat geboekt bij het streven naar een algeheel staakt-het-vuren in Bosnië. „De twee partijen (de Bosniërs en de Ser viërs) verschillen nog steeds in belangrijke mate van mening over het type staakt-het- vuren en de details ervan." De Amerikaanse afgezant sprak in het weekeinde in Belgra do en Zagreb met de leiders van klein-Joe- goslavië en Kroatië, maar ook deze bespre kingen leverden geen vooruitgang op. De Verenigde Naties bevestigden gisteren dat de Serviërs in VVest-Bosnië bezig zijn aan een succesvol offensief, waarmee ze terrein terugwinnen dat ze onlangs aan de moslims en Kroaten moesten prijsgeven. De Europese Unie komt voor een groot probleem te staan wanneer bij vrije verkie zingen in Bosnië mensen worden gekozen die op de zwarte lijst staan van het Haagse tribunaal voor oorlogsmisdaden in ex-Joe- goslavië. Dat zou theoretisch kunnen bete kenen dat de EU oorlogsmidadigers finan cieel gaat ondersteunen door middel van het wederopbouwplan voor Bosnië. Nadat de Europese Commissie onlangs de eerste contouren van het wederopbouw plan schetste, legden gisteren dc Duitse mi nister van buitenlandse zaken Klaus Kinkel en zijn Franse collega De Charette een brief voor aan hun EU-collega's met, zoals het heette, 'stof tot nadenken'. Zij willen een 'Hoge Autoriteit' of een 'Hoog Commissari aat' in het leven roepen om de supervisie uit te oefenen over de wederopbouw. Zij ei sen dat de leiding daarvan in handen komt van een EU-functionaris. Deze 'Hoge Auto riteit' zou, indien nodig, ook een soort scheidsrechtersrol moeten kunnen vervul len. Of dat in overeenstemming kan worden gebracht met de ideeën van dc Europese Commissie, moet nog worden bezien. Kinkel en De Charette benadrukten even eens dat de Europese Unie niet de grootste geldschieter voor de wederopbouw kan zijn. Er is hulp nodig van onder meer de VS. Japan, moslimlanden, Rusland en de OESO. Europees commissaris Hans van den Broek verklaarde dat men alleen al bij dc humani taire hulp aan vluchtelingen moet rekenen op steun die 'geen maanden, maar jaren' zal duren. Voor de werkelijke wederopbouw zal 'nieuw geld' moeten worden gevonden. Het is niet de bedoeling geld te onttrekken aan de al lopende programma's voor Mid den- en Oost-Europa of het Middellandsc- Zeegebied. Een terugkeerregeling voor de honderd duizenden vluchtelingen en ontheemden uit het gebied is voor Nederland een harde voorwaarde voor wederopbouwhulp, heeft staatssecretaris Paiijn (Europese zaken) gis teren verklaard.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5