ZATERDAGS BIJVOEGSEL Feestrumoer in Leiden di nd bou\j iteriai StPI t&zT ;dr. pny Kwik: „Als je een evene- •nt organiseert, krijg je met vier schillende ambtenaren te ma- ifessor Stan Maes: „Groot deel i de klachten zijn met kleine atregelen te verhelpen." ^thouder Hans de Goede: ands die werkelijk willen, kun- n altijd optreden." aukrt de Koning van de Leidse Ver- t. Ojging van Popmuzikanten: „Lei- (i zal pas echt bruisen als een jdse band nationaal door- jidfekt." |ud Kenter, eigenaar van 'De ote Beer': „Ik probeer mensen I te houden, maar ben geen po- reman." DA-fractieleider Paul Kluck: „Als normen hebt, moet je ze ook eljndhaven." De touwtjes worden aangetrokken. In Leiden kan niet zomaar meer worden gefeest. De bewoner van de binnenstad wordt volgens CDA-fractieleider Paul Kluck 'zeven dagen in de week, 24 uur per dag'geconfronteerd met lawaai. De overlast zorgt 'regelmatig voor forse spanningen tussen wonen, werken en recreëren in de binnenstad', meent het CDA. Deze week kwam het zelfs tot een kort geding dat buurtbewoners aanspanden tegen Ruud Ken ter, eigenaar van 'De Grote Beer'. Aanleiding: activiteiten rond Leidens Ontzet. Aan de vooravond van de 3 oktober feesten organiseerde het Leidsch Dagblad een debat. Metals centrale vraag: 'Mager nog worden gefeest in Leiden?' Wethouder Hans de Goede [D66), verantwoordelijk voor het vergunningenbeleid, weet het niet precies. Hij schat dat er jaarlijks 'enkele duizenden mensen' klagen over ge luidsoverlast in Leiden door de horeca. Een klein deel daarvan heeft moeite met een grootschalig evenement als de Lakenfeesten of 3 oktober. „Bij de politie worden jaarlijks 625 klachten geregistreerd. Over de evene menten komen 34 klachten binnen. Maar die registratie is niet compleet. Soms zitten er tientallen mensen achter één klacht." De Goede constateert, net als het CDA, een stijging van het aantal klachten. Volgens Kluck gaat het daarbij overigens niet alleen om de horeca. „Het gaat niet alleen om op tredens in cafés, maar ook om straatmuzi kanten, winkelend publiek en marktgeluiden. Ik heb het dan over de slager, die om zes uur de winkel sluit, tot acht uur aan het schoon maken is geweest en dan stilte wil, maar wordt geconfronteerd met herrie." „Het is een emmer die volloopt", onder schrijft prof. Stan Maes, gezondheidspsycho loog aan de Leidse universiteit, de zienswijze van Kluck. „Het voorwerk wordt gedaan door lawaai van vliegtuigen en glasbakken. En de stoppen slaan door als je net in bed ligt en niet kunt slapen van de herrie van de kroeg- ga ngers." Kluck wijt de stijging van de klachten aan een gebrekkige controle. „Als je nonnen hebt, moet je ze ook handhaven. Doet de overheid dat niet, dan is de overheid onge loofwaardig. De normen zijn nu duidelijk. Als een terras om elf uur dicht moet, en in de zo mer om twaalf uur, dan moet het ook dicht. Maar het is inmiddels in Leiden nu zover dat mensen niet eens meer klagen, omdat het toch niet helpt. Ze zoeken een eigen oplos sing. Ik ken mensen die hun vakantie boeken als de Lakenfeesten worden gehouden." Regels Hoewel het aantal klachten stijgt, lijkt het nog steeds om een relatief kleine groep kla gers te gaan. Enkele duizenden klachten per jaar over overlast van horeca en feesten in een stad met meer dan 110.000 inwoners, is dat nu een reeël probleen? Maes vindt het aantal niet interessant. „Het doet er niet toe of het er 600 of zesduizend zijn. Het zijn sig nalen uit de samenleving, waar je iets mee moet doen." Omdat het aantal klachten toeneemt, is Leiden van plan de regels opnieuw tegen het licht te houden. Aanleiding daartoe is ook de verscherpte landelijke wetgeving. Den Haag heeft bepaald dat activiteiten in de open lucht om elf uur 's avonds moeten stoppen. Slechts twaalf keer per jaar mag er een ont heffing worden gegeven tot 24.00 uur. In Lei den zijn acht van de twaalf ontheffingen al vergeven voor grote evenementen zoals 3 ok tober, de Lakenfeesten en de Jazzweek. Er blijven er dus nog maar vier over. Bovendien is er strengere wetgeving op het gebied van geluidhinder. Ruud Kenter, eige naar van horecagelegenheid 'De Grote Beer', weet er alles van. Toen hij een jaar of zeven geleden begon met zijn huidige zaak aan de Rembrandtstraat, adviseerde zijn architect direct geluidisolatie aan te brengen. „Zelf had ik er geen zin in. Het kostte ook veel te veel, 250.000 gulden. En nu dank ik God op mijn blote knieën dat ik zijn advies heb opge volgd. Als je tent al draait, kosten geluidsvve- rende maatregelen veel meer. Want je moet minstens drie weken dicht voor zo'n verbou wing. En dat is het grootste probleem voor de horeca-ondernemers in Leiden. Zij kunnen het zich financieel niet permitteren om drie weken omzet te missen." Toch is nog niet alles in orde bij Ruud Ken ter. „Er zitten nog lekken in de geluidisolatie. Bij voorbeeld mijn voorportaal. Als de twee deuren openstaan, heb je nog overlast bui ten." In De Grote Beer kunnen door de geluid isolatie popgroepen optreden, ook als de vo lumeknop wat verder openstaat. Maar de Beer is een uitzondering weet Bart de Ko ning, voorzitter van de Leidse Vereniging van Popmuzikanten (LVP). „In Leiden zijn hoog uit nog 4 of 5 plaatsen waar lokale bandjes kunnen optreden. De meeste kroegbazen kunnen geluidsisolatie niet betalen en heb ben hun podiumfunctie gestaakt. De normen De peurbakkentocht, een van de grote evenementen tijdens de Lakenfeesten, die in de Leidse binnenstad worden gehouden. „De binnenstadbewo ner wordt zeven dagen in de week, 24 uur per week met lawaai geconfronteerd." foto's hielco kuipers zijn ook erg streng. Van een band die in een kroeg speelt, mag je buiten net zoveel horen als het geluid van een koelkast. De gevolgen van deze regels zijn bij de LVP heel goed te merken. Beginnende bandjes, die bij ons oe fenenen, missen het vervolgtraject: optreden. Waarom zou je nog oefenen als je niet meer kunt optreden? Wij zijn zodoende in twee jaartijd honderd leden kwijtgeraakt." Volgens wethouder Hans de Goede is het gebrek aan podia een tijdelijk probleem. „Als we tien jaar verder zijn, heeft Leiden weer voldoende podia. Daar ben ik van over tuigd." Voorwaarde is dan wel dat de horeca ondernemers zelf investeren in geluidsisola tie. De Goede peinst er niet over gemeente lijk geld daarvoor beschikbaar te stellen. De D66'er denkt ook niet dat bands die werkelijk willen optreden in de problemen komen door een gering aantal podia. „Bands die werkelijk willen, kunnen altijd optreden." Boos Het verdwijnen van poppodia staat haaks op het streven Leiden een bruisende stad te la ten zijn. Hetzelfde geldt voor de strenge op stelling van de gemeente. Summer Jazz, het muziekfestival in de omgeving van de Doeza- straat, is het eerste evenement dat door de striktere regels dreigt te verdwijnen. Henny Kwik, een van de organisatoren, heeft het bijltje er al bij neer gegooid. Twee weken voordat Summer Jazz plaatshad, kwam er een brief. De muziek moest om half twaalf af gelopen zijn, waar in voorgaande jaren twaalf uur de eindtijd was. „Summer Jazz is nog nooit in'een politie rapport voorgekomen. Elke keer belden we op maandag naar de politie om te vragen of er nog was geklaagd. Dat was nooit het geval. Wij verspreiden in de buurt ook altijd een brief waarin we Summerjazz aankondigen en stoppen er een paar consumptiebonnen bij. Nooit geklaagd en dan krijg je twee weken voor Summer Jazz zo'n brief van de gemeen te", vertelt de nog altijd boze Kwik. Net terug van vakantie trof wediouder De Goede een boze brief van Kwik op zijn deur mat. Ook hij vond dat zijn ambtenaren te ver waren gegaan. „Ik heb tegen de ambtenaren gezegd: regel het." Kwik: „Op een middag za ten we daarover te praten. Toen zei een amb tenaar: 'Joh, ga een kwartiertje langer door'. Maar het is toch geen vlooienmarkt?! En wie schetst mijn verbazing. De volgende dag kreeg ik een brief waarin stond dat we toch tot twaalf uur door mochten' gaan. Volgens mij is er nog nooit zo snel een brief het ge meentehuis uitgegaan. Kwik kreeg zijn uurtje, maar is zo boos dat Summer Jazz wat hem betreft geen vervolg meer krijgt. Na tien jaar succesvolle edities heeft hij er geen zin meer in. „Als je zo'n eve nement organiseert, krijg je met vier verschil lende ambtenaren te maken. En daar zat de evenenementcoördinator, die we sinds kort in Leiden hebben, niet eens bij. De ene amb tenaar weet gewoon niet wat de andere doet." Tot deze week was Kwik niet van plan zich ooit nog op de organisatie van Summer Jazz te storten. Maar de deur lijkt weer op een kier te staan. Aanleiding is een brief van de ge meente. „Mijn vrouw zei: er is een herderlijk schrijven. Je kunt het ook een smeekbede noemen om volgend jaar toch door te gaan. De brief was geschreven door een ambtenaar die meester in de rechten is en die ik nog nooit gesproken heb. En waar eindigt de brief mee? Dat een andere eindtijd bespreekbaar is. We mogen het nu in één keer helemaal zelf uitmaken!" Factoren Volgens professor Maes is de slechte com municatie waarmee Kwik werd geconfron teerd de basis voor een groot deel van de problemen. Maes prijst Kwik vanwege de voorbereiding van Summer Jazz. „Het infor meren van omwonenden over wat er precies gebeurt, zorgen dat ze weten hoe lang het duurt en ze consumptiebonnen te geven, waardoor ze eigenlijk worden uitgenodigd té komen, is een prima aanpak." Klachten ontstaan namelijk niet zomaar, doceert Maes. „Er zijn vijf factoren die mee spelen, de stressoren. Het type, de duur en het verloop van lawaai - wordt de herrie bij voorbeeld minder - spelen een rol, maar veel belangrijker zijn de vragen of je invloed kunt uitoefenen en hoe de acceptatie is. Neem 3 oktober. Dat feest is in Leiden geaccepteerd en daar heeft iedere Leidenaar iets mee. Maar ouderen zullen zich minder identifice ren met Pleinpop of Werfpop." „Wil je de overlast daadwerkelijk aanpak ken, dan zul je eerst op één punt een goede klachtenregistratie moeten hehben. Je zult die klachten moeten analyseren en dan kom je tot de conclusie, daarvan ben ik overtuigd, dat een groot deel met kleine maatregelen kan worden verholpen", zegt Maes. De Goe de is daar ook van overtuigd. Hij haalt de 3M-marathon aan. In 1994 stond er een pop groep naast de Marekerk. De dienst liep in het honderd omdat de voorganger niet boven de muziek kon uitkomen. „Verplaats zo'n groep en het probleem is opgelost. Maes gaat verder: „Als je een goede klaclv tenregistratie hebt, weet je waar je over praat. Je zult duidelijk moeten maken aan de kla gers dat je er iets mee doet, dat zij serieus worden genomen en invloed kunnen uitoefe nen. Dat is een begin. Later moet je de lijnen veel korter maken en een situatie hebben waarbij de klager direct met de horeca-on- dernemer praat. Er wordt dan ook veel snel ler actie ondernomen." Het beeld dat horeca-ondernemers alleen maar geld willen verdienen en weinig doen om de overlast tegen te gaan, is onjuist, zo meent Kenter. „Leiden heeft, zeker de laatste jaren, horeca-ondernemers met wie over het algemeen goed valt te praten. Er gebeurt ook veel om de overlast tegen te gaan. Zelf heb ik een pasjessysteem ingevoerd. Ik heb een por tier bij de deur staan en als we dicht gaan, lo pen we met z'n tweeën in de Rembrandt straat. Ik probeer de mensen stil te houden. Maar ik ben geen politieman. Als iemand herrie blijft maken, kan ik er niets tegen doen." Hoewel Kenter veel onderneemt om over last tegen te gaan, ervaren de omwonenden nog steeds overlast. Maes vindt dat Kenter nog een stap verder moet gaan. „Omwonen den weten vaak niet wat een horeca-onder nemer allemaal doet. Schrijf ze een brief waarin je vertelt wat je zelf allemaal hebt ge daan en wat je verder nog van plan bent te doen. Vraag of ze zelf ideeën hebben. Veel klachten kun je op deze manier voor zijn." Als het aan Maes ligt, overlegt elke kroeg baas met de buurtbewoners. Duidelijke in formatie over evenementen kan ook helpen. „Maak duidelijk wanneer iets begint, wat er gebeurt en hoe lang het duurt. Zorg dat men zich aan de eindtijd houdt. Als je mensen in formeert en tijdig de gelegenheid geeft te rea geren, vergroot je de acceptatie van zo'n eve nement. En daalt het aantal klachten." Beloning Volgens Maes is het belangrijk niet alleen te reageren op klachten. Klachten vóór zijn, dat is de truc. Een idee van Kenter om tijdens grote evenementen een jury in te stellen die een trofee toekent aan de horeca-onderne- ming die zich het netst gedraagt, noemt Maes zinvol. Kenter haalde het idee uit Nijmegen waar tijdens zomerfeesten de jury bekijkt hoe de rotzooi wordt opgeruimd en of het terras mooi is. In de beoordeling wordt ook de overlast betrokken. „Je ziet dat het werkt. Het is een wedstrijd geworden. Men sen willen die trofee winnen, want ze krijgen daarmee goede publiciteit", vertelt Kenter. Maes: „Belonen werkt veel beter dan sanc ties. Dat is duidelijk." Maes waarschuwt ook voor een verdere verwijdering tussen horeca en de omwonen den. „Ik voorspel agressieve reacties van kla gers als er niets met hun opmerkingen wordt gedaan. Je krijgt dan twee kampen, waarbij de horeca-ondernemer zich in zijn cocon te rugtrekt. Horeca en de buurt horen in dezelf de stad thuis. Ze behoren een eenheid te vor men." Kenter bemerkt in dat opzicht een verbete ring, vooral bij de gemeente Leiden. Het offi ciële overleg tussen de horeca, de gemeente en vertegenwoordigers van Leidse wijken stelt volgens Kenter weinig voor. De Goede weet niet eens dat het overleg nog steeds be staat. De individuele contacten met de ge meente ervaart Kenter als prettiger. „Nog niet zolang geleden was er geen overleg mo gelijk. Ik had dikwijls het gevoel dat horeca ondernemers door de gemeente als crimine len werden behandeld. Tegenwoordig is er weer een gesprek mogelijk." 'Kenter zou ook graag willen dat hét overleg tussen alle horeca-ondernemers, de gemeen te en de buurten meer inhoud krijgt. Een van de onderwerpen die hij dan zelf aan de orde zou stellen, zijn de sluitingstijden van de kroegen. Er zijn nu vaste tijden voor alle ca fés. En dat veroorzaakt volgens hem meer overlast. Tot aan sluitingstijd lopen mensen van kroeg naar kroeg'en aan het eind verla ten ze die massaal. Hij heeft een beter idee: „Laat de keuze aan de horeca-ondernemers zelf. Bepaal wel dat wie langer open wil blijven aan een aan tal voorwaarden moet voldoen. Bijvoorbeeld dal er na één uur of half twe&niemand meer je zaak in komt en er alleen nog mensen weg kunnen. Je moet dan wel een portier neerzet ten. Zo voorkom je ook dat tol vlak voor slui tingstijd om drie uur allerlei mensen van kroeg naar kroeg lopen met alle overlast die daarbij hoort. Kroegbazen die geen vrije slui tingstijden willen, kunnen gewoon het huidi ge systeem aanhouden." Toekomst De tegenstelling is groot. Het aantal klachten neemt toe, de regels worden aangescherpt en organisatoren van Summer Jazz en bijvoor beeld Werfpop, waarover dit jaar tot in Voor schoten aan toe werd geklaagd, twijfelen over de toekomst. De Goede probeert de tegen stelling te overbruggen. „Het doel is een leef bare stad met het liefst meer evenementen, waaraan duidelijke grenzen zijn gesteld. De spelregels moeten voor iedereen duidelijk zijn en worden gehandhaafd." Niemand is negatief over het bruisende ka- rakter van Leiden op dit moment. Kwik: „Lei den bruist als we de evenementen handha ven en uitbreiden." De Koning nuanceert dal standpunt: „Leiden zal pas echt bruisen als een Leidse band nationaal doorbreekt. En dat lukt alleen maar als er in Leiden podia zijn om op te treden." Maes heeft geen moeite met extra evene menten, maar wel met een strikte handha ving van de gemaakte afspraken. „Je geniet van een fles als hij in je glas wordt leegge schonken. Niet als de inhoud over de tafel heen loopt."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 29