r Politie doodt verdachte van bomaanslag ECHT COMFORT EN ECHTE BESPARING 'arijs houdt troepen klaar voor ingrijpen op Comoren Buitenland In de rij voor ondervraging Vingerafdrukken Khaled op plakband van bom Alleen Duitsers tegen naam ecu Mekka-reis moet Harmoko redden B.V. RDAG 30 SEPTEMBER 1995 riname staat houtkap toe iMARibo Suriname is volgens president Ronald Venetiaan van plan af te zien van grootschalige houtexploitatie. „Er aan geen vooruitzichten in die richting ongeacht goedkeu- of verwerping van de huidige conceptovereenkomsten met itische houtmultinationals aldus Venetiaan gisteren in zijn bij de opening van het parlementaire zittingsjaar in de na- lale assemblée in Paramaribo. icehn VN-rapporteur ex-Joegoslavië eve Elisabeth Rehn, voormalig minister van defensie van land, is aangesteld als VN-rapporteur voor oorlogsmisdaden ^(oormalig Joegoslavië. Rehn (60) volgt de Poolse ex-premier 'jeusz Mazowiecki op, die in juli zijn functie neerlegde uit Ottest tegen het gebrek aan internationale actie na de val van Veilige gebieden' Zepa en Srebrenica in Bosnië. tym verlaat Bondsdag uit protest |n bonn Stefan Heym, met 82-jaar het oudste lid van de itse Bondsdag, is gisteren uit het parlement gestapt uit pro- I tegen de riante salarisverhoging die een meerderheid van ~1 collega's zichzelf wil toekennen. De schrijver Heym, die als ""'tijloze kandidaat voor de Partij van het Democratisch Socia ble (PDS) is gekozen, had het over een 'rooftocht', waaraan hij j wil deelnemen. )len: 18 presidentskandidaten 3 0f|tscHAUAchttien mensen doen mee in de race om het Pool- Ejresidentschap. De eerste ronde is 5 november. Lech Walesa, Asander Kwasniewski van de ex-communistische Democra- jh Linkse Alliantie (SLD), en het hoofd van de centrale bank, ernna Gronkiewicz-Waltz, zijn de grootste kanshebbers. _3 ilson geeft presidentsrace op JtAMENTOPete Wilson zal niet meedoen aan de race om het lerikaanse presidentschap. De 62-jarige Republikeinse gou- fceur van California maakte gisteren zijn terugtrekking be- Jd. Geldproblemen, geruzie in de campagnestaf en getob met ,d) gezondheid worden als belangrijkste redenen genoemd. 3ud-Zeit-uitgever Bucerius overleden iburgGerd Bucerius, oprichter en jarenlang uitgever van gerenommeerde Duitse weekblad Die Zeit en voormalig par- ataentslid voor de CDU, is op 89-jarige leeftijd overleden. Dat ïft de redactie in Hamburg gisteren meegedeeld.bi Igeria wacht gespannen op toespraak los» De Nigeriaanse militaire leider, generaal Sani Abacha, P udt morgen een rede ter gelegenheid van de 35ste verjaardag Si de onafhankelijkheid van Nigeria. De toespraak gaat moge- 1; gepaard met de vrijlating van een aantal politieke gevange- ,i. Hij hoopt zo het wantrouwen van de wereld tegen zijn mili- tye regime wat weg te nemen. Moshood Abiola, de bekendste )xfangene en gewezen presidentskandidaat is daar echter zeker 4 bij. ofreedheden Kroatisch leger in Krajina ;reb» Volgens een vertrouwelijk rapport van militaire waar- jners van de Europese Unie heeft het Kroatische leger zich bij afi recente offensief tegen Kroatische Serviërs op grote schaal ïuldiggemaakt aan moord, plunderingen het platbranden i huizen. Met deze wreedheden dreef het leger Serviërs in de Toverde gebieden het land uit. WARM WATER, WARM WONEN Prinses Diana breekt weer ydroomhuwelijkop Gezochte Algerijn bezwijkt na schietpartij londen hans geleunse correspondent Groot-Brittannië is in de greep van een nieuw schandaal rond prinses Diana. De prinses, die gescheiden leeft van haar echt genoot prins Charles, zou een verhouding hebben met de aanvoerder van het Engelse rugbyteam, Will Carling. Donderdagavond maakte Carling bekend dat het veertien maanden oude 'droomhu- welijk' met zijn vrouw Julia op de klippen was gelopen. Julia, een 30-jarige blondine die bezig is aan een carrière als televisiepre sentatrice, zei gisteren 'kapot' te zijn van de scheiding. „Het doet me enorm veel pijn mijn echtgenoot kwijt te raken op een wijze die niet langer binnen mijn macht ligt." Een vriend van de Carlings benadrukte dat er geen anderen in het spel zijn, maar de lezers van de Britse roddelpers weten wel beter, na een reeks verhalen over de vermeende romance tussen de 34-jarige prinses en de 29-jarige rugby-aanvoerder. Sinds een loslippige secretaresse van Car ling ongetwijfeld aangemoedigd met een vette cheque News of the World vijf we ken geleden in vertrouwen nam, weten de vier miljoen lezers van dit schandaalblad dat Diana en Will elkaar heel, heel aardig vinden. Dit nieuws viel uiterst slecht bij Julia, die ook bij News of the World te biecht ging en de prinses niet spaarde: die flirt Diana pro beert mijn Will te stelen. Maar daar komt niks van in, want Will en ik hebben besloten dat zij elkaar niet meer zullen zien". Maar Diana dacht daar anders over. Twee weken later verscheen Will met twee leuk verpakte rugby-shirtjes voor de prinsjes bij Kensington Palace. Diana bleek niet thuis, maar de fotografen stonden er wel. De kop pen de volgende dag waren allemaal in de trant van 'Will wil wel'. The Sun noteerde dat Julia razend was en Will timide: ..Ik ge loof niet dat het een goed idee van me was om naar Kensington te gaan. Ik zal het niet meer doen", zei hij. Vijf pagina's met kleurenfoto's afgelopen zondag in News of the World moesten ech ter aantonen dat Will zich vorige week weer heeft laten lijmen. Eerst verscheen zij met sporttas bij de sportschool en vijftig minu ten later Carling zonder sportspullen. Volgens de pers is de breedborstige goeie lobbes Will het slachtoffer van een manipu lerende prinses die heeft ontdekt dat 'seksualiteit haar meest krachtige wapen is'. Zij heeft met haar vingers geknipt en brave Will kwam meteen opdraven, aldus de ster verslaggever. Met 'weer' een gebroken hu welijk als gevolg. De Algerijn Khaled Kelkal, die werd verdacht van de (mislukte) bomaanslag op een TGV-trein op de lijn Lyon- Marseille, is gisteren door de Franse politie doodgescho ten. Kelkal bezweek aan zijn verwondingen na een vuur gevecht met een aantal gendarmes bij Vaugneray in de buurt van Lyon. parus cees van zweeden correspondent Kelkal, op wie een wekenlange jacht was gemaakt, stond bij een bushalte tien kilometer bui ten Lyon toen hij door een voorbijganger werd herkend. Hij zou onmiddellijk het vuur hebben geopend op een gealar meerde patrouille van de gend armerie. De gendarmes beant woordden volgens een politie woordvoerder het vuur en ver wondden hem. Toen Kelkal desondanks bleef terugschieten, werd hij gedood. Met de dood van 24-jarige Kelkal komt een einde aan een wekenlange zoekactie, die sinds woensdagmorgen het karakter van een klopjacht had aangeno men. Die ochtend verrastte de gendarmerie een aantal man nen die in een bos lagen te sla pen. Een van hen opende on middellijk het vuur, en werd ernstig gewond toen een gend arme dat beantwoordde. Khaled Kelkal ontkwam. Dat was het sein voor een zoekactie waar 760 zwaarbewa pende gendarmes met steun van drie helikopters aan deelna men. Het bos werd afgegren deld en systematisch uitge kamd, maar zonder resultaat. Gisteren had de politie de hoop vrijwel opgegeven dat de ver dachte zich nog in het gebied ophield. De poging een TGV-trein op te blazen volgde op een aantal bomaanslagen in Parijs waarbij zeven mensen waren omgeko men en ruim honderd gewond. De Franse minister van binnen landse zaken, Jean-Louis Debré, verklaarde gistermorgen dat een nieuwe aanslag niet uit te slui ten was, ook als Khaled uitge schakeld zou worden. parus cees v jv CV-ketel heeft u nog niet in dè steek geloten moor is wel oon vervanging toe? pn is het nu tijd te kijken naar de nieuwe Thermocompoct HR van Vaillont. Noast een iprendement van 97%, optimale warmte en een uniek wormwatercomfort krijgt u tvendien ook nog 200,- subsidie. Redenen voldoende om uw oude CV-ketel nu te fervangen door een Thermocompoct HR van Vaillont. Als u echt comfort en echte esporingen wilt bel don Vaillont voor meer informatie of een deolerlijst von écht HR istolloteurs bi| u in de buurt. Bel: 020 - 565 92 00 Jeruzalem» Syrië heeft gisteren nogmaals la ten weten geen haast te hebben met het slui ten van een vredesverdrag met Israël. De rege ring in Damascus reageerde op een oproep een dag eerder van de Amerikaanse president Clin ton om zo'n overeenkomst spoedig te onderte kenen. Clinton wil na het donderdag gesloten vervolg-akkoord tussen Israël en de PLO voor uitgang boeken bij de gesprekken tussen Jeru zalem en Libanon en Syrië. Een dag na de ondertekening van het vredes akkoord kwam het gisteren in Hebron op nieuw tot schermutselingen tussen joden en Palestijnen. Palestijnen gooiden stenen naar Israëlische soldaten en naar een synagoge in Hebron. Zo'n honderd Palestijnen zijn korte tijd vastgehouden. In Jeruzalem werd in de Oude Stad een Israëli neergestoken, waarna tientallen Palestijnen voor ondervraging wer den opgepakt (foto). FOTO EP A DAOUD MIZRAHI foto's van Kelkal, die bij de poli tie te Lyon bekend stond als een kruimeldief, verspreid. De foto werd ook door alle Franse dag en weekbladen afgedrukt. Kelkal kwam in 1971 als baby van een maand van Algerije naar Frankrijk. Met zijn ouders en negen broers en zusters woonde hij in een te kleine flat in Vaulx-en-Velin. Verveling zou hem tot de kleine misdaad heb ben gebracht, en uiteindelijk werd hij veroordeeld tot enkele weken celstraf. Zodra hij vrij kwam, vertrok hij naar de Alge rijnse stad Mostaganem, een fundamentalistisch bolwerk. Aangenomen wordt dat hij daar door een Algerijnse terreurorga nisatie is gerecruteerd. correspondent De gisteren doodgeschoten Khaled Kelkal werd ervan ver dacht eind vorige maand een bom te hebben geplaatst op het traject van de hoge-snelheids- trein tussen Parijs en Lyon. Een tiental treinen reed over de draad die met de bom was ver bonden, zonder deze tot ont ploffing te doen brengen; het ontstekingsmechanisme werkte niet. De politie zei er zeker van te zijn dat Kelkal de dader van de beoogde aanslag was; op het plakband waarmee de bom aan een mast was bevestigd, waren zijn vingerafdrukken gevonden. Na die vondst werden 170.000 Europese ministers moeten in Spanje knoop doorhakken valencia anp-gpd De Duitse regering moet einde lijk eens de knoop doorhakken en zeggen welke naam zij ver kiest voor de Europese munt. Alle andere landen kunnen met de naam ecu leven, aldus Euro pees commissaris De Silguy (monetaire en financiële zaken) gisteren. De naamgeving van de een heidsmunt is een van de neteli ge onderwerpen waarover de Europese ministers van financi en en de presidenten van de na tionale banken zich dit week einde in Valencia buigen. Vol gens de Commissie moet de be slissing daarover dit jaar vallen om de bevolking te gewennen aan de komst van de munt. Bij de Duitsers staat de ecu in een kwade reuk. De naam heeft voor hen allerminst de harde re putatie van de D-mark door de voortdurende onrust op de wis selmarkten. De Duitse minister Waigel (financiën) pleit dan ook al geruime tijd voor handhaving van de namen van nationale munteenheden, zoals mark en gulden, met als voorvoegsel eu ro-, De bijeenkomst in Valancia blijft overigens niet beperkt tot het kiezen van een geschikte naam voor de eenheidsmunt. Sinds de recente speculaties over de datum van invoering van die munt een onderdeel van de Economische en Mone taire Unie (EMU) heeft de bijeenkomst een zware politieke lading gekregen. Het gaat nu om niet meer of minder dan een mogelijke scheuring in de EU tussen financieel sterke en financieel zwakke en zelfs half- zwakke broeders. Waigel zette onlangs de toon door te verldaren dat Italië zich niet tijdig zou kwalificeren voor deelname aan de EMU. Die had op zijn vroegst op 1 januari 1997 van start moeten gaan, maar dat is intussen al een ge passeerd station. Dan blijft er, volgens het Verdrag van Maas tricht, nog maar één datum over: 1 januari 1999. Na Waigels opmerking stelde de Italiaanse premier Lamberto Dini voor om maar liever de EMU waaraan strenge voor waarden over onder andere de omvang van de staatsschuld en de inflatie zijn verbonden met enkele jaren uit te stellen. Daarmee was de verwarring compleet. De één vroeg zich af of de datum van 1 januari 1999 wel kan worden verschoven. De ander voorspelde somber dan bij iedere latere invoering van de EMU de zwakke broeders nog minder aanleiding zouden zien om snel aan de toelatings criteria te voldoen. En door dat alles heen speelde de twijfel of Duitsland, het economische trekpaard van de EU, nog wel voor de EMU voelde. De spil van de EMU, met wel ke landen dan ook, zal de Duit se mark zijn. Maar Duitsland voelt er niets voor om ook maar een pfennig op zijn sterke munt in te leveren. Nederland overi gens ook niet. Vandaar dat de landen met de sterke munten momenteel zo hameren op het vasthouden aan de EMU-crite- ria en aan het vastgelegde tijd pad. Het is tenslotte de bedoe ling dat iedereen profiteert van de sterke munten. Het is niet de bedoeling dat die mee het moe ras worden ingetrokken. haarlem ronald frisart Verontschuldigd heeft de Indo nesische minister Harmoko (in formatie) zich al drie keer: te genover Allah, tegenover de president en tegenover de isla mitische gemeenschap in zijn land. Critici blijven echter zijn politieke kop eisen. In de hoop alsnog absolutie te krijgen, is Harmoko daarom afgereisd naar Mekka, de heiligste stad van de moslims. Op 15 juli dit jaar opende de minister (die tevens voorzitter is van de regeringspartij Golkar) in de Javaanse stad Solo een pop- penfestival. Hij citeerde uit de Koran, maar maakte daarvan een rommeltje. Dat werd en wordt hem als belediging van de islam zwaar aangerekend. In een uiterste poging het weer goed te maken, trok Harmoko daarom ter umroh, een korte reis naar Mekka om voor zon den te boeten. Het is maar de vraag of zelfs dat afdoende is. Het weekblad Far Eastern Economie Review heeft al opgemerkt dat de herrie over Harmoko's gestuntel met de Koran ook andere irritaties over hem aan de oppervlakte heeft rlem» hans jacobs ■bellen beloven verkiezing maar leveren nog strijd met regeringsleger gebracht. Als Golkar-voorzitter is hij dit jaar niet van het televisiescherm te slaan. Veelal gestoken in een Golkar-geel jasje trekt hij het land door voor spreekbeurten. De plaatsen die hij aandoet, worden steevast in een zee van geel gehuld. Op zichzelf zou dat niet zo erg zijn, ware het niet dat pas in 1997 parlementsver kiezingen worden gehouden. Wettelijk is het politieke partij en verboden propaganda te ma ken buiten een korte campag neperiode. De oppositie is daar om boos op Harmoko. Een andere vermeende beledi ger van de islam lijkt het intus sen wat beter te gaan. Vorig jaar zou waarzegger Permadi zich onheus hebben uitgelaten over de profeet Mohammed. Libera le moslim-intellectuelen namen hem in bescherming, maar vanuit heersende kringen werd het anti-Permadi-vuurtje aardig opgestookt. Niet zozeer zijn uit spraken over Mohammed lijken dan ook van belang, als wel het feit dat hij op grond van de stand der planeten het nade rend einde van het Soeharto- bewind heeft voorspeld. Nadat een jaar celstraf tegen Permadi was geëist, veroordeel de een rechter in Yogyakarta hem recent tot zeven maanden. Onder druk van steeds omvang rijker studentenprotest stelde diezelfde rechter hem echter onmiddellijk in vrijheid, in af wachting van behandeling van de zaak in hoger beroep. De protesten gingen echter door. Voor definitieve conclusies is het nog te vroeg, maar het heeft er op z'n minst de schijn van dat de kansen voor de machtige Harmoko en de arme Permadi wat beginnen te keren. Bedrijfsproblemen? Wij bieden ondernemers die ten einde raad zijn de mogelijkheid om op een chique wijze van hun af te komen d m v. - overname aandelen - overname directie - decharge 100% discretie Romi Trust B.V. bedrijfsjuristen Amsterdam Tel. 020-575.31.68 Fax 020-575 54 06 inkrijk houdt zijn troepen aat om eventueel in te grij- op de Comoren. Daar is iderdag een staatsgreep ge- egd door huurlingen onder ling van de Fransman Bob ïard, die zich in het verle- al vaker met het bestuur de eilandengroep heeft be- eid. De Verenigde Staten >ben de coup gisteren ver deeld. teravond was het uit berich- uit de hoofdstad Moroni op hoofdeiland Njazidja (vroe- Grande Comore) niet dui- ijk of de rebellen er in zijn laagd het verzet van het re- ingsleger te breken. Volgens opstandelingen is de situatie ig, maar rond het vliegveld gisteren nog zijn gevochten, schotenwisselingen tussen opstandelingen en leger zijn ook doden gevallen. President Djohar wordt gegijzeld. De re bellen hebben via de radio be kendgemaakt dat er een over gangsregering komt die algeme ne verkiezingen moet voorbe reiden. De laatste keer dat Denard op de Comoren de macht probeer de te grijpen, in 1989, draaide Parijs meteen de hulpkraan dicht. Dat hielp. Denard vertrok naar Zuid-Afrika, dat de coup destijds om strategische rede nen heimelijk steunde. De Co moren controleren de toegang tot de zogenoemde Straat van Mozambique, een uiterst be langrijke scheepvaartroute. Hier varen de olietankers van en naar Europa en het Midden- Oosten. Zuid-Afrika gebruikte de Comoren tevens als uitvals basis voor sabotage-acties in Mozambique, dat tot vorig jaar INDISCHE OCEAAN nzwani NJAZIDJA TANZANIA: 1 MWALI '7 ri MAYOTTE l J (fRj ,- - tj werd verscheurd door een bur geroorlog. De Comoren een archipel van vier eilanden naast Mada gaskar hebben verder weinig te bieden. De eilanden zijn on derling zeer verdeeld. De bewo ners van Mayotte besloten in 1975, toen de Comoren zich probeerden los te maken van kolonisator Frankrijk, in een re ferendum voor continuering van het Franse bestuur. Mayot te gaat nu door het leven als collectivité territoriale, een soort overzees Frans departement. De overige eilanden, die sa men de islamitische federale re publiek Comoren vormen, be schouwen Mayotte (dat Mahore wordt genoemd) nog steeds als integraal onderdeel van hun staat. De groen witte vlag wordt behalve door de halve maan ge sierd door vier sterren, voor elk van de eilanden één. De eis tot hereniging wordt gesteund door de Verenigde Naties en de Or ganisatie van Afrikaanse Een heid, maai Parijs laat zich niet vermurmen zolang de 73.000 inwoners van Mayotte niet wil len. De bewoners van Mayotte zijn in ieder geval beter af dan de overige inwoners van de Co moren. De levensstandaard op Mayotte is aanmerkelijk hoger dan in de rest van de archipel. De Comoren 2.200 km2 groot, met een half miljoen in woners behoort tot de arm ste landen van de wereld. Het gemiddelde jaarinkomen is 752 gulden; de buitenlandse schuld bedraagt 608 gulden per per soon. De overbevolkte, sterk geërodeerde eilanden produce ren wat vanille en kruidnagelen, maar de eilanders kunnen van de export daarvan niet rondko men. Vandaar dat Frankrijk nog steeds financieel moet bijsprin gen. Parijs heeft daarmee een be langrijk machtsmiddel in han den, al probeert Iran de laatste jaren ook invloed te krijgen in het republiekje. Als Parijs nu opnieuw alle hulp stop zet, kan Denard snel in de problemen komen. Frankrijk beschikt op Mayotte over een detachement van het Vreemdelingenlegioen, en heeft zo'n 3.000 militairen op het eiland Réunion, in de Indi sche Oceaan. Ook vanuit Dji bouti kunnen troepen worden overgebracht indien de situatie dat nodig maakt. Frankrijk heeft in het verleden nooit geaarzeld om in zijn voor malige gebiedsdelen in te grij pen. Wanneer Parijs meent dat de naar schatting duizend Fran sen in de Comoren worden be dreigd, dan is het bevel voor de aanval snel gegeven. Mededeling over literblikken Kwaliteitsmerk Frisco halve perziken op lichte siroop Intergroup TYading heeft besloten een partij literblikken halve perziken Kwaliteitsmerk Frisco (inhoud 830 gram) van de markt te halen. In sommige blikken kan een geringe hoeveelheid olie zitten die schadelijk kan zijn voor de gezondheid. Gebruik van de inhoud van het blik kan misselijkheid en diarree veroorzaken. In geval van braken is het raadzaam de huisarts te waarschuwen. Het betreft uitsluitend literblikken Kwaliteitsmerk Frisco halve perziken op lichte siroop, gekocht bij winkels van: Cl 000 Kopak Plusmarkt Garantieservice 4=6 Service Voor nadere inlichtingen kan gebruik worden gemaakt van de speciale Kwaliteitsmerk informatielijn. Dit gratis telefoonnummer 06-0220303 is dagelijks van 09.00 tot 21.00 uur bereikbaar, ook tijdens het weekend. Intergroup TYading, importeur van de blikken, biedt mede namens haar afnemers haar welgemeende verontschuldigingen aan voor het veroorzaakte ongemak.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5