'Bij mij is het ouderwets in orde' /an Goghmuseum toont schilderijen vol erotiek Cultuur Kunst Kinderboekenweek vol activiteiten Koenigs-collectie waarschijnlijk toch terug naar Nederland Circusprijs voor Popov Restauratie Haags Gemeentemuseum kus voor schone slaapster DINSDAG 3 OKTOBER 1995 CHEF GERT VISSER. 071-356441 De kinderboekenweek die morgen begint en als thema 'Beesten spul' heeft meegekregen, gaat in de regio met tal van activiteiten gepaard. I oktober jeugdboekhandel Silvester (Rapenburg, 17, Leiden), 15.00: Anne Brands vertelt sprookjes van Grimm. Etalages Nieuwe Rijn en Botermarkt, Leiden, t/m 14 oktober: speurtocht naar Gouden Boekjes, georganiseerd door Kinderboek handel Kraai Ko Nieuwe Rijn 94. Openbare bibliotheek Alphen aan den Rijn, (hoofdgebouw, Thor beckestraat), 14.00-16.00: Dierendag, met een dierenarts, de kin derboerderij, Avifauna, de Alphense Hondenclub, Dierenbescher- hing en Dierenambulance. Dpenbare bibliotheek 'De Aarlezer', Ter Aar, 13.30-14.00: Voorlezen (oor de kleintjes. 14.30-16.30: Knutselmiddag voor kinderen t/m 10 I oktober Joekhandel Kooyker (Breestraat 95, Leiden), 14.00-15.00: Jet Boeke schrijfster van Dikkie Dik) signeert haar boeken. eugdboekhandel Silvester (Rapenburg 17, Leiden), 15.00: Kathleen [an de Weerd vertelt, 'Verhalen voor Fioneke', voor kleuters vanaf 4 aar. pe Droomfabriek (Oude Singel 56, Leiden), 14.00-18.00: Tentoon- (telling 'Gouden Boekjes'. Alle Gouden Boekjes van uitgeverij De lezige Bij en buitenlandse Gouden Boekjes. 15.00: 'Meespeel-voor telling' door Clara Linders met o.a. 'De vijf Brandweermannetjes', [oegang expositie en voorstelling: ƒ5,- ,1 oktober ipenbare Bibliotheek Alphen, (hoofdgebouw, Thorbeckestraat), ,4.00 en 15.00: Diavoorstelling met de verhalen 'De schildpad en e haas' en 'Het verhaal van Pieter Konijn'. Voor kinderen van 3 lm 7 jaar. 3 oktober inderboekenmarkt met diverse schrijvers in boekhandel Van der leer, Zeestraat 1 in Noordwijk, 15.30 - 17.30 uur. Vanaf 16.00 uur e theatervoorstelling 'Maliff en de wolf voor kinderen vanaf 7 jaar. 4 oktober ieids Volkshuis (Apothekersdijk 33a), vanaf 11.15: Groot Kinder- pekenfeest met als thema 'Beestenbende', georganiseerd door ioekhandels De Kier, Kooyker en Zandvliet en de Openbare Biblio- neek Leiden. Met: 11.15 'Beestachtig', vertelvoorstelling door Fajga femulewicz, naar het boek van Rindert Kromhout. Voor kinderen anaf 7 jaar. 12.00-15.00 uur: Schrijvers Carry Slee, Rindert Krom- out en illustrator Jan Jutte lezen voor. Op de boekenmarkt signe- pn zij. 15.00 uur: 'Een grap te ver', voorstelling van de Maskerver- pller voor kinderen vanaf 6 jaar. Verder poppenkast, boekenmarkt, chminken, beesten-boeken-spel, dierenvermommingen maken, peren-boekenleggers maken en een videohoek. Toegang ƒ6,-. aarten in voorverkoop bij de organiserende boekhandels en de bi- liotheek en aan de zaal. (penbare Bibliotheek Alphen, (hoofdgebouw, Thorbeckestraat), 0.30: Prijsuitreiking dierenspel 'Wie is wie?', Avifauna-kleurplaat- fedstrijd en Dikkie Dik-kleurwedstrijd. 11.30 Theater Ragebol iet poppenkastvoorstelling 'Beestenboel' voor kinderen van 3 t/m 2 jaar. Robert Longs kruistocht tegen nieuwe lulligheid Hij is nog net zo hebberig als pakweg twintig jaar terug: 'Ik zou de hele wereld willen beminnen en ik zou willen dat de hele wereld mij bemint.' Zijn driften zijn nog even groot - 'wat minder pikge- richt misschien' -, de meeste partners beduidend jonger. 'Ik ben niet minder hartstochtelijk, je krijgt er alleen an dere woorden voor.' ZWOLLE DICK LANING Robert Long, 52 jaar, mooi grijs, lonkende ogen en een paaiende stem. Eens werd hij beschouwd als de stem van een ontevreden generatie, de gesel van goedge lovigen en sikkeneurige zede- prekers. Na tien jaar tv, een paar CD's, boeken en liedjes voor anderen, is hij toe aan een rentree in het theater. Want Ro bert Long heeft weer iets te mel den. Vooral aan het adres van stompzinnigen, ongeïnteres- seerden, halstarrige christenen, geestelijk gepensioneerden èn lieverds. „De oogst is mager," consta teert hij spijtig. „Dit is dus de wereld waaraan ik heb meege werkt en dat spijt me ontzet tend. Mijn generatie is tekeer gegaan tegen een hele hoop ta boes en niet-functionele verbo den. Ik had gehoopt op bevrij ding, maar het is geëindigd in stompzinnigheid en ongeïnte resseerdheid. God, wat is de mensheid soms stom. Er be staat niet zoiets als oude en nieuwe waarden. Er zijn allerlei waarden verschraald, maar er komt geen reet voor in de plaats." Robert Long is niet van plan met het theaterprogramma 'Nu' de draad op te pakken die hij tien jaar geleden heeft afge knipt. „Ik dacht toen dat ik het allemaal wel gezegd had. Nu zijn er meer parallellen te trek ken met het begin. Ik voel weer een enorme behoefte me af te zetten tegen die ingeslapen lul ligheid. Ik wil mijn stem laten horen tegen al het geblaat. Dat komt voort uit dezelfde drift, maar nu tegen een andere lul ligheid." Tot verbazing van velen en zelfs woede van degenen wier ongenoegen en heimelijk ver langen hij vertolkte, verruilde hij na zijn laatste programma het theater voor de buis, om er spelletjes te presenteren. „Een ontzettend vlak medium," con stateert hij nu. „Ik heb er geen spijt van hoor, maar het heeft allang niet meer de impact van tien jaar geleden. Als je nu even een smoel ziet dat je niet aan staat, zap je verder. Er zijn uit zonderingen, maar op de mees te zenders word je aangespro ken met een verstand van nul en een IQ van twaalf. De diepste belediging tegenwoordig is Ve ronica. Wil je iemand heel erg kwetsen dan noem je hem Ve ronica. Wat een stompzinnig heid! Maar het hele land zal toch niet vergeven zijn van de mongolen?" Vla Het is in de eerste plaats voor zijn eigen genoegen dat Robert Long het theater weer opzoekt. De afgelopen tijd zag hij veel programma's van de jonge ge neratie cabaretiers en werd er niet vrolijk van. „Ik heb best ge lachen en ik heb ook niet de be hoefte iemand te kleineren, maar ik wil meer dan ik gezien heb. Neem Jeroen van Merwijk of Theo Maassen. Niet slecht, maar het is geen cabaret. Ten minste, niet wat ik daaronder versta. Na een minuut of twintig heb ik dat wel gezien, dan boeit het me niet meer. Kun je koken? Nou, als ik vanillevla maak en daar zit niet precies het juiste snuifje zout in of de juiste eier dooier, dan is het mijn vla niet. De nieuwe generatie is mijn ca baret niet. De enige bij wie ik echt geniet is Toon Hermans. Dan loopt het kwijl uit m'n bek, vooral vanwege zijn spelen met emoties. Gek van vreugde kan ik dan worden." Zijn openhartige homoseksu aliteit en herhaaldelijk schop pen tegen de kerk en andere onroerende orden, heeft hem gemaakt tot een vaandeldrager van vrijdenkers, opstandigen en ander staat- en kerkvijandig ge spuis. Maar wie zijn repertoire goed beschouwt, ontdekt dat hij in de loop der jaren veel meer „De oogst is mager. Dit is dus de wereld waaraan ik heb meegewerkt en dat spijt me ontzettend." foto gpd romantische, poëtische, lieve liedjes heeft geschreven en ge zongen. En liefde is liefde: ho mo, hetero of anderso. „Ik ben altijd duidelijk in mijn taal ge weest, maar er is van mijn lied jes hooguit twintig procent re bels," beaamt hij. „De generatie die me toen op handen droeg heeft dat andere nooit gehoord. Maar met name oudere dames „Het gaat bijna altijd over ge loof, hoop en liefde. Maar er zijn nu eenmaal dingen waaoverr je blijft struikelen. Zo heb ik een prachtig verhaal over God. Nou, de rechtgeaarde, hal starrige christen kan zijn borst al natmaken. Ik schop nog da gelijks tegen die 'oh-wat-erg- moraal'. Er is nog steeds ruim schoots voorhanden om je aan te ergeren." Robert Long treedt 5 oktober op in het Alphense Parktheater met zijn nieuwe programma 'Nu'. Op 24 januari is hij met deze voorstelling in de Leidse Schouwburg te zien. Leiding vroeger Kirov-theater verdacht van corruptie SINT PETERSBURG AFP/RTR/DPA De Russische politie heeft de directeur van het wereldbe roemde Mariinski opera- en ballet-theater in Sint Peters burg opgepakt wegens het aannemen van smeergelden. Dat heeft een politiewoord voerder van de afdeling eco nomische delicten gisteren meegedeeld. De zaak kwam aan het licht toen directeur Anatoli Malkov van een Westerse impresario geld eiste in ruil voor een toernee van het be faamde Mariinski-ballet. De impresario waarschuwde de politie, die hem van gemerk te dollarbiljetten voorzag. Markov werd vrijdag op he terdaad betrapt toen hij een bedrag van 10.000 dollar aannam. In zijn bureau von den de agenten nog eens 150.000 dollar. De volgende dag arresteer de de politie Oleg Vinogra dov, die al achttien jaar de balletgroep leidde, op be schuldiging van het aanne men van steekpenningen. Hij heeft inmiddels bekend. Malkov is gisteren hangende het onderzoek op vrije voe ten gesteld. Volgens de poli tie is er geen gevaar dat hij de benen neemt. Volgens de onderzoekers hebben Malkov en Vinogra dov de afgelopen zeven jaar voor miljoenen aan smeer geld opgestreken. Soms dreigden ze tournees die al waren begonnen te onder breken als ze niet extra be taald kregen. De twee man nen beschikten over bankre keningen en onroerend goed in Rusland en het buiten land. In de communistische tijd werd het Mariinski, toen nog Kirov-theater geheten, gefi nancierd door de staat. Sinds de ineenstorting van de Sov jetunie in 1991 moet het zichzelf financieel bedrui pen. hakten, nimpfen, sfinxen en fatale vrouwen van Von Stuck os Pathos is de titel van een nieuwe ^toonstelling in het Van Goghmuseum 1 Amsterdam. Voor het eerst in Neder- hd toont het museum het werk van de [litse kunstenaar Franz von Stuck 3-1928). De titel is niet zomaar ge en; Von Stucks schilderijen zitten fordevol erotiek. Omstreeks de eeuwwisseling was de istenaar razend populair, ihaar de atste jaren van zijn leven raakte hij "eds meer geïsoleerd. Na zijn dood érd hij bijna doodgezwegen. Men vond jn zinnelijke en gepassioneerde onder- crpen overdreven. Na de heropening in zijn villa in München in 1968 keerde i belangstelling weer terug. ,Het werk van Von Stuck was tijdens zijn leven niet onomstreden. Vaak waren zijn tentoonstellingen aanleiding voor een klein schandaaltje. Zo verbood de politie kunsthandelaren affiches van het werk voor het raam te hangen. De vrou welijke naakten, de nimfen en de als femme fatale afgebeelde sfinxen, zouden te zeer in strijd zijn met de goede zeden. Het Van Goghmuseum geeft met vijf tig schilderijen een representatief over zicht van Von Stucks kunstenaarsschap. Behalve de schilderijen zijn ook vijftien sculpturen en enkele meubels te zien, zoals het rode stoeltje dat op verschillen de schilderijen is terug te vinden. Het meubel werd gemaakt naar een ontwerp van Von Stuck. De tentoonstelling begint met De Pa radijswachter (1889), een schilderij van een androgyne jongeling met een stra lenkrans om het hoofd. Het schilderij was voor het eerst te zien op de jaarlijkse tentoonstelling in München en leverde Von Stuck een gouden medaille op. Het betekende ook zijn doorbraak als kun stenaar. De carrière van Von Stuck leest als een sprookje. Hij werd geboren als zoon van een eenvoudige Beierse molenaar, maar wist zich op te werken tot kunstenaars- vorst, die bovendien in de adelstand werd verheven. Tegen de zin van zijn ouders bezocht hij de Kunstacademie in München. Daarna maakte hij tekeningen voor uit gevers van boeken en tijdschriften. In die tijd doken zijn eerste liefdesgoden, cupido's, amors, faunen en fabelwezens op, die hij tot zijn dood zou blijven schil deren. Wilde jacht was volgens Von Stuck zijn eerste olieverfschilderij. Op het doek, dat aan het begin van de tentoonstelling hangt, staat een angstaanjagende jachts cène afgebeeld. De honden en de wilde paarden kijken de toeschouwer woest aan. En ook de jager, met zijn speer naar voren, heeft een waanzinnige blik in de ogen. De tentoonstelling eindigt ook met een dramatisch schilderij: Inferno (1908), waarop we enkele mensen zien branden in de hel. Op het schilderij staat ook de duivel afgebeeld. Een slang kron kelt zich om het lichaam van een naakte vrouw. Het dier symboliseert het kwaad dat de mens in de wurggreep heeft. De tentoonstelling loopt tot en met 21 januari 1996. DEN HAAG ANP De Nederlandse ambassadeur in Moskou, G. baron de Vos van Steenwijk gaat ervan uit dat het deel van de Nederlandse Koe nigs-collectie dat nu in handen van de Russische staat is, ooit aan Nederland wordt terugge geven. Voorafgaand aan de ope ning van een expositie van de tekeningen in het Poesjkin-mu- seum in Moskou, toonde hij zich tegenover het NOS-Jour- naal optimistisch over de terug gave. Nederland probeert de teke ningen al jaren terug te krijgen. Ze waren sinds de Tweede We reldoorlog in bezit van de toen malige Sovjetunie. Het Rode Le ger nam de collectie aan het eind van de oorlog mee uit Duitsland. In 1941 had de Rot terdamse havenbaron Van Beu- ningen 491 tekeningen aan de Duitsers verkocht, een transac tie die de Nederlandse regering later onwettig verklaarde. De tekeningen stammen uit de collectie van de bankier Franz Koenigs. Het grootste deel daarvan, ongeveer 3500 te keningen, is thans nog in bezit van het Rotterdamse Museum Boymans-Van Beuningen. Pas in 1992 erkenden de Rus sische autoriteiten dat zij ruim driehonderd tekeningen uit de collectie in bezit hadden. Een gemengd Russisch-Nederlandse commissie van juristen heeft vastgesteld dat Nederland de rechtmatige eigenaar is. Dat trok Rusland echter nog niet over de streep. De tentoonstelling in het Poesjkin-museum die gisteren officieel werd geopend, duurt tot 21 januari en toont de ruim driehonderd tekeningen. De waarde van de collectie in Rus sisch bezit wordt op enkele tientallen miljoenen guldens geschat. WAGENINGEN GPD Clown Oleg Popov heeft zaterdag de Circus-pla quette, een nieuwe inter nationale circusprijs, ont vangen. De prijs werd tij dens de avondvoorstelling in Wageningen uitgereikt door de voormalige politi cus en oud-burgemeester van Breda Ed Nijpels. De onderscheiding is beschikbaar gesteld door het Nederlandse Theater bureau Jogerti uit Gronin gen. Het was de eerste maal dat de Circus-pla quette -werd uitgereikt. Het is de bedoeling, dat de onderscheiding om de twee jaar een artiest ten deel valt die zich op een bijzondere manier bezig houdt met een circusdis cipline. Popov (65) geldt al 45 jaar als de koning van de lach. De 'kampioen van de eenvoud' is de trek pleister van het Russische Staatsscircus, dat mo menteel door Nederland toert. Vanaf volgende week vertrekt het circus naar andere West-Eu- ropese landen. Het mooiste gebouw van Berla- ge is het Haags Gemeentemuse um. Mooi, maar ook versleten, lek en moe. Inmiddels is de res tauratie begonnen, de omvang rijkste die ooit in Den Haag is verricht. In drie jaar tijd zal voor bijna 52 miljoen gulden aan de schepping van dr. H.P. Berlage worden verspijkerd. Drie jaar van hinderlijk bouwen en bre ken, maar desondanks wordt het een swingende tijd, belooft de directie. 'Het zal hier nooit meer saai zijn'. Directeur dr. J.H. Locher: „We hadden de restauratie ook in twee jaar kunnen doen, maar dan hadden we dit prachtige gebouw moeten sluiten. Dat zou een vorm van zelfmoord zijn. Laten we maar eerlijk zijn: men vindt ons nogal terughou dend. Misschien wel saai. Dat beeld mogen we onder geen be ding versterken door de deuren een tijd dicht te doen. Nee, we denken juist de andere kant op. We gaan de verbouwing gebrui ken om het museum wakker te schudden." In alle toonaarden is inmid dels beschreven hoe erg het ge bouw er aan toe is. Muren die ontzet zijn door roestende bal ken, daken die golven als springkussens op de kermis, te gels die bij duizenden los van In alle toonaarden is inmiddels beschreven hoe erg het gebouw waarin het Haags Gemeentemuseum is gevestigd, er aan toe is. de wand zijn geraakt. sitie voor het eerst voor het pu- binnen lekte het op tien plaat- Neem die dag in december bliek toegankelijk was. Buiten sen tegelijk. Het water kabbelde 1994 toen de Mondriaan-expo- viel de regen in stromen neer en zelfs via de trap naar de grote entreehal. Toen wist iedereen het weer: zó kan het niet langer. Frappant aan de restauratie van kunstwerk 'Mdivl-1985' (het museum heeft een inventa risnummer omdat het als on derdeel van de collectie wordt beschouwd) zijn de overeen komsten tussen de bouw in de jaren dertig en het herstel zestig jaar later. In de tijd dat Berlage het Gemeentemuseum (1928- 1935) ontwierp was het nog heel gewoon dat er tijdens de bouw wijzigingen door de ar chitect konden worden aange bracht. Er bestaat een filmpje waarop Berlage met een schets boek op schoot zit te tekenen terwijl het casco van het muse um al is opgetrokken. Zo zal het ook met de restauratie gaan. Niet alles is in een gedetailleerd draaiboek te vangen. Nog steeds houden allerlei adviseurs en deskundigen zich met deel gebieden van de restauratie be zig en niet zelden levert dat nieuwe inzichten op. Locher wil afrekenen met het cliché dat in het mooiste muse um van Nederland niet veel te beleven is. De schone slaapster die maar wacht op het moment dat ze wordt wakker gekust. Lo cher: „Neem de muziekafde ling; met manifestaties die het karakter van een evenement hebben, zullen we die nieuw le ven inblazen. Denk eens aan een expositie over het klavier. Dat is eeuwen geleden ontstaan als een instrument waarmee je een compositie kon naspelen door toetsen in te drukken. Dat was de eerste stap op weg naar de digitalisering van onze sa menleving. Zonder het klavier zouden de schrijfmachine, de computer, maar ook het key board er niet zijn geweest. Kijk, als je die ontwikkeling op een interessante manier naar voren brengt - met gebruik van ge luidsmateriaal - dan is het re sultaat heel wat dynamischer dan een rij mooie klavieren die jè in een zaaltje zet." De vernieuwing zal het hardst toeslaan op de kostuumafde ling. De centraal gelegen tuin wordt afgegraven ten behoeve van een verdiepte zaal, met rondom kabinetten, voor de kostuumafdeling. De werk zaamheden daarvoor gaan bin nenkort beginnen, maar toch is de openingsdatum nog onbe kend, omdat het museum wel geld heeft (3,9 miljoen gulden) om de ruwbouw neer te zetten, maar nog naar sponsors zoekt die de noodzakelijke 2.4 miljoen kunnen bijpassen voor de volle dige voltooiing. Locher zegt er vertrouwen in te hebben dat de nieuwe kostuumafdeling in 1998 tegelijk met de rest van museum wordt opgeleverd. Daarmee zou de rehabilitatie van het Gemeentemuseum compleet zijn.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17