CDA Rijnwoude: laat burger groen adopteren Motorgek bruidspaar belandt in de vaart Veense veiling gaat op de commerciële toer Rijn Veenstreek Uit )t( -GD Rijnstreek ,11 nieuw imago ïlastingen Jacobswoude ijgen in 1996 nauwelijks /2Sf. ifauna mist nog eds vijf pelikanen Dagverzorging De Brug vaker open i3 OKTOBER 1995 CHEF HENNY VAN ECMOND. 071 -356414. PIV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071 -356429 II uschauffeur gestolen Een 30-jarige buschauffeur uit Nieuwkoop is in de zondag op maandag zijn tas kwijtgeraakt. Op de liaan in zijn woonplaats moest de chauffeur even stop fijn motorklep te sluiten. Toen hij in de bus terugkwam, i tas met de dienstregeling en andere papieren te zijn Er zaten op het moment van de diefstal geen passa- le bus. len hurt moeter m houjelingen in schoolgebouw Qphninfi den run In een schoolgebouw aan de Schelfhorst en ie genifijf aan de Saffierstraat zijn het afgelopen weekeinde ver- 80 miï aangericht. In beide gevallen werden straatklinkers loeten |en gegooid. De stenengooiers zijn niet in de gebouwen WVG-iDe hoogte van de schade is niet bekend, t zij de] eriiIpark Avifauna mist u 'an haar zeventien Afri- IvlCoodrugpelikanen. Had ense vogelpark in eer- ntie vier van de vijf ver- vogels terug, korte tijd man 'l opnieuw vier pelika- itreeksggevlogen. Het vogel- n opwacht de rebellen niet 'rdamUg te vinden, i in d|ai gesproken worden ikel efo zo snel mogelijk ge- dat h, maar dat was niet ge- '5evmdat de vogels 'toeval- !cht i^vifauna terecht waren ,e'1 v%. Ze waren in Schiphol va{ genomen, omdat ze in po'itii kleine kooien werden doen.j de vogels bij toeval ont- dat ze konden vliegen van de 17 pelikanen len. Eén vogel werd ge- door een Scheveningse le rest kwam op eigen terug. Korte tijd later opnieuw vier pelikanen lappen omdat de schu- **«en niet benaderd kon- yden door de verzorgers, «hef-dierenverzorger M. 5 duidelijk. ogelpark heeft de afgelo- je! O aan den run eric de jager ^Hd Rijnstreek is tevreden over de verrichtingen van vorig ^^aar zou die tevredenheid ook graag omgezet zien in meer lr malce bekendheid en erkenning voor zijn daden. Dat blijkt uit irverslag voor 1994. De gewenste erkenning probeert de nu af te dwingen middels een klein 'public relations-of- 5 P-f, dat in 1994 is ingezet. 5 P fcteur L. Jonkers-Kuiper geeft in het jaarverslag aan, dat de 0 pis die de GGD vervult niet altijd zichtbaar zijn voor pu- iarpoli?n politiek. De geneeskundige dienst verricht veel werk 51e schermen, waarvoor vaak geen oog is. Daar moet ver- g in komen. ,,De GGD vindt het een uitdaging en rekent tot zijn taak het werk meer zichtbaar te maken. De be- g en de politiek vragen e'n krijgen waar voor hun geld", al- nnd nkers-Kuiper. nnd jGD Rijnstreek liet vorig jaar een onderzoek doen naar het nnd dat het 'algemene publiek' heeft van de hulpverlenende nnd (satie. Tot teleurstelling van de GGD had het publiek wei- ITllsitiefs te melden. Als de ondervraagden al een beeld had- ■flwlan was het volgens de dienst meestal een 'verkeerd beeld', asis ien die direct met de GGD Rijnstreek te maken hebben ge- lax. iwalificeren de dienstverlening steevast als 'goed'. De oor- j'fy [an het imagoprobleem lijkt dus meer een kwestie van ge- 5% (6e public relations, dan van kwalitatieve tekortkomingen. 5^8% torn besteedt de GGD Rijnstreek veel aandacht aan een '■396 'e huisstijl. Inmiddels zijn de enveloppen en het briefpa- PJ1een modern jasje gestoken. Ook is er een 'schrijfstan- vastgelegd. Voor verdere duidelijkheid over het nut van iD heeft de afdeling Rijnstreek een aantal folders uitgege- i bestef e" vdsche zender van Alphense kabel het uiJDENRUN. eningei deHge?che televisiezender Middle East Broadcasting (MBC) is he q0pen donderdag niet meer te ontvangen via de Alphense de WVl gemeentelijk CAI-bedrijf, dat de programma's doorgeeft, toe noodgedwongen besloten. De aanbieder van de satel- vvG-vc geen muziekauteursrechten betalen. In dat geval leentetgk^njng van de Buma automatisch terecht bij de exploi- gen. DQy.jjg^njf wil echter niet voor die rekening opdraaien, iximaai geen auteursrechten betaald zijn, is verspreiding van metje kabel een overtreding van de Auteurswet, n tot aal hej helft bijdrag jk, zo n Socii et zal dpunt n het o runwoude. ruud sep Inwoners van Rijnwoude zouden in de gelegenheid moe ten worden gesteld om zelf stukjes openbaar groen in de omgeving van hun woning te onderhouden. Deze sug gestie voor de 'adoptie' van openbaar groen wordt door de CDA-fractie gedaan in de algemene beschouwingen over de gemeentebegroting voor 1996. De partij wil in elk geval de belangstelling voor deze vorm van vrijwilligers werk in kaart gebracht zien. gemeentebegroting voor het ko mende jaar moeten beheersen. Over de grote zaken zijn de po litieke partijen het zo ongeveer wel eens. Na jaren van grote on enigheid over belastingverho gingen is dat heikele punt in ie der geval voor dit jaar bijna van tafel. De verhoging van de on- roerend-zaakbelasting met een kleine vijf procent stemt het overgrote deel van de raad tot tevredenheid. De geringe belastingverho ging (vorig jaar gingen de tarie ven nog met dertig procent om hoog) stemt alleen de fracties van D66 en WD niet helemaal tevreden. D66 stelt voor de ver- Door de inspanningen van de burgers zouden de plaatselijke plantsoenen er beter uit kunnen gaan zien. Voor de tuinhobbyïs- ten betekent de adoptie van groen een leuke tijdsbesteding. De gemeente op haar beurt kan op deze manier flink wat geld besparen. Het voorstel van de christen democraten is één van de schaarse leuke ideeën die te vinden zijn in de algemene be schouwingen van de vijf politie ke partijen in Rijnwoude. En het zijn juist de kleine plannetjes die het politieke spel rond de hoging te beperken tot een in flatie-correctie van 2,7 procent. Voor de resterende 2,2 procent zeggen de democraten bezuini gingsvoorstellen in de achterzak te hebben. De WD gaat de be lastingverhoging van de andere kant te lijf: waarom moeten alle budgetten zo nodig voor inflatie worden gecorrigeerd?, vragen de liberalen zich af. Deson danks lijken zij van de nu voor gestelde belastingverhoging geen halszaak te willen maken. Verder zitten de verschillen dit jaar in de nuances. De frac tie van SGP/RPF pleit ervoor geld te reserveren voor de uit breiding van de begraafplaats in Koudekerk danwel voor de aan leg van een nieuwe dodenakker in het dorp. D66 maakt zich zorgen over de status van de ge meenteraad als hoogste orgaan nu burgemeester en wethou ders herhaaldelijk met voorstel len naar de raad komen die al zijq uitgevoerd. De PvdA-fractie vraagt zich af of de Koudekerkse brug wel voor ieder plezier jachtje moet worden geopend. Na de recente commotie over de verkeersoverlast in de Dorps straat in Hazerswoude-Dorp la ten de meeste partijen niet on vermeld dat zij vinden dat er snel maatregelen moeten wor den genomen. De WD slaakt daarnaast een hartekreet als het gaat om het aanzien van die zelfde straat. In de afgelopen ja ren zijn veel sfeerbepalende boerderijen gesloopt om plaats te maken voor nieuwbouw. Vol gens de huidige plannen moet ook de oude boerderij tegen over de katholieke kerk tegen de vlakte om plaats te maken voor zeventien nieuwbouwwonin gen. Voor de liberalen gaat deze aanslag te ver. Zij vragen het college alles in het werk te stel len om deze plannen te verijde len en om vervolgens een lijst van beeldbepalende panden op te stellen 'om bewuster met het historisch erfgoed om te kun nen gaan'. ALKEMADE MARIETA KROFT Meer ouderen in Alkemade kunnen gebruik maken van de dagverzorging. In plaats van op donderdag, kunnen hulpbehoevende inwoners van Alkemade met ingang van 31 oktober nu ook op dinsdag een dagje naar 'De Brug' in het Veense verzor gingshuis Jacobus. Volgens coördinatrice A. van der Meer betekent de uitbreiding dat de wacht lijst, die uit acht personen bestond, wordt weggewerkt. Ook zijn er ouderen die nu twee dagen in plaats van één dag kunnen worden op gevangen. De bedoeling van de dagopvang is dat de mensen die de ouderen ver zorgen, een dag in de week worden ontlast. Bovendien wordt hiermee getracht om eenzaamheid onder de ou deren te voorkomen. Op zo'n manier zou de oudere langer thuis kunnen blijven wonen. Maximaal tien men sen kunnen per dag gebruik maken van de dagopvang. Twee jaar geleden klopte Van der Meer voor het eerst bij de gemeente aan om geld voor extra dagopvang. ,,De Brug bleek in een grote behoefte te voorzien". legt ze uit. „Eén dag is wel erg weinig om ons doel te be reiken. Daarvoor moeten we toch minimaal twee of drie dagen verzorging kun nen bieden." De gemeente bleek er echter geen geld voor over te hebben. Uiteindelijk was het Thuiszorg Groot Rijn land die uitkomst bood. „Groot Rijnland zet perso neel in voor de tweede dag", aldus Van der Meer. De ruimte was geen pro bleem. De dinsdag was nog net vrij voor De Brug. Op de vraag of deze uit breiding voldoende is, zegt Van der Meer: „Ik hoop het wel, maar ik denk van niet. De wachtlijst wordt welis waar weggewerkt, maar door de enorme vergrijzing zal het aantal aanvragen in de toekomst ook wel toene men." pen twee maanden meermalen tips gehad van mensen die dachten dat ze de grijswitte vo gels ergens hadden gezien. „Maar men bleek ze vaak te ver warren met lepelaars." Volgens Verkade is de pelikaan schuwer en groter. Bovendien verschillen de snavels en beweegt de vogel zich op een andere manier voort. Verkade sluit niet uit dat de pelikanen op zee of op één van de grote plassen in Nederland verblijven. „We hebben een goede zomer gehad en ze heb ben voldoende vis kunnen vin den. Het zou me niets verbazen als ze zich in Nederland hebben kunnen handhaven. Dat ge beurt met ontsnapte flamingo's ook wel eens." Het vogelpark heeft weinig hoop dat de vogels nog worden teruggevonden. De vogels zijn erg schuw en alleen kenners herkennen de dieren. „Maar misschien vinden we ze terug als het deze winter flink gaat vriezen en de pelikanen honger krijgen. Dan worden ze minder schuw", aldus Verkade. De resterende twaalf pelika nen zijn inmiddels gekortwiekt. Zij blijven in Alphen. Jan Brouwer met zijn kersverse echtgenote Mariska Ammerlaan, thuis op de bank. FOTO LOEK ZUYDERDUIN zoeterwoude-dorp ruud sep Een bruiloft is voor de betrokkenen op de één of andere manier altijd wel een dag om nooit te vergeten. Een toespraakje op het gemeentehuis, een kerkelijke inze gening, een feest met vrienden en familie. Voor de pasgetrouwden Jan Brouwer (24) en Mariska Ammerlaan (25) staat hun trouwdag van afgelopen za terdag echter op een andere manier voor altijd in hun geheugen gegrift. Met de trike een duik nemen in de Zuidbuurtsevaart is nu eenmaal niet iets wat je iedere dag meemaakt. Jan zit op maandag op de bank met zijn been om hoog. Om zijn linkervoet is een doek gewonden. „Hij is al weer heel wat dunner geworden, maar het is nog steeds een beetje een klompvoetje", stelt hij laconiek vast. Zijn echtgenote zit naast hem op de bank en ver telt geamuseerd dat de telefoon de afgelopen dagen niet stil heeft gestaan. „Dat is wel gezellig. Hij heeft toch niets anders te doen dan de telefoon oppakken." De gezwollen voet van Jan is het enige 'souvenier' dat het echtpaar overhield aan het meest spectaculaire mo ment van de grote dag. Het gemeentehuis was achter de rug en in de Zuidbuurtsekerk had ook meneer pas toor zijn zegen gegeven aan de echtverbintenis. Dus ging de stoet op pad naar de receptie. Nu zijn Jan en Mariska beiden motorgek. Voor de ge legenheid had het paar een trike, een driewielige mo torfiets, gehuurd. Op deze driewieler voerde het echt paar een stoet van een kleine twintig motorrijders aan - vrienden die gehuld in zwartleren motorpakken de mis hadden bijgewoond. Halverwege de Zuidbuurtseweg ging het fout. Jan: „In de weg zitten nogal wat kuilen. Op een gegeven moment ging die trike daardoor een beetje naar rechts. Ik stuurde nog tegen, maar dat bleek niet genoeg te zijn. We stuiterden zo de vaart in." De twee onfortuinlijke zwemmers werden snel uit het water gevist door hun vrienden. Onder de douche, an dere kleren aan en voor ze het wisten was het stel al weer op het feest. De bruid zonder één schrammetje, de bruidegom met een gezwollen voet en wat krassen op zijn benen. Voor hem werd snel een nieuw pak gere geld, terwijl de jurk van de bruid in de wind te drogen werd gehangen. Toen 's avonds de receptie begon was er niets meer van de duik te zien. Jan: „Er kwamen mensen die zeiden: Nou, jullie hebben wel geluk gehad met het weer. Voor hetzelfde geld waren jullie nat ge worden." GroenLinks legt monorail op bord Tweede Kamer alphen aan den run De ministers van Economi sche Zaken en Verkeer en Waterstaat moeten geen subsidie geven voor de aan leg van de monorail zo lang de toekomst van het thema park Archeon aan een zij den draadje hangt. Dat stelt de fractie van GroenLinks in Alphen in een brief aan de Tweede-Kamerfractie van de partij. De Alphense afde ling wil in ieder geval dat de betreffende ministers op de hoogte worden gehouden van de wankele basis die de monorail door de tegenval lende bezoekerscijfers van het themapark heeft. In het onlangs vrijgegeven overlevingsplan van Ar cheon wordt ervan uitge gaan dat het park op korte termijn twintig hectare grond moet afstoten om overeind te kunnen blijven. Op deze grond zouden vil la's moeten komen. Die ver koop is in strijd met afspra ken met de gemeente Al phen aan den Rijn. Het is nog maar de vraag of de ge meente toestemming zal geven voor de plannen van Archeon. Bouwer Holland Monorail wil volgende week de eerste paal slaan voor de hangen de tram tussen het NS-sta- tion en het themapark. Voordat het zover is, doet de rechter morgen nog uit spraak in het kort geding dat de Vereniging Tegen de Monorail heeft aangespan nen tegen de door de ge meente afgegeven bouwver gunning. Rectificatie In onze krant van vrijdag 29 september is een be treurenswaardige fout ge slopen in het artikel over de bouwplannen op het terrein bij de Goede I lerderkerk in Woubrugge. Woordvoerder van de tandartsen was tij' dens de commissievergade ring ruimtelijke ordening niet tandarts mevrouw E. de Geus, maar mijnheer W. de Geus. woude liesbeth buitink Atoudenaren hoeven vol waar nauwelijks meer be- gen te gaan betalen dan in I Hoewel de onroerend- plasting (OZB) met 3,4 ht en de rioolrechten met tocent stijgen, gaat de las- uk door een verlaging van Ivalstoffenheffing vrijwel jmhoog. Een bewoner van luis met een waarde van 00 gulden betaalt volgend |)14 gulden aan gemeente- lelastingen. Dat is veertien meer dan dit jaar. In de hde jaren stijgt de belas- uk naar verwachting ech- niddeld met 9 procent. gemeente Jacobswoude 1 volgend jaar 118 gulden Izo blijkt uit de begroting voor 1996. De gemeente bezui nigt echter voor ruim 150.000 gulden om niet in de rode cij fers te raken. Die dreigen door dat het Rijk naar verwachting 1,5 miljoen gulden kort op de uitkering uit het gemeente fonds. Bovendien moet Ja cobswoude de komende jaren fors investeren in de riolering. Jacobswoude is er nog niet over uit of de korting op de rijkssubsidie volledig moet wor den verhaald op de inwoners. Wanneer dat wel gebeurt, stijgt de OZB in 1997 met 20,2 pro cent en de jaren daarna met 16,8 procent, 14,4 procent en 12,6 procent. Ook de rioolrech ten blijven jaarlijks stijgen. Doordat de afvalstoffenheffing verder gelijk blijft, betalen Ja- cobswoudenaren dan vanaf 1997 jaarlijks zo'n 111 gulden extra aan belastingen. De gemeente bezuinigt vol gend jaar onder meer doordat voor het eerst roerende zaakbe lasting wordt geheven op onder meer woonboten en door de privatisering van het Leimui- dense zwembad De Kleine Oa se. Daarnaast gaat Jacobswoude de afvalverwerking van de markt doorberekenen. Toch wil het college volgend jaar ook nieuw beleid op de rails zetten. Zo moeten de bas sins in De Kleine Oase voor ruim 37.000 gulden worden ver vangen en wil de raad een rotonde laten aanleggen op het kruispunt van de Provinciale- weg en de Bateweg in Wou brugge. Dat kost de gemeente 550.000 gulden. TELEFOON STICKERS, VOOR MultiCopy maakt deze maand 500 stickers met uw nieuwe telefoon- en faxnummer voor maar ƒ25,-. Binnen 24 uur! En als uw oude briefpapier op is, drukt MultiCopy het nieuwe voor een vriendenprijsje. Leiden Rooseveltstraat 74, tel: 071-321101 St. Jorissteeg 22-34, tel:071-146291 Noordwijk Van Panhuysstraat 2, tel: 01719-12645 .Sassenheim Koetsiersweg 5, tel: 02522-15099 MULTICOPV roelofarendsveen marieta kroft Bloemenveiling Roelofarends- veen (VBA) gaat steeds meer op de commerciële toer. Vormen de veilinghallen doordeweeks het middelpunt van kwekers die de bloemen komen brengen en de kopers die ze weer meene men, in het weekeinde zijn ze uitgestorven. Om die leegstand tegen te gaan en tot een gunsti ger exploitatie te komen, wil de VBA de hallen in de toekomst vaker gebruiken voor allerlei grote evenementen. Zo staat er één gepland voor 19 november. Zo'n 3000 bezoe kers worden verwacht op de kunstmarkt Art Village Roelo farendsveen'. Tot nu toe meld den zich al 125 schilders, beeld houwers, tekenaars en andere professionele kunstenaars uit het hele land om hun werken te exposeren en te verkopen. „Als het een succes wordt, willen we de markt zo'n twee a drie keer per jaar herhalen", zegt één van de organisatoren en medewerkster van de veiling A. de Koning. Ze is optimistisch. „Het aantal kunstenaars dat naar de Veen komt, is ver boven onze verwachting. We zouden al blij zijn geweest met 50. Bo vendien wordt er niet zoveel in de omgeving aan kunst gedaan. Zoiets is toch goed voor het imago van Roelofarendsveen." Volgens De Koning staan er ook nog andere evenementen voor dit jaar op stapel. Welke dat zijn, wil ze nog niet zeggen. „Er zijn nog gesprekken over gaande." Eerder dit jaar werden ook al popconcerten in de vei linghallen gehouden. De ene avond trok de veiling 2000 en de andere avond 3000 bezoekers. Volgens De Koning kunnen de hallen wel 10.000 bezoekers aan. Door de veilinghallen optima ler te benutten, hoopt de VBA meer geld in het laatje te krij gen. Hoeveel, is nog niet te zeg gen. „In het begin zal dat nog niet lukken", verwacht De Ko ning. „We zijn blij als we quitte spelen. We moeten even kijken hoe het zich gaat ontwikkelen." De kunstmarkt Art Village Roelofarendsveen begint 19 no vember om elf uur en duurt tot vijf uur. Outsiders bepalen eigen toekomst De jongerenvereniging de Out siders maakt een plan maken waaruit moet blijken hoe de vereniging in de toekomst te werk gaat. Daaruit moet duide lijk worden hoe de Outsiders een lening van 12.000 gulden bij de gemeente willen aflossen. De lening is jaren geleden afgeslo ten, maar de vereniging heeft pas één termijn terugbetaald. De financiële problemen van de vereniging zijn ontstaan door eèn bestuurscrisis vorig jaar. Herhaalde klachten over geluidsoverlast leidden toen on der meer tot een sluiting van enkele weken. De gemeente lijkt vooralsnog niet van plan de Outsiders te dwingen de lening af te betalen. „We wachten eerst eens tot dat toekomstplan er ligt, daarna kijken we wel wat we met die lening doen", aldus gemeentesecretaris T. Meester.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15