Leidsch Dagblad Woede na tweede kernproef Man dood geschoten bij verkeersruzie Euro wordt naam van nieuwe munt hypotheek 'Paul Verhoeven wist precies hoe het publiek zou reageren' GOED NIEUWS Ook in Stockholm vieren ze Leids ontzet Prins doopt ballon MAANDAG 2 OKTOBER 1995 951 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40892 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 ZATERDAG 1,85 Binnenland Kerk en Samenleving Cultuur en Kunst Sport Boerenleider: Er is Swingenen Publiek ontbreekt bij Bert Goedkoop 3 helemaal geen nachtbraken op een x\ rommelig African y\ op schouders mestoverschot (J) jongerenweekend J festival J volleybalsters Wereld reageert afwijzend Vrees voor nieuwe ongeregeldheden in Papeete Bij Zwarte Markt in Beverwijk HET WOORD IS AAN Frankrijk heeft een wereldwijde golf van woedende reac ties over zich afgeroepen door afgelopen nacht een twee de kernproef te doen in de Stille Zuidzee. Het ging moge lijk om de zwaarste van de voorgenomen zes a acht kern proeven. De eerste in de reeks werd gedaan onder het atol Mururoa. Die was veel minder krachtig dan de ont ploffing van vannacht. SYDNEY-PARUS AFP-DPA-GPD De scherpste reacties kwamen van Japan, Australië en Nieuw- Zeeland. Maar ook de VS, zelf een kernmogendheid, hebben kritiek. Washington noemde de proef betreurenswaardig. Een woordvoerder van het Haagse ministerie van buitenlandse za ken verklaarde vanochtend dat Nederland teleurgesteld is dat Frankrijk wederom een kern proef heeft uitgevoerd en geen gehoor heeft gegeven aan de talrijke internationale bezwa ren. Volgens een woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken hoopt de Neder landse regering vooral ook dat andere kernwapenstaten hun moratoria op de uitvoering van kernproeven wel zullen hand haven. Nederland zal zich, al dus de woordvoerder, tot het ui terste inspannen om de onder handelingen voor een alomvat tend kern-stopverdrag tot een succes te maken. Het Franse ministerie van de fensie maakte bekend dat de ontploffing, met een kracht van minder dan 110 kiloton aan conventionele explosieven, om 00.30 uur Nederlandse tijd on der het atol Fangataufa werd verricht. Deze tweede proef kwam een paar uur nadat Franse com mando's het Greenpeace-schip Manutea hadden geënterd in internationale wateren bij het proefgebied. De Manutea is aan de ketting gelegd, net als eerder drie andere Greenpeace-sche- pen. De Franse autoriteiten heb ben de Nederlandse Greenpea ce-activist Henk Haazen zater dag uit Frans Polynesië uitge wezen. Samen met de Japanse Sanae Shida is hij op Tahiti op een vliegtuig naar Parijs gezet. Donderdag werden twee andere Greenpeace-mensen, David McTaggart en Chris Robinson, uitgewezen. De vier waren in een rubberboot opgepakt in de verboden militaire zone bij Fan- Tijdens een demonstratie in Amsterdam heeft de politie za terdag een charge uitgevoerd omdat een kleine groep beto gers bij het Franse consulaat ge ruime tijd het verkeer blokkeer de. De betoging van zo'n 5.000 mensen was georganiseerd door het gelegenheidscomité 'Stop Atoomproeven Mururoa', sa mengesteld uit vertegenwoordi gers van de milieu-, vredes- en Derde-Wereldbeweging. Gelijk tijdig vond in Parijs een soort gelijke demonstratie plaats. In Tahiti bestaat de vrees dat de tweede proef tot nieuw ge weld zal leiden in de hoofdstad Papeete. „Ik ben bang dat men sen weer troep gaan maken en het type geweld zou wel eens tot meer bloedvergieten kunnen leiden", aldus een woordvoer dervan de belangrijkste pro-on- afhankelijkheidsgroep, Tavini Huiraatira (het Bevrijdingsfront van Frans Polynesië). BEVERWIJK ANP Bij een heftige ruzie tussen de inzittenden van twee auto's, om een vrije parkeerplaats bij de Zwarte Markt in Beverwijk, is gistermiddag een 26-jarige man uit Amsterdam neergeschoten. Hij bezweek korte tijd later in het Rode Kruisziekenhuis in Be verwijk. De ruzie ontstond omstreeks half drie in de wekelijks terug kerende verkeerschaos rond de Zwarte Markt. Volgens getuigen raakten de inzittenden van twee auto's in conflict over wie een juist vrijgekomen parkeerplaats langs de Randweg mocht ge bruiken. Die ruzie liep zo hoog op, dat een inzittende van een van de auto's met een honkbal knuppel deuken in het andere voertuig sloeg. Kort daarop werd de Amster dammer met een schot uit een handvuurwapen geveld. Vol gens de politie heeft het slacht offer niet met de honkbalknup pel geslagen, maar hanteerde een van zijn mede-inzittenden het slaghout. Aanvankelijk dacht de politie dat het conflict voortkwam uit het invoegen van een auto uit parkeerstand in een langzaam rijdende file. De politie hield drie vrouwen en twee mannen aan uit de au to van de schutter. Korte tijd la ter hield de politie op de rand weg van Alkmaar een auto met vijf mannen aan, die zijdelings bij het conflict betrokken zou den zijn geweest. Phil Bosmans Met geld alleen ben je geen cent waard. eersteen r enkele bui 12'/19° «717° «717° ïi£25t 40% 50% 20% ÏSSE3S? 30% 30% 50% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 14 VANDAAG 28 PAGINA'S Cultuur13 Economie6 Feiten en meningen2 Gezondheid14 Kerk en Samenleving10 Randstad12 Regio7,10 RTV/programma's15 Sport17 t/m 26 Strips14 Uitgaan28 UITGAAN Kortingsbon voor toneelstuk 'Aspern', een geheimzinnige geschiedenis rondom de do de dichter Aspern. In het Parktheater in Alphen aan den Rijn. Golf van geweld aan vooravond van 3 oktober LEIDEN» JUDY NIHOF De drie-oktoberfeesten in Lei den zijn met veel geweld be gonnen. 'Feestvierders' verniel den vannacht op de Nieuwe Beestenmarkt in Leiden de bui tenspiegels en de mobilofoon antennes van twee politieauto's. Dat gebeurde terwijl de agenten hulp boden aan een door over matig drankgebruik onwel ge worden man uit Zoeterwoude. Een groep jongeren dwong zaterdagavond op de Lammer markt een 16-jarige jongen uit Nieuw-Vennep zijn portemon nee af te geven. De portemon nee was leeg, omdat de jongen op de kermis al zijn geld had uitgegeven. Op de Plantage in Leiden is zaterdagnacht een 16-jarige fietser uit Leiderdorp zonder aanleiding in zijn gezicht ge stompt door drie jongens. Hij moest voor behandeling naar het ziekenhuis. AMSTERDAM ANP-GPD Florijn, monnet, delors, franken, ducaat, reaal of gewoon eu rogulden of euromark, zo gaat de Europese munt dus niet he ten. Na jaren steggelen lijkt Eu ropa er eindelijk uit te zijn. De toekomstige eenheidsmunt heet' waarschijnlijk... euro. De 'naam van het beestje', de nieuwe Euromunt, is volgens de Nederlandse minister Zalm van financiën formeel niet aan de orde geweest tijdens het finan ciële Euroberaad in Valencia. Dat kon ook niet, want het Franse staatshoofd en de veer tien premiers hebben het laatste woord hierover wanneer zij op 15 en 16 december in Ma drid bijeenkomen voor hun halfjaarlijkse top. Maar het is geen geheim dat de Duitsers een sterke voorkeur hebben voor de naam 'euro' zonder voor- of achtervoegsel. De Duitsers gruwen namelijk van de naam 'ecu', die in het Verdrag van Maastricht uit 1991 nog wordt genoemd. Zij asso ciëren die met de European Currency Unit (ECU), een com binatie van Europese valuta's die tot nu toe als munteenheid alleen op papier bestaat. Deze ecu heeft de laatste ja ren flink aan waarde ingeboet ten opzichte van harde munten, zoals de D-mark en de gulden. Aan de naam van. de Euro munt zijn vanaf het begin een aantal strenge voorwaarden verbonden geweest. De naam moest, in de woorden van Zalm, 'uitspreekbaar zijn in-alle talen, geen vies woord betekenen en door het publiek geaccepteerd worden'. Een probleem waar mogelijk nog niet bij is stilgestaan is het feit dat euro momenteel door de hele Europese Unie heen in gebruik is als een voorvoegsel, dat een Europese dimensie moet suggereren. Er is een Eu rotunnel, een trein die Eurostar heet, en er zijn legio bedrijven die euro aan hun naam hebben gekoppeld, zoals Eurospedition en Eurotempo. Door euro als naam voor de munt te nemen, krijgen al die benamingen een heel andere lading. De euro's zullen overigens pas na 2000 (uiterlijk in 2002) in roulatie komen. Hoe de munten en biljetten eruit komen te zien, wordt wellicht ook al in Madrid bekend. De Europese Commis sie wil ook met het ontwerp haast maken om de bevolking te laten wennen aan de komst van de euro. Alle landen mogen een nationale inscriptie óp het biljet zetten. Pagina 2: Invoeren euro kost miljarden. Bel voor de beste 06-00 66 (gratis) '/-.van Bruggen 'Adviesgroep EZDEBtSBEEBXSm Hester en Lizet Baars uit Leiden bezochten filmset 'Showgirls' leiden rudolf kleun Half Amerika is er inmiddels verontwaardigd overheen ge buiteld, om zich vervolgens naar de bioscoop te haasten en te zien of het allemaal echt zo erg is. 'Showgirls', de jongste film van regisseur Paul Verhoe ven, heeft vernietigende kritie ken én uitstekende recettes ge oogst. De allerlaatste die daar door is geshockeerd is Verhoe ven zelf. Daarvan zijn de Leidse Hester Baars (25) en haar zus Lizet (27) van overtuigd. Zij brachten in februari een dag door op de set van 'Showgirls'. Ze mochten fi gureren als 'publiek' in een nachtclub en maakten kennis met Verhoeven. „Toen was al duidelijk dat de reacties heftig zouden zijn. Openlijk werd er over gesproken dat de hele Amerikaanse vrouwenbeweging over de film zou vallen. Paul Verhoeven is duidelijk aan dat soort reacties geWend. Hij vindt het misschien wel leuk, anders ging hij toch niet door?" Hester die een opleiding volg de voor kostuumontwerper en sinds kort als regie-assistente werkt bij Joop van den Ende Produkties, won het uitstapje naar Amerika via een prijsvraag van Veronica. Haar zus Lizet, die in Utrecht rechten studeert, mocht als 'tweede' gast mee naar Hollywood. Van het uit stapje zijn opnames gemaakt voor het televisieprogramma Veronica Film. 'Showgirls' speelt zich af in Las Vegas, achter de schermen van nachtclubs. Het is de eerste film in jaren die met een groot budget is gemaakt en de strengste 'rating' voor een pu blieksfilm heeft gekregen. Hij is alleen toegankelijk voor mensen van 17 jaar en ouder. Naaktscè nes, een lesbische relatie en prostitutie in één film zijn in Amerika nog altijd aanleiding voor veel morele opwinding. Zoveel opwinding dat sommige bioscopen de film na alle kritiek schielijk uit roulatie namen. Se rieuze critici kraakten de film ook nog eens omdat het verhaal flinterdun zou zijn. Hester en Lizet relativeren het Amerikaanse gekrakeel en kun nen er ook om lachen. „Amerikanen zijn daar nogal krampachtig in." Het leuke van de reis was voor hen vooral de mogelijkheid een kijkje achter de schermen van de film te ne men. Voordat ze naar Amerika gingen, wisten ze wel wat voor film 'Showgirls' zou worden. „We kenden het verhaal, we wisten wie de film maakte. We hebben nog zitten grappen of we zelf bloot aan de bar zouden gaan zitten." Ook in de omgang met de echte figuranten merk ten Hester en Lizet dat daar an ders tegen bloot wordt aangeke ken. „Zij waren heel sceptisch over de film. Beroemde sterren wilden er niet eens aan begin nen, vandaar dat de onbekende Elizabeth Berkley de hoofdrol speelt." Souvenirs hebben Hester en Lizet niet overgehouden aan hun bezoek aan 'Showgirls'. „Je mocht niks meenemen en er mocht ook niet worden gefoto grafeerd." Wel hebben ze het vooruitzicht op een bezoek aan de Nederlandse première, waar schijnlijk in het voorjaar. „Dan pas kunnen we ook zien of we ook echt in de film voorko men." Dinsdag 3 oktober is ons kantoor vanaf 12.00 uur gesloten. Telefonisch zijn wij bereikbaar op nummer 071-356356 De direktie Leidsch Dagblad Drie Leidenaars (17, 23 en 36 jaar) zijn de afgelopen nacht aangehouden nadat ze een auto hadden omgeduwd. De wagen werd zwaar beschadigd. De politie pakte gistermiddag twee Noordwijkers op, die een buschauffeur hadden bedreigd. De mannen waren zo dronken dat de chauffeur hen niet mee wilde nemen. Daarop wilden de Noordwijkers de chauffeur 'aanpakken'. Hij kreeg echter hulp van een collega, die de po litie inschakelde. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement. Nr. bank/giro: 1 Handtekening:. Leidsch Dagblad, Abonnee-service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. OF BEL 071-12 80 30 712141 400114 maandag t/m vrijdag Haring en corenwijn op Hollandse Club STOCKHOLM/LEIDEN HERMAN JOUSTRA Het Zweedse woord voor haring is siL Voor de typisch Neder landse corenwijn hebben ze geen goed woord. Brandy komt nog het dichtst in de buurt. Maar de smaak is hetzelfde: lek ker. En wat nog veel belangrij ker is: de haring en de coren wijn verhogen de feestvreugde. De jaarlijkse zending van de ge meente Leiden wordt dan ook elke keer in dank aanvaard door de Hollandse Club in Stock holm. Dat dat ter gelegenheid van Leidens ontzet is, doet niet zo gek veel ter zake. Gezellig sa menzijn met landgenoten in een echt Hollands sfeertje, daar gaat het de club om. De voorzitster van de club, pianolerares Joke Gest, ldjkt te vreden rond. De filmzaal van de Nederlandse ambassade in Stockholm, die voor een be scheiden bedrag is gehuurd, ziet er feestelijk uit. Er ligt een rood-wit-blauwe vlag op het dak van het barretje, Café De Bonte Koe, de tafels zijn versierd met rood-witte linten en er hangt een wapen van Leiden aan de muur, inclusief leeuw, naast de vaste versiering van de filmzaal, een portret van konin gin Beatrix* en prins Claus. „Hollands", glimlacht ze. Daar staat de club ook voor, vertelt ze trots, terwijl de leden - van alle leeftijden, maar toch vooral vijftigplussers - één voor één binnendruppelen. „We pro beren zo eens in de maand een avond voor onze leden te orga niseren." Leiden stuurt al jaren haring en corenwijn naar verschillende ambassades en Nederlandse verenigingen over de hele we reld. Hoe lang al naar Zweden? Dat weet Joke Gest niet, maar het gebaar wordt zeer gewaar deerd. Ze heeft zich zelfs de laatste jaren een beetje verdiept in de historie van Leiden. „Want ik vind wel dat ik er iets van af moet weten. Zo voel ik dat. Dit feest is uiteindelijk ter herdenking van Leidens ontzet. Hoe viert Leiden dat zelf trou wens? Ook met haring en co renwijn? Wat zeg je? Heeft de hele stad dan vrij? Nee, dat kan hier natuurlijk niet. We vieren het elk jaar op de zaterdag voor 3 oktober. Dat is het meest gun stig voor iedereen." Ondertussen heeft iedereen plaatsgenomen aan de tafels. Hoog tijd voor een welkomst woord. „Ik heet u allen welkom op het feest van Leidens ontzet. De" burgemeester van Leiden heeft weer veel 'pr' gemaakt voor zijn stad door haringen en corenwijn te sturen. We hebben zelf nog wat haring bijbesteld en ook die heeft luchtgeus KLM hier naartoe gevlogen. De ha ring staat daar op de ronde ta fel, in de hoek." „Aanvalluuuh", klinkt het en het gezelschap stuift naar de schalen zeeban ket. Pagina 7: 'Lijkt dit een beetje op het Leidse feest?' Twee Leidse meiden uit Showgirls: „We hebben nog zitten grappen of we bloot aan de bar zouden zitten." foto hielco kuipers schiphol» Kroonprins Willem Alexander heeft afgelopen zaterdag op Schiphol de Unicef-Flyer gedoopt. Met deze enorme ballon proberen Henk Brink, Willem Hageman en Wout Bakker non stop rond de wereld te vliegen. Als dat lukt, is het laatste grote record uit de geschiedenis van dé luchtvaart gebroken. De ballon legt tijdens de recordpoging zo'n 40.000 kilometer af en vliegt over 93 verschillende landen. Tijdens de doopplech tigheid kreeg de ballon officieel de naam Unicef-Flyer. Initiatiefnemer Henk Brink wil de grote belangstelling voor zijn ballonvaart gebruiken om extra aandacht te vragen voor de slechte levenssituatie van kinderen in oorlogsgebieden. Na de doop werd de ballon overgebracht naar het Gof- fertpark in Nijmegen, waar de vlucht zal starten. foto united photos de boer rob hendriks

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1