FNV wil naar 36 uur in metaal Een partij modder gooien imcr voelt weinig voor ■je markt streekvervoer el andere nieuws SBS Binnenland Inhalen verboden blijf rechts in de spits Geen schadevergoeding voor Nederlandse vrouw Kleuters moeten snel 'extra handen in de klas' IRT-officier heeft 'nooit harddrugs doorgelaten' A j I VVN bindt strijd aan Ad li U 06 KG US. tegen rij-examenangst JAG 3 OKTOBER 1995 indelaar vindt schoen met voet Ok gRSOQCTijdens het uitlaten van zijn hond heeft een man pkkum het afgelopen weekeinde een linkerherenschoen *en voet erin gevonden in de vissershaven van Lauwersoog. Jureau vermiste personen Noordzee in Den Helder is inge heid. Dat verzamelt gegegevens van op de Noordzee ver- personen. Volgens een politiewoordvoerder is het bureau jrkomst van de voet mogelijk op het spoor. liner pleegt ontucht met meisjes pORN» Een 37-jarige man uit Apeldoorn is aangehouden lis jarenlange ontucht met minderjarige meisjes die hij de bij een sportclub. De zaak kwam aan het rollen door ver lende aangiftes van ouders van de misbruikte meisjes. De ie heeft de man sinds de eerste aangifte enige tijd in de ga- ihouden en gisteren besloten hem aan te houden. De poli- al voorlopig niets zeggen over de omvang van de zaak. n miljoen schade scholenbrand 1 arden De brand in het Frieslandcollege in Leeuwarden agnacht heeft voor ruim tien miljoen gulden schade ver- Spj akt. Het gebouw brandde geheel af ondanks de inzet van jjjjjE materieel. Ongeveer 800 leerlingen zijn gisteren naar huis rag urd. In juni gingen de sportlokalen in vlammen op. Toen MM r sprake van brandstichting. De brandweer vermoedt dat leze keer de brand is aangestoken. Lveede Kamer betwijfelt lf een vrije markt wel de plek is voor het openbaar Minister Jorritsman ferkeer denkt dat concur- lin het stads- en streekver- Se kwaliteit kan verhogen, ps haar zullen bus, metro- nbedrijven er dan alles Boen om meer reizigers i te halen. Maar de be trouw slaagde er gisteren de Kamer daarvan te ligen. itsma wil het advies van lammissie-Brokx overne em vervoerbedrijven con- »s voor vijfjaar te verstrek- m het vervoer in bepaalde s te regelen. Als maat- ipijen onderling moeten irreren voor de vergun- zal het openbaar vervoer toper en klantgerichter en, zo stelt de commissie, it moment zijn het Ameri- se bedrijf Vancom en VSN iet bezit van een concessie respectievelijk Zuid-Lim- Sn Zeeland. IA, D66, Groen Links en de ellen dat aan 'beheersbare twerking' nog zoveel ha- in ogen zitten, dat zij het 'anavond in het 'Hart van Nederland' om 21.55 uur bij... CPD Cojssociei Werkgevers wijzen eis van Industriebond direct af De Industriebond FNV wil in de metaal naar een werkweek van 36 uur. ,,Ik praat alleen nog over de datum van invoering, niet meer over het principe", aldus hoofdbestuurder Hagen gisteren tijdens een toelichting op de discussienota over de komende CAO. De kortere werkweek moet uiterlijk in maart 1998 van kracht zijn. In ruil voor korter wer ken biedt Hagen een werkdag van negen uur. Van werken op zaterdag wil hij echter niets horen. Als de leden daarom vragen, wil Hagen de eis omzetten in een flexibele werkweek van 32 tot 45 uur, waarin de 36 uur alleen als gemiddelde overeind blijft. den haag «anp De FNV-bond wil niet alleen centage volgens een schatting van de bond verdubbeld. Som mige bedrijven gaan nog verder: van de ruim 1800 man produk- tiepersoneel bij DAF heeft 30 procent een tijdelijk contract. Een woordvoerder van de vrachtwagenbouwer wijst er op dat het percentage vaste krach ten groeiend is. Hagen wil het percentage tij delijke krachten aan een maxi mum van 5 procent binden. Mocht een bedrijf meer uit zendkrachten willen inhuren, De werkgeversvereniging FME, directe tegenspeler van de In dustriebond in de onderhande lingen, wees een kortere werk week direct van de hand. „Wij zijn tegenstander van elke vorm van collectieve arbeidstijdver korting", aldus een woordvoer der van de FME. Korter werken is wat betreft de werkgevers en kel bespreekbaar voor individu ele bedrijven of onderdelen daarvan. De FNV-bond wil niet alleen een kortere werkweek, maar ook meer loon. Zowel in 1996 als in 1997 moet het salaris een procent meer stijgen dan de in flatie. Voor volgend jaar be draagt de looneis daarom drie procent. De bond maakt zich zorgen over het toenemend aantal uit zendkrachten in de branche. Vorig jaar was 10 procent van de metaal- en elektrotechnische arbeiders via een uitzendbureau ingehuurd, dit jaar is dat per- dan kan dat enkel na overleg met de bond. Het aantal vaste banen in de metaal- en elektrotechnische industrie is tussen eind 1990 en eind vorig jaar met 14,5 procent afgenomen tot ruim 240.000. Als de forse banenreducties bij Philips, Hoogovens en AT&T buiten beschouwing worden gelaten, bedraagt de afname 7,2 procent. Hagen komt bewust vroeg met de discussienota. De huidi ge CAO, waaronder 190.000 mensen vallen, loopt pas eind mei volgend jaar af. Door vroeg te beginnen met discussies en onderhandelingen hoopt de bondsbestuurder stakingen, volgens hem een traditie in de metaalindustrie, te voorkomen. Doordat de metaal-CAO vrij laat afloopt, is de invloed van kabinetsvoorstel vooralsnog niet steunen. WD en CDA plaatsen eveneens kanttekenin gen, maar zijn minder afwij zend. PvdA-woordvoerder Van Gij zel wees erop dat maatschappij en wellicht langer doorrijden met verouderd materieel om de kosten te drukken. Bovendien geeft een concessie geen zeker heid voor het personeel. Als een bedrijf zijn vergunning verliest, is de kans zeer groot dat men sen op straat komen te staan, aldus Van Gijzel. De WD is voor concurrentie, maar wil voorkomen dat één dominante partij alles binnen haalt. Kamerlid Remkes wil daarom dat de VSN Groep, de grootste streekvervoerder, wordt opgesplitst in ongeveer tien aparte bedrijven. Ook D66 en de grootste oppositiepartij CDA maken zich zorgen over de stempel die VSN kan drukken op de markt. Het debat krijgt een vervolg. Jorritsma beaamde dat over veel zaken moet ook nog nader onderzoek komen, gaf de mi nister toe. Zeker over de positie van VSN en de werkgelegen heid. 1 6 km t uiteindelijksheller en veiliger trj* r v.. arnhem» Op twee stukken autosnelweg met-heuveltjes is gisteren een proef begon nen met een inhaalverbod voor vrachtwagens tijdens de spits. Vooral als ze op vals plat (een héél licht stijgende weg) inhalen, verlie zen vrachtwagens snelheid en belemmeren ze de doorstroming van het verkeer. De politie wil nu aan de hand van de proeven op de A50 bij Arnhem en de A2 in Noord-Limburg kijken of er door het inhaalverbod minder files en vertragingen tijdens de spits zijn. Blijkens het aankondigingsbord is de politie daar in elk geval sterk van overtuigd. FOTO ANP PETER DRENT eerder afgesloten CAO's erg groot, zo erkent Hagen. Philips, waar een 36-urige werkweek wordt geëist en waar de CAO twee maanden eerder afloopt, wordt de grote test. .Als we bij Philips de strijd om de 36 uur verliezen, is de kans groot dat het ook in de metaal niet lukt." De VUT moet wat de bond betreft in grote lijnen blijven bestaan. Wel moet de opzet langzamerhand veranderen: werknemers moeten een deel van hun eigen VUT-uitkering opsparen. Tot nu toe betalen de huidige werknemers voor de huidige vutters, een regeling die door de vergrijzing onbetaal baar dreigt te worden. Bedroeg de VUT-premie eind 1991 nog 3,9 procent, voor volgend jaar is zij vastgesteld op 7,9 procent. Man bekent dodelijk schot na ruzie file beverwijk anp Een 20-jarige man uit Am sterdam heeft bekend zon dag in Beverwijk een 26-ja- rige plaatsgenoot in de borststreek te hebben ge schoten bij een ruzie over het invoegen in een file bij de voormalige zwarte markt. Het slachtoffer over leed korte tijd later. De schutter zal worden ver volgd voor doodslag. Uit de verhoren blijkt dat een mede-inzittende van het slachtoffer pas met een honkbalknuppel deuken in de auto van de schutter heeft geslagen nadat het fa tale schot was afgevuurd. De politie nam eerder aan dat het schot volgde op de klappen. NEW YORK Rtr-ANP De Nederlandse vrouwen die gezondheidsschade hebben ge leden vanwege een borstimp- lantaat, krijgen daar hoogst waarschijnlijk geen schadever goeding voor. De miljarden- schikking voor claims van 70.000 vrouwen in de hele we reld, die eerder in de Verenigde Staten was getroffen, komt te vervallen. In plaats daarvan is een nieuwe regeling getroffen die alleen geldt voor de onge veer 30.000 getroffen Ameri kaanse vrouwen. De Consu mentenbond, die de belangen van ongeveer 2600 Nederlandse vrouwen behartigt, sprak giste ren van 'een bittere teleurstel- ling'. De vorig jaar getroffen schik king met de Amerikaanse pro ducenten van siliconen-implan taten kwam op losse schroeven te staan omdat veel meer vrou wen voor een vergoeding in aanmerking bleken te komen dan was gedacht en omdat een van de betrokken bedrijven in geldproblemen kwam. den haag anp-gpd in de klas' kunnen problemen gericht worden aangepakt, zo zei de bond in een eerste reac tie. Groep 1 van het basisonder wijs (kleuters) begint het schooljaar doorgaans met een acceptabel aantal leerlingen. De instroom van vierjarigen loopt echter het hele jaar nog door, zodat er al snel een onwerkbare grootte ontstaat. Een klasse-as sistent kan de taken van de leer kracht verlichten. Tijdens de vergadering giste ren bleek dat er in de Tweede Kamer een brede meerderheid te vinden is voor de extra inves tering. Wel moeten de partijen nog aangeven waar ze het geld vandaan willen halen. De 100 miljoen gulden extra voor het basisonderwijs moet worden besteed aan onderwijs assistenten. Het verkleinen van de klassen is geen optie, zo zei staatssecretaris Netelenbos van onderwijs gisteren tijdens de behandeling van de jaarlijkse begroting in de onderwijscom missie. „Het verkleinen van alle klassen op de Nederlandse ba sisscholen met één leerling kost 200 miljoen gulden per jaar", zei Netelenbos. De Vereniging voor Openbaar Onderwijs (VOO) is het met de staatssecretaris eens. De ABOP, de grootste onderwijsbond, eveneens. Door 'extra handen mg gisteren een elektronische stem door de vergaderzaal van de Eerste Kamer. Het me- geluid, vergezeld van bijbehorende piepto- vloeide voort uit de keelklanken van getuige jens en een blijkbaar niet al te moderne Vervormer. Karstens was vermomd en vef- ïn pas na enig getouwtrek met het ministerie ustitie voor de enquêtecommissie. Hij is een igrijk politieman, die alles weet van het dringen van politie-infiltranten in criminele les en is zo nu en dan op dat vlak ook zelf ac- Dm die reden wenst Karstens niet herkend te len. ze chef van de Afdeling Nationale Coördina- Dlitiële Infiltratie, een welhaast Russische be ing, mag de commissie inzicht geven in nut letekenis van infiltratie-praktijken. Hij ver ft zijn nering met ver- loemt Nederland met Sland en Engeland Dper in het toepassen fclt sterk of het moge- is zonder infiltratie criminele bendes op armee bevestigt hij peeld van vrijwel alle [erende werkers bij Ie en justitie, met uit- lering van Amster- mers, die zich jnet (e criminaliteit bezig v len: De aanpak van Je boeven is alleen mogelijk door het gebruik inieuwe instrumenten, die nu wettelijk nog pijn toegestaan. idie conclusie komt de enquêtecommissie ang niet. In haar pogingen inhoud en bete van gebruikte opsporingsmethoden te ont- Jn, ging de commissie gisteren flink tekeer officier van justitie Van Capelle. Deze offi- teeft zich de tweede helft van 1993 vierkant laard achter de zogenoemde IRT-methode, fbij een door de politie ingeschakelde mede- ter als lid van een bende partijen drugs langs ee1ouane loodste. Aldus moest hij het vertrou- sPOjJ\vinnen van de top van de bende, die vervol- ie*0!na een groot transport zou kunnen worden Getekend. Evenals vele anderen in het wereldje g^de Van Capelle deze methode kansrijk en jfcfevol. Titer, in de praktijk is daar niet zoveel van ge in. Het IRT legde na een paar jaar het loodje, andere zaken werden voortijdig stopgezet iken. 's#öidoor heeft bij menigeen en met name in fterdam de idee postgevat, dat de methode I snars waard is. De werkwijze kostte miljoe- zou in strijd zijn met de wet, leidde tot een tpetentiestrijd in justitie- en politieland en i slechts een gering resultaat. Ofwel, zoals commissievoorzitter Van Traa het uitdrukte: „In Nederland praten we meer over infiltratie dan dat 't succes heeft." Van Capelle kreeg dan ook indi rect het verwijt zich te gemakkelijk achter de nieuwe methode te hebben geschaard. De discussie over de effectiviteit van de IRT- methode, die de enquêtecommissie gisteren be gon en morgen vervolgt, is nog lang niet afge rond. Allereerst niet omdat de discussie is ver vuild tot een partij modder gooien tussen direct betrokkenen van justitie en politie. Daarbij komt dat de meningen over het wettelijk vastleggen van nieuwe opsporingsmethoden mijlenver uit een lopen. Voorstanders van de methode wijzen op grote partijen drugs, die zijn 'geveegd', ofwel in beslag genomen. Het bekendste voorbeeld is het oprol len van een Turkse bende onlangs in het oosten van het land. Karstens wees bovendien op een veroor deling die volgde op smokkel van harddrugs. Ook een zaak, die dankzij een infiltrant is opgelost. Voorstanders menen bo vendien dat de methode nog succesrijker had kun nen zijn, wanneer een paar onderzoeken zoals het IRT-onderzoek en een onderzoek in het zuiden van het land, niet voortij dig waren afgebroken. Volgens tegenstanders daarentegen wegen de baten niet op tegen de kosten. Zij signaleren jaren werk door honderden mensen met minimaal resultaat. Op zich is deze discussie niet volledig. Ze gaat namelijk over de vraag, wat de samenleving op schiet met het pakken van grote boeven. Iedereen weet dat drugsmokkel op deze schaal, een mis drijf, niet ongestraft kan blijven. Temeer niet om dat dit soort zware criminaliteit andere vormen van zware criminaliteit (geweld, gebruik vuurwa pens, fraude) oproept. Iedereen weet echter ook dat na het oprollen van een bende binnen de kortste keren een nieu we bende actief is. De prijs van drugs op de markt verandert nauwelijks, het aantal gebruikers ver mindert niet. Alleen het grondig financieel pluk ken van de bende lijkt een zinnig en lonend alter natief. Vooralsnog ontberen de opsporingsambte naren juist op dit terrein nog veel deskundigheid. De enquêtecommissie praat morgen verder over de IRT-methode met officier van justitie J. Valente uit Middelburg, voorheen in Amster dam; leider G. Bakker van de douanerecherche in Haarlem; de chef van de Criminele Inlichtin gen Dienst Gooi- en Vechtstreek F. van der Put ten en hoofdcommissaris J. Wiarda van Utrecht. JAN KUYS VAN TRAA Verslaggever Jan Kuys is aahwezig bij de openbare verhoren van de parlementaire onderzoekscommissie Van Traa. die zich verdiept in de opsporingsmethoden van de politie en justitie. Onze Haagse redacteur beschouwt en analyseert en geeft de achtergronden Douane keek andere kant op bij passeren van containers met drugs den haag gpd-anp De voormalige Amsterdamse officier van justitie Van Capelle heeft nooit toestemming gegeven om cocaïne te laten verdwijnen in het drugcircuit bij de zogeheten Delta-organisatiem, zo heeft hij gisteren voor de com missie-Van Traa gezegd. Van Capelle nam in juni 1993 de leiding van het In terregionaal Rechercheteam (IRT) Noord-Hollan d/Utrecht over van zijn Haarlemse ambtgenoot Van der Veen. De officier gaf gisteren toe te weinig zicht te hebben gehad op 'de informant van het IRT'. Ook vond de IRT-officier achteraf dat hij overleg had moeten ple gen met zijn bazen, de hoofdofficier van justitie en de procureur-generaal. Omdat hij de methode zelf oirbaar vond, kwam dit niet in hem op, vertelde Van Capelle. Het IRT wilde de informant laten opklimmen in de criminele organisatie die ontstond uit de 'erven' van de vermoorde drugsbaron Klaas Bruinsma. De informant zorgde ervoor dat de drugs de douane konden passe ren. In werkelijkheid regelde de politie dat de douane in de Rotterdamse haven een andere kant op keek. Het IRT had plannen om de informant te laten mee werken aan de invoer van 5.000 kilo cocaïne. Deze par tij, maar ook vier voorgenomen proefzendingen van 100 kilo, zouden volgens Van Capelle in beslag worden genomen. De actie vond in werkelijkheid nooit plaats. Terwijl volgens Van Capelle begin november 1993 ar restaties binnen bereik kwamen, werd het IRT-team enkele weken later door de top van de Amsterdamse politie en justitie opgeheven. De officier bevestigde eerdere ramingen van 25.000 kilo softdrugs die via de IRT-informant op de markt kwamen. Zo'n 16.000 kilo daarvan werd weer in beslag genomen, voornamelijk in het buitenland. Volgens Van Capelle heeft star gedrag van IRT-chef Van Kastel er eind 1993 nog toe geleid dat 5.000 kilo softdrugs onbe doeld op de markt kwamen. Van Kastel verplichtte per soneel van een observatieteam een cursus te volgen, waardoor zij de partij drugs uit het oog verloren. De enquétecommisie weet inmiddels dat de douane tussen 1993 en heden in totaal 36 containers met drugs doelbewust heeft laten passeren. Het merendeel van deze containers liep via de politie in Haarlem, enkele via Hilversum, één via Rotterdam en één via de politic- in Enschede. Volgens de Haarlemse politiecommissaris Broer is onder regie van de Criminele Inlichtingen dienst (CID) van het regiokorps Kennemerland in totaal niet meer dan 45 tot 50 ton softdrugs tot de markt toe gelaten. Broer schreef dit gisteren in NRC Handelsblad. Broer bestreed, in navolging van de Haarlemse burge meester Pop, dat Kennemerland verantwoordelijk zou zijn voor de invoer van tussen de 100 en 400 ton soft drugs, zoals minister Sorgdrager van justitie eerder ver klaarde. Volgens de commissaris worden er vele halve waar heden gedebiteerd over de politie en haar strijd tegen de georganiseerde misdaad. Vooral de machtsstrijd 'achter de opheffing-van het IRT' is daar naar zijn smaak verantwoordelijk voor. „Uiteindelijk gaat het om een prestigeslag tussen politiechefs die met elkaar in conflict zijn geraakt. Achter dit conflict gaat tevens een machtsstrijd schuil tussen de driehoekspartners (be stuur, openbaar ministerie en politie) over de formele en feitelijke zeggenschap in het nieuwe politiebestel." Onze grote keus in kwaliteit en prijs is nog groter geworden. Want er komen nu ook steeds meer artikelen bij met een Euroshopperstempel. i Bongo Pindakaas, pot 350 gram CU Pindakaas, 99 pot 350 gram 1 Calvé Pindakaas, 2.19 pot 350 gram 2.59 Biolon afwas, flacon 1 liter or. dl Albi afwas, citroen Dreft afwas, normaal of - 89 of appel, flacon 500 ml 1./9 citroen, flacon 500 ml 2.99 1 B&B Crèmespoeling, Cfl Crèmespoeling, 'flacon300ml i qq flacon300ml i s 1.89 Andrélon Crèmespoeling veerkracht, 3.45 flacon 200 ml 4.99 0 Stokbrood, Cfl Frans stokbrood, voorgebakken, - voorgebakken, pak 200 gram 1.U9 pak 200gram 1.99 Limonadesiroop, framboos, <-> oc framboos, fles 1 liter»®® 2.3b fles 1 liter Raak Limonadesiroop, framboos, o cq imerowi» fles 1 liter»®® 2.b9 Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. I hilversum anp Angst voor het rij-examen wordt de kandidaat vaak fataal. Van de ruim 318.000 mensen die vorig jaar zakten voor het examen, zegt een derde dat dit kwam door angst. Veilig Verkeer Nederland (VVN) gaat proberen deze mensen van hun angst af te helpen. De verkeersorganisatie heeft met de Kompaktgroep, een ad viesgroep op het gebied van verkeersopvoeding, een aantal projecten ontwikkeld om auto mobilisten en motorrijders in spe van hun angst te verlossen. Zo verschijnt er deze week een boek met mogelijkheden, oefe ningen en tips om de angst te overwinnen. Ook komen er fol ders en kunnen mensen die op moeten, speciale trainingen vol gen. WN en de Kompaktgroep houden verder bijeenkomsten waarop rijschoolhouders en in structeurs kunnen leren hoe ze met bange cursisten moeten omgaan. Beide instellingen gaan zich er verder sterk voor maken dat deze begeleiding een plaats krijgt in de opleiding van rij-instructeur. WN-woordvoer der Woudenberg: „Natuurlijk zijn er wel instructeurs die kan didaten op hun gemak kunnen stellen, maar omgaan met men sen die bang zijn hebben ze niet geleerd." Volgens Veilig Verkeer Neder land en het ministerie van Ver keer en Waterstaat wordt er tot nu toe te weinig aandacht be steed aan examenangst en de gevolgen daarvan. Woudenberg: „Iemand die vreselijk bang is voor het examen, rijdt vaak on zeker en maakt onverwachte manoeuvres met alle gevolgen voor de verkeersveiligheid. Angstige kandidaten zijn ook nerveus en gespannen. Ze heb ben last van klamme en trillen de handen en hartkloppingen. Sommigen raken daardoor zelfs in paniek. Het is belangrijk dat ze hun angst niet verbergen en dat ze weten dat er iets aan kan worden gedaan."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3