Mariniers trotseren hel van Igmai Feiten &Meningen Magistraat lelo opent slotoffensief tegen Italiaanse ex-premier DINSDAG 3 OKTOBER 1995 Bezemschoon achterlaten De laatste keer dat ik verhuisde, was uit een huis van de Christe lijke Woning bouwvereniging te Zoetermeer. De relatie met de huurbaas was gestaag minder verdraagzaam geworden, wat vooral te wijten was aan de hardnekkige weige ring de lekkende muur van de badkamer te repareren. Dat wil zeggen: alle muren van de dou checel werden onder handen genomen, maar na afloop van de onderhoudsbeurt bleek tel kens dat de lekkage óf in de an dere muur zat, óf niet verholpen was. Ach ja, zei de opzichter bij vertrek vergoeilijkend: ..Officiëel moet u het als een goed huisva der beheren, zoals dat in de wet staat. Maar als u het bezem- schoon achterlaat, is het ook goed." België is anders, dat merkte ik direct bij aankomst. De huur baas had zoals gebruikelijk een 'expert' in de arm genomen, met als specialisme 'meetkun dig schatter van onroerende goederen'. Zijn verslag mat dan ook maar liefst 26 dichtbetypte kantjes, met een exacte 'plaats beschrijving' van het huis. „Trap: Over de gehele lengte met doorlopend mokkakleurig dik voltapijt belegd met loop sporen in stijgende graad naar het gelijkvloers toe. Geen enkele van de stijlen van deze balustra de ontbreekt. De knop van de hoofdstijl is aanwezig waarop verscheidene oude beduimelin gen." En zo ging het met uiterste pre- ciesie door: het tapijt is 'fel be vlekt', er zijn 'ontelbare krassen in de tegelvloer van de badka mer aangetroffen', de tegeltjes in de keuken zijn 'fel bewa semd'. Op de éne plaats mat de expert 'een aanslag van 0,5 cm2 maximaal', terwijl elders 'ge bruikssporen tot een maximum van 20-cm' werden vastgesteld. We hadden kortom een woning gehuurd die keurig in orde was. De état de lieu, zoals het boek werk heet, is berucht. Tegen over de 'plaatsbeschrijving bij huuringang' staat namelijk de 'uitgaande plaatsbeschrijving met raming van eventuele huurschade'. Elke afwijking die ■in jaren van bewoning is ont staan, wordt genadeloos geregi streerd. De huurder draait voor de prijs op. Zo zijn hele wonin gen op kosten van de huurders gerenoveerd. De verhuurder is immers Koning in dit land, waar iedereen met de baksteen in de maag geboren is en het bezit van een eigen woning heilig is. Binnenkort ben ik aan de beurt voor de 'état de lieu', en ik weet wat me te wachten staat. In de journalistengemeenschap in Brussel gaan apocriefe verhalen over plaatsbeschrijvingen: „Ah! Dat vloerkleed is meer dan ge middeld versleten mevrouw, dat wordt betalen. En juste, wat zien we daar: achttien spijker gaatjes a raison van tien frank (55 cent) elk, plus drie diepe krassen van 100 frank (Hfl. 5.50) het stuk. En ja hè, daar had U een schilderij hangen zeker? Want dat stuk behang is minder verkleurd. Laat ons zeggen..." De 'Ik ben Uweh eigena- res'-huurbazin kwam laatst al langs om een voorproefje te ge ven. „Die mosvorming op het muurtje van Uw voortuin me neer De Vries, die moet weg hè." Maar mevrouw, die boom staat er al dertig jaar...: „Ja, dat wordt schrobben hè. Het moet er opgekuisd uitzien, ik verwit tig U maar in het voor. En eh..., er zit toch wel wat aanslag aan dat plafond in de living. Gaat U dat zelf wassen, of neemt U een participatie in het schilderwerk? Vijf Liter bleekwater het is te gen mijn principes, maar voor uit is er de afgelopen drie da gen aan te pas gekomen om de groene uitslag te verwijderen. Voor het plafond zijn 'de grote middelen' ingezet: borstelen met ammoniak. Want rond de 'etat de lieu' valt er niets te ar rangeren. Het is een formalisti sche afwijking voor dit normaal zo slordige land. Als Belgen een maal op de kleine lettertjes gaan letten, zijn ze zo soepel als be ton. PETER DE VRIES CORRESPONDENT 'Het geeft toch een sensatie om die jongens eruit te gooien frkc Urenlang zijn we al onderweg over on begaanbaar terrein en op zoek naar de Nederlandse marinierscompagnie op de berg Igman. Ooit het decor van de Olympische Winterspelen als hoopvol teken van onderlinge verbroedering, nu het tragische symbool van een ver scheurd land dat nog niet zo lang gele den Joegoslavië heette. Moordend Ser visch vuur heeft de laatste jaren het le ven in de vruchtbare vallei beheerst. Dood en verderf zaaidend onder de zo beproefde inwoners van Sarajevo. Dat de Italiaanse 'fluwelen revolutie' hapert is bekend. Zo ook dat het afscheid van de corrupte 'Eerste Republiek' moeilijk valt. Dat een symbool van het 'oude' Italië, de socialistische ex-premier Bet- tino Craxi, nog steeds aan de touwtjes trekt en in staat is politiek en justitie beslissend te beïnvloeden, leek echter wat teveel van het goede. Toch is er een magistraat die de bewijzen heeft voor deze these. Het land staat op stelten en de 'Tweede Republiek' lijkt ver der weg dan ooit. De magistraat heeft Paolo lelo en is met zijn 31 jaar het jongste lid van het Milanese anti-corruptieteam 'Schone Handen". Hij zet het werk voort van de volksheld Antonio Di Pietro die na een laster campagne de magistratuur verliet. lelo oogstte eerder dit jaar op zien toen hij een internationaal arrestatiebevel deed uitgaan v de in het Tunesische Hammamet verblijvende Craxi. lelo heeft de afgelopen maanden de telefoon van Craxi laten af tappen en zijn bevindingen opgetekend in een driehonderd pagi na's tellend dossier. Craxi komt hierin niet naar voren als de zielige man die in zijn vakantiehuis vecht tegen de diabetes, de ziekte die hem zou verhinderen terug te keren naar Italië om daar de proces sen tegen hem bij te wonen. De voormalige socialistenleider blijkt super-geïnformeerd en de regisseur van enkele schandalen die de krant II Giornale, eigendom van Paolo Berlusconi, broer van de ex- premier, onlangs ontketende. De onthulling dat tal van linkse politici, onder wie de PDS-secre- taris Massimo D'Alema, voor een symbolisch bedrag panden huren van pensioenfondsen, zou af- komstig zijn van Craxi, alsook de 'scoop' dat de zoon van Di Pietro in het hartje van Milaan voor een paar honderd gulden een kapitaal huis bewoont. Het enkele weken geleden begon nen onderzoek naar het smeer geld dat D'Alema en diens voor ganger Achille Ochetto zouden hebben aangenomen van zogenaamde rode coöperaties, lijkt ook te worden gestuurd door Craxi. De ex-premier vertelt een ze kere Salvatore hoe Berlusconi's partij Forza Italia moet hande len om het team 'Schone Han den' definitief op de knieën te kunnen krijgen. „Het is noodza- kelijk dat die magistraten wor- den gearresteerd voordat zij aan Bettino Craxi. foto»ap ^et arresteren slaan", aldus Craxi. Di Pietro, of beter diens aftakeling, moet volgens Craxi als model dienen voor de andere leden van het Milanese team. Hoe komt Craxi aan zijn informatie? Niemand weet het precies. De geruchten gaan dat hij inzicht heeft in dossiers van de Italiaanse geheime diensten en op de hoogte wordt gehouden door parle mentariërs uit de ploeg van zijn oude vriend Silvio Berlusconi. De mediamagnaat en Craxi hebben dezelfde politieke vijanden en zijn ervan overtuigd dat die vijanden een pact hebben gesloten met de Milanese magistraten. Berlusconi zei onlangs dat zijn partij geen enkel contact heeft met Craxi. Hij noemde het initiatief van lelo een bewijs voor het feit dat de magistraten uit zijn op de vernietiging van de ondernemer en van de politicus Berlusconi. Craxi zelf sprak vanuit Hammamet van 'stalinistische praktijken'. Hij bestempelde het requisitoir van lelo als politieke propaganda. Links Italië smult echter van het vuil dat naar buiten komt en eist het aftreden van enkele Forza Italia-parlementariërs. D'Alema noemde Craxi de marionettenspeler die aan de touwtjes trekt van rechts Italië. Dat de politiek in Italië niet meer bestaat en dat alleen nog maar wordt gekeken naar wat juridische onderzoeken opleve ren, lijkt niemand te verontrusten. Korporaal Linda Wijk uit Groningen heeft de handen vol om haar wit gespoten, maar inmiddejs bemodderde vrachtwagen op het 'geitepad' in bedwang te houden. Hoger en hoger gaat het via het glibberige weggetje vol haarspeldbochten. Ze haalt ze bijna nooit in één draai. Moet telkens achteruit steken, waarbij de achterwielen soms akelig dicht de afgrond naderen. Met elke meter voorwaarts wordt het steeds duidelijker; we zijn dus toch verdwaald. Hebben het basiskamp van de mariniers gemist. Tot een toevallig passerende Franse patrouille van het Vreemdelingenlegioen ons uiteindelijk de juiste weg wijst. De legionairs vormen samen met Britse ar tilleristen en Nederlandse mariniers de Ra pid Reaction Force, de snelle interventie macht van multi-nationale samenstelling. Tweeduizend zich winterklaar makende doorgewinterde militairen op de Igman. Ze zijn er als levensgarantie voor de bewoners beneden in het dal, nadat ze eerst met zwaar geschut en samen met de NAVO- luchtmacht de Serviërs rond Sarajevo het zwijgen oplegden. Het kampement op de kale bergweide is primitief, maar doelmatig. Het middagmaal voedzaam en gezond; spruitjes en kalkoen. Korporaal René Mentink uit Lochem, com mandant van één van de mortierstellingen, laat het zich smaken. Bijna 150 granaten in twee dagen heeft de marinierseenheid afgevuurd, meteen nadat de Brits-Frans-Nederlandse reactiemacht op de berg stellingen van de Serviërs rond de Bosnische hoofdstad onder vuur nam. De granaten legden daarbij Servische mor tieren, artilleriestukken en een batterij luchtdoelgeschut voorgoed het zwijgen op. Zonder dat er ook maar één enkel gericht schot werd teruggevuurd. Dat was ook de boodschap die de Rapid Reaction Force bij aankomst aan de Servische strijders over bracht. „Wij zijn hier niet om in de aanval te gaan, maar beantwoorden wel vuu." En zo gebeurde het ook. Tussen twee happen door zegt Mentink: „Het was goed om hier te schieten. Om die 'jongens', die granaten, eruit te gooien. Ze ker nu je hoort, dat de mensen in Sarajevo het leven van alledag weer beginnen op te pikken omdat de dreiging van dagelijkse beschietingen weg is. Collega-korporaal Cock Verboon uit Vlaar- dingen heeft eerst in Cambodja gezeten en zit nu ook op de berg. Hij is trots er ditmaal weer bij te horen. „Want je hebt het gevoel iets nuttigs te hebben gedaan. Als die gra naten de pijp uit gaan, voel je de adrenaline in je bloed stijgen." Het is opnieuw glijden en vooral baggeren voordat we aankomen in de buurt van het voormalig Olympische dorp. Eén van de sportershotels, club Moe, ligt half kapot ge schoten en uitgebrand langs de route als treurig bewijs van vergane glo rie. In de nabijheid ervan staat een mortieropsporingsradar van de koninklijke lachtmacht. Er zijn er twee van op de berg op gesteld. Kapitein Roland van Gorp uit Zwolle: „Het was een goed be sluit van de Nederlandse rege ring om die twee radarinstalla ties beschikbaar te stellen. Aan vankelijk stond er alleen verou derde Britse apparatuur als doelopsporing. Daarmee wer den dagelijks tien tot twintig schietende vuurmonden van de Serviërs gesignaleerd en geloka liseerd. Maar met onze opspo ringsradar werden dat er ineens 150 tot 200 per dag. High-tech van de bovenste plank." Aan de hand van die in kaart ge brachte doelen werd het uitein delijke vuurplan opgesteld. Zo wel voor de NAVO-bombarde- menten als voor de mortierbe schietingen van de snelle reac tiemacht. Onder druk van de VN en dwang van de NAVO-bombar- dementen kozen de Serviërs uiteindelijk eieren voor hun geld en haalden hun zware wa pens van de berg weg. Zodoen de ontstond een veilige zone in een §traal van twintig kilometer rond Sarajevo. „In totaal zijn er 232 stukken aan zwaar geschut van Igman verdwenen", weet de nieuwe chef-staf generaal F. Pollé van Eén van de mortierstellingen op de berg Igman. Sinds 12 september is er niet meer mee geschoten. Unprofor te melden. Hij houdt kantoor in het VN-hoofdkwartier in Sarajevo; een voormalig gastenverblijf van wijlen presi dent Tito. Pollé kwam aan in de Bosnische hoofdstad precies op de dag dat de luchtaanvallen op de Servische stellingen begonnen. Hij blijft het antwoord op de vraag of nu ook werke lijk alle zware wapens weg zijn schuldig. „U wilt weten of er misschien nog een strategi sche reserve is achtergebleven? Dat is niet helemaal zeker. Maar in elk geval wordt er niet meer geschoten. Althans niet met zwaar wapentuig. „Per etmaal tellen we nu nog maar zo'n honderd schotenincidenten in de stad. Daarvoor zijn voornamelijk die snipers (scherpschutters) verantwoordelijk. Dat mag dan misschien nog veel lijken, maar dat is niets vergeleken bij eerst. Toen no teerden we er dagelijks toch wel vijf- tot ze venhonderd. En soms zelfs duizend." De relatieve rust van het moment geeft de mariniers de gelegenheid om de leefom standigheden bij hun mortierstellingen wat te verbeteren. Aanvankelijk leefden ze in de open lucht, half ingegraven in de drekkige grond. Naast keurkorps zijn ze onder ande re ook houthakker. Tientallen bomen op de glooiende helling zijn inmiddels gekapt, waarvan eep solide blokhut is gebouwd. Als we de mortierstellingen bezoeken, wor den we voortdurend op zo'n anderhalve meter afstand begeleid door één der mari niers met zijn mitrailleur in de aanslag. Duidelijk, maar niet hinderlijk aanwezig. „Vanwege dreigend gevaar", willen we voor alle zekerheid weten. „Omdat u onze gast bent", antwoordt hij zonder op de kern van de vraag in te gaan. Luitenant-kolonel der mariniers P. Cam- maert uit Driebergen en ondercomman dant van de Rapid Reaction Force leidt ons welwillend rond over de zompige en vries- winderige berghelling, waar de mortierstel- lingen zijn ingegraven. Drie staan er nu per manent in stelling; de drie andere worden achter de hand gehouden. Voor het geval dat. Cammaert, die zeven maanden Cambodja achter de rug heeft, is tevreden otter de ge combineerde Frans-Brits-Nederlandse aan pak. De overste roemt de uitstekende sa menwerking. Ondanks dat een dergelijke combinatie nooit eerder onder soortgelijke omstandigheden in het veld heeft samenge werkt. „Maar we zijn allen soldaten." De grootste zorg van Cammaert van dit mo ment is de 'wintërisatie', het wintergereed maken van Igman voor de bij elkaar twee duizend op de berg gelegerde manschap pen. „Want de temperatuur kan hier dalen tot soms wel zo'n twintig graden onder nul." Het grote wachten is nu vooral op wooncontainers; afdankertjes van de VN uit de Krajina. Maar desondanks zullen die prefab-behuizingen het leven op Mount Ig man straks wat gerieflijker maken. Inmiddels hebben de mariniers bij hun da gelijkse werkzaamheden de aandacht ge wekt van een bijna manshoge beer, wiens nieuwsgierigheid het na verloop van tijd heeft gewonnen van zijn schuwheid. Bijna elke avond komt hij zich aan de bosrand persoonlijk op de hoogte stellen van de ge maakte vorderingen. Met een infraroodkij- ker werd hij betrapt, maar vooral niet weg gejaagd. „Dat beest meent kennelijk een zekere ver wantschap te zien en wij op onze beurt be schouwen hem maar als onze mascotte. Op het logistieke basiskamp hebben ze een paar zwerfhonden geadopteerd en in Cam bodja hadden we een slang als mascotte", grinnikt Cammaert. De mariniers op de berg worden bevoor raad door het eerste Nederlands-Belgisch logistiek- en transportbataljon in Busovaca. Sinds 1992 heeft het 750.000 ton aan goede ren heen-en-weer door Bosnië vervoerd. Humanitaire zowel als niet-humanitaire goederen en voornamelijk van magazijn naar magazijn. Als een soort van Van Gend en Loos, maar dan in militaire uitvoering. „We zijn nu ineens de vergeten eenheid ge worden", bromt bataljonscommandant W. Verschraegen uit Eindhoven, kolonel der Limburgse Jagers. „Terwijl wij met vijfhon derd manschappen momenteel de grootste club in Bosnië zijn. Maar na al dat gedoe om Dutchbat in Srebrenica zijn wij in de vergetelheid geraakt. Toch zijn er hier, in clusief die marinierscompagnie, nog altijd 1.050 Nederlandse blauwhelmen." Soldaat eerste klas Jeroen Weijters uit Et- ten-Leur behoort tot het transportbataljon. Hij is chauffeur van de tweede konvooilei der en heeft er inmiddels vijfeneenhalve maand Bosnië opzitten. Sinds Sarajevo zo wel door de lucht als over de weg weer kan worden bevoorraad, heeft Weijters diverse konvooien naar de stad begeleid. Hij had er zich veel van voorgesteld, maar kwam ta melijk bedrogen uit. „Af en toe werden we zelfs op stenen onthaald. Ook kinderen gooiden naar ons. Met de ene hand stonden ze te zwaaien, maar achter hun rug hadden ze een steen. Misschien deden ze het wel uit frustratie. Wie weet. Omdat ze denken dat de VN niets voor hen doet." Luitenant-kolonel Cammaert biedt ons voor de terugreis naar Sarajevo speciale rupsvoertuigen aan. De tocht voert dwars door gebied dat door de Serviërs wordt ge controleerd. Een paar weken geleden kwa men de VN-troepen daar nog niet door heen. Maar de snelle reactiemacht liet, met als parool 'recht vooruit', weten daar geheel anders over te denken. En sindsdien zijn de rollen nu omgekeerd, demonstreert de chauffeur. Want bij de enige controlepost die we onderweg tegenkomen, rijdt hij straf door. „Een kwestie van recht voor je uit kij ken en gewoon doorrijden", zegt hij zonder een spier te vertrekken. SARAJEVO. ROB HIRDES igti] drir (est Om len. [eb< iniei zijn rt di lanj 6 va en, n of hee haa bij |er i Club Moe, ééijoua vroegere sporty tels van het Oj na sche dorp. Getg^ lijk in puin ges^ en deels uitge}ftev De gedachte dhtei sport verbroe4n. verte zoeken. an( FOTO'S. 4d0( iterc I sn i zoi ipeti sle

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2