Klant moet meer tijd krijgen om geld uit te geven 'Begin van het einde' van proces van de eeuw- Feiten &Meningen De heenemannen Letse kiezers zorgen vermoedelijk voor een overwinning voor rechts Stervend Aralme^ bedreigt dertig miljoen menseif ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1995 De parlementaire enquêtecommissie zou zich eens moeten buigen over de Nederlandse rijexamens, in plaats van de politie voor de voeten te lopen. Nederland en Israël tellen het hoogste percentage gezakten bij rij examens. Kan dat in Israël nog geweten worden aan be grijpelijke spanningen, in het vredige Nederland moe ten andere oorzaken zijn. Zijn onze rijscholen de slechtste ter wereld? Of ligt het aan de examinatoren? Sinds mijn rijexamen, en gesprekken met lotgenoten, weet ik het antwoord. Het ligt aan de examinatoren. 'In Nederlanders komt het allerslechtste naar boven als ze examen moeten afnemen', schreef Kousbroek eens. Nederlandse examinatoren zijn erop uit de kandida ten heen te zenden, het zijn echte heenemannen. Ook ik werd geëxamineerd door zo'n heeneman. Toen ik voorafgaande aan het examen met hem kennismaakte, zag hij mijn zwarte nagels ik had die morgen brand netels uitgerukt in de tuin en sprak: „Aha, u bent in de tuinbouw werkzaam, zie ik." We reden weg, en meteen brulde hij door de auto: „Bij de eerstvolgende afslag gaan wij rechtsaf." En trompettend als een olifant her haalde hij die mededeling. We waren nog niet afgeslagen of hij brulde alweer tweemaal dezelf de boodschap. Omdat er nog in geen velden of wegen een afslag te zien was, sloeg ik bijna af naar een busbaan. Na vijf boch ten zat ik totaal verkrampt in de auto. In totaal sloegen we in 45 minuten 48 keer af. Alsof je ooit zoveel bochten maakt onder normale omstandigheden! Maar Heeneman reed rondjes om zo dicht mogelijk in de buurt van het CBR-Leiden te blijven. Hij merkte blijkbaar dat zijn Neanderthaler-gebrul op mijn zenuwen werkte, want opeens riep hij, blijkbaar om mij op m'n gemak te stellen: „Hebt u hobby's?" Van schrik toeterde ik. Na een piepklein stukje snelweg, keerden we goddank terug. In aanmerking genomen dat ik totaal ontregeld was geraakt door de dubbele aankondiging van afslagen, ver voor ze verschenen, had ik toch goed gereden. Fouten had ik niet gemaakt. Terug bij het CBR voelde ik wel dat Heeneman mij desondanks heen wilde zenden. Je kon merken dat hij koortsachtig dacht: „Waar kan ik die man nou eens op laten zakken?" En hij vond wat. ,,U gaf wel goed voor rang bij verkeer van rechts", zei hij, „maar u trok soms te snel weer op." En na veel gepeins vond hij nog wat. „Bij het invoegen op de snelweg, waren uw linkerwielen al een klein stukje over de streep." Ach, zo erg is het niet, tenslotte zijn miljoenen Ne derlanders geheenemand, maar de hartritmestoornis sen waarvoor ik vorig jaar zo succesvol behandeld ben, bleken na afloop van het examen in volle glorie te zijn teruggekeerd. Overdoen kan niet. Nog zo'n Heeneman, en ik lig op de intensive care. Het zou voor de hele detailhandel goed zijn om Albert Heijn te volgen en de winkels ook langer open te houden. Volgens Ahold-president Cees van der Hoeven lijdt Nederland serieus aan een onderbesteding. En die heeft veel, zo niet alles, te maken met de beperkte mogelijkheden die er zijn om te winkelen en boodschappen te doen. Volgens Ahold-topman Van der Hoeven lijdt Nederland aan onderbesteding „De huidige openingsuren zijn niet meer van deze tijd. In Amerika wordt 60 procent van de omzet 's avonds gemaakt en in het weekeinde, uren waarop wij hier dicht zijn. Goed, er is daar sprake van een 24-uurs economie, maar het is toch een sterke aan wijzing. We zijn ervan overtuigd dat de be stedingen toenemen wanneer de consu ment meer tijd heeft om geld uit te geven. De maatschappij is veranderd, maar de de tailhandel heeft die ontwikkeling niet bijge houden." De groei van de consumentenbestedingen blijft achter bij de economische groei. Een falende economische wetmatigheid, die •Van der Hoeven zorgen baart. „De groei van de laatste twee jaar is vooral gedragen door de export. Verdere groei moet komen uit hogere binnenlandse bestedingen, en dat gebeurt nu juist niet. Mensen blijven op hun geld zitten." In dat licht moet volgens Van der Hoeven ook de aangekondigde stap van Albert Heijn worden gezien om volgend jaar van 8 uur 's ochtends tot 8 uur 's avonds open te zijn. Het verwijt vanuit de branche dat Albert Heijn, sinds jaar en dag marktleider, de rui mere openingstijden wil gebruiken als breekijzer om minder sterke concurrentie de markt uit te drukken, noemt van der Hoeven 'onjuist en kortzichtig'. „Het tegen overgestelde is het geval. Het is juist goed voor de gehele detailhandel. Ook voor wa renhuizen en food- en non-foodzaken. Maar dan moeten ze wel allemaal meegaan. Als er in één winkel nog licht brandt, terwijl de rest de rolluiken al naar beneden heeft, dan is het effect nihil. We moeten een cul tuurpatroon doorbreken. Lukt dat, dan zal iedereen daar van profiteren. Ook de con- Rechtse partijen zullen vermoe delijk de winnaars worden van de parlementsverkiezingen in Letland, die dit weekeinde wor den gehouden. Dat hebben po litieke commentatoren in Riga voorspeld. Volgens hen zullen de kiezers zich afkeren van de belangrijkste regeringspartij, Letlands Weg (LC). Dat zou ge beuren uit onvrede over de slechte toestand van de econo mie en de recente ineenstorting van een belangrijke bank. Twee oppositiepartijen die rechts van het midden staan, rekenen erop vooral uit deze onvrede profijt te trekken. De twee, de Letse Boerenunie (LZS) en de Letse Nationale Onafhan kelijkheidsbeweging (LNNK) hebben al afspraken gemaakt over de vorming van een nieu we rechtse regering na de ver kiezingen. Ook een linkse partij, de Democratische Saimnieks- partij, zal het naar verwachting goed doen. De partij maakt ech ter weinig kans een rol te gaan spelen bij de vorming van een nieuwe regering. De verkiezingen voor het hon derd zetels tellende parlement worden gehouden op zaterdag en zondag. De uitslagen worden morgenavond laat of maandag morgen vroeg verwacht. Het zijn de tweede parlementsver kiezingen sinds Letland in 1991 onafhankelijk werd van de Sov jetunie. De campagnes hebben voorna melijk in het teken gestaan van het feit dat de economie stagneert, wat vooral op het conto werd geschreven van de regeringspartij Letlands Weg. Aanvankelijk was voor het lo pende jaar een groei van het bruto nationaal produkt (BNP) voorspeld van vier procent, maar economische waarnemers nemen nu aan dat de groei zal uitblijven en dat het percentage op nul zal uitkomen. De Letten zijn verder hardhan dig met hun neus op de feiten gedrukt door overheidsbezuini gingen. Die waren nodig door dat inefficiëntie bij het innen van belastingen en accijnzen een groot gat in de begroting hadden geslagen. En tenslotte zijn de kiezers geschokt doordat de regering de recente ineen storting van Letlands grootste bank, de Banka Baltija, niet wist te voorkomen. Waarnemers voorspellen, on danks de te verwachten ruk naar rechts, dat de economi sche politiek van een nieuwe re gering echter weinig van de ou de zal verschillen. De meeste partijen zijn het in grote trekken eens over de noodzaak van ver dere economische hervormin gen en privatiseringen. Ook Let lands vastbeslotenheid om toe te treden tot de Europese Unie en de NAVO zal door de verkie zingsuitslag niet veranderen, omdat alle partijen het over de wenselijkheid daarvan eens zijn. Alleen de controverse rond het Letse staatsburgerschap zou kunnen worden aangewakkerd als de nieuwe coalitie zich voor steun zouderunoeten wenden tot de radicaal-nationalistische Vaderland en Vrijheid-partij (TB). Die wil een veel strengere wet op het staatsburgerschap. Dat zou nieuwe problemen kunnen veroorzaken met de 700.000 Russen, Oekraïners en Witrussen (46 procent van de bevolking) die niet als Letten worden beschouwd en die daar om nu niet kunnen stemmen. Analisten denken echter dat het effect van een eventuele toetre ding van de TB tot de regering zal meevallen en dat de soep in dat geval niet zo heet gegeten zal worden als zij tijdens de ver kiezingsstrijd werd opgediend. TOM JANSSEN currentie, de hele economie en de werkge legenheid. Daar zijn we van overtuigd." De ruimere openstelling heeft in eigen huis en bij de collega's voor onrust gezorgd. De directie van Albert Heijn heeft al toegezegd dat mensen die niet tot acht uur 's avonds willen werken, niet gedwongen zullen wor den om dat toch te doen. „Iedereen moet hier in vrijheid over kunnen beslissen", vindt Van der Hoeven. De FNV Diensten bond twijfelt daar overigens sterk aan en voorziet 'zachte dwang en harde druk'. Volgens Van der Hoeven is uit een laatste enquête overigens gebleken dat de motiva tie onder Albert Heijn-mensen in de win kels zeer groot is en nog steeds stijgt. „Daar zijn we niet alleen vreselijk trots op, maar dat hebben we ook nodig. Gaan we mensen tegen hun zin'op andere uren laten werken, dan bereiken we het tegenovergestelde. Daar zit niemand op te wachten." De centrale ondernemingsraad heeft de werknemers in de winkels al opgeroepen zich vooral flexibel op te stellen uit vrees, dat er overdag voor een aantal mensen geen werk meer zal zijn. Wat Van der Hoe ven betreft, is die vrees ongegrond. „Veel mensen vinden het juist prettig om op wis selende tijden te werken. En langere ope ningstijden zullen een positieve invloed hebben op de omzet overdag. Door de spreiding zal de drukte in de winkels afne men. Dat betekent meer ruimte om bood schappen te doen en kortere wachttijden aan de kassa. Boodschappen doen zal een stuk leuker worden. Gebleken is, dat ook dit een positief effect heeft op de omzet." ZAANDAM RONALD MASSAULT Cees van der Hoeven. O O ter ala Centraal-Aziatische leiders hebben beslpn tot een reddingsplan voor het stervendars Aralmeer. Zonder maatregelen zal wat a de op vier na grootste binnenzee van dtL». wereld was, over twintig jaar volledig zijll Het Aralmeer in Centraal-Azië verloor gelopen dertig jaar drievierde van zijn a'f vang. De kustlijn schoof 120 kilometer ocl Het water maakte plaats voor een woes(In van 36.000 vierkante kilometer. O De snel voortschrijdende verdroging is in oorzaakt door de katoenindustrie die ir»el Centraalaziatische republieken was gecfb; centreerd. Voor de bevloeiing van de kal™ toenvelden gebruikte de industrie watei de rivieren Amoe-Darja en Syr-Darja, d<^ belangrijkste voedingsbronnen van het meer. Het waterpeil van die stromen is matisch gedaald. De bedding van de Syt Darja staat praktisch droog. i,js Zout en giffen in de drooggevallen zeebip, dem bedreigen de gezondheid van 3,5 iwj, joen mensen die rond de zee wonen. Ojrjj langere termijn loopt ook de gezondhei|OI van dertig miljoen inwoners in de regio[je vaar. Uit internationale onderzoeken isige bleken dat de levensverwachting van dó mensen rond het Aralmeer de afgeloperf tientallen jaren met twintig jaar is gedaa^ Het overgebleven water is te zout voor \ft( sen. Hierdoor verdween de eens zo bloei de visindustrie die 60.000 mensen werkï^ bood. Hele stukken grond zijn te zout vtjp' de verbouwing van gewassen. D£ De presidenten van Oezbekistan, Kazacr31 stan, Kirgizië en Tadzjikistan besloten o£w langs tijdens een tweedaagse VN-confere1 tie in Noëkoes in Oezbekistan er alles a^r doen om milieu en bevolking te reddenK0 hopen dat het bedrag dat de Wereldbank ter beschikking stelt, bijna vijfhonderd i*rt joen gulden, als een katalysator werkt vc8* 'gezamenlijke projecten met internatiore- organisaties'. Op een donor-bijeenkoms ter dit jaar hoopt de Wereldbank meer g bij elkaar te krijgen om de ernstige gevo voor gezondheid en milieu verder in te vC dammen. Het acht-punten plan waarmee ere confi rentie is afgesloten rept niet over omleitfl van noordelijke rivieren naar het Aralme* Voor de toevoer van nieuw water is het I laat. tAj NOEKOES AFP-Rtr ;al iet Tien anonieme vrouwen en twee even onbekende mannen zullen de komende dagen en wie weet weken miljoenen Amerikanen in spanning hou den. Want vanaf dit weekeinde is het aan deze twaalf gezwore nen om te beslissen over de schuld of onschuld van O.J. Simpson en een eind te maken aan 'het proces van de eeuw'. Of, als zij er niet uit komen, er voor te zorgen dat de hele lij densweg die de zaak-Simpson is geworden nog eens overge daan moet worden. Gisteren werden in de zaal van rechter Lance Ito de laatste ar gumenten gehoord tegen de voormalige voetbal-ster, die er van wordt verdacht op 12 juni vorig jaar zijn ex-vrouw Nicole en haar vriend Ron Goldman op gruwelijke wijze om het leven te hebben gebracht. Dan trekken de juryleden zich terug, zoals zij dat de voorbije acht maanden zo vaak hebben gedaan. Maar nu om pas weer tevoorschijn te komen om een 'schuldig' of 'onschuldig' uit te spreken. De jury mag daar zo lang over doen als zij nodig acht. Het kan twee dagen duren, maar ook drie we ken. Al die tijd moet zij in vol strekte afzondering doorbren gen. Niemand durft een voorspelling te doen. Er zijn in Amerika net zoveel mensen die geloven dat Simpson vrijgesproken zal wor den als die menen dat hij zal worden veroordeeld. En juristen van allerlei pluimage houden er ernstig rekening dat de jury er helemaal niet uit zal komen en het proces moet worden over- Dat wordt al het 'nachtmerrie- scnario' genoemd, want wie wil nog eens het juridische steek spel opnieuw beleven dat van de zaak-Simpson het langstdu- rende proces uit de Amerikaan se geschiedenis heeft gemaakt. De juryleden, de advocaten en de aanklagers, rechter Ito, de media, het publiek, de families van de slachtoffers en niet te vergeten O.J. Simpson zelf die al veertien maanden in de cel zit lopen op hun tand vlees en zijn de zaak meer dan zat. Er zal een zucht van ver lichting door Amerika gaan als de zaak echt is afgelopen, schul dig of onschuldig. In Los Angeles is men op alles voorbereid. De politie houdt er in de rellengevoelige stad reke ning mee dat een veroordeling van Simpson wel eens tot onge regeldheden zou kunnen leiden. Want de zaak tegen Orenthal James Simpson is niet zomaar een moordzaak. Simpson is niet alleen een beroemdheid Amerika's grootste football-spe- ler aller tijden en filmster maar hij is ook zwart. En dat is Het proces tegen O J. is een mediacircus, zoals blijkt uit deze opname buiten de rechtszaal, waar OJ's advocaten de pers te woord staan. in deze zaak een niet te verge ten factor. Dat hebben de laatste dagen van het proces nog eens ondubbelzinnig bewe zen. Als we Simpsons advocaat Johnnie Cochran moeten gelo ven, is zijn cliënt geen dubbele moordenaar maar het slachtof fers van een samenzwering van racistische politieagenten, die hem de moord op zijn blanke ex-vrouw en haar vriend in de schoenen willen schuiven om dat hij zwart is. Het hele slotp- leidooi van Cochran was gewijd aan het rassenthema, waarbij Cochran geholpen werd door het feit dat een van de politie mensen die de moordzaak heeft behandeld een racist van het zuiverste water is gebleken. Hij pleegde in de getuigenbank meineed en heeft het openbaar ministerie in grote verlegenheid gebracht. Deze rechercheur Mark Fuhr- man was de kroongetuige van de aanklagers, maar heeft hun zaak meer slecht dan goed ge daan. Dat de jury bestaat uit ne gen zwarten en drie blanken is van groot belang. Officier van justitie Marcia Clark gaf het in haar requisitoir dan ook onom wonden toe: Mark Fuhrman is een racist en hij deugt niet. Maar dat wil volgens haar nog niet zeggen dat hij, zoals Simp sons advocaten beweren, be wijsmateriaal tegen Simpson heeft vervalst of 'geplant' in diens huis. Bewijsmateriaal dat hoe dan ook volgens Clark en haar team overtuigend genoeg in de richting van Simpson wijst. Er zijn geen getuigen van de dubbele moord en ook een wa pen is nooit gevonden. Maar Clark beschikte over een in drukwekkende hoeveelheid be wijsmateriaal, van DNA-tests, tot in Simpsons huis gevonden sokken met bloed van de slacht offers en bloedsporen iri zijn auto. Bovendien is komen vast te staan dat Simpsons handen erg los zaten en dat hij zijn vrouw vele malen ernstig mis handeld heeft. Volgens de advo caten zijn al,die 'bewijzen' ech ter door kwaadwillige agenten gefabriceerd en deugde het DNA- en bloedonderzoek in de politielabs van geen kant. Het proces, dat begon op 24 ja nuari, is vooral een botsing ge worden tussen de ego's van aanklaagster Marcia Clark, ver dediger Johnnie Cochran en de eigengereide rechter Lance Ito. Waarbij vaak uit het oog verlo ren werd waar het werkelijk om ging: twee jonge dode mensen. De familieleden van Nicole Brown-Simpson en Ron Gold man hebben de laatste maan den vaak woedend, maar ver geefs geprobeerd die realiteit de overhand te laten krijgen boven de juridische spitsvondigheden en het gebakkelei in de rechts zaal. Clark en Cochran hebben de af gelopen dagen alles uit de kast gehaald om de juryleden hun versie van de gebeurtenissen te geven. Clark en haar assistent Chris Darden gaven daarbij een urenlange minutieuze opsom ming van al het bewijsmateriaal dat zij hebben verzameld en dat volgens hen de schuld van r Simpson zonder twijfel aan-|e toont. Cochran daarentegen^ hoefde niets te bewijzen. Hijei hoefde slechts twijfel te zaai|a onder de jury, die immers alln leen een schuldig mag uitspiii ken als zij 'geen redelijke twist heeft. tie Er is tijdens het politieondei^c zoek naar de moorden zoveé i fout gegaan, dat Cochran dest ry makkelijk aan het twijfelei c kan hebben gebracht. Dat kat i genoeg zijn, ook al omdat d^ig ry alleen unaniem tot een uihi spraak kan komen. Een 'afvai ge' is genoeg om O.J. Simpsü voor een levenslange gevanan nisstraf te behoeden. Maar a j aan zijn lijdensweg zal alleeija een einde komen als de jury^e hem unaniem vrijspreekt. HL. Amerika vreest dan ook dat <L zaak-Simpson, die miljoenen Amerikanen meer dan een jJf lang in zijn ban heeft gehou<F nog lang niet voorbij is. EO WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2