Kevin Costner: spartelen in 'Waterworld' 17 10 voor taal Rampspoed rond duurste film aller tijden Afgelopen week ging de duurste film aller tijden in première: Waterworld. De kosten vlogen - dooreen opeenstapeling aan rampspoed - op tot 175 miljoen dollar. De actiefilm - die zich volledig op zee afspeelt - liep niet alleen financieel uit de hand, maar ook in de persoonlijke sfeer. Ster Kevin Costner kreeg knetterende ruzie met zijn vriend regisseur Kevin Reynolds die het werk in de steek liet, het huwelijk van Costner liep op de klippen en de pers haalde genadeloos uit naar de top-acteur. In gesprek met een gekwelde filmster, die niet bij de pakken neerzit. evin Costner grijs kostuum, H zilveren brilletje, keurig gecoif- ^^feerd, - lijkt meer op een accoun tant dan op de held uit The Untouchables, Dances With Wolves en Robin Hood. Nog minder doet hij denken aan de heroïsche vis- mens die in Waterworld, na een nieuwe zondvloed, een klein groepje mensen be hoedt voor de bloeddorst van oerboef Dennis Hopper. In een Venetiaanse hotelsuite doet Costner aanvankelijk zijn best om 'relaxed' over te komen, maar houdt die fagade niet lang in tact. Vanwege zijn betrokkenheid bij Water world, de duurste film aller tijden, is hij in de Amerikaanse media zo zwaar aangevallen èn beschadigd, dat nu bijna alles wat hij zegt vanuit het defensief lijkt te komen. Kevin Costner: „Mij is grootheidswaanzin verweten vanwege een film waar ik niet ver antwoordelijk voor was, maar die wèl op dra matische wijze twee jaar van mijn leven heeft bepaald. Waterworld was geen initiatief van mij. Ik ben er ook maar bijgekomen en ei genlijk alleen maar omdat ik de huid wilde redden van een bevriende regisseur. Lawrence Kasdan had bij Universal een project liggen met Paradise als titel. De kos ten waren geraamd op 50 miljoen dollar en de studio vond dat te duur, maar ze bezaten wèl de rechten. Toen heb' ik gepleit voor Lar ry dat hij met zijn Paradise-project naar een andere studio zou mogen. Men ging akkoord op voorwaarde dat ik zou meespelen in het Universal-project Waterworld. Daar heb ik Fragmenten uit drie films waarin Kevin Cost ner een rol speelde: Robin Hood (boven), JFK (rechts boven) en Dances With Wolves. FOTO'S ARCHIEF me toen op vastgelegd. Vervolgens is Larry er niet in geslaagd om elders geïnteresseerden voor Paradise te vinden, maar ik zat toen vast aan Waterworld." Gevolgen Vriend Lawrence Kadan heeft hij er dus niet eens mee kunnen helpen. En alle ramptijdin gen rond Waterworld hadden bovendien ook nog eens als gevolg dat Kevin Costners huwe lijk op de Idippen liep en dat hij er een ande re vriend, regisseur Kevin Reynolds, door kwijtraakte. Ooit speelde de ene Kevin zijn eerste grote rol in Fandango, onder regie van de andere Kevin. Toen Costner op eigen kracht in 1990 met het zelf geregisseerde Dances With Wolves zeven Oscars won en een mega-ster was geworden, bleek hij Reynolds niet te zijn vergeten. Onder diens regie acteerde hij in Robin Hood en vervol gens Waterworld. In de montage-fase van de laatste film kregen de twee Kevins ruzie. Het lijkt Costner niet waarschijnlijk dat ze nog ooit zullen samenwerken. „We hebben bonje gekregen, ja. Als ik daar op terugkijk, vind ik dat ik nog veel harder te gen hem had moeten zijn. Hem werd toege staan een eerste versie van de film te monte ren en dat is al iets heel bijzonders in Holly wood. Maar allicht behield Universal zich het recht voor op de 'final cut', voor het geval men niet helemaal tevreden zou zijn. Daar zou Kevin Reynolds dan aan moeten mee werken en dat weigerde hij. Ik vind niet dat je in zo'n situatie 'nee' kunt zeggen tegen de mensen die jou 175 miljoen dollar hebben toevertrouwd om een film te maken. Het rare is dat ik nu overal tegenover de pers Water world zit te verdedigen, terwijl ik alleen maar de acteur ben." Ondanks alle kleerscheuren die Kevin Costner heeft opgelopen, beweert hij trots te zijn op Waterworld: „Het is een werkstuk waarvan ik denk dat hij tot de beste tien actiefilms aller tijden gerekend zal wor den. Een grootschalige actiefilm die zich vol ledig op zee afspeelt, zoiets is nooit eerder vertoond. Waterworld is niet een simpele 'spin off -film, geen Die Hard 4, maar iets ori gineels; iets dat nooit eerder vertoond is. Ik vind dat als ik een actiefilm doe, het iets bij zonders moet zijn. Waterworld gaat over de redding van de wereld, of van de beschaving althans. Je mag het een spektakelfilm noemen en dan heb je dus explosies nodig en speciale ef fecten zoals je ze nooit eerder hebt gezien. Ik ben daar persoonlijk niet gek op, maar het zijn nu eenmaal de regels van het spel. Een grote actiefilm met kleine explosies, dat kan nu eenmaal niet. Maar het is natuurlijk nooit de bedoeling geweest om de 'duurste film al ler tijden' te maken. Zo dwaas zijn we niet dat we ons daar trots bij zouden kunnen voe len. Hij was begroot op 140 miljoen dollar en ik neem aan dat men bij Universal weet wat geld betekent en hoe winstkansen ingeschat moeten worden. Men zit er tenslotte al 80 jaar in het vak. We kregen te maken met te genslagen die niet te voorzien waren, zoals een tropisch storm die een groot deel van de sets vernielde. Op een gegeven moment kwam men voor de keuze te staan; vasthou den aan het budget en blijven zitten met een film waar van alles aan mankeerde, of door gaan tot 175 miljoen en een film overhouden die in orde is. Ze hebben denk ik ge daan wat naar de omstandigheden verstan dig is geweest. Het is een film geworden zoals ik denk dat ik hem vroeger dolgraag had willen zien. Toen ik een jongetje was, had ik Steve Mc Queen als actie-idool. Maar van mijn ouders mocht ik nooit naar zulke films. Maar: ik heb mijn kinderen mee naar Waterworld geno men. Als ik dan later zie hoe mijn zoontje mijn dochtertje achterna zit met een rubber mes tussen zijn tanden, dan weet ik dat de film geworden is wat mij voor ogen stond. Hij deugt." 'Onzin' „Ik wéét dat het geen rotzooi is wat we ge maakt hebben. Het kan me niet schelen wat er in de pers over is geschreven, zoals het me ook niet kan schelen wat er in de pers over mij allemaal is beweerd. Ik lééf niet in de pers. Maar ik heb me er wel over verbaasd hoe gemeen de film en mijn persoon in de media tot doelwit zijn genomen. Achteraf hoor ik dat het allemaal mijn ei gen schuld is geweest. Had ik de pers maar op de set in Hawaii moeten toelaten. Onzin, natuurlijk. Ik laat nóóit pers toe op mijn loka- ties. Ik heb alleen wat lokale pers en schook- ranten verwelkomd omdat, als je daar met zo'n grote filmproduktie neerstrijkt, het voor die mensen moet overkomen als een "vreem de invasie. Je maakt een geweldige inbreuk op zo'n samenleving. Dan vind ik het nood zakelijk om via de lokale media te laten we ten wat je aan het doen bent. Maar de media die niet mochten komen, zijn toen zelf wat gaan verzinnen. Het is begonnen in de Los Angeles Times, juist de krant waarvan je zou mogen veron derstellen dat die het beste op de hoogte zou zijn over wat er in Hollywood aan de hand is. Men heeft onzin en aperte leugens geschre ven en dat is men allemaal van elkaar gaan overschrijven. Jokers zijn het, stommelingen. Ik weet niet waar het vandaan kwam en waar ik het aan te danken had. Maar als je een keer faam hebt vergaard, weet je dat het vroeg of laat over je heen komt. Op zeker moment ben je gewoon aan de beurt voor 'image destructie'. Het heeft met trends te maken, de cyclus die hoort bij beroemdheid als een draaiend wiel waarop je nooit voor eeuwig boven kunt blijven zitten. Voor mij is die opstelling van de pers extra pijnlijk geweest omdat het me overkwam op een moment dat mijn huwelijk in een moei lijke fase zat. Die blinde agressie in de media heeft niet bepaald mijn kansen vergroot om mijn particuliere problemen te bezweren. Als het dan daar ook defintief fout gaat, zijn de media helemaal gelukkig. Ik begrijp die bloeddorst niet." Kevin Costner zit niet bij de pakken neer. Met regisseur Ron Shelton, met wie hij in 1988 de voortreffelijke honkbalfilm Bull Dur ham maakte, gaat hij nu aan de slag voor een film over golfen. En zelf wil hij ook weer re gisseren: „Ik heb een nieuw eigen project: The Kentucky Chronicles. Een familieverhaal dat 200 jaar overspant en waarvoor ik me heb laten inspireren door dat prachtige Franse tweeluik Jean de Florette - Manon Des Sour ces. Mijn film zal zes uur duren en eveneens in twee delen worden gepresenteerd. In Eu ropa blijkt men dat gewoon te accepteren, maar voor Amerika is zoiets dus onmogelijk. Ik zal ongetwijfeld worden genoodzaakt een Amerikaanse versie te maken die veel korter is. Die beschuldigingen van grootheidswaan zullen dus nog wel even voortduren." ZATERDAG 30 SEPTEMBER Volgende week is het zover. D krijgt iedereen een telefoonnumn met 10 cijfers. Het lijkt me onmoj lijk dat het u ontgaan is. Grote 5 vertenties in de dagbladen, q kleurige folder, een omnumm gids, een omnummerboekje, vj de liefhebbers een gratis computi schijfje, een omrekenapparaatje I numculator heet, stickers, specij prentbriefkaarten Wie het nu 11 niet weet, zal ook wel nooit tele; neren. Een voorbeeldige actie van de PTT. Zei] den zijn we zo grondig, zo tijdig en zo duidelijk ingelicht. De kleurenfolder 'Iedg een een 10' legt alles uit. Ik zou niet wete( hoe het beter moest. Al zal een en ander een lieve duit gekost hebben. En al gaat h feitelijk om iets heel simpels, namelijk da! ik een 5 voor mijn nummer erbij krijg. Dg heb ik in ieder geval glashelder begrepen. En sommige andere mensen krijgen een l of een 3. Wie wat erbij krijgt, staat allema te lezen in de omnummergids. Nu alleen; maar zorgen dat die niet met de oude kré ten weggegooid wordt. Alleen begrijp ik niet waarom dit alles n; dig is. Op bladzij 3 van de folder staat het uitgelegd, maar ik begrijp de uitleg nii De PTT geeft drie redenen. Ten eerste schijnt er behoefte te zijn aan meer tele foonnummers. Dat snap ik, maar juist in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Vri| zenveen verandert er niets, terwijl daar de vraag naar nieuwe nummers stellig het grootst is. Ten tweede krijgen we in 1996 een nieuw en nu algemeen Europees alarmnummer. Niemand maakt me wijs d voor één alarmnummer nagenoeg ons hej systeem moést omgegooid worden. De de de reden is de komst van concurrenten vg de PTT, die ook nummers nodig hebben. Snap ik ook, maar opnieuw: waarom dan niet in grote steden als Amsterdam en Vri( zenveen? Ach, er zal wel een goeie reden voor zijn. hoef het niet eens te weten. Ik noem de kwestie eigenlijk alleen maar als voorbeel! dat zelfs bij zo'n duidelijke en goed ge schreven folder er altijd wel kwesties over blijven die je niet snapt. Ik zou er niet ove; begonnen zijn als niet vorige week een be richtje over Utrecht in de kiant had gestaa In Utrecht wordt namelijk volgend jaar een nieuwe regel van kracht. Inwoners van Utrecht die een brief van de gemeente krijgen die ze niet begrijpen, mogen die brief terugsturen. De gemeente is dan ver^ plicht om alsnog de kwestie beter uit te le gen. Wel even aangeven wèt je niet snapte Ik weet niet of het voldoende is om in de kantlijn een rood vraagteken te noteren of dat je uitgebreid moet toelichten wat je ni) begrijpt. In beide gevallen lijkt de Utrechti maatregel me onwerkbaar. Ik voorspel dat ze er al heel gauw weer van afstappen. Niet dat ik tegen betere brieven ben. Niets is minder waar. De overheid kan nog een hoop verbeteren aan haar post. Maar zo lang taal geen geld mag kosten, zal er wei nig vooruitgang zijn. Waar het mij nu om gaat, is dat de Utrechtse oplossing natuur lijk geen soelaas biedt. As de teruggestuui de brief weer op het bureau van dezelfde ambtenaar komt, verwacht ik weinig goed Wat moet hij aan met een rood vraagtekei in de kantlijn? En de mensen verplichten om uitgebreid toe te lichten wat ze niet bé grepen, is te veel gevraagd. Menigeen kan dat niet. In feite wordt dan van de burger verlangd iets toe te lichten wat de ambte- naar niet koti. Plus dat de meeste brieven van de overheid over ingewikkelde zaken gaan. Beslist ingewikkelder dan een cijfer voor je telefoonnummer zetten. As we be denken dat de PTT voor die 5 een kleuren folder van 16 pagina's nodig heeft, dan krijgt de gemiddelde overheidsbrief 80 paj na's kleurendruk. Kortom, het streven naar betere brievenj van de overheid is heel mooi, maar je I kunt onmogelijk de eis stellen dat alle ont vangers allés begrijpen. Iedere Nederlande wordt geacht de wet te kennen. De overhe heeft de taak de burger daarover goed te ii formeren. Maar daar is een eind aan. De burger heeft ook de plicht zich in te zetten om die delen van de wet te snappen die hem aangaan. Men kan niet zondermeer het balletje terugspelen met alleen een rod vraagteken in de kantlijn. Enfin, dat zullen ze daar in Utrecht gauw genoeg ondervinden. JOOP VAN DER HORST universitair docent Nederlands Kevin Costner in 'Waterworld', een film die nogal wat rumoer veroorzaakte. FOTO PR UNIVERSAL

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 34