EIDEN Ontslagen bij LWO onvermijdelijk 'In die grote toeter moetje water doen' :cept en formule hutspotmaal slaan aan SDAG 3 OKTOBER 1995 11 Zoeterwoude "2 Blijft Zoeterwoude I J groen of niet? De toekomst ligt in handen van inwoners. Motorgek <1 K Motorgek bruids- I 3 paar belandt met trike in de Zuidbuurtse vaart. henny van egmond. 071 -356414. plv.-chef hans koenekoop. 071 -356429 plinternieuwe vrachtauto gestolen penBij een bedrijf aan de Rooseveltstraat is afgelopen ïekeinde een splinternieuwe vrachtauto gestolen. Een leve- ticier had die vrijdagavond voor de deur neergezet omdat It bedrijf zelf al gesloten was. Gisterochtend bleek de auto te n verdwenen. De wagen, die niet meer dan 200 kilometer l de teller had staan, is 50.000 gulden waard. 'as met vis in park gevonden pEN» Een Leidenaar heeft zich gisteren aan het politiebu- 311 gemeld met een witte sporttas vol gedroogde vis. Hij had n vangst gedaan in het Van der Werfpark. Aangezien de in- aid van de sporttas een sterke visgeur verspreidde, is de tidst direct vernietigd. NNO 1895 Donderdag 3 October >n schrijft ons uit Roelof-Arendsveen: Gisternamiddag had baggerman C. Loos, alhier, een aardig buitenkansje. Ter- jl hij langs de Veen wetering voer, sprong eensklaps een pek van ongeveer 3 halve KG. uit het water in zijn vaartuig, i dartele waterwolf werd onmiddellijk door den visscher te il wil en dank naar den vischkooper gebracht. NNO 1970 zaterdag 3 oktober het dierenpark „Wassenaar" zijn gisteren vijf Bengaalse tij- ttjes geboren. De directie beschouwd dit als een bijzondere peurtenis, omdat een normale worp meestal bestaat uit 2 a trelpen. De diertjes werden na de bevalling bij de nerveuze ieder vandaan gehaald en overgebracht naar het gezin van directeur van het dierenpark, de heer J.W.W. Louwman. welpen (vier vrouwtjes en een mannetje) zullen worden tot gebracht met poedermelk, omdat de moeder ze niet ter zal accepteren. t ij op zijn ij'. Inventieve Leidenaars proberen een graantje mee (n van de 3 oktoberfestiviteiten. Voor een knaak mag het publiek en naar het 'slachtoffer' gooien. foto henk bouwman Directeur Leidse Welzijns Organisatie: 'Er is geen ontkomen meer aan Wat gevreesd werd is nu zeker: het komend jaar vallen er gedwongen ontslagen bij de Leidse Welzijns Organisatie. Het gaat daarbij voorlopig om drie mensen, maar direc teur A. Flapper sluit niet uit dat er nog meer ontslagen zullen vallen. De LWO ziet zich genoodzaakt tot een in krimping van het personeelsbestand door de bezuinigin gen die haar door de gemeente Leiden zijn opgelegd. ,,Er is geen ontkomen meer aan", aldus Flapper. leiden hermanjoustrazuiniging op de sector welzijn van 100.000 gulden zou daar In de voorjaarsnota van de ge- nog eens bovenop kunnen ko- meente Leiden staat voor de men. Bijkomend probleem voor LWO een bezuiniging gepland de LWO is dat de subsidie-in- van ten minste 460.000 gulden, komsten het komend jaar ach- Een deel van de algemene be- ter zullen blijven bij de inkom sten. Uiteindelijk is besloten om in 1996 voor ongeveer 550.000 gulden te bezuinigen. De afgelopen maanden is in tern druk overlegd binnen de organisatie over de invulling daarvan. Daarbij is steeds het uitgangspunt geweest dat het zo min mogelijk ten koste mocht gaan van de personeelsleden. „Het enige positieve van het huidige besluit is dat we er in zijn geslaagd het uitvoerende werk buiten schot te houden", aldus Flapper. De ontslagen betreffen een leidinggevende op het facilitair bureau (dat zich onder meer bezighoudt met de Financiële en salarisadministratie, en perso neel en organisatie), een staf medewerker van de afdeling projectmatig werken, en een documentalist. In totaal wordt hiermee 290.000 gulden be spaard. Hoewel nog maar een klein deel van de ongeveer 200 werk nemers van de LWO de ambte- narenstatus bezit, zal wel wor den geprobeerd de ontslagen mensen via het centrum mobi liteit te herplaatsen bij de ge meente. Dat is onlangs over eengekomen. Verder bezuinigt de LWO, zoals ook reeds eerder dit jaar werd aangekondigd, op de ge bouwen. Het gaat daarbij om een bedrag van 250.000 gulden. Dit is mogelijk door de verhuur of het geheel afstoten van de ruimten in buurthuizen, die zelf weer van de gemeente worden gehuurd. De LWO hoopt voor het eind van dit jaar duidelijk heid te hebben over welke ruimten het betreft. Daarover wordt op dit moment druk overleg gevoerd met de ge meente. „Mogelijk heeft ver huur of afstoten van ruimten gevolgen voor schoonmaak- en conciërge-activiteiten", zegt Flapper. „Met andere woorden: dat kan ook gedwongen ontsla gen tot gevolg hebben." De ondernemingsraad van de LWO brengt binnenkort advies uit over de plannen van de LWO. Maar volgens Flapper staan de ontslagen al vast. „Een negatief advies betekent hoog uit dat het wat langer duurt voordat de ontslagaanvragen zijn gehonoreerd." Taptoe vooral kinderfeest leiden frank buurman Florimond van Buuren is bijna vier jaar oud en geniet met volle teugen van de taptoe. Samen met zijn jongere broertje Kylian is hij door zijn ouders met zijn kinderwagentje op de Doeza- straat geparkeerd, aan de rand van het Van der Werfpark, een prima plek op de eerste rang. Hij ziet duizenden sporters en muzikanten aan zich voorbij trekken,' en ook heel wat kinde ren, waarvan sommigen niet eens veel ouder zijn dan hijzelf. De taptoe was gisteravond vooral een kinderfeest. De grote sousafoons van de muziekverenigingen maken veel indruk. „In die'toeter moet je water doen", merkt Flori mond op, in de hoop dat er naast diepe bastonen ook nog een sproeiregen uit de kelk zal verschijnen. De optocht komt op gang en Florimond wordt ongeduldig. „Waar blijven de ridders?", vraagt hij zich af, met zijn gedachten reeds bij het rid- dertoernooi van vandaag, dat hem door zijn vader Jan in het vooruitzicht is gesteld. Hij wordt toch op zijn wenken be diend want er marcheert een groep Spaanse hellebaardiers voorbij. Wervingsfolders Vol bewondering kijk Flori mond naar meisjes van een gymnastiekvereniging die enke le radslagen voor zijn neus ma ken. „Dat kan ik eens niet", for muleert hij niet geheel correct. De voetballertjes van Lugdunum delen wervingsfol ders uit en Florimond krijgt ook een exemplaar. Dat bekijkt hij aandachtig, terwijl hij het for mulier ondersteboven houdt. Hij zegt dat hij het leuk vindt, maar pa stelt dat hij nog maar een jaartje moet wachten voor dat hij zich in het voetbalgeweld stort. Zijn op folders beluste moeder Janneke vraagt zich af Kinderen domineerden gisteravond het beeld van de taptoe. waarom er verder zo weinig van die papiertjes worden uitge deeld. „In andere jaren v/aren het er toch veel meer?", zegt ze. De optocht moest een 'lint van licht' worden en dat heb ben vooral de vele scouts in de taptoe goed begrepen. De Fran- cisgroep verbeeldt het 50-jarig bestaan met een embleem met veel lichtjes, de zeeverkenners van de Lodewijksgroep hebben een verlicht bootje van papier gebouwd en de jubilerende Jo- zefgroep komt voorbij met een een grote taart met vijftien 'kaarsjes'. Tennisvereniging De Meren- wijk heeft er veel werk van ge maakt. Een feestelijk verlicht racket wordt meegesleept en sommige leden hebben zich uitgedost in antieke tenniskle- ding, waarin het beoefenen van het spel nauwelijks mogelijk lijkt. Onvermoeibaar is de turner van gymnastiekvereniging Ex celsior, die op zijn speciale gymwagen voortdurend aan de rekstok salto's maakt. Hij blijkt met zijn polsen aan de stok vast te zitten, dus er is geen gevaar dat hij zich het publiek zal in- slingeren. Een korfballer van Trigon geeft Florimond een oranje bal lon aan een stokje. Die zwaait hij de rest van de taptoe en thousiast heen en weer. Grote indruk maakt de afsluitende, vrolijk verlichte praalwagen van carnavalsvereniging De Huts potten. Een sprookjesachtig meisje bij een grote hutspot, omringd door een heleboel dwergen. „Kijk, Assepoester", zegt de vader van Florimond. Maar de jeugdige toeschouwer weet wel beter, ondanks het uit zijn verband gerukte tafereel. Als hem gevraagd wordt wat hij het leukste vond van de optocht corrigeert hij zijn vader direct: „Sneeuwwitje", is het ant woord. De 3 October Vereeniging be oordeelde de deelnemers aan de taptoe gisteren op originali teit. Gymnastiekvereniging Ex- foto loek zuyderduin celsior won de eerste prijs, een bedrag van 1000 gulden en de Cornelis Joppensz-trofee. Twee de werd tennisvereniging De Merenwijk en derde de Taek wondovereniging Leiden. De ju ry vond de creativiteit van som mige verenigingen zeer indruk wekkend, maar over het alge meen wat teleurstellend. Een speciale penning van de 3 October Vereeniging ging uit naar het jurylid mevrouw Maas- Wielinga, die afscheid neemt na 15 jaar bewezen diensten. frlm koevoet ruikt het er naar urine steravond, rond etens- id de lucht van verse de overhand in de over- .enstallingen bij het Het stadhuisplein was als een enorme eetzaal ipenlucht met vijfhon- plaatsen. Martkramen enst als tafels. Even na hepte burgemeester C. lp de eerste portie op eburger Joop Riethoven. re viel de eerste van* de itingen hongerig aan. De zaal|en trommelaars van De igels begeleidden de laar het buffet. Ook tij- ir é6Öt eten bleven de muzi- doorspelen met sfeer inde, maar weinig spijs- gsvriendelijke hoempa- L Onzfeuwe aanpak van het maal bevalt Max Du n de commissie die de en eeijpartij m goede banen liden prima. Vorig jaar, ochur nodidjj e n de Garenmarkt geta- keer waren de bonnen 'e belangstelling is ver- ligd („Elke tafel is de e uren drie keer bezet") kleinere stadhuisplein 'knussere en meer, be- nblik', meent Du Prie. Tetfestijn is met dit re- i>g lang niet aan zijn Vorig jaar moest er nog worden betaald voor de hutspot, maar deze keer w schoven aan voor de warme prak op het Stadhuisplein. kwantitatieve hoogtepunt toe, keurslager, die het hutspotmaal denkt hij. Nu al zijn er plannen al jaren voor de 3-October Ver- om volgende keren ook tafels eeniging verzorgt, beweerde dat op de marktenroute te plaatsen, het recept niet was veranderd. Ook kwalitatief blijft het huts- Op de vraag hoeveel kilo hij potmaal 'in de lift'. Menigeen heeft bereid, is hij het antwoord die vorig jaar ook was komen nog schuldig. „Dat zou ik echt eten, vond het dit jaar 'smakelij- eerst eens moeten uitrekenen." ker' en 'minder waterig'. De Du Prie had bij zijn inleiden de praatje al duidelijk gemaakt waar al de grote getallen van daan komen. „Welkom bij dit traditionele maar vooral gratis hutspotmaal." Aan burgemeester Goekoop vervolgens het verzoek, net als zijn voorganger uit 1574, Van der Werf, zijn rechterarm af te staan. Niet om de burgers er een vorkje in te laten prikken, maar om op te scheppen voor Riethoven. Deze eerste portie, met een van tevoren nauwkeu rig gepeild kuiltje voor de jus, was beduidend groter dan die van de anderen, maar Rietho ven at zo snel dat dat verder niemand is opgevallen. Het bericht dat de hutspot dit jaar gratis was, had zelfs de rand van de Leidse samenleving bereikt. Enige zwervers wilden ook aanschuiven maar ze be schikten niet over bonnen. Die waren tegelijk met de haring en het wittebrood, al enige tijd ge leden, uitgereikt. Gelukkig was er rekening gehouden met on verwachte gasten en hadden de commissieleden in totaal twee honderd bonnen om lukraak uit te delen. „Mijn vrouw is vijftien jaar geleden bij me weggegaan, ik heb er nog steeds verdriet van, ik ben levensmoe en onge neeslijk ziek", probeerde een dakloze man een bon los te pra ten. „En u heeft trek in huts pot", begreep het aangesproken commissielied de hint. Een eindje verderop prees een milieubewuste hutspoteter de kok en de organisatie om in één adem de afdeling milieu van de gemeente scherp te ver oordelen. Aan het hoofd van el ke tafelrij stond één minicontai- ner waar de plastic bakjes met hutspotrestanten in werden ge gooid. „Zo kan ik m'n afval niet scheiden." Een van de weinige nieuwe attracties op de Leidse kermis: Jurassic Park. Met een kano een roetsjbaan af. Het resultaat: een nat pak. foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11